טקס העברת שגרירות ארצות הברית בישראל לירושלים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מתחם השגרירות, בו נערך הטקס

טקס העברת שגרירות ארצות הברית בישראל התקיים בתאריך 14 במאי 2018 במשכן שגרירות ארצות הברית בישראל השוכנת ברחוב דוד פלוסר 14 בירושלים.

ראש המשלחת האמריקאית לטקס היה המשנה למזכיר ההגנה ג'ון סאליבן, והמשלחת כללה, בין היתר, את שר האוצר האמריקני סטיב מנוחין, יועצו של הנשיא ג'ארד קושנר ובתו של הנשיא איוונקה טראמפ סנאטורים וחברי קונגרס. בטקס הוקרנה ברכה מצולמת של נשיא ארצות הברית עצמו.

כנציגי מדינת ישראל נאמו ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו ונשיא המדינה ראובן ריבלין. הרב זלמן וולוביק ואנשי הדת האוונגליסטים ג'ון הייגי ורוברט ג'פרס נשאו אף הם דברי ברכה באירוע[1]

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – חוק שגרירות ארצות הברית בירושלים

ב־23 באוקטובר 1995 הועבר בקונגרס, חוק המכיר בירושלים כבירת ישראל אשר מחייב בין היתר את ממשל ארצות הברית להעביר אליה את השגרירות עד לשנת 1999[2]. בספטמבר 2016 נפגש דונלד טראמפ עם בנימין נתניהו, ואמר שאם ייבחר, ארצות הברית תכיר בירושלים כבירתה של ישראל, וכחלק מהכרה זו תועבר שגרירות ארצות הברית בישראל לירושלים. במהלך קמפיין הבחירות לנשיאות ארצות הברית 2016 חזר טראמפ על הצהרה זו מספר פעמים. לאחר בחירתו אמרה היועצת שלו קליאן קונוויי: "העברת השגרירות לירושלים - בעדיפות עליונה של טראמפ. זה משהו שישראל, החברה שלנו במזרח התיכון, תעריך מאוד."[3] בדצמבר אותה שנה החל צוות מארצות הברית לבצע בדיקות שטח עם נציגים ממשרד החוץ ומשרד הקליטה על מנת לבדוק אופציות שונות להעברת מבנה השגרירות לירושלים[4].


Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – נאום ירושלים (2017)
נאום ירושלים

ב-6 בדצמבר 2017 נשא נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, את נאום ירושלים בו הכריז כי ארצות הברית מכירה בירושלים כעיר הבירה של מדינת ישראל, וכי הוא הורה לצוות מחלקת המדינה להתחיל בהכנות להעברת את שגרירות ארצות הברית בישראל מתל אביב לירושלים[5]. בפברואר 2018 הודיעה מחלקת המדינה האמריקנית כי השגריר יעביר את מושבו למתחם הקונסוליה בירושלים ב-14 במאי 2018, לכבוד יום העצמאות ה-70 למדינת ישראל[6].

ברכתו המצולמת של הנשיא טראמפ[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנשיא טראמפ שלח ברכה מצולמת לטקס[7][8]:

בדיוק לפני 70 שנה, ארצות הברית תחת הנשיא הארי טרומן הפכה להיות האומה הראשונה שהכירה במדינת ישראל.
היום אנחנו פותחים רשמית את שגרירות ארצות הברית בירושלים. ברכותיי, זה היה צריך לקרות מזמן.

כמעט מיד לאחר הכרזת המדינה בשנת 1948 קבעה ישראל את העיר ירושלים לבירתה, בירת העם היהודי שהייתה כל כך חשובה לו כבר בימי קדם.
כיום ירושלים היא מקום מושבה של ממשלת ישראל. זהו מקום בית המחוקקים הישראלי ובית המשפט העליון ומקום מושבם של ראש ממשלת ישראל ונשיאה.
ישראל היא מדינה ריבונית, עם הזכות כמו כל מדינה ריבונית אחרת לקבוע את בירתה. אבל במשך שנים רבות לא הכרנו במציאות הפשוטה והברורה מאליה - שבירת ישראל היא ירושלים.

ב -6 בדצמבר 2017, בהנחייתי, ארצות הברית הכירה רשמית בירושלים כבירתה האמיתית של ישראל. היום אנו ממשיכים בכך ופותחים את השגרירות שלנו על אדמת ירושלים ההיסטורית והקדושה. אנחנו עושים את זה הרבה שנים לפני מה שתוכנן.

כפי שאמרתי בדצמבר, תקוותנו הגדולה ביותר היא לשלום. ארצות הברית מחויבת באופן מלא להשיג הסכם שלום בר-קיימא ואנו ממשיכים לתמוך בסטטוס קוו באתרים הקדושים של ירושלים, כולל בהר הבית, המכונה גם חראם אל-שריף.

העיר הזאת וכל העם הזה הוא עדות לרוח הבלתי מעורערת של העם היהודי. ארצות הברית תהיה תמיד ידידה גדולה של ישראל, ושותפה למען החופש והשלום.

אנו מאחלים לשגריר פרידמן הצלחה בלשכתו בשגרירות הירושלמית היפה.
שאלוהים יברך את השגרירות הזאת. יברך אלוהים את כל המשרתים שם. ואלוהים יברך את ארצות הברית של אמריקה.
תודה.

המקור באנגלית
Exactly 70 years ago, the United States under President Harry Truman became the first nation to recognize the State of Israel.

Today we officially opened the United States Embassy in Jerusalem.

Congratulations. It's been a long time coming.

Almost immediately after declaring statehood in 1948, Israel designated the city of Jerusalem as its capital. The capital the Jewish people established in ancient times. So Important.

Today, Jerusalem is the seat of Israel's government. It is the home of Israeli legislature and the Israeli Supreme Court and Israel's Prime Minister and President.

Israel is a sovereign nation, with the right like any other sovereign nation to determine its own capital. Yet for many years we've failed to acknowledge the obvious - the plain reality - that Israel's capital is Jerusalem.

On December 6th 2017, at my direction, the United States finally and officially recognized Jerusalem as the true capital of Israel. Today we follow through on this recognition and open our embassy on the historic and sacred land of Jerusalem. And we're opening it many many years ahead of schedule.

As I said in December, our greatest hope is for peace. The United States remains fully committed to facilitating a lasting peace agreement and we continue to support the status quo at Jerusalem's holy sites, including at the Temple Mount, also known as Haram Al-Sharif.

This city and this entire nation is a testament to the unbreakable spirit of the Jewish people. The United States will always be a great friend of Israel, and a partner in the cause of freedom and peace.

We wish ambassador Freedman good luck as he takes up his office in this beautiful Jerusalem embassy. And we extend a hand in friendship to Israel, the Palestinians, and to all of their neighbors. May there be peace. May God bless this embassy. May God bless all who serve there. And may God bless the United States of America.

Thank you.
הנאום המלא

נאומים בטקס[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ארד קושנר

ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו הכריז בטקס "...איזה יום עטור תהילה - זכרו את הרגע הזה! זאת היא היסטוריה... כאן ייסד דוד את ממלכתו לפני 3,000 שנה ושלמה בנה את בית המקדש. כאן חידשו המכבים את המקדש וכאן, ב-1967, אמרו הצנחנים את המילים ההיסטוריות: 'הר הבית בידינו'..." את נאומו חתם נתניהו בברכת שהחיינו.

נשיא המדינה ראובן ריבלין הכריז בטקס "...העם הישראלי מודה לך, הנשיא טראמפ, על שעמדת במילתך, על האומץ שלך, על מנהיגותך הנחושה ועל עמידתך לצד ישראל. אנו מקווים שמדינות נוספות ילכו בעקבותיך...."

יועצו של הנשיא ג'ארד קושנר הכריז בטקס "...בהעברת השגרירות לירושלים הראנו לעולם פעם נוספת שאפשר לבטוח בארה"ב. אנו עומדים לצד ידידינו..."

שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן הכריז בטקס "...בדיוק לפני 70 שנה, בזמן הזה, בן גוריון הכריז על עצמאות ישראל ו-11 דקות אחר כך הנשיא טרומן היה המנהיג הראשון להכיר במדינת ישראל... היום אנחנו עושים את הצעד הבא ופותחים את השגרירות האמריקנית בירושלים. פעם נוספת ארה"ב מובילה את הדרך והיא המדינה הראשונה שעושה זאת..."

אירועים נלווים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-13 במאי ערך משרד החוץ אירוע לכבוד המשלחת האמריקאית לטקס[9]. באירוע השתתפו נציגי 23 מדינות נוספות, בהם נציגי 4 מדינות האיחוד האירופי: אוסטריה, הונגריה, רומניה וצ'כיה. ראש ממשלת ישראל האיץ בנציגי המדינות הזרות ללכת בעקבות ארצות הברית ולהעביר את שגרירויותיהן בישראל לירושלים[10].

רשימת המדינות שהשתתפו באירוע

אותו יום התקיים במלון וולדורף אסטוריה ירושלים כנס מיוחד של ארגון הקהילה היהודית האורתודוקסית בארה"ב (OU(Orthodox Union לרגל העברת השגרירות[11]. בכנס נכחו גם המשלחת האמריקאית לטקס. הרב הראשי לישראל יצחק יוסף ביטא בכנס את רחשי ליבו: "במשך שנים נלחמת ישראל על הצדק, על האמת, מלחמה לא קלה מול עולם של שנאה ורשע, מול אנטישמיות בלתי פוסקת, אבל סופה של אמת לצאת לאור."[12]

בבוקרו של יום העברת השגרירות התכנסו בירושלים כ-200 בכירים אמריקאים וישראלים, בהם מושל פלורידה ריק סקוט, מגיש פוקס ניוז מארק לוין, השר אורי אריאל וסגנית שר החוץ ציפי חוטובלי, "לחגוג את היום ההיסטורי של העברת השגרירות האמריקאית לירושלים, בתקווה שיהודה ושומרון יקבלו גם הם הכרה רשמית כחלק בלתי נפרד ממדינת ישראל". מושל פלורידה הכריז על תמיכתו בהעברת השגרירות ועל הידידות העמוקה של מדינת פלורידה ומדינת ישראל[13].

משלחת הקונגרס לטקס, שכללה את הסנטורים לינדזי גרהם מייק לי דין הלר וטד קרוז, ערכה מסיבת עיתונאים במלון המלך דוד. הסנאטור גרהם הדגיש כי "העברת השגרירות משרתת אינטרסים ביטחוניים: גבולות מתפוררים סביבנו. על הישראלים לראות זאת כאילו חיל הפרשים מגיע לעזרתם."[14]

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי העניקה לאחר הטקס לאיוונקה טראמפ "עגילי הלני המלכה" מעיר דוד ומסרה לה מכתב הוקרה על פועלה בהעברת השגרירות לירושלים[15]. שגריר ישראל באו"ם דני דנון העניק לשגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי העתק של מטבע מתקופת המרד הגדול עליו הוטבעו המילים "חירות ציון", והודה על תמיכתה בהעברת השגרירות לירושלים[16].

השר לענייני ירושלים, זאב אלקין הכריז לאחר הטקס, בכנסת, כי יוענק לדונאלד טראמפ אות "מגן ירושלים"[17].

כבר למחרת התקיים בירושלים טקס מדיני נוסף לכבוד העברת שגרירות גואטמלה לירושלים בהשתתפות נשיא גואטמלה ובכירים בממשלתו.

סיקור תקשורתי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתקשורת הישראלית טקס העברת השגרירות עמד בראש הכותרות. העיתונים "ישראל היום", "ידיעות אחרונות" ומעריב הקדישו לטקס את כותרותיהם הראשיות ביום הטקס[18] ולמחרת הטקס.[19]

על סיקור הטקס בישראל ובעולם העיבו המהומות בגבול רצועת עזה, שהגיעו לשיא באותו יום, בו נמנו 61 הרוגים פלסטינים מאש צה"ל. מספר רשתות טלוויזיה ברחבי העולם שידרו משני המוקדים בו זמנית באמצעות מסך מפוצל[20]. גם בעיתונות העולמית הכתובה ציינו מספר עיתונים את שני האירועים בכותרות ראשיות[21].

פוקס ניוז מתח ביקורת על אופן הסיקור של כלי תקשורת אחרים את חנוכת השגרירות והעימותים בגבול רצועת עזה ב-14 במאי[22]. רשת פוקס עצמה שיגרה לירושלים את הכתבת הבכירה ג'נין פירו שסיקרה את התמיכה הרבה של תושבי ירושלים בהעברת השגרירות[23].

שגריר ארצות הברית בישראל דיוויד פרידמן התראיין לאחר הטקס לרשת NPR ואמר, בין היתר, כי "העובדות הן שישראל כבשה את השטח מידי ירדן. לא שלטו כאן פלסטינים. גם שליטתה של ירדן בירושלים וביהודה ושומרון הוכרה רק על ידי בריטניה ופקיסטן, כך שמבחינה בינלאומית לא ממש היו לירדן זכויות משפטיות. מבחינה זו, זכויותיה של ישראל בירושלים באותה עת, היו גבוהות לאין ערוך". פרידמן הוסיף ש"הפלסטינים תמיד החזיקו ב'זכות וטו' על החלטות של ארצות הברית ומדינות אחרות להכיר בירושלים כבירת ישראל. הנשיא טראמפ ביטל את המצב הזה, כי הוא פשוט לא נכון ולא הגיוני"[24].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ "זכרו את היום ההיסטורי הזה": נחנכה שגרירות ארה"ב בירושלים"
 2. ^ The Jerusalem Embassy Relocation Act
 3. ^ "העברת השגרירות לירושלים - בעדיפות עליונה של טראמפ", באתר ynet, 12 בדצמבר 2016
 4. ^ דנה ויס, ‏פרסום ראשון: בדיקות בשטח להעברת שגרירות ארה"ב לירושלים, באתר ‏mako‏‏, ‏12 בדצמבר 2016‏
 5. ^ טראמפ: "החלטתי להכיר בי-ם כבירה", באתר ‏mako‏‏, ‏6 בדצמבר 2017‏
 6. ^ יניר קוזין, ‏מתנה ליום העצמאות ה-70: שגרירות ארצות הברית תעבור לירושלים ב-14 במאי, באתר מעריב השבוע, 23 בפברואר 2018
 7. ^ יוני קמפינסקי, טראמפ: הרבה זמן חיכינו לרגע הזה, באתר ערוץ 7, 14 במאי 2018
 8. ^ סרטונים טקס הפתיחה, סרטון באתר יוטיוב
 9. ^ "טראמפ עשה היסטוריה"
 10. ^ הארץ
 11. ^ מערכת ערוץ 20, "העברת השגרירות – הצעד הכי פופולרי שטראמפ עשה", באתר ערוץ 20, 14 במאי 2018
 12. ^ "הרב יוסף: ארה"ב - מלכות של חסד"
 13. ^ "מושל פלורידה: יום היסטורי"
 14. ^ "משלחת הקונגרס האמריקני לחנוכת השגרירות בירושלים"
 15. ^ "מתנה לאיוונקה טראמפ: עגילים מעיר דוד"
 16. ^ "דנון להיילי: תודה על תמיכה היסטורית"
 17. ^ "הנשיא טראמפ - זוכה 'מגן ירושלים'"
 18. ^ שערי העיתונים 14.5.2018, באתר העין השביעית
 19. ^ שערי העיתונים 15.5.2018, באתר העין השביעית
 20. ^ כתבה באתר בלומברג, 14 במאי 2018
 21. ^ "טבח" ו"מרחץ דמים": העיתונים בעולם על המהומות בעזה, באתר ynet, 15 במאי 2018.
 22. ^ עמרי נחמיאס‏, "חלום השלום מת ביום שני": כך סיקרו בארה"ב את ההפגנות בעזה, באתר וואלה! NEWS‏, 15 במאי 2018
 23. ^ עקיבא לם, העברת השגרירות לירושלים: "So כל הכבוד!", באתר ערוץ 20, 13 במאי 2018
 24. ^ "שגריר ארה"ב בישראל: הארץ שייכת לעם היהודי"