פורטל:סוציולוגיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

Social sciences.svg

סוציולוגיה היא תחום המחקר העוסק בחברה ובהתנהגות החברתית של האדם.

מאז שחר האנושות, האדם תהה על מאפייניה של החברה. כבר ביוון העתיקה, הפילוסוף סוקרטס תהה על אופיה של החברה האנושית וניסח מספר אבחנות לגביה.

שורשיה של הסוציולוגיה נטועים בעידן הנאורות. פילוסופים רבים - ביניהם תומאס הובס, ג'ון לוק וז'אן-ז'אק רוסו - החלו לעסוק במבנה החברה, בסיבות צמיחתה ובאפשרות קיומה של חברה אחרת.

Pierre Bourdieu.jpg

פייר בורדייהצרפתית: Pierre Bourdieu;‏ 1 באוגוסט 1930 דנגן, צרפת - 23 בינואר 2002 פריז, צרפת), היה סוציולוג צרפתי, ודמות מרכזית בסוציולוגיה הצרפתית במחצית השנייה של המאה ה-20. בורדייה הפך לשחקן מרכזי בחיים האינטלקטואליים בצרפת לקראת סוף חייו, בשל פעילותו ומעורבותו הציבורית.

בורדייה עסק רבות בשאלת ההון לסוגיו: הון תרבותי – יכולת השליטה של האדם על המשאבים התרבותיים המשמעותיים לחברה; הון חברתי – הקשרים החברתיים; הון סימבולי - היוקרה החברתית והון כלכלי - רמת המשאבים החומריים העומדים לרשות האדם. לפי בורדייה, קיימת רמת שעתוק גבוהה בין הון כלכלי לתרבותי, חברתי וסימבולי.

במחקריו פיתח בורדייה את מושג ההביטוס, בו השתמש על מנת לנתח את הזיקה בין סטרוקטורות חברתיות לפעולתו של האדם הפרטי. בנוסף, פיתח את מושג השדה אותו ראה כזירה של כוח, שדה המגדיר עצמו בין היתר באמצעות מושאי-מאבק ואינטרסים ייחודיים לו.

Pierre Bourdieu.jpg
פייר בורדייה (1 באוגוסט 1930 - 23 בינואר 2002), סוציולוג ופילוסוף צרפתי ודמות מרכזית בסוציולוגיה הצרפתית במחצית השנייה של המאה ה-20. עסק בהון תרבותי, הון חברתי, הון כלכלי והון סימבולי. בנוסף פיתח את המושג האביטוס והרחיב על מושג השדה בסוציולוגיה.

אחת מהדוגמאות לפער בין הגדרה משפטית להגדרה חברתית, היא במקרה הטראגי של מת'יו שפרד, צעיר שנרצח באלימות עקב היותו הומוסקסואל. במשפטם של הרוצחים הוכח כי הם תקפו את שפרד רק עקב נטייתו המינית, והם אף ניסו להצדיק את הפשע תוך שימוש הגנת ה- "Gay Panic" , שלא התקבל על ידי המושבעים.

הפשע לא הוגדר על ידי בית המשפט כ"פשע שנאה" מסיבות טכניות: בחוק האמריקאי אין התייחסות לנטייה מינית כגורם אפשרי לפשע שנאה. לאחר המקרה ניסה הנשיא ביל קלינטון לאשר הכנסת פשעים כנגד הומואים ולסביות, נשים ובעלי נכות לרשימת פשעי השנאה בארצות הברית, אך ללא הצלחה, כיוון שהניסיון נדחה בבית הנבחרים. למרות שבית המשפט האמריקאי לא הגדירו כך, נחשב כיום מקרה זה לדוגמה מובהקת של פשע שנאה הומופובי כלפי אוכלוסיית הלהט"ב.

להלן קטגוריות המשנה שתחת קטגוריית הסוציולוגיה בוויקיפדיה:


Article.gif מומלצי ויקיפדיה

הומוסקסואליות - תועלתנות - מישל פוקו - איסור הצגת סמלים דתיים בבתי הספר בצרפת - פסק דין ירוס-חקק נגד היועץ המשפטי לממשלה - ניסוי העגבת בטסקיגי - על החירות - הגזענות (ספר) - שמואל נח אייזנשטדט

P social sciences.png נבחרי הפורטל

סוציולוגיה - פייר בורדייה - מזרחים - אזרחות - מרקסיזם - גזע (אדם) - מעגל העוני - זקנה

תת תחומים סוציולוגיה של המדע - סוציולוגיה של הידע - סוציולוגיה של הדת - פסיכולוגיה חברתית - חקר רשתות חברתיות - משאבי אנוש בארגון - זכויות האדם
תחומים קרובים אנתרופולוגיה - קרימינולוגיה - פסיכולוגיה - מדע המדינה - כלכלה - עבודה סוציאלית
מושגים חברה - תנועה חברתית - ארגון - חיברות - עבודה - עוד...
גישות מרכסיזם - פונקציונליזם - אינטראקציוניזם סימבולי - נאו-מרקסיזם - פוסטמודרניזם
סוציולוגים קרל מרקס - אמיל דורקהיים - מקס ובר - הרברט מרקוזה - פייר בורדייה - מישל פוקו - עוד...
מקס ובר, אבי המודל הטהור של הביורוקרטיה


Musee-de-lArmee-IMG 0976.jpg
קסדה מתקופת האימפריה הצרפתית השנייה,
משמשת כאחד הסמלים לתקופת הקולוניאליזם
Protocols of the Elders of Zion 1943 Poland Poznan.gif
"היהודי השורד בכל מצב".
התמונה שעיטרה את עטיפת הספר "הפרוטוקולים של זקני ציון, פולין, מהדורת 1943
P Society.png
P psychology2.png
P parthenon.svg
P rainbow flag.png
P satellite dish.svg
פורטל מדעי החברה פורטל פסיכולוגיה פורטל מדע המדינה פורטל להט"ב פורטל תקשורת

Exquisite-kwrite.png

רוצים לעזור? הנה כמה משימות שבהן אתם יכולים לתרום:

מצאו ערכים לשיפור בנושא סוציולוגיה: לשכתובלעריכהלהשלמהקצרמריםחדשיםדורשי מקורלפישוטבלי תמונה (יש לגלול את המסך כלפי מטה)

מהו פורטל? - רשימת כל קטגוריות המשנה והערכים