מתקפת הקומנדו המצרי בסיני

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
מתקפת הקומנדו המצרי בסיני
מיל-מי 8 מצרי
מיל-מי 8 מצרי
מלחמה: מלחמת יום הכיפורים
תאריכי הסכסוך 6 באוקטובר 19737 באוקטובר 1973 (יומיים)
מקום סיני
תוצאה ניצחון ישראלי
הצדדים הלוחמים

ישראלישראל ישראל

מצריםמצרים מצרים

ראשי מדינה
Emblem of Israel.svg גולדה מאיר  מצריםמצרים אנואר סאדאת 
מפקדים

לא ידוע

כוחות

כוחות צה"ל בסיני

1,700 חיילי קומנדו
עשרות מסוקי מי-8.

אבדות

65 הרוגים
56 פצועים
10-15 טנקים
5-10 זחל"מים
נגמ"ש
משאית
מכלית דלק

כ- 740 הרוגים
330 שבויים
26 מסוקים

הנחתות קומנדו מצרי במלחמת יום הכיפורים

מתקפת הקומנדו המצרי בסיני התרחשה ביומה הראשון והשני של מלחמת יום הכיפורים באמצעות מסוקי סער. ההנחתה בוצעה בעומק הכוחות הישראלים בסיני, במטרה לבודד את שדה הקרב, לשבש הגעת תגבורות ולהאחז בחופו המזרחי של מפרץ סואץ. הישגי ההנחתה המצרית היו מעטים ורובו של הכוח, שמנה כ-1,700 חיילי קומנדו, הושמד או נשבה על ידי צה"ל.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-6 באוקטובר, יום הכיפורים, סמוך לשעה 14:00, פתחו הכוחות המצריים והסוריים בהתקפה מתואמת על כוחות צה"ל ברמת הגולן ובסיני.

ההתקפה המצרית נפתחה בהרעשה ארטילרית כבדה מכ-2,000 קני תותחים לכל אורכה של תעלת סואץ ובפריסת גשרים רבים על פניה לשם צליחת כוח יבשתי גדול. כוח זה מנה שתי ארמיות, שבהן חמש דיוויזיות חי"ר ושריון (שמנו כ-1,700 טנקים).[1] ההתקפה בוצעה בהפתעה ולא נתקלה בהתנגדות ממשית מצד צה"ל, שלא היה ערוך לקראתה. במקביל למתקפה היבשתית תקף חיל האוויר המצרי באמצעות מטוסים וטילי שיוט בסיסי צה"ל בסיני.

בשעות הערב, לקראת השקיעה, בעוד המתקפה הקרקעית המצרית מתקדמת במלוא היקפה בהתאם לתכנון המצרי המוקדם, הפעיל צבא מצרים כוחות קומנדו שהונחתו במסוקי סער בעומק הקרוב של סיני במטרה לבודד את שדה הקרב ולשבש את זרימת התגבורות של צה"ל לעבר החזית, ולסייע לכוחות המצרים הצולחים.

ההנחתות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשעה 17:30, כשלוש וחצי שעות מפתיחת המלחמה, לקראת החשיכה, חצו כ-50 מסוקי סער מסוג מיל מי-8 את תעלת סואץ אל תוך סיני והובילו שלושה גדודי קומנדו. בשעה 21:00 הונחת גדוד נוסף. בסך הכל השתתפו במתקפה כ-1,700 חיילים שנשאו על גופם נשק נ"ט רב. המסוקים חדרו לסיני בגובה נמוך, כשהם מסודרים במבנים, וטסו לעבר נקודות השולטות על צירים מרכזיים שבהם עתידים היו לעבור תגבורות צה"ל בדרכם לחזית סיני.

יעדי הכוחות המצריים היו חסימת ציר רפידים טסה וציר אל עריש-קנטרה. אזור יעד נוסף היה בואדי סודר שהוביל למרחב ראס סודר. מסוקים רבים נוספים הופנו לחוף המזרחי של מפרץ סואץ באזור אבו זנימה ומדרום לה.

מפקדת חיל האוויר הישראלי קיבלה התראה על חדירת המסוקים. בתגובה הוזנקו מטוסי F-4 פנטום ליירט אותם. בשל טיסתם הנמוכה של המסוקים המצריים קשה היה ליחידת הבקרה האווירית הישראלית לאתר אותם ולעקוב אחריהם במכ"מי הגילוי האווירי. גם לטייסי הפנטום שהוזנקו לחפשם היה קשה לאתר את המסוקים בשל החשיכה שהחלה לרדת ובשל טיסתם הנמוכה. חלק ממבני המסוקים המצריים, בעיקר אלה שטסו בגזרה הצפונית, לא אותר, המשיך בדרכו מזרחה ליעדים והנחית את כוחות הקומנדו ללא התנגדות והמסוקים שבו בשלום למצרים. חלק אחר אותר על ידי המטוסים הישראלים. מטוסי הקרב הישראלים, שלא היו מתורגלים בתקיפת מסוקים בהיותם בטיסה, ניסו להפילם בתמרוני יירוט שונים ותוך ביצוע ניסיונות להטלת סוגי חימוש שונה.

לאחר שהיה נראה לטייסים שטילי אוויר אוויר אינם אפקטיביים כנגד המסוקים, החלו מטוסי חיל האוויר לבצע יעפים איטיים תוך ירי בתותחי המטוסים. ירי התותחים פוצץ את המסוקים באוויר והפילם בזה אחר זה בהצלחה. מספר מסוקים נוספים הופלו באמצעות תמרון שבו חלף מטוס הפנטום הכבד בגובה נמוך מעל רוטור המסוקים תוך הפעלת מבערים. כך נוצרו מערבולות אוויר, שהביאו לסחרור המסוק ולהתרסקותו על הקרקע. לאחר שאותרו מבנים נוספים של מסוקים, התבקשו לסייע גם מטוסי נשר, שצלפו גם הם במבנים שאותרו.

ביעפים אלה הפילו מטוסי הפנטום והנשר כ-20 מסוקים. שישה מסוקים נוספים הופלו על ידי כוחות הקרקע (שניים מהם הופלו על ידי טנקים). 14 מתוך 26 המסוקים שהופלו נשאו בתוכם חיילי קומנדו.

חלק ממבני המסוקים נצפו טסים מעל סיני על ידי סוללות טילי הוק ישראליות, שביקשו אישור להפילם, אך בשל בעיות קשר שנבעו מהמתקפה האווירית המצרית המוקדמת, לא נענתה קריאתם והוחמצה ההזדמנות להפיל חלק מהם על ידי כוחות הנ"מ הישראליים.

לאחר נחיתת כוחות הקומנדו הנותרים, הותקפו חלקם על ידי כוחות קרקעיים ישראלים, שנשלחו לאזורי הנחיתה המשוערים. הם ניהלו עמם קרבות, שבהם הושמדו חלק מהכוחות המצריים המונחתים. חלק קטן בלבד מהכוחות המצריים הצליח לתקוף את כוחות צה"ל. התקיפה המוצלחת העיקרית הייתה תקיפה של כוחות המילואים הישראלים שנעו על ציר אל עריש-קנטרה, שבה נהרגו עשרה חיילי צה"ל ונפצעו כעשרים. רוב כוחות הקומנדו המצרים שהונחתו בסיני זנחו את משימתם וחיפשו דרכם חזרה מערבה אל קו החזית. בסך הכול נהרגו 750 חילי קומנדו מצריים ועוד כ-330 נשבו.

בימי המלחמה הבאים ניסה צבא מצרים להזרים לכוחות הקומנדו שהונחתו בסיני אספקה של מזון ותחמושת בסירות דרך מפרץ סואץ, אולם הכוחות והאספקה טובעו על ידי חיל הים.

תוצאות ההנחתה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בסך הכול חדרו לסיני בשני ימי הלחימה הראשונים 72 מסוקי סער מדגם מי-8 ובהם 1,700 חיילי קומנדו מצריים. מתוכם הופלו כ-26 מסוקים.

המצרים הצליחו לתקוף מספר כוחות מילואים שעשו דרכם לחזית הקרבות בראשית המלחמה ולגרום לצה"ל נפגעים טרם שהושמדו או נשבו.

הנחתת הקומנדו הפתיעה את צה"ל בהיקפה ובתעוזתה.

מפות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ הארמיות המצריות היוו כל אחת למעשה עוצבה בסדר גודל של גיס.