ליגת הצדק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ליגת הצדק

Justiceleague25.jpg
ליגת הצדק, כפי שהיא מופיעה על עטיפת החוברת Justice League of America vol.2 #25 מנובמבר 2008, אמנות מאת אד בניס.

הוצאה לאור: DC קומיקס
הופעת בכורה: The Brave and The Bold #28
(פברואר-מרץ 1960)
נוצר על ידי: גרדנר פוקס
נתונים
מצב הקבוצה: פעילה
בסיס פעולה: היכל הצדק, הלוויין
מגדל השמירה
חברי צוות:
סופרמן, באטמן, פיירסטורם, פלאש, וונדר וומן, אקווהמן, סייבורג, שאזאם, הקנרית השחורה, קפטן קור, לקס לות'ור, החץ הירוק, טבעת הכוח, גולדראש, ויקסן, ברק שחור, זטאנה, גרין לנטרן, הוקמן
חברי צוות בולטים מהעבר:
הצייד ממאדים
ג'ייד
נייטווינג
סטיל
החץ האדום
הוקמן
הוקגירל
הטורנדו האדום
קפטן אטום
האיש המוארך
(רשימת חברי ליגת הצדק)

ליגת הצדק של אמריקהאנגלית: Justice League of America, בקיצור JLA) היא קבוצת גיבורי-על בדיונית שמופיעה בחוברות קומיקס ביקום DC קומיקס. הקבוצה הופיעה לראשונה בחוברת The Brave and the Bold #28 מפברואר 1960, ונוצרה על ידי האמן גרדנר פוקס.

לרוב, הקבוצה מכילה את הגיבורים המפורסמים ביותר של החברה, ורבים מהמוכרים ביותר ביקום DC. החברים המייסדים של הקבוצה הם סופרמן, באטמן, וונדר-וומן, פלאש, גרין לנטרן, אקווהמן והצייד ממאדים. אולם, הרכב הקבוצה השתנה במשך השנים וכלל גם אחרים.

בשנת 2001 הופקה ליגת הצדק: סדרת האנימציה, המתבססת על הקומיקס (אך לא בהמשכיות) שזכתה להצלחה רבה. הסדרה בוטלה ב-2004, שאותה החליפה סדרת המשך בשם "ליגת הצדק ללא גבולות". בין השנים 2008-‏2014 יצאו שישה סרטי אנימציה המבוססים על הקבוצה, ביניהם "ליגת הצדק: הגבול החדש" (2008), "ליגת הצדק: משבר בשני כדורי הארץ" (2010), "ליגת הצדק: אבדון" (2012), "ליגת הצדק: פרדוקס פלאשפוינט" (2013) ו"ליגת הצדק: מלחמה" ו"הרפתקאות ליגת הצדק: לכודים בזמן" (2014).

סיפור המקור[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיפור המקור של הקבוצה, כפי שהוצג בחוברת Justice League of America #9 משנת 1962, תיאר פלישה של לוחמים חייזרים שנלחמו ביניהם על כיבוש כדור הארץ. כל לוחם חייזרי היה בעל כוחות שונים ונחת במקום אחר, ונלחם באחד מגיבוריה של DC. גיבורי-העל שנענו לאתגר ונלחמו בחייזרים היו באטמן, סופרמן, וונדר וומן, פלאש (בארי אלן), גרין לנטרן (האל ג'ורדן), אקווהמן והצייד ממאדים. רובם הצליחו להביס את הלוחמים החייזרים אך אחד מהם התעלה מעל כולם ולכד את גיבורי-העל אחד אחרי השני. במהרה הבינו הגיבורים שעליהם להתאחד כדי להביס את התוקף. אחרי שהביסו את הפולשים החליטו הגיבורים להקים ארגון קבע שיקיים כוננות כנגד איומים בסדר גודל שכזה, ויעניק תשובה למקרים שצריכים את כוחם המשולב של הגיבורים. כך נוצרה ליגת הצדק.

היסטוריה פרסומית[עריכת קוד מקור | עריכה]

תור הכסף והארד[עריכת קוד מקור | עריכה]

ליגת הצדק, כפי שהיא מופיעה לראשונה על עטיפת החוברת The Brave and The Bold #28 ממרץ 1960, אמנות מאת מארק סקווסקי, מרפי אנדרסון וג'ק אדלר.
עמוד ראשיPostscript-viewer-shaded.png
ראו גם – תור הכסף של הקומיקס, תור הארד של הקומיקס

לאחר החייאת גיבורי הקומיקס בסוף שנות ה-50, DC קומיקס ביקשה מהכותב גרדנר פוקס להציג מחדש את חברת הצדק של אמריקה. פוקס החליט לשנות את שם הקבוצה ולהחיותה מחדש בחוברת The Brave and The Bold #28 (פברואר-מרץ 1960). בעת יצירתה, ליגת הצדק הייתה למעשה גרסה מודרנית יותר של חברת הצדק, אשר מתרחשת ביקום מקביל. החץ הירוק הצטרף לקבוצה בחוברת מספר 4, כאשר בהמשך הצטרפו לקבוצה אטום (חוברת מספר 14) והוקמן (חוברת מספר 31). בין השנים 1963 - 1985, יצאה חוברת שנתית אשר הפגישה בין שתי הקבוצות, שיצאו ביחד כדי למנוע איום המשותף לשתיהן. כעת, הקבוצות נמצאות באותו יקום, ובעוד ליגת הצדק מכילה גיבורים של ארץ-1, חברת הצדק מכילה את רוב גיבורי ארץ-2, אשר שרדו את המשבר בעולמות האינסופיים.

הסדרה של הקבוצה הייתה מהקומיקסים היותר פופולריים של DC קומיקס, אך בסוף שנות ה-60 של המאה ה-20, הסדרה עמדה בצל סדרת מארוול המתחרה, "האוונג'רס", באיכות ובמכירות[דרוש מקור]. שינויים מסוימים נעשו כדי להעלות את המכירות; אחד מהשינויים האלו הוא הוצאת סנאפר, הדמותג של הקבוצה, מתוכה. ב-Justice League of America #77, סנאפר הונה להסגרת מיקומה של מפקדת הקבוצה לג'וקר, שהביאה לידי התפטרותו מהקבוצה. בעקבותיו עזבו גם וונדר וומן והצייד ממאדים. בשנות ה-70 עברה ליגת הצדק למפקדת "הלוויין", תחנת חלל נעה. כמו כן, בתקופה זו הצטרפו לקבוצה מספר גיבורי על כדוגמת זטאנה, הקנרית השחורה, הטורנדו האדום, הוקוומן ופיירסטורם, בנוסף לחזרתה של וונדר וומן.

ב-1984, בניסיון לחקות את הקומיקס המצליח ביותר של DC קומיקס באותו זמן, הטיטאנים הצעירים החדשים, נעשתה החלטה של ההנהלה להחליף את מרבית חברי הקבוצה המקורית בגיבורי על צעירים ואנונימיים. בנוסף לכך, כחלק מאותו שינוי הקבוצה גם עברה מהמפקדה הלוויינית שלה למיקום חדש בדטרויט, מישיגן. המעבר הזה לא התקבל טוב אצל הקוראים, שקראו לתקופה הזו עידן ה-"Justice League Detroit" בליגת צדק זו היו חברים אקווהמן, הצייד ממאדים, סטיל, זטאנה, האיש המוארך, וייב, ויקסן וג'יפסי. גרסה זו של ליגת הצדק התפרקה לבסוף בחוברת Justice League of America #261 מאת ג'ון מארק דמתיאס ולוק מק'דונל, שהייתה החוברת האחרונה בסדרה המקורית.

לאחר המשבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר אירועי המשבר בעולמות האינסופיים, הקבוצה הוחייתה מחדש ב-1987 במהלך אירוע הקרוס-אובר Legends. הקבוצה החדשה קיבלה מנדט שמאפשר לה לפעול גם בגבולות אחרים מלבד ארצות הברית, והיא נקראה Justice League International מהחוברת השביעית. הקומיקס החדש נכתב על ידי קית' גיפן ודמתיאס, עם אומנות מאת קווין מגווייר (ובהמשך אדם היוז). צוות הכותבים החדש העניק פן הומוריסטי לסיפורי הקבוצה, ואיחד לראשונה דמויות שנחשבו מופרדות בעת המשבר. הקבוצה באותה עת כללה את באטמן, הקנרית השחורה, הצייד ממאדים, גרין לנטרן (גאי גרדנר), קפטן מארוול, החיפושית הכחולה, דוקטור לייט הרביעית, דוקטור פיית, ולאחר מכן הצטרפו גם בוסטר גולד וקפטן אטום בין היתר. למרות הגישה ההומוריסטית לסיפורים, גיפן ודמתיאס לא הצליחו לשמור על אחידות בסיפוריהם. כותבים חדשים החזירו לסיפורים פן רציני יותר, ועד לאמצע שנות ה-90 התפצלו כותרי ליגת הצדק לחמישה כותרים:

  • Justice League International
  • Justice League Europe - ליגת הצדק אירופה
  • Justice League Task Force - סדרת בת לJustice League Europe
  • Justice League Quarterly - רבעון
  • Extreme Justice

כמו כן, מספר חברי עבר ב-Justice League International הקימו קבוצה שתהיה נגישה ותציע עזרה גם לאזרח הפשוט. הקבוצה לא מתקבלת בעין יפה על ידי ליגת הצדק וחברת הצדק.

עם זאת, הפופולריות של הסדרות דעכה, וכשהצלחתה של הסדרה הראשית נעלמה, כל הסדרות בוטלו יחד איתה.

העידן המודרני[עריכת קוד מקור | עריכה]

עמוד ראשיPostscript-viewer-shaded.png
ראו גם – העידן המודרני של הקומיקס

JLA[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכירות הסדרה החלשות הביאו להחלטה להחיות מחדש את הקבוצה המקורית. ליגת צדק חדשה נוסדה בשנת 1996, במיני סדרה JLA: A Midsummer's Nightmare, שנכתבה על ידי מארק וייד ואוירה על ידי פביאן ניצ'זה. החל משנת 1997 החלה הרצה של סדרה חדשה, שנכתבה על ידי גראנט מוריסון ואויירה על ידי האוורד פורטר וג'ון דל. הסדרה, בניסיון לחזור למקורות, החזירה את שבעת חברי הצוות המקוריים והמרכזיים של הקבוצה: סופרמן, באטמן, וונדר-וומן, פלאש (וולי וסט), אקווהמן, גרין לנטרן (קייל ריינר) והצייד ממאדים. הוחלט על מפקדה חדשה לקבוצה - מגדל השמירה, שנמצא על הירח. מוריסון הציג את הרעיון לפיו ליגת הצדק למעשה מסמלת פנתיאון של אלים, כשלכל אחד דעה ואישיות משלה. בין יתר הגיבורים הופיעו גם החץ הירוק, ג'ייד, אורקל, סטיל, אשת המחר, אזטק, זוריאל, ביג ברדה, אנתיאוס ואיש הפלסטיק.

מאחר שהליגה החדשה הייתה מורכבת מגיבורי DC החזקים ביותר, מיקוד הסדרה השתנה והעלילות נסובו סביב משברים ואיומים לכדור הארץ, שדרשו את התייסותם המיידית של חברי הליגה. ביניהם ניתן לכלול פלישה חייזרית, מכונת השמדה מהעתיד, ליגת האי-צדק (קבוצה נגדית של נבלי-על), איומים קוסמיים שונים ושכירי חרב שתייגו את כל חברי הליגה בנפרד. הגישה החדשה עבדה, והכותר הפך עד מהרה לסדרה הנמכרת ביותר של DC‏‏[1]. החברה פרסמה מספר מיני סדרות של הקבוצה, בהן JLA: Classified מאת גראנט מוריסון ואד מקגינס, אולם רק סדרת בת אחת בשם Justice League Elite נכתבה בין השנים 2004 - 2005.

המשבר האינסופי[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-2005, המיני סדרה Crisis of Conscience (חוברות JLA #115-119), שנכתבה על ידי ג'ף ג'ונס ואלן היינברג, הובילה להתפרקות ליגת הצדק של אמריקה. בסיפור, התמוטטות היחסים שהתחילה ב"משבר הזהות" של 2004, הגיעה לשיאה. חילוקי הדעות של חברי הקבוצה בקשר לזאטנה, חברת הקבוצה אשר ביכולתה לגרום לאנשים לשכוח את זכרונותיהם, מובילים לבסוף להתפרקות הקבוצה, הצייד ממאדים מנסה לבנות את הקבוצה מחדש. אדם המזוהה על ידי מערכת ההגנה של מגדל השמירה כאיש הפלדה, סופרמן, פורץ למגדל ומשמיד את המקום. באותו זמן מתגלה גם הקשר בין האירועים האחרונים ביקום DC: עלייתם של האומאקים, המלחמה הבין-גלקטית בין ראאן ותאנאגאר, הקמת החבורה הסודית של נבלי-העל והמאבק של הספקטר בקסם (אירועי ארבע הסדרות המובילות למשבר האינסופי). מאוחר יותר, ב-Infinite Crisis #3, הסדרה הראשית המובילה את האירוע, התגלה שהפורץ הוא למעשה סופרבוי פריים.

בתחילת המשבר האינסופי, ליגת הצדק התפרקו פעם נוספת, בחוברת מס. 125. אירועי החוברת מסתיימים באירוע "שנה מאוחר יותר", בו למעשה כל יקום DC מדלג בשנה לאחר סיום המשבר.

ההרצה המחודשת[עריכת קוד מקור | עריכה]

בהרצה מחודשת שהחלה באוגוסט 2006, סופרמן, באטמן ו-וונדר וומן נפגשים במערת העטלף מתוך מטרה לאחד מחדש את הקבוצה, בחוברת Justice League of America #0 של הכותב בראד מלצר והמאייר אד בניס. הסדרה שרצה לאחר מכן הכילה את הגיבורים גרין לנטרן (האל ג'ורדן), הקנרית השחורה, החץ האדום (שותפו לשעבר של החץ הירוק), הטורנדו האדום, ויקסן, ברק שחור והוקגירל. תחילת הסדרה התמקדה בדמותו של הטורנדו האדום ועימתה את הליגה כנגד גרסה אינטליגנטית יותר של סולומון גרנדי והאנדרואיד AMAZO. לגרסה המחודשת של הקבוצה שתי מפקדות, "היכל הצדק" ו"הלוויין", המקושרות ביניהן באמצעות מכשיר טלפורטציה. הקנרית השחורה נבחרת ליו"ר שתי הקבוצות, ליגת הצדק וחברת הצדק של אמריקה, והם יוצאים למסע מפרך להציל את חברי לגיון גיבורי-העל שאבדו בזמן במהלך המשבר האינסופי.

החל מחוברת מס. 13 נוספה דמותו של פיירסטורם, וג'ון סטוארט החליף את האל ג'ורדן כגרין לנטרן בסדרת סיפורים כחלק מהספירה לאחור לקראת "המשבר האחרון". בשחר חתונתם של החץ הירוק והקנרית השחורה, לקס לות'ור מאגד קבוצת נבלי-על שתעצור את הליגה. עזיבתו של האל ג'ורדן לא התקבלה יפה בידי המעריצים, ודמותו הוחזרה לליגה בחוברת #19, אם כי עזבה בשנית בחוברת #31. הקבוצה סבלה אבידות כבדות עם מותם של הצייד ממאדים ושל באטמן, מה שגרם להאל ג'ורדן ולחץ הירוק להוביל קבוצה משלהם ולרדוף אחר האשמים במותו של צייד המאדים. חברי הקבוצה הנוכחית כללו את הקנרית השחורה, ג'ון סטוארט, פיירסטורם, זטאנה, דוקטור לייט, וויקסן, שלקחה על עצמה את מנהיגות הקבוצה.

איזכור במדיות אחרות[עריכת קוד מקור | עריכה]

טלוויזיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קולנוע[עריכת קוד מקור | עריכה]

לייב אקשן[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • ב-2008 ג'ורג' מילר היה אמור לביים את הסרט "ליגת הצדק" (Justice League: Mortal) ולוהקו שלל שחקנים לתפקידים השונים (ארמי האמר לוהק כבאטמן, מגאן גייל כוונדרוומן, ד. ג'. קוטרונה כסופרמן, קומון כגרין לנטרן, ואדם ברודי כפלאש), אך ההפקה בוטלה לאחר שמילר התקשה להתחיל מיד בצילומים והצוות המשיך לפרויקטים אחרים.
  • מאז יציאתו לאקרנים של הנוקמים, DC קומיקס ואולפני האחים ורנר מנסים להוציא לפועל הפקת עתירת תקציב של סרט קולנוע עלילתי בשם "ליגת הצדק". בפסטיבל קומיקון 2013, האולפנים הודיעו כי הסרט הצפוי ייצא לאקרנים בשנת 2017[2]. עקב הצלחת "הנוקמים" אולפני האחים ורנר שכרו את וויל ביל לתפקיד תסריטאי הסרט ותחילה הוכרז על תאריך בכורה בקיץ 2015, לפני שהתאריך נדחה ל-2017. בפברואר 2013 התסריט של וויל ביל הושלם אך נדחה על ידי האולפנים. שלל שמועות עלו והתרכזו בדיווחים לפיהן כריסטופר נולאן יביים את הסרט, אך באפריל 2013 נשיא אולפני האחים ורנר, ג'ף רובינוב, הצהיר כי בסרט לא יהיו מעורבים כריסטופר נולאן או כריסטיאן בייל שגילם את באטמן בסרטיו של נולאן. באותו החודש במאי סופרמן: איש הפלדה, זאק סניידר, הודיע כי עתיד הסרט על ליגת הצדק תלוי במידה רבה בהצלחת הסרט סופרמן: איש הפלדה. ביוני 2013 אושר כי דייוויד ס. גוייר נשכר לעבוד על תסריט עבור הסרט. ימים מספר לאחר מכן, דיוויד גוייר הודיע כי באטמן יופיע בסרט ההמשך לסופרמן: איש הפלדה וכי הוא יהיה שונה מבאטמן של כריסטופר נולאן ויגולם על ידי שחקן אחר ובאוגוסט 2013 לוהק בן אפלק לתפקיד באטמן. עם זאת, במהלך סצנה בסופרמן: איש הפלדה הגנרל זוד הורס לוויין שעליו מתנוסס הלוגו של תעשיות וויין, לוגו שהופיע בבאטמן מתחיל מאת נולאן. ביולי 2013 נחשף על ידי כלי תקשורת כי הנרי קאוויל יופיע לצד באטמן בסרט ההמשך ב-2016 וכי פלאש יופיע אף הוא בסרט משלו ב-2016 לקראת סרט ליגת הצדק ב-2017. בסוף 2013 הודיע החברה כי לתפקיד וונדר וומן לוהקה גל גדות הישראלית. ביולי 2014 נשכר כריס טריו לכתוב את התסריט לסרט ששלבי הצילומים יחלו מיד עם סיום ההפקה על באטמן נגד סופרמן: שחר הצדק.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ http://www.cbgxtra.com/Default.aspx?tabid=1670‏ (הקישור אינו פעיל, 7 באוקטובר 2011)
  2. ^ ליגת הצדק (2017) באתר IMDb
DC קומיקס
כותבים ומאיירים: אד בניסג'ף ג'ונסאית'ן ואן סקייברמארק ויידג'ף לואבג'ף למיראלן מורפרנק מילרג'רי סיגלגייל סימוןבוב קייןג'ו שוסטר