אולימפיאדת בייג'ינג (2022)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אולימפיאדת החורף בייג'ינג (2022)
600px-Beijig 2022 candidate.png
עיר מארחת בייג'ינג, סין
מדינות משתתפות 90 (צפוי)
תחרויות 109 תחרויות ב-7 ענפים (15 ענפי משנה)
טקס הפתיחה 4 בפברואר 2022
טקס הנעילה 20 בפברואר 2022
האצטדיון הראשי האצטדיון הלאומי בייג'ינג ("קן הציפור")
הערים שהתמודדו על האירוח אלמטי
מגדל התקשורת שנבנה בכפר האולימפי לכבוד האולימפיאדה ב-2008, ועליו ספירה לאחור לאולימפיאדת 2022 (980 יום נכון ליוני 2019)

משחקי החורף האולימפיים ה-24 במספר (אנגלית:[1] XXIV Olympic Winter Games; צרפתית:[2] Les XXIVe jeux olympiques d'hiver; סינית: 第二十四届冬季奥林匹克运动会; פין-יין: Dì Èrshísì Jiè Dōngjì Àolínpǐkè Yùndònghuì), צפויים להיות אירוע ספורט גדול ומרכזי בשנת 2022. לפי החלטת הוועד האולימפי הבינלאומי משנת 2015, הם ייערכו בעיר בייג'ינג שבסין, לאחר שגברה על אלמטי שבקזחסטן בהצבעה הסופית. מועמדת שלישית, אוסלו שבנורווגיה, משכה את הצעתה באוקטובר 2014 ולא עמדה להצבעה.

בייג'ינג תהפוך לעיר הראשונה שתארח הן אולימפיאדת חורף והן אולימפיאדת קיץ, לאחר שאירחה את אולימפיאדת הקיץ ב-2008. רבים מהמתקנים ששימשו את אולימפיאדת הקיץ ב-2008 ישמשו גם את אולימפיאדת החורף ב-2022.

ביג'יינג תהפוך גם לעיר הגדולה ביותר שתארח אולימפיאדת חורף, תואר שכעת מחזיקה בו ונקובר. היא תהייה העיר הרביעית באסיה שתארח את אולימפיאדת החורף, אחרי סאפורו (1972) ונאגנו (1998) שביפן, ופיונגצ'אנג (2018) שבקוריאה הדרומית. כמו כן זו תהייה הפעם השלישית ברציפות שאסיה תארח אולימפיאדה - בין אולימפיאדת פיונגצ'אנג ואולימפיאדת בייג'ינג תיערך אולימפיאדת הקיץ של 2020 בטוקיו, בירת יפן.

המכרז האולימפי[עריכת קוד מקור | עריכה]

התאריך האחרון להגשת מועמדות לאירוח אולימפיאדת 2022 נקבע בתחילה על ידי הוועד האולימפי הבינלאומי ל-14 בנובמבר 2013, ולאחר מכן נדחה ל-7 ביולי 2014.

המכרז סבל מחוסר בהצעות לאירוח המשחקים, כיוון שהצעות פוטנציאליות של סטוקהולם, מינכן, קרקוב והצעה משותפת של דאבוס וסנט מוריץ נפסלו במשאלי עם או החלטות עירייה באותן ערים, עקב העלות הגבוהה של ארגון המשחקים שהייתה נופלת ברובה על כספי מיסים מקומיים, והצעה פוטנציאלית של לבוב נעצרה בשל מלחמת האזרחים באוקראינה. בשלב הסופי נותרו שלוש הצעות בלבד - בייג'ינג, אלמטי ואוסלו.

ב-1 באוקטובר 2014 משכה גם אוסלו את הצעתה, וההצבעה הסופית שנערכה ב-31 ביולי 2015 נערכה בין שתי המועמדות האחרות בלבד.

תוצאות מכרז לאירוח

משחקי החורף האולימפיים 2022

עיר מדינה קולות
בייג'ינג הרפובליקה העממית של סיןהרפובליקה העממית של סין סין
44
אלמטי קזחסטןקזחסטן קזחסטן
40

המתחמים האולימפיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

האצטדיון הלאומי המקורה בייג'ינג

באולימפיאדת 2022 ייעשה שימוש חוזר ברבים מהמתקנים שאירחו אירועים באולימפיאדת בייג'ינג (2008).

ענפים שישוחקו[עריכת קוד מקור | עריכה]

באולימפיאדה זו מתוכננות 102 תחרויות ב-7 ענפי ספורט, שכוללים 15 ענפי משנה. שלושה משבעת ענפי ספורט החורף מורכבים ממספר ענפי משנה: החלקה על הקרח, סקי ובובסלי.

מחלוקות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הגשת ההצעה של בייג'ינג, ולאחר מכן הבחירה בה, עוררו תהיות הן בסין והן מחוצה לה. הסיבה העיקרית למחלוקת בנושא היא שאזורי ינצ'ינג וג'אנגג'יאקואו, בהם מיועדות להיערך תחרויות הסקי, הם אזורים דלילים מאוד בשלג, למעשה ברוב החורפים לא יורד בהם שלג כלל - עובדה שתצריך הסתמכות רבה על שלג מלאכותי שיובא מרחוק ויאוחסן קרוב לאתרים, בעלות גבוהה והשלכות סביבתיות שנויות במחלוקת.

אזור התחרויות המיועד בינצ'ינג גובל גם בשמורת טבע גדולה, והועלו שאלות בנוגע להשפעת בניית האתרים וכיסויים בשלג מלאכותי על השמורה.

באפריל 2021 פורסמו ספקולציות שטוענות כי ארצות הברית מתכננת להחרים את האולימפיאדה בגלל הפרות זכויות אדם של סין כלפי האויגורים וכלפי תושבי הונג קונג וטיבט. עם זאת דובר משרד החוץ של ארצות הברית, נד פרייס נשאל האם ארצות הברית מתכוונת לשקול את החרמת האירוע והשיב כי "זה משהו שנרצה לדון בו" אך הדגיש כי לארצות הברית אין עדיין מדיניות רשמית בנושא האולימפיאדה[3].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]