ויקיפדיה:רשימת ערכים במחלוקת/:פיגועי טרור נגד ישראלים בישראל ובשטחים ב-2002

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

דף זה הוא דף ארכיון של דיון או הצבעה שהסתיימו. את המשך הדיון יש לקיים בדף השיחה של הערך או הנושא הנידון. אין לערוך דף זה.


<:פיגועי טרור נגד ישראלים בישראל ובשטחים ב-2002

 • תאריך תחילת ההצבעה: 16:25, 10 במרץ 2019 (IST)
 • תאריך סיום ההצבעה: 16:24, 17 במרץ 2019 (IDT)

תוכן עניינים

הקדמה[עריכת קוד מקור]

מהות המחלוקת – מחלוקת על השם והתוכן של סדרת הערכים והתבניות הבאות:

לאחר שנקבע מה בדיוק מה יהיה שמם של סדרת הערכים הזו ומה הם צריכים לכלול נוכל לנסות ולקבוע ביחד (אולי באמצעות הצבעת מחלוקת נוספת) מה יהיה שם התבניות.

דיונים קודמים[עריכת קוד מקור]

הפניה לדיון קודם: ויקיפדיה:תבנית/אולם דיונים#פיגועי טרור בולטים נגד ישראלים בעשור הראשון של המאה ה-21, שיחת תבנית:פיגועי טרור נגד ישראלים בעשור הראשון של המאה ה-21#חשיבות?, ויקיפדיה:מזנון#אנא ספקו כאן משוב על סדרת "ערכי האב" שמכילות רשימות כרונולוגיות לכל פיגועי הטרור שבוצעו בישראל ובשטחים לאורך השנים, ויקיפדיה:ייעוץ לשוני#מה לדעתכם יהיו השמות המוצלחים ביותר לשתי סדרות הערכים הבאות....

טענות בדבר תקינות ההצבעה[עריכת קוד מקור]

ההצבעה פגומה בעיניי. במשך שנים היה השם "פיגועי טרור בישראל". בא משתמש ושינה את השם, לא ברור לי על סמך מה. הוא גילה שיש התנגדות ולכן פתח את ההצבעה הנוכחית. זה בסדר, אבל בינתיים צריך להחזיר את השמות הקודמים, והשם הקיים צריך להיות האפשרות הראשונה בהצבעה. ודאי לא לדחוק אותו למקום האחרון. נרו יאירשיחה • כ"ט באדר א' ה'תשע"ט • 13:11, 6 במרץ 2019 (IST)

 1. הסיבה ששיניתי את שמות 3 הערכים האחרונים בסדרה (אותם לא אני יצרתי) היא כי הערכים האחרונים בסדרה עסקו רק בסכסוך הישראלי-פלסטיני (אני חייב לציין כאן גם שעל אף שאני יצרתי בפועל את הערכים של השנים 2015 ו-2016, חלקם הגדול מכיל תוכן שהעברתי אליהם מהערך גל הטרור הפלסטיני (2015–2016)), בעוד שיתר הערכים שאני יצרתי (20 וחצי ערכים!) עוסקים גם בפיגועי טרור שלא בוצעו במסגרת הסכסוך הישראלי-פלסטיני (כן יש כאלה). מלבד העובדה שאני מקווה שיש לך הערכה כולשהי להשקעה הרבה שלי ביצירת כל יתר הערכים בנושא, אני מבקש שתתייחס לכל העבודה שלי בפיתוח סדרת הערכים הזו בתור "הצעה זמנית" לקראת הדיון הכללי כאן בו נחתור לקונצנזוס, ובהתאם, נבצע לאחר מכן שינויים בכל הערכים בסדרה לפי מה שהקהילה תחליט שהכי כדאי שיהיה (מניסיוני הכי טבעי לקחת החלטות כאשר ניתן לראות מול העיניים את "הצעה זמנית" והקהילה יכולה להחליט מה עובד טוב ומה לא עובד טוב... הרבה יותר קשה לקבל החלטות מהסוג הזה כקבוצה כאשר אין כלום מול העיניים). חשוב לי להדגיש שאינני מנסה בשום דרך לכפות את עמדתי, נהפוך הוא... שיניתי בשלב מסוים בפיתוח של התוכן את כל מה שיצרתי על מנת להתאים את התוכן לכללים של הוויקיפדיה העברית ולקונצנזוס שעלה מאחד הדיונים שהתקיימו בנושא. אני בהחלט מבין ומקבל שייתכן והשמות והתוכן של הערכים הללו ישתנה באופן ניכר בהתאם לקונצנזוס שיתגבש בהצבעת המחלוקת.
 2. אף על פי כן, כאשר התבקשתי לשנות חזרה את הערכים, משום שאינני יכול בעצמי להחזיר לשם המקורי (אני מקבל את ההודעה "קיים כבר דף באותו שם, או שהשם שבחרת אינו תקין. נא לבחור שם אחר או לבקש ממפעילי המערכת להעביר את הדף בדף הבקשות ממפעילים"), מיד ביקשתי בדף הבקשות מהמפעילים שאחד מהמפעילים ישנה חזרה את שמות הערכים לשם המקורי (ב-26 בפברואר)... אף על פי כן, בקשתי לא נענתה במשך זמן רב (אינני מבין למה בדיוק) עד שלבסוף, אתמול ב-5 במרץ, בקשתי הוסרה בטענה שאני צריך לשנות קודם את הקישורים שמפנים לערכים הללו. ביקשתי כעת שוב שהמפעילים ישנו את שמות הערכים הללו ואני מקווה שאחד מהמפעילים יבצע את השינוי בהקדם (כך שעבור הערכים הללו השם הקודם יישאר עד שנקבל החלטה ברורה בהצבעה הזו).
 3. בכל מקרה, בהתאם לתגובתך כאן הצבתי את ההצעה "פיגועי טרור בישראל ב-X" כעמדה מס' 1 בדיון.
WikiJunkie - שיחה 22:32, 6 במרץ 2019 (IST)
הבעיה היא שמלכתחילה פעלת באופן עצמאי מדי, בלי להתחשב בסטנדרטים הקיימים. כבר היו שלושה ערכים עם שם מסוים. ראוי היה שתתחשב במה שנעשה לפניך ולא תשקיע ביצירת ערכים בפורמט שונה. ודאי לא לפני התייעצות יסודית. אני מכבד את מאמציך, אבל זה אינו נימוק להשארת ערכים עם שמות שגויים או בחירת נושא שגויה. נרו יאירשיחה • ל' באדר א' ה'תשע"ט • 11:02, 7 במרץ 2019 (IST)

אני כותב כאן כיוון שהערתי היא כללית ולא לגבי הצעה אחת מסוימת: שמו של ערך צריך להיגזר מתוכנו (להבדיל, למשל, מקטגוריה, שהערכים המשויכים אליה נקבעים לפי שמה), ולא נראה לי שיש הסכמה על תוכן ערכים אלו. אולי אם תהיה הסכמה על התוכן, יהיה קל יותר לבחור בשם. אם הדיון בנושא אכן מוצה ויש אי-הסכמה, יש להצביע קודם כל על התוכן הרצוי בערכים אלו, ולא על הכותרת הרצויה. Dovno - שיחה 11:12, 7 במרץ 2019 (IST)

תודה על ההערה. אני מסכים שחייבים קודם לכל לקבוע קריטריונים ברורים לאיזה תוכן בדיוק ישולב בסדרת הערכים הזו. אוסיף בשל כך חלק לדיון בו הקהילה תוכל לקבוע איזה סוג תוכן יכלל בסדרת הערכים. WikiJunkie - שיחה 11:48, 7 במרץ 2019 (IST)

המשך הדיון[עריכת קוד מקור]

הצבעה על התוכן שראוי להיכלל בסדרת הערכים[עריכת קוד מקור]

אנא עזור להוסיף פריטים ו/או לשפר את הפריטים הקיימים ברשימה שלהלן על מנת שנצליח בהמשך, במסגרת ההצבעה שנקיים, לקבוע איזה סוג של אירועים נכלול בסדרת הערכים הזו ואיזה סוג של אירועים לא נכלול בהם. WikiJunkie - שיחה 12:42, 7 במרץ 2019 (IST)

 • בעד/נגד הוספת מקרים בהם נרצחו גם או רק תיירים זרים (שישבו לדוגמה באוטובוס שהתפוצץ בשטח ישראל יחד עם נוסעים ישראלים)
 • בעד/נגד הוספת מקרים בהם נרצחו גם או רק ערבים-ישראלים על ידי ישראלים-יהודים (כמו הפיגוע בשפרעם)
 • בעד/נגד הוספת מקרים בהם נרצחו/נפצעו חיילי צה"ל בחופשה, בדרכם מהבית לבסיס, או בדרכם מהבסיס לבית (לדוגמה הפיגוע בו נרצחה במרכז עפולה החיילת ליאת גבאי בעת שהייתה בדרכה להלווית סבתה או רצח אלמוג שילוני)
 • בעד/נגד הוספת מקרים בהם נרצחו/נפצעו חיילי צה"ל במהלך היתקלויות (לדוגמה, הפיגוע בו מחבל רצח את לוחמת מג"ב הדס מלכא בעיר העתיקה בירושלים או מקרים בהם חיילים במחסומים נדקרו, נורו, נהרגו ממטען נפץ, נזרקה עליהם חומצה, וכו')
 • בעד/נגד הוספת מקרים בהם חיילי צה"ל נהרגו במהלך מבצעים צבאיים (לדוגמה, בעת מעצר חשודים ביהודה ושומרון)
 • בעד/נגד הוספת מקרים בהם פלסטינים נהרגו על ידי כוחות צה"ל ו/או אזרחים ישראלים בתחום ישראל או בשטחים (הועלתה ההצעה להציג אזכורים מסוג זה בסדרת ערכים נפרדת)
 • בעד/נגד הגבלת פיגועי הטרור שמוזכרים בסדרת הערכים לפיגועים שבוצעו במסגרת הסכסוך הישראלי-פלסטיני בלבד
 • בעד/נגד הוספת מקרים בהם היו אנשים שנרצחו מטילים ורקטות
 • בעד/נגד הוספת מקרים בהם היו אנשים שנפצעו מטילים ורקטות
האם ישנם עוד קריטריונים שצריך להצביע עליהם לפי דעתכם? מתייג את משתמש:Dovno, ומשתמש:Kulystab WikiJunkie - שיחה 12:32, 8 במרץ 2019 (IST)
? WikiJunkie - שיחה 16:42, 9 במרץ 2019 (IST)

הצבעה על שינוי שם הערך[עריכת קוד מקור]

אפשרות מס' 1 - פורמט השמות לסדרת הערכים יהיה פיגועי טרור בישראל ב-X[עריכת קוד מקור]

פורמט שמות הערכים הזה היה קיים למעשה עד היום ב-3 הערכים האחרונים בסדרה (2017, 2018, ו-2019) אשר נוצרו על ידי משתמשים שונים לאורך השנים בטרם יצרתי לאחרונה את כל יתר הערכים בסדרה. חשוב לציין ששלושת הערכים האחרונים עוסקים למעשה רק בפיגועים שקשורים לסכסוך הישראלי-פלסטיני ומשום כך, בהתאם לקונצנזוס שיתגבש כאן נוכל לקבוע אם להשאיר אותם כפי שהם (ונשנה את כל יתר הערכים כך שגם יתר הערכים יעסקו רק בפיגועים של הסכסוך הישראלי-פלסטיני) או שנשנה אותם ואת יתר הערכים בסדרת הערכים הזו כך שיכללו גם פיגועי טרור שאינם חלק מהסכסוך הישראלי-פלסטיני. WikiJunkie - שיחה 22:00, 6 במרץ 2019 (IST)

אני חייב גם לציין שלפי דעתי הבעיה העיקרית עם שם כללי כמו "פיגועי טרור בישראל ב-2018" (לדוגמה), אשר לא ברור לגמרי משמו מה בדיוק צריך להיות תוכנו, זה שבלי ההבחנה בין "פיגועים נגד ישראלים" לבין "תקריות אלימות בהם נפגעו פלסטינים" עשויים משתמשים מסוימים לבוא ולטעון שמקומם של אזכורים לתקריות אלימות בהן נפגעו פלסטינים, כגון המקרה הזה או מקרים דומים, צריכים להיכלל גם כן בערכים הללו. על מנת שנצליח להימנע מכך לפי דעתי יש לפצל את הנושא הזה לשתי סדרות ערכים (ראה קישור להצעה זו בהמשך הדיון). WikiJunkie - שיחה 22:47, 6 במרץ 2019 (IST)
תומך בעמדה הזאת. בכמעט כל שאר העמדות כתוב "נגד ישראלים". זה כבר אפליה וגרימה לכך ש"אולי אין טרור יהודי" אבל יש. Euro know - שיחה 19:09, 9 במרץ 2019 (IST)

אפשרות מס' 2 - פורמט השמות לסדרת הערכים יהיה פיגועי טרור נגד ישראלים בישראל ובשטחים ב-X[עריכת קוד מקור]

לפי דעתי, על מנת להימנע מליצור מישמש ענק שיכלול כל פעולה אלימה שבוצעה במסגרת הסכסוך הישראלי פלסטיני (כפי שבחרו לעשות בערכים המקבילים בוויקיפדיה האנגלית לדוגמה) עדיף שבוויקיפדיה העברית הנושא יתפצל לשתי סדרות ערכים, כפי שהצעתי כאן, (כאשר סדרת הערכים הזו תתמקד בכל פיגועי הטרור שבוצעו מאז קום המדינה בישראל ובשטחים נגד אוכלוסייה לא פלסטינית, נגד חיילי צה"ל, נגד תיירים, ונגד אוכלוסייה ישראלית ממוצא ערבי), ועל מנת שיהיה ברור מהשם של סדרת הערכים הזו שהם יכללו לא רק את פעולות הטרור שבוצעו כחלק מהסכסוך הישראלי-פלסטיני. WikiJunkie - שיחה 10:43, 6 במרץ 2019 (IST)

אפשרות מס' 3 - פורמט השמות לסדרת הערכים יהיה פיגועי טרור נגד ישראל ב-X[עריכת קוד מקור]

הצעתי אפשרות זו מתוך כוונה לקצר ולדייק גם יחד. בסופו של דבר, כל הפיגועים כחלק מהסכסוך הישראלי-פלסטיני או כחלק מהסכסוך של מדינת ישראל עם שכנותיה או ארגוני טרור שבשטחן - המחנה המשותף שלהם הוא שהם יוצאים כנגד ישראל, כנגד "הישות הציונית". זה נכון גם כשהפיגוע הוא בשטחים, גם כשהפיגוע בוצע בפועל נגד תיירים או ערביי ישראל, או במקרים מסוימים אף התקפות בחו"ל כנגד שגרירים ישראלים או גורמים אחרים שמייצגים את המדינה - בכל המקרים הכוונה הייתה לפגוע בישראל כיישות לאומית. איש השום (Theshumai) - שיחה 23:46, 6 במרץ 2019 (IST)

אפשרות מס' 4 - פורמט השמות לסדרת הערכים יהיה פיגועי טרור נגד ישראלים בישראל ב-X[עריכת קוד מקור]

החלוקה בין "ישראל ל"שטחים" היא מיותרת. החלטת הקהילה לגבי הצגת גבולות ישראל מסייעת לעמדה זו. כמו כן, המילה "שטחים" אינה ברורה כלל. ההבחנה נועדה להיות בין מדינת ישראל למדינות אחרות (פיגועי טרור נגד ישראלים בחו"ל), וכיוון שהשטח נמצא בתפיסה לוחמתית על הנייר ובשליטה ישראלית בשטח אין צורך בהבחנה זו, שלמיטב ידיעתי לא קיימת באף ערך חוץ מבסדרת ערכים אלו. שיר § שיח § 12:11, 6 במרץ 2019 (IST)

אנחנו כן מבצעים הבחנה זו בקטגוריות של הפיגועים לפי שנה. בעוד שאני יכול להבין שצורם לישראלים רבים לראות שיהודה ושומרון+רצועת עזה לא מוצגים כנכללים במדינת ישראל, לפי הבנתי מרבית הישראלים כיום לא יחלקו על כך שרצועת עזה איננה נכללת בתחום ישראל ובשל כך, ייתכן שכדאי לשקול לציין במפורש מה האזור שבו עוסקים הערכים הללו על מנת שלא יהיה מקום לטעויות. WikiJunkie - שיחה 23:29, 6 במרץ 2019 (IST)

אפשרות מס' 5 - פורמט השמות לסדרת הערכים יהיה פיגועי טרור בארץ ישראל ב-X[עריכת קוד מקור]

(ייכתב אך ורק על ידי הצד שתומך באופציה זו) אפתח בהפניה לעמדה שלי שסדרת ערכים רשימתיים היא לא אנציקלופדית. לשם כך יש קטגוריות ותבניות ניווט. אולם, מכיוון ש-WikiJunkie שאל בייעוץ הלשוני עניתי כי ל"ישראל והשטחים" יש שם בלשון ובתרבות העברית, שם עתיק שנים, והוא – "ארץ ישראל". זאת, מעבר לכך ש"השטחים" הוא מונח בלשון הדיבור, קיצור של "השטחים המוחזקים" (occupied territories), ואם כבר אז יהודה והשומרון וחבל עזה הולם יותר, בפרט אם מדברים על פיגועים שמכוונים נגד ישראלים (אזרחים וחיילים). תחת השם הזה גם ניתן לכלול פיגועי טרור נגד אוכלוסייה ערבית. Kulystab (שיחה | תרומות | מונה) לא חתם

מה זאת אומרת "בארץ ישראל"? תחומי מדינת ישראל? תחומי מלכות ישראל? הארץ המובטחת? האם אילת היא חלק מארץ ישראל??? Eladti - שיחה 11:04, 7 במרץ 2019 (IST)
באמת לא הבנתי במה הכוונה ב"ארץ ישראל". ארץ ישראל יכולה להיות גם לא בהכרח לפי הגבולות הנוכחיים של המדינה. Euro know - שיחה 19:11, 9 במרץ 2019 (IST)
לכל מי שלא מבין מאיפה באה ההצעה הזו - הסיבה שההצעה הזו הועלתה הייתה בשל ההתנגדות של המשתמש שיר לכך שנשתמש בשמות של סדרת הערכים הזו בהבחנה "בישראל ובשטחים" (ראה הצעתו ותגובתו בעמדה מס' 3 לעיל) ולכן המשתמש Kulystab בא וציין ששימוש במונח "ארץ ישראל" (כגון ב"פיגועי טרור בארץ ישראל ב-2002" או "פיגועי טרור נגד ישראלים בארץ ישראל ב-2002") עשוי חלופה ראויה שלפי דעתו הייתה פותרת את הבעיה. לפי דעתי עדיף בהרבה החלופות "פיגועי טרור בישראל ובשטחים ב-2002" או "פיגועי טרור נגד ישראלים בישראל ובשטחים ב-2002" מאשר שנשתמש במונח "ארץ ישראל" בשם של סדרת הערכים הזו. WikiJunkie - שיחה 19:19, 9 במרץ 2019 (IST)

אפשרות מס' 6 - מיזוג כל סדרת הערכים הנ"ל לערכים הקיימים בנושא טרור ובנושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני[עריכת קוד מקור]

רוב ההצעות פה נוגעות לשם, אולם מכיוון שהמחלוקת היא גם בנושא תוכן הערכים אני כותב כאן את עמדתי לגבי נחיצותם בכלל. ערכים רשימתיים הם ערכים רעים. הם מציגים תמונה חלקית, אנקדוטלית ונטולת הקשר, וקיים ספק, בעיניי, לגבי התועלת הנוספת שהם מביאים על קטגוריות ותבניות ניווט. בנוסף, הם נותנים משקל כמעט שווה לאירועים קטנים כגדולים, ובפרט בנושא הזה מועדים לחוסר נייטרליות וברברת אינסופית על מה כן נכלל ומה לא: פיגועים שכוללים הרוגים כן, אבל מה עם היו רק פצועים ובאיזו מידה, והאם טרור הרקטות, הגראדים והעפיפונים נכלל. אני בעד למזג את התוכן של הערכים הללו לערכים כגון (ולא רק): טרור פלסטיני, האינתיפאדה השנייה, אינתיפאדת היחידים, הלחימה ברצועת עזה מההתנתקות עד מבצע עופרת יצוקה. כך יינתן הקשר היסטורי ואירועים ספורדיים נקודתיים ייבחנו בהקשר הכולל והמספרי. בערכים על פיגועים ספציפיים, יהיה נכון כנראה לשים תבנית ניווט אחת שתציג את הטרור הפלסטיני (אירועים בולטים וארגונים, כמו בערך). טרור מסוג אחר ייאלץ להישמט – אין מה לעשות, לא צריך לאנוס את הפלטפורמה כדי לכלול באופן מלאכותי ערכים בכפיפה אחת. Kulystabשיחה • כ"ט באדר א' ה'תשע"ט • 12:07, 6 במרץ 2019 (IST)

אני מסכים במידה רבה, אבל: א. המיזוג לערכים שמנית, גם בניכוי אירועים נקודתיים, יהפוך את הערכים האלה למפלצתיים. ב. צריך להצביע על זה בנפרד. נרו יאירשיחה • כ"ט באדר א' ה'תשע"ט • 13:02, 6 במרץ 2019 (IST)
Kulystab, מהשיחה שקיימנו בדיון אחר ומהצעתך כאן לא לגמרי ברור לי האם אתה סבור שהכי כדאי למזג חלק ניכר מהתוכן בסדרת הערכים הזו (התוכן מפוצל בכוונה לכל כך הרבה ערכים משום שהוא כולל מידע רב במיוחד) לכמות מצומצמת של ערכים קיימים אחרים, האם אתה סבור שעדיף למחוק את כל סדרת הערכים הזו בלי למזג את המידע לשום מקום אחר (זה מה שהובן לי מהדיון איתך כאן), או האם אתה מעדיף שנקצץ חלק ניכר מהתוכן בערכים הללו כך שבסופו של דבר רק כמות מצומצמת מהתוכן של סדרת הערכים הזו תשולב במקום אחר בוויקיפדיה העברית. במידה שאתה סבור בכל זאת שכן יש ערך כולשהו למידע שקיים בערכים הללו ואתה באמת סבור שיש לשלב חלק גדול ממנו בדרך אחרת במרחב הערכים של הוויקיפדיה העברית, אודה לך אם תוכל להסביר בדיוק האם מה שאתה בעצם מציע כאן זה שהרשימות הללו יישארו רק אחרי שנחליט על קריטריונים ברורים לפיהן יופיעו רק הפיגועים הבולטים ביותר ברשימות הללו. ואם כן, באיזה ערכים בדיוק אתה מציע שנשלב את רשימת הפיגועים הבולטים ביותר? WikiJunkie - שיחה 23:11, 6 במרץ 2019 (IST)
אני מסכים לחלוטין עם Kulystab. אני לא מוצא טעם גם בהצבעה על תוכן אפשרי לרשימות אפשריות של רשימת פיגועים נגד ישראלים כולל או לא כולל ערבים ו/או יהודים ו/או תיירים במסגרת ו/או לא במסגרת הסכסוך הישראלי הפלסטיני. כשבאים לכתוב ערך צריך לדעת על מה כותבים ולבסס זאת. ערן - שיחה 23:13, 13 במרץ 2019 (IST)
כלומר בגלל שעדיין לא החלטנו כיצד הערכים הללו ייראו ומה בדיוק הם יכיל אתה מציע למחוק הכל ולהתחיל מאפס (מדובר ב-25 ערכים!) רק לאחר שיבואו מומחים שיודעים ליצור ערכים יותר מוצלחים מהסוג הזה שיודעים "על מה כותבים" ותואמים את הקונצנזוס בוויקיפדיה העברית?
לפי דעתי, יותר קל להמשיך לחתור לקונצנזוס בדיונים ובביצוע שינויים לתוכן, כמקובל בוויקיפדיה, כאשר ננסה בכוחות משותפים למצוא פתרונות לכל הבעיות שעלו וייתכן, כך אני מקווה, שהפתרונות האידיאלים מבחינת מרבית חברי הקהילה יהיו שינויים קלים כגון ניפוי של תוכן מסוים מסדרת הערכחפ ושינוי שמות ערכים לאחר שנגיע להסכמה כללית (ואני מצטער שאינני מסוגל לחזות מבעוד לבדי את כל הסוגיות, לחזות מה הקונצנזוס בוויקיפדיה לגבי האופן שבו הערכים הללו אמורים להיראות, ולמצוא לבדי פתרונות להכל). האם אינך מאמין שנצליח ליצור ערכים מוצלחים בשיתוף פעולה ואתה בעצם אומר שרק מומחים בודדים רשאים לבוא ולכתוב ערכים מהסוג הזה? WikiJunkie - שיחה 23:57, 13 במרץ 2019 (IST)
זה פשוט אבסורדי. הררי מלל והצבעות על סדרת ערכים רשימתיים, מלאכותית ושרירותית. אלה ערכים שמלכתחילה הם אמורפיים, כלומר לא ברור מה הם כוללים, ובנוסף כל עורך מושך את השמיכה לכיוון שלו, דבר שעוד יותר מוסיף למישמש ההזוי הזה, וכתוצאה מכך גם צריך למצוא כותרת, מלאכותית כבר אמרנו, שתכלול את כל הפריטים שברשימה ורק אותם.
ועוד משהו, זה מחקר מקורי, גם אם הוא פרי עטם הקיבוצי של עורכי ויקיפדיה. למה דווקא לקבץ ברשימה פיגועים אלה ולא אחרים? כי זאת פשרת הפסאודו-שולצה שהגיעה אליה קהילת החוקרים של ויקיפדיה? Kulystabשיחה • ז' באדר ב' ה'תשע"ט • 01:02, 14 במרץ 2019 (IST)

המשך דיון חופשי[עריכת קוד מקור]

שלום, קראתי ומבקש להעלות כמה נושאים

 1. לדעתי בנוסף לבצע הפרדה בין טרור שבוצע כנגד יהודים לבין טרור שבוצע עי יהודים, לדוגמה הצתת כנסייה בטבריה, החייל שעלה על אוטובוס בכפר ערבי לפני ההתנתקות וכו.
 2. אבקש להרחיב כחלק מהדיון מה בדיוק נכנס לערך של אירוע טרור, ברור שהרוג כן, אבל האם כל פיגוע דקירה?

תודה וערב טוב, רוניRonyH73 - שיחה 19:30, 6 במרץ 2019 (IST)

אם הקהילה תחליט להשאיר את סדרת הערכים הזו במרחב הראשי חשוב מאוד שנגבש קריטריונים ברורים מה אמור להיכלל בערכים הללו ומה לא. מצטרף לבקשתו של RonyH73 - איזה סוגי אירועים לפי דעתכם צריכים להיכלל בסדרת הערכים הזו? WikiJunkie - שיחה 00:06, 7 במרץ 2019 (IST)
אולי כדאי, החל מרף מסוים, לאחד אירועי טרור יחד למשפט אחד. למשל, אירוע חמור שגבה קורבנות יקבל "Bullet" משלו, וב-Bullet נפרד יכולה להופיע השורה "מספר אירועי השלכת אבנים ביישובים X, Y, Z, שגרמו לפציעות קלות ל-2 חיילים". איש השום (Theshumai) - שיחה 22:53, 7 במרץ 2019 (IST)


דיון מחודש בנושא שמות סדרת הערכים על סמך התובנות מההצבעה האחרונה[עריכת קוד מקור]

מההצבעה הנוכחית שמסתיימת מחר (אלא אם כן ברגע האחרון יקחו חלק בהצבעה אנשים עם דעות שונות לחלוטין) עולה שהקונצנזוס בקהילת הוויקיפדיה העברית הוא שהערכים הללו:

 1. צריכים להכיל מקרים בהם נרצחו גם או רק תיירים זרים (שישבו לדוגמה באוטובוס שהתפוצץ בשטח ישראל יחד עם נוסעים ישראלים)
 2. לא צריכים להכיל מקרים בהם נרצחו גם או רק ערבים-ישראלים על ידי ישראלים-יהודים (כמו הפיגוע בשפרעם)
 3. צריכים להכיל מקרים בהם נרצחו/נפצעו חיילי צה"ל בחופשה, בדרכם מהבית לבסיס, או בדרכם מהבסיס לבית (לדוגמה הפיגוע בו נרצחה במרכז עפולה החיילת ליאת גבאי בעת שהייתה בדרכה להלווית סבתה או רצח אלמוג שילוני)
 4. צריכים להכיל מקרים בהם נרצחו/נפצעו חיילי צה"ל במהלך היתקלויות
 5. לא צריכים להכיל מקרים בהם חיילי צה"ל נהרגו במהלך מבצעים צבאיים
 6. לא צריכים להכיל מקרים בהם פלסטינים נהרגו על ידי כוחות צה"ל ו/או אזרחים ישראלים בתחום ישראל או בשטחים (אזכורים מסוג זה בסדרת ערכים נפרדת)
 7. סדרת הערכים לא תוגבל לפיגועים שבוצעו במסגרת הסכסוך הישראלי-פלסטיני בלבד
 8. צריכים להכיל מקרים בהם היו אנשים שנרצחו מטילים ורקטות
 9. צריכים להכיל מקרים בהם היו אנשים שנפצעו מטילים ורקטות

במילים אחרות, עושה הרושם שהקהילה מעדיפה שסדרת הערכים הזו תתמקד רק בפיגועים שכוונו נגד ישראלים (כולל חיילים שנרצחו או נפגעו בחופשה או בהיתקלויות) בסכסוך הישראלי-ערבי אשר בוצעו על ידי הצד הערבי, אך שעדיין נכלול בה גם מקרים בהם נרצחו רק תיירים או גם תיירים. כמו כן עולה שהאירועים בהם נפגעו ישראלים-ערבים או פלסטינים מטרור יהודי או על ידי כוחות צה"ל יופיעו בסדרה/ות ערכים נפרדת/ות.

הקונצנזוס בקהילה לגבי כל הנושא הזה ברור בהרבה יותר טוב, ולכן, אני רואה שכנראה לא תהיה ברירה אלא להתקדם לקראת הכרעה בעניין השם והקריטריונים (במסגרת דיון ולאחר מכן הצבעה נוספת), שהיא מעין פשרת ביניים, שההשלכות שלה כנראה לא יהיו אידיאליות בעיני אף אחד מהצדדים במחלוקת על הערכים הללו, אך הפשרה תהיה הכרחית על מנת שסדרת הערכים תתבסס על קריטריונים ברורים, תשמור על אחידות, ועל מנת שיהיה ברור לכל איפה משלבים את המידע שלא אמור להיות משולב בערכים הללו (על סמך הקונצנזוס), בכדי שבסופו של דבר תהיה הצדקה להשארת סדרת הערכים במרחב הראשי לטובת הקוראים שמעוניינים ללמוד על הנושא.

לפי דעתי חלק גדול מההצעות שעלו בעבר לשמות בעייתי משום שהשמות הללו לא תואמות את הקונצנזוס שעלה בהצבעה. שתי דוגמאות לכך:

# הצעה לשם שישמש את סדרת הערכים חסרונות ההשלכות לבחירה בשם
1 פיגועי טרור בישראל ב-X
 • לא ברור מהשם שלא מדובר בכל מעשי הטרור בישראל אלא רק בפיגועים שכוונו נגד ישראלים בסכסוך הישראלי-ערבי אשר בוצעו על ידי הצד הערבי
פתרון אפשרי לבעיה הוא לגרום לכך שסדרת הערכים תכיל גם את הפיגועים שבוצעו על ידי יהודים (כמו הפיגוע בשפרעם) על מנת שהשם ישקף נכונה את התוכן.
2 פיגועי טרור נגד ישראלים בישראל ובשטחים ב-X
 • לא ברור מהשם שלא מדובר בכל מעשי הטרור נגד ישראלים (מכל מוצא שהוא) בישראל אלא רק בפיגועים שכוונו נגד ישראלים בסכסוך הישראלי-ערבי אשר בוצעו על ידי הצד הערבי
פתרון אפשרי לבעיה הוא לגרום לכך שסדרת הערכים תכיל את כל הפיגועים שבוצעו נגד ישראלים (כולל טרור יהודי נגד ערבים) על מנת שהשם ישקף נכונה את התוכן.

משום כך, אני ממליץ שכעת, עם התובנות של ההצבעה שמתמקדת במה הערכים הללו יכללו, נגבש מחדש את רשימת ההצעות לשמות האפשריים, כאשר נציין לצד כל אפשרות את החסרונות (ובמיוחד הבעיות האפשריות שעולות מהשימוש בשם לנוכח הקונצנזוס בהצבעה) + ההשלכות לבחירת השם החדש. WikiJunkie - שיחה 14:41, 16 במרץ 2019 (IST)

האפשרויות עליהן נקיים את ההצבעה הבאה בנושא שם הערכים[עריכת קוד מקור]

אנא הוסיפו להלן את האפשרות/יות האידיאלית/יות מבחינתכם שתואמת את הקונצנזוס בהצבעה על תוכן הערכים על מנת שהקהילה תשקול אפשרויות אלו בהצבעה הבאה על שם הערכים:

# הצעה לשם שישמש את סדרת הערכים חסרונות ההשלכות לבחירה בשם המשתמש שהעלה את ההצעה
1 טרור ערבי בישראל ובשטחים בסכסוך הישראלי-ערבי ב-X
 • שם ארוך יחסית, אך מובן יותר שניתן לכלול תחת ערכים עם שם זה הן פיגועים בהם נרצחו ישראלים והן פיגועים בהם נרצחו תיירים משום שהדגש בשם מושם על זהות המפגעים (טרור ערבי)
 • נסיר מהערכים אזכורים למקרים של מעשי טרור שבוצעו על ידי ישראלים לא ערבים (טרור יהודי), בהתאם לקונצנזוס
WikiJunkie - שיחה
2 פיגועים ערביים נגד ישראלים בישראל ובשטחים ב-X
 • מהשם מובן שמדובר רק בסכסוך הישראלי-ערבי למרות שלא מצוין "הסכסוך הישראלי-ערבי" כמו בשתי ההצעות הבאות שלי.
 • נסיר מהערכים אזכורים למקרים של מעשי טרור שבוצעו על ידי ישראלים לא ערבים (טרור יהודי), בהתאם לקונצנזוס
WikiJunkie - שיחה
3 פיגועים ערביים נגד ישראלים בישראל ובשטחים בסכסוך הישראלי-ערבי ב-X
 • שם ארוך יחסית
 • נסיר מהערכים אזכורים למקרים של מעשי טרור שבוצעו על ידי ישראלים לא ערבים (טרור יהודי), בהתאם לקונצנזוס
WikiJunkie - שיחה
4 פיגועים ערביים בסכסוך הישראלי-ערבי ב-X
 • שם קצר יותר אך לא מובן אם יש לכלול גם פיגועי טרור שבוצעו נגד מטרות ישראליות בחו"ל
 • נסיר מהערכים אזכורים למקרים של מעשי טרור שבוצעו על ידי ישראלים לא ערבים (טרור יהודי), בהתאם לקונצנזוס
WikiJunkie - שיחה
5 פיגועים ערביים בישראל ובשטחים בסכסוך הישראלי-ערבי ב-X
 • שם ארוך יחסית, אך מובן יותר שניתן לכלול תחת ערכים עם שם זה הן פיגועים בהם נרצחו ישראלים והן פיגועים בהם נרצחו תיירים משום שהדגש בשם מושם על זהות המפגעים (פיגועים ערביים)
 • נסיר מהערכים אזכורים למקרים של מעשי טרור שבוצעו על ידי ישראלים לא ערבים (טרור יהודי), בהתאם לקונצנזוס
WikiJunkie - שיחה

הצבעה[עריכת קוד מקור]

זכות הצבעה ישנה למשתמשים שנרשמו לפחות 30 ימים לפני פתיחת ההצבעה, ביצעו לפחות 100 עריכות במרחב הראשי או במרחבים המשיקים לו במהלך 90 הימים שקדמו לתחילת ההצבעה (כלומר עריכות דפי שיחה, דפי מדיניות וכדומה אינן נספרות) ואינם עורכים בתשלום.

אין להצביע לפני פתיחת ההצבעה ואין לפתוח את ההצבעה עד אשר חלפו 72 שעות מהצגת טיעוני הצדדים. בהתאם לוויקיפדיה:מלחמת עריכה אין להוסיף או לגרוע מאופציות ההצבעה שסוכמו על ידי הצדדים ללא הסכמתם, אלא אם כן הבורר אישר את השינוי.

הצבעה על התוכן שראוי להיכלל בסדרת הערכים[עריכת קוד מקור]

בעד/נגד הוספת מקרים בהם נרצחו גם או רק תיירים זרים (שישבו לדוגמה באוטובוס שהתפוצץ בשטח ישראל יחד עם נוסעים ישראלים)[עריכת קוד מקור]

 • Symbol support vote.svg בעד WikiJunkie - שיחה 16:37, 10 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol support vote.svg בעד מיכאל.צבאןשיחה • ג' באדר ב' ה'תשע"ט • 17:09, 10 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol support vote.svg בעד, כל מי שנהרג כתוצאה מפיגוע ישיר כנגד יהודים, דהיינו בפיגוע במסעדת מקסים נהרגו הבעלים הערבים, והם צריכים להיכלל גם כן.RonyH73 - שיחה 17:15, 10 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol oppose vote.svg נגד עדיף נתונים Euro know - שיחה 17:26, 10 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol neutral vote.svg נמנע מצד אחד הערך הוא על אודות פיגועי טרור נגד ישראלים, ותיירים שנרצחו בפיגועים (עם כל הצער שבדבר) אינם ישראלים. ניב - שיחה 18:18, 10 במרץ 2019 (IST)
השמות של סדרת הערכים הזו עדיין נמצאים במחלוקת ואנו עשויים להחליט לשנות את השמות של סדרת הערכים בהתאם למה שנחליט כאן אודות מה נכנס לערכים הללו ומה לא. WikiJunkie - שיחה 19:16, 10 במרץ 2019 (IST)

-- הוחלט להוסיף מקרים בהם נרצחו גם או רק תיירים זרים

בעד/נגד הוספת מקרים בהם נרצחו גם או רק ערבים-ישראלים על ידי ישראלים-יהודים (כמו הפיגוע בשפרעם)[עריכת קוד מקור]

 • Symbol support vote.svg בעד WikiJunkie - שיחה 16:37, 10 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol oppose vote.svg נגד, כמו שWikiJunkie אמר מטה, "עדיף שנרכז מקרים אלו בסדרת ערכים נפרדת על מנת שיהיה יותר קל לעבור על התוכן". מיכאל.צבאןשיחה • ג' באדר ב' ה'תשע"ט • 17:09, 10 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol oppose vote.svg נגד פיגוע שבוצע עי יהודים ושכוון כנגד נוצרים (שריפת כנסיה ) או ערבים צריך להיות בערך נפרד RonyH73 - שיחה 17:17, 10 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol support vote.svg בעד Euro know - שיחה 17:26, 10 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol support vote.svg בעד טרור זה טרור ורצח זה רצח, לא משנה אם יהודי רצח או ערבי רצח. ניב - שיחה 18:18, 10 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol oppose vote.svg נגד זה צריך להיות בערך נפרד, ובסימטריה מדויקת לפיגועים נגד יהודים. ללא ניפוחים שיוצרים רושם מטעה. יאיר דבשיחה • ד' באדר ב' ה'תשע"ט • 21:08, 10 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol oppose vote.svg נגד צריך להיות בערך מרכז נפרד אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 21:25, 10 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol support vote.svg בעד אלא אם משנים את שם הערך, גם ערבים-ישראלים הם ישראלים. H. sapiens - שיחה 21:41, 10 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol oppose vote.svg נגד בעד לפתוח ערך סימטרי לחלוטין עבור מקרים כאלו. בצורה כזו הקורא התמים יוכל לערוך גם השוואה מבחינת סדרי הגודל של האירועים והנפגעים Hagay1000 - שיחה 21:56, 10 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol oppose vote.svg נגד Nachshon55שיחה • ד' באדר ב' ה'תשע"ט • 22:28, 10 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol oppose vote.svg נגדShaishyy - שיחה 01:47, 11 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol oppose vote.svg נגד חסר תקנה :-)שיחה • ה' באדר ב' ה'תשע"ט • 17:44, 12 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol oppose vote.svg נגד בערך נפרד אם מישהו רוצה, אפשר גם ערך כללי לא רשימתי שמכיל את שניהם --זה ינחמנו - שיחה 10:01, 11 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol oppose vote.svg נגד Eladkarmel - שיחה 22:52, 11 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol support vote.svg בעד נעם דובב - שיחה 13:02, 12 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol oppose vote.svg נגד בנישיחה • ו' באדר ב' ה'תשע"ט • 09:30, 13 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol oppose vote.svg נגד צור החלמיש - שיחה 14:32, 13 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol oppose vote.svg נגד נרו יאירשיחה • ו' באדר ב' ה'תשע"ט • 17:27, 13 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol oppose vote.svg נגדחיים 7שיחה • 00:44, 14 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol support vote.svg בעד ישראל - שיחה 02:42, 15 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol oppose vote.svg נגד Ldorfmanשיחה 02:54, 15 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol oppose vote.svg נגד בורה בורה - שיחה 11:55, 15 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol oppose vote.svg נגד ✭ עט הזמיר ✭ - שיחה 22:17, 16 במרץ 2019 (IST)

-- הוחלט שלא להוסיף מקרים בהם נרצחו גם או רק ערבים-ישראלים על ידי ישראלים-יהודים

בעד/נגד הוספת מקרים בהם נרצחו/נפצעו חיילי צה"ל בחופשה, בדרכם מהבית לבסיס, או בדרכם מהבסיס לבית (לדוגמה רצח ליאת גבאי או רצח אלמוג שילוני)[עריכת קוד מקור]

נעם דובב, אודה לך אם תוכל להסביר מדוע לדעתך מקרים אלו לא נחשבים לפיגועי טרור. לבנתיים אצטט כאן משפט שמצאתי בערך טרור בויקיפדיה העברית "מדינת ישראל, למשל, מגדירה כ"פיגוע טרור" כל פעולה חמושה המבוצעת נגדה בידי ארגונים פלסטינים או לבנוניים, בלי להתחשב בזהות הנפגעים הישראלים (אזרחים או חיילים)". אנחנו כמובן לא מחוייבים להציג בויקיפדיה העברית את הגישה הקיימת לפי החוק הישראלי. WikiJunkie - שיחה 16:44, 12 במרץ 2019 (IST)
משום שחיילי צה"ל הם חיילי צה"ל בכל מקום, ופגיעה בחיילים שונה מפגיעה באזרחים מבחינת מידת הלגיטימיות שלה, וניתן גם לראות את זה כחלק ממאבק בין ארגונים חמושים. נעם דובב - שיחה 17:38, 12 במרץ 2019 (IST)

-- הוחלט להוסיף מקרים בהם נרצחו/נפצעו חיילי צה"ל בחופשה, בדרכם מהבית לבסיס, או בדרכם מהבסיס לבית

בעד/נגד הוספת מקרים בהם נרצחו/נפצעו חיילי צה"ל במהלך היתקלויות (לדוגמה הפיגוע בירושלים (יוני 2017) או מקרים בהם חיילים במחסומים נדקרו, נורו, נהרגו ממטען נפץ, נזרקה עליהם חומצה, וכו')[עריכת קוד מקור]

אנחנו בעצם נדרשים כאן לקבל החלטה באיזה מקרים, כאשר חיילי צה"ל נרצחו או נפצעו, הדבר נחשב ל"פיגועי טרור" ומתי לא על מנת שנדע מתי לכלול בסדרת הערכים הזו מקרים שקשורים בחיילי צה"ל ומתי לא. האם חייל בתפקיד שעומד במחסום ונרצח בפיצוץ מבלי שהיה לו סיכוי להגיב זה "פיגוע טרור" או לא? האם חייל שלקח חלק במבצע צבאי או במלחמה ונהרג בשטח או בשדה הקרב זה נחשב ל"פיגוע טרור" או לא? האם שתי המקרים זהים לדעתך ואין מדובר ב"פיגוע טרור"? האם אתה סבור שכאשר מדובר בחייל עם מדים ונשק בכל מקרה רציחתו/ה לא נחשבת לפיגוע טרור? WikiJunkie - שיחה 21:57, 10 במרץ 2019 (IST)

-- הוחלט להוסיף מקרים בהם נרצחו/נפצעו חיילי צה"ל במהלך היתקלויות

בעד/נגד הוספת מקרים בהם חיילי צה"ל נהרגו במהלך מבצעים צבאיים (לדוגמה בעת מעצר חשודים ביהודה ושומרון)[עריכת קוד מקור]

-- הוחלט שלא להוסיף מקרים בהם חיילי צה"ל נהרגו במהלך מבצעים צבאיים

בעד/נגד הוספת מקרים בהם פלסטינים נהרגו על ידי כוחות צה"ל ו/או אזרחים ישראלים בישראל או בשטחים (הועלתה ההצעה להציג אזכורים מסוג זה בסדרת ערכים נפרדת)[עריכת קוד מקור]

 • Symbol oppose vote.svg נגד על מנת שלא נהפוך את הרשימות הללו לרשימות שמכילות את כל מי שאי פעם נפגע בפעולה אלימה בישראל ובשטחים כפי שעשו בוויקיפדיה האנגלית, עדיף לפי דעתי שנרכז את האזכורים על אזרחים נפגעים בצד הפלסטיני בסדרת ערכים נפרדת על מנת שיהיה יותר קל לעבור על הכמות העצומה של התוכן ועל מנת שבפועל לא "נסרס" את סדרת הערכים הללו באופן שיקשה על הקוראים לעבור על החומר. WikiJunkie - שיחה 16:37, 10 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol oppose vote.svg נגד מיכאל.צבאןשיחה • ג' באדר ב' ה'תשע"ט • 17:09, 10 במרץ 2019 (IST)
 • לא הבנתי RonyH73 - שיחה 17:23, 10 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol support vote.svg בעד Euro know - שיחה 17:26, 10 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol oppose vote.svg נגד ניב - שיחה 18:18, 10 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol oppose vote.svg נגד שיר § שיח § 18:50, 10 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol oppose vote.svg נגד חס וחלילה. אם מדובר בחיילי צה"ל שחסלו מחבלים (רובם המוחלט של המקרים) אין כלל מקום לאזכר זאת בויקיפדיה מעבר לאזכור כולל בערך על המבצע או המערכה בהם ארע הדבר, כמה מחבלים חוסלו בו. אם מדובר ביהודי שעשה כך ממניעים של טרור (ולא הגנה עצמית או חיסול מחבל) זה אמור להיות בערך נפרד (השומר על סימטריה מאוזנת, כאמור לעיל). יאיר דבשיחה • ד' באדר ב' ה'תשע"ט • 21:16, 10 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol oppose vote.svg נגד צריך להופיע בערך ההפוך (לפי הסעיף השני)אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 21:25, 10 במרץ 2019 (IST)
 • משנה את הצבעתי לנמנע עד שיוחלט על שם הערך לגבי הערכים המקבילים. H. sapiens - שיחה 21:44, 10 במרץ 2019 (IST)
H. sapiens לידיעתך, ההצבעה על שם הערך תתחיל לאחר שההצבעה על מה יכלל בו תסתיים. ההיגיון הוא שבעקבות ההחלטה מה כולל הערך יהיה אפשר להחליט איך הוא יקרא. כלומר תצביע לפי מה שאתה חושב שצריך להיות בערך. לאחר שהתוצאות יתקבלו, תצביע עבור שם הערך שלדעתך צריך להתקבל לפי מה שנכלל בו בפועל. Hagay1000 - שיחה 22:04, 10 במרץ 2019 (IST)
שיניתי את הניסוח למעלה. אני לא רואה איך ניתן להחליט על נושא זה כל עוד לא ידוע אם יהיו ערכים מקבילים לפלסטינים ומה הם יכילו. H. sapiens - שיחה 22:13, 10 במרץ 2019 (IST)
אין פה גמדים חכמים שיביאו ויגלו לנו מה הכי כדאי לעשות... זה אנחנו שצריכים כעת לקבל החלטה בנושא הזה. H. sapiens, מה לדעתך יהיה הפתרון האידיאלי עבור שתי סדרות הערכים הללו? מה כל אחת מסדרות הערכים הללו אמורה להכיל באופן אידיאלי לפי דעתך? WikiJunkie - שיחה 22:21, 10 במרץ 2019 (IST)
זה לא דיון שצריך להתנהל בתוך ההצבעה אלא קודם לה. במידה ויהיו עורכים שירצו להקים ולתחזק רשימת נפגעים פלסטינים, במשותף או בנפרד, על איזה בסיס ניתן למנוע זאת מהם? H. sapiens - שיחה 22:43, 10 במרץ 2019 (IST)

-- הוחלט שלא להוסיף מקרים בהם פלסטינים נהרגו על ידי כוחות צה"ל ו/או אזרחים ישראלים בישראל או בשטחים

בעד/נגד הגבלת פיגועי הטרור שמוזכרים בסדרת הערכים לפיגועים שבוצעו במסגרת הסכסוך הישראלי-פלסטיני בלבד[עריכת קוד מקור]

 • Symbol oppose vote.svg נגד לפי דעתי זו תהיה טעות להסתיר מסדרת הערכים הזו אזכורים של פיגועי טרור שלא בוצעו במסגרת הסכסוך הישראלי-פלסטיני. WikiJunkie - שיחה 16:37, 10 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol oppose vote.svg נגד מיכאל.צבאןשיחה • ג' באדר ב' ה'תשע"ט • 17:09, 10 במרץ 2019 (IST)
 • לא הבנתי, אילו פעולות טרור יש שלא במסגרת הסכסוך RonyH73 - שיחה 17:24, 10 במרץ 2019 (IST)
ישנם לא מעט פיגועי טרור שלא משתייכים לסכסוך הישראלי-פלסטיני משום שהמבצע לא היה פלסטיני או שהקורבן לא היה פלסטיני על אף שניתן לטעון שחלק הגדול כן בוצעו במסגרת הסכסוך הישראלי-ערבי – הטבח בנהריים (חייל ירדני), במהלך שנות ה-50 לדוגמה בהרבה פחות ברור אם מדובר ב"פלסטינים" שביצעו פיגועי טרור במסגרת הסכסוך הישראלי-פלסטיני, פיגוע הירי ברמת רחל (1956) (חייל הליגיון הירדני), הטבח בנמל התעופה לוד (3 מחבלים מהארגון הקומוניסטי הקיצוני הצבא האדום היפני, למרות שהם כן ביצעו את המתקפה בשליחותה של החזית העממית לשחרור פלסטין, לאחר שאומנו על-ידה בלבנון), הפיגוע בעין נטפים (שוטר של משמר הגבול המצרי), רצח דני כץ (ערבים-ישראלים תושבי סכנין), ליל הקלשונים (ערבים-ישראלים), חטיפת חיילי צה"ל בהר דב (בוצע על ידי חזבאללה), רצח אולג שייחט (בוצע על ידי ישראלים-ערבים), הפיגוע בקו 165 בשפרעם (בוצע על ידי עריק צה"ל ישראלי), חטיפת חיילי צה"ל בגבול לבנון (חזבאללה), רצח יפים ויינשטיין (בוצע על ידי ישראלים-ערבים מנצרת), מתקפת הטרור בגבול ישראל–מצרים (ספטמבר 2012) (מחבלים מצריים), רצח שלי דדון (ערבי ישראלי תושב אעבלין), פיגוע הסנפלינג (פועלים ערבים-ישראלים), ואני בטוח שיש עוד. WikiJunkie - שיחה 17:56, 10 במרץ 2019 (IST)
אוסיף ואומר שאם נחליט כאן שרק לציין בערכים הללו פיגועי טרור בסכסוך הישראלי-פלסטיני או רק פיגועי טרור בסכסוך הישראלי-ערבי, נאלץ להסיר מתבניות הניווט של הערכים הללו (כגון תבנית זו), אשר מכונות "פיגועי טרור נגד ישראלים ב-X" פיגועים כגון הפיגוע באוטובוס בנמל התעופה בורגס משום שהוא בוצע על ידי חזבאללה, את הפיגועים נגד הדיפלומטים הישראלים בהודו ובגאורגיה (2012) משום שהם בוצעו על ידי איראן, הפיגועים בקניה (2002) משום שהם בוצעו על ידי אל-קעידה, וכו'. WikiJunkie - שיחה 19:06, 10 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol oppose vote.svg נגד, בהמשך למענה המפורט, לטעמי כל הפיגועים הינם חלק מהסכסוך. החריג היחידי הינו החיזבאללה שפועל כפרוקסי של איראן, אבל בסופו של דבר אין מקום להפריד. RonyH73 - שיחה 20:45, 10 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol oppose vote.svg נגד Euro know - שיחה 17:26, 10 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol oppose vote.svg נגד ניב - שיחה 18:18, 10 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol oppose vote.svg נגד שיר § שיח § 18:50, 10 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol oppose vote.svg נגד אם כי בפועל כמעט אין דבר כזה פיגוע שלא נובע בצורה כזו או אחרת מהסכסוך הפלסטיני. יאיר דבשיחה • ד' באדר ב' ה'תשע"ט • 21:17, 10 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol oppose vote.svg נגד אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 21:25, 10 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol oppose vote.svg נגד H. sapiens - שיחה 21:45, 10 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol support vote.svg בעד למרות שזה נראה לי דיון לא מעשי... נראה לי כדאי להביא דוגמא שהצבעה זו יכולה להשפיע עליה. Hagay1000 - שיחה 21:59, 10 במרץ 2019 (IST)
אם יוחלט לדוגמא שסדרת הערכים תכלול רק פיגועים בסכסוך הישראלי-פלסטיני, הייתי מציע קודם כל ששם הערכים הללו יהיה לדוגמא פיגועים כחלק מהסכסוך הישראלי-פלסטיני ב-2002 או פיגועי טרור נגד ישראלים בסכסוך הישראלי-פלסטיני ב-2002, ולאחר מכן הייתי מסיר מהערכים הללו כל איזכור לחיזבאללה, איראן, ופיגועי טרור בהם לא ברור ב-100% אם המפגע פלסטיני או לא (יש המון כאלה כאן וכאן). WikiJunkie - שיחה 00:52, 11 במרץ 2019 (IST)

-- הוחלט שלא להגביל פיגועי הטרור שמוזכרים בסדרת הערכים לפיגועים שבוצעו במסגרת הסכסוך הישראלי-פלסטיני בלבד

בעד/נגד הוספת מקרים בהם היו אנשים שנרצחו מטילים ורקטות[עריכת קוד מקור]

 • Symbol support vote.svg בעד WikiJunkie - שיחה 16:37, 10 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol support vote.svg בעד מיכאל.צבאןשיחה • ג' באדר ב' ה'תשע"ט • 17:09, 10 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol oppose vote.svg נגד עדיף נתונים Euro know - שיחה 17:26, 10 במרץ 2019 (IST)
 • לא בטוח,האם ואיך מפרידים בין ארועים שמתרחשים במערכה לבין רקטה בודדת, לדוגמא מלחמת לבנון השנייה, נהרגו הרבה חיילים ואזרחים, הסבבים בעזה ועודRonyH73 - שיחה 17:27, 10 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol support vote.svg בעד אם משגר הרקטה הוא טרור, אזי שמדובר בפיגוע טרור לכל דבר ועניין. ניב - שיחה 18:18, 10 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol support vote.svg בעד שיר § שיח § 18:50, 10 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol support vote.svg בעד מה השאלה? יאיר דבשיחה • ד' באדר ב' ה'תשע"ט • 21:20, 10 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol support vote.svg בעד אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 21:25, 10 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol support vote.svg בעד H. sapiens - שיחה 21:46, 10 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol support vote.svg בעד כבר אמר האומר "טרור הוא טרור הוא טרור" אולי זה אחד הפעמים הבודדות שהמשפט הזה נכון (משום מה תמיד מנסים להגדיר דרכו מהו טרור שזו הנחת המבוקש, ולא להשוות את סוגי הטרור השונים) Hagay1000 - שיחה 22:00, 10 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol support vote.svg בעד Nachshon55שיחה • ד' באדר ב' ה'תשע"ט • 22:28, 10 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol support vote.svg בעד חסר תקנה :-)שיחה • ד' באדר ב' ה'תשע"ט • 09:24, 11 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol support vote.svg בעד --זה ינחמנו - שיחה 10:10, 11 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol support vote.svg בעד Eladkarmel - שיחה 22:52, 11 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol support vote.svg בעד נעם דובב - שיחה 13:02, 12 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol support vote.svg בעד בנישיחה • ו' באדר ב' ה'תשע"ט • 09:36, 13 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol support vote.svg בעד צור החלמיש - שיחה 14:35, 13 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol support vote.svg בעד Mbkv717שיחה • ז' באדר ב' ה'תשע"ט • 07:17, 14 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol support vote.svg בעד ישראל - שיחה 02:49, 15 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol support vote.svg בעד בורה בורה - שיחה 11:55, 15 במרץ 2019 (IST)
 • Symbol support vote.svg בעד ✭ עט הזמיר ✭ - שיחה 22:21, 16 במרץ 2019 (IST)

-- הוחלט להוסיף מקרים בהם היו אנשים שנרצחו מטילים ורקטות

בעד/נגד הוספת מקרים בהם היו אנשים שנפצעו מטילים ורקטות[עריכת קוד מקור]

-- הוחלט להוסיף מקרים בהם היו אנשים שנפצעו מטילים ורקטות

סיכום הצבעות עד כה[עריכת קוד מקור]

 • הוחלט להוסיף מקרים בהם נרצחו גם או רק תיירים זרים
 • הוחלט להוסיף מקרים בהם נרצחו/נפצעו חיילי צה"ל בחופשה, בדרכם מהבית לבסיס, או בדרכם מהבסיס לבית ו/או במהלך היתקלויות
 • הוחלט להוסיף מקרים בהם היו אנשים שנרצחו/נפצעו מטילים ורקטות
 • הוחלט שלא להוסיף מקרים בהם חיילי צה"ל נהרגו במהלך מבצעים צבאיים
 • הוחלט שלא להוסיף מקרים בהם נרצחו גם או רק ערבים-ישראלים על ידי ישראלים-יהודים
 • הוחלט שלא להוסיף מקרים בהם פלסטינים נהרגו על ידי כוחות צה"ל ו/או אזרחים ישראלים בישראל או בשטחים
 • הוחלט שלא להגביל פיגועי הטרור שמוזכרים בסדרת הערכים לפיגועים שבוצעו במסגרת הסכסוך הישראלי-פלסטיני בלבד

הצבעה על שינוי שם הערך[עריכת קוד מקור]