פורטל:סוציולוגיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


Social sciences.svg

סוציולוגיה היא תחום המחקר העוסק בחברה ובהתנהגות החברתית של האדם.

מאז שחר האנושות, האדם תהה על מאפייניה של החברה. כבר ביוון העתיקה, הפילוסוף סוקרטס תהה על אופיה של החברה האנושית וניסח מספר אבחנות לגביה.

שורשיה של הסוציולוגיה נטועים בעידן הנאורות. פילוסופים רבים - ביניהם תומאס הובס, ג'ון לוק וז'אן-ז'אק רוסו - החלו לעסוק במבנה החברה, בסיבות צמיחתה ובאפשרות קיומה של חברה אחרת.


Ezekial's-Tomb-at-Kifel.jpg

יהודים בבליים עומדים לצד קבר הנביא יחזקאל בצ'יפיל שבעיראק, 1932

מזרחים הוא כינוי לעולים מארצות האסלאם וצאצאיהם, בחברה הישראלית. הכינוי "מזרחים" הוא חדש יחסית, ונוצר במדינת ישראל לאחר גלי העלייה של שנות ה-50. עד אז, נחלקו יהודי העולם לשתי קבוצות עיקריות - יהדות ספרד (בעיקר יהודי ארצות האסלאם) ויהדות אשכנז. חלוקה זו התבססה על שתי המסורות הדתיות העיקריות של יהודי העולם, והיא מקובלת גם כיום - חלוקה לאשכנזים, ולספרדים.

בדורות עברו הייתה יהדות ארצות האסלאם בעלת תרבות עשירה והיסטוריה מפוארת. ממנה יצאו אישים רבים ובהם הרמב"ם ורבי יוסף קארו מחבר השולחן ערוך. העלייה מארצות האסלאם לארץ ישראל התקיימה לאורך הדורות. מניעים דתיים וציוניים היו הסיבות העיקריות לעליית היהודים מארצות האסלאם לארץ ישראל דווקא, וזאת אף לפני שהוקמה התנועה הציונית.


1943 Colored Waiting Room Sign.jpg
שלט מ-1943, שהוצב בתחנת אוטובוס בג'ורג'יה, שבארצות הברית המוביל לחדר המתנה ל"צבעונים", שהם ברובם, אמריקאים אפריקאים. האפליה כנגד אמריקאים אפריקאים הייתה על בסיס של הפרדה גזעית, מדיניות שננקטה בארצות הברית לגבי היחס לשחורים והפרידה בין הקבוצות על בסיס גזע.


שכר מינימום הוא שכר העבודה (לשעת עבודה, ליום עבודה או לחודש עבודה), הנמוך ביותר אותו רשאי מעסיק לשלם לעובד. לקביעת שכר המינימום משמשות דרכים אחדות: חוק, תקנה מינהלית או הסכם קיבוצי. היעד המרכזי המוצהר של שכר מינימום הוא להבטיח לכל עובד שכר מינימלי לשם שמירה על כבודו של העובד ומניעת ניצולו.

אף שהסדרים לקביעת שכר מינימום רווחים במדינות רבות, יש המתנגדים לשכר המינימום בטענה שהוא פוגע בעובדים החלשים ביותר ומונע מהם לעבוד. בין החוקרים ישנם חילוקי דעות תאורטיים ומחקריים מהותיים בשאלה האם שכר המינימום אכן מביא לשכירים משכורת גבוהה משהיו מקבלים אילולא היה קיים, ולגבי הקשר בין שכר המינימום לפערי הכנסה, אבטלה וצמיחה.

להלן קטגוריות המשנה שתחת קטגוריית הסוציולוגיה בוויקיפדיה:Article.gif
מומלצי ויקיפדיה

P social sciences.png
נבחרי הפורטל


תת תחומים סוציולוגיה של המדע - סוציולוגיה של הידע - סוציולוגיה של הדת - פסיכולוגיה חברתית - חקר רשתות חברתיות - משאבי אנוש בארגון - זכויות האדם
תחומים קרובים אנתרופולוגיה - קרימינולוגיה - פסיכולוגיה - מדע המדינה - כלכלה - עבודה סוציאלית
מושגים חברה - תנועה חברתית - ארגון - חיברות - עבודה - עוד...
גישות מרקסיזם - פונקציונליזם - אינטראקציוניזם סימבולי - נאו-מרקסיזם - פוסטמודרניזם
סוציולוגים קרל מרקס - אמיל דורקהיים - מקס ובר - הרברט מרקוזה - פייר בורדייה - מישל פוקו - עוד...


P Society.png P psychology2.png P parthenon.svg P rainbow flag.png P satellite dish.svg
פורטל מדעי החברה פורטל פסיכולוגיה פורטל מדע המדינה פורטל להט"ב פורטל תקשורת


Exquisite-kwrite.png

רוצים לעזור? הנה כמה משימות שבהן אתם יכולים לתרום:

מצאו ערכים לשיפור בנושא סוציולוגיה: לשכתובלעריכהלהשלמהקצרמריםחדשיםדורשי מקורלפישוטבלי תמונה (יש לגלול את המסך כלפי מטה)

מהו פורטל? - רשימת כל קטגוריות המשנה והערכים