מבצע נמל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אנדרטת הנצחה לנופלים בכיבוש טנטורה במלחמת העצמאות

מבצע נמל היה אחד ממבצעי צה"ל במלחמת העצמאות, שהתרחש ב-23 במאי 1948. במהלך המבצע תקף וכבש כוח של חטיבת אלכסנדרוני את הכפר טנטורה, אשר לאחר שחרור חיפה הוא נותר כבסיס ערבי יחיד לאורך החוף, באמצעותו התקיים קשר עם לבנון וממנו יצאו מתקפות על כביש חיפה-תל אביב.

לפי מחקרו של בני מוריס, בקרב נהרגו 13 מחיילי אלכסנדרוני ומעל 70 מקומיים, ולאחריו רצחו החיילים מספר שבויים וגירשו את התושבים[1]. אחדים מהתושבים עזבו למשולש הערבי בצפון השומרון, ורבים מהם (בין 500 ל-1200) לכפר השכן פוריידיס, שכבר נכנע קודם לכן, משם גורשו לאחר מכן.

בשנת 2000 התפרסמה עבודת-גמר שכתב תדי כ"ץ, סטודנט לתואר שני בהיסטוריה באוניברסיטת חיפה, בה נטען כי לוחמי חטיבת אלכסנדרוני ביצעו טבח בתושבי הכפר טנטורה, שקיבלה ציון מצוין. ותיקי החטיבה תבעו את כ"ץ על הוצאת לשון הרע, ובסופו של דבר בדקה האוניברסיטה את העבודה מחדש והחליטה לפסול אותה.

החשיבות האסטרטגית[עריכת קוד מקור | עריכה]

המבצע חיבר בין תל אביב (באותה עת עיר השלטון העיר השנייה בגודלה ואחת משתי הערים החשובות בארץ) לחיפה (העיר השלישית בחשיבותה והעיר השלישית בגודלה) . המבצע חיזק את רוח העם והחליש את הכוח היריב. הסכנה שתל אביב תותקף ירדה באופן משמעותי. נוסף על כך, המבצע היווה פגיעה בכוח צבא לבנון ובנוסף לא נוצר בעתיד צורך לתקיפה מחודשת באזור (בניגוד למשל לראש העין).

מקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ בני מוריס, 1948 המלחמה הערבית-ישראלית הראשונה, עמוד 187