סאלח טריף

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סאלח טריף
אין תמונה חופשית
תאריך לידה 9 בפברואר 1954 (בן 61)
חבר הכנסת
ממשלות 29
כנסות 12 - 16
סיעה המערך, מפלגת העבודה, ישראל אחת, עבודה-מימד,
העבודה-מימד-עם אחד
תפקידים בולטים

סאלח טריףערבית: صالح طريف; תעתיק מדויק: צאלח טריף; נולד ב-9 בפברואר 1954 בג'וליס) הוא איש ציבור בן העדה הדרוזית, שכיהן בעבר כשר וכחבר הכנסת והיה השר הלא-יהודי הראשון שכיהן בממשלות ישראל‏[1]. דודו הוא השייח' אמין טריף, שהיה מנהיגה הרוחני של העדה הדרוזית במשך שנים רבות, ובן דודו, שייח' מוואפק טריף, הוא המנהיג הרוחני של העדה כיום.

השתחרר מצה"ל בדרגת סרן, לאחר מכן קיבל תואר ראשון מאוניברסיטת חיפה, והיה ראש המועצה המקומית ג'וליס.

לראשונה נכנס לכנסת במושב ה-12, בתור חבר הכנסת מטעם מפלגת העבודה. בממשלת שרון כיהן כשר בלי תיק הממונה על המגזר הערבי, וכשר לענייני מיעוטים במשרד ראש הממשלה. כך, היה לשר הלא-יהודי הראשון בישראל. בעקבות ההחלטה להעמידו לדין באשמת שוחד, מרמה והפרת אמונים, נאלץ להתפטר מהממשלה בינואר 2002. בבחירות לכנסת ה-16 לא הוצב ברשימת מפלגתו במקום אשר איפשר לו להיכנס לכנסת.

בשלהי הכנסת ה-16 חזר טריף לכהן כחבר כנסת במקום עמרם מצנע, שהתפטר. טריף סירב להישבע אמונים, כל עוד לא הסתיימו ההליכים המשפטיים נגדו, אולם נקבע כי אין בכך כדי למנוע ממנו מלכהן. טריף עצמו התפטר כעבור חודשיים, ופינה את מקומו לרונן צור.

עם התפטרותו מממשלת שרון, ביקש טריף מוועדת הכנסת להסיר את חסינותו. הוא עמד לדין בבית משפט השלום בראשון לציון, ובאפריל 2004 הורשע במתן שוחד, במרמה ובהפרת אמונים, ונגזרו עליו 6 חודשי עבודות שירות, קנס בסך 25,000 ש"ח ו-18 חודשי מאסר על תנאי‏‏‏[2]. ערעורו לבית המשפט המחוזי נדחה‏‏‏[3].

טריף נחשב עד היום כאחד המנהיגים הפוליטיים החזקים במגזר הדרוזי. בבחירות הפנימיות שנערכו במפלגת העבודה ב-2011 תמך בסיבוב הראשון במועמדותו של יצחק הרצוג ובסיבוב השני במועמדותה של שלי יחימוביץ.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ מזל מועלם, השר הלא-יהודי הראשון, באתר הארץ, 3 במרץ 2001
  2. ^ ‏פ (ראשון לציון) 1730/02 מדינת ישראל נגד סאלח טריף, ניתן ב-29 באפריל 2004‏
  3. ^ ‏עפ (ת"א) 71700/04 סאלח טריף נגד מדינת ישראל, ניתן ב-22 בינואר 2006‏


יושבי ראש ועדת הכנסת של הכנסת

יזהר הררידוד בר-רב-האיברוך אזניהחיים יוסף צדוקדבורה נצרחיים יוסף צדוקברוך אזניהארי אנקוריוןישראל ישעיהו-שרעביארי אנקוריוןיצחק ברמןמשה מרוןאיתן לבנירפאל אדרימיכאל רייסרחיים קורפואלי גולדשמידטחגי מירוםרפאל פנחסיסאלח טריףיוסי כץרוני בר-אוןדניאל בנלולורוחמה אברהם בלילאדוד טליעקב מרגיזאב אלקיןיריב לוין