קייבל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קייבל
Cable & Deadpool Vol 1 6.jpg
קייבל, כפי שהוא מופיע לצד דדפול על עטיפת החוברת Cable & Deadpool #6 מאוקטובר 2004, אמנות מאת פטריק זירקר.
מוציא לאור מארוול קומיקס
הופעה ראשונה New Mutants #87
(מרץ 1990)
יוצרים לואיס סימונסון
רוב ליפילד
נתונים
שם אמיתי נייתן כריסטופר צ'ארלס סאמרס
סטטוס פעיל
חבר/ה לשעבר ב אקס-מן
האוונג'רס הסודיים
אקס פורס (מנהיג)
התריסר
המוטנטים החדשים (מנהיג)
כינויים בולטים חייל איקס, סטרייף, נייתן דייספרינג סאמרס, נייתן וינטרס, הנוסע, הנבחר, המושיע
קרובי משפחה
בולטים
כריסטופר וקתרין סאמרס (סבים, מתים)
ג'ון ואיליין גריי (סבים חורגים, מתים)
סקוט סאמרס ומדלין פריור-סאמרס (הורים)
ג'ין גריי-סאמרס (אם חורגת)
אלכסנדר סאמרס (דוד)
גבריאל סאמרס (דוד, מת)
הופ סאמרס (בת מאומצת)
נתניאל גריי (אח חורג ממציאות חלופית)
נייתן סאמרס (שיבוט גנטי, מת)
כוחות בולטים טלפתיה, טלקינזיס, טכנופתיה, יכולות פיזיות משודרגות, צלף ולוחם מיומן.

קייבלאנגלית: Cable) הוא דמות בדיונית של גיבור-על מוטאנט המופיעה בחוברות הקומיקס אקס-מן ביקום מארוול קומיקס. זהותו של נייתן כריסטופר סאמרס הופיעה לראשונה בחוברת Uncanny X-Men #201 מינואר 1986 ונוצרה על ידי הכותב כריס קלרמונט, ואילו כקייבל הופיעה לראשונה בחוברת New Mutants #87 ממרץ 1990.

קייבל הוא האלטר אגו של נייתן כריסטופר צ'ארלס סאמרס, בנם של סייקלופס, מנהיג האקס-מן, ומדלין פריור, שיבוט גנטי של ג'ין גריי. קייבל נולד בזמן ההווה, אך נשלח לעתיד, שם גדל. הוא היה חבר בקבוצות גיבורי-העל אקס-מן והאוונג'רס הסודיים, ממקימי אקס פורס והמנהיג של המוטנטים החדשים. דמותו של קייבל שיחקה תפקיד מרכזי בטרילוגיית הסיפור "אקס-מן: תסביך משיח", "אקס-מן: מלחמת המשיח" ו"אקס-מן: הביאה השנייה", כאשר הפך למגנה של הופ סאמרס, מוטאנטית צעירה שנועדה להפוך למושיעת גזע המוטאנטים.

ביוגרפיה בדיונית[עריכת קוד מקור | עריכה]

קייבל נראה לראשונה נאבק נגד סטרייף בחזית לשחרור מוטאנטים בסיוע ממשלת ארצות הברית ופרידום פורס‏[1]. המוטנטים החדשים התערבו, כשהוא ביקש עזרה נגד סטרייף. הקבוצה ראתה בקייבל כמנהיג פוטנציאלי, ולבסוף הוא אכן הופך למנהיג הקבוצה‏[2]. לאחר עימות עם וולברין[3], קייבל ציין כי בעבר היה סכסוך בינו לבין וולברין וסאנפייר[4]. לאחר מכן, קייבל והמוטנטים החדשים תוקפים את האי ג'נושה‏[5]. עם סיוע מצד דומינו, הוא מחליף את המוטנטים החדשים בקבוצת אקס פורס. כשהסדרה של המוטנטים החדשים החדשים מסתיימת, קייבל מנהיג את האקס-פורס, שם נחשף כי הוא מהעתיד ונסע לעבר, על מנת להביס את סטרייף ולמנוע את עלייתו לשלטון של אפוקליפס. בשנת 1992 קייבל זכה לסדרת סולו משלו, בה מתואר מאבקו המתיש נגד סטרייף, והוא מחזיק בספינה הנקראת הגריימאלקין, גרסה עתידנית לספינת האקס פקטור. מאוחר יותר מתגלה שהוא בנם של מדלין פריור וסייקלופס. בעקבות כך, קייבל יוצא למסע גילוי עצמי שבמהלכו פוגש את נייט גריי, כפילו ממציאות חלופית, ואת קיין, שאיתו יוצא למספר הרפתקאות. במהלך מסע זה הוא פוגש את רייצ'ל סאמרס, וביחד עם קיין הם מרכיבים צוות. מאוחר יותר, מיסטר סיניסטר מנסה לשכנעו שהוא סטרייף, אך קיין ורייצ'ל פוצעים את סיניסטר לפני שזה האחרון מהפנט את קייבל, המגלה שהוליד בן בשם טוליבר, שהפך לנבל על ונוטל את הכינוי ג'נסיס[6]

לאחר מספר הרפתקאות, קייבל מתחבר אל שכיר החרב דדפול, והשניים זוכים לסדרה משלהם, בה קייבל מנסה להפוך את העולם לטוב יותר, בניגוד לדדפול‏[7]. דדפול וקייבל מנסים לדכא נגיף טכנו אורגני מסוים, ובעקבות כך הופכים למטרה של ארגון S.H.I.E.L.D. הארגון שולח את הגולש הכסוף לחסל אותם, אך דדפול בורח וקייבל נותר פצוע בהריסות האי פרובידנס, אותו קייבל הקים מהריסות הגריימאלקין‏[8]. לאחר שהוא מתאושש מפציעותיו, הוא מצטרף לצוות של האקס-מן הכולל את רוג, אייסמן, מיסטיק, קאנונבול, ליידי מאסטרמיינד, סייברטות' ואומגה סנטינל. במהלך אירועי אקס-מן: תסביך משיח, קייבל מת לכאורה בהכנה לאירועי אקס-מן: תסביך משיח, כשהוא מפוצץ את פרובידנס על מנת למנוע מגמביט וסאן-ספוט לגנוב את מסד הנתונים שלו. לאחר מכן מתגלה כי דדפול חילץ את קייבל, והאחרון שומר על הופ סאמרס, משיחת המוטאנטים, אחריה האקס-מן, המטהרים והמשוטטים מחפשים זמן רב‏[9]. לאחר מכן קייבל מקבל עוד סדרה משלו, שבה הוא שומר על הופ סאמרס מהנבל בישופ[10]. סדרה זו מבוטלת, כשדדפול וקייבל מתאחדים. במהלך אירועי אקס-מן: הביאה השנייה, דמותו נהרגה, אך במהלך הפצתו של וירוס טכנו אורגני חדש יש רמיזות לכך שהוא עדיין חי.

בעקבות אירועי אוונג'רס נגד אקס-מן, מתגלה שקייבל שבוי בידי האוונג'רס, ובורח. במהלך הבריחה, הוא מצליח להביס את קפטן אמריקה, פלקון ואיירון מן, אך נתפס בלתי מוכן בידי הענק האדום. קייבל טועה ומניח שהענק הוא טלבוט, אויב של קייבל מהעתיד, אך כשהענק האדום מובס קייבל מבין שזה לא הוא. הענק האדום מועבר על ידו למפקדת האקס-מן, שם סייקלופס ואמה פרוסט חורצים את גורלו. קייבל שומר על המפקדה, יחד עם וולברין, והודף את ספיידרמן, המועבר אל סייקלופס. האקס-מן מוציאים מספיידרמן מידע, בהבטחה שאם יסרב הם יפוצצו את הענק האדום. האוונג'רס פולשים אל המפקדה, נלחמים בקייבל, וזה האחרון כמעט מת. לאחר מכן, הוא נראה כשהוא מגונן על הופ סאמרס מחמשת הפניקסים. לאחר מכן הוא מצטרף שנית אל קבוצת אקס פורס שלו, אותה הוא מנהיג פעם נוספת, ומצרף אליה את קולוסוס, דומינו, דוקטור נמסיס ופורג'[11].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ The New Mutants #87
 2. ^ The New Mutants #90
 3. ^ The New Mutants #92-93
 4. ^ The New Mutants #94
 5. ^ The New Mutants #95
 6. ^ Cable Annual '99
 7. ^ Cable & Deadpool #1
 8. ^ Cable & Deadpool #6
 9. ^ X-Men #205
 10. ^ Cable vol. 2, #7-8
 11. ^ Cable and X-Force #1
מארוול קומיקס
כותבים ומאיירים: בריאן מייקל בנדיססטן ליטוד מקפרלןג'ק קירביכריס קלרמונטאלכס רוס