נאות גולן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
נאות גולן
כניסה למושב
נאות גולן 2017
מחוז הצפון
מועצה אזורית גולן
גובה ממוצע ‎314‏ מטר
תאריך ייסוד 1968
תנועה מיישבת העובד הציוני
סוג יישוב מושב
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2016[1]
  - אוכלוסייה 574 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה
‎7.5%‏ בשנה עד סוף 2016

קואורדינטות: 32°47′13″N 35°41′31″E / 32.7869037879047°N 35.6918535621668°E / 32.7869037879047; 35.6918535621668

נְאוֹת גּוֹלָן הוא מושב של תנועת העובד הציוני בדרום רמת הגולן.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

היישוב הוקם על ידי קבוצת צעירים משכונת בית אליעזר בחדרה שגדלו והתחנכו יחד ולאחר מלחמת ששת הימים ביקשו לעלות להתיישבות בגולן ולהקים בו "מושב שיתופי". בפגישה עם אברהם הרצפלד הופנו בני החבורה אל תנועת "העובד הציוני" שעסקה בעיקר בהקמת "מושבים שיתופיים" תנועת העובד הציוני התייצבה לעזרתם של הצעירים. ובספטמבר 1968 עלו להתיישבות בצומת פיק כ"מושבוץ" בתחילה התפרנסו מסיקול אבנים והכשרת קרקעות לחקלאות לאחר מכן מאווזיה, גידול צאן ופלחה. 

בשנת 1973 התיישב היישוב במיקומו הנוכחי. במקורו היה היישוב מושב שיתופי, וכך גם תוכנן היישוב, אולם הדבר השתנה והיישוב הפך למושב - עובדה אשר הופכת את המגורים במושב לנעימים יותר מחד (לדוגמה: הרפתות אינן נמצאות ליד כל בית ובית כמו במושב - אלא כולן במרוכז, כמו במושב שיתופי) והיוצרת קשיים רבים מאידך (לדוגמה: החממות אינן נמצאות ליד כל בית ובית כמו במושב - אלא כולן במרוכז, כמו במושב שיתופי). עד סוף 1979 תיפקד שמושב שיתופי והחל מתחילת שנות השמונים, הפך להיות מושב עובדים וכל פעילותיו השיתופיות חולקו שווה בשווה.

עד סוף שנות ה-90  התגוררו במושב כ- 50 משפחות שרובם היו חברי אגודה חקלאית שיתופית. ב-1989, קלט המושב 55 משפחות  קהילתיות במגרשים בגודל של כחצי דונם (במסגרת פרויקט אריאל שרון ז"ל). במשך כעשר שנים עמדה השכונה מוזנחת ונטושה מכיוון שקבלני הממשלה כשלו, עד שנאות גולן ביקשה ממשרד השיכון להמשיך את הבנייה בעצמה והחליטה לשווק את הבתים למכירה כמות, שהם מהלך שהביא לאכלוס הבתים שגשוג וקליטה של חברים נוספים למושב. 

באמצע שנות 2000 ביקש המושב היתרי בניה נוספים לחקלאים ולמתיישבים מוניציפליים. וכך נפתחה האפשרות למוניציפליים לבנות בית על דונם אדמה ולהקים עליה שני צימרים.

בשנת 2008 החלה ההרחבה הגדולה - 68 מגרשים מתוכם 28 לחקלאים ו- 40 מגרשים קהילתיים שווקו במלואם.

כיום נאות גולן היא קהילה גדלה וצומחת, המושרשת בהיסטוריה של היישוב ושומרת על הקיים עם הפנים אל העתיד. קהילה איכותית השואפת למערכת חינוך מצוינת, למתן שירותים ציבוריים ואישיים ברמה גבוהה, לאיכות חיים גבוהה. קהילה המקיימת פעילות תרבותית וחברתית משותפת וחוגגת ביחד את חגיה, שומרת על איכות חברתית תוך קיום עזרה הדדית בין חבריה. קהילה פלורליסטית, שבה נשמרת עצמאות היחיד והמשפחה וחבריה מגלים מעורבות, שותפות ורצון להשפיע תוך פתיחות לדעה של היחיד ושל הקבוצה, הקשבה הדדית וניהול החיים המשותפים בדרכים דמוקרטיות, משתפות ומתחשבות. 

נכון ל-2016, גרות כ- 162 משפחות בנאות גולן וכ- 18 מגרשים בשלבי בנייה. מספר הנפשות המתגוררות  במושב מלידה ועד 120, הוא כ- 570 נפש.

גאוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נאות גולן מלמעלה לכיוון מערב

היישוב נמצא בין נחל עין גב לבין ואדי א-זיתון, בגובה של 320 מטרים מעל פני הים (בגובה 530 מטרים מעל פני הכנרת ובמרחק של חמישה קילומטרים ממנה). מושב נאות גולן הינו אחד המושבים הדרומיים בגולן. הוא שוכן לצד אתרי טבע וארכאולוגיה מרתקים כגון מפלי נחל דליות, מצפה השלום בכפר חרוב, ים כנרת, חורבות העיר סוסיתא (אתר ארכאולוגי) ועוד. זאת מעבר לנופיו עוצרי הנשימה של הגולן בסמוך למצוקים הגולשים ממנו דרומה. ביקור במושב נאות גולן מאפשר תצפית מרהיבה לאזור הכנרת וצפונה להר חרמון ואכן, ישראלים רבים בוחרים לבקר באזור זה בשבתות ובחגים. עבור תושבי נאות גולן, מדובר בעניין של שגרה יומיומית והם נהנים מהאווירה המיוחדת במקום בכל ימות השנה.

חינוך[עריכת קוד מקור | עריכה]

ילדי נאות גולן מתחנכים בפעוטון ובגן הילדים שבישוב. תלמידי כיתות א’- ח’ לומדים בבית הספר האזורי החדש "מצפה גולן" של יישובי דרום הגולן, בבני-יהודה. ילדי התיכון מתחנכים בבי”ס אזורי”בית ספר תיכון נופי גולן" בקצרין, 30 דקות נסיעה. הסעות מאורגנות ע”י המועצה האזורית גולן. 

היישוב מתגאה בפעילות נוער נמרצת במשך כל השנה, ומעמיד מדריך בוגר בשכר ומועדון נוער למטרה זו. מתנ”ס הגולן מציע למבוגרים ולילדים שפע של פעילויות חינוך משלים, חוגי ספורט, מוזיקה ואירועי תרבות. 

רוצים ללמוד? השכלה גבוהה במרחק נסיעה של כחצי שעה - "מכללת אוהלו" בקצרין או ב"המכללה האקדמית כנרת בעמק הירדן". 

כלכלה ותעסוקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

כלכלת היישוב מתבססת על חקלאות שלחין (אגסים, תפוחים, אבוקדו וזיתים) וכן גידולי כותנה ושקדים, לולי הודים, רפתות חלב ועדרי בקר לבשר.

בנוסף עוסקים התושבים בחינוך ,תיירות תעשייה ומקצועות חופשיים.

אזורי עשייה קרובים: קצרין, בני יהודה (יישוב).

אקלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

האקלים השורר בנאות גולן הוא אקלים ים תיכוני. בחורף קריר וגשום, בסתיו ובאביב הטמפרטורה גבוהה יותר ולעיתים יורדים גשמים ובקיץ חם ולח ללא משקעים. בשנה יורדים בממוצע בעיר כ-בין 400-600 מילימטרים של גשם, ב-56 ימי גשם. עונת הגשם 1992/1991 הייתה העונה הגשומה ביותר.

שירותים ומתקנים ביישוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • מרכולית
  • בית כנסת
  • מגרש כדורסל
  • אמפי לאירועי המושב
  • גן שעשועים מתקדם

אתרים בקרבת היישוב[עריכת קוד מקור | עריכה]

מצפה אופיר - מצפה אופיר, שממוקם בקצה השדות של מושב גבעת יואב, הוקם על ידי בן המושב ג'ימי ג'יפ, לזכר בנו אופיר שנפטר בגיל 16. במקום תמצאו חורשת זיתים בצילם ניתן לשבת ליד השולחנות המצויים כאן, להשקיף על הנוף ולהנות מכוס קפה טוב. 

עין פיק - עין פיק הוא מעיין קטן בדרום רמת הגולן, הממלא בריכה עתיקה המוצלת תחת צוק סלע ועצי תאנה רבים. בריכת המעיין הקרובה לכביש,

נביעת המים מטפטפת מהקיר וזורמת לתוך הבריכה. 

סוסיתא (אתר ארכאולוגי) - במקום שכנה העיר סוסיתא אשר הוקמה על כל שטח רמת ההר ונוסדה כעיר מדינה (פוליס) ככל הנראה באמצע המאה ה־2 לפנה"ס בידי הממלכה הסלאוקית. ההר, המוקף מצוקים מכל עבריו, מחובר באוכף במזרחו לדרום־מערב רכסי רמת הגולן. 

מצפה שלום - מצפור המסודר שהקימו חברי קיבוץ כפר חרוב הוא נקודה מצוינת להשקיף על נוף הכנרת ומה שמעבר ונקודה מצוינת להבין את הגיאופוליטיקה האזורית. הכנרת נראית מכאן כמרכז היקום, בכלל לא קטנה, כאגם ענק באמצע הארץ, עם הרים מכאן ומשם. כאן, בצדה המזרחי, מורדות הגולן, ושם, מצדה המערבי של הכנרת נראית העיר טבריה ומצוק הארבל היפהפה.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא נאות גולן בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

2. מושב נאות גולן - אתר מועצה אזורית גולן