זום (קומיקס)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
זום
FlashV2-197-zoom1.jpg
זום, כפי שהוא מופיע לראשונה בחוברת The Flash Vol.2 #197 מיוני 2003, אמנות מאת סקוט קולינס.
מוציא לאור DC קומיקס
הופעה ראשונה כהאנטר זולומון:
The Flash: Secret Files & Origins #3
(נובמבר 2001)
כזום:
The Flash Vol.2 #197
(יוני 2003)
יוצרים ג'ף ג'ונס, סקוט קולינס
נתונים
שם אמיתי האנטר זולומון
סטטוס פעיל
חבר/ה ב ליגת אי-צדק
חבר/ה לשעבר ב החברה הסודית של נבלי-העל
משטרת קי-סטון
FBI
כינויים בולטים פלאש הפוך
קרובי משפחה
בולטים
אשלי זולומון (גרושה)
כוחות בולטים מהירות-על, תימרון זמן.

זוםאנגלית: Zoom) הוא דמות בדיונית של נבל-על המופיעה בחוברות הקומיקס פלאש ביקום DC Comics. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת The Flash: Secret Files & Origins #3 מנובמבר 2001 ונוצרה על ידי הכותב ג'ף ג'ונס והמאייר סקוט קולינס.

זום הוא האלטר אגו של האנטר זולומון, הפלאש ההפוך השלישי ויריבו של וולי וסט, הפלאש השלישי. דמותו של זום מדורגת במקום ה-37 ברשימת מאה נבלי-העל הגדולים של כל הזמנים, לפי אתר IGN[1].

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

מקור[עריכת קוד מקור | עריכה]

האנטר גדל במשפחה בעייתית, שבה אביו התגלה כרוצח סדרתי שרצח שש נערות. כשאמו גילתה זאת למשטרה, אביו רצח אותה, והוא נהרג בידי כוחות המשטרה לאחר שסירב להיכנע. או אז, האנטר הפך לאובססיבי בכל הנוגע למוח הקרימינלי, וביקש לעצור אנשים כמו אביו. הוא למד פסיכולוגיה וקרימינולוגיה במכללה, ואחר כך הצטרף לשורות ה-FBI יחד עם חברתו אשלי, עימה התחתן בהמשך. תיק חקירה אחד הביא בסופו של דבר למות אביה, דבר שגרם לפרידתם ולפיטוריו. בנוסף, כתוצאה מהמקרה, האנטר נפגע בברכו ונזקק למקל הליכה.

לאחר שהגיע לקי-סטון סיטי, האנטר החל לעבוד כפרופיילר במחלקה העוסקת באיומים על-אנושיים. עבודתו גרמה לו לעבוד במשותף עם הפלאש וולי ווסט, שהפך לחברו הטוב.

ההפיכה לזום[עריכת קוד מקור | עריכה]

האנטר נפצע אנושות במהלך ארגון בריחה של גורילה גרוד במתקן הכליאה "איירון הייטס" ונותר משותק מהמתניים ומטה. הוא ביקש מוולי עזרה בשימוש במסילה הקוסמית שבמוזיאון פלאש כדי למנוע מהאירוע להתרחש, אך ווסט סירב בתואנה כי אינו יכול להפריע לזרם הזמן. או אז, האנטר פרץ למוזיאון והשתמש במכשיר בעצמו, לאחר שהתבדה להאמין כי החברות ביניהם תגרום לוולי להתעלם מסכנות הכרוכות בכך. הפיצוץ שהתרחש כתוצאה מכך החריב את המוזיאון ושינה את מסלול חיבורו של האנטר לזמן - דבר שהעניק לו מהירות-על.

זולומון החליט כי ווסט סירב לעזור משום שלא סבל מטרגדיה בחייו, ולכן לא הבין עד כמה נוראה היא יכולה להיות. הוא החליט שאם הוא יהפוך לזום החדש ויגרום לטרגדיה בחייו של ווסט, אזי זה האחרון יהפוך לגיבור יותר טוב. פלאש הצליח להביס את זום - שרץ במהירויות הקרובות למהירות האור - לאחר שהשאיל מהירויות ממאיצים אחרים, וכן מנע מחברו לשעבר מלהרוג את אשתו ההרה לינדה פארק. אולם, התקפתו של זום גרמה להפלתם של זוג התאומים שטרם נולדו. הודות לשימושו של ווסט בקרעי הזמן שנוצרו בידי כוחותיו של זום, זום נדחף לתוך תופעה טמפורלית שגרמה למצב תרדמתי - מה שאילץ אותו לחזות שוב ושוב במותו של חותנו. אשלי זולומון, גרושתו, החליפה אותו כפרופיילר וניסתה במשך זמן רב לתקשר עימו. בתקופה זו, תאונה גרמה לאשפוזה, וזולומון התעורר מתרדמתו מתוך דאגה לשלומה אך חרף כוחותיו הגדולים בחר להישאר בתאו.

מלחמת הנבלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

זולומון שוחרר מכלאו בידי נבלית-העל ד"ר ברברה מינרווה, הידועה בכינוייה צ'יטה, כדי לצרפו לחבורה הסודית של נבלי-העל. הוא מוצא עצמו באמצעה של מלחמה בין קבוצת הנבלים של קפטן כפור, הנבלים המשוקמים של טריקסטר והנבלים שטופי המוח של טופ. לאחר שהביא את גרושתו אשלי לחוף מבטחים, זום מאיים לשבור את מפרקתו של קיד פלאש (בארט אלן), בדרך דומה בה בארי אלן שבר את מפרקתו של איאוברד ת'ון (פרופסור זום). אולם לפני שהוא מצליח לעשות זאת, פרופסור זום מגיע על מסילה קוסמית כשג'יי גאריק כבול אליה. קרב מתחולל בין שני הפלאשים וקיד פלאש לבין שני הפלאשים ההפוכים, שבסופו הם חוטפים את ווסט ומזנקים חזרה למסילה הקוסמית. זום מאלץ את ווסט להתבונן בקרב הראשון שנערך ביניהם, שבו אשתו לינדה נפצעה והפילה את זוג התאומים שטרם נולד. הוא אומר לפרופסור זום לשחזר את התקרית שוב ושוב, היות שהוא מעוניין שווסט יתפקס על רגשי צער ואובדן. כשהתקרית מתחילה מחדש, דודו של ווסט, בארי אלן, מופיע על מסילה קוסמית משלו. הוא מוציא את ווסט מכלל סכנה ואומר לו כי עליו להחזיר את ת'ון לזמנו, וכי לא משנה עד כמה המצב חמור, הוא צריך לדחוף את גבולותיו עד לקצה יכולותיהם. או אז, הוא ות'ון נעלמים. בזעמו, זום מתחיל לרוץ מסביב לעולם בכוונה להשיג מספיק מומנטום כדי להתנגש בלינדה פארק ולהרוג אותה. ווסט רודף אחריו, אך נשאר צעד אחד לפניו. ברגע האחרון הוא מחליט לדחוף את גבולותיו למקסימום, מכה בזום בגבו ובכך לוכד אותו בבום על-קולי שבו זום מהעבר הרג את ילדיה של לינדה. מעשה זה יוצר קרע בזמן שמונע את הפלת ילדיו של ווסט בדיוק בזמן בו לינדה אמורה ללדת. זום נמלט למסילה הקוסמית, אך ווסט תופס אותו ומחזיר את שניהם לזמן ההווה. במהלך הדרך, הם חוזים בקורות חייו של זום לנגד עיניהם. זום נוכח להכיר בטעויותיו ומתנצל בפני ווסט.

זום חוזר במהלך המשבר האינסופי כמאיץ הראשי של החברה הסודית של נבלי-העל, שמשתתפים בטבח קבוצת גיבורי-העל פרידום פייטרס. במו ידיו, זום מצלק את גיבור-העל דאמאג'.

שנה לאחר מכן[עריכת קוד מקור | עריכה]

זום מופיע בתקופת בזיזתה של רומא, לאחר שפנתה אליו סבתו של בארט אלן וביקשה ממנו להגן עליו מפני טרגדיה אותה מתכנן אינרציה. כמו כן, הוא נרדף בידי ליגת הצדק במאמץ לאתר את סינסטרו לאחר שבאטמן והאל ג'ורדן למדו אודות קיומו של חיל סינסטרו. דאמאג', חבר חברת הצדק של אמריקה, רודף אחר זום לתוך אטלנטה בחפשו אחר נקמה. הוא לוקח את זום כבן ערובה, אך נעצר בידי ליברטי בל. זום - מאוכזב שדאמאג' לא שיפר את יחסו מאז היתראו בפעם האחרונה - זורק צינור חד לעברו במטרה להרגו אך ליברטי בל משתמשת במהירות-העל שלה כדי לזרוק אותו חזרה ולהמם את זום.

המשבר האחרון[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – המשבר האחרון

בסיפור Rogues Revenge של המשבר האחרון, זום משחרר את אינרציה מהשיתוק שלו שנגרם על ידי ווסט מתוך כוונה להפכו לקיד פלאש החדש. הוא מלמד אותו כיצד "לשפר" את מהלך חייו בכך שיגרום לטרגדיות, אך אינרציה לוקח את שיעוריו לרמה אחרת כאשר הוא קורא לעצמו "קיד זום" ופונה נגד הנבלים וזום עצמו. בהשתמשו בכוחות תימרון הזמן אותם למד מזום, קיד זום משיב אותו לגופו המשותק ומסיר ממנו את כוחותיו.

באירועי "פלאש: לידה מחדש", האנטר זולומון נראה במתקן הכליאה "איירון הייטס" ומדבר עם פרופסור זום הכלוא, כשהוא אומר לו שהם צריכים לעזור אחד לשני כדי להיות טובים יותר.

כוחות ויכולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

זום מסוגל לשנות את זרם הזמן מסביבו, בניגוד לשימוש בכוח המהירות כמו יתר המאיצים השונים. הדבר מאפשר לו לרוץ מהר יותר מהם. שלא כמו מסע בזמן, זום מסוגל לשלוט בצורה בה הזמן זורם סביבו, ולווסת את מהירותו בהתאם. מכיוון שהוא אינו רץ במהירות-על למעשה אלא משתמש בכוח המהירות בצורה אוטומטית וללא הכרה, הבעיות בהן נתקלים המאיצים השונים (חיכוך אויר) אינן מנת חלקו. אולם, פעולה זו אינה מאפשרת לו לחקות את אפקט הרטיטה דרך עצמים, מה שמעניק לפלאשים יתרון גדול עליו.

למרות שאין לזום כל חיבור לכוח המהירות, הוא נצפה כמה פעמים כשהוא משאיל מהירות לאחרים - הענקת מהירות-על לצ'יטה כדי שתוכל להתעמת מול וונדר וומן והשבת מהירותו של אינרציה ושיחרורו מהשיתוק שנכפה עליו בידי ווסט. יכולת זו מקושרת לתימרון זרם הזמן, היות שהוא מסוגל לחבר אחרים לזמן דרכו ולנתק את עצמו אימתי שירצה. מעטי מעטים - כמו אינרציה - השתמשו בזום ככלי לעקיפת תימרונו עליהם והתחברות ישירות לזרם הזמן.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

DC קומיקס
כותבים ומאיירים: אד בניסג'ף ג'ונסאית'ן ואן סקייברמארק ויידג'ף לואבג'ף למיראלן מורפרנק מילרג'רי סיגלגייל סימון