בארט אלן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קיד פלאש
Kid-flash super.jpg
בארט אלן כקיד פלאש, כפי שהופיע בחוברת Flash Vol.2 #223 מאוגוסט 2005, אמנות מאת הווארד פורטר.
מוציא לאור DC קומיקס
הופעה ראשונה כאימפולס:
The Flash Vol.2 #92
(יוני 1994)
כקיד פלאש:
Teen Titans Vol.3 #4
(דצמבר 2003)
כפלאש:
Infinite Crisis #5
(אפריל 2006)
יוצרים מארק וייד, מייק וירינגו
נתונים
שם אמיתי בארט אלן
סטטוס פעיל
חבר/ה ב הטיטאנים הצעירים
חבר/ה לשעבר ב חיל הפקחים השחורים
כינויים בולטים אימפולס, קיד פלאש, פלאש
קרובי משפחה
בולטים
דון אלן ומלוני ת'ון (הורים)
בארי אלן ואייריס ווסט אלן (סבים)
אואן מרסר (אח חורג)
ג'ני אוגנטס (בת דוד)
כוחות בולטים מהירות וסיבולת-על, שליטה מולקולרית עצמית, כפילי כוח המהירות הבין-ממדי, מסע בזמן ובין-ממדים, חסינות נגד הפרעות במרחב, יצירת מערבולות אויר.

בארט אלןאנגלית: Bart Allen) הוא דמות בדיונית של גיבור-על המופיעה בחוברות הקומיקס פלאש ביקום DC Comics. הדמות הופיעה לראשונה כאימפולס בחוברת The Flash Vol.2 #92 מיוני 1994 ונוצרה על ידי הכותב מארק וייד והמאייר מייק וירינגו. הדמות כיכבה בסדרה משלה בשנים 1995-2002 וכפלאש הרביעי בסדרת הכותרים The Flash: The Fastest Man Alive משנים 2006-2007. דמותו נעדרה מעל דפי הקומיקס למשך שנתיים, עד אשר הוחזרה לחיים באירועי המשבר האחרון של שנת 2009.

בארט אלן הוא קיד פלאש השני, והיה חבר בקבוצת צדק צעיר. כיום הוא חבר בקבוצת הטיטאנים הצעירים.

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

לברתולומיאו הנרי "בארט" אלן השני שושלת יוחסין ענפה. הוא נולד במאה ה-30 למלוני ת'ון ולדון אלן, אחד מתאומי הטורנדו ובנו של בארי אלן, הפלאש השני. סבתו, אייריס ווסט אלן, היא דודתו של וולי וסט, הקיד פלאש הראשון והפלאש השלישי. בנוסף, בארט הוא בן דודה של ג'ני אוגנטס, הידועה בכינויה XS, לגיונרית ובתה של דון אלן. מצד אמו, בארט הוא צאצא לנבלי-העל איאוברד ת'ון ומלקולם ת'ון ואח חורג לאואן מרסר, קפטן בומרנג השני. בנוסף לקרובי משפחה אלה, יש לו כפיל פלאש הפוך בשם אינרציה.

כפי שמתואר בסיפור כותרי לגיון גיבורי-העל, ילדיו של בארי אלן - תאומי הטורנדו דון ודון אלן - נעצרו בשנת 2995 בידי ממשלת הארץ, עליה השתלט בחשאי גזע חייזרי בשם "השליטים". בעקבות משפט שנערך בחטף, הם מוצאים להורג, ולפי דיווח של "הדיילי פלאנט", מותירים אחריהם את כרמן ג'ונסון, אשתו של דון, את אמו אייריס ווסט אלן ואת בנו בן השנתיים בארי אלן השני. קו זמן זה בוטל לחלוטין באירועי שעת אפס: משבר בזמן. אולם, רצף אלטרנטיבי של אירועים התרחש בארץ-247 (מקום מושבם של לגיון גיבורי-העל שלאחר המשבר), אליו עברו תאומי הטורנדו ומשפחותיהם מהארץ החדשה.

אימפולס[עריכת קוד מקור | עריכה]

בארט אלן סבל ממטבוליזם מואץ שגרם להתבגרותו בטרם עת, והוא נראה כבן 12 למרות שגילו הכרונולוגי הוא שנתיים. כדי למנוע ממנו בעיות בריאותיות, הוא גדל בתוך מכונת מציאות מדומה שיצרה עולם מדומה ששמר על קצב יחסי של הזמן. כשראתה ששיטה זו אינה עובדת, סבתו אייריס ווסט אלן שלחה אותו לזמן ההווה, היכן שוולי וסט היתל בו לצאת למירוץ מסביב לעולם. פרץ האנרגיה שנגרם כתוצאה מכך הכניס את חילוף החומרים של בארט להלם, מה שריפא אותו ממחלתו. היות שבארט העביר את כל ילדותו בעולם מדומה, הוא אינו מכיר את הסכנות של העולם האמיתי, והוא נוטה לפעול מתוך דחף. עד מהרה, ווסט לא היה מסוגל להשתלט על הנער הפזיז, והוא נלקח תחת חסותו של מקס מרקורי, שהעביר אותו למנצ'סטר, אלבמה. במקור, בארט הוא זה שהמציא לעצמו את הכינוי "אימפולס", אם כי באטמן כינה אותו בשם זה כאזהרה, לא כמחמאה, בחוברת Impulse #50.

בארט הצטרף לקבוצת הטיטאנים הצעירים, והיה לחבר מייסד של קבוצת צדק צעיר, יחד עם רובין וסופרבוי. במשך שהותו בקבוצה, הוא רכש את המיומנות ליצור לעצמו כפילים העשויים מאנרגיית כוח המהירות, מה שהקנה לו את האפשרות להיות במספר מקומות בו זמנית. כוח זה התברר כיעיל למדי עד אשר אחד הכפילים נהרג בסיפור "עולמנו במלחמה", שבו מחצית מחברי הקבוצה הלכו לאיבוד באפוקוליפס, עולם ביתו של דארקסיד. או אז, בארט נכנס לתרדמת, כשלאחריה עזב את קבוצת צדק צעיר כשמות אחד מכפיליו גרם לו להבין כי הוא בן תמותה ככלות הכל.

לאחר היעלמותו של מקס מרקורי, בארט נלקח תחת חסותו של ג'יי גאריק, הפלאש מתור הזהב. לאחר התפרקותה של קבוצת צדק צעיר, בארט הצטרף חזרה יחד עם חבריו לקבוצה לטיטאנים הצעירים.

קיד פלאש[עריכת קוד מקור | עריכה]

מעט לאחר שהצטרף לטיטאנים הצעירים, בארט נורה בברכו בידי הנבל דת'סטרוק, וקיבל רגל תותבת. בעת החלמתו, הוא העמיק את הידע שלו והחליט להמציא את זהותו מחדש כקיד פלאש. כאשר החלים, רגלו המלאכותית לא הפריעה כלל ליכולתו לרוץ במהירות הקרובה למהירות האור. כשרובין הזכיר לו כי כעת יצטרך לחיות בצילו של הפלאש, בארט אומר לו כי ההיפך הוא הנכון.

בסיפור "טיטאני המחר", בארט נוטל את זהותו של פלאש לאחר שווסט מת ממשבר. בעתיד חלופי זה, הטיטאנים הצעירים הם קבוצת גיבורי-על פנאטית השולטת על החוף המערבי של ארצות הברית. בארט בוגר יותר ומתחזה לחבר "טיטאני המחר" כשלמעשה הוא מרגל עבור קבוצת הטיטנים מהמזרח, קבוצת מחתרת המונהגת בידי סייבורג העתידי. בעתיד זה, בארט מסוגל לגנוב מהירויות מאחרים.

המשבר האינסופי[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – המשבר האינסופי

במהלך המשבר האינסופי, סופרבוי פריים מתקיף את קונר קנט (סופרבוי) ופוצע או הורג את חברי הטיטאנים הצעירים, מה שמאלץ את בארט לעצור את השתלחותו חסרת הרסן. הוא עושה זאת בכך שהוא דוחף את סופרבוי-פריים לתוך כוח המהירות בעזרתם של וולי ווסט וג'יי גאריק. דרך פעולה זו הייתה יותר מדי עבור גאריק, שהגיע לקצה גבול יכולתו, ועבור ווסט, שהפך לאנרגיה ונעלם, מה שהותיר את בארט לבדו להלחם בסופרבוי-פריים העוצמתי. למזלו, מתוך כוח המהירות הופיעו בארי אלן, מקס מרקורי וג'וני קוויק ועזרו לו.

בארט בילה ארבע שנים בעיר המציאות החלופית קי-סטון סיטי יחד עם ווסט, גרסה חלופית של גאריק ורוחותיהם של בארי ומקס, היכן שסופרבוי-פריים נמלט מכלאו. המאיצים השונים התלכדו יחדיו כדי לחזור למימדם, ובניסיון להגיע לשם לפני סופרבוי-פריים, בארט אלן ספג את כוח המהירות לתוכו באמצעות הטבעת של ווסט ותלבושתו של בארי כדי לשרוד את המסע. בארט הופיע מהצד השני כשהוא מבוגר לגילו ובדיוק בזמן כדי להלחם לצד סופרמן וגיבורי-על נוספים בקרב על מטרופוליס, נגד סופרבוי-פריים. כשהמשבר נגמר, בארט מסביר לג'יי את נסיבות היעלמותו וכיצד כוח המהירות הושמד. הוא מוסר לו את תלבושתו של בארי כאשר השתמש בשארית כוחותיו, וציין כי ג'יי גאריק הוא כעת האדם המהיר ביותר בחיים.

הפלאש: האדם המהיר ביותר בחיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר אירועי המשבר האינסופי, בארט הוא כעת מבוגר יותר מיתר חבריו ואינו מסוגל לזכור את אשר קרה לו בשנים בו נעדר. הוא מחזיק בסוד, כי כוח המהירות עדיין קיים בתוכו ואיים להכיל את ישותו. הוא מתחיל בחיים נורמליים כפועל מפעל, אולם צרות מסביבו גורמות לו לעטות שוב את חליפת הגיבור. הוא לומד כיצד לשלוט בכוח המהירות החבוי בו, והולך בדרכי דודו וסבו בדמותו של הפלאש. הוא עובר ללוס אנג'לס והחל באימונים בבית ספר לשוטרים תוך התמקדות בזיהוי פלילי.

מעט לאחר נטילת זהותו של הפלאש, בארט היה מועמד להצטרפות לליגת הצדק ואף קיבל את תמיכתו של באטמן, שהרגיש שהוא מוכן. למרות שקיבל הצעה להצטרף מחדש לטיטאנים הצעירים מרובין, בארט ניסה להתקבל לליגת הצדק.

כאשר בארט התעמת מול קפטן כפור בדירתו, הופיע זום והתקיף אותו. זום וחבורת הנבלים (הכוללת את קפטן כפור, אדון המראות, טריקסטר, מכשף האויר, גל חום, החלילן ואברה קדברה) בהנהגתו של אינרציה, ניסו לבנות מכונה שתעצור את הזמן. כאשר תוכניתם נכנסה לפעולה, בארט נעצר בעוון קרב שערך נגד האל החדש "זאב הערבות".

מוות וירושתו[עריכת קוד מקור | עריכה]

בארט חשף את זהותו כפלאש בקרב נגד הפושעים. במהלך הקרב התגלה כי המכונה אותה בנו הפושעים לא מקפיאה את הזמן כי אם מרוקנת את כוח המהירות מגופו של זה שמאכלס אותו. כשהם משתמשים במכונה על בארט, הוא מופשט מכוחותיו והחבורה מאגפת אותו. או אז, מופיע הפלאש השחור - סימן המוות לאלה שמחוברים לכוח המהירות. המכשיר של אינרציה אינו יציב ומאיים להשמיד את החוף המערבי של ארצות הברית אם כוח המהירות לא ישוחרר. בארט לחם נואשות באינרציה ובחבורת הפושעים, מקנה לאחרים מספיק זמן כדי לשחרר את כוח המהירות, אך קפטן כפור, גל חום ומכשף האוויר מכים בו ללא רחם והורגים אותו.

וולי ווסט חוזר לכדור הארץ בדיוק בזמן מותו של בארט, ואינרציה מסיק מכך שאיבוד כוחותיו של בארט קרו כתוצאה מספיגת כוח המהירות בידי ווסט. כנקמה על מותו של בארט, ווסט מקפיא את אינרציה, אך מותיר את מוחו מתפקד. גופתו הקפואה מוצבת במוזיאון פלאש, באזור המוקדש לחייו של בארט אלן. בסיפור Rogues Revenge של אירועי המשבר האחרון, אינרציה משתחרר מהקפאתו ויוצא למסע הרסני נגד משפחתו של בארט, אך נעצר בידי זום. זום מגלה כי רצה שאינרציה יהפוך לקיד פלאש החדש. אינרציה גונב את כוח תימרון הזמן של זום, מה שמונע מזום אפילו ללכת, וקורא לעצמו "קיד זום". הפושעים וקיד זום נלחמו אחד בשני בקרב בו הוא מצא את מותו. או אז, הפושעים מעבירים את גופתו לקי-סטון סיטי עם מסר לפלאש כי מעתה החשבון ביניהם השתווה.

העיר קי-סטון סיטי עורכת לבארט אלן לוויה, שבה ג'יי גאריק, סייבורג, וונדר גירל ורובין נשאו דברי הספד. בסוף דבריו, רובין מציג קטע וידאו מהתקופה בה נטל בארט את זהות קיד פלאש ובו הוא מתגאה בהשתייכותו למשפחת הפלאש ועד כמה הוא שמח להיות חלק מהטיטאנים הצעירים. בנוסף, האבלים על מותו עורכים לו עצרת זיכרון במוזיאון הפלאש ומקימים לו מצבה מחוץ למגדל הטיטנים לצד זו של סופרבוי.

במהלך פלישתו של חיל סינסטרו לכדור הארץ, מעשיו הראשונים של סופרבוי-פריים היו להשחית את קברו של בארט, כאשר בעזרת קרני הלייזר חרט על המצבה במקום "בארט אלן: הפלאש" את "הילד המת הטיפש ביותר".

חזרה - קיד פלאש בשנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

במיני סדרה "לגיון שלושת העולמות" של המשבר האחרון, בארט אלן חוזר כצעיר בזהותו כקיד פלאש לאחר שברייניאק-5 (גרסה עתידית טובה של ברייניאק) מתחיל את השלב השני בתוכניתו להביס את סופרבוי-פריים ואת לגיון נבלי-העל. החייאתו המחודשת מתאפשרת בזכות הפעלתו של "כליא הברק האנושי" שנראה לראשונה בסאגת הברק. ברייניאק-5 מסביר שבארט נועד למות בדרך זו או אחרת, מכיוון שמעברו מילד למבוגר הפעילה מחדש את קצב הזדקנותו המואץ, וכי לולא הפושעים לא היו הורגים אותו, הוא היה מת תוך כמה חודשים מזיקנה. מכיוון שבארט נחוץ לקרב נגד סופרבוי-פריים, ברייניאק-5 שולח את הלגיון חזרה למאה ה-21 מתוך מטרה להשתמש במכת הברק של וולי ווסט ובכליא הברק האנושי כדי לאכלס את תודעתו הצעירה של בארט מכוח המהירות. בחזרה במאה ה-31, הוא משתמש בכוחותיהם המשותפים של נערי ונערות הברק, נוסף על ריצתה של XS על המסילה הקוסמית, כדי לשחרר את בארט מכוח המהירות. בארט ו-XS מציינים כי הם מרגישים באנרגיה חזקה שבאה מכיוון כוח המהירות, וכי הם משערים שמדובר בשובו של בארי אלן, אם כי בארט מאמין שמדובר במקס מרקורי.

מעט לאחר חזרתו של בארט, סופרבוי אף הוא מוחזר לחיים בידי הלגיון. שניהם עוזרים ללגיון להביס את סופרבוי-פריים בכך שגורמים לו להשמיד את עצמו. בארט מנסה לשכנע את XS לשוב איתו לזמן ההווה, אך היא מסרבת. עם חזרתם לזמן ההווה, סופרמן מקבץ יחדיו את הטיטאנים הצעירים וקבוצת הטיטנים המבוגרת ומציג בפניהם מחדש את קיד פלאש ואת סופרבוי.

במיני סדרה "פלאש: לידה מחדש", בארט מגלה שהרבה השתנה מאז עזב. סבו בארי אלן, המאיץ האגדי שהקריב את חייו בקרב נגד אנטי-מוניטור, חזר אף הוא מהקבר. במגדל הטיטנים, רובין ו-וונדר גירל מתכננים לבארט מסיבה לשובו בשעה שהאחרים חוגגים את שובו של בארי. בארט מקבל בסקפטיות את חזרתו לחיים של סבו, ומציין כי הוא מעוניין שדברים יחזרו לקדמותם - שווסט יחזור להיות פלאש והוא יהיה עדיין שותפו. מרירותו של בארט נובעת מהעובדה שבארי אלן הצליח להימלט מכוח המהירות, אך מורו הרוחני מקס מרקורי לא.

בארט, יחד עם מאיצים אחרים הקשורים לכוח המהירות נתקפים בכאב עז לאחר שבארי הורג את המאיץ סאביטר בנגיעה בלבד. כשהוא הורג מאיץ מרושע נוסף, מתגלה כי הוא הפך לפלאש השחור החדש. ליגת הצדק וחברת הצדק של אמריקה עובדים יחדיו כדי לתחום את בארי במכונה שתנתק את קשריו עם כוח המהירות. חלקו של הפלאש השחור משתלט על בארי ומרסק את המכונה, מה שגורם לבארי לחזור לכוח המהירות כדי להגן על אלה שקרובים לו מהשפעתו של הפלאש השחור. וולי מחליט לעקוב אחריו ולהחזירו, ובארט מבקש ממנו להחזיר את מקס איתו. הפלאש ההפוך פרופסור זום מופיע ומתקיף את ילדיו של ווסט בביתו, ובארט וג'יי נלחמים נגדו ברחבי העיר. פרופסור זום מתעמר בבארט כי הוא מזהם את שושלת היוחסין של משפחת ת'ון מכיוון שהוא צאצא של משפחת אלן ומשפחת ת'ון. הוא מביס אותו ומתכוון לדקור אותו כאשר מקס מרקורי חוזר במפתיע מכוח המהירות - לשמחתו של בארט - כשבעקבותיו בארי ו-וולי, והמאיצים מתקיפים יחדיו את פרופסור זום. לאחר הקרב, מפגש אקראי של איירי - ביתו של וולי - עם ג'סי צ'יימברס גורם לה להתחבר לכוח המהירות. למרבה הפתעתו, איירי מחליטה לעטות את חליפתו הישנה של אימפולס.

הלילה האפל ביותר[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – הלילה האפל ביותר

כשבארט וקונר חוזרים, פסליהם מוסרים ממגדל הטיטנים. אולם נקרון, אדון המוות, מבקש להשתלט על חייהם במהלך אירועי "הלילה האפל ביותר". בארט מזהיר יחד עם וולי את כל גיבורי-העל ברחבי העולם על פלישתו של חיל הפקחים השחורים, ושניהם מגיעים לעיר הולדתו של האל ג'ורדן קוסט סיטי. הם מתעמתים מול נקרון - האחראי לקיומם של הפקחים השחורים - יחד עם ליגת הצדק והטיטאנים הצעירים. למרות שבארט הוחזר לחיים, הסטטוס שלו כמת גורם לטבעת הכוח השחורה להשתלט עליו ולהפוך אותו לפקח שחור.

לאחר שבארי אלן נבחר בידי שומר היקום גאנטת לענוד את טבעת הכוח הכחולה של חיל הפקחים הכחולים, בארט נלחם נגדו. טבעת הכוח של בארי מגלה שבארט עדיין חי, אך הוא ימות אם לא ישוחרר מטבעת הכוח השחורה במהרה. בארי כמעט ומשחרר אותו על ידי כך שיוצר מבני אנרגיה בדמותם של אימפולס וקיד פלאש, אך הפקחים השחורים פרופסור זום וסולובאר עוצרים בעדו. או אז, ווסט וסיינט ווקר - מנהיג חיל הפקחים הכחולים - מצטרפים לבארי במלחמתו בהם. בארט מנסה להשתמש בכוחות המהירות שלו להרוג את ווסט, אך הופך חזרה לנורמלי. לאחר מכן, בארי מגלה כי חיבורו של בארט לכוח המהירות יכול להצילו, והוא משתמש בכוח הטבעת הכחולה כדי לשחררו.

חזרה לטיטנים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר אירועי "הלילה האפל ביותר", בארט וקונר מגויסים בידי סייבורג כדי לעזור לטיטאן סטאטיק, שנחטף בזמן שביקר את עיר הולדתו דקוטה. שלושת הגיבורים מגיעים בעיצומו של קרב בין הטיטאנים הצעירים לגנגסטר על-אנושי בשם הולוקוסט, ומתערבים בדיוק כאשר הוא מתכוון להרגם. השניים מציינים כי עליהם לחזור מפרישה ולהצטרף מחדש לטיטאנים הצעירים. לאחר קרב ממושך, בארט מביס את הולוקוסט בכך שהוא משתמש במהירותו הגבוהה כדי לשאוב אותו לתוך גלעין כדור הארץ.

לבקשתו של טים דרייק, בארט מגיע לגות'אם סיטי ומציל את סלינה קייל מידי ליגת הצללים. עם חזרתו למגדל הטיטנים, הוא מציין בפני קונר שבזמן שהותו בעתיד הוא עבר על מידע טכנולוגי מאותה תקופה - מידע אותו הוא מתחיל שכוח, וכי הוא רושם את כל מה שהוא זוכר על הנייר.

כוחות ויכולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

כוחו העיקרי של בארט אלן הוא מהירות-על, נוסף על יכולות השכיחות אצל מאיצים אחרים כיצירת מערבולות אויר, ריצה על המים ורטט דרך חומרים מוצקים. כמוהם, גם לבארט קיימת הילה שמגנה עליו מפני חיכוך האוויר בזמן ריצתו. לפני שנורה בברכו, בארט היה מהיר יותר מבארי אלן בתקופת ילדותו. אולם, שלא כמו מאיצים אחרים, בארט מסוגל ליצור לעצמו כפילים - אווטארים מכוח המהירות אותם הוא שולח דרך זרם הזמן. לאחר מוות של אחד מכפיליו באירועי "עולמנו במלחמה", הוא ממעיט להשתמש ביכולת זו, אם כי הוא לומד להשתלט עליה באירועי "עולם ללא צדק צעיר".

בארט חסין בפני שינויים בזרם הזמן. הוריו נפגשו רק בהמשכיות שלאחר המשבר, אך הוא כשלעצמו הגיע לפניו. מוחו מסוגל לאגור כמות עצומה של מידע כתוצאה מקריאת-על, והוא מסוגל ליצור גלי רדיו עוצמתיים ביותר על ידי סיבוב זרועותיו במהירות-על, ולהשתמש בהם בשילוב עם האלקטרומגנטיות של סטאטיק, חברו לקבוצה.

לאחר המשבר האינסופי, חיבורו של בארט לכוח המהירות קשה יותר לשליטה משום שגופו אגר את מלוא הכוח. כשהוא מתחבר לכוח המהירות, גופו נאגף בחשמל והוא נאלץ לעטות את חליפת הפלאש כדי למנוע מהכוח הקטלני של כוח המהירות להרוג אותו. בשלב מסוים הוא הצליח להתגבר על הכוח, בטרם שוחרר ממנו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

DC קומיקס
כותבים ומאיירים: אד בניסג'ף ג'ונסאית'ן ואן סקייברמארק ויידג'ף לואבג'ף למיראלן מורפרנק מילרג'רי סיגלגייל סימון