בובספוג מכנסמרובע - דמויות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף נער הפלא)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בובספוג מכנסמרובעאנגלית: SpongeBob SquarePants) היא סדרת טלוויזיה אמריקאית, זוכת פרסים. פרק הבכורה של הסדרה שודר בשנת 1999, והסדרה משודרת גם כיום. לסדרה הופק סרט קולנוע, שני סרטי טלוויזיה, ובשנת 2015 הופק סרט קולנוע נוסף. ב-2019, עתיד לצאת לסדרת הסרטים חלק שלישי.[1]

ראשיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בובספוג מכנסמרובע[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – בובספוג מכנסמרובע (דמות)

בובספוג מכנסמרובע (באנגלית: SpongeBob SquarePants נולד ב-14 ביולי 1986) הוא דמות בדיונית, והדמות הראשית בסדרה. הוא הופיע לראשונה בפרק הראשון של הסדרה, "דרוש עובד", שיצא ב־1 במאי 1999. בובספוג מדובב בגרסה האנגלית על ידי טום קני, ובגרסה העברית מדבב אותו עידו מוסרי. בובספוג הוא ספוג ים תמים שעובד בתור טבח במסעדת "הסרטן הפריך" בעיר התת-ימית הבדיונית ביקיני בוטום.

דמותו של בובספוג נוצרה ועוצבה על ידי סטיבן הילנבורג, זמן קצר לאחר ביטול הסדרה החיים המודרניים של רוקו בשנת 1996. חזונו של הילנבורג היה ליצור תוכנית על ספוג מאוד אופטימי שמעצבן דמויות אחרות. הילנבורג השווה את הרעיון ללורל והארדי ופיווי הרמן. כשצייר את הדמות, הוא החליט שמראה של "מרובע נקי וצווחני", כמו ספוג, יתאים לרעיון. השם נגזר מ"בוב הספוג" ("Bob the Sponge"), המנחה בקומיקס שיצר הילנבורג בשנת 1989, "The Intertidal Zone".

בשנת 1997, הילנבורג יצר את פרק הפיילוט של בובספוג "דרוש עובד".[2]

דמותו של בובספוג הפכה לפופולרית בקרב ילדים ומבוגרים רבים יחד עם הצלחת הסדרה, ואף הייתה מעורב במחלוקת ציבורית. הדמות הופיעה בווידאו "We Are Family Foundation".

פטריק סטאר[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – פטריק סטאר

פטריק סטאר (באנגלית: Patrick Star) או פטריק כוכב הוא הדמות הראשית השנייה בסדרה. פטריק מדובב בגרסה האנגלית על ידי ביל פייגרברייק, ובגרסה העברית על ידי לירון ברנס. פטריק הוא כוכב ים. התכונה המשמעותית ביותר של פטריק היא חוסר השכל שלו, אשר לעיתים קרובות גורם להשפעה שלילית על חברו הטוב ביותר, בובספוג מכנסמרובע. פטריק היא הדמות השלישית שחוזרת בפעמים הרבות ביותר בפעמים בסדרה, עם 258 פרקים, מאחורי סקווידוויד (278 פרקים) ובובספוג (332 פרקים).[דרוש מקור] על אף שסקוויוויד מופיע יותר פעמים בסדרה, פטריק היא דמות יותר מוכרת וחשובה בה. פטריק גר בעיר התת-מימית ביקיני בוטום, והוא שכן של בובספוג ושל סקווידוויד.

פטריק מתואר כעצלן, חסר נימוס ובורה בדרך כלל. בניגוד לרוב הדמויות הראשיות, פטריק חסר אף, בגלל זה, הוא לא יכול להריח - כמו בפרק "משהו מסריח", כשלבובספוג יצא ריח רע מהפה.[3] עם זאת, בפרק "אף על פי פטריק", פטריק משתיל לעצמו אף בניתוח פלסטי.[4] לפטריק יש שן אחת, אבל בחלק מן הפרקים הוא בעל מערכת שיניים.

האינטליגנציה של פטריק נמוכה ביותר.

סקווידוויד טנטקלס[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – סקווידוויד טנטקלס

סקווידוויד ק. טנטקלס (ידוע גם בשם סקווידוויד טנטקלס, באנגלית: Squidward Tentacles) הוא אחת הדמויות הראשיות בסדרה. על אף שמבחינת יוצרי הסדרה סקווידוויד הוא תמנון, בשמו באנגלית מופיעה המילה "Squid" שפירושה הוא דיונון. סקווידוויד גר בבית שנראה כמו מואי. הוא עובד כקופאי במסעדת "הסרטן הפריך". במהלך הסדרה, נראה שסקווידוויד שונא את עבודתו ומחכה לרגע בו יוכל לפרוש ממנה. את קולו של סקווידוויד מדבב רוג'ר בומפאס ובגרסה העברית מדובב על ידי גלעד קלטר. סקווידוויד הוא הדמות השנייה אשר מופיעה בפעמים המרובות ביותר בסדרה עם 278 הופעות,[דרוש מקור] אחר בובספוג שמופיע בכל פרקי הסדרה.

בניגוד לשאר הדמויות בסדרה, סקווידוויד נראה לעיתים קרובות עצבני, נואש, אומלל, סרקסטי ונרקיסיסטי. כמו כן, התנהגותו של סקווידוויד מאופיינת בחוסר טקט ובקצרות רוח. הוא שונא את שכניו, בובספוג ופטריק, ואת עבודתו במסעדת "הסרטן הפריך". סקווידוויד אוהב לישון ונראה פעמים רבות ישן בעת עבודת בסרטן הפריך. סקווידוויד נגן קלרנית ורואה עצמו גאון מוזיקלי, אף על פי שנגינתו של סקווידוויד היא בסיסית ושגויה. סקווידוויד אינו אוהב אף יצור בסדרה מלבד אמו וסבתו. סקווידוויד מתחבר לאמנות ולריקודים מודרניים. פעמים רבות בסדרה סקווידוויד אומר כי היום הרע ביותר בחייו הוא היום בו בובספוג עבר לביקיני בוטום וכי הוא היצור האומלל ביתר בביקיני בוטום.[5]

סקווידוויד גר בבית שצורתו היא מואי ברחוב הקונכייה שבביקיני בוטום. שכניו הם בובספוג ופטריק אשר גרים בבתים הסמוכים לביתו. עד לפרק "רק ביס אחד" נראה שסקווידוויד לא אכל קציצת סרטן אחת אי פעם בחייו. בפרק סקווידוויד אוכל את קציצת הסרטן הראשונה בחייו.[6] באחד הפרקים, סקווידוויד בלע את פיית הקלרנית שלו, ובובספוג ופטריק נכנסו לגופו ושחררו את פיית הקלרנית.[7] באחד מניסוייה של סנדי, גופו של סקווידוויד השתלב עם גופו של בובספוג בלי כל כוונה.[8] בעונה הראשונה, נותן סקווידוויד את כל רכושו לבובספוג תמורת עטיפת מסטיק.[9]

יוג'ין קראב[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – יוג'ין קראב

יוג'ין הרולד קראב, או בקיצור מר קראב (באנגלית: Mr. Krabs) הוא אחד הדמויות הראשיות בסדרה. מר קראב נולד בשנת 1942 ומופיע ברוב פרקי הסדרה, וידוע בשל קמצנותו והאובססיביות שלו כלפי כסף. את קולו של מר קראב מדבב קלנסי בראון ובגרסה העברית את מר קראב דיבב עמי מנדלמן. מר קראב הוא סרטן.

אישיותו של מר קראב מתאפיינת באובססיביות לכסף, בקמצנות רבה ובחמדנות. מר קראב מנהל את מסעדת "הסרטן הפריך". הוא מעסיק את בובספוג כטבח ואת סקווידוויד כקופאי. בחדרו של מר קראב תלוי על קיר החדר השטר הראשון שמצא בחייו. מר קראב עושה את כל שביכולתו על מנת להתעשר, כגון מכירת חלקי גופו, הקמת באר משאלות[10] ועוד.

מר קראב הוא אביה של פרל קראב - לווייתנית מתבגרת בת 16. קראב אוהב את בתו, על אף שבמספר פרקים אמר קראב כי הדבר שהוא אוהב ביותר בחייו הוא כסף. מר קראב מתקמצן גם כלפי בתו פרל, כמו שנראה בפרק בו פרל חגגה את יום הולדתה, בו מר קראב חילק אטבים לכל המתארחים.[11] מר קראב אוהב את בובספוג, ובפרק "החופשה של מר קראב" אמר כי בובספוג הוא הבן שמעולם לא היה לו.[12]

סנדי צ'יקס[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – סנדי הסנאית

סנדרה (סנדי) צ'יקס (באנגלית: Sandy Cheeks) היא דמות בדיונית בסדרה. את קולה של סנדי מדבבת קרולין לורנס ובעברית נעמה אוזן. סנדי היא סנאית, ילידת טקסס והיא בעל החיים הארצי היחיד שגר בעיר התת-מימית ביקיני בוטום. סנדי לובשת קסדת אוויר כדי לנשום מתחת למים.

בובספוג ופטריק הם חבריה הטובים ביותר של סנדי. לסנדי יש חגורה שחורה בקראטה, והיא נלחמת נגד בובספוג בענף ספורט זה. סנדי היא מדענית ומהנדסת ויש לה הישגים רבים בתחומים אלו. סנדי נשכרה על ידי קבוצת שימפנזים, להם היא נותנת ומראה את המצאותיה ואת תגליותיה.[13]

פעמים רבות נראתה סנדי מתגעגעת לארץ מולדתה, טקסס. סנדי נעלבת בקלות רבה מביקורת בונה על טקסס. עם זאת, סנדי נוסעת לחופשות בטקסס ובכל שנה עוזבת את ביקיני בוטום למספר ימים כדי להשתתף בתחרות רודיאו בטקסס.[14]

לסנדי אח תאום ושמו רנדי.[14] סנדי גרה ב"כיפת עץ" בביקיני בוטום. בכל פעם שיצור ימי הולך לבקר את סנדי, הוא נאלץ ללבוש קסדה אשר ממולאת במים כדי לשרוד. סנדי לובשת חליפת חלל. בביתה, סנדי מגדלת גינה אורגנית ומספר בעלי חיים ארציים.

כמו כן, סנדי נוסעת לחופשות בירח.[15] בסרט בובספוג מתחת לאפס[16] נראה כי סנדי נישאה לבובספוג (אם כי זה היה במסגרת הצגה).

גארי החילזון[עריכת קוד מקור | עריכה]

גארי החילזון

גארי ווילסון ג'וניור[17], או בקיצור גארי החילזון (באנגלית: Gary Willson Junior) הוא דמות בדיונית המופיעה בסדרה. את גארי החילזון מדבב טום קני. גארי הוא חילזון המחמד של בובספוג, אם כי מספר פעמים בסדרה בובספוג מוזכר כאביו של גארי. האינטליגנציה של גארי גבוהה יותר מכל דמות אחרת בסדרה. דמותו של גארי זכתה להצלחה ביקורתית רבה.

בפרק "שלטון הטיפשים" מתגלה שגארי הוא בן למשפחת מלוכה, ושפטריק, חברו הטוב ביותר של בובספוג הוא בן דודו של גארי.[18] גארי בעל קונכייה ורודה שעליה חרוטים פס חום וחמישה עיגולים סגולים. בדומה לחתול, גארי מיילל. לעיתים קרובות, גארי משאיר רפש כחלחל במקום בו עובר.

ישנם מספר פרקים בהם גארי נוטש את בובספוג, ובובספוג עושה הכול על מנת להחזירו. באחד הפרקים גארי התאהב בחלזונית "מארי".[19] בפרק "גארי המטופח", נרשם בובספוג עם גארי לתחרות יופי של חלזונות.[20] בספיישל "מי ראה את החילזון?" בובספוג שוכח להאכיל את גארי, וגארי נוטש את בובספוג על מנת למצוא בעלים שיאכילו אותו בשעת הצורך.[21] באחד הפרקים מתגלה ששמו המלא של גארי הוא גארולד וילסון ג'וניור. על פי השם, היה גם גארולד וילסון האב, אך הוא עוד לא הופיע בסדרה. באחד הפרקים כאשר בובספוג מאבד את תגית השם, הוא קורא לגרי "גרשון". גארי השתתף בכל סרטי בובספוג: בובספוג: הסרט, ספוג מחוץ למים, ועתיד להופיע בסרט השלישי, זה ספוג נפלא.

שלדון פלנקטון[עריכת קוד מקור | עריכה]

שלדון פלנקטון

שלדון ג'יימס פלנקטון, או בקיצור שלדון פלנקטון (באנגלית: Sheldon Plankton) (שמו לקוח מן השם של היצור החד תאי פלנקטון אותו מזכיר) (נולד ב-1942) הוא דמות בדיונית המופיעה בסדרה. פלנקטון הוא הנבל הראשי בסדרה ואויבו המושבע של מר קראב ואת קולו בגרסה האנגלית מדבב דאג לורנס. בגרסה העברית דובב על ידי עדי וייס בשתי העונות הראשונות ועל ידי צביקה שוורצברג החל מהעונה השלישית. פלנקטון מנהל את "מסעדת הדלי", והוא בעל יריבות רחבה עם מסעדת "הסרטן הפריך", ובעלייה, מר קראב.

"מסעדת הדלי" אינה מסעדה רווחית. היא ממוקמת מול מסעדת "הסרטן הפריך". מטרתו העיקרית של פלנקטון בסדרה היא לנסות לגנוב את הנוסחה הסודית של קציצת הסרטן. כפי שהתגלה בפרק "חבר או אויב", בעבר, מר קראב ופלנקטון היו חברים. מריבה קטנה ביניהם גרמה ליריבות הגדולה ביניהם השוררת בסדרה.[22] בסדרה, פלנקטון מעולם לא הצליח לגנוב את המתכון הסודי של קציצת הסרטן. פעמים רבות, בובספוג מנסה לגשר בין מר קראב לפלנקטון ללא הצלחה.

לעיתים פלנקטון מתחבר עם בובספוג. פלנקטון מפחד מלווייתנים, ומר קראב מנצל זאת עד לכדי שפלנקטון מגיע למצב שהוא רוצה להתאבד.[23] פלנקטון נשוי לקרן, מחשבון ששידרג והפך למחשב מתקדם ומדבר. לעיתים רבות אומרת קרן כי מזימותיו של פלנקטון עולות לו לראש. פלנקטון אומר שקרן הוא הדבר הטוב ביותר שקרה לו בחייו. עם זאת, בפרק "יום נישואין שמח", פלנקטון שכח את יום הנישואין שלו ושל קרן.[24] באחד מהפרקים אפשר לראות כי משפחת פלנקטון מאוד גדולה ומונה כ-100,000 איש.[25]

בפרק אחד, פלנקטון התאהב באימו של קראב ורצה להחליף עם קרן (אשתו המקורית), אך מר קראב חשש מפני הצעת הנישואין, כי הוא לא רצה שהוא יהיה האבא החדש של מר קראב או שהוא ירצה לבקש ממנו את הנוסחה הסודית של קציצת הסרטן.

קרן פלנקטון[עריכת קוד מקור | עריכה]

קרן פלנקטון

קרן פלנקטון (ידועה גם בשם קרן המחשב ובשם קארן, באנגלית: Karen Plankton) היא דמות בדיונית המופיעה בסדרה. קרן היא מחשב. קרן נשואה לשלדון פלנקטון והיא המערכת הראשית והעיקרית במעבדה שלו. את קולה של קרן מדבבת ג'יל טלי

בעיקרון, קרן היא מסך ענקי במעבדתו של פלנקטון והיא מחוברת לשקעים רבים, אולם לעיתים לקרן מחוברות גלגלים כדי שתוכל לזוז. בעבר קרן הייתה מחשבון. פלנקטון שידרג אותה למחשב. קרן הופיעה לראשונה בפרק "פלנקטון".[26] מערכת היחסים של קרן ופלנקטון מורכבת ביותר: לרוב, לפלנקטון לא אכפת מקרן, ופעמים רבות הוא החליף אותה. אחרי כן, פלנקטון חוזר "על ארבע" לקרן, ובכל פעם קרן מקבלת אותו. קרן חושבת שהעובדה ששמו הפרטי של פלנקטון הוא שלדון, מצחיקה.[27]

בניגוד לבעלה, קרן מגלה זלזול כלפי פלנקטון כאשר מזימותיו נכשלות במקום לנחם אותו. פלנקטון אמר שהדבר הטוב ביותר שקרה לו בחייו הוא התחתנותו עם קרן, אף על פי שבפרק "יום נישואין שמח", פלנקטון שוכח את יום הנישואין שלו ושל קרן.[24]

פרל קראב[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרל קראב

פרל קראב או פרל הלווייתנית (באנגלית: Pearl Krabs, המקור של השם Pearl באה מתוך מילה באנגלית: פנינה) היא דמות בדיונית המופיעה בסדרה. פרל היא בתו המתבגרת של יוג'ין קראב שמנהל את מסעדת "הסרטן הפריך". את קולה של פרל מדבבת לורי אלן. ובעברית מדבבת את פרל דון לני גבאי (אך לא בכל הפרקים). פרל הופיעה לראשונה בפרק "המגפיים".[28] פרל היא בלוגה. לא ידוע אם אמה של פרל הייתה לווייתנית ומהו מספר הפעמים שמר קראב התחתן. בפרק "יום הולדת לווייתנית" חגגה פרל את יום הולדתה ה-16, ביום הזה היא ראתה את להקת הבנים שבוכים כשם שרו שיר ברכה לכבודה.[29]

צבע גופה של פרל הוא אפור וצבע שערה הוא בלונד. פרל גבוהה משאר הדמויות בצורה משמעותית. פרל בדרך כלל לובשת חולצה ורודה, שעליה מודפסת האות P. פעמים רבות מתביישת פרל באביה, יוג'ין קראב. כפי שנראה בפרק "מנהרת הכפפה", בובספוג מגדיר את פרל כחברה שלו, אך פרל אינה מסכימה עם בובספוג כלל.[30] בפרק "פרצוף ספחת", צומח לפרל חצ'קון על אפה, והיא מנסה לעשות הכל על מנת שירד מאפה.[31] בפרק "כאבי גדילה", פרל חווה כאבי גדילה של גיל ההתבגרות, ודורשת ממר קראב להביא לה הרבה אוכל.[32] בפרק "המנהלת החדשה", הופך מר קראב את פרל למנהלת של מסעדת "הסרטן הפריך". פרל משנה את שמו של הסרטן הפריך לשם "הסרטן המחבק".[33] סבא של פרל הוא סבא קרבא שהינו שודד ים.

גברת פאף[עריכת קוד מקור | עריכה]

גברת פאף

גברת פאף (באנגלית: Mrs. Puff) היא דמות בדיונית המופיעה בסדרה. גברת פאף היא מורתו לנהיגה של בובספוג. פעמים רבות מנסה בובספוג להשיג רישיון נהיגה, אך לעולם לא מצליח. פעמים רבות גברת פאף מסתבכת בגלל נהיגתו של בובספוג. גברת פאף היא דג אבו נפחא.

גברת פאף שונאת את בובספוג, ומקווה שיפסיק ללמוד בבית־הספר לשיט. פעמים רבות נשלחת גברת פאף לבית־הכלא בגלל עבירות תאונה שמבצע בובספוג, פאף נהנית מהכלא רק מהסיבה שבובספוג לא נמצא. בפרק "עבודת קיץ" בובספוג רצה לתת לגברת פאף פתק שבו כתוב שהוא הולך ללמד בבית־ספר לנהיגה בקיץ בבית־הסוהר של ביקני בוטום. גברת פאף ניסתה להתחמק מבובספוג ובטעות התנגשה עם רכבה במסעדת "הסרטן הפריך". כדי שלא תעבור לרשויות, גברת פאף הסכימה לעבוד במסעדת "הסרטן הפריך", אך כשגילתה שבובספוג עובד במקום ולאחר שלא יכלה לסבול אותו יותר, היא ברחה מהמסעדה. לבסוף, המשטרה תפסה את גברת פאף שנשלחה לבית־סוהר בו בובספוג לימד, אולם על זה שהיא השליכה פסולת ולא על התאונה.[34]

באחד הפרקים, לגברת פאף נמאס מבובספוג עד כדי כך שהיא נותנת לו רישיון נהיגה, כדי שהוא ייצא מחייה. כאשר גברת פאף מגלה שהוריו של בובספוג קנו לו מכונית, גברת פאף דואגת לקחת מבובספוג את רישיונו ואת מכוניתו.[35] באחד הפרקים בובספוג פוצץ את מה שגורם לגברת פאף להתנפח, ובתור נקמה היא שולחת אותו ל דרבי הרס, בתקווה שייהרג. בסוף גברת פאף התנפחה שוב. באחד מהפרקים בובספוג הראה למר פיץ את יכולתו, אך הוא נכשל שוב. גברת פאף הייתה חופשיה, ומורה מאוד אכזרי לימד את בובספוג. בובספוג אוהב את גברת פאף ולא רוצה שיחליפו אותה.

במספר פרקים, גברת פאף הזמינה עוד חברים של בובספוג לניסיון בנהיגה לשיט. בפרק "תלמיד חדש", בובספוג מזמין את פטריק לבוא איתו לבית הספר לשייט אבל הוא רק מצליח לסבך את בובספוג בצרות והשניים רבים. בפרק "חברים לשיט", סקווידוויד הצטרף לבית הספר לשיט אבל הוא עושה הכל כדי להתחמק מבובספוג ובשל כך מבצע עברת תנועה, מה שמביא אותו לבית הספר לשיט של גברת פאף.

בסרט הרביעי של בובספוג, פאף הופיעה כאשר היא שרה את "תא'נק גאש יס מאנדיי" (שיר ההתחלה של בובספוג, באנגלית נקרא "Thank Gosh it's Monday" שמשמעותו תודה לאל שזה יום שני) יחד עם בובספוג וכל תושבי ביקיני בוטום.

משניות[עריכת קוד מקור | עריכה]

משפחת מכנסמרובע[עריכת קוד מקור | עריכה]

משפחת מכנסמרובע היא משפחה דמיונית הנוצרה בחלק מהסדרה "בובספוג מכנסמרובע". כל משפחת מכנסמרובע הם דמויות משניות או אורחות חוץ מבובספוג מכנסמרובע שהוא גיבור הסדרה.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בובספוג מכנסמרובע: הדמות הראשית בסדרה. בובספוג הוא ספוג ים צהוב ונקבובי המזכיר במראו ספוג מטבח. הוא אופטימי ומאוד ידידותי. בובספוג גר בתוך אננס, בשכנות לסקווידוויד ופטריק. הוא עובד במסעדה המצליחה "הסרטן הפריך" בתור טבח המכין קציצות סרטן. אוהב להתאמן עם חברתו הסנאית סנדי בקראטה, להפריח בועות סבון ולדוג מדוזות עם כוכב הים פטריק, חברו הטוב ביותר. בובספוג לומד בבית הספר לשיט של גברת פאף, על מנת להוציא רישיון נהיגה בסירה, אך תמיד נכשל. בובספוג מגדל חילזון מחמד בשם גארי. הוא אוהב ומעריך את סקווידוויד ומעריץ את איש הים ונער הקסם. בנם של מרגרט והרולד מכנסמרובע.

הרולד מכנסמרובע: בעלה של מרגרט, אחיו של קפטן בלו ושל שרם ואביו של בובספוג. מאופיין כבחור נינוח ולפעמים עצבני. מופיע בכמה פרקים.

מרגרט מכנסמרובע: אשתו של הרולד, אחותו של שרם, בתם של סבא וסבתא מכנסמרובע ואמו של בובספוג. מאופיין בסדרה כי אשת בית חמה ועדינה וגם כמרושלת ושוברת דברים בטעות. מופיעה בכמה פרקים.

סבתא מכנסמרובע: אשתו של סבא, אימם של הרלוד קפטן בלו ושרם וסבתו של בובספוג. מתוארת כרשת בית חמה ומפנקת שיודע בהכנת עוגיות טעימות. מופיעה בכמה פרקים.

סבא מכנסמרובע: הבעל של סבתא, אביהם של הרלוד קפטן בלו ושרם וסבו של בובספוג. מתואר כבעל משפטי חוכמה. מופיע בכמה קטעים בודדים מביניהם בלוני מחשב של בובספוג.

קפטן בלו: אחיו של הרולד ודודו של בובספוג. פיראט ואיש הרפתקאות בעברו. אוהב לשתות מיץ בצל. מפחד מבלאקג'ק. הופיע בפרק אחד.

שרם מכנסמרובע: הבן של סבא וסבתא אחיו של הרולד, אביהם של סטנלי, בלאקג'ק, לארי וטוד ודודו של בובספוג. לא ידוע בסדרה מי אם ילדיו. לא הופיע מוחשית בסדרה אך הופיע בתמונה והוזכר השם. הוא יכול להכניס אבטיח שלם לאף.

סטנלי מכנסמרובע: אח של בלאקג'ק, לארי וטוד, בנו של שרם, האחיין של מרגרט ובן דודו של בובספוג. טיפש והחנון במקצת. הורס בכל מה שנוגע. אביו שולח אותו לבובספוג כדי שיצליח שם אך גם זה לא קורה. עבד בהתחלה במסעדת הסרטן הפריך ואז במסעדת הדלי. הופיע בפרק אחד.

בלאקג'ק מכנסמרובע: אח של סטנלי, לארי וטוד, בנו של שרם, האחיין של מרגרט ובן דודו של בובספוג. בריון ופושע. הרביץ לבובספוג בהיותם נערים. נכנס לכלא ואז משתחרר ממנו ומאיים שמרביץ להוריו. בסוף מתגלה כפצפון. הופיע בפרק אחד.

טוד ולארי מכנסמרובע: אחים של בלאקג'ק וסטנלי, הבנים של שרם, האחיינית של מרגרט ובני דודיו של בובספוג. לא מופיעים הסדרה אך מוזכרים בה

סבא באאלבוף- אבא של מרגרט וסבו של בובספוג.

סבתא באבלבלוף- אמא של מרגרט וסבתו של בובספוג.

אילן יוחסין[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסדרה נותנת יותר פרוט משפחתי מצדה של אימו של בובספוג, מצד אבו מצוין שיש לו אח בשם קפטן בלו.

לבובספוג יש 4 בני דודים מצד אביו 2 דודים מצד אבא. בסדרה מצוין שסבו מת ונראה פעמים בודדות.

בובספוג בן יחיד.

 
 
 
 
 
 
סבא מכנסמרובע
 
 
 
סבתא מכנסמרובע
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
קפטן בלו
 
הרולד מכנס מרובע
 
מרגרט מכנסמרובע
 
 
 
 
 
 
 
שרם מכנסמרובע
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
בובספוג מכנסמרובע
 
סטנלי מכנסמרובע
 
טוד מכנסמרובע
 
לארי מכנסמרובע
 
בלאקג'ק מכנסמרובע
 


איש הים[עריכת קוד מקור | עריכה]

איש הים

איש הים (באנגלית: Mermaid Man. בפרקים ספורים הוא מכונה בשם בתול הים) הוא דמות בדיונית המופיעה בסדרה. שמו האמיתי הוא ארני. איש הים ושותפו, נער הקסם הם כוכבים של תוכנית טלוויזיה פיקטיבית העונה לשם "הרפתקאותיהם של איש הים ונער הפלא". איש הים ונער הפלא הם גיבורי־העל של ביקיני בוטום. איש הים ונער הפלא מופיעים בסדרתם מאז שהיו צעירים ואילו עכשיו הם זקנים. הם מתגוררים בבית־אבות השוכן בביקיני בוטום.

את איש הים הזקן דיבב ארנסט בורגניין, עד למותו ביולי 2012. את איש הים הצעיר מדבב אדם ווסט. בעוד שמעכשיו את איש הים הזקן מדבב ג'ו וייט. איש הים מהווה פארודיה על אקווהמן ובאטמן. איש הים לובש חליפה הדומה מאוד לזו של אקווהמן. שיטות הלחימה של איש הים ונער הקסם מבוססות על שיטות הלחימה של באטמן. בניגוד לרוב הדמויות, איש הים ונער הקסם הם אנושיים. איש הים הופיע לראשונה בפרק "איש הים ונער קסם".[36]

נער הפלא[עריכת קוד מקור | עריכה]

נער הקסם

נער הקסם או נער הפלא (באנגלית: Barnacle Boy. בפרקים ספורים הוא מכונה בשם נער ספחת) הוא דמות בדיונית המופיעה בסדרה. שמו האמיתי הוא טים. נער הפלא ושותפו, איש הים הם כוכבים של תוכנית טלוויזיה פיקטיבית העונה לשם "הרפתקאותיהם של איש הים ונער הפלא". איש הים ונער הפלא הם גיבורי העל ביקיני בוטום. איש הים ונער הקסם מופיעים בסדרתם מאז שהיו צעירים ואילו עכשיו הם זקנים. הם מתגוררים בבית אבות השוכן בביקיני בוטום.

את קולו של נער הפלא מדובב טים קונווי. נער הקסם מהווה פארודיה על רובין ואקווהלאד, ומדובב אותו ברט וורד. נער הפלא הופיע לראשונה בפרק "איש הים ונער קסם".[36] בניגוד לשאר הדמויות, איש הים ונער הפלא הם אנושיים.

מן ריי[עריכת קוד מקור | עריכה]

מן ריי

מן ריי (באנגלית: Man Ray) הוא דמות בדיונית המופיעה בסדרה ואויבם המושבע הראשי של איש הים ונער הפלא. מן ריי הוא אחד הנבלים בסדרה, ואחד מהיריבים הגדולים של איש הים ונער הפלא. את קולו של מן ריי עשה ג'ון ריס-דייוויס בשתי הופעתיו הראשונות ועל ידי בוב ג'ולס החל מהופעתו השלישית. . מן ריי מהווה פארודיה על הנבל מאקווהמן, בלאק מנטה. מן ריי הופיע לראשונה בפרק "איש הים ונער הפלא 3".[37]

עורו של מן ריי הוא אדום. מן ריי לובש קסדה כחולה שמשמשת כראשו והוא יכול להוריד אותה ובעל כפפות כחולות. למן ריי שרירים חזקים וגדולים והוא בעל כוחות על־טבעיים. בפרק "בחזרה לעבר", מן ריי ממיס בניינים, כבישים ורחובות בעזרת ידיו, והוא מקבל עזרה משתי צרעות ים.[38] בפרק "גיבורי הפעולה", בובספוג ופטריק מכווצים את קסדתו של מן ריי.

הבועה המזוהמת[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבועה המזוהמת

הבועה המזוהמת (באנגלית: Dirty Bubble) הוא דמות בדיונית המופיעה בסדרה ואויבם המושבע של איש הים ונער הפלא. הבועה המזוהמת הוא אחד מיריביהם הגדולים של איש הים ונער הפלא. חולשותיו של הבועה המזוהמת הם דברים חדים (כמו חוד של עיפרון), כפי שנראה בפרק "איש הים ונער הקסם".[39]

הופעתו הראשונה של הבועה המזוהמת בסדרה הייתה בפרק "איש הים ונער הקסם".[39] את קולו של הבועה המזוהמת דיבב צ'ארלס נלסון ריילי עד מותו ב-2007. מהיום את הבועה המזוהמת מדבב טום קני. הבועה המזוהמת חבר במועדון הקריאה של הנבלים, אשר בו חברים כל נבלי העל בסדרה.

לארי הלובסטר[עריכת קוד מקור | עריכה]

לארי הלובסטק

לארי הלובסטר (באנגלית: Larry the Lobster) הוא דמות בדיונית המופיעה בסדרה. לארי הלובסטר הוא שרירן ובעל מכון כושר, והוא עובד כמציל בחוף לגונה. את קולו של לארי הלובסטר מדובב דאג לורנס. לארי הופיע לראשונה בסדרה בפרק "מכנסיים קרועים".[40] לארי הוא חבר של סנדי מחבורת הקשוחים של החוף.

לעיתים קרובות לארי יהיר ושוויצר. בפרק "חיים בהכחשה", אמר לארי כי אסור לחיות כמו בובספוג ופטריק, שפוחדים מהצל של עצמם. בפרק זה, אמר לארי כי צריכים להעביר את השגרה היומיומית כאילו יום רגיל הוא היום האחרון בחיים, לחיות כמו לארי, לדבריו.[41] בפרק "המציל", חשב לארי שבובספוג הוא מציל, ובובספוג עזר לו בעבודתו של לארי כמציל. כאשר פטריק טבע, גילה לארי שבובספוג אינו מציל ושהוא אף אינו יודע לשחות.[42]

ההולנדי המעופף[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההולנדי המעופף

ההולנדי המעופף (באנגלית: Flying Dutchman) הוא רוח רפאים ירוקה של שודד ים אשר רודפת את ביקיני בוטום. דמותו של ההולנדי נעשתה בהשראה מסיפורי הספינה ההולנדי המעופף. את קולו של ההולנדי המעופף מדבב בריאן דויל-מראיי .

ההולנדי המעופף משאיר במהלך הליכתו אבק ירוק. מראה דמותו של ההולנדי המעופף מורכב מזקן מדובלל, כובע שודד ים, צמות קטנות וזנב מתפתל במקום רגליים. בפרק "בובספוג מכנסמרובע נגד הגל הגדול" התגלה כי ההולנדי המעופף יצא בהיותו לומד בתיכון עם דודתו של מר קראב, לוסי.[43]

ההולנדי המעופף הופיע לראשונה בסדרה בפרק "הפחדן".[44] בפרק "קללת ביקיני בוטום", ההולנדי המעופף הפך את בובספוג ואת פטריק לרוחות.[45] בפרק "הרוח באה להתארח", כתוצאה מתאונה בה נהרסה ספינת הרפאים של ההולנדי המעופף, ההולנדי התארח בביתו של בובספוג עד שהספינה תוקנה.[46] עד כה הופיעה הדמות ב־11 פרקים.[דרוש מקור]. בנוסף, ההולנדי הופיע באחד הפרקים כמלאך המוות שמלווה את מר קראב ל-"תא של דייוויד ג'ונס" (גיהנום).

ההולנדי המעופף מופיע במרבית משחקי הווידאו של בובספוג. משחק הווידאו הראשון שהופיע בו הוא נקרא "בובספוג מכנסמרובע: אגדת המרית", שם שימש כבוס הסופי. במשך השנים הופיעה הדמות בשמונה משחקים נוספים - חמישה מתוכם מבית היוצר של בובספוג ושלושת האחרים מבית היוצר של ניקלודיאון.

פאטצ'י הפיראט[עריכת קוד מקור | עריכה]

פאטצ'י הפיראט

פאטצ'י הפיראט (באנגלית: Patchy the Pirate) הוא דמות המופיעה בסדרה. פאטצ'י הפיראט הוא נשיא מועדון המעריצים של בובספוג. פאטצ'י הפיראט מופיע במספר פרקים בסדרה. פאטצ'י הפיראט הופיע לראשונה בפרק "חג מולד שמח".[47] את דמותו של פאטצ'י הפיראט מגלם טום קני.

בניגוד לשאר הדמויות בסדרה, פאטצ'י הפיראט הוא דמות לייב אקשן. לפאטצ'י הפיראט רטייה בעינו השמאלית ופרוטזה במקום יד ימין. לפאטצ'י הפיראט זקן שחור ורגל מעץ. לפאטצ'י הפיראט יש תוכי מדבר בשם פוטי. פעמים רבות פוטי ופאטצ'י הפיראט רבים. בפרק "בובספוג מתחת לאפס" פאטצ'י הפיראט אירגן מסיבה לכבוד עשור לבובספוג, ומכיוון שבובספוג אינו בא למסיבה, פאטצ'י הולך לחפשו.[16]

בפרק "הספוג שידע לעוף", פאטצ'י הפיראט מאבד את "הפרק האבוד" של בובספוג.[48]

בפרק 255 מצליח לפגוש את בובספוג ואף שר לו שיר יום הולדת

פוטי התוכי[עריכת קוד מקור | עריכה]

פוטי התוכי

פוטי התוכי (באנגלית: Potty the Parrot) הוא דמות בדיונית המופיעה בסדרה. פוטי הוא חיית המחמד של פאטצ'י הפיראט, נשיא מועדון המעריצים של בובספוג. פוטי הוא תוכי מדבר חסר טקט. עד שנת 2005, את קולו של פוטי דיבב סטיבן הילנבורג. החל משנת 2005, את פוטי מדבב פול טיביט. פוטי התוכי הופיע לראשונה בפרק "חג מולד שמח".[47]

פוטי מופיע בכל פרק בו פאטצ'י הפיראט מופיע ונתפס כחברו הטוב ביותר. עם זאת, בפרקים רבים פוטי הוא היריב של פאטצ'י. בפרק "אווו!" פאטצ'י הציג לצופים איש מערות כדי להוכיח לצופים שבעבר היה כיף כמו בהווה. מספר דקות לאחר מכן, פוטי הציג לצופים רובוט חדשני מהעתיד, דבר שגרם לפאטצ'י לכעוס על פוטי.[49]

בפרק "חבר או אויב" פאטצ'י ופוטי פותחים במריבה בעת עבודתם כטבחים במסעדה.[22]

סקוויליאם פנסיסן[עריכת קוד מקור | עריכה]

סקוויליאם פנסיסן

סקוויליאם פנסיסן השלישי, או בקיצור סקוויליאם פנסיסן (באנגלית: Squilliam Fancyson) הוא דמות בדיונית המופיעה בסדרה אויבו המושבע של סקווידוויד. סקוויליאם הוא היריב של סקווידוויד עוד משהיו בתיכון והנבל המשנה של הסדרה. את קולו של סקוויליאם מדבב די בראדלי בייקר ובגרסה העברית את סקווילאים דיבב גלעד קלטר בכל הפרקים מלבד הפרק "שובו של סקווילאם" ששם דיבב יובל סגל . סקוויליאם עשיר מאוד וקורא לסקווידוויד "סקווידי". סקווידוויד מקנא בעושרו, בנגינתו ובפרסומו של סקוויליאם.

סקוויליאם אוהב להשוויץ בפני סקווידוויד, אך לעיתים סקווידוויד גורם לסקוויליאם לקנא בו. בפרק "פרופסור סקווידוויד", סקווידוויד מתחזה לסקוויליאם.[50] סקוויליאם הוא חד־גבה. ביתו של סקוויליאם גדול פי 4 מביתו של סקווידוויד.[51] בפרק "אני אוהב לרקוד", סקווידוויד מבצע אודישן ריקוד להשתתפות בתוכנית טלוויזיה. לאחר שסקווידוויד מתקבל, סקווידוויד מגלה שאת התוכנית מנחה ומנהל סקוויליאם.[52]

בטסי קראב[עריכת קוד מקור | עריכה]

בטסי קראב

בטסי קראב או גברת קראב (באנגלית: Betsy Krabs) היא דמות בדיונית המופיעה בסדרה. גברת קראב היא אמו של יוג'ין קראב וסבתה של פרל קראב. גברת קראב נשואה לויקטור קראב. ויקטור אינו מופיע בסדרה, אך מוזכר בה. את קולה השמיע פול טיביט עד לפרק "משבר גיל העמידה".[53] החל מהפרק הבא בה הופיעה גברת קראב, מדבבת את קולה ארווין סירנה ובגרסה העברית את בטסי קראב מדבבת יעל יעקב. גברת קראב הופיעה לראשונה בפרק "פה מלוכלך".[54]

בפרק "אויב משפחתי" שלדון פלנקטון מתאהב בגברת קראב ומציע לה נישואין. גברת קראב מסרבת להצעה זו.[55] בפרק "חבר או אויב", מר קראב מספר שאמו, גברת קראב הכינה לו את בגדיו מסמרטוטים משומשים שנתן לה סבא נחמן הזקן.[22] בפרק "פה מלוכלך", גברת קראב מכריחה את בובספוג, פטריק ומר קראב לצבוע את ביתה לאחר שדיברו בגסות.[54] בפרק "משבר גיל העמידה", בובספוג, פטריק ומר קראב יוצאים לערב משותף ליהנות. בסוף הערב, השלישייה מתגנבת לביתה של גברת קראב וגונבים את התחתונים שלה. כעונש, גברת קראב מקרקעת את מר קראב.[53]

חבר בועון[עריכת קוד מקור | עריכה]

חבר בועון

חבר בועון (באנגלית: Bubble Buddy) הוא דמות בדיונית המופיעה בסדרה. את חבר בועון בובספוג יצר בפרק "חבר בועון".[56] את קולו של חבר בועון דיבב דאג לורנס.

בפרק "חבר בועון", חבר בועון מסתבך ממספר סיבות. חבר בועון לא שילם כסף עבור קציצת סרטן. בנוסף, חבר בועון היה שעתיים בשירותים בחוף לגונה ועיכב אנשים רבים שחיכו לשירותים. מעשים אלו של חבר בועון גרמו להבאת המון זועם אשר רצה לפוצץ את חבר בועון.

ברגע בו סקווידוויד שולח קלשון לעבר חבר בועון, חבר בועון אוחז בידו של סקווידוויד ואומר לבובספוג: "בובספוג, תודה רבה על הכול, אבל מתחיל להיות כאן קצת מוזר". לפתע, מגיעה מונית שאוספת את חבר בועון וכל ההמון הזועם נדהם לעיניו.

בפרק "שובו של חבר בועון", חבר בועון שולח מכתב לבובספוג ומבקש ממנו לשמור על בנו, בועוני. בסוף הפרק, חבר בועון אוסף את בועוני ונוסע לדרכו.[57]

בועוני[עריכת קוד מקור | עריכה]

בועוני או מבריקוני הוא דמות בדיונית המופיעה בסדרה. בועוני הוא בנו של חבר בועון.

הופיע לראשונה בפרק "שובו של חבר בועון", חבר בועון שולח מכתב לבובספוג ומבקש ממנו לשמור על בנו, בועוני. בסוף הפרק, חבר בועון אוסף את בועוני ונוסע לדרכו. בפעם הזאת חבר בועון לקח אותו במטוס כשהוא נפרד מבובספוג.[57]

באבלבאס[עריכת קוד מקור | עריכה]

באבלבאס

בָּאבֶּלְבָּאס (באנגלית: Bubble Bass) אויבו של בובספוג. את באבל באס מדבב די בראדלי בייקר ובגרסה העברית את באבלבאס דיבב עדי וייס. באחד הפרקים באבלבאס נכנס ל"סרטן הפריך" כדי לבדוק את קציצות הסרטן שמכין בובספוג. הוא טען שאין בקציצה חמוצים, אולם הוא החביא אותם מתחת ללשונו כדי לגרום רע לבובספוג אויבו.[58] בפרק אחר ביתו של באבלבאס עולה בלהבות ומאחר שהוא מתעצל לנסות לברוח מהלהבות הוא נופל היישר אל פלנקטון. הופיע גם בסרט הרביעי של בובספוג, כשהוא שר את "תא'נק גאש יס מאנדיי" (שיר ההתחלה של בובספוג, באנגלית נקרא "Thank Gosh it's Monday" שמשמעותו תודה לאל שזה יום שני) יחד עם בובספוג וכל תושבי ביקיני בוטום.[59] באבלבאס הופיע בפרק של בובספוג, כאשר התלונן עם פי. כוכב-7 (פטריק סטאר) על לוח המודעות של הסרטן הפריך. מעונה 11 מתחיל להיות עם תפקיד יותר מרכזי בסדרה. הוא גר במרתף אמו.

נחמן הזקן

ריאנה לילי פלנקטון[עריכת קוד מקור | עריכה]

סבתא של שלדון פלנקטון. ריאנה רוצה שפלנקטון ישתלט על מסעדת הסרטן הפריך. מאוהבת בסקווידוויד. השתתפה בכמה פרקים.

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ IMDB Logo 2016.svg "בובספוג מכנס מרובע 3", במסד הנתונים הקולנועיים IMDb (באנגלית)
 2. ^ בשנת 1999, פרק הפיילוט הפך להיות עונה 1 פרק 1.
 3. ^ פרק 22 (עונה 2, פרק 2) ב'. באנגלית הפרק נקרא "Something Smells".
 4. ^ פרק 107 (עונה 6, פרק 7) ב'. באנגלית הפרק נקרא "No Nose Knows".
 5. ^ פרק 142 (עונה 7, פרק 16) ב' - ספוג-געש! (באנגלית הפרק נקרא "Sponge-Cano!")
 6. ^ פרק 43 (עונה 3, פרק 3) א'. באנגלית הפרק נקרא "Just One Bite".
 7. ^ פרק 75 (עונה 4, פרק 15) א' - "יום בתוך סקווידוויד" (באנגלית הפרק נקרא "Squidtastic Voyage")
 8. ^ פרק 68 (עונה 4, פרק 8) ב' - "סקווידבוב זרועות" (באנגלית הפרק נקרא "SquidBob TentaclePants")
 9. ^ פרק 16 ב' - "הנייר" (באנגלית הפרק נקרא "The Paper")
 10. ^ מר קראב הקים באר משאלות על מנת להרוויח כסף בפרק 72 (עונה 4, פרק 12) ב' - "באר המשאלות של מר קראב" (באנגלית הפרק נקרא "Wishing You Well")
 11. ^ פרל חגגה יום הולדת בפרק 71 (עונה 4, פרק 11) א' - "יום הולדת לווייתנית" (באנגלית הפרק נקרא "Whale of a Birthday")
 12. ^ פרק 161 (עונה 8, פרק 9) ב' - "החופשה של מר קראב" (באנגלית הפרק נקרא "Mr. Krabs Takes a Vacation")
 13. ^ נראה כי סנדי נשכרה על ידי קבוצת שימפנזים בפרק 70 (עונה 4, פרק 10) א' - "הקופים חוזרים" (באנגלית הפרק נקרא "Chimps Ahoy")
 14. ^ 14.0 14.1 נראה כי סנדי משתתפת בתחרות רודיאו בפרק 138 (עונה 7, פרק 12) ב' - "ימי הרודיאו" (באנגלית הפרק נקרא "Rodeo Daze")
 15. ^ סנדי נסעה לחופשה בירח בפרק 8 ב' (בעונה הראשונה) - "החללית של סנדי" (באנגלית הפרק נקרא "Sandy's Rocket") ובפרק 161 (עונה 8, פרק 9) א' - "חופשה על הירח" (באנגלית הפרק נקרא "Mooncation").
 16. ^ 16.0 16.1 הסרט השלישי של הסדרה. באנגלית הסרט נקרא "Truth or Square". הסרט ידוע גם כפרקים 123–124 (עונה 6, פרקים 23–24) בעונה השישית של הסדרה.
 17. ^ לפי הפרק Treats
 18. ^ פרק 77 (עונה 4, פרק 17) ב'. באנגלית הפרק נקרא "Rule of Dumb".
 19. ^ גארי התאהב בחלזונית "מארי" בפרק 137 (עונה 7, פרק 11) ב' - "מגארי באהבה" (באנגלית הפרק נקרא "Gary in Love")
 20. ^ פרק 110 (עונה 6, פרק 10) ב'. באנגלית הפרק נקרא "Grooming Gary".
 21. ^ פרק 63 (עונה 4, פרק 3). באנגלית הפרק נקרא "Have You Seen This Snail?"
 22. ^ 22.0 22.1 22.2 פרק 81 (עונה 5, פרק 1). באנגלית הפרק נקרא "Friend or Foe".
 23. ^ נראה כי לפלנקטון יש חרדה מלווייתנים בפרק 137 (עונה 7, פרק 11) א' - "שירת הלווייתן" (באנגלית הפרק נקרא "One Coarse Meal")
 24. ^ 24.0 24.1 פרק 122 (עונה 6, פרק 22) ב'. באנגלית הפרק נקרא "Single Cell Anniversary".
 25. ^ נראה כי משפחתו של פלנקטון רחבה בפרק 58 (עונה 3, פרק 18) ב' - "הצבא של פלנקטון" (באנגלית הפרק נקרא "Plankton's Army")
 26. ^ פרק 3 א' (בעונה הראשונה). באנגלית הפרק נקרא "Plankton!".
 27. ^ קרן לעגה לשמו הפרטי של פלנקטון, "שלדון", בפרק 58 (עונה 3, פרק 18) ב' - "הצבא של פלנקטון" (באנגלית הפרק נקרא "Plankton's Army")
 28. ^ פרק 8 א' (בעונה הראשונה). באנגלית הפרק נקרא "Squeaky Boots".
 29. ^ פרק 71 (עונה 4, פרק 11) א'. באנגלית הפרק נקרא "Whale of a Birthday".
 30. ^ פרק 149 (עונה 7, פרק 23) ב'. באנגלית הפרק נקרא "Tunnel of Glove".
 31. ^ פרק 164 (עונה 8, פרק 12) ב'. באנגלית הפרק נקרא "Barnacle Face".
 32. ^ פרק 128 (עונה 7, פרק 2) א'. באנגלית הפרק נקרא "Growth Spout".
 33. ^ פרק 22 (עונה 2, פרק 2) ב'. באנגלית הפרק נקרא "Bossy Boots".
 34. ^ פרק 136 (עונה 7, פרק 10) ב'. באנגלית הפרק נקרא "Summer Job".
 35. ^ התרחש בפרק 30 (עונה 2, פרק 10) א' - "שום דבר לא בחינם" / "No Free Rides".
 36. ^ 36.0 36.1 פרק 6 א' (בעונה הראשונה). באנגלית הפרק נקרא "Mermaid Man and Barnacle Boy".
 37. ^ פרק 31 (עונה 2, פרק 11) א'. באנגלית הפרק נקרא "Mermaid Man and Barnacle Boy III".
 38. ^ פרק 135 (עונה 7, פרק 9) א'. באנגלית הפרק נקרא "Back to the Past".
 39. ^ 39.0 39.1 פרק 20 ב' (בעונה הראשונה). באנגלית הפרק נקרא "Mermaid Man and Barnacle Boy II".
 40. ^ פרק 2 ב' (בעונה הראשונה). באנגלית הפרק נקרא "Ripped Pants".
 41. ^ פרק 106 (עונה 6, פרק 6) א'. באנגלית הפרק נקרא "A Life in a Day".
 42. ^ פרק 41 (עונה 3, פרק 1) ב'. באנגלית הפרק נקרא "SpongeGuard on Duty".
 43. ^ פרק 111 (עונה 6, פרק 11). באנגלית הפרק נקרא "SpongeBob SquarePants vs. The Big One".
 44. ^ פרק 13 א' (בעונה הראשונה). באנגלית הפרק נקרא "Scaredy Pants".
 45. ^ פרק 133 (עונה 7, פרק 7) א'. באנגלית הפרק נקרא "The Curse of Bikini Bottom".
 46. ^ פרק 70 (עונה 4, פרק 10) ב'. באנגלית הפרק נקרא "Ghost Host".
 47. ^ 47.0 47.1 פרק 28 (עונה 2, פרק 8). באנגלית הפרק נקרא "Christmas Who?".
 48. ^ פרק 59 (עונה 3, פרק 19). באנגלית הפרק נקרא "The Sponge Who Could Fly".
 49. ^ פרק 54 (עונה 3, פרק 14). באנגלית הפרק נקרא "Ugh".
 50. ^ פרק 117 (עונה 6, פרק 17) ב'. באנגלית הפרק נקרא "Professor Squidward".
 51. ^ נראה כי ביתו של סקוויליאם גדול מביתו של סקווידוויד בפרק 101 (עונה 6, פרק 1) א' - "טירוף של בית" / "House Fancy".
 52. ^ פרק 127 (עונה 7, פרק 1) ב'. באנגלית הפרק נקרא "I ♥ Dancing".
 53. ^ 53.0 53.1 פרק 55 (עונה 3, פרק 15) ב'. באנגלית הפרק נקרא "Mid-Life Crustacean".
 54. ^ 54.0 54.1 פרק 38 (עונה 2, פרק 18) א'. באנגלית הפרק נקרא "Sailor Mouth".
 55. ^ פרק 67 (עונה 4, פרק 7) א'. באנגלית הפרק נקרא "Enemy In-Law".
 56. ^ פרק 23 (עונה 2, פרק 3) ב'. באנגלית הפרק נקרא "Bubble Buddy".
 57. ^ 57.0 57.1 פרק 167 (עונה 8, פרק 15) ב'. באנגלית הפרק נקרא "Bubble Buddy Returns".
 58. ^ התרחש בפרק 6 ב' (בעונה הראשונה) - "חמוצים" (באנגלית נקרא "Pickles").
 59. ^ "Thank gosh it's monday". Encyclopedia SpongeBobia. בדיקה אחרונה ב-8 בנובמבר 2016. (הקישור אינו פעיל, 30.03.2018)