פורטל:רפואה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

Gnome-colors-view-refresh.svg רענון הפורטל Netvibes.svg כיצד אוכל לעזור?    

P medicine Colored Flat.svg

רפואה (medicine) היא ענף מדעי העוסק בחקר, מניעה, אבחון וטיפול במחלות של בני האדם ובניסיון לשיפור הבריאות שלהם. הרפואה מתבססת בעיקר על הישגי מדעי הטבע. במרוצת התפתחותה התפצלה הרפואה לענפים מדעיים שונים: רפואה פנימית, רפואת עיניים, אף אוזן גרון ועוד, ולפי ענפים חברתיים שונים: רפואה צבאית, רפואה משפטית, רפואה תעשייתית, רפואת בית חולים וכו'.

לרפואה המודרנית הישגים ניכרים, ובפרט גידול דרמטי בתוחלת החיים במאה השנים האחרונות, גידול שבעיקרו נובע מהישגיה של הרפואה, כגון אנטיביוטיקה וחיסונים, ובחלקו נובע מהשיפור בתזונה.


ייצוג תלת-ממדי של נוסחת המבנה של אספירין

אספירין (Aspirin או Acetylsalicylic acid) היא אחת התרופות הידועות והנמכרות ביותר בכל הזמנים. האספירין היא האבטיפוס של משפחת המדכאי דלקת שאינם סטרואידים (באנגלית: Nonsteroidal anti-inflammatory Drugs או בקיצור NSAIDs). פעילותה הרפואית העיקרית היא בשיכוך כאבים, אך היא יעילה גם בהורדת חום הגוף, עיכוב הצמדת טסיות הדם (נקרא גם באופן שגוי "דילול דם") ומשמש כתרופה אנטי-קרישתית, ובטיפול בדלקות כרוניות כגון דלקת מפרקים.

חשיבותו בהיסטוריה של הכימיה גדולה ביותר, שכן זוהי התרופה הראשונה שסונתזה במעבדה; עד לסינתוזה, בשנת 1897, היו כל התרופות מבוססות על חומרים שנמצאו בטבע. יצור האספירין מסמל את תחילתו של ענפי הפרמקולוגיה והכימיה תרופתית במדעי הרוקחות בצורתם המודרנית ושל התעשייה הפרמצבטית (תעשיית התרופות).


Schistosome Parasite SEM.jpg

כשם שמחזור חייו של הפרפר כולל ארבע צורות חיים שונות זו מזו (ביצה, זחל, גולם ופרפר בוגר) כך מחזור חייה של עלקת הבילהרציה מכיל שמונה צורות חיים שונות. צורות החיים הראשונות במחזור מכינות את הבילהרציה לקראת רבייה א-מינית כטפיל בגופו של חילזון והצורות האחרונות מכינות את הבילהרציה לרבייה מינית כטפיל בגופו של יונק. שמונה הצורות הן: ביצה, מירצידיום, זחל, שק נבגים, צרקריות, שיסטולות, תולעים בוגרות וזוגות של תולעים שבהם הנקבה חיה בכיס, שבגופו של הזכר (בתמונה). הביצה מופרשת מגוף היונק המאחסן אל מקווה מים וממנה בוקע מירצידיום (עובר מכוסה ריסים), שמתפתח לזחל, ששוחה וחודר אל חילזון. בגוף החילזון, הזחל מתרבים ברבייה א-מינית על ידי התפצלות וחלקיו הופכים לנבגים בתוך שק נבגים. אחרי שהשק מתבקע, הנבגים הופכים לצרקריות – יצורים בעלי יכולת שחייה, שתרים אחר יונק, שנכנס אל המים, במטרה לחדור אל בשרו. במהלך החדירה הם משירים את הזנב והופכים לשיסטולות. בשלב הבא, השיסטולות עוברות דיפרנציאציה לזכרים ולנקבות וכך הופכות לתולעים בוגרות. אלא, שבזה לא תם מסע גלגולי הצורה הגופנית של עלקת הבילהרציה. כאשר זכר ונקבה נפגשים, הנקבה משנה את צורתה כך שתוכל לשכון בכיס, בגופו של הזכר. מעגל החיים מושלם כאשר הזוג מטיל ביצים.
בריאות היא שילוב של יעילות תפקודית ומטבולית באורגניזם, הן ברמת המיקרו (רמת התא) והן ברמת המאקרו (הרמה החברתית). בשטח הרפואה, בריאות מוגדרת לרוב כיכולת האורגניזם להגיב ביעילות לאתגרים (למצבי מתח) ולהשיב בצורה יעילה "מצב של איזון" – הומאוסטזיס.

הגדרה מקובלת נוספת למונח בריאות היא זו אשר נוסחה על ידי ארגון הבריאות העולמי (WHO), עוד בשנת 1946 ולפיה: "בריאות היא מצב של רווחה גופנית, נפשית וחברתית מושלמת ולא רק היעדר מחלה". בשנים האחרונות הגדרה זו שונתה מעט ועתה היא מכילה אף את היכולת לנהל "חיים פוריים מבחינה חברתית וכלכלית."

מחלה היא פגיעה בגופו של יצור חי, הגורמת לתפקוד לקוי של הגוף או הנפש. מחלה, בהגדרתה הביולוגית היא הפרה של תהליך ההומיאוסטזיס.

מחלות ופגיעות בבריאות יכולות להיגרם כתוצאה מגורם פנימי, כגון פגם גנטי או שינוי כרוני בגוף, או כתגובה לגורמים חיצוניים, כגון חיידקים, נגיפים, או טפילים אחרים. גורמים חיצוניים אינם בהכרח יצורים חיים; טראומה, קרינה ותרכובות הרעילות לגוף מהוות דוגמאות לכך.

דגל ארגון הבריאות העולמי

ארגון הבריאות העולמי קטלג בצורה מקיפה תסמינים וסימנים, מחלות וגורמים חיצונים לחולי ולפציעה, בצורה היררכית הכוללת עשרים ושנים פרקים. המסמך מכונה ICD ופרקיו הם:


Exquisite-kwrite.png

רוצים לעזור? הנה כמה משימות שבהן אתם יכולים לתרום:

מצאו ערכים לשיפור בנושא רפואה: לשכתובלעריכהלהשלמהקצרמריםחדשיםדורשי מקורלפישוטבלי תמונה (יש לגלול את המסך כלפי מטה)