פורטל:מדינות העולם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

Gnome-colors-view-refresh.svg רענון הפורטל Netvibes.svg כיצד אוכל לעזור?    

מפת העולם
מדינה מתוארת במדע המדינה בדרך כלל כקבוצה של אנשים החיים בטריטוריה ספציפית על פי סמכות משותפת חוקית ופוליטית.

לפי הגדרה זו, המונח מדינה כולל בתוכו את המושג שלטון, בשימוש אחר, שני המושגים נרדפים. בין סוגי המדינות שהתפתחו עם ההיסטוריה היו ערי המדינה של יוון העתיקה, הריבונות הייתה מוטלת על האזרחים החופשיים של העיר העצמאית.

במהלך ימי הביניים הייתה אירופה מחולקת למספר רב של נסיכויות, שריבונויותיהן וגבולותיהן השתנו בתכיפות. ממצב זה של אנרכיה פוליטית, מדינת הלאום המודרנית, המורכבת מאנשים בעלי אזרחות דומה החיים בטריטוריה מוגדרת, התפתחה בתהליך הדרגתי שהשתרך לאורך מאות שנים. סוג השלטון השתנה, בהתחלה קמו שלטונות מונרכיים לחלוטין ולאחר מכן קמו מונרכיות קונסטיטוציוניות (חוקתיות) או רפובליקות, כמה מהן פדרציות או איחודים של מדינות חצי עצמאיות.

Decorative text divider.svg

מדינות לפי יבשת: אסיה, אפריקה, אירופה, אמריקה, אוקיאניה ; מדינות לשעבר

מדינות לפי שם, עיר בירה, עצמאות, אזור זמן, סיומת אינטרנט וקידומת בינ"ל

מדינות לפי אוכלוסייה, שטח, צפיפות, תמ"ג ופיתוח אנושי


דגל טנזניה
לאירועי היום בהיסטוריה נוספים


סמל בית המלוכה הבריטי

בית המלוכה הבריטי הנוכחי הוא למעשה שושלת מלוכה גרמנית. ב-1714 עלה לשלטון המלך ג'ורג' הראשון, שהיה נסיך גרמני בשם גאורג לודוויג, שאפילו לא ידע לדבר אנגלית. נכדו, ג'ורג' השלישי, כבר דיבר אנגלית שוטפת. נכדתו של ג'ורג' השלישי, המלכה ויקטוריה, הייתה גרמניה משני הוריה. ב-1839 נישאה ויקטוריה לנסיך הגרמני אלברט סקסה-קובורג-גותה, שנתן את שמו לבית המלוכה החל מ-1901. ב-1917, בתקופת מלחמת העולם הראשונה, החליף המלך ג'ורג' החמישי את שם משפחתו משמה הגרמני סקסה-קובורג-גותה לשם בעל הנופך הבריטי וינדזור, הואיל ונטען כי אין זה יאה שיהיה שם גרמני לבית המלוכה, בזמן שגרמניה היא אויב לבריטים.


בחרו ערך מומלץ מהרשימה וצפו בתוכן הנטען
Article blue with a globe icon.png

מדינות: קובה

אמנות ותרבות: אופרה גרמנית - אופרה צרפתית - פיסול ישראלי

דגלים וסמלים: דגל אוסטרליה - דגל גרמניה - דגל הממלכה המאוחדת - דגל ישראל - דגל קנדה

היסטוריה של מדינות: בולגריה במלחמת העולם הראשונה - היסטוריה של קובה - המחלוקת על הטקסים הסיניים - המערכה על צרפת - התקופה הממלוכית בארץ ישראל - מלחמת איטליה יוון - נסיגת צה"ל מסיני ומעזה (1956–1957) - צרפת החופשית - שושלת מינג - מושבת הכף ההולנדית

חוק ומשפט: איסור הצגת סמלים דתיים בבתי הספר בצרפת - החקיקה בישראל - המשפט בישראל

פוליטיקה וממשל: גבולות מדינת ישראל - הכנסת - המלוכה הקנדית -

תחבורה: הרכבת המנדטורית - מסילת אדיס אבבה-ג'יבוטי - נמל התעופה בן-גוריון - רכבות במצרים

אחר: אל תשאל, אל תספר - מדיניות לשונית בישראל

דגל ישראל

מדינת ישראל היא דמוקרטיה פרלמנטרית הנמצאת במזרח התיכון, לחוף הים התיכון. ישראל גובלת בים התיכון ובמצרים במערב, בים סוף בדרום, בירדן במזרח, בסוריה בצפון-מזרח ובלבנון בצפון. ביהודה ושומרון ובעזה נמצאים שטחים ואוכלוסיות בשליטת הרשות הפלסטינית, גוף מדיני שמעמדו הריבוני עוד לא הוכרע.

מדינת ישראל מונה, נכון למאי 2006, כ-7,026,000 תושבים. מספר זה כולל את תושבי הקבע במדינה, ולאו דווקא את האזרחים. 76% מתושבי הקבע בישראל הם יהודים. 20% מתושבי הקבע בישראל, כולל תושבי מזרח ירושלים, הם ערבים (מוסלמים ונוצרים) ומונים כ-1,387,000 תושבים. בנוסף ישנם דרוזים (1.5% - כ-115 אלף איש) וצ'רקסים.סמל אוסטרליה                 אוסטרליה                 דגל אוסטרליה
אוסטרליה היא שמה של ישות גאוגרפית, וכן של המדינה השולטת בישות זו.

כישות גאוגרפית, אוסטרליה היא היבשת הקטנה ביותר בעולם, או לחלופין האי הגדול ביותר בעולם. שטחה הוא 7.7 מיליון קמ"ר בקירוב, והיא גובלת באוקיינוס השקט ובאוקיינוס ההודי, מדרום-מזרח ליבשת אסיה. אוסטרליה היא היבשת היחידה הנשלטת כולה על ידי ישות מדינית אחת, זאת אף שלעתים מחשיבים אותה כחלק מאזור גאוגרפי ותרבותי בשם אוקיאניה, הכולל מדינות וטריטוריות נוספות באוקיינוס השקט.

המדינה אוסטרליה היא פדרציה המאגדת בתוכה שש מדינות ושתי טריטוריות: המדינות – ניו סאות' ויילס, ויקטוריה, קווינסלנד, אוסטרליה הדרומית, אוסטרליה המערבית, טסמניה והטריטוריות – הטריטוריה הצפונית וטריטוריית הבירה. אוסטרליה היא מונרכיה חוקתית; ראש המדינה נכון לשנת 2007 היא מלכת הממלכה המאוחדת, אליזבת השנייה, ולכן היא נחשבת אחת מממלכות חבר העמים הבריטי. רוב אוכלוסיית אוסטרליה כיום היא לבנה ממוצא בריטי, אך תושביה המקוריים הם כהי עור, ומכונים אבוריג'ינים.

מיקום אוסטרליה
לערך המלאלקטגוריהלפורטלהמורשת העולמית באוסטרליהמדינות נוספות

החי של אוסטרליה

הפאונה האוסטרלית מורכבת ממגוון רחב של בעלי חיים יחידים במינם; כ-83% מהיונקים, 89% מהזוחלים, 90% מהדגים ומהחרקים ו-93% מהדו-חיים שחיים ביבשת הם אנדמיים לאוסטרליה. הרמה הגבוהה של אנדמיות באוסטרליה מיוחסת לבידודה הגאוגרפי הממושך של היבשת, ליציבות טקטונית ולהשפעות צורת השתנות האקלים המיוחדת על האדמה והפלורה לאורך הזמן הגאולוגי. מאפיין ייחודי של חברת בעלי החיים של אוסטרליה הוא החוסר היחסי ביונקי שליה טבעיים. כתוצאה מכך חיות כיס, קבוצה של בעלי חיים שמגדלים את גוריהם בכיס, שכוללת בין היתר קנגורים, פוסומים וטורפי כיס, מחזיקות בנישות אקולוגיות רבות שבמקומות אחרים בעולם מוחזקות על ידי יונקי שליה. באוסטרליה חיים שניים מתוך חמישה מינים קיימים של בעלי ביב ומיני בעלי חיים ארסיים רבים, ביניהם: ברווזנים, עכבישים, עקרבים, תמנונים, מדוזות, רכיכות, אבנונים וטריגונים. באופן ייחודי, באוסטרליה חיים יותר מיני נחשים ארסיים מאשר לא ארסיים.

אבוריג'ינים

אבוריג'ינים הם התושבים המקוריים של אוסטרליה. לפי המחקר ההיסטורי, האבוריג'ינים חצו את הים מדרום מזרח אסיה לאוסטרליה לפני כ־40,000 שנה, שם הם חיו במנותק משאר האנושות, ופיתחו תרבות ייחודית, המבוססת על העברה בעל פה ובציור של מיתולוגיה המכונה "זמן החלום". האבוריג'ינים היו חסרי זכויות עד למשאל עם בשנת 1967, שהכיר בהם כאזרחים שווי זכויות והם קיבלו זכות הצבעה.

בית הפרלמנט הישן בקנברה, ומאחוריו בית הפרלמנט החדש

החזית הצפונית של קתדרלת פטריק הקדוש במלבורן

קנגורו אדום - גדול הקנגוראים ואחת החיות המפורסמות של אוסטרליה

קו הרקיע של פרת'

אבוריג'ינים, התושבים המקוריים של אוסטרליה

חורש דקלים באי הלורד האו

מופע במצעד המרדי גרא ההומו-לסבי של סידני, 2006

היסטוריה של אוסטרליה

מניחים שאוסטרליה הייתה מיושבת לפחות 50,000 שנה, כאשר אבות האבוריג'ינים היגרו מדרום מזרח אסיה. האירופים גילו את היבשת בראשית מאה ה-17, אז ביקרו במקום מספר משלחות מחקר הולנדיות. בשנת 1770 הגיע לאוסטרליה מגלה הארצות הבריטי ג'יימס קוק. קוק תבע חזקה על שני שלישים מהיבשת, למרות הוראות מפורשות של המלך ג'ורג' השלישי, לנהל משא ומתן עם התושבים המקומיים לפני כל פעולה חד צדדית.

דיווחו של קוק, שאוסטרליה לא מיושבת גרם ליסוד מושבת עונשין במקום, לאחר איבוד המושבות באמריקה. משט האסירים הראשון יצא מנמל פורטסמות' באנגליה והגיע ליבשת אוסטרליה ב-26 בינואר 1788. באותו יום ייסד הקפטן והמושל ארתור פיליפ את המושבה של ניו סאות' וולס.

המושבה "ארץ ואן דימן" (כיום טסמניה) נוסדה בשנת 1803. יתרת השטח, מה שמוכר היום כמדינת אוסטרליה המערבית סופח בשנת 1829. בעקבות התפשטות היישוב הבריטי הוקמו מושבות חדשות בשטח היבשת: אוסטרליה הדרומית בשנת 1836, ויקטוריה ב-1851 וקווינסלנד ב-1859. מדינת הטריטוריה הצפונית נוסדה בשנת 1863 כחלק מהמושבה של אוסטרליה הדרומית.

בין השנים 1855 - 1890 הפכו שש המושבות בהדרגה לאוטונומיות, והשלטון המקומי דאג לרוב ענייניהן הפנימיים. הממשל הבריטי שמר לעצמו כמה זכויות, בעיקר במדיניות החוץ, הביטחון והספנות הבינלאומית. למרות הכלכלה האגררית נשארה אוסטרליה מדינה אורבנית. הקהילות העיקריות נוצרו סביב סידני ומלבורן. ב-1 בינואר 1901, בתום תהליך שנמשך עשור שנים, התאחדו המושבות למדינה פדרלית אחת כדומיניון של האימפריה הבריטית. על אף שאוסטרליה זכתה בעצמאות שמר הממשל הבריטי לעצמו כמה תפקידים עד אשר חוק וסטמינסטר ביטל מצב זה.

אוסטרליה השתתפה בשתי מלחמות העולם תחת הכתר הבריטי. הכוח הצבאי ההתנדבותי של אוסטרליה אוחד יחד עם הכוח הצבאי של ניו זילנד ונקרא אנזא"ק. מאורעות מלחמת העולם השנייה, הביאו את ממשלות אוסטרליה לקדם מדיניות של יישוב היבשת, אך תחת מדיניות 'אוסטרליה הלבנה', הועדפו מהגרים אירופאים, בעיקר מבריטניה ואירלנד, ארצות האם של מרבית האוסטרלים, אך גם מיוון ואיטליה.

בית האופרה של סידני

מונולית אולורו

מזרקה בגני קרלטון על רקע בניין התערוכה המלכותי

פירמידת בול

אמו הוא העוף השני בגודלו אחרי היען; מצוי ביבשת אוסטרליה בלבד

ההרים הכחולים - רכס הרים בניו סאות' ויילס, כמאה קילומטרים מערבית לסידני


דגל נבחר

דגל ארצות הברית

דגל ארצות הברית ידוע גם כ"פסים וכוכבים". מורכב מהצבעים אדום, כחול ולבן. יש בו 50 כוכבים לבנים על רקע מלבני כחול, 7 פסים אדומים ו-6 לבנים.

כבר בשנת 1776 הניפו שלוש עשרה המושבות דגל שכלל את דגל בריטניה בקנטון. בשנת 1777, במהלך מלחמת העצמאות של ארצות הברית, אומץ לראשונה הדגל בסגנון מתכנותו הנוכחית, שהורכב אז מ-13 פסים אדומים לבנים מקבילים, ומקנטון של 13 כוכבים.

הרעיון המקורי שעמד מאחורי עיצוב הדגל, היה שכל מדינה תיוצג בכוכב ופס, אולם במרוצת הזמן התברר רעיון זה כלא מעשי. בשנת 1818 הוחלט ש-13 הפסים המקורים יישארו בדגל, ועל כל מדינה חדשה שתצטרף לאיחוד יוסיפו כוכב נוסף לדגל.

נכון לשנת 2005, הונפו 28 גרסאות שונות לדגל, כאשר השינוי האחרון נעשה בשנת 1960 עם הפיכת הוואי למדינה החמישים של ארצות הברית.


סמל נבחר

סמל מדינת ישראל

סמל מדינת ישראל הוא מגן אשר במרכזו מנורת שבעת הקנים ומשני צדיה ענפי זית ובתחתיתו הכיתוב "ישראל". המנורה ועלי הזית צבעם זהוב, להבדיל מצבעם בנס הנשיא, שבו צבעם כסוף.

את הסמל עיצבו האחים גבריאל ומקסים שמיר, והוא נבחר מבין 450 הצעות שהוגשו לוועדה מיוחדת לענייני סמלים שהקימה מועצת המדינה הזמנית. הוועדה פרסמה מכרז ובו קראה לתושבי המדינה להציע הצעות לסמל המדינה. במכרז פורטו המלצות לגבי האלמנטים שייכללו בסמל. מאות הצעות הוגשו לוועדה, ובתהליך ארוך נבחרו שלוש הצעות. אלה הובאו בפני מועצת המדינה הזמנית. המועצה החליטה לבחור בהצעה שהגישו האחים שמיר, ביום י"א בשבט תש"ט, 10 בפברואר 1949.מדינות אירופה: אוסטריה - איטליה - גרמניה - טורקיה - יוון - ספרד - קפריסין - שווייץ הגאוגרפיה של אוקראינה מדינות אמריקה: ברזיל - דומיניקה

מדינות אסיה: הודו - יפן - מונגוליה

מדינות אפריקה: - ניגריה - תוניסיה

מדינות ערב והמזרח התיכון: ישראל - לבנון - מצרים - טורקיה


מדינות מפותחות: איטליה - גרמניה - ישראל - קטאר - שווייץ - הממלכה המאוחדת

מדינות מתפתחות: פולין - חוף השנהב - מאורטניה - מונגוליה - ניגריה - רוסיה


צבאות של ימינו: צבא ההגנה לישראל - הכוחות המזוינים של ארצות הברית - הכוחות המזוינים של בריטניה - צבא אוזבקיסטן - הכוחות המזוינים של סוריה - הצבא היפני

צבאות של מדינות לשעבר: הצבא האדום - ורמאכט (הצבא הגרמני)

מדינות אירופה: הממלכה המאוחדת - גרמניה - צרפת - רוסיה - שווייץ

מדינות אמריקה: ברזיל - סמואה האמריקנית

מדינות אסיה: אוזבקיסטן - הונג קונג - מונגוליה - תאילנד - קוריאה הצפונית

מדינות אפריקה: אוגנדה - מאוריטניה - תוניסיה

מדינות ערב והמזרח התיכון: ישראל - כווית - לבנון - מצרים - קטאר - תימן


מדינות אירופה: איטליה - אירלנד - גרמניה - הונגריה - יוון - פולין - צרפת - הממלכה המאוחדת

מדינות אמריקה: ארצות הברית - פרגוואי - בוליביה - ברזיל -קנדה

מדינות אסיה: יפן - סין - מונגוליה - אוזבקיסטן - טורקמניסטן - אפגניסטן - קמבודיה - גאורגיה - הודו

מדינות אפריקה: אוגנדה - גאנה - דרום אפריקה - חוף השנהב - תוניסיה

מדינות ערב והמזרח התיכון: ישראל - מצרים - סוריה - לבנון - ירדן - איראן


P La Liberte.png
P parthenon.svg
P Flags.png
P geography1.png
P-southamerica.png
P middle east.png
היסטוריה מדע המדינה דגלים וסמלים גאוגרפיה אמריקה הלטינית המזרח התיכון


P Austria.png
P icon Iran.svg
P Ireland.svg
P Statue of Liberty.png
P christ.png
P Georgia2.png
אוסטריה איראן אירלנד ארצות הברית ברזיל גאורגיה
P German flag.svg
P UK Flag.png
Japan portal symbol 1.png
P Israel Flag2.png
P Chinese Dragon.png
גרמניה הממלכה המאוחדת יפן ישראל סין


Exquisite-kwrite.png

רוצים לעזור? הנה כמה משימות שבהן אתם יכולים לתרום:
  • כאן אפשר למצוא ערימה של קצרמרי מדינות שרק מחכים שירחיבו אותם.
  • מה שווים דף בקשת ערך ודף בקשת תמונות ואיורים אם לא מתייחסים אליהם?
  • ישנם ערכים שאי אפשר שיישארו במצבם הנוכחי וצריך לעבור עליהם ולתקן אותם בהקדם, ראו מסגרת "ערכים דורשי שיפור".
  • במיזם מדינות, המנסה להשלים את ערכי המדינות והפרטים שלהן (כג': ערי בירה,דגל, סמל ועוד), תוכלו לעזור להשלים את התמונה.

מהו פורטל? - רשימת כל קטגוריות המשנה והערכים