אל-רום

אל-רום
כביש הכניסה לקיבוץ
כביש הכניסה לקיבוץ
מדינה ישראלישראל ישראל
מחוז הצפון
מועצה אזורית גולן
גובה ממוצע[1] ‎1,049 מטר
תאריך ייסוד 1971
תנועה מיישבת התנועה הקיבוצית
סוג יישוב קיבוץ
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2022[1]
  - אוכלוסייה 470 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה ‎6.3% בשנה
מדד חברתי-כלכלי - אשכול
לשנת 2019[2]
7 מתוך 10
http://kfar-elrom.com
מטעי תפוחים (פינק ליידי) של קיבוץ אל-רום, בקלדרת הר אביטל

אֶל-רוֹם הוא קיבוץ של התק"ם, בצפון רמת הגולן. הקיבוץ ממוקם כשני קילומטרים ממערב להר חרמונית, ברום של 1,070-1,050 מטרים מעל פני הים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקיבוץ נוסד ביולי 1971 על ידי גרעין המחנות העולים "בית הערבה" בצפון רמת הגולן. הגרעין היה אמור להתיישב בבית הערבה בדרום בקעת הירדן, אולם הופנה לבסוף להתיישב באזור זה. במלחמת יום הכיפורים פונה היישוב (אך לא נכבש) ובשדותיו שמדרום וממזרח להר חרמונית נערך קרב עמק הבכא. במשך השנים הצטרפו גרעינים ויחידים רבים לקיבוץ.

גאוגרפיה וסביבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אל-רום הוא היישוב היהודי השלישי בגובהו בישראל, אחרי נמרוד (1,110 מטרים מעל פני הים) ואודם (1,090-1,050 מטרים מעל פני הים). היישוב הדרוזי בוקעאתא הנמצא בסמוך גבוה מעט יותר: 1,110-1,090 מטרים מעל פני הים.

כקילומטר וחצי ממזרח לקיבוץ נמצאת שמורת הר חרמונית ומצפון-מערב לו שוכנת שמורת יער אודם. היישוב ממוקם בחלקו בתוך יער אל-רום (נקרא לעיתים גם יער טבנקין) שניטע על ידי הקק"ל, ובו משגשגים מחטניים של אקלים קר: ארזים ממינים שונים (קפריסאי, הימלאי, אטלנטי, וארז הלבנון) אורנים ממינים מגוונים (שחור, גלעין, ברוטייה ועוד) וברוש אריזוני. היישוב התרחב לתוך היער עם הקמת הרחבה קהילתית לכ-100 בתי-אב.

האקלים באל-רום ממוזג-קר בחורף וממוזג-חם בקיץ. כמות המשקעים השנתית גבוהה יחסית הודות למיקומו הצפוני והגבוה של הקיבוץ ועומדת על 930 מ"מ בממוצע, חלקם יורדים בצורת שלגים (היישוב נהנה ממספר מערכות שלג בשנה). בשנת המשקעים 2018-19 מדדה רשות המים ביישוב כמות של 1325 מ"מ.

היישוב מטפח נוי של אקלים קר, בתיו טובלים בעצי-נוי נשירים, במחטניים של אקלים קר, בעצי דובדבן ממינים שונים, תפוח, ערמונים, אגוזי מלך, תאנים, תות שאמי, בעצי חורש למיניהם ובשיחים מגוונים ממוצא צפוני.

רכס החרמון דומיננטי בנוף היישוב, במיוחד בחורף עת עוטה ההר מעטה של לובן. מהכיוון ההפוך נשקפים תילי הרמה, דרום עמק החולה ומבואות הכנרת. בימים של ראות חדה ניתן לצפות מהישוב גם בהרי הגלעד שבירדן, ובהר הדרוזים בעומק סוריה. מהר אודם הסמוך ניתן להבחין בים התיכון באזור צור-צידון.

מבנה הקיבוץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

בקיבוץ שבע שכונות: שכונת שיזף בה גדלים עצי שיזף סורי, ובה מתגוררים רבים מותיקי הקיבוץ. שכונת ארזים, ובה גדלים עצי ארז לבנוני. מרבית תושבי השכונה הם חברי משק. שכונת אגוז, בה ישנם מספרי עצי אגוז, ובה מתגוררים משפחות לקליטה וחברי משק ותיקים (ובניהם גם מייסדי הקיבוץ ציפקה ויהוד'לה ומשפחת בראון). השכונה "החדשה", שכונה שהוקמה בשנות ה-90 והיא מאופיינת בחברי משק שהתקבלו לחברות החל משנות ה-90. שכונת ה"טרומים" בה שופצו בתים ששימשו למגורי מתנדבים, ובה מתגוררים בעיקר בני משק חוזרים. שכונת בוקעתא, השכונה אשר עד הקמת ההרחבה בקיבוץ הייתה הקרובה ביותר לכפר הדרוזי בוקעתא, משמשת למגורים לחיילי וצעירי הקיבוץ. ולבסוף, ההרחבה הקהילתית הממוקמת בחלקו הצפוני של הקיבוץ. בהרחבה מתגוררות משפחות שהצטרפו לקיבוץ בעשור האחרון, כמו גם בני משק חוזרים.

כלכלה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בקיבוץ מתקיימת מערכת חינוך מקומית לילדי הגיל הרך פעוטון דרור, גנון שקד, גן דובדבן (עד המעבר לבית הספר היסודי) וישנה מערכת חינוך בלתי פורמלית - בית ילדים בשם "באג" לכיתות א-ו (בעבר פעל גם בית ילדים לכיתות ד-ו בשם "צנונית"), כמו כן לכיתות ז-י"ב ישנו מועדון נעורים.

כלכלת היישוב מתבססת על גידולי מטעים נשירים (תפוחים, שקד מצוי, אוכמניות, דובדבנים, גפנים לייצור יין) וכן על ענף הלול. שטחי החקלאות של אל-רום מתפרשים בחלקם מסביב ליישוב, וכן בעמק הבכא, בלוע של הר אביטל וגם בדרום רמת הגולן. בעבר התבסס היישוב גם על אולפני אלרום העוסקים בהפקת כתוביות תרגום ודיבוב של סרטי קולנוע ומדיות אחרות, בשנת 2020 מספר חברים שעבדו באולפנים רכשו את הבעלות על החברה מהקיבוץ. בקיבוץ ממוקם מרכז חוויה מהסרטים להנחלת מורשת קרב עמק הבכא וסיפורו של גדוד 77 מחטיבה 7 בימים הראשונים של מלחמת יום הכיפורים.

ביולי 2019 נפתח אירוח חדש באל-רום, "אירוח בוטיק אל-רום", מתחם אירוח בסגנון אירופאי למשפחות מטיילות. המקום מהווה אבן דרך בהתחלת פעילות התיירות בקיבוץ וזוכה והצלחה ושבחים רבים בקרב הציבור הרחב. במאי 2022 נפתח מתחם נוסף של חדרי אירוח חדרי "כליל", חדרים משודרגים ומפנקים למשפחות ומטיילים.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אל-רום בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 אוכלוסייה בעיריות, במועצות המקומיות והאזוריות וביישובים בעלי 2,000 תושבים לפחות - לפי טבלה חודשית של למ"ס עבור סוף פברואר 2024 (אומדן), בכל יתר היישובים - לפי טבלה שנתית של למ"ס עבור סוף 2022.
  2. ^ הנתונים לפי טבלת מדד חברתי כלכלי של למ"ס נכון לשנת 2019