שיחה:חיים קניבסקי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

חשיבות[עריכת קוד מקור]

אולי בכל אופן נפסול אוטומטית ערכים חדשים שנכתבים על ידי אלמונים ? גם זה מועתק [1] שן שש זעם 22:35, 3 אוק' 2004 (UTC)

תוקןיואל וסרמן

"כמו כן משמש הרב קנייבסקי כמפיץ הכמעט בלעדי של ספרי קהילות יעקב של אביו."

טעות נפוצה. זכות זו ציווה הסטייפלער במותו לביתו, אלמנת ר' שאול ברזם, כדי לתת לה מקור הכנסה באלמנותה. בספרי "קהילות יעקב" אף מודפס במפורש כשם המפיץ "משפחת ברזם". הסיבה לטעות היא כנראה היותה גרה בסמוך לביתו של ר' חיים (מה שגורם לאנשים לומר 'קנינו אצל ר' חיים').

הרבנית בת שבע קנייבסקי עמדה במוקד כתבה של אבישי בן חיים במעריב (מוסף חג) מ12 בספטמבר 2007. הכתבה בסגנון של "יומה של הרבנית" כך שלא נראה שיש הרבה מידע אנציקלופדי לדלות ממנה, אבל אולי מישהו ימצא בכך תועלת. ‏Hummingbird° יש לך הודעה ° כולי אוזן 14:14, 4 באפריל 2008 (IDT)

קשריו של הרב קנייבסקי עם עמי פופר[עריכת קוד מקור]

שלום גבי. דווקא לאחר שטענת שנימוקיו של הרב אלישיב בפרשת ההתנתקות אינם חשובים, הייתי מצפה שתבין שהעובדה שעמי פופר מבקר אצלו מדי פעם היא זניחה לגמרי מבחינת הרב קנייבסקי. עשרות אלפי אנשים פונים אליו, והוא לא דוחה (למיטב ידיעתי) אף אחד. אז בשיחה ביניהם עלו אפשרויות לשחרורו של פופר, זה טבעי. כמו שהוא מנסה לעזור לכל מי שבא. אפשר כמובן לציין את הקשר שלו עם הרב בערך של פופר, שם יש לזה מקום. נרו יאירשיחה • כ"ח באדר ה'תש"ע • 16:37, 14 במרץ 2010 (IST)

יפה מצידו שהוא לא דוחה אף אחד, במיוחד אם הוא חוזר בתשובה, אפילו אם הוא רצח 11 ערבים. בעצם, הוא גם פועל לשחרורו, אז אולי רצח הערבים נזקף דווקא לזכותו. ועכשיו ברצינות, הרב יכול לדחות בנימוס פניות מרוצחים, ואם הוא בוחר לסייע בפומבי לאחד כזה, הרי זו עובדה משמעותית שיש לאזכרה בערך. כן, בכל אחד מהערכים. (לא טענתי שנימוקיו של הרב אלישיב בפרשת ההתנתקות אינם חשובים, אלא שהם הובאו בהרחבת יתר, ושים לב שגם בערך על קנייבסקי ציינתי את העובדות בקצרה.) -- ‏גבי‏ • שיח 16:51, 14 במרץ 2010 (IST)
זה שגרתי לגמרי שרוצח חוזר בתשובה ופונה לרב. מעט מאוד רבנים ידחו אותו. הרוב יראו בזה חובה דתית לקבלו בנימוס. לא מצאתי בידיעה טענה שהרב קנייבסקי פעל לשחרורו או סייע לו בפומבי, מלבד שיחה עמו בנושא. כאמור, זה בהחלט משמעותי עבור פופר, זניח לגמרי מבחינת הרב קנייבסקי. נרו יאירשיחה • כ"ח באדר ה'תש"ע • 16:55, 14 במרץ 2010 (IST)
כתוב בידיעה שהרב קנייבסקי מעורב במאמצים להביא לשחרורו המוקדם של פופר. זה לא זניח. -- ‏גבי‏ • שיח 18:00, 14 במרץ 2010 (IST)
כמובן מעורב במאמצים, פופר ומקורביו מספרים לו על המאמצים, הרב מקשיב בנימוס ואומר שיבדוק מה אפשר לעשות. מעבר לזה - תצטרך להביא ראיות ברורות יותר. נרו יאירשיחה • כ"ח באדר ה'תש"ע • 18:06, 14 במרץ 2010 (IST)
השתמשתי במנוע החיפוש "גוגל" וקיבלתי מאות תוצאות על הקשר בין עמי פופר והרב קנייבסקי, ביניהן, רק לשם הדגמה, הקטע הבא: "הוא זוכה לחיבוקם של גדולי ישראל, ובראשם הגר"ח קנייבסקי והגר"ע יוסף, הפועלים ללא ליאות למען שחרורו, ושיקום חייו האישיים והמשפחתיים." [2] אי לכך, לא נראה כאילו מר קנייסבסקי מנסה להסתיר את קשריו עם הרוצח ואת הפעילות למענו, וזה פרט חשוב ביותר בערך. -- ‏גבי‏ • שיח 09:41, 15 במרץ 2010 (IST)
אין מאות ואפילו לא עשרות. שלושים ושש פעמים מופיע הצירוף "עמי פופר" עם המילה "קנייבסקי".
לגופו של עניין, בארכו הנוכחי של הערך אין מקום לפרט על קשרים אלו, אך יש לכתוב עליהם בערך על פופר. בברכה - ברי"אשיחה • כ"ט באדר ה'תש"ע • 14:28, 15 במרץ 2010 (IST)
מנפלאות גוגל... שים את המילה קנייבסקי ללא מרכאות, ותקבל 166 תוצאות. במחשב אחר בבוקר קיבלתי כ-280 תוצאות. בכל מקרה, תמיכתו בפופר ברורה, ולא קשורה לאורכו של הערך. זה פרט משמעותי שאני לא רואה סיבה להשמיטו. -- ‏גבי‏ • שיח 15:30, 15 במרץ 2010 (IST)
תמיכתו ועידודו לכל מי שבא אליו ברורים. נרו יאירשיחה • כ"ט באדר ה'תש"ע • 15:40, 15 במרץ 2010 (IST)
אתה מציע להתייחס לרוצח מורשע כאל אחד העם? היתממות במיטבה. -- ‏גבי‏ • שיח 17:39, 15 במרץ 2010 (IST)
אני אנסה לעזור לכם לקדם את הדיון: האם יש מקור אמין לכך שקנייבסקי עזר לפופר, אם כן העניין ראוי לפרסום, אם לא זה נראה כמו ניסיון של פופר לרכב על גבו של קנייבסקי.מספר ההופעות בגוגל של הצמד לא רלוונטי לכלום. ‏Rashi‏ • שיחהשלח לי דואר • כ"ט באדר ה'תש"ע 18:05, 15 במרץ 2010 (IST)
יש מספר מקורות אמינים המדווחים על פעילותו של הרב קנייבסקי למען פופר. הוויכוח הוא לא האם זה קרה, אלא האם יש לזה מקום בערך, ואני לא מבין את אלה המתנגדים להכללת המידע בערך... אולי זה נראה כמו פגיעה בכבודו או משהו כזה. -- ‏גבי‏ • שיח 21:12, 15 במרץ 2010 (IST)
גבי, גם ללא מרכאות, המספר הוא 37. אגלה לך סוד, בעמוד התוצאה הראשון כותב גוגל מספר גבוה בהרבה מהאמיתי. לכן יש ללחוץ על העמוד האחרון במספר שמציע גוגל, ושם תראה את הכמות האמיתית של הממצאים. ושוב, לגופו של עניין, בערך קצר, על גבול הקצרמר, אי אפשר לתת רזולוציה גבוהה על נושא שולי למדי בחיי הרב קנייבסקי. לו היה ערך המפרט באופן סביר את כלל פעולותיו של הרב, הייתי מסכים להכללת נושא פופר. במצב הקיים זה עיוות דמותו האנציקלופדית של נשוא הערך. ברי"אשיחה • א' בניסן ה'תש"ע • 21:43, 15 במרץ 2010 (IST)
די משעשעת ההיתממות שהעורכים המכובדים כאן נוקטים בה. שני משפטים קצרים שהוספתי לערך הם לא "רזולוציה גבוהה", ובכל מקרה הנושא אינו שולי. אם אתה מתעקש, אפשר לחלק את שאר הערך לפיסקאות, בדומה לערך על הרב אלישיב, ולכתוב בכל מקום "יש להשלים פיסקה זו". -- ‏גבי‏ • שיח 15:01, 16 במרץ 2010 (IST)
היינו יכולים גם אנחנו לרדת לרובד האישי ולהאשים אותך בהאשמות שונות. נמנענו מזה והתייחסנו לדבריך בענייניות, תשתדל גם אתה. נרו יאירשיחה • א' בניסן ה'תש"ע • 15:05, 16 במרץ 2010 (IST)
ההערות שלי לעיל ענייניות לחלוטין (למעט המשפט הראשון, שמתבקש מאליו). לא מובן לי מדוע יש להשמיט מהערך מידע רלוונטי, כשהרב קנייבסקי בעצמו לא טורח להסתירו, להכחישו או להמעיט בחשיבותו. -- ‏גבי‏ • שיח 15:20, 16 במרץ 2010 (IST)
א. היכן ראית התייחסות של הרב קנייבסקי עצמו לנושא? ב. האם לא אתה הוא זה שכתב כאן, שאין להסתמך על אתרים כדוגמת בחדרי חרדים או חבר'ה הייד פארק כמקור למידע אנציקלופדי?! ברי"אשיחה • ב' בניסן ה'תש"ע • 18:35, 16 במרץ 2010 (IST)
הכתבות הנ"ל הן ממקורות די אמינים, כמו "בחדרי חרדים" או Ynet. לא אמרתי שאי אפשר לסמוך עליהם - אמרתי שאי אפשר לסמוך על דברים של כותבים בפורומים. ברגע שהסתבר שמדובר בציטוט ידיעות חדשותיות, הסכמתי לכך (וגם עכשיו זה מופיע כמקור בערך על הרב אלישיב). ובקשר לסעיף א', לאור הידיעות הרבות על פעילותו של הרב קנייבסקי לשחרור פופר, הייתי מצפה להכחשה אם זה לא היה נכון. לשם השוואה, הרב עובדיה יוסף לא קיבל את נשות הרוצחים הכלואים, אף על פי שהן קבעו איתו מראש ודיברו עם מקורביו. -- ‏גבי‏ • שיח 21:03, 16 במרץ 2010 (IST)

מאחר ועברו כמה ימים ללא תגובה, ברור שהמידע על קשרי פופר-קנייבסקי חיוני בערך. אוסיף אותו בימים הקרובים. -- ‏גבי‏ • שיח 16:10, 23 במרץ 2010 (IST)

יש רוב ברור בדף השיחה שזה לא רלוונטי. אם וכאשר יהיה מידע לפרק שלם על יחסו לפושעים ששבו בתשובה יהיה ניתן לרשום את המידע. רישומו במנותק מיחסו הכללי לפושעים הינו הטיה שאין להסכים לה. עדירל - שיחה 17:10, 23 במרץ 2010 (IST)
הרוב לא רלוונטי במקרה זה, מכיוון שמדובר בעורכים שאינם נייטרליים לנושא הערך (זה כמו לאפשר לאוהד מכבי חיפה להשמיט מידע חשוב מהערך על מכבי חיפה). הנימוק שהבאת מוזר. אפשר לכלול בערך את המידע החשוב על יחסו ופעילותו למען רוצח אחד גם אם אין בידינו מידע על יחסו לרוצחים אחרים, זה פשוט לא קשור. המידע הרלוונטי מגובה במספר גדול של דיווחים בעיתונות, לכן הוא אמין, ובהחלט רלוונטי לערך. -- ‏גבי‏ • שיח 17:15, 23 במרץ 2010 (IST)
לדעתי מוזרה אף יותר הלוגיקה שבנימוק: "מאחר ועברו כמה ימים ללא תגובה, ברור שהמידע על קשרי פופר-קנייבסקי חיוני בערך". נרו יאירשיחה • ח' בניסן ה'תש"ע • 17:29, 23 במרץ 2010 (IST)
הכוונה הייתה שלא הועלה עד כה נימוק ענייני מדוע המידע יושמט מהערך. -- ‏גבי‏ • שיח 17:38, 23 במרץ 2010 (IST)
ואני מבין שאתה נייטרלי כמו האו"ם. אם אכן אתה כל כך ניטרלי לא יקשה עליך להביא לפה עוד כמה ניטרליים כמוך שיתמחו בעמדתך.
לעצם העניין, למרות שהדברים נכתבו לך כבר כמה פעמים אחזור עליהם: אל רבנים פונים הרבה אנשים ומבקשים מהם עזרה. השאלה מה הם עושים במקרים כאלו בהחלט רלוונטית לערך עליהם. אולם התייחסות לדמות אחת ספציפית תהיה מי שתהיה מחייבת להראות שאותה דמות ספציפית קבלה יחס שונה מהותית מהיחס שניתן לשאר הפונים. אם יתברר שהרב אינו מקבל פושעים שחזרו בתשובה אבל הוא מקבל את פופר אז יש מקום להתייחס בנפרד לפופר. אבל אם הוא מקבל את כולם באותה מידה, ציון יחסיו עם פופר אינה אלא הטעיה.
יש גם מקום להזהר מאוד עם פרסומים בנושאים אלו וכמו שראינו לא מזמן לגבי אליאור חן. לא תמיד הרב יודע במי מדובר ולא תמיד הוא רוצה להעיף פושע מהבית בבושת פנים. בניגוד לעשו ודומיו אשר עברתו שמרה נצח, ובניגוד לעמלק ודומיו אשר מזנב כל הנחשלים, גדולי ישראל ורבניו נוהגים במידותיו של הקב"ה ומקבלים את השב כי לא יחפוץ במות המת כי אם בשובו מדרכו הרעה וחיה. הדילמה כיצד לנהוג אינה פשוטה וכל רב בוחר לו את דרכו. אין זה מתיר להוציא דברים מהקשרם.
אני מציע שתעשה חיפוש ותבדוק מה יחסו הכללי של הרב קנייבסקי לפושעים שחזרו בתשובה. תוכל אז לצרף את הדברים על פופר לערך והכל יבוא על מקומו בשלום. עדירל - שיחה 17:41, 23 במרץ 2010 (IST)
תודה על ההערות, ואתייחס אליהן בצורה עניינית. אם רב כלשהו (לאו דווקא הרב קנייבסקי) מקבל בברכה את פניהם של פושעים שהורשעו, ומקדם את שיחרורם, ברור לכל שמדובר בפעילות חריגה, המנוגדת לעמדת כלל הציבור, המעדיף לראות את הפושעים בכלא. אם רב כלשהו (לאו דווקא הרב קנייבסקי) מקבל כל פושע בברכה, אז על אחת כמה וכמה. פעולות אלה, גם אם הן נראות מובנות מאליהן לציבור המכיר את דרכיו של הרב, ראויות לאזכור בערך, כדי שהקורא יקבל תמונה מלאה על פעילותו המיוחדת של הרב - הן בעניינים תורניים והן בעניינים אזרחיים. אני בהחלט אאמץ את גישתך ואחפש (לא היום) חומר נוסף על פעילותו האזרחית של הרב קנייבסקי (ורבנים אחרים), אבל נראה לי שגם אם לא יהיה חומר לסעיף שלם בנושא זה הרי שעמי פופר ראוי לאזכור, מכיוון שתמיכה בשחרורו היא מעין הצהרה פוליטית חשובה כשלעצמה. -- ‏גבי‏ • שיח 17:51, 23 במרץ 2010 (IST)
מה עמדת הציבור לגבי שחרור פושעים מהכלא לאחר שישבו 25 שנה, נשאיר לציבור. איך הרב קנייבסקי מתייחס לפושעים שחזרו בתשובה זה נושא שניתן לכתוב עליו פה. לגבי פעילות לשחרורו של פופר, אם הרב קנייבסקי מעוניין הוא יודע איפה הוא יכול להתראיין ולקרוא באופן פומבי לשחרורו. משלא עשה זאת, צריך לברר מה בדיוק הוא עשה ולא מה אחרים אמרו בשמו. עדירל - שיחה 18:10, 23 במרץ 2010 (IST)
אל תמעיט בערכם של מקורות אמינים. אם באתר "בחדרי חרדים" פורסם בתאריך 25/10/2009 מאמר שבו מוזכרים מאמציו של הרב קנייבסקי למען שחרורו של עמי פופר, אז על המשפט הבא אין עוררין: "באתר "בחדרי חרדים" פורסם בתאריך 25/10/2009 מאמר שבו נטען שהרב קנייבסקי פועל למען שחרורו של עמי פופר." ואם יש כמה וכמה מאמרים כאלה, אפשר לכתוב "לפי פרסומים בעיתונות" וגו'. כל עוד הרב לא הכחיש, הרי שמעשים שנעשו בשמו כאילו נעשו על ידו. -- ‏גבי‏ • שיח 18:16, 23 במרץ 2010 (IST)
הויקיפדיה אינה נסמכת על מקורות אמינים אלא על מידע. אם נחשוני יודע משהו, הוא מזמן להעביר אלינו את הראיות. אם לאו אפשר לכתוב בערך עליו שהוא טוען שהרב עובדיה והרב קנייבסקי פועלים ללא לאות לשחרור פופר. אני סקרן לדעת כמה שעות ביום הם משקיעים במאמצים אלו הנעשים ללא לאות. הדרישה מאנשים להכחיש את כל מה שנאמר בפורום זה או אחר אינו רציני. עדירל - שיחה 18:44, 23 במרץ 2010 (IST)
אגב, מסופר על דודו של הרב קנייבסקי, החזון איש, שפעם אחת פורסמה בשמו אמירה הזויה כלשהי בעיתונות. כשפנו אליו מקורביו ושאלו מדוע אינו מפרסם הכחשה, אמר שאם יכחיש דברים לא נכונים שאומרים בשמו - יצטרך להקדיש את כל זמנו להכחשות. אין אפוא פלא, שגם הרב קנייבסקי נוהג כך. בנילה - שיחה 19:05, 23 במרץ 2010 (IST)
אכן. אוסיף, שהרב קנייבסקי הוא אדם הרחוק כרחוק מזרח ממערב מענייני עיתונות ותקשורת, ולא מטריד אותו כקליפת השום מה שכתבו עליו באתר אינטרנט, שמבחינתו הוא מוקצה מחמת מיאוס. אין לו שיח ושיג בנושאי טכנולוגיה, ומבחינתו אינטרנט זה סוג של טלוויזיה. כרב האוסר גלישה באינטרנט, הוא לעולם לא יגיב על דבר שפורסם בו, וייתן בכך לגיטימציה עקיפה לגלישה באינטרנט. (למי שרוצה המחשה: כפי שלשכת ראש הממשלה לא תגיב על עלילה נגד רה"מ שנכתבה באתר פלישתינאי על ידי טובקיסטים. היא פשוט לא סופרת אותם, ולא מעניין אותה מה כתבו שם. נכתב כמשל והמחשה בלבד, וחס ושלום אני לא משווה, ואני מגנה את מי שרצח את ארלוזורוב ואת מי ש... מה שתרצו). ברי"אשיחה • ט' בניסן ה'תש"ע • 21:04, 23 במרץ 2010 (IST)
שוב, העובדה שנשוא הערך לא גולש באינטרנט או לא מתעניין במה שכתבו עליו היא מעניינת, ואולי אפילו ראויה לציון בערך, אך לא מהווה הצדקה להשמטת מידע חשוב. -- ‏גבי‏ • שיח 09:05, 28 במרץ 2010 (IDT)
אל תשתמש בטיעוני דחליל. העובדה הובאה בכדי לנמק את אי הכחשתו לקשריו המיוחדים ולפועלו העצום למען פופר. להזכירך, מתוך אי הכחשה זו הסקת שהטענות שאתה רוצה להכניס לערך נכונות. ברי"אשיחה • י"ג בניסן ה'תש"ע • 10:18, 28 במרץ 2010 (IDT)

קראתי (חלק) מהדברים המעניינים שנכתבו כאן על הקשר בין הרב קנייבסקי לעמי פופר. בלי להכנס לויכוח אם כן להכניס את מה שנכתב לערך, חלק מהטענות פה נראו לי מתממות-"העובדה שעמי פופר מבקר אצלו מדי פעם היא זניחה לגמרי". לידיעתכם, ב1997 בילה פופר את חופשתו הראשונה מהכלא בביתו של קנייבסקי בבני ברק ולפני כמה שנים, בעת ביקור מפכ"ל המשטרה קראדי אצל הרב, הוא שאל אותו במפורש מתי ישוחרר פופר ואחד המשתתפים אף אמר (לפי העיתון החרדי שבו פורסמה הפגישה) - "הוא לא היה צריך לשבת בכלא מלכתחילה". למיטב ידיעתי, הרב קנייבסקי לא העלה אף אסיר אחר בכלא בשיחה זו ולא אירח בביתו אף אסיר נוסף, מה שאומר הרבה. אגב, גם הרב עובדיה יוסף התחיל בשנים האחרונות לפעול למען שחרורו של פופר, במיוחד מאז התאונה שבה גרם למותם של אשתו ובנו. (האשורי, עדיין לא מחובר)

אם הרב קנייבסקי רוצה לצאת בהודעה לתקשורת הוא יודע איך לעשות זאת. למשל, על ידי תליית פשקווילים על הקירות בהם כתוב: "אבן מקיר תזעק על העוול הנורא אשר נעשה להאי גברא רבה עמי פופר הי"ו היושב בכלא למרות שלא היה צריך לשבת מלכתחילה. אנו קוראים לכל אלפי ישראל לעשות ככל יכולתם על מנת לשחררו מהכלא, נאום X, Y, Z". כל עוד לא יצא בשמו פשקוויל כזה או ראיון רשמי עם כלי תקשורת מרכזי, הרכילויות שאתה מביא לנו אינן מעניינות אותנו. וזה מעלה לי רעיון עבורך: פנה לקרן ובקש לפתוח ויקירכילותי בו יובאו הרכילויות על כל דמות ובהם גם הרכילות על הרב קנייבסקי. זה יכול להיות שירות נהדר לכלל העם היושב בציון. כל טוב. עדירל - שיחה 20:51, 1 במאי 2010 (IDT)
קודם כל, אדון נכבד, תתחיל מזה שתדבר בלשון יחיד (זה לא מעניין אותך. או שאתה סובל מפיצול אישיות?). ודבר שני, מכיר את המערכון של קישון על בניין ההסתדרות שהשכן מתעקש שנהרס, אפילו שהוא עומד מול עיניו? אני יכול להביא לך מובאה מעיתון חרדי (אם אני לא טועה 'למשפחה') משנת 2006 שקנייבסקי וסביבתו שאלו את קראדי על פופר וידיעה מ'הארץ' ב1997 על איך שפופר בילה את חופשתו הראשונה מהכלא בביתו. במקום לקרוא לזה "רכילות" תחשוב קודם אם עיתון חרדי, שכל מילה בו עוברת השגחת בד"ץ, היה מעיז לפרסם מידע כזה אם לא היה נכון ולמה ל'הארץ' או כל עיתון אחר יש סיבה להמציא ידיעה כזו. אתה יודע טוב מאוד שקנייבסקי, כמו כל רב חרדי בחיים לא יתראיין ל'כלי תקשורת מרכזי' לא משנה מה יכתבו עליו וזה שהוא הולך או לא הולך לתלות פשקוילים לא מהווה הוכחה לכאן או לכאן. אתה מוזמן להפריח את טענותיי בטענות נגדיות אבל שמגובות במשהו יותר מאשר סברות הכרס הארסיות שלך, שכנראה נשענות על התכחשות כלשהי לעובדות הפשוטות (האשורי)
אנחנו עוסקים פה בכתיבת אנציקלופדיה. אין לנו זמן לדיוני סרק. מתוקף היות האנציקלופדיה דמוקרטית וחופשית אתה יכול לקיים הצבעה בנושא ואז נראה האם הרוב מסכים איתך או לא. עדירל - שיחה 17:01, 10 במאי 2010 (IDT)
שוין. זה הגיוני, אם גם קצת חמור סבר (התגובה שלי לא נכתבה אליך אל ברי"א אם לא שמת לב). השאלה שלי מאוד פשוטה: אם אני בוחר לכתוב עכשיו את המידע שבידי, ללא הצבעה (כמו שכל משתמש ויקי, עושה למיטב ידיעתי) - האם תשלח יד נעלמה ותמחק זאת? בכל מקרה אני מתכוון לנסות (האשורי)
אל תתבלבל עם העובדות. פופר בילה את חופשתו מהכלא בביתו של קנייבסקי בבני ברק (לא רכילות), קראדי אמר שהרב שאל אותו מתי ישוחרר פופר (קראדי אמר, זו לא רכילות), וכו'. העיתונות מדווחת על מה שהיא רואה ושומעת, וכל עוד כבוד הרב לא תלה פשקווילים שמפריכים את זה, מקובל בוויקיפדיה לראות מידע זה כמידע אמין ועובדתי. אחרי חודשים של התכתשויות הגיע הזמן להפסיק להיתמם. -- ‏גבי‏ • שיח 17:07, 2 במאי 2010 (IDT)
לא לגמרי ברור לי על מה מבוססות "העובדות". נרו יאירשיחה • י"ח באייר ה'תש"ע • 23:28, 2 במאי 2010 (IDT)
אני מוחה על הזלזול בויקירכילותי. שומו שמיים להאשים אותו שיש בו דברים שאינם אמת, חלילה וחס. הכל אמת. איפה היה הבר מצווה של הנכד של הרבי מ-X, כמה אנשים הגיעו לשלום זכר של הנין של Y, היכן התארח אריה דרעי בשבת הראשונה בצאתו מהכלא, כמה חסידים עלו להשתטח שנה שעברה על קברו של רבי אלימלך מליז'נסק, מה אמר קראדי על פופר והיכן בילה פופר את הלילה הראשון בצאתו מהכלא. כל הדברים הללו אמת לאמיתה שאין מי שיחלוק עליהם, אך הם עדיין אינם מתאימים לאנציקלופדיה אלא לויקירכילות בו מסופר על הדברים המעניינים באמת ולא על הבוטניקה המשמימה של הכרובית. עדירל - שיחה 00:06, 3 במאי 2010 (IDT)
אתה צודק, ובכל זאת מתגנב ללבי החשד הזהיר ש"האשורי, עדיין לא מחובר" פשוט מהתל בגבי. נרו יאירשיחה • י"ט באייר ה'תש"ע • 09:51, 3 במאי 2010 (IDT)
למה אתם לא בודקים דברים לגופם במקום להתקשקש אם אני מחובר או לא? (האשורי)
מצחיק מאד. מי שמהתל בקוראי ויקיפדיה ומונע מהם מידע חשוב הוא זה שלא מבחין בין ידיעה לפיה בן הדודה של הרב קנייבסקי התארח אצלו, לבין ידיעה (שלא הוכחשה, אדרבא, היא חוזקה שוב ושוב) לפיה רוצח ערבים מורשע מתארח אצל הרב וזוכה לתמיכתו. -- ‏גבי‏ • שיח 14:34, 3 במאי 2010 (IDT)
עמדתי ברורה ואיני רואה צורך להמשיך בדיון. הדרך לפתיחת הצבעת מחלוקת פתוחה בפניך. עדירל - שיחה 16:35, 3 במאי 2010 (IDT)

תמונה[עריכת קוד מקור]

התמונה בת.ז של הר' הקדוש לא ברורה, כלומר בד"כ בת.ז צריכה להיות תמונה (ושוב אני מדגיש בד"כ) אך ורק של אותו האיש, כאן לא רק שהוא מופיע עם עוד אדם אלא פניו מוסתרות והוא מסתכל מטה. יש עוד הרבה תמונות של הר' בויקיפדיה או בוויקישיתוף אין עוד תמונות? --כיכר השבת - שיחה 00:05, 20 ביולי 2011 (IDT)

לדעתי התמונה כלל אינה גרועה. אין ב"דרך כלל", הרי לאנשים רבים אין כלל תמונה. אם תמצא תמונה טובה יותר - אדרבה. נרו יאירשיחה • י"ב בכסלו ה'תשע"ב • 11:39, 8 בדצמבר 2011 (IST)

חיבוריו - קישורים לhebrewbooks.org[עריכת קוד מקור]

רציתי להוסיף קישוריות לספרי נשוא הערך, לאתר hebrewbooks.org כל ספריו מובאים שם, ויש בהוספת הקישוריות משום קידום הערך לקראת שלמות הבעיה היא ששמו מופיע שם בכמה צורות, ולכן לא ניתן לקשר לדף חיפוש המכיל את כל ספריו, זה גם לא אלגנטי כמובן ליצור קישוריות ישירות לכל ספר, ולהכניסם בתת הכותרת חיבוריו, בעייתי במקרים של כמה כרכים לאותו ספר. מה ראוי לעשות? האם לוותר? ביקורת - שיחה 18:43, 16 באוקטובר 2013 (IDT) ביקורת

חבל לוותר. תן את השם הבולט ביותר, ואפשר גם להוסיף עוד אחד או שניים בולטים, באותה שורה. נרו יאירשיחה • י"ב בחשוון ה'תשע"ד • 18:54, 16 באוקטובר 2013 (IDT)
אני מסכים עם נרו. גילגמש שיחה 18:58, 16 באוקטובר 2013 (IDT)
תודה לשניכם. אעשה כך. אכניס את ההפניות על ידי הפיכת שמות הספרים בתת-הערך 'חיבוריו' לקישוריות (זה יותר אלגנטי לטעמי, כי לא מוסיף מידע מיותר לעין הקורא). תקנו אותי אם שגיתי ביקורת - שיחה 19:43, 16 באוקטובר 2013 (IDT)

שירותו בהגנה האזרחית[עריכת קוד מקור]

על פי המקור מאתר "בחדרי חרדים" הוא הוצב ליד גבול מצרים, אולם בערך נטען שבספר כתוב שהיה זה ליד יפו. מהי הגרסה הנכונה? בריאן - שיחה 15:44, 26 בדצמבר 2013 (IST)

מציאת תרופה לסרטן[עריכת קוד מקור]

הרב חיים קנייבסקי מצא תרופה למחלת הסרטן. אני בטוח שבהאקדמיה המלכותית השבדית למדעים ישמחו לשמוע על כך. Dindia - שיחה 18:52, 29 בדצמבר 2013 (IST)

לסרקזם יש אולי מקום בכיכר העיר. בבקשה לא בדפי השיחה, זה לא תורם דבר. נרו יאירשיחה • כ"ו בטבת ה'תשע"ד • 21:05, 29 בדצמבר 2013 (IST)
למען הסר ספק, הטעות העיקרית היא של העיתונאי שלא מסוגל להבדיל בין תרופה לסגולה. לא ר' חיים אשם. ‏DGtal‏ 21:08, 29 בדצמבר 2013 (IST)

טעות[עריכת קוד מקור]

הוא לא חבר במועצת גדולי התורה ולא רצה בזה אף פעם

שירותו הצבאי[עריכת קוד מקור]

ציטוט: ״בעת לימודיו בישיבת לומז'ה פרצה מלחמת העצמאות ויחד עם חבריו לישיבה גויס לצה"ל והוצב לשמור על גבעה בחזית המצרית‏״,סוף ציטוט, למיטב ידיעתי הדברים מוגזמים, ואינם יותר משמועה מנופחת, אני מעתיק מתגובה באתר בחדרי חרדים, (התגובה היא על הכתבה שמצויינת כמקור,) :״במלחמת השחרור היה מצב סכנה, והודיעו להם שכולם חייבים ללכת להגן מפני הערבים, והם עלו יחד עם הגר"ש גרוסברד (שהיה נקרא המפקד) לגבעה סמוכה ליד פתח תקוה והם עמדו שם עם מקלות (הוא לא הזכיר אבנים), וכשהם ראו שיש מספיק אנשים הם הלכו מהמקום. כל שאר הצבע שמכניסים לסיפור הוא דמיון בלבד.״ סוף ציטוט, ככה ש״גויס לצה״ל״ ו״הוצב בחזית המצרית״ היא מן הסתם תפאורה שקרית לסיפור שבסיסו אמת. נא לוודא את הדברים, המלצתי היא לשנות את הדברים לניסוח עדין יותר, ויקפדיה אינה מקום להגזמות של ילדים.

הסרתי את המשפט המדובר. נראה שהייתה זו אפיזודה שחלפה במהרה. בכל אופן המשפט בערך היה שגוי גם על פי הכתבה כי הוא לא גויס והוצב אלא בא להושיט עזרה והלך. ‏Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 05:54, 10 ביוני 2014 (IDT)
דווקא כתוב שם שגויס לצבא ושירת ב"גבול מצרים" "עד שוך הקרבות". עם כל הכבוד לטוקבקיסט החולק, אני יכול להכניס תכף טוקבק נגדי שלפיו הרב חיים שירת שלוש שנים כלוחם נועז בקומנדו הימי, זה חסר משמעות. נרו יאירשיחה • י"ב בסיוון ה'תשע"ד • 11:08, 10 ביוני 2014 (IDT)
ואני יכול להכניס כתבה נגדית סו וואט? ביקורת - שיחה 11:18, 10 ביוני 2014 (IDT)
אני מניח שאתה יודע את התשובה: ברגע שתופיע כתבה נגדית בכלי תקשורת מוכר - נצטרך להציג זאת כמחלוקת. כך זה עובד. נרו יאירשיחה • י"ב בסיוון ה'תשע"ד • 11:20, 10 ביוני 2014 (IDT)
אני מדבר על כתבה נגדית באותו אתר. תקרא טוב את הכתבה מדובר בפטפטת של ניחום אבלים, אני מבין את הצורך של האתר בסנסציות, אבל בקטע הזה בדיוק מסתיימת הדרך המשותפת שלו עם ויקיפדיה. ביקורת - שיחה 11:24, 10 ביוני 2014 (IDT)
בחדרי חרדים הוא אכן כלי תקשורת. בכל כלי התקשורת שאני מכיר יש גם פטפטת, ובכל זאת הם מקור מקובל אצלנו. נרו יאירשיחה • י"ב בסיוון ה'תשע"ד • 11:29, 10 ביוני 2014 (IDT)
אבל מותר לנו להפעיל שיפוט וסינון, בתוך עמנו אנחנו יושבים, לא היתה לו תעודת חוגר או משהו מקביל, בסך הכל ארגנו אותם חד-פעמית באוטובוס לדרום והחזירו אותם, זה פחות מהתנדבות בהג"א. דומני שבמקרים כאלו חייבים להסתמך על השכל, ולהשתמש בידע שלך כדי להבין את הנקרא. לא מדובר בידע עתיק שאין לנו אלא דברי הכתוב ואנחנו לא מכירים את הרקע. אלא אם יש ויקיפד מוכר כלשהו שחולק על הניתוח שלי (וכנראה של עוזיאל) ומאמין שדברים ככתבם, ואז הוא אכן יכול לנפנף בכתבה זו כ"מקור" פורמלי. קרא גם את התקציר של דיגיטל בדבר המשמעות שיש לזה כחרדי, זה יצא לגמרי מפרופורציה. ביקורת - שיחה 14:11, 10 ביוני 2014 (IDT)
אני לא יודע אם היו תעודות חוגר ב-48, אבל לפי הידיעה, וזה כל מה שיש לנו, לא מדובר בהתארגנות חד פעמית, אלא "עד שוך הקרבות". הניתוח שלנו לא רלוונטי, העולם היה שונה אז. כלל לא מופרך שתלמיד הישיבה חיים קנייבסקי היה חייל במלוא מובן המילה, כמו תלמידי ישיבות רבים אחרים. עלינו להסתפק במקורות הזמינים בעניין זה. נרו יאירשיחה • י"ב בסיוון ה'תשע"ד • 15:28, 10 ביוני 2014 (IDT)

ספרים[עריכת קוד מקור]

בקטלוג הספרייה הלאומית ישנם כרגע 246 כותרים תחת שמו. במחציתם הוא המחבר הראשי, וזה כולל בעיקר ספרים שממש חיבר (קרית מלך, שונה הלכות, שיח השדה וכו'), אבל גם תשובות שלו שערכו אחרים, כמו שאלת רב ומים חיים. בחצי השני, שבו הוא אינו המחבר הראשי, יש ספרים עם מדור של תשובות שלו, אבל גם ספרים רבים שההדיר (פירוש הרוקח, ברייתא דמלאכת המשכן, הרבה מאוד הוצאות של מסכתות קטנות). חלק לא קטן מהכותרים הנ"ל, מכל הסוגים, כפולים. בשורה התחתונה, לא נראה לי שמספר הספרים עם תשובות שלו (כל הספר או חלקו) מגיע למאה. נרו יאירשיחה • י"ח בסיוון ה'תשע"ה • 14:17, 5 ביוני 2015 (IDT)

מצטרף לנרו יאיר, אם בקטלוג הספריה הלאומית לא מופיע המספר שהוזכר בערך, אין מנוס מלמנות כי רוכלא כל פרסום כזה כדי שנוכל למנות. אני מציע בשלב הזה לרכז את הנתונים בדף השיחה תחת כותרת "ביבליוגרפיה של תשובות רבי חיים קניבסקי", כי במצבו הנוכחי העלוב של הערך, פרק ביבליוגרפיה שמן ייראה מוזר. ביקורת - שיחה 15:46, 5 ביוני 2015 (IDT)
סביר מאוד שמרבית הספרים לא הגיעו לספריה הלאומית. אלו בעיקר ספרים שיצאו על ידי אברכים (מקרית ספר...) בהוצאה פרטית. אין לי התנגדות לרשימה מלאה בדף השיחה, ואדרבה. ביקורת, לך לבית מאיר ותחזור עם רשימה... אנונימי/ת לא חתם/ה
בשביל ללכת לישיבת בית מאיר, אני צריך קודם להגיע לעיר שבה היא נמצאת. ויש לי עוד כמה דברים לעשות (כמו לקרוא את כל הספרים שקניתי לכבוד שבוע הספר, אולי אפרסם רשימה איפשהו, יש לך רעיון?). אבל בטח מישהו יוציא פעם ביבליוגרפיה כזו ואז נצטרך רק לאמת מול הספריה במקום לעשות את כל העבודה מתחילה ועד סוף. ביקורת - שיחה 16:17, 5 ביוני 2015 (IDT)
בקטלוג אוניברסיטת בר-אילן משתדלים לציין אותו כמחבר נוסף בכל חיבור בו יש פרק תשובות ממנו, ואם אין למדור שם מיוחד מציינים את זה בכותר האחיד תשובות, זאת בנוסף ללא מעט חיבורים מקוריים שלו וספרים, בעיקר ספרי חז"ל, אותם ההדיר (לא מעט מהם בכמה וכמה מהדורות). הקטלוג כרגע לא זמין אבל סדרי הגודל ברורים לי לחלוטין: יש מעל למאה ספרים שיש בהם מדורים של תשובות ממנו (זה נחשב כמקדם מכירות מוצלח) אבל רק ספרי שו"ת בודדים, אני לא בטוח שאפילו עשרה. למען הסר ספק, יש בבר-אילן אוסף יהדות מהגדולים בעולם, ובשביל לסבר את האוזן אציין שהספרייה הלאומית שאלו לפני כמה שנים כמה מאות ספרים שלא הגיעו לספרייה הלאומית כדי לצלם אותם (זה חוקי בגלל סעיף מיוחד בחוק הספרייה הלאומית). ‏DGtal‏ - שיחה 23:03, 6 ביוני 2015 (IDT)
נקווה שבר אילן יגיעו בקרוב לוויקיפדיה לקחת את רשימת הכותרים הארוכה שחסרה להם... אנונימי/ת לא חתם/ה
ישנה בעיה קטנה, שבדיוק עכשיו (כלומר שנה בערך) קיצצו דרסטית את תקציב הרכש של הספרייה ליהדות (גם אני חתמתי על העצומה נגד, אבל לא עזר לפי מה שידוע לי). בעיה. ביקורת - שיחה 23:46, 6 ביוני 2015 (IDT)
אלמוני, אתה מוזמן להוסיף פריטים לרשוה ונספור יחד. למיטב ידיעתי , הרכש בבר-אילן מוצלח מאוד ביהדות, אולי בעיקר בתחום של ספרי אברכים נידחים. עדכון אגב: תקציב הרכש של אותה שנה הוחזר כמעט במלואו. ‏DGtal‏ - שיחה 01:14, 7 ביוני 2015 (IDT)
אכן, הקניינים של בר אילן עובדים טוב, בסדרי גודל בהשוואה ללאומית. דוד, תודה על הידיעה, שימחתני. שבוע טוב. ביקורת - שיחה 01:27, 7 ביוני 2015 (IDT)
אפשר להתחיל את העבודה מהעלון דברי שי"ח. בכל שבוע יש שם מספר תשובות ממספר ספרים. בדקתי מהשבוע האחרון, "דרכי ברוך" (עירובין) וקובץ "תורה יבקשו מפיהו" לא מופיעים. אנונימי/ת לא חתם/ה
קשה לדעת מהציטוט הקצר שלך אם מדובר בספרים שמכילים אך ורק שו"ת מר' חיים או לא, אבל אם הספרים האלו לפניך והתשובה חיובים, תוסיף אותם לרשימה. אגב, אף ספרייה בעולם לא מתיימרת להצליח לאסוף את כל הספרים הרלוונטיים בתחומי האיסוף שלה. זו משימה בלתי אפשרית. ‏DGtal‏ - שיחה 08:43, 7 ביוני 2015 (IDT)
כוללים מדור תשובות. אין לי טענות. אנונימי/ת לא חתם/ה
ספרים הכוללים מדור תשובות מר' חיים יש למעלה ממאה, זה די ברור. בדקתי עכשיו כמה ספרים/חוברות יש בבר-אילן שבהם נאספו תשובות שלו והגעתי ל-21 ספרים נפרדים (מיעוטם בכמה כרכים). חלק מהם במגוון רחב של נושאים וחלק בנושאים ממוקדים כמו פורים או ביאורי התפילה, חלק מהספרים אף טוענים שיש בהם למעלה מאלף תשובות[!], חלק מהפרסומים הם חוברות דקות וחלק ספרים די עבים. ‏DGtal‏ - שיחה 09:12, 7 ביוני 2015 (IDT)

כינויים[עריכת קוד מקור]

משתמש:נרו יאיר הכינויים שר התורה ושי"ח מקובלים מאוד, אתה יכול להגיד שאתה לא מכיר אתה לא יכול להגיד לא נפוץ, אל תשנה סתם. העורך היהודישיחה • ח' בתמוז ה'תשע"ה • ה' הוא הא-להים

אין לדבר סוף. זה ודאי לא דומה לכינוי כמו "הסטייפלר" או "בבא סאלי" שנכנס כשם משני או אפילו עיקרי. מקוה לטובשיחה • ח' בתמוז ה'תשע"ה • 14:43, 25 ביוני 2015 (IDT)
נתתי לך כלל אצבע טוב בשיחה:מאיר מאזוז. אם נותנים לך אצבע, קח את כל היד: היד שלי כולה אומרת: עצור בטרם תעבור, השדה הזה מיותר ומזיק ויגרור מחלוקות אינספור. ביקורת - שיחה 14:45, 25 ביוני 2015 (IDT)
אתה בעצמך אמרת שהכינוי הזה מתאים. אף אחד לא כותב שר התורה הרב אלישיב, אבל מקובל בכל המקומות לכתוב שר התורה הגר"ח קנייבסקי, בדקו ותראו. העורך היהודישיחה • ח' בתמוז ה'תשע"ה • ה' הוא הא-להים
העורך, גם אני מציע שתפסיק עם השדה הזה. אל דאגה, אני מכיר בהחלט, הוויכוח הוא בתחום של הבחנה בין עיקר וטפל. נרו יאירשיחה • ח' בתמוז ה'תשע"ה • 14:49, 25 ביוני 2015 (IDT)
מה אתה רוצה להגיד שגם שי"ח לא נפוץ?? זה עובר גם את הכלל אצבע של ביקורת וזה כמו נאמ"ן. העורך היהודישיחה • ח' בתמוז ה'תשע"ה • ה' הוא הא-להים
הכלל של ביקורת נכון, אבל לא מספיק. אתן לך עוד אחד: כשרבים חולקים עליך אל תמשיך כסוס במרוצתו לוויכוחים אינסופיים ואל תתעקש על המילה האחרונה. עצור רגע, חשוב אולי הם צודקים, ונסה להיכנס לפחות ויכוחים. נרו יאירשיחה • ח' בתמוז ה'תשע"ה • 14:52, 25 ביוני 2015 (IDT)
הנה עצרתי, עכשיו תסביר, לא קיבלתי שום הסבר. אני מאמין שגם לא אקבל, אבל ניתן צ'אנס. העורך היהודישיחה • ח' בתמוז ה'תשע"ה • ה' הוא הא-להים
לא עצרת, אתה ממשיך להתווכח. שלושה משתמשים שונים כבר הסבירו בסבלנות, אני לא יודע להסביר יותר מזה. נרו יאירשיחה • ח' בתמוז ה'תשע"ה • 14:56, 25 ביוני 2015 (IDT)
אכן ממשיך, אנסה: תגדיר "כינוי" אתה מדבר על משהו אחר ממה שאנחנו מדברים. "נאמ"ן ס"ט" הוא לא כינוי של הרב מאזוז אלא שם ספרותי, כמו היר"ח החח"מ ואיש אמוני"ם, מקווה שאתה מכיר את כולם. שי"ח זה אפילו פחות מזה, הוא לא חותם כך על מכתבים אלא כותב בקצרה על שערי ספריו. ביקורת - שיחה 14:57, 25 ביוני 2015 (IDT)
כותב (למה בקצרה, הוא פשוט כותב) על שערי ספריו זה מצויין, זה כמו הר"מ שרבים מהראשונים "כותבים בקצרה לשמו". נרו שים לב ששלושת המשתמשים השונים לא הזכירו בכלל את שי"ח. העורך היהודישיחה • ח' בתמוז ה'תשע"ה • ה' הוא הא-להים
הוא כותב על ספריו שי"ח בהגרי"י, אולי נכתוב אצל הסטייפלר כינוי "הגרי"י"... קריצה. אבל עורך יהודי יקר קח את הביקורת בקלות.. מקוה לטובשיחה • ח' בתמוז ה'תשע"ה • 15:05, 25 ביוני 2015 (IDT)
ועל הרמב"ם כתוב כמה פעמים הר"מ בן מז"ל, אז מה נגיד שנכתוב על ר' מיימון מז"ל? לא, הר"מ כינוי מקובל, שי"ח מקובל, אגב יש גם עלון שיוצא בשם דברי שי"ח. העורך היהודישיחה • ח' בתמוז ה'תשע"ה • ה' הוא הא-להים
שאלה, למה כונה באבא סאלי ? ומה זה בעצם. לא מוזכר בערך על זה.--יעלי 1 - שיחה 22:52, 25 ביוני 2015 (IDT)

יעלי 1 בבא סאלי זה במרוקאית האבא המתפלל, הוא קרוי כך מפני שהרבה להתפלל על עמי"ש. העורך היהודישיחה • י"ט בתמוז ה'תשע"ה • ה' הוא הא-להים

תודה העורך היהודי. מקור ונוסיף לערך. יעלי 1 - שיחה 22:48, 6 ביולי 2015 (IDT)

שאלת תם[עריכת קוד מקור]

אני לא מעורב במחלוקות החרדיות (אני דתי לאומי), אבל סתם מעניין אותי: האם אנשי הפלג הירושלמי גם מכירים בגדולתו של הגר"ח ק', ואם כן איך הם מסבירים את תמיכתו ברב שטיינמן? Uhbcrd451 - שיחה 01:16, 30 ביוני 2015 (IDT)

השאלה לא רלוונטית. אנשי הפלג הירושלמי מכירים גם בגדולתו של הרב שטיינמן אבל הולכים אחרי הוראות רבם. השאלה היחידה היא למה הרב אוירבך לא מבטל את דעתו מפני הרב שטיינמן. ‏DGtal‏ - שיחה 10:22, 30 ביוני 2015 (IDT)
בכל פלג יש קיצונים יותר וקיצונים פחות כמו כן בעניין הזה המאו"ר - שיחה 12:55, 18 באוקטובר 2020 (IDT)

תיבנות רשימת הספרים[עריכת קוד מקור]

האם כדאי להפוך את רשימת הקישורים להיברו בוקס לתבניות היברו בוקס מסודרות וקלות לעריכה, או שמדובר בסרבול יתר? בתודה, דג ירוקשיחה • כ"ד באדר א' ה'תשע"ו 09:38, 4 במרץ 2016 (IST).

אם יש לך כח לעשות את זה בצורה שהתצוגה תישאר כמו שהיא עכשיו, זה כדאי מאד. ביקורת - שיחה 09:57, 4 במרץ 2016 (IST)
ניסיתי, אבל עדיין ישנם כמה שינויים, כמו המפריד בין שם הספר לתיאור - מקווה שלא הזקתי יותר מדי... בתודה, דג ירוקשיחה • כ"ד באדר א' ה'תשע"ו 13:44, 4 במרץ 2016 (IST).
עשית מעולה, אבל הפרמטר הרביעי אמור להיות שמור לעיול ביבליוגרפי מלא ולא לתוכן שלנו, ראה דוגמה של שינוי שעשיתי, זה יפתור גם את בעיית המפריד המדוברת. ביקורת - שיחה 13:51, 4 במרץ 2016 (IST)
תודה רבה, שיניתי על פי הדוגמה שלך. אגב, האם באמת יש עניין להשאיר את "בשער המלך" ואת "יישוב הדעת" ברשימת הספרים? הקישור של יישוב הדעת הוא בתוך שיח השדה, ובשער המלך הוא כיום חלק מקריית מלך... בתודה, דג ירוקשיחה • כ"ה באדר א' ה'תשע"ו 20:30, 5 במרץ 2016 (IST).
לדעתי כן. אלו חיבורים נפרדים במקור. אבל אולי כדאי להציגם תחת "שיח השדה" כדי שיהיה ברור שמדובר בקונטרסים ולא בספרים בפורמט מלא. ביקורת - שיחה 20:34, 5 במרץ 2016 (IST)
ניתן גם לקשר לכל הקונטרסים של "שיח השדה" ברשימה, אבל זה יכול לסרבל. חשבתי לעשות משהו דומה עם ביאוריו למסכתות קטנות, וויתרתי מסיבה דומה (וגם כי לא מצאתי את כל הקונטרסים...) בתודה, דג ירוקשיחה • כ"ה באדר א' ה'תשע"ו 20:48, 5 במרץ 2016 (IST).

מישהו ביקש פה בעבר וקיוויתי שמישהו ירים את הכפפה ליצור ביבליוגרפיה מסודרת של ספרים שמתבססים על תשובות שלו או שהקדישו מדור נפרד לתשובות שלו (להפריד בין שני הסוגים). דומני שרשימה כזו לא נעשתה עד היום גם לא בכתבי עת שיכולים להרשות לעצמם לפרסם רשימה ביבליוגרפית. ביקורת - שיחה 21:10, 5 במרץ 2016 (IST)

רבותיו[עריכת קוד מקור]

יש לציין ברבותיו את רבי ראובן כ"ץ ראש ישיבת פתח תקוה Istorymaker - שיחה 23:03, 18 באפריל 2017 (IDT)

לא בטוח, מביאים רק רבנים בולטים שהשפיעו על דרכו, והוא רואה בהם את רבותיו המובהקים. יעלי - שיחה 00:40, 19 באפריל 2017 (IDT)

"משחרים לפתחו", בפתיח[עריכת קוד מקור]

ביקורת, אודה אם תסביר את הנחיצות שבזה. • בקרה וייעוץשיחה • י"ב בניסן ה'תשע"ח • 23:30, 27 במרץ 2018 (IDT)

מאפיינים עיקריים של האישיות מופיעים בפתיח. נשוא הערך נחשב לצד ההנהגה הרוחנית-פוליטית-ווטאבר, גם כבאבא-אשכנזי (לחסידים, ליטאים וספרדים, דתיים ו"חילונים"). הפרסום הכלל-עולמי שלו הוא בדגש על הפן הזה בפעילותו, בעיית ניסוח לא אמורה לגרום לנו לפספס מאפיין מרכזי בפתיח. ביקורת - שיחה 23:36, 27 במרץ 2018 (IDT)
תוך כדי שכתבת, ערכתי בהתאם. מוצא חן בעיניך? • בקרה וייעוץשיחה • י"ב בניסן ה'תשע"ח • 23:37, 27 במרץ 2018 (IDT)
לא משהו. אבל גם הקודם לא היה משהו. שיהיה כך עד שמישהו יקח את הערך הזה לידיים, ירחיב, ימצא מקורות, וינסח. ביקורת - שיחה 23:41, 27 במרץ 2018 (IDT)
אני מקווה שבתחילת אייר יהי' לי זמן. אם יש מישהו אחר שיכול לעשות זאת, הוא רשאי (ואפילו מתבקש) "לגנוב" לי את העבודה... • בקרה וייעוץשיחה • י"ב בניסן ה'תשע"ח • 23:43, 27 במרץ 2018 (IDT)

הסנדק של רבי חיים[עריכת קוד מקור]

אני שמעתי מרבי חיים וואלקין שזקנו רבי אהרן וואלקין אב"ד פינסק שימש כסנדק של רבי חיים ולא אביו כפי שנכתב 2A01:6500:A052:CD62:F212:C6A4:B2:3500 11:42, 7 ביוני 2018 (IDT)

הסמכות הרוחנית העליונה בציבור החרדי ליטאי[עריכת קוד מקור]

נרו יאיר - האם יש מי שחולק על כך שהרב קנייבסקי הוא המנהיג הבולט ב"ה"א הידיעה" או על כך שהוא הסמכות הרוחנית העליונה במגזר כיום? תוכל לפרט מי נחשב מעליו? חיימסון - שיחה 15:15, 2 ביולי 2018 (IDT)

כן. א. הפלג לא מכיר בו. זה לא הרב שך. לכן אפילו ביחס לרב שטינמן התנסחנו בזהירות רבה יותר. ב. אצל הגדולים הקודמים לא היה הפיצול שתואר לעיל, שהרב שטינמן מטפל בעניינים באופן שוטף. נרו יאירשיחה • י"ט בתמוז ה'תשע"ח • 16:34, 2 ביולי 2018 (IDT)
א. הפלג לא מכיר בו כמנהיגו אבל הוא יסכים עם זה שהוא הבולט. (הרב קנייבסקי זוכה לקונצנזוס אפילו מצד סאטמר והעדה החרדית למשל, באים לבקר אותו או לנחמו, מה שלא יכול היה להתרחש אצל הרב אלישיב והרב שטיינמן) ב. כאמור בשיחה בערך הרב אידלשטיין, בדגל (וביתד המייצג את דגל) מוסכם שהרב קנייבסקי הוא הסמכות העליונה. דווקא היו מצבים דומים בדיוק: כאשר הרב אלישיב היה הסמכות העליונה והרב שטיינמן טיפל בעניינים השוטפים לאורך הנהגתו. זה מתואר בערך על הרב שטיינמן. מצב דומה היה גם עם הסטייפלער והרב שך אמנם בהבדלים מסויימים (הסטייפלער יותר גיבה ופחות היה המילה האחרונה. ובנוסף, העובדה שהוא הלך לעולמו הרבה לפני הרב שך העמידה בסופו של דבר את הרב שך בראש ההנהגה). המציאות כיום שהרב קנייבסקי הוא המילה האחרונה ועל פיו ישק כל דבר בדגל התורה ולכן התיאור צריך להיות המנהיג הבולט בהא הידיעה. חיימסון - שיחה 16:54, 2 ביולי 2018 (IDT)

נרו יאיר מדשתקי רבנן שמע מינה דניחא להו? חיימסון - שיחה 14:27, 3 ביולי 2018 (IDT)

לא רבנן ולא שתקי. איננו צריכים להכריע מי הכי בולט. לטעמי תפקידו של הרב אידלשטיין משמעותי יותר, כי הוא מכריע בשאלות החשובות. לפי הדיון שהזכרת רח"ק בעל מעמד נכבד, אבל פחות מעוניין להתעסק בשאלות השוטפות וממילא לא על פיו יישק כל דבר. ככל שאני מבין אצל הרב אלישיב הדברים היו שונים בתכלית. הוא עסק פחות בעניינים חינוכיים, אבל כן עסק בשאלות ציבוריות פוליטיות. אגב, יתד קרא לרב שטינמן "מרן" בחיי הרב אלישיב? אולי זה דומה לסטייפלר. נרו יאירשיחה • כ' בתמוז ה'תשע"ח • 15:34, 3 ביולי 2018 (IDT)
איפה ראית שהרב אידלשטיין מכריע בשאלות החשובות? ההיפך, מי שמכריע זה הרב קנייבסקי. כך היה עד כה בהכרעת ההתמודדות של דגל בבית שמש, בהכרעת ההתנגדות אמש של דגל התורה לחוק הגיוס, בהכרעה על ההתנגדות לקרן ממשלתית לשומרי שביעית (זה היה עוד בחיי הרב שטיינמן בימי חוליו) והכרעות מהותיות נוספות. עד כה לא היתה פעם אחת שנציגי דגל היו אצל הרב אידלשטיין ולא באו לאחמ"כ להכרעה סופית אצל הרב קנייבסקי. אמנם יש שאלות ציבוריות פחות דרמטיות ולא פוליטיות כמו למשל זמן מבחני הכניסה לישיבות קטנות או גדולות בכל עיר ועיר שמובאות לפתחו של הרב אידלשטיין שמטבע הדברים כראש ישיבה קשור יותר לתחום. כך היה המצב בדיוק אצל הרב אלישיב והרב שטיינמן. לשאלתך, יתד קרא לרב שטיינמן 'ראש הישיבה' בחיי הרב אלישיב כי התואר מרן ניתן במשורה אצל נתי גרוסמן והיה שמור רק לרב אלישיב. חיימסון - שיחה 16:15, 3 ביולי 2018 (IDT)
תן לי בבקשה מקורות לכך שהוא זה שנכנס לעומק העניין, שקל אותו מכל צדדיו והכריע, ולא נתן את ברכתו להכרעתם של אחרים. עדיף מקורות שמראים כיצד הוא מכריע בעצמו ולא המקורבים. אם יש לך מקורות לא מכיכר השבת עוד יותר טוב, כי נראה שהם לוקחים צד במאבק החצרות. נרו יאירשיחה • כ' בתמוז ה'תשע"ח • 16:22, 3 ביולי 2018 (IDT)
ממש ממש לא מדוייק כל מה שכותב חיימסון, כפי שעשה בדף השיחה אצל הרב אדלשטיין. אם הוא הזכיר את ההכרעה על חוק הגיוס, הרי שהעובדות הידועות והגלויות מדברות אצל מי התקבלו ההכרעות. אבל אין לי שום אינטרס להכנס לנושא הזה, בשונה ממר חיימסון, ולא אכפת לי ולא חושב שלמישהו אכפת, מה יהיה כתוב בכותרת על הרב קניבסקי, אבל חשבתי שנכון ליידע שהוא אומר דברים שהמגזר יודע שהם ממש לא נכונים בעליל. די לי בכך, ולא אתערב עוד.185.24.207.248 (שיחה | תרומות | מונה) לא חתם/ה
נרו יאיר ההערות וההסתייגויות הלא הוגנות שהשחלת קצת מקשות. גם אם אוכיח על הכרעותיו שפורסמו, לא אוכל להוכיח ששקל את העניין מכל צדדיו כמו שאף אחד לא יוכל להוכיח זאת על שום מנהיג בעולם ששקל צדדים. ברור לך שלמאמיניו די בהכרעה שלו והם בטוחים שאם הוא החליט להכריע הרי ששקל את כל הצדדים, שהרי אם הוא עצמו היה מבחין שאינו מסוגל לשקול את הצדדים מן הסתם היה מעדיף לא להכריע בנושאים כה מהותיים. כך גם לגבי ההערה השניה שלך, זו הערה זולה ולא רצינית. השמצות על מקורבים היו, ישנן ויהיו תמיד, על כל הכרעה של כל מנהיג יוכל כל העולם לטעון שמקורביו הם אלו שהכריעו זאת. זו היתה הדרך של הפלג להיפטר מהתבטאויותיו החריפות כלפיהם, זה לא הוא זה מקורביו. נו באמת?! לגבי מקורות יש לי חיבור כשר, אבל חיפוש קצר בגוגל יניב לך תוצאות רבות מן הסתם על הכרעות של הרב קנייבסקי. (למרות שכמו שאתה טוען שאתר כיכר השבת תופס צד כך גם המתחרים שלו תופסים צד לכאן או לכאן ואין לדבר סוף. הרי מאבק החצרות נמצא בסופו של דבר כמו תמיד בעיקר באתרים, זה המזון שלהם). לגבי בית שמש דווקא כן מצאתי דוגמא גם בכשר. ב23 אפריל עלו נציגי דגל לרב אידלשטיין לדון על הצבת מועמד מטעם דגל בבית שמש פורסם שהוחלט לא לפרסם הכרעתו, 4 ימים אח"כ פורסם שעלו אנשי דגל לרב קנייבסקי באותו עניין והוא זה שהכריע כי דגל לא תתמודד מול אבוטבול. חיימסון - שיחה 00:54, 4 ביולי 2018 (IDT)
אני מוכן גם לקבל אמירות של הח"כים שמי ששוקל ומכריע הוא דווקא רח"ק ולא אחרים, וכדומה. אני ספקן בעניין הזה, כי ידוע שהוא לא אוהב להתעסק בעניינים ציבוריים, ודאי לא להיכנס לפרטים ולהכריע, וזה גם מה שעלה מהדיון לגבי הרב אדלשטיין. אני לא מתווכח שאנשים מחשיבים מאוד את דעתו, זה לא העניין. נכון שאפשר לטעון שאתרים אחרים לוקחים צד אחר. לכן אני שוב מציע לבדוק מה אומרים הח"כים או כיצד מגבים האתרים את הטענות. לגבי בית שמש, הידיעה הראשונה שהבאת מדברת על דיון ממושך עם הרב אדלשטיין, והשנייה על פגישה בבית הרב קניבסקי שבסופה "התקבלה" הוראה לפתוח במו"מ שלאחריו תהיה הכרעה. מצא את ההבדלים בין זה ובין מה שכתבת. נרו יאירשיחה • כ"א בתמוז ה'תשע"ח • 11:06, 4 ביולי 2018 (IDT)
אוי נו, אפילו ביחס לפייק-גדולים שקדמו לו הרב קנייבסקי לוקח בהליכה את התואר פייק-גדול יותר מכולם. בזכות ייחוס וחצר פעילה הוא הגיע לאן שהגיע. האם זה רלוונטי לשאלת מיקומו בסדר המנהיגות הדגל-ליטאי? לא יודעת. אבל להפוך אותו למנהיג אקטיבי זה כבר יותר מדי. • צִבְיָהשיחה • כ"א בתמוז ה'תשע"ח 12:34, 4 ביולי 2018 (IDT)
איך שלא יהיה, התיאור הפותח: "מנהיג רוחני בולט בציבור החרדי-ליטאי, פוסק הלכה ומחבר ספרים רבים במגוון מקצועות תורניים" הוא גרוע מאוד. כי המקום שלו כ"צדיק מרכזי" או אם תרצו כאחד מ"גדולי הדור" הוא רחב מאוד בכלל המגזר החרדי, וזה לא בא לידי ביטוי כלל בתיאור הזה, למרות שזוהי הנקודה המרכזית באישיותו ובפרסומו. אדגיש: אין כוונתי לפן של המנהיגות, אלא לכך שהוא נחשב כצדיק ורב גדול, ויש שיאמרו הכי גדול. הן אמת, צריך למצוא את הניסוח האנציקלופדי לכך. פיראוס - שיחה 20:28, 4 ביולי 2018 (IDT)
נדמה לי שאתה רגיל לסגנון ההגיוגרפי, שבו פחות מחמישה תארים משתפכים זה פשוט ביזוי כבוד התורה. אנחנו הרבה יותר חסכנים בתארי כבוד סובייקטיביים ומעדיפים ניסוח עובדתי מתון. אצלנו אין צדיקים מרכזיים וגם לא לנו להחליט עבור הציבור הרחב (כולל הרבנים) מיהם גדולי הדור. אנחנו משאירים לעורכי העיתונים את המריבות האלה. נרו יאירשיחה • כ"א בתמוז ה'תשע"ח • 20:45, 4 ביולי 2018 (IDT)
אני שונא, וחונכתי לשנוא, את הסגנון ההגיוגרפי. אני רגיל שנים ארוכות לסגנון של ויקיפדיה. אני פשוט מנסה להגדיר במילים את המעמד הציבורי של הרב קניבסקי בציבור החרדי. אכן לא הצלחתי במציאת הגדרה מתאימה וביקשתי עזרה. גם אצל אביו התיאור הוא "ממנהיגי הציבור החרדי ליטאי בישראל", שזה כמובן תיאור שלוקה בחסר עמוק. אשמח לעזרתך.פיראוס - שיחה 23:17, 4 ביולי 2018 (IDT)
אכן, אני הצעתי במקום אחר, הצעה בנידון, כי אני סבור שלהרב קניבסקי יש מעמד על בכל הציבור החרדי וגם הדתי. ניתן לראות שאצל החזון איש למשל אין את ההגבלה הזו, למרות שגם קהל עדתו של החזון איש היה אולי ליטאי באופן עקרוני, אבל לחזון איש היה מעמד על. דומני שהפיצול בין דגל התורה ואגודת ישראל הוא זה שהכניס בתודעה כביכול לא ייתכן שרב ליטאי יוכתר כרב של מי שאינו ליטאי, וזה חוטא לאמת. לרב שך היה מעמד על (שהצטמצם לאחר הקמת דגל) הרב שטינמן גם היה לו מעמד על, ולרב קניבסקי עוד יותר (אולי בין השאר בגלל התרחקותו מעניינים פוליטיים), וזה לא כפי שיש מי שחושב שזה בגלל שמאז הרב שך באופן טבעי מנהיג דגל יש לו כח על אגודה, אלא להיפך. בגלל שלרבנים הליטאים יש הערכה גדולה מאוד ומעמד ציבורי חזק בציבור החרדי כולו, יש לדגל התורה "שליטה" על אגודת ישראל במקרים רבים.-מוישימישיחה • כ"ב בתמוז ה'תשע"ח • 00:17, 5 ביולי 2018 (IDT)

קנייבסקי או קניבסקי[עריכת קוד מקור]

אכן נראה מספריו שהוא כותב קניבסקי, יחד עם זאת בעברית, וכך הוא מופיע בכל מקום (מי שמעוניין יעזר ייטב במחבן גוגל) כקנייבסקי, כך גם בערך, לעיתים הוא מופיע כקנייבסקי ולעיתים כקניבסקי. • חיים 7שיחה • 16:51, 16 בספטמבר 2018 (IDT)

דגל התורה?[עריכת קוד מקור]

נרו יאיר: במקרה הטוב דג״ל (דרעי גפני ליצמן), בפועל לבין כל הציבוריות החרדית... דגש - שיחה 10:56, 4 בנובמבר 2018 (IST)

לא יודע, אני מנחש שגם על זה יש ויכוח. צריך להתמקד במקורות, או בידע מוצק של משתמשים אמינים. נרו יאירשיחה • כ"ו בחשוון ה'תשע"ט • 11:09, 4 בנובמבר 2018 (IST)
הוא בעל הבית, הוא מתווך בין הרב לבין גפני, בדיוק כשם שהוא מתווך בינו לבין פרוש. אם דרעי צריך את תמיכת דגל התורה, הוא פונה ישר ליענקי; הוא לא ניגש לאנשי דגל שיפנו ליענקי. דגש - שיחה 11:15, 4 בנובמבר 2018 (IST)
אם אתה בטוח תערוך בהתאם. נרו יאירשיחה • כ"ו בחשוון ה'תשע"ט • 11:17, 4 בנובמבר 2018 (IST)
את הנוסח המקורי אני העתקתי מדוד שפירא בערך של הרב שטיינמן, כסוג של 'נוסחה יציבה', אבל כתבתי כבר אז שזה לא משהו. לגופו של עניין אני חושב שהנוסח הנוכחי טוב יותר, אבל מציע לתקן ל"מנהל את ביתו של הרב קניבסקי ומתווך בינו לבין אישים פוליטיים ואחרים". מתוך הכרות אישית, ויאשרו גם אחרים, הוא לא מתעסק רק בקשרים פוליטיים, הוא מכניס לבית אישים מחברות וארגונים, מתווך כספים שעוברים שם וכדומה. פיראוס - שיחה 12:21, 4 בנובמבר 2018 (IST)
+1 דגש - שיחה 12:23, 4 בנובמבר 2018 (IST)
"מנהל את הבית" לא נשמע לי. אולי אחראי על קבלת הקהל ועל הקשרים של סבו עם אישי ציבור ופוליטיקאים. נרו יאירשיחה • כ"ו בחשוון ה'תשע"ט • 13:00, 4 בנובמבר 2018 (IST)
אולי "הגורם הדומיננטי בניהול בית הרב קניבסקי ואיש הקשר המרכזי בינו לבין אישי ציבור ופוליטיקאים". פיראוס - שיחה 01:48, 5 בנובמבר 2018 (IST)
מה ניהול בית? בישול, ניקיון וכביסה? אחריות על קבלת הקהל (כלומר מי נכנס ולכמה זמן) וקשר עם אישי ציבור ופוליטיקאים הם דברים רלוונטיים לערך אנציקלופדי, לא ניהול הבית. נרו יאירשיחה • כ"ז בחשוון ה'תשע"ט • 14:31, 5 בנובמבר 2018 (IST)
אני מבין מה מפריע לך, תוכל לשנות זאת ל"נאמן ביתו" של הרב. דגש - שיחה 14:43, 5 בנובמבר 2018 (IST)
זה סלנג חרדי. נרו יאירשיחה • כ"ז בחשוון ה'תשע"ט • 19:40, 5 בנובמבר 2018 (IST)
זהו ביטוי שגור, לא סלנג. "נאמן" – מופקד. לא "יד ימינו", לא "בבת עינו" ולא "הדום לרגליו". הביטוי הזה מתאים כמו ניקוד לאות, כמו ויסקי לשוט, וכמו בורה לבוט. דגש - שיחה 19:43, 5 בנובמבר 2018 (IST)
אני מבין (בקווים כלליים) מה זה אומר, הקורא הממוצע לא. נרו יאירשיחה • כ"ז בחשוון ה'תשע"ט • 19:49, 5 בנובמבר 2018 (IST)

סדר לימודו[עריכת קוד מקור]

כתוב בערך כך: בשנה מעוברת בה פוחת העומס של הספק לימודו מנצל הרב קניבסקי את חודש העיבור לחיבור ספר תורני חדש.

האם יש מקור לכך? מקדש שביעי - שיחה 21:25, 10 ביוני 2019 (IDT)

דבר נוסף כתוב בערך: את התלמוד הבבלי הוא לומד עם בנו הרב שאול יצחק.

האם יש מקור לכך? הדבר ידוע כלא נכון (הוא לומד לבד) מקדש שביעי - שיחה 21:30, 10 ביוני 2019 (IDT)

לגבי השאלה הראשונה, בספר "החובות" של הרב גדליה הוניגסברג כתוב כך.
לגבי השאלה השנייה, מה שלא נכון הוא שהוא לומד לבד. כלומר את מחזור לימודי "החובות" הוא לומד לבד, למעט התלמוד הבבלי שאותו הוא למד תמיד עם אנשים מתחלפים, בדרך כלל בחורים או אברכים צעירים שהיו צריכים לעמוד בדרישה אחת בלבד: לא לאחר ללימוד אף פעם ולבוא כל יום. בשנים האחרונות הוא לומד לבד, לצד בנו הנ"ל שלומד גם הוא באותו הספק. לך תגדיר מה נקרא "לומד עם", ולשם מה זה אמור להיות כתוב בערך אנציקלופדי? לכותבים פתרונים. ביקורת - שיחה 00:00, 11 ביוני 2019 (IDT)

מחיבוריו[עריכת קוד מקור]

מופיע בערך על ספרים שיצאו מתשובותיו:

דרך שיחה - שאלות במגוון נושאים על סדר פרשיות השבוע מאת תלמידו הרב אליהו מן (על פי שיחותיו עם הרב קניבסקי מדי סעודת ליל שבת), שני חלקים

מה המקור שזה בסעודת ליל שבת? (זה לא נכון)? מקדש שביעי - שיחה 21:42, 10 ביוני 2019 (IDT)

ארמית[עריכת קוד מקור]

למען אלו מאיתנו שאינם דוברי ארמית, אשמח לתרגום בגוף הערך לביטוי "תורה מגנה ומצלא" Nirvadel - שיחה 19:58, 20 במרץ 2020 (IST)

זה דומה לעברית: "תורה מגינה ומצילה". דוד שי - שיחה 01:51, 21 במרץ 2020 (IST)

הורה לתלמידי הישיבות להמנע מבדיקות קורונה כדי למנוע ביטול תורה[עריכת קוד מקור]

יש לציין את העובדה שהוא הורה לתלמידי הישיבות להמנע מבדיקות קורונה כדי למנוע ביטול תורה. דבר זה דווח בהרחבה בכלי התקשורת.

https://www.kikar.co.il/373357.html https://www.srugim.co.il/486024-%D7%94%D7%A8%D7%91-%D7%A7%D7%A0%D7%99%D7%99%D7%91%D7%A1%D7%A7%D7%99-%D7%94%D7%95%D7%A8%D7%94-%D7%9C%D7%90-%D7%9C%D7%A7%D7%99%D7%99%D7%9D-%D7%91%D7%93%D7%99%D7%A7%D7%95%D7%AA-%D7%91%D7%99%D7%A9%D7%99 https://news.walla.co.il/item/3384321

נכון, אבל צריך להבהיר שמדובר ב"ישיבות גדולות" שנמצאות בכללותן בבידוד ולא עומדות במגע עם החוץ. נרו יאירשיחה • י"ד באלול ה'תש"ף • 11:05, 3 בספטמבר 2020 (IDT)
לא כל דבר שדווח בהרחבה בכלי התקשורת ראוי לאזכור, לא רק בערך הזה, אנחנו לא קיר הדהוד של התקשורת. בדורנו, משרדי יח"צ אלופים בכותרות קליקבייט, ואנציקלופדיה לא צריכה ללכת שולל. בגדול, הערך אמור להכיל שורה שבה יובהר שבמהלך התפשטות הקורונה, סירב הרב קניבסקי לקבל את הנחיות משרד הבריאות ככתבן וכלשונן, והוביל קו עצמאי של בחינת מקרים לגופם מתוך דגש על שיקולים של ביטול תורה, בניגוד לרבנים אחרים שקבלו את ההנחה שמדובר בפיקוח נפש שמחייב ציות גורף להוראות רשויות הבריאות. או משהו כזה. כמובן, בהינתן מקורות. אבל פירוט מביש של כל הוראה שלו עם כל 'פיק' של המגפה, והתגובות לה, והתגובות לתגובות - חברים. הגיע הזמן לעצור ולסכם. ביקורת - שיחה 11:42, 3 בספטמבר 2020 (IDT)
מסכים עם ביקורת, בייחוד שכאן לא מדובר בהוראה רשמית אלא הוראה שפורסמה על ידי מקורביו באתרים לא רשמיים. אין הקלטה / מכתב / הוראה בצינורות הרשמיים. זאת מלבד מה שכל מי שמכיר יודע שההוראות היום הם הרבה יותר של בני ביתו מאשר שלו. לסיכום, לדעתי הנכון ביותר לכתוב כמו שהציע ביקורת, ואם מחלטים כן לציין הוראה ספציפית, צריך לכתוב "פורסם בשמו ש---". פּ‏ִירֵאוּס § שִֹיחָה
ג.א. מסכים עם ביקורת. חסר תקנה :-)שיחה • י"ד באלול ה'תש"ף • 15:10, 3 בספטמבר 2020 (IDT)
אהבתי את הניסוח "הוביל קו עצמאי של בחינת מקרים לגופם". אבקש מעכשיו לא לראות אותי כחילוני, אלא כמי שמוביל קו עצמאי של בחינת מצוות לגופן. אני משוכנע שבגן עדן שמור מקום מועדף לאנשים כמוני, אולי לצד הרב קנייבסקי, שיזכה לחיים ארוכים. דוד שי - שיחה 18:56, 3 בספטמבר 2020 (IDT)
הניסוח הזה אכן אינו במקום. ומה שמתפרסם בשם דמות ציבורית כמו הרב קנייבסקי הוא חלק מהפעילות שלו אלא אם הוא טורח ומכחיש או ידוע שמדובר על דברים שאינם ממנו. במקרה זה מדובר על קו ברור של התנגדות להוראות משרד הבריאות והוראה להתעלם מהם כי הם מבטלים תורה. זו עמדה ראוייה שיש להתגאות בה ולא להסתירה בקשקושי מילים מערפלים המתאימים ליועצי תקשורת ולא לאנציקלופדיה. עדירל - שיחה 19:08, 3 בספטמבר 2020 (IDT)
ביקורת עם כל הכבוד יש מרחק שמים וארץ בין לבחון כל מקרה לגופו לבין להורות לתלמידים לא להיבדק.
עקרונית, אני מסכים עם ביקורת: אין צורך לפרט על כל הוראה שניתנה אלא מספיק יהיה להציג סיכום של קו ההוראה של הרב קניבסקי בתקופת הקורונה. מה שכן, ה"סיכום" של ביקורת אכן רחוק מדיוק מלא; הרב לא "סרב לקבל את הנחיות משרד הבריאות ככתבן וכלשונן" (מישהו טרח להציג לפניו את הנחיות משרד הבריאות בכתבן ובלשונן?) אך גם לא הוביל "קו עצמאי" של "בחינת מקרים לגופם" (עד כמה שידוע הרב קניבסקי לא ירד לפרטי המקרים המסוימים שהוצגו לפניו, וכל שכן שהוא לא קבע כללים ברורים בנושא)... אם אפשר להציע נוסח בסגנון: "במהלך הקורונה הורה הרב קניבסקי מספר פעמים לישיבות ולתלמודי התורה לנהוג בניגוד להנחיות משרד הבריאות, בטענה של ביטול תורה". בברכה ובתודה, דג ירוק (שיחה) • 21:36, יום חמישי בשבת, י"ד באלול ה'תש"ף (IDT).
אני לא כתבתי שהוא בחן מקרים לגופם, אלא שהוא לא ממושמע להוראות הפרויקטור ומשרד הבריאות. כמו שהעיר דוד שי, יש פרויקטור ממונה וזו תפיסה לא ממלכתית ולא ממושמעת. אין לי מושג למה מכובדי עדירל בחר לקרוא לזה "קשקושי מילים מערפלים המתאימים ליועצי תקשורת", אני לא אתעקש על ניסוח שרק הצעתי בדף שיחה, אבל הוא אמור לכלול בשורה התחתונה משהו מסכם ולא פרטי פרטים ברזולוציה של כמה קפסולות צריכות להיות במוסד כדי להיבדק וכדומה. אני חושב שהוא הגדיל ראש כי התוצאה (מה שקורה במוסדות התורה) חשובה לו, דוד חושב שהוא פורע חוק כמעט כשם שהוא פורע את חוק התורה, ושנינו לא מספיק חשובים כדי לכתוב מה דעתנו על הרב קניבסקי או על החוק הישראלי - לכן אנחנו, בהתכנסנו יחד באהבה לכתוב אנציקלופדיה, נכתוב את הנתונים הברורים: הוא הוביל קו שלא התנגד טוטאלית להוראות משרד הבריאות, אבל לא נתן הוראה "לשמוע לרופאים = משרד הבריאות. חד וחלק", אלא נתן הוראות "מקבילות" למוסדות התורה. זה לא משנה אם זו עמדה שיש להתגאות בה או להתבייש בה, זה מתאר היטב את העמדה, ולא נכנס לפרטים. ולסיום: דג, זה לא סתם מטענה של ביטול תורה, אלא הבעת אי-אמון בשיקולי המערכת, אל מול 'הנחות' שנעשות בשם ערכים חשובים (ל)אחרים. ביקורת - שיחה 00:15, 4 בספטמבר 2020 (IDT)
ביקורת הניסוח שלך הוא כיבוס מילים ומתאר בצורה לא מדויקת את ההתנהלות שלו. חוץ מזה, שהוראה להמנע מבדיקות (אפילו אם זה רק לתלמידי ישיבות), היא מספיק מהותית ודרמטית כדי שתהיה ראויה להכלל בערך.
ביקורת, " אלא נתן הוראות "מקבילות" למוסדות התורה." - מצטער, אבל אלו לא היו רק הוראות מקבילות אלא גם ממש הוראות מנוגדות. הוראות לפתוח מוסדות בניגוד להוראות משרד הבריאות. הוראות להימנע מבדיקות. אלו הוראות ממש מנוגדות.
ביקורת: בין ההוראה "להמשיך כרגיל" באדר, ההוראה "להתפלל ביחידות" בניסן וההוראה "להמנע מבדיקות" באלול, הרב קניבסקי לא הציג "קו" עקבי בכל הנוגע לקורונה או להנחיות; לכל היותר ניתן לומר (לאחר שמתעלמים מההוראה של ניסן, שאינה בעלת חשיבות אנציקלופדית בפני עצמה) שהרב הורה על פי שיקולים של "ביטול תורה" גם כשהוראותיו נגדו (במתכוון או שלא, אין זה משנה) את ההנחיות. אלמוני, אשמח לשמוע את טענותיך בעד השארת הפסקה כמו שהיא בלי לנסות לסכמה ולקצרה, או לחלופין הצעות ניסוח אחרות לסיכום הפסקה במשפט אחד. בברכה ובתודה, דג ירוק (שיחה) • 10:49, יום שישי בשבת, ט"ו באלול ה'תש"ף (IDT).
שמתי את "מקבילות" במרכאות בדיוק מהסיבה שציינת, אלמוני יקר.
דג ירוק, אני לא אמרתי שהוא הציג קו עקבי, או שמישהו כלשהו הציג קו עקבי. האיש לא מחויב להוראות משרד הבריאות, והוא עשה כל שביכלתו (או החברים שלו, זה לא משנה) כדי להודיע את זה לציבור מאמיניו (בניגוד לרבנים אחרים שעשו כל מאמץ להכניס לתודעה שהנושא הזה יוצא למיקור חוץ, ואין להם סיי בנושא). מה דעתנו על זה? לא רלוונטי. מה שאפשר לומר בקצרה הוא שהוא הורה הוראות עצמאיות לפי הבנתו את ההתפתחויות בשטח, הוראות אלו כללו עיכוב בסגירת מוסדות החינוך בראשית המגפה וכללו הימנעות מבדיקות "בשביל הידע" (לחשודים א-סימפטומטיים), במוסדות שבהם שוהים צעירים שלא נשקפת מהם סכנה מאחר שהם סגורים בקפסולות. זה בערך מה שכתבתי למעלה, והתחושה של "מכבסת מילים" נובעת מחשיפה ממושכת לאינפורמציה ודיס-אינפורמציה שמפזרים כתבלבי האתרים החרדיים סביב הסיפור. תנשמו עמוק ותנסו לסכם סיפור כזה שאתם נחשפים אליו לאחר שלושים שנה. לצורך הענין. לזה קוראים פרספקטיבה אנציקלופדית וכך אמורים לכתוב אנציקלופדיה. ביקורת - שיחה 11:20, 4 בספטמבר 2020 (IDT)
ביקורת, קודם כל, האיש הזה רב גדול ככל שיהיה בהחלט מחוייב להוראות משרד הבריאות. במדינות דמוקרטיות אחרות, מה שהוא עושה גובל בפלילים והיה מקרה מקביל בדרום קוריאה של כומר שהוראה למאמינו להתעלם מהוראות הקורונה והואשם בפלילים. אם תרצה הביא לך מקורות לכך. לא צריך לומר מה דעתו על העניין. פשוט לציין את הוראותיו שהיו מנוגדות להוראות משרד הבריאות.
"ומוסדות שבהם שוהים צעירים שלא נשקפת מהם סכנה מאחר שהם סגורים בקפסולות" - זה לא מסמכותך לקבוע אם נשקפה מהם סכנה. שנית, אלא הם כן המוסדות שלהם היו סגורים הרמטית בלי כניסה ויציאה, אז בהחלט נשקפה מהם סכנה והם יכולים להדביק אנשים בסביבתם. אבל כל העניין הזה הוא רפואי. ההמלצה שלו לא להיבדק הוכרזה כמסוכנת על ידי ממונה הקורונה והוא הסמכות הרפואית בעניין.


דג ירוק, כיוון שממונה הקורונה הכריז על ההוראה שלו להמנע מבדיקה כמסוכנת ומסכנת את המדינה בכלל והחרדים בפרט, ראוי להביא עניין זה בערך. במינימום להזכיר שהוא הוראה להימנע מבדיקות ושממונה הקורונה הכריז שהוראה זאת מסוכנת.
כשמנהיג רוחני גדול נותן הוראה כזאת למאמינים ששומעים לכל דבר שבה ממוצא פיו, וכשהוראה זאת מוגדרת כמסוכנת, אז כן, זה עניין בעל מספיק חשיבות בכדי להיות כלול בערך לפי דעתי. אבל אין לי התנגדות לסיכום כל עוד הוא לא כולל כיבוסי מילים וכל עוד הוא מציין שממונה הקורונה הכריז על הוראותיו כמסוכנות.
ירידה לרזולוציות כמו הההשלכות הנקודתיות או ההכרזה של הפרוייקטור זה בדיוק ההפך מסיכום. אם ברצונכם להכניס (או להשאיר) את המידע בערך הרי שאין צורך בסיכום אלא בניסוח מחדש; אך לדעתי, מבחינה אנציקלופדית יש לסכם את הפרשיה במשפט אחד שאמור לכלול את תורף הוראותיו של הרב קניבסקי ותו לא. בברכה ובתודה, דג ירוק (שיחה) • 21:19, מוצאי שבת, ט"ז באלול ה'תש"ף (IDT).
במהלך הקורונה נמסרו בשמו כמה הוראות בעלות משמעות ציבורית רבה ואין סיבה לכלול אותן במשפט אחד. נרו יאירשיחה • ט"ז באלול ה'תש"ף • 21:39, 5 בספטמבר 2020 (IDT)
כשתצליח לדחוף בערך על בנימין נתניהו פירוט זהה של "כמה הוראות בעלות משמעות ציבורית רבה" שמסר בקולו ובדמותו במהלך הקורונה, נבדוק את הטענה הזו. מדובר כאן ללא ספק בפירוט יתר, בניסוח לא אנציקלופדי. זה לא היה קורה בערך אחר. וזה לא יקרה גם כאן, אין שום סיבה להבדיל ולהחריג ערך אחד מכללי הכתיבה האנציקלופדית. ביקורת - שיחה 22:19, 5 בספטמבר 2020 (IDT)
זה לא דומה. ההוראות של נתניהו הן בשם הממשלה ומקומן בערך התפרצות נגיף הקורונה בישראל. נרו יאירשיחה • ט"ז באלול ה'תש"ף • 22:30, 5 בספטמבר 2020 (IDT)
האם ייתכן שבקו העצמאי שלו שכח הרב קנייבסקי את דברי רבי שמעון בן מנסיא בעניין פיקוח נפש: "חלל עליו שבת אחת כדי שישמור שבתות הרבה"? דוד שי - שיחה 07:05, 6 בספטמבר 2020 (IDT)
בנימין נתניהו ואישים אחרים מדברים לא רק בשם הממשלה, הזיג-זגים אינם בשם הממשלה, ובזכות התקשורת אנחנו נחשפים גם לשלבים שבין החלטה להחלטה. ייתכן שכל אמירה ציבורית בנושא (כולל זו של הרב קנייבסקי) אמורה להיות בערך התפרצות נגיף הקורונה בישראל ולא בערכים הפרטיים, אבל חשוב לשמור על עקביות ולא לתת לאמוציות לבלבל את השורה.
דוד שי, חבל שאתה מתמכר לציטוטים גם במחיר של שימוש בהם בהקשר לא קיים. אם היית מקשיב היום לרוני גמזו במסיבת העיתונאים, או קורא את הודעתו לתקשורת, היית יודע שדברי הרב קנייבסקי - כמו שהיה ברור לכל מי שמכיר אותו או שומע בקולו - לא נגעו כל עיקר למקרים שבהם יש ספק קל שבקלים לפיקוח נפש עתידי. אני מוצא את עצמי מתנחם בכך שבחצי השני של המשפט שלך, נצמדת לקו העצמאי של הרב קנייבסקי ונמנעת מביטול תורה. ביקורת - שיחה 22:08, 7 בספטמבר 2020 (IDT)
דרך אגב, אם לרב קנייבסקי חשוב למנוע ביטול תורה, יאמר נא כעת בקול צלול שבהלווייתו ישתתפו רק בני משפחתו, משום שהתופעה של השתתפות רבבות בהלוויה של רב היא ביטול תורה וביזוי תורה מהחמורים ביותר. דוד שי - שיחה 06:24, 8 בספטמבר 2020 (IDT)
דוד שי, מאחר שאתה ואני איננו קראים, נוכל להתרחב מעבר לציטוטי פסוקים ולקרוא מה היה לחז"ל לומר על השאלה המעניינת שהצגת (בצורת תשובה נחרצת).
"תנו רבנן: מבטלין תלמוד תורה להוצאת המת ולהכנסת כלה. אמרו עליו על רבי יהודה ברבי אלעאי, שהיה מבטל תלמוד תורה להוצאת המת ולהכנסת כלה... וכמה כל צרכו? אמר רב שמואל בר איני משמיה דרב: תריסר אלפי גברי ושיתא אלפי שיפורי, ואמרי לה: תליסר אלפי גברי ומינייהו שיתא אלפי שיפורי. עולא אמר: כגון דחייצי גברי מאבולא ועד סיכרא. רב ששת, ואיתימא רבי יוחנן אמר: נטילתה כנתינתה, מה נתינתה בששים רבוא, אף נטילתה בששים רבוא. והני מילי למאן דקרי ותני [ - למאן דקרי - מקרא. ותני - משנה, אבל עדיין לא שנה לתלמידים. רש"י] אבל למאן דמתני - לית ליה שיעורא." (כתובות דף יז). וברמב"ם, אותו דבר: "תלמיד חכם שמת, אפילו היו עמו עד ששים רבוא מבטלין תלמוד תורה להוצאתו, היו ששים רבוא אין מבטלין, ואם היה מלמד לאחרים אין לו שיעור אלא מבטלין הכל להוצאתו" (הלכות אבל פרק יד הלכה יא).
גם הרציונל ברור, ביטול תורה חד-פעמי, אבל מעורר השראה כזו שתגרום להרבה יותר שעות של לימוד. ביקורת - שיחה 17:06, 8 בספטמבר 2020 (IDT)
ניצחתני, ביקורת, אני מציע שתביא רעיון זה בערך הלוויה. דוד שי - שיחה 17:12, 8 בספטמבר 2020 (IDT)
גם הצלת חיים תוסיף כמה שעות - מה שמחזיר לתגובת דוד שי - "חלל עליו שבת אחת כדי שישמור שבתות הרבה". מי מתנדב לדאוג לתנאי עצירה? פופ - שיחה 17:13, 8 בספטמבר 2020 (IDT)


יש פה מחלוקת עמוקה בין אלו שחושבים שזה לא מידע חשוב מבחינה אנציקלופדית לבין אלו שחושבים שזה כן מידע מהותי וחשוב מבחינה אנציקלופדית. כבר עברו יותר משבועיים ואין הכרעה הנושא. שמישהו כבר יפתח הצבעה על זה וכך הרוב יוכלו להחליט אם זה מידע חשוב מבחינה אנציקלופדית או שלא. בלי הצבעה, לא תהיה פה הכרעה. זה לא כאילו צד אחד מצליח לשכנע את משנהו או הפוך. דוד שי, אתה נראה לי ניטרלי בנושא הזה ובלי דעה לכן או לכן (בהנחה שקראתי אותך נכון), אולי תפתח אתה את ההצבעה ותנסח את העניין בצורה הכי ניייטרלית שאפשר.141.226.15.143 14:34, 5 באוקטובר 2020 (IDT)

עדירל, אולי אתה תפתח הצבעה בנושא?

כשירות הרב קנייבסקי לשלוט בהוראות הניתנות בשמו ואמיתות פרסומי מקורביו שכביכול נמסרים בשמו[עריכת קוד מקור]

הוספתי במספר שורות את היות העובדה כי הרב קנייבסקי כיום לא מסוגל לשלוט בציבור מחמת גילו והאישים הסובבים אותו, זו לא המצאה שלי, הבאתי את דברי עמית סגל בעניין ובנוסף את תשובותו בנושא מניין לחייבי בידוד ואת הפרסומים בתקשורת על כך שהתפלל במניין בו בזמן שההוראה שיצאה מביתו אסרה זאת, מה שמוכיח דברי. דברים אלו הם מהותיים וחייבים להיכנס בערך אנציקלופדי במיוחד לקורא לא דתי שרוצה להכיר באופן אובייקטיבי ולא מושפע מיהו הרב קנייבסקי. לצערי יש כאן משתמש ככל הנראה חרדי שמוחק את דברי שוב חשוב ללא כל הסבר או נימוק, אבקש כאן להעמידו על מקומו ולמען כי שיקולים זרים יוצאו לאלתר מכל ערך אנציקלופדי בכלל, ובפרט מע"ג פלטפורמה זו Akiva1132 - שיחה 12:56, 25 בספטמבר 2020 (IDT)

אני מציע, כל עוד שלא שינינו את שמנו לעמיתפדיה, להמשיך להתבסס על מקורות טובים. לא מקובל בוויקיפדיה להסתמך על טורי פרשנות ודעה כדי לקבוע דברים כאלה. אתה יותר ממוזמן להצטרף לקהילה כאן בקביעות ולראות ממבט ראשון איך דברים אמורים להיכתב. זו כנראה הסיבה לשחזור הראשון, כל השאר שוחזרו בשל חזרה על עריכה בניגוד למדיניות ויקיפדיה. ביקורת - שיחה 13:35, 25 בספטמבר 2020 (IDT)

הצעה הנוגע לפסיקת על הכללת הוראות קנייבסקי בזמן הקורונה[עריכת קוד מקור]

כיוון שיש פה חוסר הסכמה אם צריך לכלול את ההוראה שלו לא להבדק בקורונה ושאר ההוראות שלו. אני מציע שנעשה הצבעה אם ראוי או לא ראוי לכלול את הנושא הזה בערך. זאת כיוון שלא נראה שהנושא הזה ייפתר בדיונים ולא נראה שהדעה של אף אחד תשתנה בעקבות הדיון. פשוט שתהיה הצבעה אם נושא זה ראוי להכלל בוויקיפדיה או שלא.

ביקורת על התנהלות הרב קנייבסקי בזמן הקורונה[עריכת קוד מקור]

אפשר לציין שהרב קנייבסקי ספג ביקורת ציבורית על התנהלות בזמן הגל הראשון בקורונה כמו גם על קריאתו לא להבדק. מקורות: https://www.ynet.co.il/judaism/article/ry9DGP4IP

הידבקותו בנגיף הקורונה[עריכת קוד מקור]

יש להוסיף זאת (מפנה מקור לכאן: https://www.inn.co.il/news/452541 אם כי פורסם בכל כלי התקשורת) ואולי גם את המידע הזה: https://www.inn.co.il/news/452357

לא רלבנטי. נכון לעתה יש בעולם מעל 34M חולים, ובישראל לבדה 256K. אז למה המידע הזה חשוב בערך הזה? דגש חזק - שיחה 13:48, 2 באוקטובר 2020 (IDT)
אנשים רבים גם נולדו ב 1928 ובכל זאת ציינו את זה עבורו. לא שאני בטוח שצריך לציין, אבל "אנשים רבים" זה לא נימוק. אסף השני - שיחה 15:17, 2 באוקטובר 2020 (IDT)
נכון לעכשיו לא מאוזכר בדונלד טראמפ ודביר בנדק. אני מניח שאם לא היה דיון בנושא עד כה הוא יתעורר בקרוב ואז יוחלט. אסף השני - שיחה 15:25, 2 באוקטובר 2020 (IDT)
היה דיון. ראה ויקיפדיה:מזנון/ארכיון_410#קורונה_בערכי_אישים. דגש חזק - שיחה 16:32, 2 באוקטובר 2020 (IDT)

שהוא ימות נוסיף עכשיו לא. אנונימי/ת לא חתם/ה

חס וחלילה! בע"ה מרן שר התורה יחיה עד 120! ישראל קלרשיחה • י"ד בתשרי ה'תשפ"א • 16:55, 2 באוקטובר 2020 (IDT)
יש חשיבות לדעתי להוסיף את זה מכיוון שהוא התפרסם שוב לאחרונה בציבור הכללי עקב התבטאויותיו סביב הקורונה. Jewishprayer - שיחה 23:18, 10 באוקטובר 2020 (IDT)
אנחנו לא אתר חדשות. זה ייכתב רק במידה והוא ימות (חלילה). ‏HiyoriXשיחה • חציל-צילון • 19:06, 11 באוקטובר 2020 (IDT)
הידבקות במחלה רלוונטית רק עם השפיעה על חייו של האדם (גרמה למותו, פגעה בתיפקודו או השאירה חותם משמעותי על גופו וכדו') • חיים 7שיחה • 22:10, 11 באוקטובר 2020 (IDT)
כמו הייוריקס וחיים. חסר תקנה :-)שיחה • כ"ד בתשרי ה'תשפ"א • 12:13, 12 באוקטובר 2020 (IDT)
בדונלד טראמפ דווקא כן פורסם שהוא נדבק בקורונה. בשונה מדביר בנדק, הרב קניבסקי כן התנגד להנחיות של הקורונה ולכן לפי דעתי צריך להוסיף את העובדה שהוא נדבק בנגיף כמו שהוסיפו אצל טראמפ. גם אצל טוריאן פרינס, אלי ביר, יעקב ליצמן הוסיפו ועוד. אם הרב קניבסקי לא היה מתנגד בהתחלה נגד ההנחיות ולא היה פותח את הלימודים, אז הייתי מסכים שאין צורך להוסיף. אבל זה לא המצב.
כמובן שצריך לציין את זה שהוא נדבק, רק שכרגע הערך עליו הוא בדיחה, והשיקולים בכתביה הם שיקולי PR ויח"צ, מה שגורם לו להראות טוב יותר נכנס ומה שלא מוצא.

האם הפתיח מאפיין את מעמדו?[עריכת קוד מקור]

כבר מזמן צורם לי הפתיח, שאינו מאפיין את מעמדו של הרב קניבסקי במגזר החרדי בכללותו (ואף לא במגזר הדתי והמסורתי). מבחינת הנהגה פוליטית וציבורית, הוא אכן רק מכהן לצידו של הרב אדלשטיין כמנהיג הזרם הליטאי בלבד, אבל המעמד שלו במגזר החרדי ובאופן כללי הוא הרבה הרבה מעבר. אני חושב שאף אחד לא יחלוק על כך שהוא הרב הבולט ביותר בישראל בכל המגזרים מאז פטירת הרב שטינמן (ואלו שלפניהם, הרב עובדיה יוסף, הרב אלישיב והרב ואזנר), אבל מי שיקרא את הערך לא יבין זאת כלל. לדעתי מעמדו צריך לבוא לידי ביטוי באופן כלשהו בפתיח. פּ‏ִירֵאוּס § שִֹיחָה 01:54, 12 באוקטובר 2020 (IDT)

אתה מוזמן להציע נוסח. חסר תקנה :-)שיחה • כ"ד בתשרי ה'תשפ"א • 12:14, 12 באוקטובר 2020 (IDT)
אין זה תפקידה של ויקיפדיה לחלק ציונים ולקבוע מיהו "הרב הבולט ביותר בישראל בכל המגזרים" (האמנם? גם במגזר הרפורמי? גם במגזר הדתי-לאומי? גם במגזר של חסידי גור?). ספרו לי כשתמצאו רב שאפשר לתארו במילים "עבד השם" ותו לא. דוד שי - שיחה 19:41, 12 באוקטובר 2020 (IDT)
דוד שי, ההפך הוא הנכון, אין זה מתפקידה של ויקיפדיה לתאר את מצבם הרוחני של נשואי הערכים, אבל בהחלט מתפקידה של ויקיפדיה לתת ביטוי לפרסומם של אנשים (רק לשם המחשה, בשיטוט קליל בויקיפדיה ראיתי: רפאל נדאל 'נחשב לאחד מהטניסאים הגדולים בכל הזמנים', לאונרדו דה וינצ'י 'נחשב לאחד הציירים הדגולים בכל הזמנים', תיאורים אלו מופיעים ללא מקור).
כאשר אומרים שהוא הרב הבולט ביותר בכל המגזרים כמובן שאין הכוונה שבכל מגזר ומגזר הוא הבולט ביותר... הכוונה שכשמשווים בין הבולטים ביותר בכל מגזר, הוא הבולט ביותר מכולם, וזה נכון גם לגבי כל המגזרים שציינת. בפועל אני לא חושב שנכון לכתוב את המילים שכתבתי, כי באנציקלופדיה אנחנו צנועים יותר, וכדלהלן.
חסר תקנה, אני מציע אולי 'הרב חיים קניבסקי הוא אחד מן הרבנים הבולטים בישראל כיום, פוסק ומחבר ספרים רבים במגוון מקצועות תורניים, ורבים מגיעים לקבל את ברכתו ועצתו. הרב קניבסקי נחשב למנהיג הרוחני של הזרם הליטאי-חרדי לצד (או: כשלצידו) הרב גרשון אדלשטיין.
כך או אחרת, אינני אומר קבלו דעתי, רק הצבעתי על הבעייתיות הניסוח הנוכחי. פּ‏ִירֵאוּס § שִֹיחָה 00:03, 13 באוקטובר 2020 (IDT)
אם אפשר להוסיף להצעת הניסוח, נראה לי כדאי להדגיש בתחילת הערך כי הרב קניבסקי הוא (דוגמא לניסוח אפשרי) "רב חרדי/ליטאי-חרדי, מן הבולטים בישראל כיום" וכו'. את המשפט על הנהגת הציבור הליטאי-חרדי ניתן להשאיר כפי שהוא בערך כיום - בקטע נפרד כולל ההיסטוריה בקצרה. בברכה ובתודה, דג ירוק (שיחה) • 00:27, יום שלישי בשבת, כ"ה בתשרי ה'תשפ"א (IDT).
גם הפתיח הנוכחי מגזים בחשיבותו, ויש להחליפו בניסוח מתון יותר. חשבתי שהביטוי "מנהיג רוחני" שמור לאייתולות באיראן, אבל התברר לי שזה המצב גם אצל החרדים. דוד שי - שיחה 04:45, 13 באוקטובר 2020 (IDT)
לדעתי עדיף הניסוח הנוכחי, המשקף את מעמדו. נרו יאירשיחה • כ"ה בתשרי ה'תשפ"א • 22:52, 13 באוקטובר 2020 (IDT)
נרו, חבל שלא נימקת את דעתך בהקשר לדברים שאני כתבתי. דוד, היכן הניסוח מגזים? האם הוא לא מנהיג רוחני? האם הרב עובדיה לא היה מנהיג רוחני? פּ‏ִירֵאוּס § שִֹיחָה 00:37, 14 באוקטובר 2020 (IDT)
הוא לא מנהיג רוחני, הוא רב. את המושג "מנהיג רוחני" נשאיר לאייתולות באיראן. דוד שי - שיחה 07:49, 14 באוקטובר 2020 (IDT)
להפך, הוא לא ממש רב במובן המקובל, מעולם לא היה רב של קהילה או ר"מ בישיבה. הוא כן מנהיג רוחני, אחד משני ה"גדולים" של רוב הציבור הליטאי. פיראוס, נכון שהוא בולט, אבל זה עניין סובייקטיבי. זה שהוא אחד משני הגדולים הליטאיים זו עובדה ברורה, ובדרך הטבע הגדולים הליטאיים בולטים. נרו יאירשיחה • כ"ו בתשרי ה'תשפ"א • 11:20, 14 באוקטובר 2020 (IDT)
יש משהו בדבריו של דוד, אני יותר מתחבר לסגנון הנוסח של פיראוס. חסר תקנה :-)שיחה • כ"ו בתשרי ה'תשפ"א • 11:58, 14 באוקטובר 2020 (IDT)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

הצעה שלי:

הרב שמריהו יוסף חיים קַנְיֶבְסְקִי (נולד בט"ו בטבת ה'תרפ"ח, 8 בינואר 1928) הוא רב חרדי-ליטאי בולט, פוסק ומחבר ספרים רבים במגוון מקצועות תורניים (הבולט שבהם הוא "דרך אמונה", בתחום המצוות התלויות בארץ).
הרב קניבסקי מפורסם אף מחוץ למגזר החרדי ורבים רואים בו את גדול הדור ומגיעים לקבל את ברכתו ועצתו. מאז פטירת הרב אהרן יהודה ליב שטינמן בשנת 2017 הוא נחשב לאחד משני מנהיגי הציבור הליטאי (לצד הרב גרשון אדלשטיין, ראש ישיבת פוניבז'). הוא חבר במועצת גדולי התורה של דגל התורה, אך בדרך כלל אינו משתתף בישיבותיה.

חסר תקנה :-)שיחה • כ"ו בתשרי ה'תשפ"א • 16:53, 14 באוקטובר 2020 (IDT)

הציבור החרדי קורא לו מנהיג רוחני גם אם זה תואר של אייתולות פשוט כך קוראים לוהמאו"ר - שיחה 13:01, 18 באוקטובר 2020 (IDT)
מי קורא לו כך? האם תוכל לספק מקורות התומכים בדבריך. חסר תקנה :-)שיחה • ל' בתשרי ה'תשפ"א • 13:57, 18 באוקטובר 2020 (IDT)
אם אף אחד לא קורא לו "מנהיג רוחני" או אין מקורות למי קורא לו כך, אז צריך להעיף את זה מהערך. אבל כבר מזמן שהשיקולים מה להכניס ומה להוציא הם לא אנציקלופדים. אלא לא יותר משיקולי PR לקנייבסקי.

פעם שלישית שהרב קנייבסקי מורה לפתוח בתי ספר בניגוד להנחיות[עריכת קוד מקור]

מקור: https://news.walla.co.il/item/3392969 וכמובן שפה יתעקשו שאין שום צורך לציין את זה. זה די מגוחך שיש ערך עליו ובוחרים לא לציין את מה שלא בא בטוב לכמה מהעורכים הנחשבים פה.

הרב קנייבסקי. אין לך כבוד לרבנים? מושך בשבטשיחה • ל' בתשרי ה'תשפ"א • 20:56, 17 באוקטובר 2020 (IDT)
זה באמת לא רלוונטי לדיון אם אני קורא לו רב או שלא. מה שרלוונטי זה שיותר משלוש פעמים כבר הוא הורה להתנהג בניגוד להנחיות הקורונה, וזה לא מאוזכר בוויקיפדיה. זה לא נובע מזה שרוב האנשים חושבים שאין לא ערך אנציקלופדי, כי רוב האנשים חושבים שיש לזה. זה נובע מזה שהקליקה ששולטת כרגע חושבת שלא ראוי לציין את זה. אין לה ממש סיבות הגיונית בעניין. לפחות לא שאני ראיתי. זה בהחלט הופך את וויקיפדיה העברית למקור נחות משמעותית מוויקיפדיה האנגלית ולא סתם הרבה מאוד ישראלים מעדיפים לבדוק דברים בוויקיפדיה באנגלית כי הם יודעים שהיא אמינה ומדויקת בהרבה מאשר העברית.

וצחוק הגורל המידע הזה יצויין בוויקיפדיה באנגלית ולא בעברית. זה בהחלט יכול לקרות.2A02:ED0:5902:E500:BCF8:8595:CA24:DF47 21:33, 17 באוקטובר 2020 (IDT) סליחה זה כבר צויין בוויקיפדיה באנגלית: "During the COVID-19 pandemic of 2020, HaRav Kanievsky originally ordered his hundreds of thousands of followers to defy the Israeli Health Ministry's order to close all schools by keeping ultra-Orthodox schools open and claiming that the best ways to defeat the virus are to avoid lashon hara (gossiping about one's peers), strengthen humility and place the needs of others before their own.[26]" שמסתבר שהיא מקור אמין בהרבה ומפורט בהרבה מאשר הוויקיפדיה בעברית.2A02:ED0:5902:E500:BCF8:8595:CA24:DF47 21:38, 17 באוקטובר 2020 (IDT)

המקום לדבר כזה הוא בערך על התפשטות נגיף הקורונה בישראל, או השפעות נגיף הקורונה על החינוך. דרדקשיחה • ל' בתשרי ה'תשפ"א • 21:39, 17 באוקטובר 2020 (IDT)
כתבתי לפני התנגשות עריכה: מושך בשבט הוא לא חייב להצמיד לו את התואר רב בכל פעם, כמו שאתה לא מצמיד בכל פעם את התואר "הוד מלכותה"/"המלכה" לאליזבת' השנייה. אני מסכים עם האנונימי - יש לציין את זה: לקניבסקי יש השפעה רבה על אורח חייהם של רבים מהחברה החרדית - האמירה הזאת גם משפיעה רבות על הפוליטיקה בישראל ועל המדיניות של הממשלה בנוגע ללחימה בקורונה, אל תשכחו את זה. ‏HiyoriXשיחה • חציל-צילון • 21:41, 17 באוקטובר 2020 (IDT
דרדק, המקום זה גם בערך על קנייבסקי. אם הוא באופן סידרתי בחר כמה וכמה פעמים להורות לחסדיו להתנהג בניגוד להנחיות הקורונה, אז זה צריך להיות מצויין בערך עליו. בדיוק כמו שכל שאר הפרטים החשובים הודיותיו מצןיינים. אבל כולנו יודעים שוויקיפדיה העיברית נחותה משמעותית מאשר האנגלית, וכשיש פה קלילקה של עורכים וותיקים ומיוחסים, הם יכולים לדחות מה שבא להם בלי סיבה הגיונית. כלומר אולי סיבות דתיות ואולי שחשוב להם מכבודו, אבל אלו לא סיבות שרלוונטיות לוויקפידיה.2A02:ED0:5902:E500:BCF8:8595:CA24:DF47 21:57, 17 באוקטובר 2020 (IDT)
ישנה כבר פיסקה בערך על קנייבסקי לגבי הוראותיו לציבור בתקופת הקורונה. אני לא רואה שום אפשרות לומר שמה שכבר כתוב שם רלוונטי, והתוספת שמשום מה נמחקה - לא. אם הפיסקה הקיימת רלוונטית, גם התוספת שעוסקת בדיוק באותו הנושא, רלוונטית, ואין שום הצדקה לטעמי למחיקתה. ליבליך - שיחה 16:53, 18 באוקטובר 2020 (IDT)
אני די מופתע שהפיסקה הזה בכלל קיימת בערך, לאור ההתנהלות של העורכים פה שמצנזרים דברים. אני לא אופתע אם הפיסקה הזאת תמחק. בכל מקרה. בהתחשב בפיסקה הזאת, המקום הראוי לציין את זה, זה באותה הפיסקה. אבל זה לא יקרה, כמו גם העובדה שאל תתפלא אם ימחקו את הפיסקה הזאת. יש פה צנזורה שלא קשורה לשום הגיון אנציקלופדי, אלא רק לחוסר נווחות שציון העובדות האלו גורם לאנשים (ספציפית לעורכים וותיקים ומקושרים). 2A02:ED0:5902:E500:4801:3875:C72A:2A03 22:50, 18 באוקטובר 2020 (IDT)

סטודנט של החיים, אני רואה שחשבת להוסיף את המידע הזה. בלי קשר לכלום חסר תקנה הסיר את זה. מדוע? כי מבחינתו זה לא ראוי להיות מצוין באנציקלופדיה. הקטע הוא שיש פה קליקה של עורכים וותיקים שמנצזרים דברים שראויים להיות בוויקיפדיה, רק כי להם זה לא מתאים שזה יצויין. בכל מקרה. in English wikipedia we trust. כבר הרבה מאוד זמן שוויקיפדיה בעברית מוכיחה את עצמה כגרסה מאוד נחותה של וויקיפדיה באנגלית. זה רק דוגמה אחת. אין שום סיכוי שהמידע הזה ייכנס לוויקיפדיה. חסר תקנה ועוד כמה משתמשים, דואגים להעיף כל מידע שמבחינתם עלול להציג את קנייבסקי בצורה שלילית. אין שום דרך לדבר איתם, והמקסימום שיקרה לך זה שתקבל אזהרה. מציע לך לעזוב את עריכת וויקיפדיה בעברית ולעבור לאנגלית, שם יש סטנדרטים ולא גחמות של אנשים.

הסרת פסקה זו היא צעד שאני מתקשה להבין. להבנתי אין חולק על נכונות העובדות המוצגות בה. זו הוראה משמעותית ביותר של הרב קניבסקי, והיא הוצגה בצורה ניטרלית. יש להחזיר את הפסקה. הנושא אף עלה בשיחה בין ראש הממשלה לח"כ גפני, שאמר: "אנו מאמינים שלא תצא תקלה מתחת ידו של גדול הדור" [3].דוד שי - שיחה 04:55, 19 באוקטובר 2020 (IDT)
אני גם חושב שזה פרט חשוב בביוגרפיה שלו. ההתרסה נגד הנחיות המדינה נוכח הנגיף היא עניין משמעותי. גילגמש שיחה 07:52, 19 באוקטובר 2020 (IDT)
גם אני חושב שזה פרט חשוב לציון, שכן יחסו של הרב לקורונה מול לימוד תורה ייחודית יחסית. אבי84 - שיחה 08:21, 19 באוקטובר 2020 (IDT)
דעתי כדעת דוד, גילגמש ואחרים. בר 👻 שיחה 11:31, 19 באוקטובר 2020 (IDT)
יש להחזיר את הפסקה. פופ - שיחה 11:35, 19 באוקטובר 2020 (IDT)
בלי הפסקה כל הערך מוטעה. שיחת משתמש:Haparsi הפרסי 12:11, 19 באוקטובר 2020 (IDT)
ההסרה של חסר תקנה כמובן נעשתה ללא השתתפות בדיון כאן, שאם היה משתתף - לא היה מסיר, יש רוב ברור לגבי השארת התוספת. חוץ מדרדק, שאר המתנגדים לא הגיבו בדיון הזה. ‏HiyoriXשיחה • חציל-צילון • 15:04, 19 באוקטובר 2020 (IDT)

לגבי התוספות, לדעתי ניתן יהיה לכתוב בקצרה נוסח כמו "בזמן התפרצות נגיף הקורונה הורה הרב קניבסקי מספר פעמים לפתוח את הישיבות ותלמודי התורה, זאת על אף הוראות משרד הבריאות. עם זאת, קבע הרב קניבסקי כי מי שמזלזל בהוראות נקרא רודף וכי יש להמנע מתפילות בבתי הכנסת". בברכה ובתודה, דג ירוק (שיחה) • 14:54, יום שני בשבת, א' בחשוון ה'תשפ"א (IDT).

לא מסכים. יש הבדל ענקי בין הגל הראשון לגל השני. לאמירתו בגל השני יש השלכות יותר גדולות מאשר בגל הראשון ויש לאזכר זאת כראוי. ‏HiyoriXשיחה • חציל-צילון • 15:00, 19 באוקטובר 2020 (IDT)
תמכתי מלכתחילה באזכור הדברים, ואני ממשיך לתמוך. רק צריך להבחין בין פסקים מסודרים או אפילו אמירות מתועדות ובין מה שפורסם בשמו. נרו יאירשיחה • א' בחשוון ה'תשפ"א • 15:30, 19 באוקטובר 2020 (IDT)
גם אני תומך באזכור הוראותיו בענין הקורונה ולא ברור לי הנסיון להסתיר או לטשטש זאת באמצעות ניסוחים מעורפלים. יחד עם זאת יש להקפיד להציג את הדברים בצורה נייטרלית ויבשה, ללא שיפוטיות. אם הוראות הרב הן טובות או רעות - זה יחליט הקורא. יחיאל - שיחה 17:41, 19 באוקטובר 2020 (IDT)
המשתתפים בדיון למעלה הביעו עמדה עקרונית, אין צורך לחזור עליה בכל פעם מחדש (מה גם שאין כל תיעוד שאכן הייתה הוראה כזו...). חסר תקנה :-)שיחה • ב' בחשוון ה'תשפ"א • 15:38, 20 באוקטובר 2020 (IDT)

דיווח שאורכב ב-18 באוקטובר 2020 - בקשת הוספת מידע ולא טעות[עריכת קוד מקור]

דיווח מהדף ויקיפדיה:דיווח על טעויות

יענקי? https://www.themarker.com/amp/markerweek/.premium-MAGAZINE-1.8846653?__twitter_impression=true

טילים על בני ברק[עריכת קוד מקור]

בערך הופיעה פסקה "בזמן מלחמת המפרץ, הבטיח שבבני ברק לא יפלו טילים, בהסתמכו על אמירה דומה של דודו החזון איש. כך גם בזמן מבצע עמוד ענן פרסם שבבני ברק לא יפלו טילים. וכך היה למעשה." הפסקה הוסרה בנימוק "נו באמת. פרט טריוויה חסר חשיבות וגם לא נייטרלי (נכתב למעשה שבגלל דבריי הרב לא נפלו טילים בבני ברק)." וכעת הוחזרה בנימוק "מפורסם עד היום בשמו". אני מסכים עם נימוקי ההסרה - מדובר באמירה חסרת חשיבות (גם ברעננה לא נפלו טילים, בלי הבטחה של רב כלשהו), והסיומת "וכך היה למעשה" מציגה כאילו מדובר בכישוף שהצליח. סיומת זו מביישת את ויקיפדיה וראוי להסירה, ועדיף להסיר את הפסקה כולה.

אם מדברים על הבטחות של הרב קניבסקי, חשוב יותר להביא את הבטחתו כי מי שיתרום "סכום שיש בו ממש לקרן 'והסירותי מחלה מקרבך' שע"י קופת העיר יזכו מידה כנגד מידה שלא יחלה בקורונה ולא יהיו חולים בביתו" [4]. הרב קניבסקי עצמו חלה, אבל ייתכן שזה מפני שהוא עצמו לא תרם לקרן. דוד שי - שיחה 06:59, 21 באוקטובר 2020 (IDT)

בקיצור זה הפך מערך אנציקלופדי על הרב קנייבסקי, לדף הערצה לרב הזה. אני מבין שבערך כמו זה, יהיה נטייה ליותר עורכים חרדים ומאמינים להתעסק בעריכת הערך מאשר חילונים ודתיים. הבעיה כמובן לא בכך. הבעיה היא שאותם אנשים לא מחפשים לכתוב אנציקלופדיה אלא לדחוף אג'נדה. אין שום דרך אחרת להסביר את כל מהלכי העריכה שהיו עד עכשיו. מנסים להצניע הוראות שלו ולנסח את זה בצורה עמומה, מה שלא היו עושים בערכים אחרים. ומצד שני דוחפים טענות על יכולות על טבעיות של הרב. ‏2a02:ed0:5902:e500:904f:2069:3f3f:b5c4 (שיחה | תרומות | מונה) לא חתם/ה
אחת הדוגמאות הטובות לקטיף דובדבנים שראיתי בתקופה האחרונה (רמז: בעמוד ענן נפלו רסיסי טיל בבני ברק). מה, באמת? 09:23, 21 באוקטובר 2020 (IDT)
יורי הסיר את המילים "וכך היה למעשה", ובצדק. החשיבות אינה בשאלה העובדתית אם צדק, החשיבות היא בהילה המיוחסת לו בין היתר בגלל העניין הזה. נרו יאירשיחה • ג' בחשוון ה'תשפ"א • 11:52, 21 באוקטובר 2020 (IDT)
אין לתחזית שלו (בעניין הטילים) שום חשיבות אנציקלופדית. ואם כבר יש הרבה יותר חשיבות אנציקלופדית לכך שהורה לתלמידי ישיבות לא להיבדק. או שיכניסו את הכל או שום דבר. פלוס אם מכניסים את זה, אז אכן ראוי להכניס גם את ההבטחה שלו שמי שיצביע ליהדות התורה לא יחלה בקורונה. 188.120.129.22 (שיחה | תרומות | מונה) לא חתם/ה
הסברתי שהעניין אינו התחזית, אבל מי אני שאפריע לך לחזור על מה שכתבת במקום להתייחס לטענות. צריך להכניס גם את ההוראות הנ"ל, אם יש להן מקור אמין. נרו יאירשיחה • ג' בחשוון ה'תשפ"א • 13:35, 21 באוקטובר 2020 (IDT)
יש לזה מקור https://www.haaretz.co.il/magazine/.premium.highlight-1.9215901. https://www.kupat.org.il/Project/247?source=kikr15 אם יש חשיבות לתחזיות בגלל ההילה שמייחסים לו על תחזיות אלו, אז יש חישבות לציין את כל המקומות שההילה הזאות נוצלה. כמו הטענה שנעשתה בעמותה שלו. הפכתם את הדף מערך אנציקלופדי לדף הערצה שקנייבסקי. המעשים שלכם פשוט הופכים את וויקיפדיה העברית לגרסה נחותה. אתם רוצים תדחפו את הדברים האלו ל"המכלול". בכל מקרה. ההתנהלות הנוכחית היא בושה וחרפה. אם בדברים אחרים אנחנו לא יודעים מה הוא אמר ומה נאמר בשמו, אז איך פה אנחנו פתאום כן יודעים? מעניין.
ברכותי על מסע ההרס והפיכת וויקיפדיה העברית למקור לא אמין בעליל. בקצב הזה, כבר יהיה אפשר שוויקיפדיה תעתיק מהמכלול ולא הפוך. הערך הזה הפך לבדיחה, עם החלטות לא ענייניות שלא קשורות לשיקולים אנציקלופדים, אלא יותר יח"צ וPR לרב קנייבסקי. בושה וחרפה שוויקיפדיה העברית הדרדה לרמות כאלו נמוכות. ככה לא נראה ערך בשום אנציקלופדיה שמכבדת את עצמה. חסר תקנה :-), נרו יאיר הרסתם את הערך הזה טוטלית. אנונימי/ת לא חתם/ה
למה רק טוטלית? הרסנו אותו קולוסאלית. הרסנו אותו בצורה ממש קטסטרופלית. אין ערך, נגמר, ולכן חבל להמשיך בעוד ביטויים בכלל לא מוגזמים. נרו יאירשיחה • ג' בחשוון ה'תשפ"א • 18:03, 21 באוקטובר 2020 (IDT)
אני מניח שאם יקרה וביום מן הימים יפול טיל על בני ברק יהיה דוד שי הראשון לדרוש את הכללת דברי הרב בערכו, כפי שהתעקש על הכנסת דברי הרב מאזוז לערכו (ולמרות שבדיון בדף השיחה הוא כתב שהוא השתכנע מדברי, ואין מקום להכניס את הדברים לערך, כשהגיעה שעת ההצבעה הוא תמך בחדווה בהכנסתם לערך). בברכה, גיברס - שיחה 16:24, 21 באוקטובר 2020 (IDT)
מדוע להכניס את זה ולא להכניס את ההבטחה שלו שמי שיתרום לעמותת הצדקה שלו, לא יחלה בקורונה? כי זה גורם לקנייבסקי להראות פחות טוב?
גיברס, זה בדיחה או מה? כי בזמן עמוד ענן נפלו טילים למרות שהוא הבטיח שלא. הראו את זה פה. אולי באמת צריך לציין את זה.
זאת אמירה חסרת חשיבות לחלוטין וכל תכליתה של התוספת זה להציג את הרב באור חיובי ויח"צני. ‏HiyoriXשיחה • חציל-צילון • 18:08, 21 באוקטובר 2020 (IDT)