תנועת הנוער בני המושבים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף בני המושבים)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
תנועת בני המושבים
Bney hamoshavim.svg
שם מלא בני המושבים
תאריך ייסוד 1928 כחטיבה בנוער העובד והלומד, 2018 כתנועה עצמאית.
ארגון גג תנועת המושבים, השומר החדש
השתייכות פוליטית סוציאל-דמוקרטיה, ציונות
מפלגה מקבילה ללא
מספר יישובים מעל 420
מספר חניכים (על פי התנועה) 35,000
אישים בולטים יוסי יפה
מזכיר כללי שירי ארדיטי נחום
מרכז בניין תנועת המושבים, תל אביב
תלבושת
חולצת תנועה בני המושבים.jpeg
חולצה כחולה ושרוך ירוק זית
http://bmoshavim.co.il/

בני המושבים היא תנועת נוער הפועלת במרחב ההתיישבותי בכלל ומשויכת לתנועת המושבים בפרט.

התנועה פועלת ב-27 מועצות אזוריות ו-3 מועצות מקומיות ברחבי הארץ. הדרומית בהן היא הערבה התיכונה והצפונית היא מטולה.

בתחילה פעלה התנועה אך ורק במושבי תנועת המושבים, אך בגלל פניות מועצות אזוריות ויישובים, יחד עם שינויים שחלו בכל המרחב הכפרי, החלה תנועת הנוער לפעול גם ביישובים קהילתיים ובקיבוצים.

כיום מתקיימת פעילות התנועה בלמעלה מ-420 יישובים ברחבי הארץ, חלק נכבד מיישובים אלו הם מושבי תנועת המושבים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1928 פתח הוועד הארצי למושבי העובדים בא"י (היום: תנועת המושבים) ועד פועל לענייני חינוך ועבודת נוער, תחת יוזמה משותפת של קבוצת חלוצים באזור באר טוביה. לאחר מכן התמסד הוועד, ושינה את שמו ל"חטיבת הנוער של תנועת המושבים". בשנת 1935 החליטה תנועת המושבים לשתף פעולה עם הנוער העובד.[1] תחילת פעילות התנועה במושבים עסקה בהקמת חוות הכשרה חקלאיות לנוער עולה, לימוד עברית, ובהקמת נקודות התיישבות חדשות בשנות ה-40 המאוחרות. עם הקמת המדינה והעליות הגדולות של שנות ה-50, בייחוד מארצות האסלם, שילשה עצמה תנועת המושבים.[2] בני המושבים הוותיקים נענו לקריאתו של דוד בן-גוריון ומשה דיין לסייע להתיישבות העולים החדשה ולשלוח מדריכים ליישובי העולים החדשים, בייחוד באזור הנגב. בתחילה מפעל השליחות כלל כ-15 מדריכים שהדריכו ב-45 מושבי עולים, אולם עם הזמן התרחב המפעל. ההדרכה כללה פעילות נוער, וכן הכשרה חקלאית ואידאולוגית לערכי המושב. בהמשך הוכשרו מדריכים חדשים מקרב בני העולים עצמם, ונוצר צורך במרכז חינוכי שילווה את התהליכים החינוכיים הייחודיים במושבים בכלל ובמושבי העולים בפרט, כך הוקמה מחלקת ההדרכה בוועידת הנוער של התנועה המושבית. בשנת 1951 עם הפילוג בתנועה הקיבוצית, הוקמו במסגרת הנוער העובד והלומד חטיבות נפרדות לתנועות הקיבוציות המבודלות. בשנת 1959, עם האיחוד של הנוער העובד והתנועה המאוחדת ועל מנת לקיים את החלטת תנועת המושבים של שיתוף פעולה בין הנוער במושבים עם תנועת הנוער העובד הוקמה בתנועת הנוער העובד והלומד גם "חטיבת בני המושבים" . הקמת החטיבה נועדה בין השאר לייצר במה משותפת לפעילות בני המושבים הוותיקים והחדשים (מושבי העולים), ברוח מחלקת ההדרכה של ועידת הנוער ובניהולה.

יחסים עם הנוער העובד והלומד[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2007 הודיעה תנועת המושבים, כחלק משינויים ארגוניים כלליים, כי ברצונה להפריד את בני המושבים מתנועת הנוער העובד והלומד החל מ-28 בדצמבר 2007, מתוך כוונה להתאים את צורכי בני המושבים לצורכי המרחב הכפרי כפי שהוא היום.

תנועת הנוער העובד והלומד פתחה במגעים להשארת בני המושבים כחלק מהתנועה האם. כמו כן, כמהלך אסטרטגי שנועד לחזק את החיבור בין התנועות, נכנסו מדריכים מתנועת הבוגרים של התנועה להדרכה בבני המושבים והעסקת הצוות המרכזי של התנועה עבר להיות תחת המעטפת הארגונית של הנוער העובד והלומד, תוך הבטחה להמשך האוטונומיה זאת, בתיווך שלום שמחון ובתיאום עם מזכ"ל תנועת בני המושבים דאז, אייל עוזון.

באוקטובר 2018 פרשה תנועת הנוער בני המושבים מהנוער העובד והלומד. החלטה זו לוותה בהצבעה דמוקרטית של נציגי המושבים בארץ במסגרת מועצת תנועת המושבים ובסיקור תקשורתי[3].

הסיקור התקשורתי כלל טענות על כך שתנועת הנוער העובד והלומד לא נהגו בשקיפות בהקצבות שקיבלו עבור חניכי תנועת בני המושבים והצביעו על אי סדרים כספיים[4].

במרץ 2019 הכריזו תנועת הנוער בני המושבים וארגון הנוער של השומר החדש על מיזוג התנועות.

סמלים ואידאולוגיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חמשת ערכי התנועה הם: שוויון ערך האדם, דמוקרטיה מהותית, סוציאליזם, ערך העבודה וציונות.

ערכים אלו זוקקו באמצעות תהליך דמוקרטי שערכה התנועה בשנים 2017-2018 והתבססו על עקרונות המושב בהלימה לאתגרי המציאות המודרנית[5] הקמת המושב - מקור לאידאולוגית בני המושבים' המושב הראשון, נהלל, הוקם בשנת 1921 בעמק יזרעאל. את חברי הקבוצה הוביל אליעזר יפה שניסח את רעיון המושב ועקרונותיו עוד בתקופת העלייה השנייה. במושב ניסו החברים לשלב בין רעיונות השיתופיות והשוויון (שהתקבלו מהתנועה הסוציאליסטית) עם רעיונות של חלוציות, עבודה וחקלאות (שאפיינו את התנועה הציונית) הקמת המושב יצרה שתי צורות חיים שיתופיות שהיו שונות ביניהן במידת השיתוף בין האנשים ובמקומו של הפרט בכל אחת מהן. צורות התיישבות אלה, המושב והקיבוץ הובילו במקביל את הקמת המדינה שבדרך, כל אחת עם האפיונים שלה.

חברי קבוצת נהלל ניסחו את רעיונותיהם בחמישה עקרונות על פיהם הקימו את המושב ואשר היו לאבני בוחן לבחירות תנועת המושבים והחלטותיה והיוו את עמוד השדרה הערכי והמוסרי שלה ויותר מאוחר עמדו בבסיס הבחירה להקשר בשותפות עם תנועת הנוער העובד אשר החזיקה בעקרונות שיוויוניים, שיתופיים, פועליים והתיישבותיים-חקלאיים דומים.

עקרונות המושב הם:

 1. קרקע לאומית: חבר המושב מקבל בחכירה את משבצת הקרקע אותה הוא מעבד, אך היא אינה בבעלותו. עיקרון זה ביטא את רעיון החלוציות לפיו המושבניקים משרתים את הצורך הלאומי בכיבוש הקרקע, החקלאות ויצור המזון וכמו כן את תפיסת תנועת העבודה כי אדמות ארץ ישראל הן אדמות העם היהודי ואינן שייכות לאף אדם פרטי.
 2. משק מעורב: נקבע כי בכל משק יהיה מגוון של ענפים חקלאיים וזאת על מנת למנוע תלות בענף אחד ועונתיות.
 3. עבודה עצמית: בימי הקמת המושבים הראשונים המאבק על כיבוש עבודת האדמה על ידי הפועל העברי (בשונה מהנהוג דאז - העסקת פלאחים ערבים בשכר זעום) היה בשיאו וכחבריהם בתנועת העבודה ראו עצמם מקימי המושב כיוצרים את היהודי החדש - עובד האדמה המוציא לחם מן הארץ ומתחבר לאדמת מולדתו ההיסטורית ובנוסף לכך האמינו במשנה סוציאליסטית-מרקסיסטית של ביטול המעמדות וביקשו להימנע מלהפוך למעסיקים מנצלים ולזהות עצמם עם מעמד הפועלים.
 4. שיווק משותף: כדי למנוע תחרות בין משקים שונים מהמושב שתוביל לפגיעה במשקים חלשים ולסכסוכים, היה כל מושב משווק באופן מרוכז את תוצרתו ומחלק את הרווח למשקים השונים על פי כמות התוצרת אותה מסר כל משק למושב.
 5. עזרה הדדית: מקימי המושב רצו ליצור חברה צודקת שחבריה יכולים להתקיים בכבוד ובביטחון כלכלי ועל כן קבעו כי משפחות המושב ערבות זו לזו כלכלית ולרוב אף מיסדו בתקנון המושב מס מיוחד או קופה שמטרתה לתמוך במשקים במשבר.

ערכי התנועה ומטרות התנועה הנגזרות מהם[עריכת קוד מקור | עריכה]

1. שוויון ערך האדם: מכל אדם הוא עולם ומלואו והוא ייחודי ומיוחד (בשל שוני במראה, ברקע שממנו אנחנו מגיעים, בכישורים, בצרכים, במין, בדת ועוד) . אם כל אדם הוא ייחודי אין אדם שערכו, רצונותיו וצרכיו נמצאים מעל אדם אחר. בעקבות תפיסה ערכית זו מטרת התנועה להיאבק למען זכותם של כל בני האדם לחיים, לכבוד ולזכות להתבטא וליצור . על התנועה לפעול לתיקון חוסר השוויוןבמישורים הציבוריים, חברתיים, כלכליים ופוליטיים.

2. דמוקרטיה מהותית: הדמוקרטיה כהשקפת עולם ואורח חיים. קיום חיים דמוקרטים פירושם עיצוב מרחב החיים והשפעה על הסביבה בה אני חי, בצורה של שיח, לקיחת אחריות ושיתוף. תפיסה ערכית זו מדגישה את עקרון הפלורליזם, הסובלנות ושוויון ערך האדם כבסיסים ליצירת סביבה צודקת ושוויונית בה יש התחשבות במיעוט או בשונה.

3. סוציאליזם: גישה חברתית כלכלית שמבוססת על הערכים: שוויון, שיתוף, סולידריות ואחווה. ההנחה העומדת בבסיס הסוציאליזם היא כי האדם הוא יצור חברתי, ומטבענו להתקיים ולחיות בצורה שיתופית. מכאן נגזרות מטרה נוספת של התנועה המחברת ערכים אלו לקהילה כקיום הממשי של הערך בחיי תנועת בני המושבים.
המטרה: יצירת מעגלי חיים, אשר במרכזם עומד שיח של שוויון, רעות, וההדדיות בין החברים. קיום אורח החיים הקהילתי בא להיות לדוגמה לחברת מופת של ממש.

4. עבודה: תנועת בני המושבים רואה בעבודה כיצירה ועשייה עצמית והיא שואפת לחברה בריאה המבוססת על יצרנות ועשייה בה כל עבודה מכבדת את בעליה. מטרת התנועה היא לפעול למיגור הניצול והעבדות המודרנית ולעצב חברה בה העבודה מביאה את האדם לידי ביטוי ומימוש עצמי, שמטרתה יצרנות ותרומה.

5. ציונות: ציונות הינה בניית ארץ ישראל והחברה היהודית בה. תנועת בני המושבים מפרשת את הציונות כשאיפה מתמדת לבניית חברת מופת, חברה מוסרית, יצרנית ודמוקרטית המושתתת על ערכים של שוויון, חירות, עבודה, שיתוף ואחווה. תנועת בני המושבים מבקשת ללמוד ולהכיר את העבר תוך חיזוק זהותנו היהודית תרבותית, להיות מחוברת להווה ופעילה בעיצוב העתיד לבוא.

סמלי התנועה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • סמל התנועה - מורכב משתי חוליות. התחתונה מייצגת את דור המייסדים, בתוכה נמצאים תלמים של שדה חרוש המסמלים את עבודת האדמה. העליונה (בה כתוב שם התנועה) מייצגת את הדור הצעיר ממנו יוצאים עלים המסמלים צמיחה והתחדשות.
 • חולצה כחולה עם שרוך ירוק זית - חולצה זו היא חולצה המסמלת חולצת עבודה. צבע השרוך היה בעבר אדום וייצג סוציאליזם (דם הפועלים), אך בעקבות היציאה של בני המושבים לעצמאות הוחלט ב-15 בנובמבר 2018 על ידי הצבעה דמוקרטית לשנות את צבע השרוך לירוק זית. הצבע מסמל שלום, שורשיות, עמידות, חקלאות, חיבור לעם ישראל, צמיחה והתחדשות. על הכיס השמאלי מופיע סמל תנועת בני המושבים, ועל הכיס הימני לרוב מופיע סמל המועצה.

פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

פעילות הקינים מרוכזת על ידי הגרעינרים (מדריכים בשנת שירות) ומד"בים (מדריכים בוגרים). המדריכים הבוגרים הם בדרך כלל שכירים של המועצה או היישוב בו הם עובדים. פעילות התנועה מופנית לכלל הילדים והנוער ביישוב מכיתות ד' עד כיתה י"ב. עד כיתה ח' החניכים מודרכים על בסיס שבועי ביישוב. החל מכיתה ט' הם נחשבים "טרום-פעילים" (בקיצור, טרומ"פ). בשנה הזו הם עוברים הכשרות לקראת השנים הבאות, בהן ייקחו תפקידים וישתלבו בצוות ההדרכה ביישוב. כמו כן, בשנה הזו הם מצטרפים למפעלי התנועה הארציים.

בין כיתה י' (מד"צים - מדריך צעיר) ועד י"א (מד"מ - מדריך מתקדם) החניכים לוקחים על עצמם תפקידים בצוות ההדרכה בתור מדריכי קבוצה או פעילים. בכיתה י"ב ("מש"צ" - מנחה שכבה צעירה) החניכים לוקחים אחריות על צוות ההדרכה בהנחיית צוותי ההדרכה ובתפקידים אחרים.

רמות פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • היישוב - במסגרתו מתקיימות הפעולות השבועיות. לעיתים מרכז הפעילות, המכונה "ק"ן", "סניף" או "גוש", משותף למספר יישובים.
 • המועצה האזורית - המועצה האזורית היא המסגרת המוניציפלית בה נערכת הפעילות ובה מתרחשים אירועי השיא והטיולים של חניכים בכיתות ד'-ח' (חג מעלות,פסטיבלי חנוכה ופורים מחנה פסח וקיץ וכדומה), כמו גם ההכנה לקורסי ההדרכה.
 • המחוז - הפעילות מחולקת ל-3 מחוזות: צפון (מרמת הגולן עד הגלבוע), מרכז (ממנשה עד גזר) ודרום (ממטה יהודה עד הערבה התיכונה). במסגרת המחוז מתקיימות הכשרות מדריכים, מפעלי פסח ופעילויות נוספות.
 • הרמה הארצית - ברמה הארצית מתקיימים בחודשי הקיץ מפעלים ארציים היוצרים נרטיב היסטורי, ובנויים בצורה כרונולוגית עם העלייה בגיל המודרך: לכיתות ז' (מסע פלמ"ח), ח' (מסע בעקבות לוחמים לשלום) ו-ט' (מסע מנהיגות) ובקיץ המדצים קורס ההדרכה. כמו כן, קורסי ההדרכה הם ארציים ומפעלים וטיולים המתקיימים לכיתות הבוגרות (ט'-י"ב) הם ארציים. בין טיולים אלו נמנים "מפעל יוסי יפה" בסוכות וטיול חנוכה.
מחוז צפון מחוז מרכז מחוז דרום

שירות בתנועת בני המושבים (ש"ש/נח"ל)[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרעין עודד[עריכת קוד מקור | עריכה]

עודד שחר, בן קיבוץ ניר עם, נהרג ב-10 ביולי 1967, ביום השלושים לנפילת אחיו עמוס שחר, במלחמת ששת הימים. באותם ימי מלחמה התנדב הנוער לצאת לשדות ולעבוד בחקלאות במקום הגברים המגויסים לצה"ל. עודד יצא לעבודה בשדות הקיבוץ שעל קו הגבול, שם עלה על מוקש ונהרג. בן 18 היה עודד במותו.

בשנה זו נוסד גרעין ראשון של בני קיבוצים בשכונת קטמון בירושלים. בין חברי הגרעין היה אהוד גלעד שלמד בכיתתו של עודד שחר. בעקבות מות חברו הטוב, החליט אהוד יחד עם חבריו לקרוא לגרעין ע"ש עודד שחר - "גרעין עודד" - ובכך להנציח את שמו. גרעין זה של בני קיבוצים פעל בעיירות פיתוח מטעם הנוער העובד והלומד והתנועה הקיבוצית.

בשנת 1977 החליטו בני המושבים לאמץ את גרעין עודד למען מושבים וכך נוסדה שנת השירות של "בני המושבים" - "גרעין עודד".

גרעין עודד הוא שנת שירות במסגרת הגשמה תנועתית שמתבצעת על ידי דחיית השירות הצבאי בשנה ויציאה לשנת י"ג של הדרכה במסגרת תנועת "בני המושבים". כיום, גרעין עודד מונה כ-200 "גרעינרים" (כינוי לש"ש בבני המושבים) ב-27 קומונות ברחבי הארץ. כל קומונה מורכבת מבין ארבעה לשנים-עשר גרעינרים אשר עובדים במושבים, בקיבוצים וביישובים קהילתיים במועצה האזורית שתחתיה פועל הגרעין.

פעילות גרעין עודד[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרעין עודד עובד כיום ב27 מתוך 30 הרשויות האזוריות והמקומיות בהן עובדת בני המושבים. המקומות בהם פועל "גרעין עודד":

מחוז צפון: רמת הגולן, מבואות החרמון, מעלה יוסף, מטה אשר, הגליל התחתון, עמק יזרעאל, הגלבוע, עמק המעיינות, כפר תבור וחוף הכרמל.

מחוז מרכז: עמק חפר, מנשה, לב השרון, צורן, דרום השרון, ברנר, חבל מודיעין וגזר.

מחוז דרום: מטה יהודה - גיזו ועדולם, מטה יהודה - ההר והמזלג, באר טוביה, חוף אשקלון, לכיש,רמת הנגב אשכול, בקעת הירדן והערבה התיכונה.

מטרות ההגשמה בגרעין עודד[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • להוציא לפועל את מטרות תנועת בני המושבים במסגרת תנועת נוער קהילתית.
 • לחנך לערכי התנועה: חיים דמוקרטיים וציוניים, שוויוניות ושיתוף, אחריות והתנדבות, מעורבות בחיי הקהילה והחברה, אהבת האדם והאדמה ומתן דוגמה אישית.
 • הקמת קבוצות נוער בשכבות גיל שונות והפעלתן במסגרת סניפים תנועתיים ברמת המושב, האזור, המחוז וברמה הארצית.
 • הגשמה תנועתית בחיי היום יום ולטווח ארוך. פיתוח מנהיגות צעירה במושב ובאזור.
 • להוות קבוצה יוזמת ופעילה המעלה רעיונות חדשים ומקדמת תהליכים בתנועה.

גרעין דרור[עריכת קוד מקור | עריכה]

"גרעין דרור" (או בשמו השני - "הגרעין החברתי") פועל משנת 2010. גרעין דרור התחיל כשתי קומונות; במועצה האזורית לב השרון ובמועצה האזורית באר טוביה אך בשנת 2017 גרעין דרור הפסיק לעבוד במועצה אזורית באר טוביה. הגרעין עובד במושבים ובבתי הספר של המועצה האזורית, במטרה לחבר בין בני המושבים למערכת החינוך הפורמלי ולייצר מענה חינוכי גם לבני הנוער במושבים שאינם משתתפים בפעילות תנועת הנוער.

גרעין דרך[עריכת קוד מקור | עריכה]

"גרעין דרך" פועל משנת 2013 כאפיק שנת שירות נוסף בבני המושבים. המסלול פועל בשיתוף פעולה עם רשת בתי הנוער "קדימה", וכיום כבר לא קיימת קומונה במסגרת של גרעין דרך.

מסלול נח"ל[עריכת קוד מקור | עריכה]

מדי שנה מתגבשים גרעיני נח"ל מבין בוגרי מסלולי שנת השירות אשר ממשיכים במסלול ההגשמה התנועתי במסגרת שירותם הצבאי. בסוף שנת השירות בני הגרעין עוברים מספר חודשים במכינה הכוללים עבודה, לימודים וגיבוש הקבוצות, ובסופה מתגייסים לצבא כגרעינים.

המפעל לזכרו של יוסי יפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

יוסי יפה, בן מושב חרות, פעל במספר תפקידים בתנועת בני המושבים, כשהאחרון מביניהם היה מזכ"ל התנועה. כמו כן, היה סמח"ט בעוצבת חצי האש. יפה נפל באזור ניצנה בפברואר 1977, כאשר הג'יפ בו נסע עלה על מוקש.

משנת פטירתו ועד היום מקיימת בני המושבים לזכרו מפעל הנושא את שמו במשך 4 ימים בחול המועד סוכות. המפעל הייחודי בישראל, מתקיים במשך ארבעה ימים במהלכם חברי התנועה בכיתות ט'-י"ב עמלים במשך מחצית היום בפריצת שבילים וסימונם, שיפוץ אנדרטאות ושיקום וטיפוח אתרי טיול ונוף. במחצית השנייה מטיילים החניכים והמדריכים באזור. בכל שנה המפעל מתקיים באזור אחר בארץ, זאת בשיתוף עם קק"ל והרשויות המקומיות. בשנת 2005 העניק המשרד לאיכות הסביבה לבני המושבים תעודת הוקרה לפעילות מיוחדת על תרומתה לסביבה ב"מפעלי יוסי יפה".

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

יוסי יסעור,תחום המושב,הוצאת רמות אוניברסיטת תל אביב (1990)

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ מתוך פרוטוקול ועידת נוער המושבים 1935: "א. הועידה קובעת שהנוער במושבים צריך לפעול במסגרת הסתדרות הנוער העובד. ב. מרכז הסתדרות הנוער העובד נדרש להתאים את כוונו ותוכנית פעולתו התיישבותנו ומשאלת הנוער בו. ג. נבחרת ועדה מיוחדת לנוער, שתפעל יחד עם ועד הנוער במושבים והסתדרות הנוער העובד. ד. על ועד המושבים להוציא מספר אנשים לפעולה בתוך הנוער העובד..."
 2. ^ עד שנת 1948 הוקמו 58 מושבים. בשנות החמישים הוקמו עוד כ-270 מושבים, מתוכם כ-250 מושבי עולים.
 3. ^ קרני עם-עד, מרד נעורים בנוער העובד והלומד, my net קיבוץ, ‏17.10.2018
 4. ^ ניצן פינקו, דו"ח ביקורת: הנוער העובד והלומד העלימו עשרות מיליוני שקלים של תנועת בני המושבים, המקום הכי חם בגיהנום, 17.10.2018
 5. ^ מיקי כהן, כתבה על כנס בנייה משותפת של תכנית ההדרכה התנועתית, אגרו ישראל., ‏10.10.2017