מבצע גי"ס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
OperationGys1.png

מבצע גי"ס היה מבצע של צה"ל במהלך מלחמת העצמאות.

לאחר כניסת ההפוגה השנייה לתוקף, הפר אותה חיל המשלוח המצרי בכך שבנה משלטים מדרום לכרתיה וחסם בכך את הדרך לנגב. עובדה זאת אפשרה לצה"ל לפעול באזור זה גם במשך ההפוגה.

המבצע נקרא מבצע גי"ס, על שם ראשי התיבות של החטיבות שנטלו בו חלק: חטיבת גבעתי, חטיבת יפתח ו-סרגיי, כינויה של חטיבת הנגב (במקור- כינויו של מפקדה, נחום שריג).

על חטיבת גבעתי הוטל לכבוש את עיראק אל-מנשייה ועל חטיבת יפתח היה לכבוש את פלוג'ה. על חטיבת הנגב הוטל לתפוש משלטים על כביש פלוג'ה-באר שבע. בכפר ג'וסיר שמצפון לצומת פלוגות (של ימינו) התמקם כח שריון של חטיבה 8 שאמור היה להיכנס לכפר פלוג'ה כמענה להתקפות נגד. המבצע נערך בליל 27 ביולי 1948. פלוגה ד' בצעה חסימה מדרום לעיירה פלוג'ה. הפלוגה המסייעת הפעילה אש מרגמות ואש מקלעים בינוניים מצפון מזרח לתוואי מסילת הברזל הטורקית (בין צומת פלוגות לקיבוץ גת). פלוגה ב' נותרה בעתודה ממזרח לעיירה בערוץ הוואדי. פלוגה א' של הגדוד הראשון מחטיבת יפתח הצליחה להשתלט על פלוג'ה ללא אבדות. מפקד הגדוד, אתיאל עמיחי, התמקם בערוץ נחל מצפון לצומת פלוגות הנוכחי. בשלב מסוים נורו כמה יריות מעל לחבורת הפיקוד. מפקד הגדוד נבהל והוציא פקודת נסיגה. סגן מפקד החטיבה ניסה לשכנע את מפקד הגדוד לבטל את פקודת הנסיגה אולם מפקד הגדוד עמד על דעתו ואזי הוציא סגן מפקד החטיבה דן לנר פקודת ביטול לנסיגה אולם בינתיים החל מפקד המחלקה הפורצת בנסיגה, המצרים התעשתו וכל הכח נסוג. בשלב הנסיגה נהרגו 5 לוחמים. לאחר שובם של הכוחות למתחם קבוץ גת הודיע מפקד החטיבה שמואל כהן (מולה) למפקד הגדוד כי לא יוכל להמשיך לפקד על הגדוד. באותו הלילה, לדברי מולה, הגיע יגאל אלון ואישר את ההדחה. במקומו נתמנה למג"ד אסף שמחוני. התקפת גבעתי על עיראק אל-מנשייה נכשלה. הכוח נתגלה ונפתחה עליו אש חזקה שאילצה אותו לסגת באבידות.

מבצע גי"ס נכשל והדרך לנגב נשארה חסומה.

בליל 31 ביולי 1948 נערך מבצע גי"ס 2 שכלל העברת שיירת אספקה בלילה תחת אפם של המצרים.

בעזרת שלוש החטיבות האלה הצליחו להעביר לנגב שיירה של 30 משאיות מזרחית לעיראק אל-מנשייה אולם 2 משאיות נתקעו בשטח. במשך כמה ימים לאחר מכן תמרן כח השריון במרחב המשתרע צפונה לכביש פלוגות עיראק סואידן אולם המצרים הבליגו ולא הגיבו. בקיבוץ גת הוצבו מקלעי בזה שהטרידו את התחבורה המצרית בין פלוג'ה לבין עיראק אל-מנשייה. כתגובה הפציצו המצרים את קיבוץ גת בספיטפיירים.

מקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • תולדות מלחמת הקוממיות, הוצאת "מערכות"
  • חטיבת גבעתי נגד הפולש המצרי, הוצאת "מערכות"
  • תחקיר אישי של כמה עשרות לוחמים ובהם שמואל כהן, כמה מהמ"פאים ומפקד המחלקה הפורצת (בשיחה טלפונית), על ידי יוסף דרור.
  • עמוס כרמל, אלוף הניצחון, אסף שמחוני, הוצאת ידיעות אחרונות ,ספרי חמד עמ' 207-211, 2009