אקווהמן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אקווהמן
Aquaman
Aquaman Vol 7 1 Aquaman.jpg
אקווהמן, כפי שהופיע בחוברת Aquaman Vol.7 #1 מנובמבר 2011. אמנות מאת אייבן רייס
סוג גיבור-על
מוציא לאור DC קומיקס
הופעה ראשונה More Fun Comics #73
(נובמבר 1941)
יוצר/ת מורט ויזינגר, פול נוריס
שחקן/ית ג'ייסון מומואה (היקום הקולנועי של DC)
מידע
שם אמיתי אורין בן-אטלן; ארתור קורי
כינויים אורין, מלך הים, דייר המעמקים
סטטוס פעיל
כוחות יכולת הסתגלות אמפיבית
טלפתיה
שליטה מנטלית על חיי הים
יכולת ריפוי עצמי
חושים מוגברים (כולל ראות אפלה, אינפרא אדום ואלקטרומגנטית)
כוח, מהירות וסיבולת-על (אפילו במעמקי האוקיינוס הרומסים)
חסינות לקור מקפיא
יכולת הסוואה תת-ימית
יד ימין עשויה ממים ובעלת תכונות מיסטיות
חבר ליגת הצדק, משפחת המלוכה האטלנטית, האחרים
חבר לשעבר משפחת אקווהמן, ליגת הצדק בע"מ, ליגת הצדק דטרויט, חיל הפקחים השחורים, חיל הפקחים הלבנים, מועצת האו"ם, שותפם של אקווהלאד, אקווהגירל, מירה וטופו
דמויות קשורות
משפחה אטלן ואטלנה (הורים)
טום קורי (אב מאמץ)
דרין (אח מאמץ)
אורם מריוס ודבי פרקינס (אחים חורגים)
מירה (אשה)
הילה (גיסה)
האומונד וקראקן (דודים)
הונסו ולורליי (סבים)
ארתור קורי הבן, קוריאן, איי ג'יי (בנים)

אקווהמןאנגלית: Aquaman, איש המים) הוא דמות בדיונית של גיבור-על המופיעה בחוברות קומיקס ביקום DC קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת More Fun Comics #73 מנובמבר 1941, ונוצרה על ידי הכותב מורט ויזינגר והמאייר פול נוריס. דמותו הופיעה בהתחלה כדמות משנית לדמויות המרכזיות של DC קומיקס, ומאוחר יותר החלה לככב בגיליון משלה. במשך תקופת החייאתם מחדש של גיבורי-העל מסוף שנות ה-50 ושנות ה-60 של המאה ה-20, אקווהמן הפך לחבר מייסד של ליגת הצדק. מאז שנות ה-90 ועד היום הפכה דמותו רצינית יותר מאשר הופעותיו הקודמות, עם סיפורים המדגישים את העול בו נושא מלך אטלנטיס.

בתקופה שלאחר המשבר האינסופי מ-2005 ועד לאירועי המשבר האחרון של שנת 2008 חלק בנטל הדמות אדם בשם ארתור ג'יימס קורי, לאחר שעקבותיו של אורין נעלמו. בעקבות אופן תיאור הדמות בסדרות האנימציה "חברי העל" החל משנות ה-60, נוצר הרושם כי היא דמות חלשה והיא נעשתה למושא ללעג מצד קוראי קומיקס ואף מצד סדרות קומדיה, ביניהן "המפץ הגדול". דבר זה הביא את DC להעמקת ולשיפור כוחותיו של אקווהמן. סיפורי קומיקס מודרניים מתארים את אקווהמן כמהורהר ורציני, אשר נלחם במוניטין הרע שיצא לו.

דמותו של אקווהמן מדורגת במקום ה-52 ברשימת גיבורי-העל הגדולים, לפי אתר IGN.[1] בנוסף להופעתו בכל סדרת זיכיון "חברי העל", דמותו של אקווהמן עובדה למספר סדרות טלוויזיה: סדרות האנימציה המבוססות על סופרמן, באטמן: הדור הבא, ליגת הצדק/ליגת הצדק ללא גבולות, באטמן: האמיצים והנועזים, צדק צעיר וכוח הטיטאנים, ובסדרת הלייב אקשן "סמולוויל" גילם אותו השחקן אלן ריצ'סון, אשר דיבב את הדמות בסרט האנימציה "ליגת הצדק: הגבול החדש". על דמותו הופק פיילוט טלוויזיה בו גילם אותו השחקן ג'סטין הארטלי, והוא זכה לאזכור בסצנה שנמחקה בעריכה של סדרת הטלוויזיה "הפלאש". בנוסף לסרט "ליגת הצדק: הגבול החדש", דמותו הופיעה בסרטי האנימציה "ליגת הצדק: משבר בשני העולמות", "ליגת הצדק: פרדוקס פלאשפוינט", "הרפתקאות ליגת הצדק: לכודים בזמן" ו"ליגת הצדק: כס אטלנטיס". דמותו הופיעה במשחקי וידאו רבים, והופיעה בהופעת קמע בסרט לגו. את דמותו של אקווהמן בסרטי היקום הקולנועי של DC ("באטמן נגד סופרמן: שחר הצדק", "ליגת הצדק" ו"אקווהמן") מגלם השחקן ג'ייסון מומואה.

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

תור הזהב[עריכת קוד מקור | עריכה]

עמוד ראשיPostscript-viewer-shaded.png
ראו גם – תור הזהב של הקומיקס

סיפור המקור של הדמות הוצג במילים שלה, בחוברת בה הופיעה לראשונה. לפי סיפור המקור, אורין נולד לחוקר תת-ימי מפורסם, שעם מות אשתו לאחר הולדת בנם ניסה להשקיע את צערו בפתרון מסתורי העולם התת-ימי. תגליתו הגדולה הייתה עיר עתיקת יומין השוכנת במעמקים ואשר אף צוללן לא הצליח להגיע אליה. הוא יצר לעצמו בית באחד הארמונות וגר שם, לומד וחוקר את אלה החיים מתחת לפני הים. הוא זה שלימד את אורין כיצד לחיות במעמקים, לקבל חמצן ממימי האוקיינוס עצמם ולהשתמש בכוחו העצום של הים כדי לחשל את גופו ולהפכו לזריז כדג. לפיכך, אורין הפך לבן אדם החי ומשגשג מתחת לפני הים, בהשתמשו באימונים שהקנה לו אביו ועל ידי מאות סודות מדעיים.

בתחילת הופעתו בתור הזהב של הקומיקס, אקווהמן היה יכול לנשום מתחת למים באמצעות זימים, היה לו כוח על-אנושי שמאפשר לו לשחות במהירויות על, וכן הייתה לו האפשרות לתקשר עם חיי הים ולגרום להם לעשות כרצונו. במקור, הוא תואר כמתקשר עמם בשפתם מאשר בדרך טלפתית, ורק כאשר היו קרובים אליו. הרפתקאותיו של אקווהמן התרחשו בכל רחבי העולם, ובסיסו היה מקדש עתיק באטלנטיס האבודה, שחבויה מתחת לפני הים.

במהלך הרפתקאותיו בתקופת מלחמת העולם השנייה, רוב יריביו של אקווהמן היו מפקדי צוללות נאצים ונבלים ממדינות הציר. בשאר הרפתקאותיו משנות ה-40 וה-50, הוא נאלץ להתמודד עם פושעים ברחבי הימים כמו פיראטים וכאלה אחרים המהווים איום לחיי הים.

תור הכסף והארד[עריכת קוד מקור | עריכה]

עמוד ראשיPostscript-viewer-shaded.png
ראו גם – תור הכסף של הקומיקס, תור הארד של הקומיקס

החל משנת 1959, סיפור הרקע של אקווהמן שוכתב מחדש. דמויות משנה נוספות הוצגו ונעשו מספר תיקונים לדמות, למקורה, לכוחותיה ולאישיותה.

בחוברת Adventure Comics #260 ממאי 1959 התגלה כי שמו האמיתי של אקווהמן הוא ארתור קורי, בנם של טום קורי - שומר מגדלור - ואטלנה, מנודה נושמת מים מהעיר אטלנטיס האבודה והתת-קרקעית. כיאה לירושתו, אקווהמן מגלה בגיל צעיר שיש לו כוחות על שונים, יכולת הישרדות מתחת למימי האוקיינוס ותיקשור עם חיי הים. ארתור מחליט להשתמש בכישוריו כדי להפוך למגן האוקיינוסים של כדור הארץ. התגלה כי בהרפתקאותיו המוקדמות ארתור קרא לעצמו בשם "אקווהבוי" (ילד המים), וכי הוא פגש במקרה אחד בסופרבוי.[2] כאשר הוא גדל, ארתור החליט לקרוא לעצמו "אקווהמן".

לאחר מותה של אשתו, טום קורי פגש בבת אנוש רגילה ונשא אותה לאשה. לשניים נולד בן בשם אורם קורי, אחיו החורג של ארתור. אורם היה ילד בעייתי שגדל בצל אחיו, אשר חילץ אותו ללא הרף מהסתבכויות עם החוק. הוא גדל לשנוא את אקווהמן משום שמעולם לא היה יכול לקבל כוחות כמו שלו, ומשום שהאמין שאביהם העדיף את ארתור על פניו. עקבותיו של אורם נעלמו לאחר שחלה באמנזיה, והוא צץ לאחר שנים כיריבו המושבע של אקווהמן, "מאסטר האוקיינוס".[3]

יכולתו של ארתור קורי לתקשר עם חיי הים הורחבה עד לתקשורת טלפתית אפילו למרחקים עצומים, וגם פיתח חולשה בדומה לסופרמן ולגרין לנטרןקריפטונייט ולצבע הצהוב, בהתאמה) - אקווהמן היה צריך לבוא במגע עם מים לפחות פעם בשעה, אחרת הוא ימות.

בני ברית ואויבים[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמותו של אקווהמן נכללה ברוב חוברות הקומיקס של ליגת הצדק משנות ה-60 החל מהרפתקאתם הראשונה,[4] וגם היה לחבר מייסד, כפי שנראה בפלאשבק בחוברת Justice League of America #9 מפברואר 1962.

דמויות המשנה ואויביו של אקווהמן הלכו וגדלו עם הוספתו של אקווהלאד, יתום צעיר ומנודה ממושבה אטלנטית אותו לוקח אקווהמן תחת חסותו.[5] כמו כן, אקווהמן גילה את העיר הבדיונית השקועה ניו-ונציה,[6] שהפכה לבסיסו לתקופת מה. אקווהמן הוכר כבנה של אטלנה ונבחר ברוב קולות להפוך למלך החדש בעקבות מותו של העוצר, שלא היו לו יורשים. בתקופה זו, אקווהמן פגש את מירה,[7] מלכה מממד תת-קרקעי, ונישא לה. נולד להם בן בשם ארתור ג'וניור.[8]

הסדרה משנות ה-60 הציגה אסופת נבלי-על רבים כ"מאסטר האוקיינוס" (אחיו חולה האמנזיה אורם קורי),[9] "בלאק מנטה",[10] "הדייג",[11] "סירנה",[12] "אוכל הנבלות"[13] והארגון הטרוריסטי שידוע בשם O.G.R.E.[14] חברים נוספים בצוותו של אקווהמן כללו את שדת המים קוויספ,[15] המדען האטלנטי נוידיס וולקו - שהיה ליועצו המלכותי של אקווהמן[16] וטוּלה (הידועה כאקווהגירל), נסיכה אטלנטית ומושא אהבתו של אקווהלאד.[17]

לאחר שהפך למלך אטלנטיס, אקווהמן החל בתוכנית להציג מחדש לעולם החיצון את אטלנטיס האבודה והסודית. לאחר שהוא נודה מכס המלכות בידי "הכריש", הוא בחר להפוך לגיבור-על רגיל יותר, ודוקטור וולקו תפס את השלטון.

סופו של עידן[עריכת קוד מקור | עריכה]

באמצע שנות ה-80 של המאה ה-20, עם ביטולה הזמני של סדרת אקווהמן, הוא הפך למנהיג ליגת הצדק. בקשת סיפור שהציגה את פלישתם של ציידי מאדים החוצניים,[18] אקווהמן נאלץ להגן על כדור הארץ לאחר שמרבית מחברי הליגה נעדרו, והוא זה שלקח על עצמו לפרק את הקבוצה.[19] הוא גייס ואימן ארבעה חברים חדשים - ג'יפסי, וייב, ויקסן וקומנדר סטיל ומיקם את בסיס הקבוצה בבונקר תת-קרקעי בדטרויט, מישיגן לאחר שבסיס הלוויין של הליגה הופצץ בעקבות הפלישה. מעורבותו של אקווהמן בליגה הופסקה בחוברת מספר 243 מאוקטובר 1985, כאשר הוא עזב לטובת הידוק מערכת יחסיו עם מירה.

העידן המודרני[עריכת קוד מקור | עריכה]

עמוד ראשיPostscript-viewer-shaded.png
ראו גם – העידן המודרני של הקומיקס

לאחר המיני סדרה המשבר בעולמות האינסופיים של שנת 1985, כמה מהדורות מוגבלות קצרות החלו בהרצה בסוף שנות ה-80 ותחילת שנות ה-90 של המאה ה-20. אקווהמן נצפה כשהוא לובש תלבושת כחולה כהה חדשה, וכן מספר אלמנטים מסיפור המקור של תור הכסף הורחבו, כולל מערכת יחסיו עם אחיו החורג "מאסטר האוקיינוס". המהדורות המוגבלות גם הוסיפו מספר אלמנטים מיסטיים למיתולוגיית הדמות והמציאו מחדש את מאסטר האוקיינוס כמכשף. אקווהמן שב לתלבושתו הרגילה באירוע הקרוסאובר "פלישה" מסוף שנת 1988.

שכתוב סיפור המקור[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1989, חוברת הספיישל Legend of Aquaman בכתיבתו של רוברט לורן פלמינג ובאיורם של קית' גיפן וקורט סוואן שיכתבה מחדש את המיתוס וסיפור המקור של הדמות, למרות ששמרה על עיקר ההיסטוריה שלה מתור הכסף. אקווהמן מהעידן המודרני נולד כאורין למלכה אטלנה ולמכשף המסתורי אטלן בעיר האטלנטית פוסידוניס. בעקבות שיערו הזהוב - אותו ראו האטלנטים חדורי האמונות הטפלות כסימן לקללה לה קראו בשם "סימנו של קורדאקס" - הוא ננטש במרסי ריף ("שונית החמלה"), הנמצאת מעל למפלס המים בשעת גאות ומאלצת את שוכני הים להיחשף לאויר, מה שקטלני לתושבי אטלנטיס. היחיד שדיבר בשיבחו של אורין היה וולקו, מדען שלא הייתה לו סבלנות למיתוסים ולאמונות טפלות. למרות שתחינותיו נפלו על אזניים ערלות, וולקו הפך בהמשך לחבר קרוב וליועצו של אורין הצעיר.

אורין גדל כילד פרא בערבות האוקיינוס כשיצורי הים היו לחבריו היחידים. הוא נמצא בידי שומר מגדלור בשם ארתור קורי, אשר קרא לו על שמו. יום אחד, ארתור הבן חזר הביתה וגילה שאביו המאמץ נעלם, לכן עזב והמשיך בחייו לבדו. בצעירותו, ארתור נדד לצפון הרחוק, שם פגש בילדה אינופיאטית בשם קייקו והתאהב בה. בזמן זה הוא רכש את שנאתו של אורם, "מאסטר האוקיינוס" לעתיד שהתברר בהמשך כאחיו החורג, בנם של אטלן ואישה אנופיאטית. ארתור גורש בטרם נודע לו שקייקו בהריון עם בנם המשותף קוריאק.

לאחר מכן, ארתור חזר לימים ונשאר מחוץ לטווח ראייתה של האנושות, עד אשר גילה את פוסידוניס. הוא נלכד בידי הממשל הדיקטטורי ששלט בעיר באותם ימים והוכנס למחנה כלא. שם פגש בוולקו, אויב המדינה, שלימד את ארתור את שפת האטלנטים ואת דרכם. בשעת לכידתו, ארתור למד שגם אימו הייתה כלואה, ולאחר מותה הוא נמלט משביו. בסופו של דבר הוא הגיע ליבשה והחל להשתמש בזהות "אקווהמן" ולהיחשף לציבור כאחד מגיבורי-העל שצצו באותם ימים. בעת חזרתו לפוסידוניס הוא הומלך למלך ופגש במירה, עמה התחתן. מנקודה זו והלאה, היסטוריית הדמות זהה למדי לזו מתור הכסף.

כפי שתואר במיני סדרה Aquaman שרצה למשך חמישה חלקים בין יוני לאוקטובר 1989, ואשר שאלה מספר אלמנטים מחוברת הספיישל, מירה נדחפה לכדי שיגעון ממותו של ארתור ג'וניור והוחזקה בבית חולים פסיכיאטרי בפוסידוניס. מעט לאחר מכן, כוח חוצני כבש את אטלנטיס. ארתור נאלץ להציל את העיר אך מירה מנעה זאת ממנו, לאחר שברחה מהמוסד אליו נלקחה. היא האשימה אותו במות בנם וברגע של זעם עזבה את מימדו של אקווהמן.

פרסומו של הסופר פיטר דייוויד "קורות אטלנטיס",[20] אשר סיפר את סיפורה של אטלנטיס מהתקופה שלפני המבול ועד ללידתו של אקווהמן, הביא להתעניינות מחודשת בדמויות אטלנטיס העתיקה אורין ואטלן. סדרה חדשה של אקווהמן החלה בהרצה מדצמבר 1991 למשך שנה, בה אקווהמן החליט להשאר בפוסידוניס ולשמש שוב כמגן העיר. למשך זמן מה הוא שימש כנציג אטלנטיס באומות המאוחדות אך תמיד מצא עצמו שב לתפקיד גיבור-העל. אט אט הוא שקע בעבודתו ובבדידותו, והוא חזר למימי האוקיינוס. הוא היה מעורב בניסיונו של "המנטה השחורה" להשמיד את אטלנטיס על ידי דחיפתה למלחמה עם עולם היבשה.

פיטר דייוויד חזר לכתוב עבור הדמות בסיפור בן ארבעה חלקים בשם Aquaman: Time and Tide ("אקווהמן: זמן וגאות") משנים 19931994. סיפור זה העמיק וחקר את היסטוריית הדמות, וזאת כאשר אקווהמן למד על ההיסטוריה של עמו מכתבים עתיקים שהועברו מדור לדור. הוא למד ששמו האמיתי הוא אורין ואשר הוא ואויבו "מאסטר האוקיינוס" חולקים את אותו אב - מכשף אטלנטיס העתיקה בשם אטלן. דבר הגילוי גרם לאורין לפרצי זעם ודיכאון אשר יובילו בהמשך לסדרת עימותים עם אויבו, כפי שנחזה בכתבי אטלנטיס ש"שני אחים ילחמו על השליטה באטלנטיס". לסדרה זו ניתן הקרדיט כזו שהעלתה את רף הפופולריות של הדמות בעידן המודרני.[21]

כיוון חדש[עריכת קוד מקור | עריכה]

אקווהמן קיבל סדרה חדשה משלו בשנית באוגוסט 1994, שהחלה בכתיבתו של פיטר דייוויד בעקבות המיני סדרה Aquaman: Time and Tide. סדרה זו הייתה ההרצה הארוכה ביותר של הדמות, ונמשכה כ-75 גליונות עד לינואר 2001. דייוויד פרש ממלאכת הכתיבה בחוברת מספר 46, לאחר שעבד על הסדרה כארבע שנים, והחליפו אותו כותבים כדן אבנט, אנדי לאנינג, אריק לארסן ודן ג'ורגנס.

דייוויד החל כאשר העניק לאקווהמן מראה חדש, שכעת נראה עם שיער ארוך והוא מעוטר בזקן. בעקבות תגליותיו כשקרא את "קורות אטלנטיס", אקווהמן פורש בחזרה לאוקיינוס. אקווהלאד מוצא אותו כמה שבועות לאחר מכן שקוע במחשבותיו במערה, כששערו ארוך וזקנו עבות. מעט לאחר מכן,[22] אקווהמן מאבד את ידו השמאלית כאשר הנבל המטורף כריבדיס גוזל את יכולתו לתקשר עם יצורי הים ולוכד את ידו בבריכה ששורצת בדגי פיראניה. הדבר גורם לאקווהמן להשתגע, והוא מתחיל לחלום חלומות נבואיים. בחפשו אחר "סמל מסחרי" לעצמו, הוא מחבר ראש חנית עם צלצל במקום ידו החסרה. חולצתו הכתומה הקלאסית נקרעה מעליו בקרב נגד לובו, והוא מחליפה בחליפת שריון גלדיאטורית.[23] לאחר השמדתו של הצלצל, ידו של אקווהמן מוחלפת בתותב קיברנטי בעל מכניזם המאפשר לו לשלוט בצלצל.[24]

קשת הסיפור העיקרית הגיעה לשיאה בחוברת מספר 25, ונגעה לחמש ערי אטלנטיס האבודות. אקווהמן מתמודד מול גזע חוצני פולש שקשור למקורותיהם של האטלנטים, ועליו לחפש את הערים האבודות ולאחד אותן כנגד אותו אויב. קשת הסיפור מקבעת את דמותו כ"המלך הלוחם", והוא הופך לכוח פוליטי משפיע השולט ללא כל עוררין על כל הערים האטלנטיות. יתרת הרצתו של דייוויד מתרכזת באורין המקבל עליו את ירושתו ואת תוארו כמלך. בתקופה זו הוא מגלה שרידים של ספינה חייזרית מתחת לפוסידוניס, משתלט עליה, ומחזיר את פוסידוניס אל מעל לפני הים. השינויים התרבותיים שמתרחשים כתוצאה מכך - כולל תיירות ומחויבויותיו כגיבור וכמלך - מעלים את המתחים בינו לבין הכוחות הפוליטיים בעיר. בתקופה זו אשתו מירה חוזרת מהמימד החיצוני בו הייתה כלואה וחזרה לה שפיותה, ואקווהמן מונע ניסיון הפיכה של קוריאק ויועצו וולקו. הצלצל השני שלו נהרס אף הוא, והוא מחליף אותו בתותב מוזהב שפותח בידי מדענים אטלנטים ואשר מסוגל לשנות את צורתו בפקודה. לאחר מלחמה קצרה עם מדינה יבשתית, אקווהמן מרחיב את השפעתה של אטלנטיס על ידי סיפוחה של המדינה אליה.

הפסקה בין חוברות[עריכת קוד מקור | עריכה]

למשך שנתיים, לא הייתה לאקווהמן סדרה משלו, אך עלילתו סופרה דרך הופעות אורח בסדרות אחרות. הוא הצטרף לליגת הצדק שהוקמה מחדש,[25] ושימש כחבר עד לאירועי "עולמנו במלחמה" של שנת 2001, בו אקווהמן והעיר פוסידוניס נעלמו ונחשב כי העיר הושמדה בידי גשש של הנבל אימפריאקס. במקומה נוצר קרע במימי האוקיינוס וחברי הליגה הציבו הולוגרמה עצומת ממדים של אקווהמן מעליו שתשמש כמשואה לאזהרת ספינות וכסימון לאטלנטים אם ימצאו את דרכם חזרה.

ליגת הצדק גילתה כי העיר עדיין נמצאת, והיא פשוט ממוגנת באורח קסם, אך היא בחורבות וכנראה לא מאוכלסת. האטלנטים היו לכודים בעבר הרחוק, לשם שלח אותם טמפסט (גארת', אקווהלאד לשעבר) כמוצא אחרון כשנראה כי העיר תושמד בידי הגשש. אולם, הם שועבדו שם בידי אבותיהם הקדומים, המונהגים בידי המכשפה העוצמתית גאממניי, ואקווהמן עצמו נהפך למים חיים ונכלא בבריכה מעוטרת. במשך הזמן, הציוויליזציה קרסה ורק גאממניי שרדה בינות החורבות.

לאחר מספר חודשים (15 שנים עבור האטלנטים), ליגת הצדק שיחררה את אקווהמן מהבריכה בה היה כלוא,[26] והוא הצליח לנתק את השפעתה של גאממניי מעל העיר החרבה כאשר הטביע את העיר. בזמן שלחם בגאממניי, חברי הליגה החזירו את האטלנטים למקום מושבם הראוי, ואלה החלו בבנייה מחדש של עירם.

חזרה למקורות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כרך שישי של הדמות החל מעט לאחר מכן בכתיבתו של ריק וייץ', שביקש לקחת את הדמות לכיוון מיסטי יותר. הסדרה החדשה רצה למשך 57 גליונות החל מפברואר 2003. אקווהמן הואשם על ידי עמו בלקיחתם חזרה בזמן, ונגזר דינו למות. הוא נמלט ופגש בגבירת האגם, שהעניקה לו תותב חדש המורכב ממים מיסטיים ובעל תכונות בלתי רגילות. החל מכאן, אקווהמן חזר למראהו הרגיל - חולצה כתומה, שיער קצר וללא זקן, אך הוא לא שב לעירו למשך כמה שנים.

בהמשך, אקווהמן הגיע לסן דייגו לאחר שרעידת אדמה השקיעה חצי מהעיר לתוך האוקיינוס השקט. הוא גילה שהרבה אנשים שרדו את האסון וקיבלו את היכולת לנשום מתחת למים, והוא עזר להם לבנות מחדש את החלק השקוע של העיר, לו קראו בשם סאב-דייגו ("דייגו התחתית"). בזמן זה עזרה לאקווהמן שותפה חדשה בשם לורנה, שהפכה ברבות הימים לאקווהגירל החדשה. היא הייתה היחידה מתושבי דייגו השקועה שיכולה לנשום אויר ומים גם יחד. גלותו של אקווהמן התגלתה כמזימה שאורגנה בידי מעגל מכשפים שעלו לכוח באמצעות ידע שרכשו בעידן הקדום. הוצע לו מעמד המלך אך הוא סירב.

באירוע המשבר האינסופי, אטלנטיס הושמדה בידי הספקטר ורבים מתושביה נהרגו, כולל בנו של אקווהמן קוריאק וחברו הטוב וולקו. אקווהמן הוביל את השורדים לסאב-דייגו בתקווה ששני העמים האבודים יוכלו לעזור אחד לשני. כאשר "המנטה השחורה" התקיף את העיר השקועה, אקווהמן הביס אותו והשאיר אותו למות כשדגים טורפים סובבים אותו.

השנה החסרה והמשבר האחרון[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות אירועי "שנה מאוחר יותר" (החל מגיליון מספר 40 ממאי 2006), סדרת החוברות נקראה מחדש Aquaman: Sword of Atlantis ופנתה לכיוון שונה לגמרי תחת כתיבתו של קורט בוזיאק. אקווהמן נעדר ונחשב למת. צעיר העונה לשם ארתור ג'וזף קורי מזומן על ידי שוכן מסתורי מהמעמקים לנטול את זהותו של אקווהמן, ובהדרגה מתגלה כי השוכן במעמקים עצמו הוא אקווהמן, וכי איבד חלק נכבד מזיכרונותיו, עבר מוטציה מוזרה וקיבל כוחות קסם. שינויים אלה הוסברו רק מאוחר יותר - במהלך השנה החסרה כפי שהוצג בסדרת החוברות החודשיות "52", אקווהמן מופיע בקצרה במהלך טקס הזיכרון לסופרבוי. אורין ערך עסקה עם אלוהי הים בניסיון נואש להציל כמה מתושבי סאב-דייגו שאיבדו את היכולת לחיות מתחת לפני הים. אלוהי הים השתמשו בעצמות ידו החסרה של אורין, ובריטואל מכושף העניקו לו את הכוח להעלות את סאב-דייגו אל פני הים. אולם, אורין עבר מוטציה והפך לשוכן המעמקים כתופעת לוואי אחרי שקיבל את הכוחות ואיבד את זיכרונותיו כתוצאה מכך.[27] הגורל אותו חזה עבור ארתור ג'וזף קורי היה למעשה זיכרון עמום מעברו.

לאחר שניסה לעזור למחליפו, אורין נרצח.[28] לפי בקשתו, גופתו הועברה ונטמנה ביבשה במרסי ריף לפני תחילת מאורעות הלילה האפל ביותר, בו טמונה גופתו של אביו המאמץ טום קורי.[29]

הלילה האפל ביותר[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הלילה האפל ביותר

בחוברת הראשונה של אירועי "הלילה האפל ביותר", גארת' חוזר לאטלנטיס ואומר לאשתו של אורין, מירה, שהוא כועס על העובדה שגופתו של אקווהמן נקברה על היבשה. היא עונה לו שאקווהמן חש בבטחה על היבשה וכי זה היה רצונו. זמן מה לאחר מכן, טבעת כוח שחורה נראית כשהיא נכנסת לקברו, וגורמת להאנשת גופתו לחיים. אקווהמן עולה מן הקבר יחד עם גיבורות העל אקווהגירל ודולפין, ודורש ממירה שתתאחד עמו במוות, ואפילו מציע לה הזדמנות לפגוש את בנה המת. גארת' נהרג ומצטרף לחיל הפקחים השחורים. מירה נלחמת בגופתו המתה של אורין ואינה מכירה בכך שמדובר בבעלה. בשיאם של האירועים, אקווהמן הוא מבין אלה אשר מוחזרים לחיים בידי ישות החיים הלבנה, והוא מתאחד עם אשתו. משום שטבעת הכוח השחורה שיחזרה את גופתו של אורין, ידו חוזרת אליו בהחייאתו המחודשת.[30]

היום הבהיר ביותר[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – היום הבהיר ביותר

אקווהמן ומירה מבלים את הלילה יחדיו במגדלור במפרץ אמנסטי, ובבוקר מירה מגלה את ארתור ליד המזח כשהוא מסתכל על הים ותוהה על פשר חזרתו לחיים. היא מנחמת את בעלה ומזמינה אותו לשחות לצידה, אך ארתור מהסס כשהוא צופה בהשתקפותו כפקח שחור במים.[31] מאוחר יותר, הוא ומירה מסכלים את התקפתה של ספינת פיראטים, אולם הוא מגלה שביכולתו לזמן יצורי מים מתים לעזרתו. בוסטון ברנד משתמש בטבעת הכוח הלבנה שלו כדי לצפות מהצד ואינו מסוגל להסביר מדוע אקווהמן שמר את אחת מיכולותיו כפקח שחור.[32] בזמן שהם מנקים כתם נפט, אקווהמן ומירה מותקפים על ידי חיילים מעולם הבית של מירה. מירה מגלה לו שהיא נשלחה להרוג אותו.[33] היא מגלה כי מוצאה הוא ממושבת עונשין בשם קסבל המחזיקה בדלנים שמרדו בממלכת אטלנטיס,[34] וישות החיים הלבנה מופיעה כאשר דדמן משתלט על הכוח הלבן, ופוקד על אקוהמן לאתר את ג'קסון הייד.[35] מירה מגלה כי היא מכירה את ג'קסון והוא בנו של בלאק מנטה,[36] ואקווהמן עוצר בעד בלאק מנטה ואחותה התאומה של מירה לרצוח את אביו המאמץ של הייד, ופוקד על מירה להגן על אטלנטיס מאנשי קסבל.[37]

אקווהמן מוצא את ג'קסון, ומביא לו חליפת שריון עתיקה עם תוסף המאפשר לו לשלוט בכוחותיו, ומביא אותו להגן על אטלנטיס.[38] אקווהמן, ג'קסון ומירה חוברים לצבא אטלנטיס ומגנים על העיר מצבא קסבל בהנהגת אחותה התאומה של מירה, וג'קסון נדקר בידי בלאק מנטה[39] אך עוצר את הדימום בעוד מירה ואקווהמן מביסים את צבא האויב. ג'קסון משתמש בכוחותיו כדי לכלוא את צבא קסבל הנותר ואת אביו במשולש ברמודה. ישות החיים הלבנה מחייה את אקווהמן באופן סופי, אך מאדה אותו מיידית.[40] הוא נעשה ליסוד המים, וזאת לצד פיירסטורם כייסוד האש, הוקמן והוקגירל כייסוד האוויר והצייד ממאדים כייסוד האדמה. ישות החיים הלבנה מסבירה להם כי היא איחדה את כולם נגד האוואטר האפל, גרסה של היצור מן הביצה שחיבורו לכוח "הירוקת" היה נגוע בנוכחותו של נקרון.[41] ארבעת היסודות מעכבים את האוואטר האפל בעוד ישות החיים הלבנה מחייה את אלק הולאנד, היצור מן הביצה המקורי ההורס את האוואטר האפל והופך למארח ישות החיים הלבנה. אקווהמן חוזר לחיים וידו הכרותה משוחזרת. הוא בוחן את כלי-הנשק של צבא קסבל, ומגלה כי הם האטלנטיים האמיתיים.[42]

ה-52 החדשים[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך ציר הזמן "פלאשפוינט" הנוצר בשוגג בידי הפלאש בארי אלן, אומת אטלנטיס בהנהגת אקווהמן נלחמה באומת האמזונות בהנהגת המלכה דיאנה לאחר שזו הרגה את מירה. המלחמה התרחשה בשטחי אירופה וגרמה להרוגים רבים, כמו גם ליצירת תנועת מרד בהנהגת לויס ליין. לאחר קרב נגד הפלאש לבין פרופסור זום, יקום DC אותחל מחדש.[43][44][45] ביקום החדש שנוצר, אקווהמן הוא ארתור קורי, היבריד אנושי-אטלנטי. הוא מגן על תושבי בוסטון כדי לפתח מוניטין חיובי נגד הדימוי השלילי שנוצר לו, ובמקביל כמעט ונוטש את האטלנטים.[46] הוא נעשה לחבר מייסד של קבוצת ליגת הצדק לאחר שעזר להגן על כדור הארץ מפלישתו של דארקסייד.[47] לאחר שאומת אטלנטיס בהנהגת אורם תוקפת את החוף המערבי של ארצות הברית, ארתור נעזר בחברי בליגת הצדק ובפרופסור וולקו כדי להדיח את אורם, להשתלט מחדש על הכס ולבטל את המתקפה.[48][49]

כוחות ויכולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כוחו המזוהה ביותר של אקווהמן הוא יכולתו הטלפתית לתקשר עם כל יצור מימי חי, אותם הוא יכול לזמן ממרחקים גדולים. למרות שיכולת זו יכולה להשפיע על יצורי הים, היא גם אפשרית על ציפורים כעיטמים ואנשים שמקורם מהאוקיינוס. החל מהאתחול המחודש שנעשה ליקום DC בספטמבר 2011, יכולת תיקשור זו הופחתה בהרבה ונקבע כי יצורי הים אינם תבונתיים מספיק כדי לתקשר עמם.

לאקווהמן מספר כוחות-על, שנובעים מעצם הסתגלותו לחיים במעמקי האוקיינוס. יש לו את היכולת לנשום מתחת לפני הים, כוח על-אנושי, שחייה במהירות גבוהה, ובעל סיבולת גבוהה במיוחד לעמוד בלחצי הזרמים והטמפרטורות הקרות של מעמקי האוקיינוס. הדבר עוזר לו לעמוד גם בפני ירי ממכונת ירייה. הוא מסוגל לראות בחשכה מוחלטת ויש לו שמיעה מוגברת המעניקה לו יכולת סונאר מוגבלת. למרות שהוא מסוגל לשהות במים ללא הגבלת זמן וללא תופעות לוואי, הוא הופך לחלש אם הוא נשאר מחוץ למים לטווח ארוך. כאשר באטמן המציא לו חליפת מים מיוחדת, הוא היה מסוגל להלך על היבשה לתקופה ארוכה.

לאחר אובדן ידו השמאלית, אקווהמן החליף אותה בתותב קיברנטי נשלף, ולאחר מכן ביד קיברנטית. היד המכנית הוחלפה ביד מיסטית עשויה מים, אותה קיבל מגבירת האגם, ואשר העניקה לו מגוון יכולות כולל האפשרות ליבש את מי שהוא נוגע בו, לשנות את צורת היד לפי רצונו, האפשרות לירות פרצי מים, יצירת שערים לממדים מיסטיים אחרים, וכן יכולות ריפוי. אקווהמן מסוגל גם לשלוט במים ולעצב אותם כרצונו. מאז חזרתו לחיים לאחר "הלילה האפל ביותר", ידו של אקווהמן חזרה, אך הוא גם קיבל יכולות לתקשר עם יצורי מים מתים מזמנו כפקח שחור.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אקווהמן בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ Top 100 Comic Book Heroes: #52 - Aquaman
 2. ^ Superboy #171, January 1972
 3. ^ Aquaman #29, October 1966
 4. ^ The Brave and the Bold #28, March 1960
 5. ^ Adventure Comics #269, February 1960
 6. ^ Adventure Comics #264, September 1959
 7. ^ Aquaman #11, September 1963
 8. ^ Aquaman #23, October 1965
 9. ^ Aquaman #29, September 1966
 10. ^ Aquaman #35, September 1967
 11. ^ Aquaman #21, May-June 1965
 12. ^ Aquaman #22, August 1965
 13. ^ Aquaman #37, January 1968
 14. ^ Aquaman #26, July 1976
 15. ^ Aquaman #1, January-February 1962
 16. ^ The Brave and the Bold #73, August-September 1967
 17. ^ Aquaman #33, May-June 1967
 18. ^ Justice League of America #228-230, July 1984
 19. ^ Justice League of America Annual #2, October 1984
 20. ^ The Atlantis Chronicles #1-7, March-September 1990
 21. ^ Geoff Johns to write new Aquaman series, Kevin Melrose, March 27th 2011
 22. ^ Aquaman Vol. 5 #2, September 1994
 23. ^ Aquaman Vol.5 #5
 24. ^ Aquaman Vol. 5 #9
 25. ^ JLA #1, January 1997
 26. ^ JLA #68-75, July 2002-January 2003
 27. ^ 52 #50, April 2007
 28. ^ Aquaman: Sword of Atlantis #50, March 2007
 29. ^ Blackest Night #1, July 2009
 30. ^ Blackest Night #8, March 2010
 31. ^ Brightest Day #0, April 2010
 32. ^ Brightest Day #1, May 2010
 33. ^ Brightest Day #5, July 2010
 34. ^ Brightest Day #6
 35. ^ Brightest Day #7
 36. ^ Brightest Day #9
 37. ^ Brightest Day #10
 38. ^ Brightest Day #11
 39. ^ Brightest Day #19
 40. ^ Brightest Day #20
 41. ^ Brightest Day #23
 42. ^ Brightest Day #24
 43. ^ Flashpoint Vol.2 #1-5
 44. ^ Flashpoint: Emperor Aquaman #1-3
 45. ^ Flashpoint: Wonder Woman and the Furies #1-3
 46. ^ Aquaman Vol.7 #1
 47. ^ Justice League Vol.2 #4-6
 48. ^ Justice League Vol.2 #15–17
 49. ^ Aquaman Vol.7 #14–16
DC קומיקס
דמויות
סופרמן ג'ימי אולסןלאנה לאנגלויס לייןסופרבויסופרגירלסטילפרי וייטביזארוברייניאקגנרל זודדארקסיידדומסדייהמכחידלקס לות'רמונגולמטאלומיסטר מקסיזפטלקסופרבוי פרייםסייבורג סופרמן
באטמן
(דמויותסיפורים)
אלפרד פניוורת'באטגירלבאטוומןג'יימס גורדוןדמיאן וייןהעטלף השחורהציידתנייטווינגספוילרעזראלקאטוומןרוביןרובין האדוםאדם-עטלףאיש החידותאנרכיהבייןדדשוטדו-פרצוףהארלי קוויןהאשהברדס האדוםהג'וקרהדחלילהכובען המטורףהמסיכה השחורההפינגוויןהפיתוםמיסטר פריזסולומון גרנדיהוגו סטריינג'פויזן אייביפיירפלייפני חימרקילר קרוקראס-אל-גול
גרין לנטרן
(הספקטרום הרגשי)
אבין סוראיוןאלן סקוטאריסיהגאי גרדנרג'ון סטוארטג'יידהאל ג'ורדןחיל הפקחים הירוקיםחיל הפקחים הכחוליםסיימון באזקייל ריינרקילווגקרול פאריסשומרי היקוםאטרוסיטוסהקטור האמונדהיד השחורהחיל הפקחים האדומיםלארפליזנקרוןסינסטרופאראלקסקרונהשבט אינדיגו
פלאש בארט אלןבארי אלןג'וני קוויקג'יי גאריקוולי וסטמקס מרקוריג'סי צ'יימברסאברה קדברהאשף האוויראינרציהגורילה גרודגל חוםדוקטור אלכימיההחלילןזוםטופטריקסטרמאסטר המראותפרופסור זוםקפטן בומרנגקפטן קור
החץ הירוק ספידיהקנרית השחורהקונור הוקרוי הרפרמרליןקונסטנטין דרייקוןשאדוהרוזן ורטיגו
קפטן מארוול מרי מארוולקפטן מארוול הבןאדם השחורסובק
שונות אטוםאיש השעהאייקוןאנמי אייסאקווהלאדאקווהמןבוסטר גולדבושידוביסט בויברק שחורג'ונה הקסדוקטור מידנייטדוקטור פייתהוקגירלהוקמןהיצור מן הביצההנץ והיונההספקטרהצייד ממאדיםהשאלהוונדר גירלוונדר וומןוייבויילדקאטזטאנהחלוםמכשפתמיסטר טריפיקמירהסאנדמןסטארפיירסייבורגפיירסטורםקטאנהראבאג'ררייבןריק פלאגשרףאל דיאבלואמנדה וולרדת'סטרוקונדל סאבאג'לובוסטפנוולףפלסטיקצ'יטהקילר פרוסטקינג שארק
קבוצות-על
אירועים ביקום DC
שנות ה-30 אקשן קומיקס מס' 1 (אפריל 1938)
שנות ה-80 המשבר בעולמות האינסופיים (אפריל 1985) • האביר האפל חוזר (פברואר 1986) • באטמן: שנה ראשונה (פברואר 1987) • החץ הירוק: ציידי הקשת הארוכה (אוגוסט 1987) • הבדיחה ההורגת (1988) • מוות במשפחה (דצמבר 1988) • שחר הברקת (דצמבר 1989)
שנות ה-90 מותו של סופרמן (אפריל 1993) • נפילתו של אביר (אפריל 1993) • דמדומי הברקת (ינואר 1994) • שעת אפס: משבר בזמן (ספטמבר 1994) • קץ הממלכה (מאי 1996) • הלילה האחרון (נובמבר 1996) • ליל כל הקדושים הארוך (דצמבר 1996) • שטח הפקר (מרץ 1999)
שנות ה-2000 החץ הירוק: אשפת חצים (אפריל 2001) • זכות מלידה (ספטמבר 2003) • משבר זהות (יוני 2004) • גרין לנטרן: לידה מחדש (דצמבר 2004) • המשבר האינסופי (דצמבר 2005) • מלחמת חיל סינסטרו (אוגוסט 2007) • החץ הירוק: שנה ראשונה (ספטמבר 2007) • המשבר האחרון (יולי 2008) • סאגת ניו קריפטון (דצמבר 2008) • הקרב על הגלימה (מרץ 2009) • פלאש: לידה מחדש (אפריל 2009) • הלילה האפל ביותר (יוני 2009)
‏2010 ואילך היום הבהיר ביותר (מאי 2010) • מלחמת הפקחים הירוקים (מרץ 2011) • פלאשפוינט (מאי 2011) • מות המשפחה (אוקטובר 2012) • התכנסות (אפריל 2015) • מלחמת רובין (דצמבר 2015)
עיבודים למדיות נוספות
סרטי קולנוע באטמן (1966)סופרמןסופרמן 2סופרמן 2: הגרסה של ריצ'רד דונרסופרמן 3סופרמן חוזרבאטמן (1989)באטמן חוזרבאטמן לנצחבאטמן ורוביןבאטמן מתחילהאביר האפלעלייתו של האביר האפלגרין לנטרןהשומריםונדטהקונסטנטין
היקום הקולנועי של DC: איש הפלדהבאטמן נגד סופרמן: שחר הצדקיחידת המתאבדיםוונדר וומןליגת הצדקאקוומןשאזאםהג'וקרוונדר וומן 1984ציפורי הטרף
סדרות טלוויזיה
ואנימציה
לויס וקלארק: הרפתקאותיו החדשות של סופרמןסמולווילבאטמןבאטמן: האביר האפל חוזרבאטמן: מסכת התעתועיםבאטמן ומיסטר פריז: מתחת לאפסבאטמן: מתחת לברדס האדוםבאטמן - הסדרה המצוירתהבאטמןבאטמן הדור הבא: שובו של הג'וקרבאטמן: מתקפה על ארקהםהבן של באטמןבאטמן נגד רוביןבאטמן: דם רעבאטמן: הבדיחה ההורגתהברקליגת הצדק: סדרת האנימציההטיטאניםיחידת המתאבדים: כרטיס לעזאזלליגת הצדק - הדור הבאכוח הטיטאניםקונסטנטיןגות'האםלוציפרקריפטוןטיטאניםסיירת האבדון
יקום החץ: החץהפלאשאגדות המחרסופרגירלויקסן • (משבר בארץ-Xעולמות אחרים)
ורטיגו
כותבים ומאיירים: אד בניסג'ף ג'ונסאית'ן ואן סקייברמארק ויידג'ף לואבג'ף למיראלן מורפרנק מילרג'רי סיגלגייל סימוןביל פינגרבוב קייןג'ו שוסטר