מבצע קלשון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף מבצע קילשון)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מבצע קלשון הוא מבצע שהוציאו לפועל כוחות יהודיים מחטיבת עציוני של ההגנה ומהאצ"ל ב-14 במאי 1948. לפי פקודת המבצע, מטרתו הייתה "לשמור על השטח היהודי של ירושלים ... בפני חדירת כוחות ובמיוחד כוחות ממוכנים ומשוריינים של צבאות ארצות ערב הסדירים".[1]. בפרט, מטרת המבצע הייתה להשתלט על השטחים שהיו בשליטת הבריטים ושאותם עמדו לעזוב עם סיום המנדט הבריטי. המבצע הוכתר בהצלחה.

תיאור המבצע[עריכת קוד מקור | עריכה]

המבצע כונה 'קלשון' על שום שתוכנן עם שלוש זרועות. במבצע תוכננה השתלטות על שלושה אזורים - בצפון - כיבוש שייח' ג'ראח הערבית, המושבה האמריקאית, ובית הספר לשוטרים. במרכז העיר - השתלטות על מתחם בווינגראד, מנזר נוטרדם, בנייני ימק"א ומלון המלך דוד, ובדרום - השכונות טלביה, המושבה הגרמנית, המושבה היוונית, אבו תור, בקעה, תלפיות, תחנת הרכבת ובניין המדפיס הממשלתי.[1]

בחצות יום שישי, 14 במאי, הבריטים הכריזו על סיומו של המשטר הצבאי והאזרחי בירושלים. בבוקר הם פינו את העיר בשתי שיירות, אחת פנתה לצפון לכיוון חיפה והשנייה לדרום לכיוון בית לחם. הבריטים מסרו לכוחות היהודים את לוח הזמנים של הפינוי הבריטי מראש ויכלו להוציא את המבצע לפועל מיד לאחר מכן.

מתחם הבווינגראד (מתחם השלטון הבריטי ששכן במגרש הרוסים) נכבש ללא קרב בעקבות התיאום המוקדם של ההגנה עם הבריטים. תיאום זה כלל שיחת טלפון מהמפקד הצבאי של העיר שהודיע לקצין הקשר של ההגנה, על פינוי חייליו, ובירך אותו.[1] הקרב העיקרי בגזרת מרכז העיר התחולל בסביבות מנזר נוטרדם. בחלק הדרומי בוצעה ההשתלטות על השכונות השונות כמתוכנן וגדוד מוריה של חטיבת 'עציוני' הגיע עד שכונת דיר אבו תור, שנותרה חצויה. הקשר עם שכונת ימין משה, שהייתה מנותקת, התחדש.

במהלך כיבוש האתרים התרחשו מעשי ביזה רבים ונכסים ערביים הושחתו בידי לוחמים ואזרחים יהודים. ולטר איתן ביקר בבית שנבזז בשכונת בקעה, והעיד כי "כל חדר וחדר בבית הושחת כליל...זו לא הייתה רק שאלה של גניבה פשוטה אלא של הרס מכוון וחסר פשר...".[1]

אחרית דבר[עריכת קוד מקור | עריכה]

השכונות בדרום העיר ובמרכזה עברו לאחר מלחמת העצמאות לרשות ישראל. לעומת זאת, בהמשך חודש מאי, הלגיון הערבי הצליח לכבוש מידי ישראל את השטח שנתפס בזרועו הצפונית של ה'קלשון'. זה נשאר בתחומי ממלכת ירדן עד 1967, ונכבש מחדש בידי צה"ל בקרבות קשים מאד במלחמת ששת הימים.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1.0 1.1 1.2 1.3 בני מוריס, 1948 המלחמה הערבית-ישראלית הראשונה, עמוד 185