דודו אפור

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Information-silk.svgדודו אפור
Dodo 1.JPG
מצב שימור

מצב שימור: נכחד (EX)

נכחד נכחד בטבע סכנת הכחדה חמורה סכנת הכחדה פגיע קרוב לסיכון ללא חששנכחד
מיון מדעי
ממלכה: בעלי חיים
מערכה: מיתרניים
מחלקה: עופות
סדרה: יונאים
משפחה: יוניים
סוג: דודו
מין: דודו אפור
שם מדעי
Wikispecies-logo.svg Raphus cucullatus
תחום תפוצה
Mauritius island location.svg
הדודו (משמאל) על סמלה של רפובליקת מאוריציוס
איור מהמאה ה-17

דוֹדוֹ אפור (שם מדעי: Raphus cucullatus, נקרא על ידי ליניאוס Didus ineptus) היה עוף שחי באי מאוריציוס שבאוקיינוס ההודי ונכחד בשנת 1681.

הדודו היה סוג במשפחת הדודואים (Raphidae) שבסדרת היונאים. מין אחד היה כלול בסוג, הוא הדודו האפור. במשפחה נכלל מין נוסף, הוא בן-דודו בודד (Pezophaps solitaria) שחי באי רודריגס ונכחד גם כן.

הקרוב של הדודו בן-דודו בודד שנכחד גם הוא

בעבר סברו כי מין נוסף של דודו התקיים בעבר באי ראוניון, הוא הדודו הלבן (Raphus solitarius), שנטען שנכחד בשנת 1746. כיום סבורים שמדובר במגלן בודד, עוף נכחד גם הוא.

המתיישבים ההולנדים שהגיעו למאוריציוס גילו את הדודו בשנת 1601. היה זה עוף גדול במקצת מתרנגול הודו, אורך גופו כ-75 ס"מ, גובהו כ-90 ס"מ ומשקלו הגיע ל-25 ק"ג. גופו היה כבד, רגליו היו עבות וקצרות, ראשו היה גדול ולו מקור גדול ומעוקל, כנפיו היו קצרות והוא לא היה מסוגל לעוף. הדודו היה צמחוני ואכל בעיקר פירות וזרעים. נקבת הדודו הטילה ביצה אחת גדולה על הקרקע ושני ההורים דגרו וטיפלו בגוזל תקופה ממושכת.

הכחדות הדודו[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדודו נכחד בידי המתיישבים עצמם, שהרסו את אזור המחיה שלו, היער, כדי להרחיב את מושבתם, ובידי חיות הבית שלהם - כלבים, חתולים ובעיקר חזירים, שטרפו את הביצים, העופות הצעירים, ומזון הדודואים. הפרט האחרון נצפה בשנת 1681.

מקור השם דודו הוא מהמילה "doudo", בפורטוגזית עתיקה (בפורטוגזית עכשוית "doido"), שפירושה "שוטה". פירוש שמו המדעי גם כן "עוף שוטה", משום שהיה איטי ולא חשש מבני האדם ומחיות הבית שהביא עמו.

הדודו בתרבות המודרנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הדודו אמנם נכחד, אולם הוא מוכר מאוד בעולם. יצרן הבירה היחיד באי ראוניון בחר בדודו כסמלו המסחרי, ואפילו באי מאוריציוס נבחר הדודו להיות חלק מהסמל הלאומי. קיימים צעצועים ואף סדרות טלוויזיה הקשורות בדודו בכל העולם המערבי. למרות תדמיתו הפופולרית, הדודו היה ועודנו משל לטפשות.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]