אחיהוד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אֲחִיהוּד
Ahihud.jpg
רחוב במושב אחיהוד
מחוז הצפון
מועצה אזורית מטה אשר
גובה ממוצע[1] ‎49‏ מטר
תאריך ייסוד 1950
תנועה מיישבת תנועת המושבים
סוג יישוב מושב
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2017[1]
  - אוכלוסייה 859 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה
‎1.1%‏ בשנה עד סוף 2017
http://www.ahihud.co.il

אֲחִיהוּד הוא מושב עובדים בגליל המערבי, הממוקם במרחק של כ-9 ק"מ מזרחית לעכו. נוסד בשנת 1950 על ידי עולים מתימן. משתייך לתנועת בני עקיבא ונכלל במועצה האזורית מטה אשר.

מקור שמו של המושב מפסוק בספר במדבר: "ולמטה בני אשר נשיא אחיהוד בן שלומי".[2]

שטחו של המושב עומד על כ-1,800 דונם, ומרבית תושביו הם עולים מתימן. מיקומו בקרבת צומת אחיהוד - על כביש 85 וכביש 70 מושך שוכרים חיצוניים.

על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה במושב מתגוררים 771 נפש נכון ל-2011[3] בכ-170 משפחות רובן בבתים צמודי קרקע. בחלוף השנים אופיו של המושב הופך פחות חקלאי ויותר תעשייתי-מודרני.

המושב מתנהל על ידי אגודה שיתופית. כיום ישנם 150 חברי אגודה. רק בעלי הנחלות (בעל נחלה - אדם בעל משק, שדה או מטע) הם חברי האגודה בעלי זכות בחירה אחת לשנתיים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההחלטה להקים את המושב התקבלה לאחר שנתגלו באזור מקורות מים המאפשרים הקמת יישוב חקלאי. לצידו של המושב נוסד הקיבוץ יסעור. שני היישובים הוקמו על אדמות הכפר הערבי אל-בירווה.[4]

בשנת 1950[5] הגיעו למושב כ-70 משפחות וכל משפחה קיבלה חלקת אדמה ו-2 פרות. לאחר תקופה, האוכלוסייה הידלדלה מעט ונכון ל-2014 במושב 59 משפחות בעלי אדמות. רוב משפחות הגרעין המייסד הגיעו מאזור שרעב בתימן, בין השאר מהכפרים עות'מא, תעז ומנצורה. בעבר, ילדי המושב למדו בבית הספר "נר ישראל" אשר נסגר בשנות ה-80 בשל מיעוט תלמידים.

בנייה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מאז שהוקם המושב, התשתיות שופרו, כבישים חדשים נסללו, נבנו גני משחקים, המחלבה הפכה לבית כנסת אשר משמש גם כ"כולל נצר שלום" והמבנה ששימש כמאגר המזון לבעלי החיים במושב הפך לאולם. בתחילת שנות ה-2000 נבנו כ-55 יחידות דיור, ומשנת 2012 מבוצעות עבודות תשתית ל-40 יחידות דיור נוספות.

תעסוקה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעידודו של המשרד להגנת הסביבה כדי להתאים את אמצעי ייצור החלב לתקופה, ולמנוע זיהום מי תהום משפכים של רפתות הוצאו הרפתות מתחומי המושב והוקם פארק חלב בגבעה שליד המושב כאשר כשלושה-ארבעה משקים התאחדו להקמת רפת גדולה.

כיום, מונה פארק החלב כ-8 רפתות גדולות, אחת מהן רפת רובוטית, והיא הרפת הרובוטית היחידה בגליל המערבי ואחת מ-70 במדינת ישראל.

פיתוח[עריכת קוד מקור | עריכה]

מע"צ מרחיבה את כבישים 75 ו-80 בסמוך למושב. בספטמבר 2017 נפתחה לציבור תחנת הרכבת אחיהוד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא אחיהוד בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]