נט"ל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
לוגו עמותת נט"ל
נשיא המדינה, ראובן ריבלין ורעייתו, נחמה ריבלין מארחים אירוע לציון 20 שנות פעילות לנט"ל. בתמונה: מימין סמנכ"ל שיווק והסברה גלי דגן, יו"ר נט"ל יהודית יובל רקנאטי, נשיא המדינה ורעייתו, מרץ 2018

עמותת נט"ל - נפגעי טראומה על רקע לאומי, היא עמותה א-פוליטית, אשר הוקמה בשנת 1998 על ידי ד"ר יוסי הדר ויהודית יובל רקנאטי, יו"ר העמותה,[1] מתוך רצון להעלות למודעות הציבורית את תופעת הטראומה על רקע לאומי, קרי השלכותיו של הסכסוך הישראלי-ערבי, ולהבחין בין נפגעיה של טראומה זו לבין נפגעי טראומה כתוצאה מאירועים טראומתיים אחרים, כמו תאונות דרכים או התעללות. הייחודיות נובעת מהשילוב שבין התסמונת הפוסט-טראומטית של אותם נפגעים לבין ההקשר החברתי, הציבורי והלאומי שבו נפגעו.

לעמותה בניין ברחוב אבן גבירול בתל אביב ובו מתרחשת עיקר הפעילות. בעמותה כ-30 עובדים וכ-150 מתנדבים רשומים.

ביולי 2008 קיבלה נט"ל את אות הנשיא למתנדב.[2]

מטרות העמותה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • להוות בית טיפולי רב מקצועי לנפגעי טראומה וקרוביהם על רקע הסכסוך הישראלי הערבי ואסונות בעלי אופי לאומי למען שיקום ושיפור איכות חייהם.
 • לפעול בקהילה למניעה, התערבות והדרכה בשגרה ובחירום.
 • להוות מרכז הכשרה, הוראה והדרכה בתחום הטראומה לאנשי מקצוע.
 • להוות מרכז לקידום הידע והמחקר בתחום.
 • לפעול להעלאת המודעות בכל הקשור לטראומה על רקע לאומי בחברה הישראלית.

שירותי העמותה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • קו סיוע טלפוני המציע עזרה נפשית ותמיכה לישראלים החווים קשיים על רקע לאומי. לשיחות הקו עונים מתנדבים שעברו הכשרה בעמותה והוא מנוהל ומפוקח על ידי צוות מקצועי של עובדי העמותה. קו הסיוע מפעיל עזרה ותמיכה נפשית גם באמצעות הצ'אט באתר העמותה.
 • סיוע פסיכולוגי על ידי אנשי מקצוע מתחומי מומחיות שונים ובעלי ניסיון רב בטיפול בטראומה, באופן המאפשר לשלב גישות שונות, כגון: טיפול פרטני, טיפול זוגי ומשפחתי, טיפול באמנות, בתנועה ובמגע ועוד. מטרתו היא לסייע למטופלים לעבד את החוויות הטראומטיות ולהתמודד עם ההשלכות של חוויות אלה. כל הטיפולים מסובסדים על ידי נט"ל וניתנים במרכזים ובמרפאות שונות ברחבי הארץ. אל הטיפולים הפסיכולוגיים מופנים חלק מהפונים לקו הסיוע, על פי שיקול דעת מקצועי של עובדי העמותה.
 • מרכז התיעוד - מאפשר לאנשים שעברו טראומה על רקע לאומי לספר את סיפורם בפני המצלמה והמתועד מקבל עותק של התיעוד המצולם עבורו. תהליך זה מסייע לעבד חוויות וזיכרונות ולחלוק אותם.
 • המועדון החברתי-שיקומי - מקום למפגש, לפעילות וליצירה עבור אנשים שעברו חוויות טראומטיות על רקע לאומי. המועדון מציע מגוון פעילויות כמו: תנועה, ציור, צילום, מוזיקה, קרמיקה, ויטראז' ובישול. מתקיימת גם פעילות מחוץ למועדון, כמו ביקורים במוזיאונים, בהצגות ובטיולים. המועדון פעיל בשעות אחר הצהריים והערב ומהווה סביבה לקיום קשרים חברתיים בין אנשים אשר חוו התנסויות בעלות אופי דומה. ההפניה למועדון נעשית על ידי המנהל הקליני בנט"ל. בנוסף, נט"ל מפעילה מועדון עבור נפגעי טרור בשיתוף עם המוסד לביטוח לאומי.
 • סיוע פסיכולוגי לחיילים משוחררים - חיילים קרביים רבים סובלים מסימפטומים של מצוקה פוסט-טראומטית (PTSD), המופיעים לעיתים מיד לאחר האירועים ולעיתים זמן מה או אף זמן רב אחריהם. נמצא שהנטייה הרווחת היא להתעלם מהמצוקה הרגשית או להדחיקה. נט"ל מציעה סיוע באמצעות טיפול פרטני או קבוצתי הכולל סדנאות גוף ונפש בטבע, המאפשר לחלוק חוויות עם אנשים שעברו התנסויות דומות ולהיות שותפים פעילים בתהליך ההחלמה, הן שלהם והן של אחרים. חיילים בשירות סדיר מופנים לגורמים הרלוונטיים בתוך הצבא.
 • הצוות הקהילתי של נט"ל - פועל בקרב אוכלוסיות וקבוצות שנחשפו לטראומה או שיש להן סיכוי גבוה לחשיפה לטראומה. הצוות מסייע למבוגרים ולילדים, למשפחות, לקבוצות ומחזק את משאבי ההתמודדות הפנימיים באמצעות הקניית ידע, כלים ומיומנויות בתחום ההתמודדות עם טראומה. אוכלוסיית היעד של הצוות הקהילתי נחלקת לשלוש קבוצות עיקריות: אנשי מקצוע המטפלים בנפגעי טראומה, אנשי כוחות ההצלה ואוכלוסיות בסיכון – נפגעי טראומה באופן ישיר או עקיף.
 • המרכז הרב תחומי ללימודי טראומה בנט"ל - המרכז, מייסודה של נט"ל ובשיתוף עם בית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת תל אביב, פתח את שעריו באוקטובר 2007 ומציע תוכנית לימודי פסיכותרפיה ממוקדת טראומה. התוכנית מיועדת לאנשי מקצוע ממגוון תחומים המעוניינים להתמחות בטיפול בטראומה על כל סוגיה. במקביל פועלת במרכז ספרייה ייעודית המהווה מרכז למידע וללמידה בנושא הטראומה ומציעה מגוון משאבי ידע לתלמידים, לסטודנטים, לאנשי מקצוע ולקהל הרחב.
 • יחידת המחקר וההערכה - אוספת מידע ומעניקה שירותי מחקר והערכה שוטפים לכל יחידות נט"ל. במסגרת עבודתה של יחידת המחקר מתבצעת הערכה שוטפת של יעילות הטיפולים וההתערבויות השונות המוצעות במסגרת העמותה למבוגרים ולילדים ונערכים מחקרים הבודקים את השפעתם של מצבי טרור ומלחמה מתמשכים על בריאות הנפש ועל החוסן של קבוצות שונות בחברה הישראלית, זאת במטרה להמשיך ולשפר את פעילות העמותה ולהעמיק את ההבנה בנושאי טראומה על רקע לאומי בישראל. יחידת המחקר בנט"ל שואפת לסטנדרטים אקדמיים גבוהים, והמחקרים הנערכים במסגרתה מתפרסמים באופן קבוע בספרות המקצועית והאקדמית.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא נט"ל בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ מקימי העמותה באתר העמותה
 2. ^ יורם דרורי, רואי שחורות באתר nrg