ויקיפדיה:רשימת ערכים במחלוקת/:מאיר מאזוז

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דף זה הוא דף ארכיון של דיון או הצבעה שהסתיימו. את המשך הדיון יש לקיים בדף השיחה של הערך או הנושא הנידון. אין לערוך דף זה.


<:מאיר מאזוז

 • תאריך תחילת ההצבעה: 00:34, 7 במאי 2020 (IDT)
 • תאריך סיום ההצבעה: 00:33, 14 במאי 2020 (IDT)

הקדמה[עריכת קוד מקור]

המחלוקת היא האם להוסיף את איזו מהפסקאות המפורטות למטה להוסיף ואם בכלל להוסיף.

במוקד המחלוקת עומדים שתי התבטאויות של הרב מאזוז, אפשרות ראשונה מבקשת להוסיף את שניהם, אפשרות שניה מוסיפה רק אחד מהם והאפשרות השלישית היא לא להזכיר כלל את האמירות. בברכה, גיברס - שיחה 03:52, 3 במאי 2020 (IDT)

זה לא ממש מדויק. האפשרות השנייה גם מצדדת בהצגת משפט כוללני במקום דוגמה פרטנית. Ronam20 - שיחה 04:15, 3 במאי 2020 (IDT)
למען הסדר הטוב: א. להוסיף את שתי ההתבטאויות, עם קישור לכתבות מתאימות; ב. להוסיף פסקה כללית אודות התבטאויות בנושאים אלה, ללא קישורים למקרים ספציפיים; ג. להוסיף רק את ההתבטאות על מצעדי הגאווה, עם קישורים לכתבות; ד. לא להזכיר את שתי ההתבטאויות; ה. זהה ל-א' בשינוי של מילה אחת ("צפה"->"אמר"). איתמראשפר - שיחה 22:23, 8 במאי 2020 (IDT)

דיונים קודמים[עריכת קוד מקור]

הצגת עמדות[עריכת קוד מקור]

עמדת צד א' - להוסיף את הקטע הבא[עריכת קוד מקור]

(למען הסדר הטוב נא לכתוב כאן רק את הנימוקים המצדדים בעמדה. דיונים וטענות כנגד העמדה, יש לציין בפסקת "המשך דיון")

קטע א'

בעקבות התפרצות נגיף קורונה-ווהאן צפה שהנגיף לא יגיע לישראל, "כי אנחנו מקפידים על דברי התורה בנטילת הידיים ובשאר מצוות”.[1] כאשר התברר שיש חולים במחלה גם בישראל, הסביר שזהו עונש על מצעדי הגאווה.[2][3]

הערות שוליים

בערכים רבים אודות אישים שהנם מנהיגי ציבור, מובאות עמדותיהם אודות נושאים שעל סדר היום. נושא הקורונה הוא נושא בעל השלכות רבות הנוגעות לכלל הציבור, נושא חשוב מאין כמותו. הקישור בין הקורונה ללהטביות הוא חלק מהשקפתו ועל כן יש להביאה Nirvadel - שיחה 20:30, 29 באפריל 2020 (IDT)

ראוי להביא את מכלולל גישתו לנושא הלהט"ב (הבנתי מדף השיחה שאין זו התבטאות יחידה שלו בנושא זה), אבל עד שנאסוף מידע מקיף יותר, ראוי להביא את דבריו בנושא להט"ב וקורונה. דוד שי - שיחה 20:47, 29 באפריל 2020 (IDT)
מאזוז מנהל רשת חינוך בת אלפי תלמידים אם לא למעלה מזה. כשהוא מבטיח למאמיניו שהקורונה לא תגיע לארץ ושולח אותם לבתי הכנסת בפורים, יש לכך השלכות על בריאות הציבור. לכן יש להזכיר את דבריו אלה בערך. איתמראשפר - שיחה 21:06, 29 באפריל 2020 (IDT)
דוד שי, רבנים רבים מתבטאים בנושא קהילת הלהט"ב, התבטאויות שנויות במחלוקת (במקרה הטוב) ופוגעניות והומופוביות (במקרה הפחות טוב). זו לא הפעם הראשונה שנעשה ניסיון להסיר מויקיפדיה התבטאויות שכאלו ו/או תגובות להן. רק לאחרונה היתה הצבעה בנוגע לרפי פרץ, כנראה שתהיה בעתיד גם בנוגע ליעקב אריאל, וכנראה שיהיו עוד. לפיכך, אני חושב שמוטב שויקיפדיה תאמץ ותגבש מדיניות ברורה בנושא, בשביל שלא ניגרר שוב ושוב לדיוני סרק ולהצבעות מיותרות. יוניון ג'ק - שיחה 23:39, 29 באפריל 2020 (IDT)
מסכים לחלוטין עם משתמש:יוניון, מסכים עם דוד. המדיניות של ויקיפדיה מעורפלת ומאפשרת פיליבסטריות והחדרת אידיאולוגיה לתוך ויקיפדיה. בעיני זה רע מיותר. אני בעד להכניס את דבריו של הרב מאיר מאזוז בנוגע ללהט"ב ולקורונה בשתי פסקאות נפרדות. דבריו של הרב מאיר מאזוז הם חלק מהשקפת עולמו ויש להם משמעות וערך אנציקלופדי גבוה. להביט לאופק - שיחה 09:53, 30 באפריל 2020 (IDT)

עמדת צד ב' - להוסיף את הקטע הבא בלבד ללא ציטוטים או ירידה לרזולוציה של דוגמאות אקראיות[עריכת קוד מקור]

(למען הסדר הטוב נא לכתוב כאן רק את הנימוקים המצדדים בעמדה. דיונים וטענות כנגד העמדה, יש לציין בפסקת "המשך דיון")

קטע ב'

בדרשותיו לציבור מרבה הרב מאזוז לקשור בין מאורעות השעה לריחוק הדור מתורה ומצוות, קיום מצעדי גאווה וחילולי שבת מחד, ולזכויות הדור, ריבוי לימוד תורה והקפדה על המצוות, מאידך.

אני חושב שעדיף כלל לא להוסיף, אבל בכל זאת הייתי רוצה שהאפשרות הנוכחית תהיה על השולחן כי יש לה יתרונות משמעותיים על פני אפשרות א:

 1. היא פסקה כללית ונכונה יותר, ואינה פרט אקראי סלקטיבי (ומשתלבת בצורה טבעית יותר בערך. פחות מוזר מ"בעקבות התפרצות הקורונה..." המשונה). (נכון גם לעומת אפשרות ג)
 2. בהתמקדות בכלל במקום בפרט נמנע גם את הפיכת הערך הצפויה ללקט של ציטוטים סנסציוניים. (נכון גם לעומת אפשרות ג)
 3. היא אינה מכילה ציטוטים (דבר טוב כשלעצמו + איני משוכנע שהציטוט בפסקה א מדויק מילה במילה).
 4. בפסקה הנוכחית מוזכר עניין שמירת השבת שהוא, כך נראה בחיפוש גוגל, מוטיב חוזר בדרשותיו (ומשום מה הושמט מפסקה א. הרב מאזוז, דיבר על שמירת שבת אפילו בדרשותיו על הקורונה, כפי שכל מי שמגגל במהירות יכול לראות) (נכון גם לעומת אפשרות ג)
 5. היא לא כוללת את "צפה שהנגיף לא יגיע לארץ" משפט שמגלה אי הבנה לז'אנר. מדובר בתפילה ובברכה ובסגולה, ולא ביומרות נבואיות. איתמר רמז למעלה שבדברים אלה הוא "שולח אותם לבתי הכנסת בפורים", וזו טעות. בפורים לא היו עדיין הוראות ממשלתיות ולא היו שום הגבלות וכמעט כל הדתיים והחרדים הגיעו לבתי הכנסת בלי מסכות ובלי שמירת מרחק (אתרע מזלם. אילו הקורונה הייתה מגיעה לארץ בזמן חגיגות הסילבסטר, אחוזי ההדבקה הגבוהים היו בציבורים אחרים).
 6. ניר נימק את תמיכתו בפסקה א: "נושא הקורונה הוא נושא בעל השלכות רבות הנוגעות לכלל הציבור, נושא חשוב מאין כמותו" ואילו לדעתי 99% מהדברים שנאמרים ונכתבים על הקורונה אין מקומם באנציקלופדיה (לא מזמן מחקתי את דבריו של זוכה פרס הנובל המשונה שטען שיש בנגיף קורונה עקבות של הנדסה גנטית מנגיף HIV. לא כל דבר ראוי לתיעוד).

Ronam20 - שיחה 02:01, 1 במאי 2020 (IDT)

הרוח הכללית של הפסקה של רונאם20 נראית לי מאוד. אזכור מפורט של עמדות טריוויאליות בכל ערך של רב אורתודוקסי שמרן, הפועל בסביבה שזכויות להט"ב כלל לא עומדות בה על הפרק כאפשרות לגיטימית, הוא מיותר. כל שכן עדכון עונתי אודות התבטאויות אקראיות. זה כמו לכתוב בערכי פוליטיקאים ישראלים "X הוא ציוני, הוא מצדיק את הטיהור האתני של הפלסטינים ב-1948 או מכחיש אותו." AddMore-III - שיחה 09:56, 1 במאי 2020 (IDT)
רונם, אם הקישור בין המקרים למציאות הוא מוטיב נפוץ אצל הרב, אני לא רואה סיבה לא לשים את הפסקא שהצעת.
לכל מי שהשתתף בדיון ועדיין לא הבין: פיסקת עמדות, מנהגים וכו' אמורה לשקף את פועלו של אדם במשך שנים, ולשקף דברים שהם מרכיבים משמעותיים באישיותו/הגותו. דבריו של הרב מאזוז על הקורנה אינם כך, אבל אם זה מנהגו בדרך כלל, אז צריך לציין זאת.david7031שיחה • ז' באייר ה'תש"ף • 10:12, 1 במאי 2020 (IDT)
אני גם חותם על הנוסח הזה. מוצלח מאוד, אם כי אולי עדיף לפרט ספציפית לגבי הלהט"ב, זה מודגש אצלו יותר משאר העבירות שבתורה וחשוב שהדברים יקבלו הד בערכו. בברכה, גיברס - שיחה 03:56, 3 במאי 2020 (IDT)
לפי מה שאני ראיתי גם השבת מודגשת שוב שוב (ואכן שתי אלה הוזכרו בפסקה המוצעת). Ronam20 - שיחה 04:17, 3 במאי 2020 (IDT)
 • אני מבקש לחזק את הפקפוק בציטוט לפיו הרב מאזוז צפה שהנגיף לא יגיע לישראל "כי אנחנו מקפידים על דברי התורה בנטילת הידיים ובשאר מצוות”. אין מדובר בהקלטה אלא בעדות שמיעה מתוך דברים שנאמרו בכנס סגור, שפורסמה בגלל שהיא סנסציונית, וסביר שאינה מדוייקת. וודאי ידוע לרב מאזוז שלא כל הישראלים מקפידים על דברי התורה. לכן סביר שגם כוונת הדברים הייתה שונה, ואולי נאמרו רק כברכה, כאמור. בברכה, גנדלף - 21:50, 06/05/20
הצעה ב', הכוללת הרחבה של גישת מאזוז לתחומים נוספים, היא הצעה ראויה, בשני תנאים: יש להביא אסמכתאות לקביעה המופיעה בה, והיא אינה מבטלת את התוכן שמופיע בהצעה א' - גם לאחר שיוצג המידע שנכלל בהצעה ב', תוכן הצעה א' ישמש להמחשתו. דוד שי - שיחה 06:20, 7 במאי 2020 (IDT)
הצעה ב' דורשת להבנתי לא להביא את הצעה א' כהמחשה. מקורות לכמה מקרים שבהם קשר את מאורעות השעה לעבירות אכן חשובות, ובלעדיהן זו הצעה חלקית. שמזן (שיחה) • ערכי בראבו • 13:21, 7 במאי 2020 (IDT)
שמזן, הבנת נכון (והדברים נכתבו בפירוש בכותרת ההצעה). היא נועדה להעביר את המיקוד לעיקרון הכללי, ולמנוע פירוט נקודתי (כאמור, אני מצאתי 6 אירועים היסטוריים שונים שבהם נעשו קישורים, ומעוניין לא להפוך את הערך ללקוט דוגמאות), ואכן ההצעה חסרה לעת עתה וזקוקת למקור חיצוני המסכם את אופי הדרשנות שיוסף בעתיד כהערת שוליים. Ronam20 - שיחה 13:31, 7 במאי 2020 (IDT)

עמדת צד ג' - להוסיף את הקטע הבא[עריכת קוד מקור]

קטע ג'

ראוי לציין בערך כי המגיפה באה בגלל הלהט"ב. הרב מאזוז מרבה לקשור אותם לצרות הפוקדות את העולם ואת האנושות, וחשוב להשמיע את דעתו זו בערכו. בברכה, גיברס - שיחה 00:34, 4 במאי 2020 (IDT)

שלא לדבר על זה שמדובר בנושא שמשפיע על החברה הישראלית כולה (המגפה הכי גדולה מאז האיידס), ולכן לא מדובר בציטוט מן השגרה. //מי אני: YuvalNehemia - מה עשיתי - בואו נדבר// 10:40, 7 במאי 2020 (IDT)

עמדת צד ד' - לא להוסיף אף אחד מהקטעים[עריכת קוד מקור]

(למען הסדר הטוב נא לכתוב כאן רק את הנימוקים המצדדים בעמדה. דיונים וטענות כנגד העמדה, יש לציין בפסקת "המשך דיון")

 • מדובר בעניין טפל, שמועלה כאן על נס מסיבות של אקטיבזם עריכתי. דרשנות, העברת מסר בענייני דיומא, ואפילו ייחוס מאורעות שונים לחסרונות הדור, אינם דבר הזוקק אזכור. Ronam20 - שיחה 02:01, 1 במאי 2020 (IDT)
 • לנימוקים לעמדה זו אל מול עמדה א (אך לא אל מול עמדה ב'), יש להוסיף כמה מהנימוקים המפורטים בעמדה ב':
 1. "צפה שהנגיף לא יגיע לארץ" משפט שמגלה אי הבנה לז'אנר. מדובר בתפילה ובברכה ובסגולה, ולא ביומרות נבואיות. איתמר רמז למעלה שבדברים אלה הוא "שולח אותם לבתי הכנסת בפורים", וזו טעות. בפורים לא היו עדיין הוראות ממשלתיות ולא היו שום הגבלות וכמעט כל הדתיים והחרדים הגיעו לבתי הכנסת בלי מסכות ובלי שמירת מרחק (אתרע מזלם. אילו הקורונה הייתה מגיעה לארץ בזמן חגיגות הסילבסטר, אחוזי ההדבקה הגבוהים היו בציבורים אחרים).
 2. ניר נימק את תמיכתו בפסקה א: "נושא הקורונה הוא נושא בעל השלכות רבות הנוגעות לכלל הציבור, נושא חשוב מאין כמותו" ואילו לדעתי 99% מהדברים שנאמרים ונכתבים על הקורונה אין מקומם באנציקלופדיה. Ronam20 - שיחה 16:10, 1 במאי 2020 (IDT)
בשולי הדברים, צודק Ronam20, שבפורים עוד הורשו התקהלויות ציבוריות כל עוד לא חרגו מ-2,000 משתתפים (10 במרץ, פורים דפרזים) או ממאה משתתפים (11 במרץ, שושן פורים), ונדמה לי שאז גם עוד לא היו כל הנחיות לגבי שמירת המרחק בין האנשים. ברוב בתי הכנסת אין מניינים בסדרי הגודל שתוארו, כך שאנשים הגיעו לתפילות כרגיל, בלי קשר לדבריו של הרב מזוז. מצד שני, טועה Ronam20 בהגבילו את השלכות הלקונה בהגבלות הממשלתיות רק לדתיים ולחרדים. מסיבות פורים המוניות נחגגו גם בציבור הכללי (החוגג גם מסיבות סילבסטר, כפי שנרמז לעיל), והיו, כפי שהסתבר בדיעבד, כר נרחב להדבקות המוניות. אביתר ג'שיחה • 17:48, 3 במאי 2020 (IDT)

עמדת צד ה' - להוסיף את הקטע הבא[עריכת קוד מקור]

(למען הסדר הטוב נא לכתוב כאן רק את הנימוקים המצדדים בעמדה. דיונים וטענות כנגד העמדה, יש לציין בפסקת "המשך דיון")

קטע ה'

בעקבות התפרצות נגיף קורונה-ווהאן אמר שהנגיף לא יגיע לישראל, "כי אנחנו מקפידים על דברי התורה בנטילת הידיים ובשאר מצוות”.[1] כאשר התברר שיש חולים במחלה גם בישראל, הסביר שזהו עונש על מצעדי הגאווה.[2][3]

הערות שוליים
מה ההבדל בין הצעה זאת להצעה א'? Eladti - שיחה 10:44, 7 במאי 2020 (IDT)
Eladti, ההבדל היחידי בין נוסח א' לבין נוסח ה' הוא שההמילה "צפה" הוחלפה במילה "אמר". זאת בעקבות ביקורת שהועלתה על נוסח א' בדיון זה. יוניון ג'ק - שיחה 10:47, 7 במאי 2020 (IDT)
הבנתי. תודה. Eladti - שיחה 10:55, 7 במאי 2020 (IDT)

המשך דיון[עריכת קוד מקור]

אפשרות א'[עריכת קוד מקור]

כדי לחסוך מאמץ שווא והשקעה לריק לעורכי ויקיפדיה, אולי במקום לכתוב בערך של כל רב אורתודוקס על התבטאויותיו כנגד להט"ב, אפשר ליצור איזשהי תבנית:מתנגד ללהט"ב ולהציב אוטומטית בכל ערך של כל רב. חבל על כל המאמץ להכניס לכל רב את ההתבטאות המפתיעה שלו בנושא להט"ב, ואחר כך לריב על הנוסח המדוייק, ולפתוח הצבעת מחלוקת. ועכשיו ברצינות, לרוב מוחלט של הרבנים מעצם הגדרתם יש דעות שהיום נחשבות הומופוביות. התבטאויות רבות מדי של כל מיני חבר'ה שכנראה אלוהים מתייעץ איתם, על X שקרה בגלל להט"ב או על Y שקרה בגלל אי שמירת שבת, הן אכן מצערות ומטופשות, אך לא תמיד ראויות לאזכור באנציקלופידה. חמויישֶה - שיחה 12:59, 30 באפריל 2020 (IDT)

זו הצבעה פרטנית בנושא מאיר מאזוז. לא כל הרבנים מתבטאים כך, גם אם אין להם אהדה ללה"טביות. חלקם רק חושבים שלהטביות היא לא דבר בסדר, היא איסור על הכתוב וכו'. מעטים יתבטאו ויקשרו בין הגעת הקורונה לישראל למצעדי גאווה Nirvadel - שיחה 13:18, 30 באפריל 2020 (IDT)
חמויישה אני מתקומם נגד הגישה המכלילה שלך כלפי רבנים שמתנגדים ללהט"ב. כל רב הוא עולם ומלואו, אצל כל אחד ההתנגדות ללהט"ב מתבטאת בדרכים אחרות ואין סיבה להכליל רב שחושב שמשכב זכר הוא חטא עם רב שמכריז שמשכב זכר גורם למחלות נשימתיות. איתמראשפר - שיחה 13:32, 30 באפריל 2020 (IDT)
מנין הנתון שלרוב המוחלט של הרבנים יש דעות הומופוביות? האם נתון זה מבוסס על מקורות כלשהם? ניתוח סטטיסטי של התבטאויות? סקר טלפוני? או שמא רק מדובר בספקולציה? או משאלת לב? יוניון ג'ק - שיחה 20:40, 30 באפריל 2020 (IDT)
יוניון, רבנים הם לא מוצר היסטורי שיש לדון מה בדיוק הם עשו או לא. אני ועוד רבים מהחברים כאן, מכירים רבנים מקרוב, וכולנו סבורים שכל רב מתנגד ללהט"ב. יש רבנים בודדים שלא מתנגדים (וזה אפילו לא אלפית מכלל הרבנים), ועליהם תשמע בכל כתבה תקשורתית וכמובן בערכים שלהם בוויקיפדיה. בברכה, גיברס - שיחה 01:44, 1 במאי 2020 (IDT)
כמה רבנים אתה מכיר מקרוב? תן הערכה. 2? 4? 8? 16? 32? יוניון ג'ק - שיחה 02:18, 1 במאי 2020 (IDT)
רבנים בודדים יאשימו הומואים בהתפרצותן של מגפות. בר 👻 שיחה 07:13, 1 במאי 2020 (IDT)
ולא רק זאת, האשמת הקהילה הלהט"בית במגפה כלל עולמית שהשפיעה ומשפיעה על כלל העולם ולה השלכות רבות בתחומי בריאות, כלכלה, יחסים בין מדינות ועוד ועוד Nirvadel - שיחה 10:17, 1 במאי 2020 (IDT)
פשוט אין לכם מושג. כמה שיעורים של רבנים ספרדים שמעתם במצטבר? אתם ניזונים ממה שמגיע לתקשורת. נרו יאירשיחה • ח' באייר ה'תש"ף • 23:18, 2 במאי 2020 (IDT)
הוספתי טקסט בין השורות - לא מעט. בייחוד של רבנים ספרדים. בר 👻 שיחה 02:14, 3 במאי 2020 (IDT)
חדשה מרעישה: בצד השמרני של הספקטרום האורתודוקסי רווח מאוד לייחס אסונות לחטאים שונים. יש אלפי ורבבות דוגמאות. AddMore-III - שיחה 23:36, 2 במאי 2020 (IDT)
והדברים כבר מופיעים בערך להט"ב ויהדות בפסקה עמדות רבניות-אורתודוקסיות בימינו. אבל נושא הדיון הנוכחי הוא לא הערך להט"ב ויהדות, אלא הערך מאיר מאזוז. אולי כדאי שנתמקד בנימוקים בעד/נגד הכללת/אי-הכללתצ הפסקה המופיע בראשית דף זה, ולא בדברים אחרים? יוניון ג'ק - שיחה 23:40, 2 במאי 2020 (IDT)
ברשותך, יש כאן נימוק שרק רבנים בודדים סוברים כמותו, ומולו טענה שזה פשוט לא נכון ונובע מחוסר היכרות. נרו יאירשיחה • ט' באייר ה'תש"ף • 18:48, 3 במאי 2020 (IDT)
הטענה שייחוס אסונות לחטאים (אסון זה מגיפת הקורונה והחטא זה אהבת גבר לגבר או אישה לאישה), נפוץ אצל רבנים אורתודוכסים ספרדים (?) היא טענה כוזבת. העובדה שיש מי שמבלה שעות על גבי שעות בשיעורי תורה אצל מספר מצומצם של רבנים אינה מעידה על דבר. דעתו של הרב מאיר מאזוז לגבי ייחוס הקורונה ללהט"ב הוא חלק מהשקפת עולמו ומכיוון שהדעה לא נפוצה בקרב רבנים, יש לציינה בצורה ברורה ומפורשת. להביט לאופק - שיחה 19:39, 3 במאי 2020 (IDT)
כל עוד הטענה איננה מבוססת - היא לא רלוונטית. יוניון ג'ק - שיחה 23:17, 3 במאי 2020 (IDT)
לא הבנתי למה הדיון התגלגל להאשמות כוללות על רבנים, זה לא העניין. השאלה היא האם בערך הנוכחי יש לכלול את הפסקה שמייחסת רק לרב אחד את הדברים שאמר ועמד מאחוריהם. לדעתי יש חשיבות להוספת הפסקה בערך, בלי קשר לעובדה אם זו דעת מיעוט או רוב. הערך עוסק באדם יחיד, זוהי דעתו וחשוב שאנשים יידעו זאת. MoriCher - שיחה 11:32, 5 במאי 2020 (IDT)
אני מבין את הבעיה שיש לRonam20 עם המילה "צפה", שכן לא מדובר כאן על תחזית במובן המדעי של המילה, כמו שחזאי מוסר את התחזית או כמו שכלכלן צופה את הרבעון הבא. ההתבטאות של הרב היא יותר הצהרה אמונית, וגם אם שומעיו לוקחים אותה יותר מדי ברצינות אי אפשר להוציא אותה מההקשר בו נאמרה. לכן אשמח למצוא ניסוח יותר מדוייק, למשל "אמר הרב בדרשתו השבועית כי". מה דעתכם? איתמראשפר - שיחה 15:15, 6 במאי 2020 (IDT)
במקור עליו מבוסס המשפט הנ"ל כתוב "אמר" ולא "צפה". מתייג את Nirvadel. יוניון ג'ק - שיחה 16:52, 6 במאי 2020 (IDT)

אפשרות ב'[עריכת קוד מקור]

על אילו מקורות בדיוק מבוסס הנוסח שמופיע לעיל? יוניון ג'ק - שיחה 02:19, 1 במאי 2020 (IDT)

Ronam20 " זוכה פרס הנובל המשונה"? אני מניח שלמדת ביולוגיה, גנטיקה מולקולרית וכדומה. אחרת אני לא מבין מאיפה הביטחון בתארים שאתה נותן לאיש. לגבי דברי הרב מאיר מאזוז שדיבר על הסיבות לאי הופעת הקורונה כמו גם הקשר בין הקורונה ללהט"ב הרי שמדובר בהצהרה בעלת משמעות רבה, לטעמי הרבה יותר מדקדוק כזה או אחר בהברה הספרדית אשר מופיעה בערך. להביט לאופק - שיחה 09:53, 1 במאי 2020 (IDT)
ובכן, לפני שהצעתי את הפסקה עברתי על כתבות ומאמרים מהשנים האחרונות, ומצאתי שמדובר בתבנית דרשנית לא נקודתית. קישורים בין אירועי השעה ובעיות הדור נאמרו בהזדמנויות שונות במשך שנים, וחלקם, כך נראה, גם עוררו סערה תקשורתית זוטא (זוטא אבל גדולה מסערת דרשת הקורונה. באחת הפעמים הוא אפילו נצרך לפרסם מעין הבהרה). אבל בשאלתו עמד ג'ק יוניון על נקודת חולשה באפשרות ב', ומי שמתכוון להצביע לאפשרות זו צריך להביא אותה בחשבון במכלול שיקוליו. בזמן שהקדשתי לסריקה, לא מצאתי מאמר בודד ספציפי שעושה ניתוח רוחב של הדרשנות, ולכן הפסקה הזו תיוותר לא מושלמת ולא ממוסמכת עד שיימצא מאמר כזה. ועם כל החולשה שבדבר היתרונות עולים בעיניי על החסרונות של אפשרות א' (להביט לאופק, הסיבה שכיניתי את אותו נובליסט "משונה" היא שעל פי הדיווחים הוא הידרדר מאוד בשנים האחרונות והפליג אל מחוזות ההומאופתיה וההתנגדות לחיסון ילדים וכו' ואין כאן המקום להאריך). Ronam20 - שיחה 12:17, 1 במאי 2020 (IDT)
לאור האמור לעיל, אני חושב שמוטב שאפשרות זו לא תעמוד להצבעה כלל. יוניון ג'ק - שיחה 14:58, 1 במאי 2020 (IDT)
זכותך לחשוב כך. עדיין מדובר בהצעה לגיטימית נשאיר לקהילה להחליט האם האפשרות ראויה או לא. Eladti - שיחה 16:50, 1 במאי 2020 (IDT)
מכיוון שמדובר בדברים שכל אחד יכול לראות בחיפוש ברשת, לא נראה לי סביר לא להכליל את המשפט הזה רק מפני שחסרה הפניה למחקר רוחב מקיף (כנראה הסיבה שקשה למצוא כזה, נובעת מכך שהחוקרים לא כל כך מתעניינים בדבר. ראו נימוק עמדה ג'). לא סביר שברגע שמישהו ישקיע יותר ממני בחיפוש וימצא הפניה למחקר רוחב, הוא יצטרך לפתוח הצבעה מחדש. בהצבעה הנוכחית צריך להחליט מראש על הכיוון הנכון העקרוני, וההפניה למחקר תושלם לכשתימצא. רק שהייתי שמח לשמוע מהמשתתפים מראש אם דעתי היא דעת יחיד, או שיש עורכים נוספים שרואים כך את הדברים. Ronam20 - שיחה 17:04, 1 במאי 2020 (IDT)
Ronam20 כך בדיוק כותבים אנציקלודפיה! כתיבה אנציקלופדית צריכה לתאר תהליכים ברמת המאקרו ולא להוות אוסף של דוגמאות פרטיות. את הדוגמאות יש להביא כהערות שוליים. Eladti - שיחה 17:36, 1 במאי 2020 (IDT)
יש שתי אפשרויות: לכתוב מידע הממוסמך לכאורה במקורות - אבל הוא שגוי, או לכתוב מידע מקיף וראוי - אך חסר מקורות ראויים. מה אתם מעדיפים? בברכה, גיברס - שיחה 17:15, 1 במאי 2020 (IDT)
אני מעדיף לדחות את טענתך שהאפשרות הראשונה שגויה. יוניון ג'ק - שיחה 17:37, 1 במאי 2020 (IDT)


תגובתי לנימוקים שהועלו לטובת אפשרות ב':

 1. "היא פסקה כללית ונכונה יותר" - מבחינה סגנונית זה נכון, אבל אי אפשר לכתוב פסקה כללית שכזאת בלי לבסס שזהו אכן מנהגו הקבוע של הרב, ולפי הסימוכין שבידינו מדובר במספר מצומצם של התבטאויות ספציפיות.
 2. "...נמנע את הפיכת הערך ללקט של ציטוטים סנסציוניים" - גם אני נגד לקטים של ציטוטים, אבל כרגע אין בערך אפילו ציטוט אחד כך שאין (עדיין) סכנה שהוא יהפוך לכזה. אם וכאשר זה יקרה, נדע להתמודד. אגב, לא הבנתי אם "סנסציוניים" זה חלק מהנימוק או שההצעה היא נגד ציטוטים באופן כללי.
 3. "היא אינה מכילה ציטוטים" - אה, זה נגד ציטוטים באופן כללי ;)
 4. "עניין שמירת השבת" - אני מסכים שאם הוא הזכיר חילול/שמירת שבת בהקשר לפורענויות/ברכות זה צריך להיות מוזכר.
 5. "'צפה שהנגיף לא יגיע לארץ' הוא תפילה וברכה, ולא יומרות נבואיות" - אני בטוח שכשם שהרב מקפיד על הגייה ספרדית, הוא מקפיד גם על המילים שהוא בוחר להגיד, ושאין לו בעיה להגיד "אני מברך ש..." כשהוא רוצה, או להציב את המשפט בקונטקסט של ברכה. אני גם בטוח שהרב יודע שעבור אלפי אנשים הוא נמצא בדרגת סמכות ואמינות עליונות, ומבין שיש לו אחריות כלפי הציבור הזה. בימים בהם הממשלה והתקשורת כבר המליצו להסתגר (אמנם לא חייבו עדיין) ועיריות ביטלו עדלאידות ומסיבות גדולות, הרב הבטיח שיהיה בסדר.
 6. "רוב מה שנכתב על קורונה מיותר, למשל זוכה פרס הנובל המוזר" - גם כאן אינני מסכים כלל. וודאי שבערך אודות אותו אדם יש להזכיר את דבריו לגבי הקורונה, גם אם הם מביישים את נעוריו. אין זה מתפקידנו להגן על כבודו של אף אחד, ואם הדברים נאמרו יש להזכירם.

בברכה, איתמראשפר - שיחה 17:28, 5 במאי 2020 (IDT)

אני מצאתי ברשת 6 אירועים היסטורים שונים שנפרשים על פני שנים שבהם הרב מאזוז קישר מאורעות לחילול שבת ו/או למצעדי הגאווה (ואם מישהו יחפש טוב יותר, מן הסתם ימצא עוד). אי אפשר לומר שזה משהו נקודתי לקורונה (אבל אפשר להתווכח אם לדרשנות הזו יש חשיבות וייחודיות). ההיטפלות לקורונה רק מפני שאנחנו בעיצומה – מגוחכת.
ציטוטים אכן אינם רצויים בערכים אנציקלופדים, ויש למעט בהם במידת האפשר.
"צפה שהנגיף לא יגיע לארץ". ז'אנר. להכיר את הז'אנר זה אל"ף-בי"ת לפני שנותנים פרשנות מגוחכת.
בברכה Ronam20 - שיחה 17:38, 5 במאי 2020 (IDT)
Ronam20 התגובה שלך לא מכבדת אף אחד, גם לא אותך. יש לך דעה שונה זה בסדר בשביל יש הצבעת מחלוקת. להביט לאופק - שיחה 17:40, 5 במאי 2020 (IDT)
לא כתבתי את התגובה כדי לזכות בכבוד, אלא כדי להבהיר את עמדתי. Ronam20 - שיחה 17:41, 5 במאי 2020 (IDT)
אני מכיר אותך מספיק כדי לדעת שאתה יודע לכבד אנשים. לא רואה סיבה טובה שזה ישתנה בשביל מחלוקת. להביט לאופק - שיחה 17:44, 5 במאי 2020 (IDT)
לא ברור לי לגמרי מה אתה סח. אבל לא חשוב. בוא נתמקד בדיון ובטיעונים. Ronam20 - שיחה 17:46, 5 במאי 2020 (IDT)
חיפשתי חיפשתי ומצאתי בדיוק שני דברים שמאזוז האשים בהם את מצעדי הגאווה: רצח בני הזוג הנקין ז"ל והקורונה. אם מצאת עוד אתה מוזמן להראות אותם, אבל בינתיים קצת קשה לבסס תזה שלמה על "סגנונו של הרב" בגלל שני מקרים. גם למקרה ההפוך - הבטחה שאסון ספציפי לא יקרה בזכות שמירת המצוות - לא מצאתי מקבילה. יכול להפנות אותי לדוגמאות ספציפיות? איתמראשפר - שיחה 20:44, 5 במאי 2020 (IDT)
לא יודע אם אפשר לעדכן את אפשרויות הבחירה אבל אם אפשר כדאי לציין שהרב מאיר מאזוז טען שבני הזוג הנקין ז"ל, נרצחו בשל מצעדי הגאווה. להביט לאופק - שיחה 20:58, 5 במאי 2020 (IDT)
אם אפנה אותך, אתה (או השיבוט) תנסה להפוך את הערך לארכיון התבטאויות (על פי נסיון העבר), וזה מה שחסר לנו. עוד ערך שמשמש כמצבור ציטוטים בלי שום מחשבה על איך ערך צריך להיות בנוי. אני מעדיף שתמשיך להטיל ספק בדבריי ושכל אחד יצביע לפי הבנתו. Ronam20 - שיחה 21:05, 5 במאי 2020 (IDT)
Ronam20 למי התכוונת שרשמת "השיבוט"? להביט לאופק - שיחה 21:09, 5 במאי 2020 (IDT)
לא חשוב. מחקתי. מיותר. Ronam20 - שיחה 21:12, 5 במאי 2020 (IDT)

──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────── אני מסכים. לא מודה ועוזב מבחינתי גם ירוחם. להביט לאופק - שיחה 21:17, 5 במאי 2020 (IDT)

רונאם, אתה טופל עלי האשמות שוא, כאילו שאי פעם ניסיתי להפוך ערך ל"מצבור ציטוטים". עייפתי מזריקת הבוץ השיטתית שלך ושל אחרים. אני מבקש ממך להביא הוכחות שאני עושה זאת, או להתנצל כאן ועכשיו. כנ"ל לגבי טענתך שהרב נוהג לקשור אסונות למצעד הגאווה באופן תדיר - אנא הבא את הסימוכין שכתבת שמצאת, או שיעלה החשש שגם בעניין זה הצגת את הרהורי לבך בתור אמת שיש לה בסיס במציאות. בינתיים מצאנו שני מקרים כאלה בלבד. איתמראשפר - שיחה 22:15, 5 במאי 2020 (IDT)
ראה הערך על הרב קלנר (מצבור התבטאויות), ראה הערך על רפי פרץ (מצבור התבטאויות), ותזכיר לי מה הצבעת שם. איבדתי את האמון ביכולת של הקהילה לקבל החלטות ראויות במקרים שבהם מעורב אקטביזם אידאולוגי. זו נקודת עיוורון ואנשים לא שוקלים היטב מה נכון. אתה יכול לראות שמייד כששלפת דוגמה נוספת ל"ל אץ-רץ להציע להכניס אותה למצבור. אם תהיינה דוגמאות נוספות הן תתוספנה אחר כבוד להצעה זו. ולצערי איני יכול לומר מראש שהיא לא תתקבל בהצבעה לאור ניסיון העבר. Ronam20 - שיחה 22:28, 5 במאי 2020 (IDT)
אם אלה הדוגמאות שלך אז אתה באמת צריך להתנצל בפניי. בציטוטים של רפי פרץ לא התעסקתי מעולם וודאי שלא הצבעתי, אתה מוזמן לבדוק. לגבי קלנר הצבעתי רק לגבי ציטוט אחד, ובכל מקרה מדובר ב-3 ציטוטים בכל הערך - מה שרחוק מ"מצבור" (ואגב, לא אכפת לי אם הציטוטים יועברו להערות השוליים, ובמקומם תיכתב פסקה כללית עם מה שלומדים מהם: שקלנר הוא הומופוב, מיזוגן ופשיסט). לדעתי אתה מתבלבל ביני ובין עורכים אחרים שחושבים כמוני, ואולי אתה חושב שכולנו משובטים? אני מבקש שנית: א. התנצלות והודאה בטעותך ב. סימוכין לכך שמאזוז תולה הרבה אסונות במצעדי הגאווה. איתמראשפר - שיחה 00:28, 6 במאי 2020 (IDT)
א. אז כנראה מישהו זייף את החתימה שלך בהצבעה על רפי פרץ. תבדוק את זה (ובכל מקרה בל נסיט את הדיון הענייני ממסלולו). ב. כבר אמרתי לך למה אני לא מתכוון לספק לך ולחבריך חומרים למאגר. ג. לילה טוב. בזבזתי על הדף הזה הרבה יותר זמן ממה שתכננתי. הדעות פרושות, ההצבעה תתחיל מחר וכל אחד יבחר כראות עיניו. Ronam20 - שיחה 00:47, 6 במאי 2020 (IDT)
תקשיב רונאם, בדקתי את רשימת התרומות שלי, ואתה צודק: אכן הצבעתי בעד הכנסת הציטוט לרפי פרץ, אני מתנצל. להגנתי אציין שיש שם הצבעה מורכבת עם דיון ארוך מאד שאני לא משתתף בו כלל, אז אין פלא שאני לא זוכר: כנראה שנתקלתי בהצבעה בלוח המודעות או משהו, קראתי את עיקרי הדברים, הצבעתי והמשכתי הלאה. נכנסתי עכשיו קצת לפרטים, ואני רואה ששוב מדובר בהצבעה אודות ציטוט אחד מסויים - כלומר שהפעילות הבלתי נלאית להצפת ויקיפדיה בציטוטים שאתה מייחס לי היא הגזמה במקרה הטוב והשחרת פניי במקרה הרע. אנחנו חלוקים מאד על הרבה דברים, אולם אני רואה בך עורך רציני והגון בסך הכל, והיה נחמד לקבל ממך את אותה מידה של כבוד ואמון. לילה טוב, איתמראשפר - שיחה 04:08, 6 במאי 2020 (IDT)
צר לי על רמת האימון , אולי היא תשתנה בעתיד אם האינטראקציות ישתנו. ומלבד זאת אי-האימון לא מוסב רק כלפיך. אני יודע שבכך שאני לא פורש כאן את ההפניות כאן זה מחליש את עמדתי, אבל ככה זה כשאין אימון. בכל אופן, הגיע הזמן שנסיים כבר עם הדיון וההצבעה הזו. כל המריבות האלה מוציאות לי את החשק. Ronam20 - שיחה 04:49, 6 במאי 2020 (IDT)
לעצם העניין, באמת שחיפשתי עוד פעמים שהרב האשים את מצעדי הגאווה במשהו, ובאמת שלא מצאתי כלום חוץ מקורונה ורצח הזוג הנקין ז"ל. איתמראשפר - שיחה 05:43, 6 במאי 2020 (IDT)
ברגע שההתנגדות לציון מידע מסוים בויקיפדיה העברית נובע מרצון לשמור על כבודם של דמויות מסוימות הרי שזו בעיה עבור ויקיפדיה ועל הקהילה הויקיפדית למנוע את המצב הזה. אני גם תוהה עד כמה נושא השולצה מטרתו באמת הבאת עוד אפשרויות או שמא הבאה למצב שהאופציה לא להוסיף את האזכורים כלל היא זו שתזכה ברוב. דעתי שהקהילה הויקיפדית צריכה למנוע גם את המצב הזה. להביט לאופק - שיחה 08:46, 6 במאי 2020 (IDT)
אני מסכים שאילו המטרה הייתה לשמור על כבודן של דמויות על חשבון המידע האנציקלופדי, ולא לשמור על המידע האנציקלופדי מפני עריכה אקטיביסטית היה בכך פגם. Ronam20 - שיחה 10:45, 6 במאי 2020 (IDT)

אפשרות ד'[עריכת קוד מקור]

אני מתנגד לגישה שמנסה להפיל את האחריות רק על הממשלה. בתורתנו הקדושה נאמר "ונשמרתם מאוד לנפשותיכם", ולא נאמר "ונשמרתם מאוד לנפשותיכם רק לפי הנחיות הממשלה". אדם, ובפרט מנהיג ציבור, רשאי להיות זהיר יותר ממה שהממשלה מחייבת אותו. בפורים כבר היה ברור שיש סיכון בהתקהלויות והיו שהזהירו מכך. זלזול בסכנה, שהפגינו רבנים אחדים, גרם נזק. דוד שי - שיחה 06:27, 7 במאי 2020 (IDT)

דיון כללי[עריכת קוד מקור]

אם אכן ויהו 3 אפשרויות, ההצבעה תבוצע בשיטת שולצה. Euro know - שיחה 15:24, 1 במאי 2020 (IDT)

עניין השולצה במקרה זה מיותר. בכל מקרה אם השולצה בתוקף יש לעדכן את האופציות לבחירה שכרגע לא מעודכנות. להביט לאופק - שיחה 10:22, 3 במאי 2020 (IDT)

הצבעה[עריכת קוד מקור]

זכות הצבעה ישנה למשתמשים שנרשמו לפחות 30 ימים לפני פתיחת ההצבעה, ביצעו לפחות 100 עריכות במרחב הראשי או במרחבים המשיקים לו במהלך 90 הימים שקדמו לתחילת ההצבעה (כלומר עריכות דפי שיחה, דפי מדיניות וכדומה אינן נספרות) ואינם עורכים בתשלום.

אין להצביע לפני פתיחת ההצבעה ואין לפתוח את ההצבעה עד אשר חלפו 72 שעות מהצגת טיעוני הצדדים. בהתאם לוויקיפדיה:מלחמת עריכה אין להוסיף או לגרוע מאופציות ההצבעה שסוכמו על ידי הצדדים ללא הסכמתם, אלא אם כן הבורר אישר את השינוי.

שיטת ההצבעה[עריכת קוד מקור]

עליכם לדרג את כל האפשרויות העומדות להצבעה. אפשרויות שתתעלמו מהן ייחשבו לאחרונות בתור. הדירוג יכול להיות חלקי, ואסור לו לכלול סתירות פנימיות.

את ההעדפות אפשר לנסח באופן מילולי, למשל "אפשרות א', ואם לא אז ב' או ג', ואם לא אז ד'". אפשר גם להשתמש בקיצורים המקובלים:

 • ד – העדפת אפשרות ד' על פני כל אפשרות אחרת.
 • בגא - העדפת אפשרות ב', ואם לא אז ג' ואם לא אז א' ואם לא אז כל אפשרות אחרת.
 • ב(גא) - העדפת אפשרות ב' כאפשרות ראשונה ולאחר מכן א' או ג' ללא העדפה ביניהן ואותן על פני כל אפשרות אחרת.
 • גד(אב) – העדפת האפשרויות ג' ו-ד' על פני אפשרויות א' ו-ב', כשאפשרות ג' עדיפה על פני ד' ולאחריהן א' ו-ב' ללא ההעדפה ביניהן ואותן על פני כל אפשרות אחרת.
 • (דה)(אבג) – העדפת אפשרויות ד' או ה' (ללא העדפה ביניהן) על פני אפשרויות א', ב' או ג' (ללא העדפה ביניהן) ואותן על פני כל אפשרות אחרת.

הקולות ישוקללו לפי שיטת שולצה למציאת זוכה יחיד.

אפשרויות ההצבעה[עריכת קוד מקור]

 • אפשרות א' – יוסף קטע א'
 • אפשרות ב' – יוסף קטע ב'
 • אפשרות ג' – יוסף קטע ג
 • אפשרות ד' – לא להוסיף אף אחד מהקטעים
 • אפשרות ה' – יוסף קטע ה

ההצבעה[עריכת קוד מקור]

 1. האגבד. יוניון ג'ק - שיחה 00:39, 7 במאי 2020 (IDT)
 2. דבגה Ronam20 - שיחה 00:59, 7 במאי 2020 (IDT)
 3. האבג דוד שי - שיחה 06:16, 7 במאי 2020 (IDT)
 4. דבג Eladti - שיחה 06:46, 7 במאי 2020 (IDT)
 5. דבג בברכה, גנדלף - 09:48, 07/05/20
 6. בדהאג (שימנשמע?) מה, אין? 09:51, 7 במאי 2020 (IDT)
 7. האגבד Nirvadel - שיחה 10:15, 7 במאי 2020 (IDT)
 8. האגבד. מדובר בהתבטאות חריפה שיש צורך להכיל אותה בערך. //מי אני: YuvalNehemia - מה עשיתי - בואו נדבר// 10:43, 7 במאי 2020 (IDT)
 9. האגבד Euro know - שיחה 10:53, 7 במאי 2020 (IDT)
 10. דבג חמויישֶה - שיחה 11:11, 7 במאי 2020 (IDT)
 11. דבג Amiel - שיחה - קבלו את פניהם של משתמשים חדשים! 11:12, 7 במאי 2020 (IDT)
 12. אגבד ויקי4800 - שיחה 11:14, 7 במאי 2020 (IDT)
 13. האגב איתמראשפר - שיחה 11:14, 7 במאי 2020 (IDT)
 14. האגבד להביט לאופק - שיחה 11:17, 7 במאי 2020 (IDT)
 15. אה Liad Malone - שיחה 12:33, 7 במאי 2020 (IDT)
 16. האגב הארי פוטר 73 - שיחה - חדשופדיה (לרכישת מנוי) - הטילדה הרביעית (לרכישת מנוי) 12:35, 7 במאי 2020 (IDT)
 17. האגבד. אמירושיחה 14:15, 7 במאי 2020 (IDT)
 18. גהאב גילגול - שיחה 16:55, 7 במאי 2020 (IDT)
 19. אהגבד דולבשיחה 17:13, 7 במאי 2020 (IDT)
 20. (אה)גבד emanשיחה 17:24, 7 במאי 2020 (IDT)
 21. דבג AddMore-III - שיחה 19:47, 7 במאי 2020 (IDT)
 22. א Talmor Yair - שיחה 20:16, 7 במאי 2020 (IDT)
 23. בדהdavid7031שיחה • י"ד באייר ה'תש"ף • 21:09, 7 במאי 2020 (IDT)
 24. דבגהא יאיר דבשיחה • י"ד באייר ה'תש"ף • 22:54, 7 במאי 2020 (IDT)
 25. האגבד BAswim - שיחה 23:42, 7 במאי 2020 (IDT)
 26. האגבד Danny-w - שיחה 00:03, 8 במאי 2020 (IDT)
 27. א' Ldorfmanשיחה 03:07, 8 במאי 2020 (IDT)
 28. האגבד--היידן 06:45, 8 במאי 2020 (IDT)
 29. בדגהא. בן עדריאלשיחה • י"ד באייר ה'תש"ף 13:06, 8 במאי 2020 (IDT)
 30. דבגהא. "הסביר" ו"צפה" הם ניסוחים ציניים שאין מקומם כאן. נרו יאירשיחה • י"ד באייר ה'תש"ף • 16:02, 8 במאי 2020 (IDT)
 31. האגב. מי שהצביע לא' מבלי להתייחס לה', שימו לב שההבדל ביניהם הוא של מילה אחת. בר 👻 שיחה 21:40, 8 במאי 2020 (IDT)
 32. אהבגד בן ג. (שיחה) תרומת כוח-חישוב 02:39, 9 במאי 2020 (IDT)
 33. האגבד --90Desertboy - יום נעים - שיחה 18:26, 9 במאי 2020 (IDT)
 34. האבג• איקס איקס - שיחה 22:36, 9 במאי 2020 (IDT)
 35. האגבד Politheory1983 - שיחה 23:18, 9 במאי 2020 (IDT)
 36. האגבד Amikamraz - שיחה 01:07, 10 במאי 2020 (IDT)
 37. דבגהא ידידיה צבאןשיחה • ט"ז באייר ה'תש"ף • 11:04, 10 במאי 2020 (IDT)
 38. דב • חיים 7שיחה • 12:36, 10 במאי 2020 (IDT)
 39. דבגהא חסר תקנה :-)שיחה • י"ז באייר ה'תש"ף • 20:42, 10 במאי 2020 (IDT)
 40. ד. כל אפשרות אחרת הופכת את ויקיפדיה לקרקס תאום של 'בית נאמן'. אבי גדור - שיחה 23:59, 10 במאי 2020 (IDT)
 41. בד לחיים • י"ז באייר ה'תש"ף 14:12, 11 במאי 2020 (IDT)
 42. האגבד Ronavni - שיחה 21:28, 11 במאי 2020 (IDT)
 43. הב איש השום (Theshumai) - שיחה 20:08, 13 במאי 2020 (IDT)
 44. גבד. בברכה, גיברס - שיחה 00:29, 14 במאי 2020 (IDT)

תוצאות ההצבעה[עריכת קוד מקור]

על פי ספירה שלי:

 • ה' מנצח את א' 28:6
 • ה' מנצח את ב' 23:18
 • ה' מנצח את ג' 25:14
 • ה' מנצח את ד' 24:18

כלומר, האפשרות המנצחת היא ה'. מקווה שלא טעיתי בספירה. מוזמנים לבדוק אותי. יוניון ג'ק - שיחה 00:55, 14 במאי 2020 (IDT)

אפשרות ה' ניצחה את אפשרות ב' 17:24. חוץ מזה הכל נכון. בברכה, Easy n - שיחה 11:50, 14 במאי 2020 (IDT)
צודק. טעות שלי. יוניון ג'ק - שיחה 17:06, 16 במאי 2020 (IDT)