מבצע מדינה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אנדרטה בכפר סבא לזכר הנופלים ב"מבצע מדינה"
תיאור "מבצע מדינה" באנדרטה בכפר סבא

מבצע מדינה היה מבצע שערך ארגון ההגנה סמוך לכפר סבא במלחמת העצמאות יום לפני הכרזת המדינה.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

באותם ימים הייתה כפר סבא יישוב ספר. מאז תחילת המלחמה התנכלו ערביי כפר סאבא (כפר סבא הערבית), ביאר עדס (כיום בתחומי הוד השרון) וקלקיליה לתושבי כפר סבא: פועלים הותקפו בדרכם למקום עבודתם ותחושת פחד נגרמה לתושבים.

כפר סאבא הערבית, מזרחית לכפר סבא העברית, הייתה איום בלתי פוסק לביטחון היישובים העבריים בסביבה. כפריים ערבים נושאי נשק ותגבורות של "צבא ההצלה" של קאוקג'י שהגיעו מסוריה, היו מטרידים את העובדים בשדות ובפרדסים הגובלים באדמות הכפר הערבי ומתנכלים במכות אש ליישובים הסמוכים ולכפר סבא עצמה.

ברבות הימים גברה תוקפנותם של הערבים, שהחלו פושטים מתוך כפרם, לעתים בסיוע משוריינים, מחבלים במתקני הפרדסים, ממטירים אש כבדה על מערך עמדות היישוב ועורכים ניסיונות חוזרים ונשנים לפוצץ את הבארות המספקות מים לשדות, לפרדסים ולמושבה עצמה.

ב-9 במאי 1948 הותקפה המושבה באש כבדה ובחסותה קרבו שלושה משוריינים עד לבאר המרכזית של כפר סבא ופוצצוה.

משוריין של צבא ההצלה ועליו סמל צבא ההצלה: פגיון נעוץ במגן דויד

במטה חטיבת אלכסנדרוני הוחלט לכבוש את כפר סאבא. מועד הפעולה נקבע ליום ה-13 במאי, יום לפני הכרזת המדינה, על כן נקרא המבצע "מדינה". ביצוע הפעולה הוטל על גדוד 33 של חטיבת אלכסנדרוני ולגדוד צורפו שתי פלוגות מגדוד 32.

בפעולה לכיבוש כפר סבא, חייבים היו להתחשב באיום מקלקיליה, ששכנה לא הרחק מאזור הקרב ובכוח הצבאי העיראקי הרב שכבר חנה שם. ברור היה שתוחש לכפר תגבורת מקלקיליה וסביבתה ויקשה לבולמה, אי לכך הוקצתה פלוגה שלמה להצבת חסימות למניעת החשת תגבורות.

בליל ה-11 במאי יצאה מחלקת הסיירים של חטיבת אלכסנדרוני לסיור אלים סביב הכפר, לאיכון עמדות האויב וכלי הנשק שבהן.

המבצע[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב־13 במאי תקפו חיילי חטיבת אלכסנדרוני את כל השטח שמערב לקלקיליה. הגדוד תקף את הכפר לאור היום. ההתקפה החלה בשעה 12:00 לערך. לאחר קרב קשה שנמשך כשעתיים היה הכפר בידי החטיבה, תוך מנוסת תושבי הכפר ונושאי הנשק. אולם הקרב לא תם - מיד עם תחילת הקרב החלו לזרום תגבורות והתחולל קרב כבד סביב החסימות, כאשר הבורחים מהכפר תקפו את החסימות מאחור.

כוחות גדולים של הלגיון הירדני - רגלים ושריון, יחד עם נושאי נשק מקומיים, ניסה מספר פעמים לחזור ולכבוש את הכפר. הקרבות נמשכו עד רדת החשכה והכפר נשאר בידי החטיבה.

בקרב זה נפלו 29 לוחמים, רבים מהם נפלו בחסימות שעצרו את התוקפים. חלק מהלוחמים נהרג מפגיעה ישירה של פגז משוריין עיראקי במשוריין "סנדוויץ'" שחש לעזרת החסימה ליד נבי ימין, שהייתה תחת לחץ כבד של התקפת נגד.

בית האבן בכפר סבא-השריד היחידי מכפר סבא הערבית

קרב טירה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מרבית הנופלים במבצע מדינה היו בקרב טירה. בבוקר ה-13 במאי 1948 יצא כוח שהורכב ברובו מבני המושבים באזור (כפר הס, עין ורד ועוד) ומחיילי חטיבת אלכסנדרוני. מטרת הכוח היה לבצע חסימה מול טירה ולמנוע מכוחות ערבים להתערב בקרב בכפר סבא הערבית. בטירה היו לוחמים מקומיים ולוחמים מטייבה וכן לוחמים מצבא קאוקג'י.

כאשר הגיע הכוח לפאתי טירה, צפו על הכפר ונראה כאילו הוא נטוש. בשלב זה נתקבלה הפקודה לכבוש את טירה. כבר בתחילת ההתקפה נלכד הכוח בשטח פתוח, באש מכל העברים על ידי ערבים מטייבה הסמוכה כך שניסיון כיבוש טירה נכשל. רוב הלוחמים נהרגו תוך זמן קצר ורק בודדים הצליחו לסגת. בשטח נשארו 23 גופות חללים. הערבים התעללו בגופות לצהלת תושבי טירה. רק בהתערבות הצלב האדום הוחזרו הגופות לקבורה במצב קשה. ארבע גופות לא הוחזרו ויש עדויות שהן נגררו לטייבה ולטול כרם ולנור שאמס ושם כנראה נקברו. עד היום לא נמצאו גופות הנעדרים מקרב טירה.

למחרת היה כל השטח שמזרחה לקלקיליה בידי כוחות ההגנה. לאחר הכיבוש הוחזק הכפר על ידי כוחות החי"ם. כעבור יומיים פתח שוב האויב בהתקפה עזה על הכפר. לעזרת הלוחמים נשלח גדוד 32 של חטיבת אלכסנדרוני, אולם ההתקפה נהדפה על ידי אנשי החי"ם עוד בטרם הגיע הגדוד לזירת הקרב.

באותו הלילה לאחר התקפת האויב, ערך גדוד 32 סדרת פשיטות כדי לרתק את האויב ופוצץ גשרים במבואות קלקיליה וטול כרם, מוקשו דרכים והוטרדו באש בסיסי אויב. נעשה ניסיון לכבוש את קלקיליה אך ניסיון זה נכשל.

לאחר המבצע[עריכת קוד מקור | עריכה]

גם לאחר נטישת כפר סאבא וביאר עדס נשמר האיום על כפר סבא בשל התארגנות כוחות ירדנים ועיראקים בקלקיליה.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • דן אבן: שנות שירות, הוצאת מלוא, 1973

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]