עיסא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

עיסאערבית: عيسى) או אלמשׂיח עיסא בן מרים (בערבית: المسيح عيسى بن مريم) הוא שמו המוסלמי של ישו, שנחשב לאחד מנביאי האסלאם. יש גרסאות שונות באשר למקור השם המוסלמי: יש הטוענים כי זהו היפוך אותיות השם "יסוע" (يسوع - הצורה המקובלת של שמו של ישו בערבית בפי נוצרים), ו"יציקתן" לתבנית של שמות נביאים אחרים כגון "מוסא" (موسی - משה רבנו). טענה אחרת היא שהשם נגזר משמו של עשו (عيسو). לעיתים קרובות מופיע השם כ"עיסא בן מרים" (عيسى بن مريم). על-פי הקוראן, הוא היה אחד מהנביאים האהובים על אללה וייעודו היה הדרכתם של בני ישראל.

תפיסת האסלאם את ישו שונה הן מן התפיסה הנוצרית הרואה בישו את בן האל, שהקריב עצמו לכפרת חטאי האנושות, והן מן התפיסה היהודית הרואה בו משיח שקר. המוסלמים מאמינים שעיסא הוא נביא שנשלח אל העולם כדי להביא לעולם את דברי האל והוראותיו כיוון שאלה שובשו בידי בני האדם. מבחינה זו אין הוא שונה מכל נביא אחר באסלאם. הקוראן מכנה אותו מפורשות "משיח" ו"הבטחת האלוהים", ומציין שאלוהים הבטיח מפורשות למרים כי בנה יהיה המשיח, אך האמונה הנוצרית באלוהיותו של ישו ובשילוש הקדוש, לעומת זאת, זוכה להתנגדות חריפה מצד האסלאם.

באסלאם, מורשתו של עיסא נחשבת לחלק ממסר אלוהי מתמשך וממערכת צדק הנחשפת בהדרגה לאנושות בידי אללה. הם רואים את עיסא וכן נביאים תנ"כיים אחרים כאברהם, נח, יוסף, משה ודוד כמוסלמים. עיסא נחשב כנביא הגדול האחרון שהתקיים לפני הנביא מוחמד. הוא קיבל מאלוהים את תורת האינג'יל, הדומה בתכניה לברית החדשה. המוסלמים מאמינים שהברית החדשה הקיימת היום היא עיוות של הברית המקורית ואיננה מייצגת אותה.

אמונות נוספות בנוגע לעיסא[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • עיסא לא היה אלוהים ולא בנו של אלוהים אלא כאחד האדם. המסר שלו לאנושות זהה לזה של כל נביא אחר, מאדם הראשון ועד מוחמד, אך מסר זה עוות בידי אלה המתיימרים להיות יורשיו הטבעיים. תאולוגים מוסלמים טוענים שהתנ"ך מתייחס גם לדמויות מוקדמות יותר ולא קדושות כאל בניו של אלוהים, למשל לדוד המלך:
"אֲסַפְּרָה אֶל חֹק ה' אָמַר אֵלַי בְּנִי-אַתָּה אֲנִי הַיּוֹם יְלִדְתִּיךָ." (תהלים ב' ז', הנוצרים מתייחסים לפסוק זה כמבשר את לידתו של ישו).
  • עיסא נולד בדרך נס, ללא אב ביולוגי, ובכוח רצונו של אלוהים בלבד. אמו מרים היא אחת הנשים המקודשות, הדתיות, הפשוטות ושופעות החסד ביותר מאז ומעולם. היא הייתה בתולה לפני, במשך ואף לאחר לידתו של עיסא.
  • ביכולתו של עיסא היה לחולל נסים, אך מקורה של יכולת זו היה רצונו של אלוהים בלבד. הנס הראשון שלו, מלבד הולדתו הפלאית, היה הגנה על אמו בפני האשמות על בגידה בבעלה באמצעות דיבור, ימים בודדים בלבד לאחר הולדתו. הקוראן מציין נסים נוספים, ביניהם הקמת מתים לתחייה, השבת הראייה לעיוורים, ריפוי מצורעים ויצירת ציפורים חיות מחרס.
  • עיסא ויתר על כל חפציו הגשמיים וחי חיים נטולי אלימות לחלוטין. הוא נמנע מאכילת בשר בעלי-חיים ומשתיית אלכוהול.
  • בחזיונותיהם של מוחמד ומלוויו, עיסא הוא בעל גון עור אדמדם, שיער חלק, מים נוטפים מראשו והוא נתמך בידי שני גברים.
  • עיסא לא נרצח, ובפרט גם לא נצלב, אלא שאלוהים גרם לכך שאויביו יחשבו שזה היה סופו,[1] עד לרגע בו אלוהים יחליט להחזירו לשם המשך חייו הטבעיים. מלומדים אחרים, המייצגים את עמדת המיעוט בוויכוח זה, טוענים שיהודה איש קריות נצלב בטעות במקומו, וכי כוונת הפסוק הקוראני ב"העלאתו" של עיסא בידי אלוהים היא העלייה במעמדו ובכבודו של עיסא.
  • עיסא חי בגן עדן ויחזור בעתיד לעולם לשם הבסתו של דג'אל (دجال - משיח שקר, המקביל האסלאמי לאנטיכריסט הנוצרי), ברגע שהעולם יתמלא באי-צדק. לפי האמונה, הוא ישחט את דג'אל בשעריה של לוד אשר בארץ ישראל, יתחתן, ילך לעולמו, וייקבר במסגד הנביא אשר בעיר מדינה, שם קיים עבורו קבר פתוח.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא עיסא בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ ר' סורת א-נסאא, איה 157: "وَقَوْلِهِمْ إِنَّا قَتَلْنَا الْمَسِيحَ عِيسَى ابْنَ مَرْيَمَ رَسُولَ اللّهِ وَمَا قَتَلُوهُ وَمَا صَلَبُوهُ وَلَكِن شُبِّهَ لَهُمْ وَإِنَّ الَّذِينَ اخْتَلَفُواْ فِيهِ لَفِي شَكٍّ مِّنْهُ مَا لَهُم بِهِ مِنْ عِلْمٍ إِلاَّ اتِّبَاعَ الظَّنِّ وَمَا قَتَلُوهُ يَقِينًا"