קרב אל-מנצורה (1973)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קרב אל-מנצורה
מלחמה: מלחמת יום הכיפורים
פנטום
מטוס F-4 פנטום ("קורנס") ישראלי
תאריך התחלה: 14 באוקטובר 1973
תאריך סיום: 14 באוקטובר 1973
מקום: בשמי טנטא ואל-מנצורה במצרים
31°02′27″N 31°23′02″E / 31.04083333°N 31.38388889°E / 31.04083333; 31.38388889 
תוצאה: ניצחון מצרי
הצדדים הלוחמים
כוחות

כ-60 מטוסי קרב

אבדות

2 מטוסי קרב
2 אנשי צוות אוויר נפלו בשבי

7 מטוסי קרב
3 טייסים נהרגו

קרב אל-מנצורהערבית: معركة المنصورة الجوية) הוא כינויו המצרי של אחד הקרבות הגדולים בין חיל האוויר הישראלי לחיל האוויר המצרי במלחמת יום הכיפורים. הקרב התרחש ב-14 באוקטובר 1973, שהוא היום התשיעי למלחמה. מטרת חיל האוויר הישראלי הייתה תקיפת שדות תעופה חשובים בעומק מצרים, אך לנוכח שיגור מטוסי ירוט מצריים נאלצו המטוסים הישראלים לנהל קרבות אוויר ולא ביצעו את משימתם.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

כנף 104 של חיל האוויר המצרי בפיקוד גנרל אחמד עבד אל רחמן כללה שלוש טייסות. טיסות אלה הוצבו בשדות התעופה אל-מנצורה וטנטא[1][2] שבצפון דלתת הנילוס. הטייסות נחשבו לאיכותיות ביותר וצוידו במטוסי קרב מתקדמים, בין היתר מדגם מיג 21MF וטייסת עצמאית של מטוסי מיראז' 5 שהועברה לרשות מצרים כסיוע מלוב. מבנים מטייסות מיג 21 הללו נשלחו החל מהיום הראשון למלחמה לביצוע משימות ירוט ותקיפה של כוחות קרקע ישראליים. בחיל האוויר הישראלי הוחלט לתקוף שדות תעופה אלה כדי להחזיר לחיל את השליטה המלאה בשמים. על פי התוכנית יתקפו בו זמנית 48 מטוסי פנטום שלושה יעדים סמוכים: מבנה מטייסת האחת יתקוף את בסיס מנסורה, מבנה מטייסת העטלף יתקוף את בסיס טנטא ומבנה מטייסת אבירי הזנב הכתום בהובלת מפקד הטייסת סא"ל יפתח ספקטור יתקוף את בסיס אל-מנצורה. הטייסים הונחו להשתדל שלא לנהל קרבות אוויר ולהתמקד ככל הניתן בהפצצת הבסיסים. המצרים צפו כי חיל האוויר יתקוף את שדה התעופה באל מנצורה ולכן העמידו מבנים של מטוסי מיג 21 בכוננות להזנקה לירוט לשם הגנה עליו.

מהלך הקרב[עריכת קוד מקור | עריכה]

בצהרי 14 באוקטובר המריאו 48 מטוסי הפנטום משלוש טייסות וטסו בגובה נמוך מעל לים התיכון בדממת אלחוט, במבנים של שישיות.

בשעה 15:15 נתגלו המטוסים על ידי המצרים ונשלחה התרעה בדבר 20 מטוסים שטסים לכיוון הדלתא. מפקד חיל האוויר המצרי, חוסני מוברק, הורה למפקד הכנף אל רחמן להזניק 16 מטוסי ירוט מדגם מיג 21. מובארק האמין כי המטוסים מהווים פתיון לירוט (בדומה לתרגילי הסחה במלחמת ההתשה) והורה שלא ליצור מגע עם המטוסים הישראליים אלא אם יגיעו אל מעל לבסיס אל-מנצורה ורק אז לנסות לירט אותם.

בשעה 15:30 עודכן פיקוד חיל האוויר המצרי כי למעשה נעים לכוון הדלתא המצרית כ-60 מטוסים בשלושה נתיבי התקדמות שונים. מטוסי המיג 21 שהיו כבר באוויר קיבלו פקודה לתקוף את המטוסים הישראלים בשלושת כווני הטיסה. במקביל הוזנקו 16 מטוסי מיג 21 נוספים משדה התעופה מנצורה ושמונה מיג 21 נוספים מבסיס טנטא.

טייסי הפנטום שהגיעו למטרות לאחר כ-38 דקות טיסה גילו כי מולם מטוסי מיג 21 במוד ירוט אשר נועלים עליהם. המטוסים הישראליים שהיו חמושים בתצורת תקיפה לא היו ערוכים לקרב אוויר נאלצו לשחרר את מטען הפצצות והדלק, לנהל קרב אוויר בלתי מתוכנן ולשוב על עקבותיהם מבלי לבצע את משימת התקיפה.[3]

בשעה 15:38 התריעה יחידת המכ"ם האווירי המצרית על 16 מטוסים ישראלים נוספים שמתקרבים בגובה נמוך מאוד כגל תקיפה שני. בתגובה הזניקו המצרים מטוסי ירוט נוספים משדה התעופה אבו חמד. בשלב זה התפתחו קרבות אוויר סוערים והמוניים בהשתתפות עשרות מטוסים מכל צד. חלק ממטוסי המיג הספיקו לנחות לתדלק ולחזור לקרב. חלק קטן ממטוסי חיל האוויר הישראלי הצליח להטיל פצצות על היעדים אולם מרבית המטוסים נאלצו לנהל קרבות אוויר ותמרונים מבלי לבצע את המשימה. הנזק לשדות התעופה לא היה משמעותי אך בהפצצות הושמדו שני מטוסי מיג 21 על הקרקע.

בסך הכל הופלו בכל גלי התקיפה חמישה מיגים מצריים, אחד מהם בספק והופלו שני מטוסי F-4 פנטום ישראליים. אחד הופל (על ידי מיג מצרי או על ידי אש נ"מ) ושני אנשי צוותו נפלו בשבי ומטוס נוסף הופל בטעות על ידי מטוס נשר ישראלי מטייסת עוף החול ושני אנשי צוותו צנחו לים וחולצו בשלום על ידי מסוק יסעור שניהל קרב עם כלי שיט מצרי שניסה לשבות את הטייסים.

הקרב כולו נמשך כ-53 דקות, השתתפו בו 160 מטוסי קרב משני הצדדים, רובם (כמאה) של חיל האוויר הישראלי.

קרב אל-מנצורה בראי המצרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קרב אל מנצורה תואר בידי המשטר המצרי של חוסני מובארכ כניצחון מוחץ של חיל האוויר המצרי. נוסף על כישלון המשימה הישראלית, המקובל על היסטוריונים צבאיים כעובדתי, טענו המצרים שמטוסיהם הפילו בין 15 ל-18 מטוסים ישראליים במחיר אובדן של שלושה עד שישה מטוסים מצריים.[4] בהתאם לזאת, יום חיל האוויר המצרי שהיה קבוע ב-2 בנובמבר שונה ליום הקרב של אל-מנצורה. נתוני חיל האוויר הישראלי סותרים נתונים אלו וטוענים שחיל האוויר המצרי הפיל בקרב לכל היותר מטוס ישראלי אחד (מטוס ישראלי אחד הופל על ידי מיג מצרי או באש נ"מ ומטוס שני הופל בטעות על ידי מטוס ישראלי).

סיבות מספר הפכו את הקרב לגולת הכותרת של מורשת הקרב המצרית במלחמת יום כיפור:[5]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ תמונות מהקרב, באתר Egypt Daily News
  2. ^ Dr. David Nicolle ו- Sherif Sharmy,‏ Battle of el-Mansourah, Middle East Database,‏ באתר Air Combat Information Group,‏ 24 בספטמבר 2003
  3. ^ יפעת גליק, ‏מר בטיחות, באתר חיל האוויר הישראלי, "בטאון חיל האויר" 148, 1 בדצמבר 2002
  4. ^ Al-Ahram Weekly | Sky High | Gems in the sky
  5. ^ Mock battle marks Air Force Day, אתר אל אהראם, 15-21 באוקטובר 1998