שיחה:מיסיון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בוויקי האנגלית[עריכת קוד מקור]

ישנו דף פירושונים Mission כרגע קישרתי לMission (Christian). אך יש לשקול איך נכון לנהוג בעניין תוכן ערך זה. מלח השמים 05:00, 18 אוגוסט 2005 (UTC)

גם אני עשיתי כך, באופן בלתי תלוי בך, כך שניתן לקוות שאנו לא טועים. דוד שי 05:04, 18 אוגוסט 2005 (UTC)
ראיתי פעם סרט על מיסיון אך שכחתי איך קוראים לו אם מישהו ייזכר אני חושב שכדאי לכתוב עליו בערך. אלי5050 09:12, 18 אוגוסט 2005 (UTC)
נזכרתי. קוראים לסרט "כל יהודי זהב" והוא מראה על איך מסיונרים מנסים להפוך מישהו לנוצרי. הנה קישור לצפייה ב קדימון של הסרט: [1] אלי5050 09:41, 18 אוגוסט 2005 (UTC)
הערך מסיון, כפי שהוא מופיע בהוה, הוא בדיחה ואין בו ממש. הסרט שאתה מציע יכול להכנס תחת הערך "כל יהודי זהב", ובו יפורט העלילה וקשרה לערך "מסיון". כדאי להציץ במקביל האנגלי ע"מ לנחות במציאות. איך מוסיפים את זה לערכים הדרושים שכתוב? David 03:43, 17 אוקטובר 2005 (UTC)הוספה: הערך מסיון צריך להיות ערך ראשי וכל התוכן הנוכחי יעבור לסעיף "מסיון נוצרי עכשיוי בישראל" וגם כך הסעיף דורש שכתוב. סעיפים נוספים: החל מתלמידי ישו דרך מסעות הצלב ועד ימינו אנו. המסיון מופנה לא רק כלפי יהודים אלא גם ובעיקר ללא יהודים.
שווה זהב - ומשעשע ביותר. יהודה ברקן בתפקידו הקומי הטוב ביותר מאז צ'רלי וחצי, ומיכאל וייגל וגילי שושן, שלא רואים אותם יותר מדי מאז "הפוך", וקשה לראות לאן הדרדרו. מזמן לא נהניתי כך מקדימון! אלמוג 03:59, 17 אוקטובר 2005 (UTC)
אני ממש לא משועשע. אם הבנתי את הקדימון שראיתי, אנשי המיסיון משתמשים בכוח וחוטפים אדם. פעולה מסוג כזה תכניס אנשים לכלא להרבה שנים, ולטעון שהמיסיון נוקט פעולות מסוג זה היא סוג של "עלילת דם" הפוכה. זה נכון שהעובדה שאנחנו עדיין קיימים 2000 שנה אחרי שניבאו את סופנו יצר ויוצר אצל חלק מהנוצרים תחושת שליחות עזה ל"הראות לנו את האור" וחלקם מאמינים שעם העלמותינו מכדור הארץ תבוא "ההתגלות השנייה של ישו" ולכן קיימות אגודות מיסיונריות ספציפיות ליהודים, אבל אלימות במדינה ששולטים בה יהודים ושיש בה חוק ספציפי נגד המרת דת? אני מציע לחילופין לראות את הסרט "המשימה" (תרגום שנועד להחליק את השם האמיתי "המיסיון") סיפור בדיוני המתבסס על הסיפור האמיתי של הרדוקסיונס בהיסטוריה של פרגוואי (ערך שכתב אלמוג) ושמראה שלמיסיון היו גם צדדים חיוביים אביהו - שיחה 05:17, 1 נובמבר 2005 (UTC)

שכתוב[עריכת קוד מקור]

הערך עלוב ביותר, לשון המעטה. לא יתכן שערך על אחד המפעלים המרכזיים של החשיבה הנוצרית, ששינה היסטוריה של יבשות ואומות שלמות, יידון אך ורק מנקודת ראות של מה חושבת עליו היהדות האורתודוכסית או חוקי מדינת ישראל. אלה צריכות להיות הערות בשולי הערך, לא עיקרו. Magister‏ 11:44, 31 אוקטובר 2005 (UTC)

אני מבקש להתאזר בסבלנות. כבר התחלתי לשכתב את הערך לפני כחודש במסגרת המיזם הפרטי שלי ("מיזם אי הפסחא"), תהליך השכתוב ייקח לפחות עוד כחודש ואני נוהג לעבוד עד הדקה ה-90 ב-WORD כך שעד אז לא יחול שינוי בערך. אביהו - שיחה 04:53, 1 נובמבר 2005 (UTC)
אני רק רוצה להעיר שהערך המקביל באנגלית נראה לי מוטה לכיוון הגישה האוונגליסטית. מיסיונים נוצריים, כמו מוסדות אחרים בנצרות (מנזרים, כנסיות וכיוצ"ב), הם מוסדות המבוססים על אדאולוגיה ותאולוגיה הקיימת ברוב הזרמים בנצרות כמעט מראשיתה. ההתמקדות בערך האנגלי בזרם האוונגליסטי היא תמוהה. אדרבא, אני חושב שרוב המיסיונים המשפיעים היו דווקא קתולים. הזווית היהודית של העניין בטלה בשישים לעומת ההשפעה האדירה, לטוב ולרע, שהיו, ועדיין יש, למיסיונים ב"עולם השלישי", קרי אפריקה, אמריקה, אוקיאניה ובמידה פחותה - דרום מזרח אסיה. המיסיון אמנם סיפק לא אחת תירוצים תאולוגיים למעשי טבח מזוויעים, בטענה שהמקומיים שלא התנצרו הם פראים שיש להשמיד (למשל באוסטרליה, ובייחוד בטסמניה, בתקופות מסוימות), אבל במקרים רבים המיסיונרים גם מיתנו את השלטון הקולוניאלי ומנעו אלימות כלפי תושבים מקומיים. המיסיונים הם גם האחראים לתיעוד התרבויות הנידחות ביותר, לאספקת שירותי רפואה והשכלה לאיים מרוחקים באוקיאנוס השקט או ליישובים ביערות הטרופיים של אפריקה ואמריקה. מיסיונרים פיתחו שיטות כתיבה לשפות שאחרת היו נעלמות. הכנסייה הקתולית, כמו רוב הכנסיות האירופיות בימינו צמצמו מאוד את הפעילות המיסיונרית שלהן. עיקר הפעולות המיסיונריות מגיעות כיום מן הכנסיות החדשות בארצות הברית, בעיקר כנסיות אוונגליסטיות ופנטקוסטליות. הכנסייה הפנטקוסטלית היא הכנסייה שגדלה במידה הגדולה ביותר בין הכנסיות הנוצריות בזמן האחרון. היא משתמשת בשידורי לוויין, בהפצת קלטות וידאו וכדומה, ושמה דגש על היבטים מיסטיים של הדת הנוצרית. הפעילות של מיסיונים נוצריים בישראל היא כל כך מצומצמת, בין היתר בשל מגבלות שמטילות הרשויות, עד שכמעט אין טעם לעסוק בה. אגב, באופן אבסורדי דווקא אישים דתיים מובהקים כמו בני אלון מקיימים קשרים ענפים עם נוצרים אוונגליסטים שחלקם מיסיונריים, כיוון שהללו מאמינים שכיבוש ארץ הקודש בידי היהודים היא צעד ראשון לקראת חזרת ישו אל הארץ, התנצרות היהודים ומלחמת גוג ומגוג. Dror_K 01:52, 22 נובמבר 2005 (UTC)
לדרור שלום,
אני מתנצל שאני עונה לך רק עכשיו. לו הייתי בוחר להסתמך על ויקיפדיה באנגלית היה הערך מזמן מוכן, רק שבנושאים שבהם אני רוצה להשקיע יותר (וראה הסבר בדף המשתמש שלי תחת הכותרת "מיזם אי הפסחא), אני משתמש לעתים רחוקות בוויקיפדיה באנגלית וגם אז כמקור משני. המקורות העיקריים שלי לערך המיסיון הם (כמה משעמם) האנציקלופדיה בריטניקה והאנציקלופדיה העברית והמשניים הם "הנצרות וארץ הקודש" של אהרון לירון ואתרי האינטרנט שעמוסים מידע בנושא. קראתי כמובן גם את הערך בוויקיפדיה באנגלית (ואפילו תרגמתי אותו לעצמי כשיטת עבודה), כך מה שהיה ברור לך היה ברור גם לי. עם זאת, יש פרק אחד מרתק בערך זה בוויקיפדיה האנגלית והוא תאור הצורה "המדעית" והמתוכננת היטב שבה יש לנצר בזמן הקצר ביותר אוכלוסייה מסוימת. למקרא קטע זה איני מתפלא מדוע מאמינים רבים בזיוף של "הפרוטוקולים של זקני ציון" אם כאן בריש גלי ובלא להניד עפעף מכריזים על הכוונה לנצר את העולם באמצעות ארגונים חשאיים למחצה הפועלים במשותף בשיטות מתוחכמות ומשוללות. את הקטע הזה כן בכוונתי להכניס (אבל כמובן לא בצורה של תרגום ישיר של קטע המתייחס לתהליך המתואר בהתפעלות). אני אנסה להחליף הילוך ולהעלות לפחות עד תחילת השבוע הבא את מה שכתבתי עד כה ב-WORD, רק שעכשיו אני גם צריך לנסות לשמור על הקטע שהוספת לערך למרות שהערך היה תחת תבנית {{בעבודה}}. על פי שמה שכתבת עד כה נראה שיש לך ידע בנושא ואשמח אם יצירת הערך תהיה עבודת צוות.
אביהו 19:29, 22 נובמבר 2005 (UTC)

הורדת תבנית 'ערך חלקי'[עריכת קוד מקור]

הורדתי את התבנית 'ערך חלקי' ששמתי, לפי מה שאביהו אמר בדף השיחה שלו. למרות שאביהו הביא נושאים רבים שחסרים בערך, אלה נושאי 'בונוס', וחוסר בהם אינו הופך את הערך לערך חלקי. אפשר למצוא כמעט בכל ערך, בויקיפדיה או בכל אנציקלופדיה אחרת, צדדים שלא נכתב עליהם. Pacman 17:23, 28 פברואר 2006 (UTC)

הטיה[עריכת קוד מקור]

כרגע הערך מוטה לכיוון המיסיון הנוצרי. במצבו הנוכחי יש לקרוא לו המיסיון הנוצרי, ולא "מיסיון". נכון אמנם, שעיקר הפעילות המיסיונרית היא נוצרית, כיוון שהיהדות אינה דת מיסיונרית, והאיסלאם הוא מיסיונרי רק במידה מועטה. לצערי אינני מכיר דתות אחרות. ייתכן שיש מיסיונריות גם בדתות מזרח אסיה. בכל מקרה אי אפשר לדבר רק על הנצרות. ‏DrorK‏ • ‏שיחה‏ 09:26, 28 יוני 2006 (IDT)

האסלאם[עריכת קוד מקור]

במקור כתבתי בערך על סמך האנציקלופדיה העברית (הערך מיסיון כרך כג' עמ' 353) כי באסלאם נחשב המיסיון בתקופות מסוימות כחובה דתית. בשלב מסוים בא מישהו ומחק את האזכור לאסלאם לחלוטין. הבעיה היא שכשאנחנו חושבים על מיסיון הדימוי המקובל הוא של המיסיונרים הנוצרים וכאלה כמובן לא היו באסלאם. אבל הגדרת המילה מיסיון פרושה פעולה להפצת דת אחת בקרב בני דת אחרת והאסלאם נקט בשורה של פעולות כאלו החל בשיכנוע בידי סוחרים מוסלמים דרך הטלת מס על לא מוסלמים, ונשיאת טלאי צהוב במדינות בהם היו שליטים מוסלמים וכלה בכפיית האסלאם בכוח. אביהושיחה 19:46, 1 במרץ 2008 (IST)

החזרה בתשובה איננה מסיון !!![עריכת קוד מקור]

היות ומיסיון בהגדרתו הינה הפצת דת בקרב בני דת אחרת או בקרב חסרי דת, והיות והחזרה בתשובה מתמקדת בהפצת יהדות לבני דת היהדות בלבד, אין היא נכללת בהגדרת מיסיון, ואם כן בסוף הערך חייב לעבור שינוי המשפט אודות מיסיון במסגרת החזרה בתשובה. הגדרה נכונה - שיחה 18:37, 27 באפריל 2009 (IDT)

ראיה מעניינת של היהדות. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 18:53, 27 באפריל 2009 (IDT)
הסרתי את כל הפיסקה משום שבעברית יש למיסיון פירוש וקוננטציה שאינה עומדת עם הכתוב בפיסקה זו. חגי אדלרשיחהל-71 ערי מיליונים אין עדיין ערך. קחו אחת! • ד' באייר ה'תשס"ט • 18:57, 27 באפריל 2009 (IDT)
אין לבצע שינויים כאלה ללא הסכמה בדף שיחה שטרם קיבלת. אני מחזיר לגרסה היציבה ומבקש שלא תשנה אותה שנית ללא דיון כנדרש. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 18:59, 27 באפריל 2009 (IDT)
במחשבה שניה באמת הפסקה היתה לא מוצלחת. גילגמש שיחה ביקרת כבר במיזם היובל? 19:01, 27 באפריל 2009 (IDT)

תודה. הגדרה נכונה - שיחה 19:00, 27 באפריל 2009 (IDT)

ככותב הערך אני מסכים שעל פי ההגדרה המקורית התוספת שנוספה ב-14 במרץ השנה על פיה החזרה בתשובה היא מיסיון, אינה נכונה וטוב עשה חגי שהסיר אותה. בהזדמנות זו אני מבקש להדגיש. מיסיון ולא מסיון, מיסיון ולא מסיון, מיסיון ולא מסיון, (אולי פעם יקלט). אביהושיחה 21:16, 27 באפריל 2009 (IDT)

מסעי הצלב[עריכת קוד מקור]

בערך מיסיון, מסעי הצלב נראים רק כצעד לכבוש את ארץ ישראל מידי האיסלם, ככוונתם הראשונה של האפיפיורים, אך בפועל מסעות אלא הרגו המון יהודים מסיבה שלא נטבלו לנצרות ("נצרות או למות"), אני חושב שהבאתי רק דוגמא קטנה ממאמר זה שמראה את המיסיון כדבר בסדר לגמרי ואינו מדגיש את זה שאינו חוקי (חוץ מהשורה שלמטה שלא כולם קוראים וגם שם הוא אומר שהמיסיון חוקי "אך אין איסור לשדל להמרת דת ללא פיתוי חומרי"). ובנושא יחסית אחר המאמר אינו כותב על המיסיון בארץ, יופי, הוא כותב שפועלים נגד זה, אבל את השיטות של המיסיונרים ("היהודים המשיחיים") הוא אינו כותב. ושימו לב שהוא כותב גם על העבר ולא על ההווה כמעט כל מה שכתוב במאמר הייתי יכול לקרוא בסיפרי ההיסטוריה. ובהערה כללית על המאמר: אין למאמר זה ביבליוגרפיה אלא רק "ראו עוד".

משוב מ-5 בינואר 2020[עריכת קוד מקור]

t4h545r3wer3w \


82.81.200.217 15:07, 5 בינואר 2020 (IST)