מכונית אוטונומית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף מכונית רובוטית)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
חיישנים במערכת להתראה מפני התנגשות הכוללת מכ"ם (כחול) ומצלמות תת-אדום (ורוד) המותקן במכונית מדגם לקסוס LS 600
איור המדגים את אופן הפעולה של מערכת התראה ומניעת תאונות. כאשר הרכב מאחור נכנס לתחום הורוד יישמע בו צליל אזהרה. כאשר הרכב מאחור ייכנס לתחום האדום יופעלו בו הבלמים באופן אוטומטי

מכונית אוטונומית או מכונית רובוטיתאנגלית: Autonomous car) היא מכונית המנווטת בעצמה ומתגברת על מכשולים ללא עזרה של מפעיל אנושי ובלא צורך בתכנון מיוחד של הכביש וסביבתו.

לדעת מפתחיה, המכונית האוטונומית צפויה להיות בטיחותית יותר מהנהג האנושי, ולשחרר אותו מעול הנהיגה ומבזבוז הזמן הכרוך בה. המכונית מצוידת במצלמות וסורקי לייזר קדמיים ואחוריים המעניקים לה תמונה תלת-ממדית של הסביבה, כולל מידע קבוע כגון שלטים צמתים ומבנים, ומידע משתנה כגון מכשולים ועצמים זמניים שמשפיעים על הנהיגה. כל אלה מציגים למכונית האוטונומית את המסלול בזמן אמת ומאפשרים לה לנסוע בבטחה[1].

התפתחות[עריכת קוד מקור | עריכה]

רכיבים אוטונומיים במכוניות נהוגות בידי אדם[עריכת קוד מקור | עריכה]

יצרניות כלי רכב משלבות במכוניות יותר ויותר רכיבים של טייס אוטומטי, למשל:

 • רכבת כבישים - שרשרת של כלי רכב הנוסעים זה אחרי זה באופן אוטומטי, ורק הרכב הראשון בשרשרת נהוג על ידי נהג אנושי[2].
 • מכונית מקושרת - שיפור תפקוד מערך התנועה על ידי שימוש בטכנולוגיות ניווט (כגון waze) וביג דאטה לאיסוף נתוני תנועה, קישור לנתוני עומסים בזמן אמת, לבקרת הרמזורים, ולמערכות המנהלות שטחי חניה[2].
 • מערכות בקרה לשיוט אוטונומי[3] המווסתות את מהירות הנסיעה בהתאם לנתיב ולתנאי הכביש וכן חנייה אוטומטית ומערכות התרעה.
 • בלימה אוטונומית - מערכת המאטה ואף עוצרת את הרכב כאשר הרכב מתקרב לחפצים אחרים באופן מסוכן. תכונה זה הכרחית כדי לקבל 5 כוכבי בטיחות של EuroNCAP[4][5].

מחקר ופיתוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

דגם ראשוני של רכב אוטונומי תוצרת ניסאן מוטורס, ז'נבה, מארס 2014 Geneva Motor Show

חברות וולוו וניסאן מוטורס הודיעו כי בשנת 2020 יימכרו הדגמים הראשונים של מכוניות אוטונומיות בפיתוחן. סביר כי כ-5 שנים לאחר מכן מכוניות כאלה יימכרו בשיווק המוני[6][7].

לעומת זאת מומחים אחרים סבורים שמכוניות אוטונומיות עדיין במרחק שנים רבות מאיתנו[8].
בין הסיבות העיקריות לטענות אלה:

 1. המעבר מנהיגה ידנית לאוטונומיה מלאה של הרכב יהיה הדרגתי ויצריך ערנות רבה. צפויים קשיים בשיקול דעת וביכולת הריכוז האנושית במעבר ממנוחה לנהיגה.
 2. הטכנולוגיה צפויה להיות יקרה ועדיין אין דרך למזער את עלות רכיביה: חיישני הלייזר, ה-GPS בעל הדיוק הרב, עדכון המפות הדיגיטליות ועומס המידע שדרוש להן. בנוסף, תפקוד הציוד יורד במזג אויר גרוע.
 3. אין תחליף טכני הולם לנהגים האנושיים

יישומים ומימושים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ווימו (גוגל)[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – ווימו
בתוך מכונית רובוטית של גוגל, 16 במארס 2014. במכוניות האוטונומיות החדשות אין הגה ואין לוח מחוונים.

משנת 2010 ואילך חברת גוגל ערכה ניסויים שונים בהסבת מכוניות רגילות לנסיעה אוטונומית (לימים - לפרויקט הוענק השם "ווימו"). המכוניות של גוגל ניווטו בהצלחה ללא נהג, בתנאי שטח מגוונים, בכבישים סואנים וברחובות צרים[9]. ב-2014 הציגה גוגל מכונית מתוצרתה (לא מכונית שעברה התאמה), שנעה במהירות של עד 40 קמ"ש ופועלת כרכב חשמלי[2]. החברה יצרה צי של כלי רכב דו-מושביים נטולי מערכת בקרה אנושית[10][11], מתוך מחשבה שהנוסעים לא יהיו קשובים לתנאי הדרך ולהתרחשויות השונות, ולא יגיבו בצורה מועילה בניסיונם ליטול את השליטה מהמכונית האוטונומית[12]. הנוסע מזמין את המכונית לנסיעה באמצעות טלפון חכם, וגם קובע באמצעותו את יעד הנסיעה. חזית המכונית עשויה חומר דמוי ספוג, למקרה של היתקלות חזיתית[13]. עד היום (אפריל 2017) מכוניות אלה לא גרמו לתאונות.

משרד התחבורה של קליפורניה מחייב לשלב הגה ודוושות גם במכוניות אוטונומיות, ומבחינה זו הרכב הניסיוני של גוגל אינו עומד בדרישות החוק[14].

נאוויה של חברת INDUCT[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכונית אוטונומית הנמצאת בשלבי הוכחת יכולת, בראשית 2017, היא נאוויה של חברת INDUCT, המשמשת כמכונית הסעים במתחמים מוגדרים כגון קמפוסים. זו מכונית חשמלית, מהירותה כ-20 קמ"ש, היא יכולה לשאת עד 8 נוסעים בו-זמנית והיא מתנייעת על הכביש ללא צורך בתשתיות והתאמות מיוחדות. יעד הנסיעה והמסלול נקבעים באמצעות הטלפון[15].

באירופה - תחבורה אוטונומית ציבורית ברחוב העתידי[עריכת קוד מקור | עריכה]

באירופה פועל מיזם כלל-אירופי סיטימוביל2[16], המבצע נסויים בערים שונות ביבשת, במטרה להקים רשת של תחבורה ציבורית ללא נהג.

ברחובות בערים מרכזיות באירופה מתקיימים אירועי תצוגה למכוניות ללא נהג בסביבת "אוהל הרחוב העתידי", המדגים לציבור כיצד מערכת תחבורה ציבורית מחודשת משולבת בתכנון עירוני הולם מאפשרת רחובות ידידותיים להולכי רגל ולפעילות חברתית[17].

לחברת סמסונג אין פרויקט לייצור רכב אוטונומי, אלא לפיתוח תוכנה ואלגוריתם בתחום. ב-2017 היא קיבלה אישור מהממשל הדרום קוריאני לבחינת המערכות שלה בכבישים ציבוריים..

החברה צפויה לצייד מכונית מסוג יונדאי במערכותיה, ובהן חיישנים, מצלמות ותוכנה המבוססת על בינה מלאכותית.

בסוף 2016 רכשה סמסונג את חברת הרמן, המפתחת מערכות מידע ובטיחות עבור מכוניות אוטונומיות ב-8 מיליארד דולר.

היבטי יישום[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עלויות רכב אוטונומי בנויות מרכיבי תוכנה וחומרה. המכוניות מצוידת באמצעי ניווט, בכוח מחשוב מוגדל, בחיישנים המודדים מרחק באמצעות קרן לייזר (LIDAR) ועוד. מחיר הרכיבים החדישים הנחוצים הוא בערך פי 5 ממחיר מכונית ממוצעת (ואינו כולל את מחיר המכונית עצמה)[18] ולא יכול להתאים לכל השווקים והסביבות[2]. עם זאת צפוי כי מעבר לייצור המוני יפחית בהדרגה את המחיר.

רישוי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדינות שונות בארצות הברית מאפשרות כבר כיום שימוש בכלי רכב בלתי מאוישים, אם לצורכי נסיעה (קליפורניה ונוודה) או רק לצורכי ניסוי (פלורידה, וושינגטון די סי ועוד). כמה משיקולי המחוקק בתחום זה הם: כמות כלי הרכב על הכבישים, סוג מספרי הרישוי, מי מורשים להפעיל את כלי הרכב, תנאים לביטול ההרשאה והפצת המידע הרלוונטי בקרב הציבור[19].

אבטחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אתגרי האבטחה מאיימים מכל כיוון: פצחני מחשבים, עובדים ממורמרים, ארגוני טרור ומדינות אויבות. דוגמה למקרה קיצון אפשרי: וירוס שמפיץ תוכנה רדומה בין כלי רכב רבים למשך כשבוע ימים ולאחר מכן מאיץ את כולם בו זמנית למהירות גבוהה וגורם להם לסטות שמאלה[20]. פעולת טרור כזאת מאוד מסובכת לביצוע, אבל נלקחות בחשבון אפשרויות שכאלה.

הגנה על הפרטיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

נתונים רבים ייאספו במערכות המחשבים במהלך התנהלות כלי רכב אוטונומיים בכבישים ומתעוררות שאלות לגבי השימוש בהם: מי יהיה הבעלים ובעל השליטה על הנתונים שבכלי הרכב? איזה סוגי נתונים ייאגרו? עם מי ניתן יהיה לחלוק את הנתונים האלה? באיזה אופן המידע יהיה זמין? ולאיזה צורך[20]?

הבטים משפטיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מה קורה כאשר אדם, חיה או רכב אחר מתפרץ למסלול? אם צפויה התנגשות, התהפכות או סטייה מהכביש - מה יהיה סדר הפעולות שלו? אם יש אפשרות להציל רק צד אחד מהמעורבים בתאונה הצפויה - את טובתו של מי יעדיף הרכב? האם לנוסעים יש אפשרות לקבוע את סדרי העדיפויות של רכבם? מי אחראי לאופן הנסיעה של הרכב האוטונומי - יצרנית הרכב? הנוסעים בו? מי ישלם פיצויים למי? לצורך שיפוט במקרים שכאלה יכול להיות שהחוק ידרוש אפשרות להצגת המידע שהיה בחיישנים קודם להתרחשות התאונה[20][21].

השפעות[עריכת קוד מקור | עריכה]

יתרונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

עקב רמת ההשקעה והפיתוח של תשתיות הכביש ושל כלי הרכב עצמם, הציפייה היא שפריצת הדרך הבאה תגיע מכיוון המכונית האוטונומית. הציפייה היא שמכוניות שכאלו יהיו מקושרות גם לאינטרנט, בנוסף להיותן נעות על רשת הכבישים, ובאמצעות נתונים מהאינטרנט יתאפשרו שימוש יעיל יותר ברשת הכבישים, לשיפור בניצול האנרגיה (ייתכן תוך שילוב של טכנולוגיות של מכוניות חשמליות וכתוצאה ממנה גם שיפור באיכות הסביבה ובבטיחות הנסיעה)[2].

לדוגמה, קרוב ל-95 אחוז מתאונות הדרכים נגרמות כתוצאה מטעויות אנוש: עייפות, הסחת דעת, שימוש בטלפון וכדומה. רכב אוטונומי ימנע אחוז מסוים מהן[22].

צי כלי הרכב הרובוטיים על הכביש יתאם מרווחים קבועים בין המכוניות ובכך יאפשר הקטנת המרחק ביניהן, בלי להסתכן בהתנגשויות. מחקרים חוזים כי נסיעה במהירות 120 קמ"ש תצריך מרחק של 6 מטר בין המכוניות, לעומת 60 מטר הנחוצים כיום במהירות זו[23]. כך יפחתו עומסי התנועה בכבישים ותגבר היעילות האנרגטית של הנהיגה[24].

הרכב האוטונומי ישחרר את האנשים מעול הנהיגה ויעניק להם זמן פנוי בנסיעה, לצורכי בילוי, עבודה ומנוחה[25].

מכוניות ללא נהג עתידות להיות לעזר רב עבור אנשים בעלי מוגבלות. כך למשל, גם אנשים בעלי לקות ראייה יוכלו לנהוג בבטחה[26].

יותר ויותר אנשים יעברו לשיתוף כלי הרכב האוטונומיים, כך שהם יסיעו נוסע אחר נוסע לאורך כל היום. במקרה זה, מספר כלי הרכב הנעים בעיר ומספר הפקקים יצטמצם מבמידה ניכרת[27][28]

חסרונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

האוטומציה עלולה לגרום לפיטורי המונים בתעשיית כלי הרכב, באחזקת הכבישים ובמוסכים[25].

צי כלי רכב רובוטיים על הכבישים, שנשלט כולו על ידי מחשבים, עלול להיות פרוץ לטרור קיברנטי[29].

יש החוששים שכלי רכב אוטונמיים דווקא יגדילו את תאונות הדרכים באופן משמעותי משום שהיות והמערכת הרכב האוטונומי טיפשה בהשוואה לנהג האנושי, כל כשל או פגם במחשב המערכת או בתוכנה שלו, יכול להוביל לכך שהיא לא תבחין במכשולים בכביש כמו מכוניות אחרות, הולכי רגל או מכשולים אחרים, דבר שיוביל לתאונות דרכים, כדוגמת התאונות שהתרחשו עם הרכב האוטונומי[30][31] . פריצה למערכת הרכב, יכולה גם כן לגרום לתאונת דרכים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא מכונית אוטונומית בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ HOW ROBOTCAR WORKS
 2. ^ 2.0 2.1 2.2 2.3 2.4 דניאל שמיל, לייפציג, "כותרת על מכונית אוטונומית שדרסה ילד תגמד 30 אלף הרוגים בתאונות בשנה", באתר TheMarker‏, 2 ביוני 2014
 3. ^ Preparing a Nation for Autonomous Vehicles - Opportunities, Barriers and Policy Recommendations ע' 2
 4. ^ נעם וינד, ‏רוצים 5 כוכבי בטיחות? רק אם המכוניות שלכם יבלמו לבד, באתר ‏mako‏‏, ‏14 ביוני 2012‏
 5. ^ רועי צוקרמן, מבחן הבטיחות של ה-Euro NCAP יוחמר מ-2014, באתר ynet, 13 ביוני 2012
 6. ^ Preparing a Nation for Autonomous Vehicles - Opportunities, Barriers and Policy Recommendations ע' 1
 7. ^ Volvo’s New SUV Will Be Super-Safe Because It’s Semi-Autonomous BY ALEX DAVIES, WIRED, 08.28.14
 8. ^ Driverless Cars Are Further Away Than You Think By Will Knight, MIT Technology Review, October 22, 2013
 9. ^ Google's driverless car
 10. ^ Google's self-driving car: How does it work and when can we drive one?
 11. ^ הראל עילם, היי בינבה, גרסת גוגל: החברה חשפה מכונית אוטונומית חדשה, באתר כלכליסט, 28 במאי 2014
 12. ^ סוכנויות הידיעותהמכונית האוטונומית החדשה של גוגל: ללא הגה או בלמים, באתר TheMarker‏, 28 במאי 2014
 13. ^ Google’s Next Phase in Driverless Cars: No Steering Wheel or Brake Pedals
 14. ^ ynet וסוכנויות הידיעות, המכונית ללא נהג של גוגל נתקלת במכשול: החוק, באתר ynet, 24 באוגוסט 2014
 15. ^ Induct Now Selling Navia, First Self-Driving Commercial Vehicle
 16. ^ citymobil2
 17. ^ Citymobil2 newsletter ע' 4
 18. ^ Preparing a Nation for Autonomous Vehicles - Opportunities, Barriers and Policy Recommendations ע' 10
 19. ^ Preparing a Nation for Autonomous Vehicles - Opportunities, Barriers and Policy Recommendations ע' 11
 20. ^ 20.0 20.1 20.2 Preparing a Nation for Autonomous Vehicles - Opportunities, Barriers and Policy Recommendations ע' 12
 21. ^ רועי צזנה, המדריך לעתיד, ר. צזנה 2013, ע' 87
 22. ^ רועי צזנה, המדריך לעתיד, ר. צזנה 2013, ע' 83
 23. ^ רועי צזנה, המדריך לעתיד, ר. צזנה 2013, ע' 88
 24. ^ Driverless Cars on the Rise
 25. ^ 25.0 25.1 רועי צזנה, המדריך לעתיד, ר. צזנה 2013, ע' 90
 26. ^ Self-Driving Car Test: Steve Mahan
 27. ^ תבנית:Markerweek
 28. ^ קרלו ראטי, ‏איך מכוניות ללא נהג ישנו את החיים בעיר, באתר סיינטיפיק אמריקן ישראל, 24 באוגוסט 2017
 29. ^ רועי צזנה, המדריך לעתיד, ר. צזנה 2013, ע' 93
 30. ^ "הרוג ראשון בנהיגה אוטונומית עם טסלה S". ynet (בעברית). 1 ביולי 2016. בדיקה אחרונה ב-21 באוגוסט 2016. 
 31. ^ סוכנויות הידיעותבגלל תאונה קטלנית: אובר מפסיקה את כל הניסויים במכוניות האוטונומיות, באתר הארץ, 19 במרץ 2018