יואב קיש

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
יואב קיש
Yoav kish.jpg
תאריך לידה 6 בדצמבר 1968 (בן 48)
תאריך לידה עברי ט"ו בכסלו ה'תשכ"ט
כנסות 20
סיעה הליכוד
תפקידים בולטים
עיסוק קודם טייס קרב

יואב קיש (נולד ב-6 בדצמבר 1968) הוא יו"ר ועדת הכנסת וחבר הכנסת העשרים מטעם מפלגת הליכוד. שירת כטייס קרב במילואים בחיל האוויר, בדרגת סגן אלוף. שימש כטייס בצי מטוסי בואינג 777 בחברת אל על, עד הצטרפותו לפוליטיקה.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיש נולד וגדל בתל אביב. למד בבית הספר להנדסאים ברמת אביב ולאחר לימודיו התגייס לצה"ל וב-1988 סיים קורס טיס בחיל האוויר. מאז ועד 2016, עת שוחרר מהשירות עקב כהונתו בכנסת, שירת בקבע ואחר כך במילואים כטייס קרב (מטוסי F-16ׂ) והגיע עד לדרגת סא"ל (מיל.). בעל תואר שני במנהל עסקים מאוניברסיטת INSEAD שבפונטנבלו, צרפת.

קיש הוא נכדו של בריגדיר גנרל פרדריק קיש, מנהיג ציוני ומפקד כוחות ההנדסה הבריטיים בצפון אפריקה במלחמת העולם השנייה. אביו של קיש, סא"ל במילואים מיכאל (מייק) קיש, שירת במלחמת יום הכיפורים כקצין ההנדסה של פיקוד דרום. מצד אמו, אריאלה, הוא צאצא של הרב שמואל סלנט.

אב לארבעה ילדים. מתגורר ברמת גן.

פעילות פוליטית וחברתית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הצטרף כחבר לתנועת הליכוד בצעירותו. טרם היבחרו לכנסת היה ממובילי מחאת המילואימניקים לשוויון בנטל השירות הצבאי והאזרחי ושימש נציג הציבור בוועדה לקידום השוויון בנטל - ועדת פלסנר לעניין גיבוש חוק חלופי לחוק טל.[1] לקראת הבחירות לכנסת ה-19 התמודד על מקום ברשימת הליכוד במשבצת מחוז דן, אך משנבחר רק למקום השני במחוז, הוצב במקום לא ריאלי. לקראת הבחירות לכנסת העשרים התמודד שוב על משבצת מחוז דן ונבחר למקום ה-19 ברשימת הליכוד לכנסת[2].

ועדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

במאי 2016 נתמנה ליו"ר ועדת הכנסת.[3]

יו"ר ועדת המשנה לכח אדם ולמשאבי אנוש בצה"ל וכוחות הביטחון של וועדת החוץ והביטחון.

בנובמבר 2015 השעה אותו יו"ר סיעת הליכוד מכל פעילות בוועדות הכנסת, לאחר שנעדר מטעמי מצפון מההצבעה על תיקון לחוק הגיוס.

חקיקה

הצעת החוק הראשונה שהגיש קיש תומכת בהעלאת העסקתם של אנשים בעלי מוגבלויות בשירות הציבורי לשיעור של כ-5 אחוזים מכלל העובדים.

בנוסף פועל קיש בכנסת לטובת ביטול חוקים ורגולציה, בין היתר, ביטול חוק הספרים אשר עבר בקריאה שנייה ושלישית במאי 2016 ופקע בסוף אוגוסט 2016. במהלך כהונתו בכנסת הרים את הדגל המבקש להביא לשוויון בדיני הגירושין בישראל, במסגרת זו יזם חה"כ יואב קיש הצעת החוק המבקשת לבטל את חזקת הגיל הרך, לטובת מניעת מצב בו עובר הילד לחזקת האם באופן אוטומטי לאחר גירושין, כל זאת על מנת להביא לשוויון בדיני גירושין.

יוזם הצעת חוק ה"שתולים", המבקשת ליצור מנגנון המגדיר ארגון הזוכה למימונה של ישות זרה, כ"שתול" של אותה ישות. הצעת החוק, מציעה להטיל חובת דיווח על ה"שתולים" ואוסרת שיתופי פעולה בינם לבין משרדי ממשלה וצה"ל - זאת פרט למעט מקרים מסוימים, אשר ייקבעו על ידי שר המשפטים ומעניקה לגורמים המוסמכים ולציבור כלים להתמודדות עם כרסום הדמוקרטיה וקידום הדה־לגיטימציה הפנימית בישראל, הממומנים על ידי הישויות המדיניות הזרות[4]. הצעת החוק עוררה דיון סוער[5], במסגרתו החליטו אנשי תנועת הליכודניקים החדשים להסיר את תמיכתם בקיש.

בדצמבר 2015 העלה קיש הצעת חוק בנושא פיצוי עבור שירות מילואים לעצמאיים. הצעת החוק קוראת לשפר את מצבם של חיילי המילואים בעלי עסקים עצמאיים קטנים שנפגעים משמעותית יותר מכל משרת מילואים אחר. במסגרת החוק יתוגמלו אלו בתוספת של 25% לשכר יום המילואים אותו הם קיבלו עד כה.[6]

במרץ 2016 פורסם בספר החוקים תיקון חוק הגנת הצרכן, עליו חתום קיש ביחד עם חברי כנסת אחרים אשר אומר כי יש להעביר הודעה במסרון על סיום עסקה לתקופה קצובה של עד 21 ימים לפני תום מועד העסקה.

שדולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קיש מכהן כיו"ר שדולת הסטארט-אפ[7], כיו"ר שדולת ארץ-ישראל בכנסת[8], כיו"ר השדולה למען חברות הצמיחה הטכנולוגיות, כיו"ר השדולה לאחדות העם, וכיו"ר השדולה למען חיילות וחיילי צה"ל בסדיר ובמילואים.

קבוצות ידידות[עריכת קוד מקור | עריכה]

יו"ר קבוצת ידידות ישראל-בריטניה.

יו"ר קבוצת ידידות ישראל-גאורגיה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]