צמרת (ארגון נוער)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
צמרת
Tzameret.png
שם מלא ציונות מנהיגות רעות תרומה לחברה
תאריך ייסוד 2005
ארגון גג המועצה הציונית בישראל
השתייכות פוליטית נייטרלי
מספר חניכים (על פי התנועה) כ-1,500
מנהל כללי שגיא וסרמן
ארגון הנוער "צמרת"

צמרת הוא ארגון נוער של המועצה הציונית בישראל שנוסד בשנת 2005 אחרי איחודם של שני ארגונים - "נוער לנוער" ו"המועצה הציונית לנוער".

האותיות מהן מורכב שם הארגון מייצגות את ערכיו המרכזיים: ציונות, מנהיגות, רעות ותרומה לחברה.

לארגון כ-20 סניפים ברחבי הארץ והוא מורכב מבני נוער בין שכבות ז' לי"ב. הארגון עוסק בפעילות ענפה בחינוך לציונות, התנדבות, עזרה לקהילה ומעורבות חברתית. הארגון משלב פעילות של בני נוער יהודים חילונים ודתיים, וכן בני נוער דרוזים.

פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

באופן שוטף, בסניפים מועברות פעולות כל שבוע. לרוב, הפעולות מתמקדות בערכים מהם בנוי הארגון, ולא בהווי קבוצתי בלבד. הפעולות מתקיימות לפי שכבות - שכבת ח' וט' עוברות פעולות נפרדות שמועברות על ידי מדריכים קבועים (הפעולות והמדריכים שונים לכל קבוצה), והשכבה הבוגרת (י'-י"ב) עוברים פעולות המועברות על ידי מדריך מתחלף. השתתפות בצמרת מאפשרת השתתפות בתנועת נוער נוספת.

לפחות פעם בחודש מתבצעת פעילות התנדבותית מקומית גדולה, אשר בחלקה יזומה על ידי חברי הארגון, ובחלקה האחר משותפת עם ארגונים ועמותות אחרים. בסניפים מסוימים אף יש התנדבות שבועית קבועה.

לפחות פעם בשנה מתבצעת פעילות התנדבותית ארצית. כמו כן, במהלך השנה מתקיימים סוגי מפגשים שונים בהיקף ארצי כגון טיולים, סמינרים וכנסים.

קונגרסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכל עיר בה פעיל הארגון מתקיים קונגרס עירוני לנוער. הקונגרס הוא כנס אליו מוזמנים תלמידי החטיבות והתיכונים באזור, למשך יום לימודים אחד. מטרות הקונגרס הן להפיץ את ערכי הארגון, ולאפשר לחניכים חדשים להצטרף אליו.

לאחר תום הקונגרסים העירוניים, מתקיים קונגרס ארצי ("הקונגרס הציוני לנוער") בהיקף נרחב יותר, אליו מגיעים חברי הארגון, וכן בני נוער נוספים שהביעו רצון להשתתף בו.

כנסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסוכות מתקיים כנס קבוע, בו נבחרים חברי ההנהגה הארצית. כמו כן, נערכים דיונים בנוגע להמשך דרכו של הארגון. כמו כן, מתקיים כנס נפרד, סופ"ש הנהגות, בו נפגשים כל חברי הנהגות הסניפים, יחד עם ההנהגה הארצית, במטרה לשפר את פעילותם. מלבד זאת, מתקיימים כנסים להכנת הקונגרס הארצי וסמינרים שונים.

מפעלי קיץ[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדריכי ארגון צמרת בקורס "מנהיגות ב'"

בחופש הגדול נערכים קורסים שמטרתם לקדם את חברי הארגון. הקורסים מסווגים לפי שכבות גיל: קורס הכשרה (לבוגרי כיתות ז'-ח'), קורס מנהיגות (לבוגרי כיתות ט'), קורס הגשמה (לבוגרי כיתות י') וקורס מנהיגות ב' (לבוגרי כיתות י"א).

את הקורסים מנחים חברי הארגון, יחד עם רכז בוגר. הקורסים מהווים את גולת הכותרת בפיתוח האישי של חברי הארגון, תוך החדרת ערכיו.

גרעין שנת שירות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחזור ו' של גרעין שנת השירות בסדרת דרום, דצמבר 2012

הארגון מוביל גרעין לשנת שירות שמטרתו היא קידום ילדים ונוער בפריפריה. הגרעין פועל ברוח ערכי התנועה וכולל קבוצות מעורבות של דתיים, חילונים, ובעלי רקע ודעות שונים, המתגוררים ביחד כשנה אחת על מנת לתרום לקהילה וגם על מנת להוות דוגמה. בכל שנה מורכב הגרעין ממספר קבוצות שמונות שישה עד עשרה חברים, שפועלות בערים קריית אתא, קריית שמונה, צפת, בית שאן, מעלה אדומים, בית שמש, אופקים וערד (עד שנת תשע"ג פעלה קבוצה גם בשכונת תלפיות בעיר ירושלים. עיקר עבודת בני הגרעין נעשית במועדוני נוער, באוכלוסיות רווחה, בתנועות הנוער, בעבודה עם עולים חדשים ווותיקים ובבתי ספר חילוניים ודתיים.

מבנה ארגוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

בראש הארגון עומדת ההנהגה הארצית (ההנהג"א), אשר נבחרת מקרב בני הנוער, חברי הארגון, על ידי חבריהם בני הנוער, ובכך בא לידי ביטוי ערך המנהיגות הצעירה שלו. כמו כן, ניצב בראש הארגון מנהל - מבוגר הכפוף למועצה הציונית בישראל.

הסניפים מורכבים אף הם מרכז בוגר, ומהנהגה סניפית. חברי הסניף נחלקים לשתי שכבות גיל:

  1. שכבה צעירה - כיתות ז' עד ט'.
  2. שכבה בוגרת - כיתות י' עד י"ב.

בתפקיד מדריכי השכבות הבוגרות משמשים כל חברי הסניף הרוצים בכך, לסירוגין, ולכן אין הגדרה של תפקיד זה. מדריכי שכבת ז'-ח' לעומת זאת, מוגדרים היטב, על מנת ליצור מחויבות ועקביות לשכבה הטריה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]