פורטל:אירלנד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אירלנד
אירלנד

אירלנד הוא אי באוקיינוס האטלנטי, 53° צפונית לקו המשווה, ו-8° מערבית לקו האורך של גריניץ', ממערב לאי הסמוך לו - בריטניה הגדולה . בין אירלנד ובריטניה הגדולה מפרידים הים האירי, התעלה הצפונית ותעלת סיינט ג'ורג', ומדרום לו הים הקלטי. שטח האי 84,421 קמ"ר, והוא האי השלישי בגודלו באירופה (לאחר בריטניה הגדולה ואיסלנד) והאי ה-20 בגודלו בעולם. אורכו (מצפון לדרום) 485 ק"מ, רוחבו (ממזרח למערב) 275 ק"מ, ואורך קו-החוף שלו 1,448 ק"מ.

ברוב שטחו של האי שוכנת הרפובליקה של אירלנד, המשתרעת על פני כחמש שישיות משטח האי, בשטח של כ- 70,000 קמ"ר. בצפון מזרחו שוכנת צפון אירלנד המהווה חלק מהממלכה המאוחדת.

האי מחולק לארבעה גלילות (פרובינציות) - קונכט (Connaught), אלסטר (Ulster), לנסטר (Leinster) ומנסטר (Munster) - ול-32 מחוזות. מתוך תשעת המחוזות המרכיבים את אלסטר, שישה כלולים בשטחה של צפון אירלנד. נכון ל-2009 אוכלוסיית האי נאמדת בכ-6.15 מיליון נפש, מתוכם כ-4.4 מיליון ברפובליקה של אירלנד.

!Fáilte chuig Portal na hÉireann! ברוכים הבאים לפורטל אירלנד!  !Welcome to the Ireland Portal


משני צידי התמונה טירת אשפורד, מחוז מאיו. משמאל לימין: חצי האי דינגל במחוז קרי, בירה גינס, פאב בטמפל באר, דבלין, צוקי מוהר.


צ'ארלס סטיוארט פרנל

צ'ארלס סטיוארט פרנל (‏27 ביוני 1846 - 6 באוקטובר 1891) מדינאי אירי, אשר קידם את מטרת "שלטון הבית" לאירלנד, ונחשב לאחד ממבשרי העצמאות האירית. פרנל נולד במחוז ויקלו למשפחה פרוטסטנטית. הוא למד בקולג' בקיימברידג', ומונה למושל במחוז הולדתו.

בשנת 1874 נכנס לפרלמנט הבריטי כנציג מפלגת "שלטון הבית", שזכתה ב-59 מ-100 המושבים שהוקצו לאירלנד . עד מהרה החל להתבלט כמנהיג המפלגה וכמארגן פעולות. פרנל החל להנהיג שיטות אשר נשענו על העובדה כי עבודת הפרלמנט האנגלי נשענה על המנהג ולא על תקנון כתוב. הוא החל לנקוט בפיליבסטרים, נאומים ארוכים שנועדו לשבש את עבודת הפרלמנט, וניצל את העובדה שלא ניתן היה להפסיקו, בהיעדר תקנות לסיום נאום בטרם זמנו.

הצלחתו הראשונה של פרנל הייתה קבלת "חוק הקרקעות" אשר צמצם מאוד את דמי החכירה ששילם האיכר האירי עבור ההחזקה באדמתו, בשנת 1881. מאוחר יותר נאסר בשל הפרות חוק, אך באפריל 1882 שוחרר מכלאו. מאוחר יותר הואשם בהירצחם של השר ותת השר לענייני אירלנד, אשמה שהופרכה. בשנים האחרונות לחייו היה פרנל מעורב בפרשיית אהבים עם קיטי או'שיי, שבעקבותיה הודח ממנהיגות מפלגתו, וכעבור זמן קצר מת.

Gap of Dunloe Black Lough.JPG
נוף במחוז קרי


מד מהירות של מכונית אמריקאית המציג הן יחידות מהירות ביחידות של מייל לשעה והן יחידות מהירות של קילומטר לשעה

אירלנד הייתה המדינה האחרונה מבין המדינות שנשלטו בעבר בידי האימפריה הבריטית לבצע את המעבר לשיטה המטרית, , ב-20 בינואר 2005. מעבר לשיטה המטרית או מטריפיקציה הוא התהליך של מעבר מדינות שונות לשימוש בשיטה המטרית תוך איסור השימוש ביחידות מידה שהיו נהוגות קודם לכן. הליך זה החל בצרפת בשנת 1790, לאחר המהפכה הצרפתית, והתפשט על פני שאר מדינות העולם. כיום משתמשים 95% מאוכלוסיית העולם בשיטה המטרית.


Article.gif

ג'יימס ג'ויס - יוליסס - לאופולד בלום - פול קיין


סמל אירלנד

הסמלים הלאומיים של אירלנד הם הדגלטריקולור בצבעי ירוק-לבן-כתום, הסמלמגן כחול המוטען בנבל אירי זהוב וההמנון – שיר לכת מראשית המאה ה-20.

סמלה של אירלנד הנקרא גם נבל בריאן בורו הוא – מגן כחול המוטען בנבל אירי זהוב. הנבל מזוהה עם אירלנד מאז המאה ה-14 ונקרא על שמו של המלך הקדום אשר מלך על כל חלקי האי בתחילת המאה ה-11. הצבע הכחול נקרא כחול סנט פטריק והוא גוון כחול המזוהה עם פטריק הקדוש, הקדוש המגן של אירלנד.

דגל אירלנד

דגלה של הרפובליקה של אירלנד הוא טריקולור בצבעי בצבעי ירוק ,לבן וכתום. הוא הונף לראשונה בשנת 1848 בידי לאומנים אירים במהלך מרד אירלנד הצעירה ומאוחר יותר הונף על בית הדואר המרכזי של דבלין במהלך מרידת חג הפסחא. הדגל מסמל את הרוב הקתולי (ירוק), את המיעוט הפרוטסטנטי (כתום) ואת השלום ואת דו הקיום ביניהם (לבן).

המנון אירלנד הוא שיר החיילים. שיר פטריוטי בשפה האירית מראשית המאה ה-20 אשר אומץ כהמנונה הלאומי של מדינת אירלנד החופשית. מקורו של השיר, שנכתב על ידי פיאדר קירני, הוא בשפה האנגלית ומתוכו מושר רק הפזמון החוזר כהמנון. את הפתיח והסיום המוזיקליים מנגנים כהצדעה לנשיא אירלנד בטקסים רשמיים.


פסלו של דניאל או'קונל ברחוב או'קונל בדבלין. או'קונל נחשב לאחד המדינאים המשפיעים ביותר על אירלנד המודרנית. בירכתי התמונה ניתן להבחין בהחוד של דבלין, העומד במקום בו עמד עמוד נלסון, שפוצץ על ידי אנשי המחתרת האירית

היסטוריה של אירלנד

פרקי היסטוריה:

מאורעות: יום ראשון העקוב מדם (1920) - חוק האיחוד של 1800 - קרב דבלין - מרידת חג הפסחא - רעב תפוחי האדמה הגדול באירלנד - יום ראשון העקוב מדם (1972) - המרד האירי של 1798

אישים: דניאל או'קונל - צ'ארלס סטיוארט פרנל - ויליאם תומאס קוסגרייב - אמון דה ואלירה - מייקל קולינס - תאובלד וולף טון - הנרי גרטן - ארתור גריפית - תומאס פרנסס מאהר - לורד קסלרי

אחרים: שין פיין - הצבא האירי הרפובליקני - יהדות אירלנד - ארין - הנייטרליות האירית


טופוגרפיה של אירלנד

כללי: האי אירלנד מוקף בשרשרת הרי חוף המקיפים מישור פנימי קעור שאינו עולה בגובהו על 150 מטרים מעל פני הים והוא ברובו מכוסה בדשא ובצמחייה ירוקת־עד שהקנו לאי את הכינוי "אי האזמרגד" (Emerald Isle). שטחים נרחבים באי מכוסים בביצות כבול. הגבוה בהרי האי הנו הקאראנטואיל בצפון־מערב שגובהו 1,041 מטרים מעל פני הים. בצפון מזרח האי רמה בזלתית בשם רמת אנטרים המגיעה אף לגובה של 550 מטרים מעל פני הים. בחלקו המזרחי אין באי מפרצים רבים, אך צדו המערבי של האי רצוף במפרצים שנופם מקסים, והידועים והגדולים ביניהם הנם מפרץ גולווי ומפרץ דונגאל (Donegal).

באי אגמים ונחלים רבים, ביניהם לוך ניי, לוך דרג ולוך רי. הנהר שאנון - הארוך בנהרות בריטניה ואירלנד - חוצה את האי בזורמו מצפון מערב לדרום לאורך 385 קילומטרים.


נהרות, נחלים וגופי מים: ליפי , שאנון

אזורים, שטחים ואיים: קונמארה, הבארן, איי אראן

הרים ומפלים:


Cliffs of Moher, Clare.jpg
Connemara (pixinn.net).jpg
GiantsCauseway OrganPipe.jpg
Bru na Boinne - Newgrange.jpg
Skelligmichsteps.jpg


אתרים ואזורים גאוגרפיים

אתרי מורשת עולמית:


Trinity College Dublin 2.jpg
GPO Portico - Morning.jpg
Castletower.jpg
Kilmainham Jail.jpg
Kylemore Abbey2007.jpg
Ashford castle from Lough Corrib.JPG

אתרים היסטוריים ותיירותיים:

מוסדותGeorge bernard shaw.jpg
Oscar Wilde portrait.jpg
James Joyce by Alex Ehrenzweig, 1915 cropped.jpg

אישיםחלוקה מנהלית של האי
מפת צפיפות האוכלוסייה באירלנד

האי אירלנד מורכב מארבעה גלילות (פרובינציות) הכוללות 32 מחוזות:

בצפון האי שוכנת פרובינציית אלסטר, שבה תשעה מחוזות, שישה מהם מרכיבים את צפון אירלנד, ושלושה שייכים לרפובליקה של אירלנד. במערב שוכנת קונכט, שהעיר הראשית בה היא גולווי, בדרום - מנסטר, שהעיר הגדולה בה היא קורק, ובמזרח לנסטר, בה שוכנת הבירה דבלין. הרפובליקה של אירלנד כוללת אם כן 26 מחוזות. אדמיניסטרטיבית, פוצל מחוז דבלין לשלושה מחוזות משנה, בנוסף לעיר דבלין עצמה, ומחוז טיפררי לשניים: צפון טיפררי ודרום טיפררי, כך שמספר המחוזות האדמיניסטרטיביים הוא 29. בנוסף, לחמש ערים - דבלין, קורק, לימריק, ווטרפורד וגולוויי - יש סטטוס זהה לזה של מחוז.


פרובינציית קונכט Flag of Connacht.svg:

מחוז גולוויי Flag of the counties of Galway and Westmeath.svg, מחוז מאיו Flag of county Mayo.svg, מחוז ליטרים Flag of county Leitrim.svg, מחוז רוסקומון Flag of county Roscommon.svg,
מחוז סלייגו Flag of county Sligo.svg.


פרובינציית מנסטר Flag of Munster.svg:

מחוז קלייר Flag of county Clare.svg, מחוז קורק Flag of the counties of Cork, Derry and Louth.svg, מחוז קריFlag of county Kerry.svg,, מחוז לימריק , מחוז טיפרריFlag of county Tipperary.svg,, מחוז ווטרפורדFlag of the counties of Cavan and Laois.svg,.


פרובינציית לנסטר Flag of Leinster.svg:

מחוז דבלין, מחוז קרלו, מחוז קילדייר, קילקני, לאויס, לונגפורד, לאות', מית', אופאלי, מחוז וסטמית', וקספורד, ויקלו.

פרובינציית אלסטר Flag of Ulster.svg:

ברפובליקה של אירלנד:

קאוואן, דונגאל ומוינהן

בצפון אירלנד

מחוז אנטרים, מחוז ארמה, מחוז דאון, מחוז פרמנה, מחוז לונדונדרי, מחוז טיירון


כללי: פוליטיקה של אירלנד - נשיא אירלנד - טישך - ממשלת אירלנד - אירכטס - דאל אירן - הסנאט האירי

מפלגות: שין פיין - פיין גייל - פיאנה פול

אישים: מרי רובינסון - דייוויד טרימבל - ברטי אהרן - בריאן קוואן

צבא וביטחון: כוחות ההגנה האירים - גארדה שיכנה

כלכלה ותשתיות: כלכלת אירלנד

תחבורה:אייר לינגוס - ריאנאייר - סיטיג'ט חברות: גינסP UK Flag.png
P countries.png
פורטל הממלכה המאוחדת פורטל מדינות העולם


Exquisite-kwrite.png

רוצים לעזור? הנה כמה משימות שבהן אתם יכולים לתרום:
  • כתבו או תרגמו ערכים מבוקשים. ברשימה זו תוכלו גם להוסיף ערכים שלדעתכם חסרים.
  • כאן אפשר למצוא ערימה של קצרמרים בנושא אירלנד שרק מחכים שירחיבו אותם.

מצאו ערכים לשיפור בנושא אירלנד: לשכתובלעריכהלהשלמהקצרמריםחדשיםדורשי מקורלפישוטבלי תמונה (יש לגלול את המסך כלפי מטה)

מהו פורטל? - רשימת כל קטגוריות המשנה והערכים