נוער חובב תנ"ך

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף נח"ת)
סמליל הארגון

ארגון נוער חובב תנ"ך (נח"ת) הוא ארגון ארצי שמטרתו להפיץ את לימוד התנ"ך ולהוות מקום מפגש לבני נוער יהודים החשים קשר לתנ"ך ואוהבים ללמוד אותו.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הארגון הוקם בסוכות התשמ"ב (1981)[1] על ידי זוכי חידון התנ"ך העולמי לנוער יהודי: דוד מוריה, נריה פנחס, אשר חפוטא ורונן מכלוף, שחברו לפרופ' חיים גבריהו מהחברה לחקר המקרא ודוד שמש ממשרד החינוך.

פעילות[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברים בארגון נערים ונערות, בעיקר בגיל תיכון (אך גם מעט מבוגרים וצעירים יותר). ייחודו של הארגון הוא בכך שהוא מנוהל על ידי החברים בו (בני נוער) בלבד, ורוב מוחלט של השיעורים והפעילויות בו מועברים על ידי החברים עצמם (ולא על ידי מורים).

בארגון קיימים מספר מוקדים (מחוזות): מחוז ירושלים, מחוז גוש המרכז (פתח תקווה), מחוז דרום (נתיבות), מחוז חיפה, מחוז רחובות, מחוז צפון (טבריה), מחוז מודיעין ומחוז אשדוד.

בין השנים תשס"ד - תשס"ח (2004-2008) פעל גם "מחוז רשת", באמצעותו הועברו שיעורי תנ"ך בחדרי שיחה באינטרנט.

פעילות הארגון מורכבת משיעורים שבועיים או דו-שבועיים בכל אחד מהמחוזות. שיעורים אלו מועברים על ידי חברי הארגון או בוגריו. כמו כן, מארגן נח"ת פעילויות ארציות בחגים (סוכות, חנוכה, פסח, וכן במהלך החופש הגדול), בשבתות (כ-4 שבתות בשנה, בנוסף לשבת מחוזית לכל אחד מהמחוזות), וימי עיון בתנ"ך (בדרך כלל במהלך חופשת הקיץ) בהם מועברים שיעורים רבים על ידי מרצים חיצוניים ובוגרי הארגון.

חלק מחבריו של הארגון משתתפים בהצלחה בחידון התנ"ך העולמי לנוער יהודי. רבים מהזוכים בחידוני התנ"ך העולמי (לנוער) היו חברים בארגון. ורבים ממתחרי החידון מצטרפים לארגון.

הארגון פתוח לבני-נוער מכל שכבות החברה היהודית, ואינו קשור פוליטית למפלגה כלשהי או לזרם כלשהו. הקריטריון היחיד לקבלה לארגון הוא אהבת התנ"ך. בתקנון הארגון נכתב כי הארגון הוא א-פוליטי וא-דתי.

הארגון מפרסם בכל שבוע באתר הנקרא "כפית של נח"ת"[2] מאמרים הנכתבים על ידי חברי הארגון. כמו כן, יש לארגון אתר ופורום באינטרנט בהם ניתן לדון בנושאים שונים הקשורים לעולם התנ"ך.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]