חמדיה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
חמדיה
Hamadia 041a.jpg
בתי מגורים בחמדיה
מחוז הצפון
מועצה אזורית עמק המעיינות
גובה ממוצע[1] ‎-169 מטר
תאריך ייסוד 1942
תנועה מיישבת התנועה הקיבוצית
סוג יישוב קיבוץ
מוצא המייסדים ארץ ישראל
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2018[1]
  - אוכלוסייה 364 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה -4.0% בשנה עד סוף 2018
נתוני קיבוץ
ייסוד הגרעין 1942
תנועת אם תק"ם
זרם הקיבוץ המתחדש
ענפי ייצור גידולי שדה, מדגה, לול פטימים, מטע תמרים, מטע זיתים, בקר, מפעל עץ ורהיטים, מפעל פלסטיקה וגומי
חמדיה. מבט מן האוויר (ויקיאוויר)

חֲמַדְיָה הוא קיבוץ בבקעת בית שאן ליד בית שאן, בתחום המועצה האזורית עמק המעיינות (בקעת בית שאן).

שמו ניתן לו על שם הכפר הערבי אל-חמידיה ששכן מצפון לו עד מלחמת העצמאות, ואשר נקרא על שמו של הסולטן העות'מאני באותם ימים, עבדול חמיד השני.

בדרום הקיבוץ נמצא אתר ארכאולוגי בשם "ח'רבת א-טוואל", המזוהה עם העיירה התלמודית כפר קרנוס.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הקיבוץ הוקם לראשונה ב-1939, במסגרת מבצעי חומה ומגדל, וננטש. בשנת 1942 הוקם בשנית על ידי גרעין "חרמונים" שהורכב מילידי הארץ ("צברים"), בוגרי תנועת הנוער "המחנות העולים", ומעולי צ'כיה, אוסטריה וגרמניה[2]. בשנים שלאחר מכן קלט גרעינים מבוגרי התנועה המאוחדת והנוער העובד.

בעשור הראשון של המדינה לא צלח דרכו של הקיבוץ והוא שקע בחובות[3]. עקב כל החליט לגוון את ענפי המשק וב-1963 פתח את מפעל "דלתות חמדיה" כקואופרטיב משותף עם פועלים מבית שאן[4]. המפעל היה מבוסס על הנגרייה של הקיבוץ שהחלה ליצר ואף ליצא דלתות בשנות ה-50 של המאה ה-20[5]. בהמשך הוקם מפעל נוסף, "ענבר חמדיה" שעוסק בייצור מוצרים מפוליאסטר משוריין, לרבות לוחות בידוד, בתי מנורה ומוצרי חימום[6].

בתקופת המרדפים שבין מלחמת ששת הימים (1967) לבין ספטמבר השחור (1970) סבל הקיבוץ ממספר תקריות[7][8][9], ואף הופגז מספר פעמים[10][11].

בשנות ה-2000 סבל הקיבוץ ממשבר כלכלי בעקבות קריסת ענפי החקלאות של המשק. בפברואר 2006 פנה הקיבוץ לבית המשפט בבקשה להקפאת הליכים, לאחר שהקיבוץ ומפעליו צברו חוב של יותר מ-100 מיליון שקל לכ-200 נושים. במסגרת הסדר נושים נאלץ למכור את שני המפעלים שלו[12] לאחר הסדר הנושים הצליח הקיבוץ להתאושש כלכלית ועבר הפרטה[13].

שמורת חמדיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סמוך לקיבוץ יוצא אפיק נחל חמדיה מרמת צבאים שבגליל התחתון אל העמק, ומתחבר לתעלה המספקת מים להשקיית השטחים החקלאיים. כ-3 ק"מ ממזרח לקיבוץ נמצאת שמורת הטבע "שמורת חמדיה" על גדתו המערבית של נהר הירדן. השמורה, ששטחה כ-550 דונם, כוללת קטע של נפתולי הירדן ומצוקי חוואר הלשון שמעליהם, ובה צמחייה עשירה האופיינית לגדות הנחל ומגוון יונקים ועופות החיים בסבך.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]