מסטיק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-edit-clear.svg ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: אי-דיוקים, פרטים טריוויאליים, מיתוסים, מידע לא אנציקלופדי.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
קופסאות מסטיקים למכירה

מסטיק או גומי לעיסה הוא סוג של ממתק הנועד ללעיסה. המסטיק שהיה מיוצר בעבר בדרך כלל מהשרף של עצי האלה הנקרא "מסטיקא" ומכאן שמו "מסטיק", ובמיוחד מהסוג של עצי האלה הנקרא "אלת המסטיק" אשר גדל במיוחד לצורך הפקת שרף המסטיקא, ועיקר גידולו היה בדרום מערב האי כיוס ביוון באזור שנקרא: "מסטיקוחוריה" (כפרי המסטיק). חיקוי סינתטי של החומר ללעיסה מצמח זה משמש כמרכיב מרכזי במסטיק המודרני.

כיום מייצרים לרוב את המסטיק ממוצרי פלסטיק מבוססי נפט, שמכילים בתוכם תמציות בטעמים שונים, בדרך כלל ממותקות, אולם ישנם מספר שווקים (למשל השוק היפאני) וחברות שעדיין משתמשות בשרף. תוך כדי תהליך הלעיסה משחררת תכולת המסטיק לתוך החיך, ומעוררת את פעילות יצור הרוק. ישנם סוגי מסטיקים המתוכננים במיוחד לאפשר ללעוס להפריח בועות (לדוגמה מסטיק בזוקה).

מסטיק נלעס בדרך כלל למטרות הנאה, אך שימושים רפואיים במסטיקים הלכו ונעשו פופולריים החל משל-שנות ה-90. לדוגמה, מסטיקים ללא סוכר רבים מתהדרים ביכולתם למנוע עששת, על ידי עירור הפרשת רוק בפה ושיפשוף השיניים, דברים המנקים את משטח השן משאריות מזון. ישנם מסטיקים המכילים ניקוטין, שיעודם הוא לעזור בגמילה מעישון סיגריות.

המצאת המסטיק מיוחסת לתומס אדמס שבשנת 1871 ניסה לטעום את חומר הגלם שלו בשעה שניסה לייצר צעצועים משרף עץ הספודיליה (Sapodilla), עץ הגדל ביערות הטרופיים של מרכז אמריקה, ככל הנראה הוא מקורו של גומי הלעיסה בני המאיה נהגו ללעוס את שרף הגומי המופק ממנו. (שמו באזור המצוי היום בתחומי מקסיקו היה "צ'יקלה").

המסטיק ואיכות הסביבה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמטת מסטיקים בעיירה אלקמאר, בהולנד.

בישראל ישנם מספר אתרים בהם יש "סלעי מסטיק", שהם סלעים שעליהם הודבקו במהלך השנים עשרות ומאות של מסטיקים לעוסים על ידי מטיילים שונים. גם גזעי עצים הפכו למטרה להדבקת מסטיקים. התופעה מגונה על־יד רשויות שמירת הטבע בישראל, ורבים חושבים שהמראה של מסטיק ישן מודבק על סלע הוא לא נעים ולא מתאים לאווירת הטבע.

גם במספר מקומות בעולם ישנם "קירות מסטיק", שהם קירות ברחובות או סימטאות שעליהם הודבקו מסטיקים על ידי הציבור הרחב. תופעה זו עשויה להפוך קיר פשוט למעין אטרקציה תיירותית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]