ירון זליכה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ירון זליכה

ירון זליכה (נולד ב-20 ביולי 1970) הוא פרופסור חבר בקריה האקדמית אונו, וראש החוג לחשבונאות במוסד זה. היה החשב הכללי במשרד האוצר בין השנים 20032007.

כללי[עריכת קוד מקור | עריכה]

זליכה שירת בצה"ל בחטיבת המחקר של אגף המודיעין והשתחרר בשנת 1991. לאחר שחרורו פנה ללימודים וב-1994 השלים לימודי תואר ראשון בכלכלה וחשבונאות באוניברסיטת בר-אילן. בשנים 1994 - 1996 התמחה בראיית חשבון במשרדו של שלמה נס, ובמקביל הרצה בחשבונאות ומימון במכללת רמת גן. בשנים 1995 - 1997 היה מרצה לחשבונאות במכללה למינהל. בשנת 1998 מונה לראש החוג לחשבונאות בקריה האקדמית אונו, תפקיד אותו הוא ממלא גם כיום. בשנת 2001, קיבל תואר דוקטור בכלכלה במסלול ישיר באוניברסיטת בר-אילן עם דיסרטציה בנושא "השפעת אי הוודאות הטמונה באינפלציה הצפויה על דפוסי הצריכה והחסכון".

את השירות במגזר הציבורי החל זליכה בשנת 1996, כאשר שימש מנהל התחום הכלכלי במשרד ראש הממשלה. במסגרת זו הכין תקציר של דוחות רשמיים על רשות השידור לדיון שנערך בממשלה. נטען שהתקציר הציג את מנכ"ל הרשות, מוטי קירשנבאום, באור שלילי, וחבר הכנסת איתן כבל והתנועה לאיכות השלטון הגישו למשטרה תלונה (אליה הצטרף קירשנבאום) על זיוף מסמכים. בעקבות חקירת משטרה החליט אליקים רובינשטיין, היועץ המשפטי לממשלה, שלא להעמיד לדין את זליכה, מחוסר אשמה[1].

בשנת 1998 פרש מהמגזר הציבורי והיה לראש האגף לתכנון עסקי ואסטרטגיה בחברת פרטנר תקשורת, ומשנת 2000 ועד שנת 2002 שימש סמנכ"ל כספים ופיתוח עסקי בתבל טלקום, חברת התקשורת של תאגיד הכבלים. ב-2002 מונה זליכה כחבר בדירקטוריון בתי זיקוק לנפט. בשנים 2002 - 2003 היה סמנכ"ל כספים ופיתוח עסקי בחברת דרך ארץ הייווייז, מפעילת כביש חוצה ישראל.

לקראת הבחירות לכנסת התשע עשרה הביע זליכה תמיכה נחרצת בשלי יחימוביץ' ובמפלגת העבודה[2], ואף נשא הרצאה בכנס בחירות של המפלגה, בה הסביר מדוע הוא מתנגד למדיניות הכלכלית של בנימין נתניהו ותומך בזו של יחימוביץ'.‏[3]

לקראת הבחירות לכנסת העשרים זליכה נטל חלק חשוב עבור מפלגת "מרצ" בכתיבת התוכנית הכלכלית שלה.‏[4]

זליכה נשוי ואב לשלושה ילדים.

החשב הכללי[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2003 מונה לתפקיד החשב הכללי על ידי שר האוצר בנימין נתניהו. בדיונים באוצר תמך זליכה בקיצוץ תקציב המדינה, כדי לצאת מהמיתון באמצעות הפחתת הגירעון, זאת באופן מנוגד למשנתו של ג'ון קיינס. בכך הייתה עמדתו של זליכה שונה משל בכירים באוצר.

זליכה סבר שהמדינה צריכה לציית לחוק (לדוגמה ניכוי מס הכנסה כדין מעובדיה) ולאכוף אותו על אלה הבאים עמה במגע (לדוגמה הקפדה על קיום מכרזים כלשונם ותשלום לספקים בזמן). זליכה לא זכה לאהדה בקרב בכירי המשרד והיו עימותים בינו לבין גורמים במשרד האוצר, במשרדי ממשלה שונים ואף עם גורמים פרטיים. עימותים אלה היו אף תוצאה של פרסום דו"ח של החשב הכללי שחשף, לראשונה מאז קום המדינה, אי סדרים והעברות כספים בניגוד לחוק בהיקף של מיליארדי שקלים. מאידך זכה לאהדה של גורמים כדוגמת תנועת אומ"ץ, ופוליטיקאים ממפלגות שונות כדוגמת שלי יחימוביץ‏‏‏[5].

אחת ההפרטות שהוביל זליכה הייתה הפרטת בנק דיסקונט. בהפרטה זו התעניינו חמישה קונים, אך ארבעה פרשו, וזליכה מכר את הבנק, לקבוצת איל ההון מתיו ברונפמן מצפון אמריקה‏‏‏[6].

זליכה, שהיה מעורב בהליך מכירת גרעין השליטה בבנק לאומי, טען שהיה עד לאי סדרים בהליך ההפרטה, והגיש תלונה על כך למבקר המדינה. ב-16 בינואר 2007 הודיע משרד המשפטים כי תיפתח חקירה פלילית נגד ראש הממשלה אהוד אולמרט בחשד שלקח חלק פעיל בהפרטת הבנק והביא לשינויים בתנאי המכרז, שנועדו לסייע למקורבו, פרנק לואי, בהליכי ההפרטה בעת שכיהן כשר האוצר‏‏‏[7]. אולמרט הכחיש כל קשר לאירוע או להתערבות במכרז. זליכה שימש כאחד העדים המרכזיים כנגד אולמרט בפרשה זו. בנובמבר 2007 קבעה המשטרה שאין תשתית ראייתית מספקת להעמדת אולמרט לדין והתיק הועבר לפרקליטות לשם קבלת החלטה סופית בנדון‏[8]. בדצמבר 2008 הודיע פרקליט המדינה על סגירת תיק בל"ל בשל חוסר בראיות מספיקות.

עם תום תקופת כהונתו של זליכה לא רצה שר האוצר רוני בר-און להאריכה. ב-11 באוקטובר 2007 הוציא מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, צו הגנה זמני, המונע מהממשלה למנות חשב כללי חדש במקום זליכה. נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, ומנכ"ל האוצר, ירום אריאב, מתחו ביקורת על צעד זה של מבקר המדינה‏‏‏[9]. ב-10 בנובמבר 2007 הודיע זליכה על התפטרות מתפקידו. בשנת 2009 זכה בתואר אביר איכות השלטון בקטגוריית הרשות המבצעת מטעם התנועה למען איכות השלטון בישראל.

לאחר עזיבתו את תפקיד החשב הכללי הגיש מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, דו"ח ובו ביקר את זליכה ומשרד האוצר על כך שזליכה הפר תנאי תקנון שירות המדינה בכל הקשור לעבודתו הפרטית בקריה האקדמית אונו. הוא הפר זאת בהיקף המשרה, בגובה התגמול ובהיעדר דיווח‏[10].

ביקורת נוספת הייתה על פרויקט המחשוב שבאחריות החשב הכללי "ממשל זמין". בנוסף לחריגות תקציב ואי עמידה בלוחות זמנים, לדברי המבקר לא היה בימי זליכה גוף שניהל את האסטרטגיה של הפרויקט‏[11].

חזרה למגזר הפרטי[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר התפטרותו חזר זליכה לעמוד בראש החוג לחשבונאות בקריה האקדמית אונו. בשנת 2010 מונה לפרופסור חבר במוסד זה. בנוסף, זליכה פרסם סדרת טורים בנושאי כלכלת ישראל בעיתון "הארץ".

בסוף אוגוסט 2011 זליכה מונה לעמוד בראשות ועדה שעסקה בהגברת התחרותיות בענף הרכב בישראל, אשר הגישה את מסקנותיה לעריכת שינויים מבניים בענף באמצע פברואר 2012.

במאי 2012 הוא מונה לעמוד בראשות ועדה ציבורית שעסקה בבדיקת המבנה הניהולי של הכדורגל הישראלי.

הגווארדיה השחורה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הגווארדיה השחורה - כל מה שאסור לדעת על שוד הקופה הציבורית

בספטמבר 2008 יצא לאור, בהוצאת כנרת זמורה ביתן, ספרו "הגווארדיה השחורה - כל מה שאסור לדעת על שוד הקופה הציבורית", המאשים את התנהלותה הכספית של ממשלת ישראל בשחיתות ובבזבזנות. בספר תיאר זליכה בפרוטרוט את תקופת כהונתו כחשב הכללי, והטיח האשמות חמורות באהוד אולמרט על שחיתות, בבנימין בן אליעזר על איומים ברצח, ובדמויות נוספות במשרד האוצר ובמשרד החשב הכללי על התנהלות כושלת ובזבזנית.

ספריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • הגווארדיה השחורה: כל מה שאסור לדעת על שוד הקופה הציבורית. הוצאת כנרת זמורה-ביתן דביר, 2008.
 • אי ודאות, ציפיות ומדיניות מאקרו כלכלית בישראל. הוצאת דיונון, 2009.
 • שינוי בהרגלי הצריכה: המדריך ליעילות כלכלית ולצדק חברתי בישראל. הוצאת הקיבוץ המאוחד בשיתוף עם הקריה האקדמית אונו, 2011.
 • Macroeconomics of Corruption 2014.
 • ארבע-מאות המלקות וסרטים אחרים : על מנהיגות, ערכים, אתיקה ואסתטיקה בקולנוע של המאה העשרים, הוצאת הקיבוץ המאוחד, 2015.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מהרצאותי וכתביו:

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ אביבה קרול, ‏"קירשנבאום: אי העמדתם של ליברמן ורו"ח זליכה לדין - טעות של הפרקליטות", באתר גלובס, 23 בספטמבר 1997
  הופכים כל אבן, באתר הארץ, 20 בפברואר 2007
 2. ^ צבי זרחיה, מנתניהו ליחימוביץ' // זליכה: "לראשונה בחיי אצביע עבודה", באתר TheMarker‏, 26 בדצמבר 2012
 3. ^ ירון זליכה בהרצאה: למה עבר מנתניהו ליחימוביץ', סרטון באתר YouTube סרטונים
 4. ^ ליאור דטל, נאום "החסידים השוטים" של זליכה: למה אצביע למרצ, באתר TheMarker‏, 10 בפברואר 2015
 5. ^ ‏מתן חודורוב, סערה באוצר: מה יקרה עם ירון זליכה?
 6. ^ ‏ynet ודורית בר, סוכמו פרטי מכירת דיסקונט לברונפמן, באתר ynet‏, 23.1.05‏
  שלומי גולובינסקי, המדינה תקבל חלק מרווחי דיסקונט, באתר וואלה!
 7. ^ ‏אבירם זינו, עכשיו זה רשמי: חקירה פלילית נגד אולמרט, באתר ynet‏, 16.01.07‏
 8. ^ ‏אפרת וייס, המשטרה: אין די ראיות נגד אולמרט בפרשת לאומי, באתר ynet‏, 29.11.2007
 9. ^ ‏סבר פלוצקר, פישר: המשך כהונת זליכה עלול לפגוע במשק, באתר ynet‏, 12.10.2007‏
 10. ^ מוטי בסוק, לינדנשטראוס: ירון זליכה קיבל אישור לעבוד במכללה האקדמית אונו - בניגוד לנהלים, באתר TheMarker‏, 13 בינואר 2010
  אדריאן פילוט, ‏מבקר המדינה על "לוחם השחיתות" ירון זליכה: הרוויח יותר מהמותר כמרצה, הפר כללים, לא דייק בדיווח שעות, באתר גלובס, 13 בינואר 2010
 11. ^ "פרויקט ממשל זמין התנהל ללא הגדרה פורמלית של תפקידים וסמכויות, ולא התקיים הליך נאות של מינוי מנהל לפרויקט" אהוד קינן, דו"ח המבקר: מתי יסתיים פרויקט ממשל זמין?, באתר ynet‏, 6 במאי 2009