כוח נתי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
אנדרטת כוח נתי ברמת הגולן

כוח נתי היה גדוד שריון מאולתר שהוקם במלחמת יום הכיפורים והורכב מאנשי מילואים שחזרו מחו"ל, לוחמי שריון חסרי שיבוץ בסדיר ובמילואים ומתנדבים נוספים. הגדוד נקרא על שמו של מפקדו, נתי גולן, אשר לפני המלחמה שהה בחו"ל וחזר ארצה מיד עם פרוץ המלחמה. הגדוד התארגן תוך ימים ספורים, צויד בטנקי שוט קל, וב-12 באוקטובר הצטרף ללחימה בחזית הסורית.

הכוח לחם במובלעת הסורית עד הפסקת האש ב-24 באוקטובר, ולאחר מכן השתתף במלחמת ההתשה במובלעת הסורית עד לפירוקו, בתחילת דצמבר 1973.

הקמת הגדוד[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם פרוץ מלחמת יום הכיפורים, ב-6 באוקטובר 1973, הופסקו הטיסות האזרחיות ארצה. ב-8 באוקטובר חודשו הטיסות לישראל, ולאור המצב הקשה בחזיתות השונות ניתנה עדיפות ללוחמי שריון. הלוחמים הועברו למחנה ג'וליס שם התאספו גם אנשי מילואים אשר לא היו משובצים, מתנדבים, ולוחמים בסדיר ובמילואים שלא הצליחו לחבור ליחידותיהם. במחנה ג'וליס היה אחראי קצין שריון ראשי תא"ל מרדכי ציפורי על הקמת מסגרות לחימה מאולתרות לצורך תגבור החזית. שני גדודים הוקמו: גדוד 100 בפיקודו של אהוד ברק, וכוח נתי.

נתי גולן, בעל עיטור הגבורה על תפקודו בקרב על קלע וזעורה במלחמת ששת הימים, שירת לפני המלחמה כמפקד גדוד במילואים. ב-8 באוקטובר חזר לארץ באחת הטיסות הראשונות והחל לבנות סביבו כוח לוחם. בתוך יומיים הוקם הגדוד אשר כלל שלוש פלוגות טנקים, פלוגת חרמ"ש ומחלקת סיור. הגדוד צויד בטנקים מסוג שוט קל. נתי גולן היה מפקד הגדוד ולסגנו מונה עמרי נגב. אנשי הגדוד, אשר בקושי הכירו אחד את השני, התארגנו בחופזה ובערב ה-10 באוקטובר נשלחו צפונה לתגבור החזית ברמת הגולן. ב-11 באוקטובר בשעות הבוקר נערך הגדוד סמוך לעין זיוון.

לחימה[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – כיבוש המובלעת הסורית

לאחר קרבות הבלימה הקשים בימי המלחמה הראשונים, פנה צה"ל לתפוס שטח בעומק סוריה. ב-11 באוקטובר פרצו אוגדות 36 ו-210 את הגנות הסורים לאורך הגבול והתקדמו לתוך שטח סוריה. עד סוף היום התקדמו האוגדות לעומק של כ-10 ק"מ. אוגדה 210, בגזרה הדרומית של המובלעת הגיעה לאזור צומת מעץ.

במהלך יום ה-11 באוקטובר השלים כוח נתי את התארגנותו ובבוקר ה-12 באוקטובר צורף לאוגדה 210. שתי פלוגות בפיקוד המג"ד (כ-20 טנקים) צורפו לחטיבה 679 ופלוגה נוספת נשלחה לתגבר את חטיבה 179 אשר ספגה אבדות כבדות בקרבות היום הקודם.

על כוח נתי הוטל להוביל את התקפת חטיבה 679 על צומת הדרכים ליד כפר נסג'. שתי הפלוגות נערכו מדרום לחאן ארנבה, שם הותקפו על ידי מטוסים סורים וספגו פגיעות ראשונות. פלוגה א' יחד עם המג"ד נתי גולן נעה מזרחה לכיוון כפר נסג' בעוד פלוגה ב' נעה באיגוף מצפון מזרח. פלוגה א' נעה במהירות כמעט מבלי להיתקל בכוחות סורים והגיעה אל כפר נסג'. הפלוגה המשיכה בתנועה לכיוון תל קורין, מצפון מזרח לכפר, ואז נתקלה במארב של כ-20 טנקים סורים. נגמ"ש הפיקוד נפגע מיד ושמונה מאנשיו נהרגו. נתי גולן נפצע קשה בראשו ופונה לאחור. טנקי הפלוגה ניסו לתפוס עמדות ירי טובות אולם היו בנחיתות מול הכוח הסורי המחופר וטנקים נוספים החלו להיפגע. 10 חיילים נוספים נהרגו בהיתקלות זו והפלוגה נאלצה לסגת.

פלוגה ב' נעה מצפון לפלוגה א' ונתקלה בהתנגדות קלה. כשהתקרבה לכפר נסג' זיהתה את הכוח הסורי המחופר שפגע קודם לכן בפלוגה א' והחלה לירות עליו מן האגף. הכוח הסורי נפגע ונטש את המקום. הטנקים ואנשי הצוות שנותרו מכוח נתי נעצרו במקומם עד להגעתו של הסמג"ד, עמרי נגב, אשר קיבל את הפיקוד על הכוח המוקטן (שבעה טנקים) משלב זה ועד לסיום המלחמה. שני הגדודים האחרים של חטיבה 679 המשיכו במתקפה, השלימו את כיבוש כפר נסג' ותל קורין עד הצהריים, ונפרסו לתדלוק וחימוש.

בעת פריסת החטיבה להתארגנות זוהה מדרום כוח עיראקי גדול הנע צפונה. היו אלה שני גדודים מתוך חיל המשלוח העיראקי. הפלוגה שנותרה מכוח נתי תפסה עמדות על תל ענתר ויחד עם שאר כוחות חטיבה 679 לחמה בכוח העיראקי אשר לא היה מוכן לקרב. כמה עשרות טנקים עיראקיים נפגעו ועד שעות הערב נסוגו העיראקים חזרה דרומה. בלילה הוחלט להסיג את החטיבה צפונה אל חניון לילה מאובטח יותר לצורך חימוש, תדלוק ותיקון תקלות.

ב-13 באוקטובר לחם כוח נתי יחד עם חטיבה 679, אשר תקפה דרומה וכבשה מחדש את כפר נסג' והתילים באזור, מלבד תל ענתר. ב-15 באוקטובר השתתף הכוח בכיבוש תל ענתר. התל נכבש בהתקפה משולבת, כאשר חטיבה 679, וטנקי כוח נתי בתוכה, נעים אל התל מצפון, בעוד חטיבה 9 תוקפת ממערב. לאחר קרב, נסוגו הכוחות הסורים אשר הגנו על התל וחטיבה 9 תפסה אותו.

פלוגה ג' לחמה עם חטיבה 179 במובלעת עד ה-14 באוקטובר, אז הופנתה חטיבה 179 לגזרת סיני, והפלוגה הועברה לפיקודה של חטיבה 9. ב-17 באוקטובר יצאה חטיבה 679 להתארגנות מחוץ למובלעת ושארית כוח נתי עבר גם כן לחטיבה 9.

ב-19 באוקטובר החלה ההתקפה הסורית המשולבת האחרונה במלחמה. כוחות סורים, יחד עם דיוויזיה עיראקית וחטיבת שריון ירדנית תקפו את כוחות צה"ל בדרום המובלעת. טנקי כוח נתי, יחד עם גדוד מחטיבה 9, תפסו עמדות על תל ענתר והגנו עליו מפני הכוחות הסורים והעיראקים. בסופו של קרב שריון בטווחים של פחות מ-1,000 מטרים נסוגו הכוחות התוקפים.

מספר ימים לאחר הפסקת האש חזר כוח נתי לפיקודה של חטיבה 679 ויצא מהמובלעת, לראשונה מאז הוקם, להתארגנות של מספר ימים ברמת הגולן. ב-4 בנובמבר חזר הכוח, יחד עם חטיבה 679, למובלעת ותפס את הקו באזור צבצבה (מצפון לכפר נסג').

ב-3 בדצמבר פורק הכוח לאחר כחודשיים של פעילות. מתנדבי חו"ל שוחררו משירות וחיילי הסדיר חזרו ליחידותיהם. שאר אנשי המילואים, כמו גם טנקי הגדוד, נקלטו בגדוד 266 של חטיבה 179 והמשיכו לשרת במובלעת עד תום מלחמת ההתשה במובלעת הסורית במאי 1974.

בקרבות במובלעת הסורית איבד הגדוד 22 לוחמים, מרביתם במסגרת הקרב באזור כפר נסג'-תל קורין ב-12 באוקטובר.

הנצחה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 2016 נחנכה ברמת הגולן אנדרטה לכוח נתי. האנדרטה ממוקמת מכ-100 מטרים מצפון לתצפית קוניטרה ומשקיפה על האזור שבו נלחם הכוח.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]