קרוס-דרסר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

פטישיזם טרנסווסטי, או קרוס-דרסר (אנגלית: cross-dresser) הוא מונח המשמש בקהילה הרפואית, כדי לאפיין פאראפיליה של אדם שלו פטיש ללבישת בגדי בני המגדר האחר (שאליו לא שוייך בלידתו). יש הרואים בו מונח מבזה, שכן הוא מרמז להיררכיית ערכים שבה המרכיב המיני של ההתנהגות הטרנסג'נדרית הוא בעל ערך שלילי.

פטישיזם טרנסווסטי הנו פטיש ספציפי בו האדם נוהג ללבוש את בגדי המין השני, כשעצם הלבישה מגרה אותו מינית. אין לבלבל בין הטרנסווסטיט לבין טרנסקסואל שמאמץ התנהגויות או פרקטיקות אחרות המשותפות לאותו מגדר, או רוצה לעבור פרוצדורות רפואיות על מנת לבצע שינויים פיזיים, כי הוא חש כ"אישה הכלואה בגופו של גבר" (או "גבר הכלוא בגוף אישה").

חלק מהקרוס-דרסרס עשויים להתנהג כבן המין השני כחלק מהגירוי - אולם רק למטרת גירוי מיני ולא כחלק מהזהות המגדרית כמו הטרנסקסואל.

בניגוד לאמונה הרווחת, מרבית הקרוס-דרסרס הגברים מעדיפים נשים, ואינם הומוסקסואלים. תרבויות לא-מערביות רבות מעניקות לגיטימציה לקרוס-דרסינג, לעתים קרובות על רקע של ריטואל.

התורה אוסרת קרוס-דרסינג מפורשות: "לא יהיה כלי גבר על אשה ולא ילבש גבר שמלת אשה" (דברים, כ"ב, ה'). הטעם שנתנו פרשנים לאיסור זה הוא שהאיסור בא להגן מחטא ניאוף וזנות שעלול להיגרם עקב התערבבות המינים. חז"ל דנו בסוגיה האם מאיסור זה נלמד שאל לה לאשה לצאת למלחמה.

יחס הקוראן לקרוס-דרסריות אינו חד-משמעי, אם כי הדבר מגונה בספרות החדית'.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]


לסביות, הומוסקסואלים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים (להט"ב)
ערכי ליבה
נטייה מינית הומוסקסואליות · לסביוּ‏ת · ביסקסואליות · הטרוסקסואליות · קוויר · פאנסקסואליות
זהות מגדרית מגדר · טרנסג'נדר · טרנסקסואליות · טרנסווסטיזם · ג'נדרקוויר · ביג'נדר · אינטרסקס
מושגי יסוד גיבוש זהות · יציאה מהארון · אאוטינג · מצעד הגאווה · טיפול המרה · הומופוביה · הומופוביה מופנמת · הטרוסקסיזם · הטרונורמטיביות
סמלי להט"ב משולש ורוד · משולש שחור · דגל הגאווה · דגלי גאווה נוספים
Rainbow flag and blue skies.jpg
לקטגוריה · לפורטל
P rainbow flag.png ערך זה הוא קצרמר בנושא להט"ב. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.