מבצע כותונת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מבצע כותונת
מערכה: מלחמת יום הכיפורים
ממורכז
מסוק יסעור
תאריך התחלה: 12 באוקטובר 1973
תאריך סיום: 12 באוקטובר 1973
משך הסכסוך: יום
מקום: קטייפה, סוריה
תוצאה: המשימה בוצעה במלואה
הצדדים הלוחמים

ישראלFlag of Israel.svg ישראל

מצרים 1972Flag of Egypt (1972-1984).svg סוריה

מפקדים

?

כוחות

כוחות חי"ר סוריים

אבידות

אין

הושמד גשר ומספר מובילי טנקים, וכן נהרגו מספר חיילים סורים.

מבצע כותונת היה מבצע צבאי של סיירת צנחנים במלחמת יום הכיפורים שנערך בעומק סוריה.

ב-12 באוקטובר 1973, ביומה השישי של מלחמת יום הכיפורים, יצא כוח בפיקודו של מפקד הסיירת, רס"ן שאול מופז, למבצע הריסת גשר באזור משולש הגבולות סוריה-עיראק-ירדן, במטרה לשבש את אספקת אמצעי לחימה שנעה עליו וכן לשבש תגבורת של חיל משלוח עיראקי שהיה חשש שישלח לחזית הסורית.

מהלך המבצע[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות מידע על תגבורות של חיל המשלוח העיראקי לחזית הסורית יזם הקחצ"ר, תא"ל עמנואל שקד[1], פשיטה לפגיעה בשיירות התגבורת הללו. ב-11 באוקטובר הוקפצו לוחמי סיירת הצנחנים לתל נוף מהחזית המצרית שם נלחמו באזור ראס סודר. מפקד הסיירת נקרא אל בסיס הקריה וקיבל תדריך לקראת המבצע במקביל נערכו לוחמי הסיירת למבצע.

הלוחמים יצאו בליל שבת במסוק יסעור מטייסת דורסי הלילה לכיוון סייקל כ-250 ק"מ בעומק שטח סוריה. חרף תנאי הניווט הקשים עקב נופו החדגוני של המדבר, הונחתו הלוחמים במקום שיועד לכך בשעה 23:30. הלוחמים נחתו קרוב לכביש ולאחר צעידה קצרה אל הגשר, התמקמו. הלוחמים צפו בשיירות הנשק שנסעו בזוגות במרווחי זמן גדולים, דבר שהיקשה על הפגיעה בהן. לוחמי הסיירת פגעו במספר מובילי טנקים ופוצצו את הגשר בחומר נפץ במשקל של כ-200 ק"ג, תוך הפתעה מוחלטת של הכוחות שנעו על הגשר. בסיום המבצע שבו הלוחמים בשלום לשטח ישראל במסוק יסעור אחר שנשלח לאספם. במהלך כל הפעולה ועד לחזרת הסיירת לבסיסה לא הייתה כל התנגדות סורית. מפקד סיירת הצנחנים, שאול מופז, סיפר לימים כי-

ביצענו שם מארב למובילי הטנקים. הביצוע שלנו היה מוצלח מאוד, וחיל האוויר השמיד את השיירה. בעקבות המבצע, התגבורת לחזית הסורית צומצמה משמעותית.

– לילך שובל, המובחרים, ישראל היום, ‏ 23 בספטמבר 2011

השמדת הגשר מנעה את אפשרות המעבר של חיל המשלוח העיראקי, אשר מנה 16,000 חיילים ו-250 טנקים, ועיכבה את הגעתו לחזית ברמת הגולן‏[2]. לאור הצלחת המבצע‏[3] יצאו לוחמי הסיירת בלילה למחרת למבצע נוסף בשם מבצע דוידקה בעורף הסורי באזור קטייפה.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

מעוזיה סגל, עדויות מגובה החול – קרב הצנחנים בחווה הסינית, הוצאת מודן, 2007, עמודים 337-344.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ חנוך ברטוב, דדו - 48 שנה ועוד 20 יום, ספרית מעריב, (1978, 2004), עמוד 507, עמנואל שקד: "הגענו לשם, ללב המדבר, והכוח התקרב אל הכביש ושם מארב. הגיעה אורחה קטנה- כמה נושאי טנקים, כמה משאיות, כמה ג'יפים. כל האורחה נפגעה- והכוח התפנה וחזר בשלום הביתה. איזה אושר היה במטה הכללי! סוף סוף משהו הלך!...".
  2. ^ קנת שטיין, "מדינאות אמיצה", הוצאת משרד הביטחון, 2003, עמוד 106.
  3. ^ אורי דרומי, הכתובת הראשונה של האלמנות והיתומים, הארץ, ‏.
Merkava3dKasag001.jpg ערך זה הוא קצרמר בנושא צה"ל. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.