פרנץ אופנהיימר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
בול שבו מונצח פרנץ אופנהיימר

ד"ר פרנץ אופנהיימר (Franz Oppenheimer;‏ 30 במרץ 1864, ברלין30 בספטמבר 1943, לוס אנג'לס) היה כלכלן פוליטי, סוציולוג ויזם חברתי גרמני-יהודי, מראשי זרם הסוציאליזם האוטופי.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אופנהיימר נולד באביב 1864 בברלין, בירת ממלכת פרוסיה דאז. אביו יוליוס היה רב בקהילה הרפורמית הבדלנית שנוסדה על ידי שמואל הולדהיים. למד רפואה באוניברסיטאות אוניברסיטת פרייבורג וברלין, שימש רופא בברלין בשנים 1886 עד 1895. מכאן ואילך נטה לעסוק בנושאים חברתיים ובשאלות סוציו-אקונומיות. היה עורך המגזין "העולם הבוקר" ('Welt am Morgen'). ב-1909 קיבל תואר דוקטור מאוניברסיטת קיל ומיד מונה למשרת מרצה באוניברסיטת ברלין, בה עבד עד 1919.

פגישה אקראית עם הרצל הביאה אותו אל התנועה הציונית. באותה תקופה פיתח את שיטתו להתיישבות קואופרטיבית. לפי שיטה זו, המנסה לשלב את יתרונות היוזמה הפרטית והעבודה השיתופית, על הקרקע להיות בבעלות לאומית, אמצעי הייצור בבעלות שיתופית, ואילו השכר לעובדים מותאם לכמות עבודתם ולמומחיותם. הרצל אימץ את הרעיון, ובעידודו שכנע אופנהיימר אישים בהסתדרות הציונית לתמוך בהצעה לרכוש קרקע להתיישבות קואופרטיבית ניסיונית בארץ ישראל. ההתיישבות הניסיונית בדמות הקואופרציה במרחביה, שעלתה לקרקע ב-1911, החזיקה מעמד שמונה שנים בלבד, עד 1918. כישלון הקואפרטיביות נבע משילוב של המשבר הכלכלי של מלחמת העולם הראשונה עם בעיית המשפחות – אימהות לילדים שנאלצו להפסיק את עבודתן, לא קיבלו משכורת ולא יכלו להחזיק את הבית.

בשנת 1919 נענה להזמנת אוניברסיטת יוהאן וולפגנג גתה בפרנקפורט לשמש כמופקד הקתדרה לסוציולוגיה וכלכלה פוליטית. ב-1933, עם עליית היטלר לשלטון, עקר מגרמניה. במשך שנתיים סבב בין התיישבויות חקלאיות בארץ ישראל והרצה באורח בלתי סדיר על שיטתו ועל נושאי התמחותו. ב-1936 מונה לחבר כבוד באגודה הסוציולוגית האמריקנית, ומ-1938 עד 1942 הרצה באוניברסיטת קובה ביפן. ב-1942 היגר לארצות הברית וקיבל בה אזרחות, אך כעבור שנה נפטר.

אופנהיימר נמנה עם מייסדי "כתב העת האמריקני לכלכלה וסוציולוגיה" (American Journal of Sociology,‏ AJES). הוא פרסם מספר מאמרים חשובים וספרים, שהחשוב שבהם, "המדינה" (The State; ניו יורק 1975), מפרט את התאוריה שלו על המדינה.

בנו, הלל אופנהיימר, היה פרופסור לבוטניקה וממייסדי הפקולטה לחקלאות באוניברסיטה העברית בירושלים.
אחיינו חנן אופנהיימר היה חוקר חקלאות, מומחה לגידול עצי פרי טרופיים, מכליא זנים חדשים, מנהל במרכז וולקני ופרופסור בפקולטה לחקלאות של האוניברסיטה העברית.

כתביו שתורגמו לעברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • קנין הצבור וקנין היחיד בקרקעות (תרגם: א. [אברהם] רובינזון),‬‫ יפו: הקרן הקימת לישראל, תרע"ח.
  • התנועה הקואופרטיבית בעולם ובא"י: בין קפיטליזם וקומוניזם, מבחר כתבים / פראנץ אופנהיימר; קיבץ והקדים מבוא והערות: אברהם יסעור; תרגומים לעברית: ידידיה פלס), תל אביב: ספרית פועלים, תשנ"ה-1994.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]