Deep state

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

Deep state או מדינה עמוקה, הידועה גם כמדינה בתוך מדינה, היא סוג של ממשלה חשאית המורכבת מרשתות נסתרות או חשאיות של כוח הפועלות עצמאית מחוץ למנהיגות הפוליטית של המדינה, בניסיון לקדם את סדר היום והמטרות שלהן.

הדיפ סטייט הוא מושג במדע המדינה, המתאר מצב, שבו עובדי המדינה הבכירים בשירותי המודיעין, הצבא, הביטחון, הרשות השופטת, ואפילו הפשע המאורגן, "מתבלבלים" לחשוב שהם הריבון האמיתי, וחוברים יחד לנהל את המדינה, מעל ראשם של הדרג הנבחר (הפוליטיקאים) והעם; ולשבש את תהליך הבחירה הדמוקרטית, מטעמים כאלה ואחרים. זהו ארגון היברידי, שפושט צורה ולובש צורה. הישות הזו שולטת על השירות הציבורי, וקוראת תגר על יכולתם של נבחרי הציבור לשלוט[1].

דוגמאות כוללות את רשויות המדינה, כגון הכוחות המזוינים או הרשויות הציבוריות (סוכנויות מודיעין, הרשות השופטת, שוטרים, משטרה חשאית, סוכנויות מינהליות וביורוקרטיה ממשלתית). המדינה העמוקה יכולה גם ללבוש צורה של עובדי מדינה הפועלים באופן לא קונספירטיבי, כדי לקדם את האינטרסים שלהם.

מטרות המדינה העמוקה יכולות לכלול המשכיות של המדינה עצמה, ביטחון תעסוקתי לחבריה, כוח מוגבר וסמכות, ומרדף אחר מטרות אידאולוגיות. היא יכולה לפעול בניגוד לסדר היום של הנבחרים, על ידי חסימה, התנגדות, וחתירה כנגד המדיניות שלהם או הנחיותיהם. היא יכולה גם ללבוש צורה של תאגידים בבעלות ממשלתית או חברות פרטיות הפועלות באופן עצמאי משליטה רגולטורית או ממשלתית[2].

סקירה כללית[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – המדינה העמוקה (טורקיה)

המושג המודרני של מדינה עמוקה קשור לטורקיה, ולרשת הסודית שהוקמה בשנת 1923 על ידי מוסטפא כמאל אטאטורק[3].

דוגמאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ברית המועצות לאחר העידן הסובייטי[עריכת קוד מקור | עריכה]

המשטרה החשאית הסובייטית תוארה לעיתים קרובות על ידי היסטוריונים כ"מדינה בתוך מדינה". לדברי יבגניה אלבטס(אנ'), רוב מנהיגי הק.ג.ב, כולל לברינטי בריה, יורי אנדרופוב ו-ולדימיר קריוצ'קוב, התחרו תמיד על השלטון עם המפלגה הקומוניסטית והפעילו את המנהיגים הקומוניסטים[4].

צ'צ'ניה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לדברי ג'וליה יופה(אנ'), תחת שלטונו של ראמזן קדירוב, הפכה צ'צ'ניה למדינה בתוך מדינה[5].

הממלכה המאוחדת[עריכת קוד מקור | עריכה]

שירות המדינה נקרא 'מדינה עמוקה' של פוליטיקאים בכירים בבריטניה. טוני בלייר אמר על שירות המדינה, "אתה לא יכול לזלזל בכמה הם מאמינים שזה התפקיד שלהם לנהל את המדינה בפועל, כדי לעמוד בפני השינויים שהוצגו על ידי פוליטיקאים שהם מזלזלים בהם בטענה: "נמצאים כאן היום, ילכו מחר". הם באמת רואים את עצמם כאפוטרופסים האמיתיים של האינטרס הלאומי, וחושבים שתפקידם הוא פשוט להתיש אותך ולחכות שתלך"[6]. מאמצי השירות הציבורי לתסכל פוליטיקאים נבחרים הוא הנושא של הקומדיה הסאטירית הפופולרית BBC TV, כן אדוני השר.

ארצות הברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתחילת כהונתו של ממשל טראמפ נעשה שימוש במונח deep state לתיאור "איגוד היברידי של אלמנטים ממשלתיים וחלקים של התעשייה העליונה ברמה הפיננסית, המניח כי הוא מסוגל למעשה לשלוט בארצות הברית ללא התייחסות להסכמה של הנשלט כפי שבאה לידי ביטוי באמצעות התהליך המדיני הרשמי". סוכנויות המודיעין כמו ה-CIA הואשמו על ידי גורמים בממשל דונלד טראמפ בניסיון לסכל את מטרות המדיניות שלו[7].

ישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך הבחירות לכנסת ה-21 היו שטענו[דרושה הבהרה] כי קיימת מערכת של Deep State, אשר מנסה למנוע את בחירת בנימין נתניהו לראשות הממשלה. העתידן דוד פסיג טען בציניות כי ההסבר לתוצאות הבחירות לכנסת ה-21 נמצא בטענה כי אפשר לדמות את בנימין נתניהו לדון קישוט שנלחם בפירמידות הכלכליות – בתקשורת, במערכת המשפט ובמעגלי ה"דיפ סטייט" שאליהם לא הצליח להתקבל[8]. העיתונאי צור שיזף ביקר את העמדה הזו וטען בציניות כי "גם אחרי 42 שנות ליכוד ברוטו נאלץ ראש ממשלתנו האהוב להתמודד עם מזימת הסמול האפל, ששולט במדינה בזרועות התמנון המרושעות שלו"[9].

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ אלעד רזניק: דיפ סטייט .vs דיפ שטעטל, באתר ידע
  2. ^ דניאל דה ליאון : "אימפריום ב impio" ב: אנשים יומי, 4 ביוני 1903.
  3. ^ Filkins, Dexter (12 במרץ 2012). "The Deep State". The New Yorker. בדיקה אחרונה ב-31 בדצמבר 2018. 
  4. ^ Yevgenia Albats and Catherine A. Fitzpatrick. The State Within a State: The KGB and Its Hold on Russia--Past, Present, and Future. 1994. ISBN 0-374-52738-5.
  5. ^ Julia Ioffe (24 ביולי 2015). "Putin Is Down With Polygamy". Foreign Policy. בדיקה אחרונה ב-28 בינואר 2016. 
  6. ^ Khan, Shehab (6 בפברואר 2018). "David Cameron's former director of strategy says Tony Blair warned him about a ‘deep state’ conspiracy". The Independent. בדיקה אחרונה ב-26 באפריל 2018. 
  7. ^ להרחבה, ראו Deep state in the United States
  8. ^ פרופ' דוד פסיג, ‏ההסבר לתוצאות הבחירות לכנסת ה-21 שלא תמצאו במקום אחר, באתר גלובס
  9. ^ צור שיזף, ב. נתניהו ומלחמתו בטחנות הרוח של הדיפ סטייט, באתר ynet, 4 במרץ 2019