יחידת עוקץ

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
יחידת עוקץ
Oketz.png
סמל היחידה

MitkanAdam.png
תג היחידה
"ההולכים בראש"
פרטים
כינוי יחידת הכלבנים
מדינה ישראלישראל  ישראל
שיוך Badge of the Israeli Defense Forces 2022 version.svg  צה"ל
סוג יחידת עילית כלבנית
בסיס האם מתקן אדם
אירועים ותאריכים
תאריך הקמה 1974
מקים היחידה יוסי לבוק
מלחמות מבצע שלום הגליל  מבצע שלום הגליל
המערכה ברצועת הביטחון  המערכה ברצועת הביטחון
מלחמת לבנון השנייה  מלחמת לבנון השנייה
מבצע עופרת יצוקה
מבצע שובו אחים
מבצע צוק איתן  מבצע צוק איתן
פיקוד
יחידת אם מרכז הטסה והכשרות מיוחדות
דרגת המפקד סגן-אלוף  סגן-אלוף
סמל היחידה בעבר

יחידת עוקץ היא יחידת הקומנדו הכלבנית של צה"ל, שתפקידה להפעיל כלבים בשימוש צבאי למשימות ייעודיות. היחידה כפופה למפקדת זרוע היבשה.

חיילי יחידת עוקץ עונדים סיכה של היחידה וחובשים כומתה אדומה עם סמל חי"ר. אורך מסלול הלוחמים הוא 18 חודשים. רוב הכלבים הם מגזע מלינואה[1], ועוברים אימונים אינטנסיביים ביחידה. הכלבים משרתים ביחידה במשך כשבע או שמונה שנים, ואז הם פורשים ומאומצים בדרך כלל על ידי הלוחם האחרון או האחד לפני האחרון ששימש כנוהגם. בעבר הכלבים ב"עוקץ" עסקו רק במשימות ייעודיות כגון חיפוש, הצלה ולוחמה בטרור.

הכלבנים המשרתים ביחידה מכונים בז'רגון הפנימי "נוהגים".

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

חיילי יחידת עוקץ בתמונה קבוצתית עם שר הביטחון משה יעלון ומזכיר ההגנה האמריקני צ'אק הייגל, אפריל, 2013
נוהג וכלב מיחידת עוקץ
כלב בעת אימון

בשנת 1939 הוקם "ארגון נוהגי כלבי כשירות" - יחידת הכלבים של ההגנה. הכלבים שאולפו על ידם פעלו במגוון משימות כמו איתור מטענים, גישוש ואבטחה. בשנת 1948, עם הקמת המדינה, עברה היחידה לצה"ל ובסיסה נקבע בבית הספר לכלבי נחייה של ד"ר רודולפינה מנצל בקריית חיים. היא כונתה: "מחלקת נוהגי הכלבים" והייתה כפופה לחיל המשטרה הצבאית. המחלקה מנתה כחמישים חיילים וכמה מאות כלבים אשר הופעלו בכל החזיתות. חיילי המחלקה אימנו את הכלבים למספר תפקידים ובהם: השתלטות על עמדות מקלעים, איתור פצועים, גילוי מוקשים ועוד. האימונים כללו צניחה עם כלבים. המחלקה פעלה עד שנת 1954 ואז פורקה. בשנת 1974 הוקמה יחידת כלבים ללוחמה בטרור על יד יוסי לבוק[2], קצין כלבנות בחיל המודיעין, שהיה אחראי על מערך כלבי השמירה בבסיסים. לבוק היה מפקדה הראשון של היחידה בפועל. יהודה מילר היה המאמן הראשי שהתווה הפעלת כלבים שלא על בסיס משמעת ותלות במאמן אישי אלא הפעלת הכלבים על בסיס אינסטינקטים והתניות. תפקידה היה לאמן כלבים לתקיפת חוטפים בפיגועי מיקוח. היחידה הוצבה תחת פיקוד ראש ענף לוחמה בטרור במפקדת קצין חי"ר וצנחנים ראשי. בתחילה שירתו ביחידה רק אחד עשר נוהגים וכלביהם, רובם יוצאי יחידות מובחרות ובעלי הכשרת חי״ר, והיחידה מנתה פחות מעשרים איש. היחידה הייתה סודית, ורק קומץ אנשים ידעו על קיומה, לא כל שכן על תפקידה. מאז היחידה גדלה, וכיום משרתים בה כמה עשרות נוהגים.

היחידה הייתה מעורבת, כבר בשנת הקמתה, בחילוץ בני הערובה ממלון סבוי. במרץ 1975 קיבלה את מספרה הרשמי - יחידה 7142. היחידה קיבלה תשומת לב וחשיפה ראשונה במבצע שחרור בני הערובה בפיגוע במשגב עם בשנת 1980. במהלך מלחמת לבנון הראשונה השתתפו צוותים של היחידה במשימות מגוונות בגזרות השונות. צוות של היחידה נמנה עם הכוחות שהשתתפו בחילוץ בני הערובה בקו 300 בשנת 1984. ה"כלבייה", שזוהתה עד אז רק במספרה הרשמי, זכתה לשם רשמי: יחידת "עוקץ". במבצע כחול וחום בלבנון בשנת 1988 נעשה ניסיון כושל להשתמש בכלבים שלגופם הולבשה חגורת נפץ, אשר היו אמורים לרוץ לבונקרים של מחבלים ולהתפוצץ בהם[3]. מאז לא עשתה עוד היחידה שימוש בכלבים "מתאבדים"[4]. במהלך האינתיפדה השנייה הוחלט לתגבר את המחסומים בשטחים בנוהגות 'עוקץ' ובכלביהן, אשר מאומנים באיתור חומרי נפץ ואמצעי לחימה מוסלקים בעזרת חוש הריח. בשנת 2003, בעקבות האינתיפאדה השנייה, הוקם צוות הלוחמות.

בשנת 2002, לאחר הפיגוע במלון פארק ומבצע חומת מגן, נשלחה קבוצה של כלבנים מהיחידה לקליפורניה, להשתלמות בשיטת אימון אילוף ייחודית בארגון "פאפס פור פיס". בהמשך נשלחו צוותים נוספים והיחידה קיבלה תרומה של עשרות כלבים מארגון זה.

בשנת 2005 היחידה הוכפפה למרכז הטסה והכשרות מיוחדות (מרהו"ם).

בשנת 2007 עוצב ליחידה תג יחידה.

בשנת 2010 זכתה היחידה בפרס הרמטכ"ל ליחידות מצטיינות[5].

מפקדי היחידה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם תקופת כהונה הערות
יוסי לבוק
בעז יוסיפון
ברוך גולדברג
גיל בנדר
שלומי קני[3]
ניר מוקוטוב 1998–2001
אריק אלעזר[6]
יוני אורון
יואב כוכבא
ירון סיטבון 2009–2012
אריאל בן דיין 2012–2014
דוד (דודו) עבו[7] 2014–2017
גיל אליה 2017–2020
י'[8] 2020–הווה

ייעודי כלבי היחידה[עריכת קוד מקור | עריכה]

לכלבים של יחידת עוקץ מספר יכולות[9], לכל כלב יכולת וייעוד משלו. כל אחד מהכלבים של היחידה נבחר אישית ומאולף:

שימוש בכלבים במבצעי צה"ל[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך מבצע עופרת יצוקה איתרו כלבי היחידה כ-30 מטעני חבלה. שלושה כלבים נהרגו[10].

במהלך מבצע "שובו אחים" הופעלו עשרות מכלבי היחידה בגזרת איו"ש - לוחמות עם כלבים לאיתור חנ"מ ואמל"ח ולוחמים עם כלבי תקיפה וכלבי הצלה.

במהלך מבצע צוק איתן לוחמי וכלבי עוקץ חברו אל יחידות צה"ל, איתרו מנהרות ומטענים והצילו חיי אדם רבים. ארבעה מכלבי היחידה נהרגו במבצע. על פועלה קיבלה היחידה צל"ש מפקד אוגדה, מקצין חי"ר וצנחנים ראשי[11].

שילוב נשים ביחידה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2002, בעקבות מבצע חומת מגן, הוקם צוות לוחמות המפעילות כלבים לאיתור חומרי נפץ ואמצעי לחימה. עיקר עבודתן היא במעברים באזור יהודה ושומרון, לסיכול פיגועי הטרור שיצאו מהשטחים. הצוות פועל הן במחסומים והן בפעילויות מסוג, סריקות למציאת אמצעי לחימה ומיפויים (שרטוט והשגת מידע על אזורים עירוניים). הצוות פועל בצורה יומיומית, כל לוחמת עם כלבה האישי, כאשר כל אחת חוברת לאחד מהגדודים או היחידות המיוחדות[12].

גיוס ליחידה[עריכת קוד מקור | עריכה]

היחידה איננה מעורבת, והשירות של הלוחמים והלוחמות נפרד לחלוטין כאשר אורך המסלול של הלוחמים הוא 16 חודשים, ושל הלוחמות 11 חודשים.

בניגוד לעבר בו בנים היו יכולים להגיע אל היחידה דרך גיבוש היח"טיות של חטיבת כפיר, ניתן להגיע ליחידה היום אך ורק דרך מיונים לגדנ"ע עוקץ, אשר מביאים את המלש"ב באופן אוטומטי לגיבוש. אלו שעוברים את הגיבוש ליחידה ומתקבלים אליה, מתגייסים במחזור חד שנתי בגיוס נובמבר. החיילים מקובצים לשלושה צוותים ומבצעים הכשרה לרובאי 07 בפלוגה ייעודית של עוקץ בבא"ח צנחנים (עד מחזור נובמבר 18 ההכשרה התבצעה בבא"ח כפיר). לאחר סיום ההכשרה בבא"ח צנחנים עולה הצוות ליחידה, שם עוברים חייליה הכשרת קומנדו, קורס צניחה, שבועות ירי באקדח ובנשק ארוך, שבועות לוחמה בשטח בנוי ושטח פתוח, שבועות ניווט וסבך וקורס כלבנות.

גיוס ליחידה לבנות מתקיים בחודשים מרץ, אוגוסט ונובמבר, מתוך הלוחמות שהתגייסו לגדוד קרקל. אלה שעוברות את הגיבוש ליחידה ומתקבלות אליה, מבצעות עם מגויסות קרקל הכשרה לרובאי 07, ולאחריו מבצעות קורס כלבנות והכשרה ייעודית ביחידה[13]. בדומה לכלל הלוחמות בצה"ל, הלוחמות ביחידה חותמות על התנדבות לתפקידי לחימה. התנדבות זו כוללת בתוכה שירות של 32 חודשים וכן שירות מילואים ככל הבנים, בהתאם למסמך עליו חותמות הבנות - "דין אישה כדין גבר".

ביקורת על פעולות היחידה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בדצמבר 2008 הודחו ונאסרו קצין וארבעה מפקדים נוספים שעסקו בהכשרת הטירונים של היחידה, בשל התעללות בלוחמים[14].

בחודש יוני 2012 הודיע צה"ל כי הוא מפסיק את השימוש בכלבים למטרת פיזור הפגנות של פלסטינים בשטחים. זאת לאחר שבחודש מרץ הופץ סרטון בו נראה רועה גרמני תוקף מפגין פלסטיני בכפר קדום[15][16].

על אף ההודעה מ-2012, בחודש מרץ 2015 נחשף סרטון המתעד חיילים מיחידת "עוקץ" עוצרים נער פלסטיני, לאחר שהשליך אבנים[17], באמצעות כלבי תקיפה. הנער אושפז עקב הפגיעות שנגרמו לו. לטענת קצין בכיר באוגדת איו"ש, השימוש בכלבים הופסק רק לצורכי פיזור הפגנות אך לא לשימוש במארבים[17].

הנצחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בכל שנה, ב-30 באוגוסט, מתקיים בבית הקברות שבבסיס היחידה טקס זיכרון לכלביה שמתו. בית הקברות הוקם בעזרת תרומה של יהודי אמריקאי שביקש להישאר בעילום שם. בבית הקברות קבורים כלבי היחידה שנהרגו במהלך הקרב, ועל מצבותיהם רשום הכיתוב "נפל בקרב"; וכלבים שנפטרו ממחלות או מזיקנה, ועל מצבותיהם נכתב "נפל במהלך שירותו"[18]. בבית הקברות ניצב פסל אבן של לוחם וכלבו, שעוצב בהשראת הכלב "אוסקר", שנהרג בשנת 2003 בחברון ואשר לא ניתן היה לחלץ את גופתו.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • מאירה גונט, לחשוב בשש רגליים, הוצאת צמרת 2016. סיפורו של יוסי לבוק מקים היחידה.
 • רועי מייקל שפי, הוקי, הוצאת ספרי ניב 2019. סיפורו של דוד וטין וכלבו הוקי שהיו ביחידה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ ראובן וייס, יחידת הכלבנים הטובה בעולם, "ידיעות אחרונות", 17 בדצמבר 2008
 2. ^ עופר אדרת2019-1938 | האיש שגייס את הכלבים לצה"ל: מקים "עוקץ" מת בגיל 81, באתר הארץ, 28 בנובמבר 2019
 3. ^ 1 2 אביחי בקר, "זרקו אותו לכלבים", הארץ, 6 באפריל 1999.
 4. ^ סרטונים אור הלר, יחידת הכלבנים עוקץ בפעולה, באתר של "רשת 13", 21 באוקטובר 2008 (במקור, מאתר "nana10") - כתבה מתוך חדשות 10
 5. ^ יהושע בריינר‏, יחידה עם שיניים: "עוקץ" זכתה בפרס הרמטכ"ל, באתר וואלה!‏, 28 בדצמבר 2010
 6. ^ אמיר בוחבוט‏, איש הכוחות המיוחדים: אריק אלעזר מספר על השירות, באתר וואלה!‏, 5 בנובמבר 2011
 7. ^ סרטונים אמיר בוחבוט‏, "הלוחם שהכלב שלו נהרג נקשר אליו כמו אל אח קטן", באתר וואלה!‏, 9 באוקטובר 2014
 8. ^ מערכת אתר צה"ל, רשימת המינויים החדשים בזרוע היבשה, אתר צה"ל, ‏16 בפברואר 2020
 9. ^ נורית בלקין, יחידת "עוקץ": כלבים מצילים חיים, באתר ynet, 7 בדצמבר 2004
 10. ^ יואב לימור, אלפא דוג, באתר ynet, 8 במאי 2009
 11. ^ יואב זיתון, גיבורים על ארבע: 4 כלבים נהרגו במבצע, באתר ynet, 1 באוגוסט 2014
 12. ^ לוחמות עם עוקץ: להיות לוחמת ביחידת הכלבנים, באתר ‏מאקו‏‏, ‏11 במרץ 2012‏
 13. ^ אמיר בוחבוט‏, "העוקץ הישראלי": ריאיון עם לוחמת מיחידת הכלבנים, באתר וואלה!‏, 09 בפברואר 2013
 14. ^ אמיר בוחבוט, התעללות בצה"ל: מפקדים דרכו על גבם של טירונים, באתר nrg‏, 17 בדצמבר 2008
 15. ^ גילי כהןצה"ל מפסיק את השימוש בכלבים לפיזור הפגנות בגדה, באתר הארץ, 15 ביוני 2012.
 16. ^ אליאור לוי ויאיר אלטמן, מפגין פלסטיני ננשך על-ידי כלב של צה"ל - ונעצר, באתר ynet, 16 במרץ 2012
 17. ^ 1 2 גילי כהןחיילים עצרו נער פלסטיני בעזרת כלבים, באתר הארץ, 2 במרץ 2015.
 18. ^ אבי בלדי, ביקור בבית הקברות לכלבים של יחידת 'עוקץ', בבלוג "עונג שבת", 21 ביוני 2019