הפנימייה הצבאית לפיקוד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
סמל הפנימייה הצבאית לפיקוד
מסדר חניכים, מחזור א' של הפנימייה הצבאית בתל אביב, 1966

הפנימייה הצבאית לפיקוד היא מוסד חינוכי-צבאי להכשרת נערים בשנות התיכון, בתנאי פנימייה, לפיקוד על יחידות-שדה לוחמות בצבא ההגנה לישראל. בוגרי הפנימיות מיועדים לתפקידי מפקדי פלוגות ביחידות השדה של צה"ל.

שתי הפנימיות הצבאיות לפיקוד הפועלות בעשור השני של המאה ה-21 הן הפנימייה הצבאית לפיקוד שליד בית הספר הריאלי בחיפה והפנימייה הצבאית-תורנית לפיקוד "אור עציון" במרכז שפירא. בעבר פעלה פנימייה צבאית נוספת בתל אביב בסמוך לבית הספר הגימנסיה העברית הרצליה.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מוסד הפנימיות הצבאיות יוסד לראשונה בשנת 1953, ביוזמתו של ראש הממשלה ושר הביטחון, דוד בן-גוריון. ארתור בירם, מנהל בית הספר הריאלי, הקים בחיפה את הפנימייה הראשונה, שנחנכה ב-22 באוקטובר 1953[1].

הפנימייה הצבאית בחיפה נוסדה על שמו ולזכרו של אהרן בירם, בנו של ארתור בירם, בוגר ביה״ס הריאלי וטייס חיל האויר, שנהרג בעת מילוי תפקידו ב-1951.

למפקד הפנימייה הראשון מונה סא"ל צבי צלנר, שעיצב את דפוסי פעילותה. ב-1965 הוקמה פנימייה נוספת בתל אביב-יפו במחנות גלילות, שהחניכים בה למדו בגימנסיה העברית "הרצליה", ובשנות השמונים הוקמה פנימייה צבאית דתית בשילוב עם לימודים בישיבת אור עציון במרכז שפירא.

הפנימייה הצבאית בתל אביב פעלה עד סגירתה בשנת 1984, ולאורך השנים השלימו 16 מחזורים את ההתחנכות בה.

בשנת 1992 התקבלה החלטה עקרונית על הפיכת הפנימייה הצבאית בחיפה למכללה קדם צבאית, ובמסגרתה בוגרי הפנימייה שבחרו בכך למדו לימודים אקדמאיים לתואר ראשון באוניברסיטת חיפה במשך שנתיים ואחריהם התגייסו לשירות צבאי מלא ביחידות השדה. תוכנית זו נמשכה עד 1997 ולאחריה חזרה הפנימייה למתכונת של לימודים תיכוניים רגילים.

בראשית העשור הראשון של המאה ה-21, התקבלה בצה"ל החלטה עקרונית על סגירת הפנימיות הצבאיות, לאחר שנטען כי התועלת המופקת מהן אינה מצדיקה את עלותן. לחצים שהפעילו בוגרי הפנימיות ועמותות מטעמם הביאו עם זאת לביטול ההחלטה. בשנת 2007 הוחלט על הכפפת הפנימיות הצבאיות למכללה הבין-זרועית לפיקוד ולמטה.

בחודש דצמבר 2015 אישר שר הביטחון, משה יעלון, החלטה להפסיק לקלוט תלמידים חדשים לשתי הפנימיות הצבאיות, ובכך להביא לסגירתן[2].

בספטמבר 2016 הודיע שר הביטחון אביגדור ליברמן כי הפנימייה הצבאית בחיפה תישאר פעילה ותעבור לאחריות האגף הביטחוני-חברתי במשרד הביטחון ותנוהל על ידי אזרחים[3]. ההחלטה התקבלה לאחר בדיקה של מנכ"ל משרד הביטחון, אודי אדם. ביולי 2017 הוחלט שגם הפנימייה באור עציון תמשיך את פעילותה, תחת האגף הביטחוני-חברתי במשרד הביטחון[4].

ב-30 באוגוסט 2017 התקיים בבית בירם טקס העברת הפנימייה הצבאית בחיפה לניהול משרד הביטחון[5]. בשלהי העשור השני של המאה ה-21, סגל הפנימייה הצבאית לפיקוד חיפה מורכב מאזרחים, מפקדי מילואים המשתייכים לסגל ביה״ס הריאלי, שהוא מפעילה הרשמי של הפנימייה מטעם משרד הביטחון. מפקדה של הפנימייה הוא קצין מילואים בדרגת סגן-אלוף.

תגי היחידה שענדו השוחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הפנימייה הצבאית לפיקוד חיפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מתחם הפנימייה בחיפה, משמאל נראה טנק הצוערים

הפנימייה הצבאית לפיקוד חיפה היא מוסד חינוכי המכשיר ומכין בני נוער להיות מפקדים ביחידות השדה בצה"ל. בוגרי הפנימייה מיועדים לתפקידי מפקדי פלוגות ביחידות השדה של צה"ל ומתחייבים לביצוע שירות קבע של 3 שנים לפחות, עוד בטרם גיוסם הרשמי לצבא.

תהליך ההתחנכות בפנימייה מתחיל בכיתה י', כאשר המועמדים נדרשים לעבור סדרה של מיונים במהלך כיתה ט', על מנת להתקבל לפנימייה.

המוטו של הפנימייה הצבאית ״בהשקט ובבטחה״, המופיע על סמלה, מקורו בפסוק 15 מפרק ל' בספר ישעיהו: "כִּי כֹה אָמַר אֲדֹנָי יְהוִה קְדוֹשׁ יִשְׂרָאֵל בְּשׁוּבָה וָנַחַת תִּוָּשֵׁעוּן בְּהַשְׁקֵט וּבְבִטְחָה תִּהְיֶה גְּבוּרַתְכֶם וְלֹא אֲבִיתֶם".

עד לתחילת העשור הראשון של המאה ה-21, החלו החניכים בפנימייה את לימודיהם בכיתה ט', ובשנתם הראשונה היו לומדים בסניף אחוזה של בית הספר הריאלי.

אנדרטת הטנק בפנימייה הצבאית לפיקוד בחיפה

בשנת 2013 הוצבה בפנימייה הצבאית אנדרטה לזכר צוות "טנק הצוערים". היא הוקמה לזכר ארבעה בוגרי הפנימייה הצבאית בחיפה, בני אותו המחזור, שהכשרתם בקורס קציני שריון נקטעה עם פרוץ מלחמת יום הכיפורים, והם נשלחו להצטרף ללחימה בחזית הדרומית וצוותו יחד באותו הטנק. ארבעת הבוגרים נלחמו בגבורה ומצאו את מותם יחד בקרב החווה הסינית. לאחר מותם הועלו הארבעה לדרגת סג"ם, וקיבלו את צל"ש הרמטכ"ל.

מפקדי הפנימייה בחיפה[עריכת קוד מקור | עריכה]

להלן שמותיהם של מפקדי הפנימייה הצבאית לפיקוד בחיפה ושנות כהונתם בתפקיד, בעודם כולם בדרגת סגן-אלוף:

שם המפקד תחילת כהונתו סיום כהונתו
צבי צלנר 1953 1956
שמואל אבי-עד 1957 1958
יהודה גביש 1959 1960
אליהו אורן 1961 1965
אלחנן אורן 1965 1966
מרדכי שי 1966 1970
אורי אלגום 1970 1973
עודד שחר 1973 1978
מוסק בן עמי 1978 1980
צביקה רק 1980 1982
שלמה אסיף 1982 1987
גיורא נווה 1987 1989
יחזקאל פנט 1989 1997
יפתח גיא 1997 2010
ליאור גרוס[6] 2010 2017
ידידיה חזני[7] 2017

הפנימייה הצבאית בתל אביב[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1965 הוקמה פנימייה צבאית ליד הגימנסיה העברית "הרצליה" בתל אביב שפעלה עד 1984. עם בוגריה נמנים גבי אשכנזי, יואב קוטנר, רון ארד, גל הירש ואייל זמיר.

הפנימייה הצבאית תורנית במרכז שפירא[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתחילת שנות השמונים נעתר הרב חיים דרוקמן לבקשת צה"ל ומשרד הביטחון לייסד את הפנימה הצבאית התורנית לפיקוד בישיבת "אור עציון" בה שימש כראש ישיבה. הפנימיה הוקמה על ידי סא"ל פנחס נעמן פנימייה צבאית דתית במרכז שפירא. במשך שמונה עשרה שנותיה הראשונות עמדה הפנימייה תחת פיקודו. אחריו פיקד עליה סא"ל ליאור פרי. בשנת 2019 חזרה הפנימייה לפעול, ומפקדה הוא סא"ל (מיל') דורון הלל[8].

הלימודים בפנימייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

"לשמש מוסד תיכוני, קדם-צבאי, המפתח את בסיס הידע והערכים, את התכונות ואת המיומנויות הנדרשות במקצוע הפיקוד ולטפח בכך גרעין לקצונה מקצועית וערכית, המובילה במערך הלוחם בצה"ל."

חזון הפנימייה הצבאית[9]

החניכים, הקרויים "שוחרים", מתחילים את הלימודים בפנימיות הצבאיות בכיתה י'. תלמידי הפנימייה לומדים לימודים עיוניים ככל תלמיד. מעבר ללימודים הרגילים, לומדים חניכי הפנימייה במגמה ללימודי צבא וביטחון כמקצוע מורחב לבגרות. במסגרת זו נלמדות תאוריות ותורות צבאיות, נלמדת בהרחבה ההיסטוריה של הלחימה, וכל שוחר כותב עבודת מחקר וניתוח קרב.

במהלך שנות הלימודים בפנימייה מושם דגש על פיתוח מנהיגות בתלמידים, וזאת בשיעורים ועל ידי התנסות בפועל. בזמן חופשות בית הספר ולמשך מחציתה של כל חופשה יוצאים חניכי הפנימייה לאימונים צבאיים לכל דבר.

החניכים נדרשים להתחייב ל-3 שנות שירות קבע לקראת גיוסם לצבא, כדי למלא בסופו של דבר את תפקידי המ"פ בחילות השדה.

הטבות, משמעת ותנאים[עריכת קוד מקור | עריכה]

התלמידים בפנימיות הצבאיות מקבלים תעודת חוגר וזכאים להטבות הדומות לאלו של חיילים (כגון נסיעה חינם באוטובוסים), ואף נהנים מדמי כיס חודשיים בשיעור רבע ממשכורתו של טירון. חניכי הפנימייה משתתפים בהרצאות של המכללה לביטחון לאומי - השתתפות אשר מקנה להם נקודות אקדמאיות.

השוחרים נדרשים למשמעת נוקשה, וצפויים לעמוד למשפט בפני מפקדם במקרה ועברו על הכללים (למשל, אם הם נתפסים בידי המשטרה הצבאית כשהם משתמשים בטרמפים). משמעת זו היא אחת ממוקדי העניין שמגלים תלמידים והוריהם בפנימייה.

לאחר הפיגוע בקו 37, בו נהרג השוחר דניאל הרוש עלתה שאלת זכאות השוחרים להלוויה צבאית, ונקבע כי גם שוחר זכאי לה.

בוגרי הפנימייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלוף גיורא רום, תת-אלוף יום-טוב תמיר ואלוף מתן וילנאי (משמאל לימין), שלושתם בוגרי אותו מחזור בפנימייה, בפאנל בפני השוחרים בפנימייה

נכון לשנת 2019, אחוז המיצוי לקצונה בקרב בוגרי הפנימיות הצבאיות עומד על 78%‏[9]. בין בוגרי הפנימיות שני רמטכ"לים, 12 אלופים, 31 תתי-אלופים ו-108 אלופי משנה, שני ניצבים במשטרת ישראל וחמישה חברי הכנסת. 47 מבוגרי הפנימיות בחיפה ובתל אביב זכו לעיטורים ולציונים לשבח על פועלם בשירותם הצבאי. בין מקבלי העיטורים והצל"שים, סגן משה טל בלומנטל, שקיבל את עיטור הגבורה על לחימתו בעזה במלחמת ששת הימים. תשעה בוגרים קיבלו את עיטור העוז, עשרה בוגרים קיבלו את עיטור המופת, ו-28 בוגרים קיבלו צל"שים מרמת המח"ט עד רמת הרמטכ"ל. בנוסף, זכו שלושה מבוגרי הפנימיות בפרס ישראל, ושלושה נוספים בפרס ביטחון ישראל.

עמותת "בהשקט ובבטחה"[עריכת קוד מקור | עריכה]

"בהשקט ובבטחה" היא עמותה שהוקמה בשנת 2002 על ידי בוגרי הפנימיות הצבאיות בחיפה ותל אביב[10]. מטרותיה הן לשמר את הפנימיות הצבאיות, לספק להן מעטפת תומכת, להנציח את בוגריהן שנפלו במלחמות ישראל, ולסייע לחניכי הפנימייה ולבוגריה במהלך שרותם הצבאי ובחייהם האזרחיים במישורים שונים. שמה של העמותה נשאל מהמוטו של הפנימייה הצבאית המופיע על סמלה. חברי העמותה הם בוגרי הפנימיות הצבאיות בחיפה ובתל אביב, ומספר לא מבוטל של ידידי העמותה.

את העמותה מנהלת מנכ"לית העמותה, עו״ד ברקת שמאי, הכפופה לוועד העמותה שבראשו עומד האלוף במיל. אבי מזרחי. לצדו פועלת מועצה מייעצת שבין חבריה, נכון ל-2014, גבי אשכנזי, דורון אלמוג, הרצל בודינגר, יוסי בן-חנן, מתן וילנאי, גיורא רום, ועמרם מצנע.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]