מבצע חיסול

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אנדרטת פ"ד (הפלוגה הדתית) בקרית גת
שלט הסבר באנדרטת הפלוגה הדתית בקריית גת
המקום בו היה קבר האחים של 87 חללי הפלוגה הדתית של חטיבת אלכסנדרוני ב"מבצע חיסול"

מבצע חיסול נערך על ידי חטיבת אלכסנדרוני ב-28 בדצמבר 1948, במהלך מלחמת העצמאות. מטרת המבצע הייתה חיסול כיס פלוג'ה, והוא היה פעולה משנית במסגרת מבצע חורב לשחרור הנגב. מבצע חיסול היה אחד הכשלונות המרים של צה"ל במלחמת העצמאות ונהרגו בו מעל 90 לוחמים.

מהלך הקרב[עריכת קוד מקור | עריכה]

חטיבת אלכסנדרוני הייתה פרושה סביב כיס פלוג'ה מאז נובמבר 1948, אז החליפה את חטיבת גבעתי. בכיס הייתה נצורה חטיבה 4 של חיל המשלוח המצרי, בפיקודו של הבריגדיר הסודני-מצרי סייד טהא.

תוכנית המבצע הייתה שגדוד 33 יכבוש את הכפר עיראק אל-מנשייה (שלימים הוקמה קריית גת על חורבותיו). פלוגות א' ו-ב' יכבשו את הכפר, ופלוגה ג' (הפלוגה הדתית) תיכנס לכפר ותכבוש את התל השולט עליו, תל שייך עריני (תל גת). באותו הזמן פלוגה מגדוד 35 תכבוש את המשלט ליד הגשר בוואדי בין עיראק אל-מנשיה ופלוג'ה ותפוצץ את הגשר על מנת למנוע תגבורות מפלוג'ה. לאחר הדלקת נר שני של חנוכה יצאו הכוחות לפעולה.

פלוגת החסימה נכשלה במשימתה ולא הצליחה לכבוש את משלט הגשר. חרף זאת הוחלט להמשיך במשימה. גדוד 33 פרץ וכבש את עיראק אל-מנשיה. בשעה 03:00 נכנסה פלוגה ג' לכפר ובשעה 04:30 ניסתה לכבוש את התל אך נסוגה עם אבידות והתמקמה באחד מחצרות הבתים למרגלות התל.

בינתיים התאוששו הכוחות המצרים, ובפלוג'ה התארגנה שיירת משוריינים בדרך לעיראק אל-מנשיה. בגלל שהחסימה על הגשר נכשלה, פרץ הטור לעורף הכוחות הישראליים הנלחמים בעיראק אל-מנשיה. אלה סברו שמדובר בתגבורת של צה"ל והניחו לה להתקרב. החל קרב מבית לבית. בשעה 09:30 ניתנה פקודת נסיגה.

פלוגות א' וב' הצליחו לסגת אך מרבית פלוגה ג' (הפלוגה הדתית) נשארה לכודה בחצר למרגלות התל מבלי יכולת לחלצה. מפקד הפלוגה, בן-ציון הלמן, קיבל פקודה לפרוץ דרך לנסיגה, אך הוא השיב שלא ייצא עד שלא יוצא הפצוע האחרון. הוא נלחם בראש חייליו עד שנפלו כמעט כולם. הם נקברו על ידי המצרים בקבר אחים. חמישה חיילים נפלו בשבי והוחזרו עם פינוי כיס פלוג'ה. בשוך הקרבות נכנס צוות מהרבנות הצבאית בראשות הרב שלמה גורן ופינו את גופות החללים[1].

מקום קבר האחים המקורי של 87 החללים נמצא כיום באזור התעשייה של קריית גת ומוצבת בו אנדרטה צנועה. ב-8 בדצמבר 1949 הם נקברו מחדש בקבר אחים בבית קברות נחלת יצחק.

מקום קבר האחים המקורי היה במשך שנים רבות מוזנח, אך הוא שופץ ב-2011 ונחנך ב-20 בדצמבר 2011 באזכרה בהשתתפות משפחות הנופלים בקרב זה.

הנצחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט "פלוגת האלוקים" של אביטל רייכנר מתעד את סיפורו של הקרב ואת סיפורה של הפלוגה.[2]

אנדרטה גדולה בכניסה המערבית לקריית גת, אנדרטת פ"ז, בגימטריה 87, כמספר הנופלים בקרב זה. האנדרטה עשויה בצורת שני עמודים גבוהים המדמים שני נרות חנוכה לזכר ההתקפה שהחלה בליל שני של חנוכה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]