שיחה:נעמי שמר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

תוכן עניינים

לו יהי[עריכת קוד מקור]

משתמש אלמוני כתב את המילים הבאות: "השיר "לו יהי" נכתב קצת לפני מלחמת יום הכיפורים במקור ללחן של השיר של להקת החיפושיות - Let it be, אולם לאחר ששמע אותו בעלה של שמר, כאשר היא השמיעה אותו לזמרת חווה אלברשטיין, הוא אמר שיש לשנות את הלחן". גרסה זו לתולדות השיר שונה מהמופיע בגוף הערך. מי צודק? דוד שי 18:19, 2 ספט' 2004 (UTC)

אני כתבתי את זה. את הסיפור הזה שמעתי במספר תוכניות לזכרה של נעמי שמר לאחר מותה. אשמח אם מישהו נוסף יוכל לאשר או להכחיש. Eranb 18:26, 2 ספט' 2004 (UTC)
אני יכול. למרות שיש כאן מי שמבחינתם גוגל מוקצה מחמת מיאוס (ואף מציעים מיני הצעות כגון "מבחן גוגל ההפוך"...), אני דווקא מחבב אותו. מצאתי את זה בוואי-נט: [1].--[[משתמש:Roybb95|רועי | (שיחה) |]] 18:28, 2 ספט' 2004 (UTC)
כן, בדיוק! תודה! התוכל לשלב זאת בטקסט בבקשה? Eranb 18:34, 2 ספט' 2004 (UTC)
מדוע? הרי אין זה דף מוגן. אני אתן לך את הכבוד להוסיף את השורה לערך ;-) --[[משתמש:Roybb95|רועי | (שיחה) |]] 18:40, 2 ספט' 2004 (UTC)

תיקון טעות: מבחן גוגל ההפוך נעשה מתוך הערכה רבה לגוגל, בניגוד לרושם שנוצר אצל רועי. דוד שי 19:37, 2 ספט' 2004 (UTC)

סתם התלוצצתי... (: --[[משתמש:Roybb95|רועי | (שיחה) |]] 19:50, 2 ספט' 2004 (UTC)

רק כעת שמתי לב לדיון הזה. בגירסה האחרונה שאני ערכתי (אחת הראשונות בערך הזה) כתבתי את מה שאני יודע - שהאדם שביקש מנעמי שמר להלחין מחדש את "לו יהי" הינו גיל אלדמע ולא מרדכי הורוביץ. Eranb, האם אתה בטוח שדובר על בעלה ולא על אלדמע? --אייתלאדאר (שיחה) 14:42, 1 נוב' 2004 (UTC)

(בודק את האוזניים לרגע) משוכנע, חיי אוזניי! Eranb 15:54, 1 נוב' 2004 (UTC)

היכן נולדה נעמי שמר?[עריכת קוד מקור]

בס"ד נעמי שמר נולדה בקיבוץ כנרת. ליאתשיחה • (מישהי שאיכפת לה) 15:52, 5 במאי 2008 (IDT)

מלחמת עריכה[עריכת קוד מקור]

זה מה שזה בעצם, מלחמת עריכה, לא? צריך בוררות? (בטעות גלגלתי לגרסה של צ'ילי ואז תיקנתי) Harel 19:34, 3 אפר' 2005 (UTC)


תגיד לי מה לא בסדר בעריכה שלי ואז נדבר על זה. כל מה שכתבתי מילה במילה אמת, בגרסא הראשונה שלי ביטאתי דעה אבל בגרסאות מאז לא ביטאתי אותה. יש לך בעיה? אל תחפש מורה, זה לא יסודי פה תגיד מה לא בסדר Chili Pepper

הנה מה לא בסדר:
 • כתבת "נעמי שמר ידועה בהשמצותיה כלפי יהדות המזרח, ספרד וצפון אפריקה". זה קביעה חמורה מאוד שיש לתת לא הוכחות מוצקות. בצורתה הנוכחית היא פשוט השמצה, ולכן יפה עשו אלה שמחקו אותה.
 • כתבת "יש טוענים כי נעמי שמר היא לא המשוררת הלאומית, אלא העדתית של העדה האשכנזית בלבד". אינני יודע מי טוען כי נעמי שמר היא "המשוררת הלאומית", האחד והיחיד שמוכר לי עם תואר זה הוא חיים נחמן ביאליק. עוד פחות ברור לי מי מסתתר מאחורי הביטוי "יש הטוענים" במשפט זה. אם יש מישהו מוכר, שפרסם טענה זו בכתב עת כלשהו, תן כאן פרטים על פרסום זה. אי אפשר להשאיר טענה קשה מעין זו באמירה הכללית "יש טוענים". עליך להיות ספציפי ולומר: "בתאריך X, מר Y אמר כי ..."
 • להשכלתך הכללית: ב-19 השנים שקדמו לכתיבתו של ירושלים של זהב לא היו יהודים בעיר העתיקה. דוד שי 15:11, 5 אפר' 2005 (UTC)

תגובה אני שמעתי את התואר משוררת לאמית, זה לא תואר ממלכתי שמשרד התרבות נותן, אז יש עליו עוררין. אני שמעתי את הטענה (ואני מסכים איתה) מפיו של פרופסור באוניברסיטת בר-אילן, יעקב ידגר. במשך 19 שנות שלטון המשפחה ההאשמית היו יהודים בעיר העתיקה, אתה מוזמן לבדוק (אני לא זוכר איך קראו גם לחברי התנועה שאחרי ששת הימים הלכו ובכו לחוסיין שיכבוש חזרה את העיר), אבל זה לא משנה כי אני בספק אם נעמי שמר התכונה ל19 שנות שלטון ירדן. בירושלים היה ישוב ספרדי עתיק יומין עוד הרבה לפני עליה א', השכונה הראשונה מחוץ לחומות היתה "שכונת המוע'רבים" (ולא ימין-משה כמו שמלמדים במערכת החינוך המפלה שלנו). "כיכר השוק עומדת ריקה", נעמי שמר טענה כי התכונה לערבים, אולי כן כי מבחינתה יהדות ספרד הם ערבים לא?! כיכר השוק לא עמדה ריקה, גם לא מיהודים, בכיכר השוק שקקו חיים יהודיים במסחר, כנראה שהם לא היו יהודים בעיני המשוררת.

קשה לי להסתמך על עדות שמיעה, ואני מקווה שתמצא מקור כתוב כלשהו לדבריך. לצערי אין לי דרך לבדוק את טענתך על היהודים בעיר העתיקה בעת שהיתה בשלטון ירדן, אשמח אם תספק אסמכתא כתובה לטענה זו. נדמה לי שאתה מגזים במרירות הממלאת אותך ("מבחינתה יהדות ספרד הם ערבים לא?!"), והיא משבשת את שיקול דעתך. דרך אגב, את המושג "יהודים-ערבים" טבע פרופ' יהודה שנהב, ספרדי טהור. דוד שי 17:13, 5 אפר' 2005 (UTC)
זאת לא מלחמת עריכה. זה אוסף של שטויות. אני הגנתי על הערך. גילגמש שיחה 17:14, 5 אפר' 2005 (UTC)
Chili Pepper, ביקשתי ממך שלא לשנות את הערך עד שתשכנע אותנו. העובדה שכתבת את נימוקיך אינה אומרת ששיכנעת, ולכן העובדה ששינית את הערך חרף בקשתי ובקשת חמישה ויקיפדים אחרים היא גסות רוח. דוד שי 17:18, 5 אפר' 2005 (UTC)
כמה טעויות בדבריך:
 • לא היו יהודים בעיר העתיקה בזמן שלטון ירדן, הירדנים סילקו את הבודדים שנשארו, ישראל הפעילה לחצים רבים בנושא (בעיקר בשביל שיוכלו להתפלל בכותל) אבל ללא הועיל.
 • עקב הסיבה הנ"ל אפילו נטורי קרתא לא ביקשו מחוסיין לכבוש שוב פעם את העיר.
 • מישהו טען שלא היה יישוב יהודי לפני העלייה הראשונה!? בוודאי שמדובר בשטויות, אני מציע לך לשאול את נריה הרואה על כך, הוא ישמח לספר לך על הקראים שישבו שם עוד לפני הספרדים והאשכנזים.
 • אין ספק שנעמי שמר התעלמה בשיר מהערבים, אבל דווקא כיכר השוק היא כיכר השוק של הרובע היהודי שהיה הרוס לחלוטין.
 • שכונת המוגרבים האמורה היא שכונה ערבית, לא יהודית, אולי מתעלמים ממנה, אבל זה לא בגלל שמדובר במזרחיים. טרול רפאים 17:19, 5 אפר' 2005 (UTC)

מה אתה על טריפים? מוע'רב בה מהשם מע'רב אל-אקצה, מרוקו!!! השכונה קמה בעקבות עליה של יהדות מרוקו!!!

טרול רפאים, היא בכלל כתבה על כיכר השוק של פתח תקווה, שהיא באמת ריקה 24 שעות ביממה. נדב אבישי - שיחה 01:42, 24 בנובמבר 2008 (IST)

שכחת שיש גם ערבים במרוקו. חלק מהפלסטינים (אף אחד לא יודע בדיוק כמה) הגיעו ממרוקו במהלך המאתיים שנה האחרונות, חלקם הגדול בזמן הכיבוש המצרי. טרול רפאים 18:29, 5 אפר' 2005 (UTC)

הכרות עם בן השיח בדף שיחה זה - תיעוד למען ההיסטוריה[עריכת קוד מקור]

מתוך שיחת משתמשת מכובדת:

(הדובר Chili Pepper:)אל תאיימי עלי, לא מזיזים לי את הביצה השמאלית האיומים שלך.

מתוך שיחת משתמש Chili Pepper:

תגובתך ל(משתמשת נכבדה) ישנן שתי אפשרויות:

 1. תמחק את הניסוח שלך ותתנצל בפני (המשתמשת המכובדת).
 2. אני אחסום אותך בתוך 10 הדקות הבאות.

אתה מוזמן להחליט על דרך הפעולה המועדפת עליך (אני מכיר מפעילים שהיו פחות נחמדים אליך בנושא). (משתמש נכבד)


(הדובר Chili Pepper:)איך קוראים לך?

את הכינוי שלי ראיתי, מעבר לזה אני לא מוסר מידע, במיוחד לא לכאלו שעוד 5 דקות הולכים להיחסם. (משתמש נכבד)


(הדובר Chili Pepper:)חחח איזו התחרבנות יא מסכן... וואי בחיים שלי לא חלמתי שמישהו יתחרבן לי ככה ועוד באינטרנט חחחח שמע אני לא מותר אני הולך בלי רחמים לא כדאי לך לבוא עם תג "(משתמש נכבד)" למפגש בפסח, אני קרנף ואני מביא עוד כמה חברים שלי קרנפים. צפה דקירה.

עד כאן ציטוטים לצורך תיעוד למען ההיסטוריה (הסוגריים הם עריכה שלי). שלא נדע עוד כאלה

מלח השמים 18:35, 24 אפר' 2005 (UTC)

נ.ב. אני מוכן שימחקו את הודעתי כאן בהתאם לשיקול דעתכם. אך במקרה כזה אצפה שימחקו גם כל דברי המנאץ.

נעמי שמר היא פזמונאית ולא משוררת[עריכת קוד מקור]

נעמי שמר אמנם כתבה פזמונים איכותיים (בהם גם אזכורים למקורות היהודיים), אך פזמוניה אינם שירה ואין לכנותה כאן "משוררת" ויש להסיר את שמה מקטגורית המשוררים בפורטל "ישראל" ולצרפה לפזמונאים. גם היא כינתה את עצמה פזמונאית ולא משוררת. על כך כתב בעיתונות פרופ' גרשון שקד, שמי שמכנה את שמר משוררת עושה לה עוול כי אז צריך להשוות את פזמוניה לשירי ביאליק, יהודה עמיחי, נתן זך וכד' - והם אינם עומדים באותם הקריטריונים. כך מגמדים את דמותה של שמר במקום להגדילה כאחת מבכירות הפזמונאים. שירה היא בעלת רבדים רבים שיש לנתחם כדי לגלות את כוונת המשורר ואילו הטקסט בפזמונים ברור לקורא מהקריאה הראשונה. כך שיריה של שמר- איכותיים אך נגישים וברורים.

אבירם

הפרדת ירושלים של זהב[עריכת קוד מקור]

כמו שיש ערך לשיר אין לי ארץ אחרת ולא כתוב בו יותר, למה שלא יהיה ערך על השיר הזה שהוא כמו המנון שני למדינת ישראל. מה דעתכם? H2O 15:24, 29 אוגוסט 2005 (UTC)

עוד על האשמות הפלאגיאט של נעמי שמר, הלחן והמלים[עריכת קוד מקור]

בהמשך לשיחתכם על ירושלים של זהב, ראו בבקשה מה שהובא במקום אחר:http://www.literatura.co.il/website/index.asp?id=11955 מכתבו של אליהו הכהן לאהוד בן עזר בעניין האשמת הפלאגיאט. וכן ראו בבקשה כאן: http://www.literatura.co.il/website/index.asp?id=11999 שיריו של המשורר והשגריר ויסנטה חאורי, שתורגמו בידי פנינה נוה. אני בטוח שהכהן צודק, אבל בשל העניין הציבורי צריך לדעתי להעיר על כך.Alosha38 05:13, 30 אוגוסט 2005 (UTC)

ניסוח[עריכת קוד מקור]

אפשר לכתוב "מהגדולות בפזמונאי ובפזמונאיות ישראל? קקון 14:55, 2 אפריל 2006 (UTC)


Can you write in Hebrew words this text?

Mehashèsh umehashèva

Alef-bet, alef-bet

Metsayerìm bagìv vatsèva

Alef-bet alef-bet

Veyotsòt mechòl machnàym

Alef alef-bet

Otiòt essrìm ushtàyim

Alef-bet

Thank you!!!

This is a part of song text from Naomi Shemer.


You had some errors, but here is the translation:

בני השש ובני השבע,
אלף-בית, אלף-בית,
מציירים בגיר וצבע,
אלף-בית, אלף-בית,
ויוצאות במחול מחניים,
אלף-בית, אלף-בית,
אותיות עשרים ושתיים,
אלף-בית. ‏odedee שיחה 21:33, 22 בינואר 2007 (IST)

מאמרו החריף של דן מירון נגדה[עריכת קוד מקור]

הבאתי כאן את מראה המקום למאמרו החריף נגדה, אולי הכי חריף שפורסם נגדה, של דן מירון. בינתיים זרמו מים רבים בנהר ההדסון, מירון התפרסם שם ובארץ גם בשל דברים אחרים, לא חיוביים בלשון המעטה, ואולי מירון שינה או ריכך את השקפותיו?Alosha38 08:24, 23 ביוני 2007 (IDT)

מדף המועמדים להמלצה[עריכת קוד מקור]

הועבר מרשימת ההמתנה. ירוןשיחה 21:38, 12 באפריל 2008 (IDT)

לא אני כתבתי. קראתי אותו עכשיו והוא נראה לי ממש טוב. דרור - שיחה 16:50, 10 במרץ 2008 (IST) XD... "לא אני כתבתי, אבל בכל זאת זה ערך טוב... מוזר... נוי - שיחה 17:12, 10 במרץ 2008 (IST)

במבט ראשון נראה כי הוא אכן מקיף למדי, אך חסרה התיחסות ללא מעט שירים:
  • שירי ילדים - "אורחים לקיץ", "אחותי רוחמה", "ארבעה אחים", "בית חלומותי", "בראש השנה", "מיכאל" של מרים ילן-שטקליס (זכה למספר לחנים, אך נראה ששלה הכי מוכר), "שלום כיתה א'" (לא להתבלבל עם זה של אהוד מנור, גם לה יש שיר בשם הזה), "שנים עשר ירחים"
  • תרגומים - "אהבה בת עשרים", "אל תלכי מכאן", "לא אבקש את ידך", "מרגו", "פרח בדמות פרה", "שיר סיום".
  • להקות צבאיות - "אחרי השקיעה בשדה", "היי טירילי", "וזוהי רק ההתחלה", "ולס להגנת הצומח", "זהירות בונים כאן", "זמר לגדעון", "כד הקמח", "מה אמרו", "מחבואים" ("חפש אותי")
  • וגם "אין דבר", "אין לי רגע דל", "אסיף", "בשדות בית לחם", "דיוקן אמי", "האורח", "החגיגה נגמרת", "החייל שלי חזר", "התחדשות", "חבלי משיח", "ירושלים של ברזל" (גם ראוי לאזכור, לא?), "יש לי חג", "לא תנצחו אותי", "ליל אמש", "סימן שעוד לא הגענו", "סימני דרך", "ספירת מלאי", "על נהרות בבל", "שיר השוק", "שלג על עירי" ("פירות חמישה עשר"), "תלבשי לבן".

חוץ מזה, יש כאן פוטנציאל לא קטן.מור שמש - שיחה 18:12, 10 במרץ 2008 (IST)

אני לא בטוח שצריך להזכיר את כל שיריה בערך. את ירושלים של ברזל מאזכרים בערך ירושלים של זהב ושם מקום האיזכור. דרור - שיחה 18:38, 10 במרץ 2008 (IST)
בטח שלא את כל שיריה, אבל לפחות את המוכרים ביותר. מור שמש - שיחה 18:39, 10 במרץ 2008 (IST)

ערך דל למדי במספר סוגיות חשובות, ללא הסבר על חיי האישיים, מאפייני שירתה, שמר כמלחינה ומורשתה. ערך סביר +, אבל לא מומלץ. נוי - שיחה 11:06, 15 במרץ 2008 (IST)

ערך מענין. בפיסקה "ממלחמת ששת הימים ועד מלחמת יום הכיפורים" ישנה המילה "העוסק במיופיפי החברה הגבוהה" - האם זו מילה תקנית? בפיסקה "מאמצע שנות השבעים ואילך" "אשר מטבעם מזדמרים בפי כל בזכות איכותם השירית והמוזיקלית" - האם כך נכתב במקור? --Yoavd - שיחה 16:29, 20 במרץ 2008 (IST)

האם יש מתנדב בקהל (רעיונות למתנדבים גם כן יתקבלו בברכה) שמוכן לטפל בהערות ולהשלים את החוסרים בהתאם להערות? ירוןשיחה 04:31, 5 באפריל 2008 (IDT)

לאור היעדר היענות, הסרתי את הערך מרשימת ההמתנה. אם יבוא מישהו לשפרו בהתאם להערות ולהרחיבו, תבוא עליו הברכה (וכמובן שניתן ורצוי להעלות את הערך מחדש). בברכה, ירוןשיחה 21:39, 12 באפריל 2008 (IDT)

שאלה[עריכת קוד מקור]

בס"ד האם צריך להוסיף מידע על ה-DVD שהוציאה לזיכרה רשות השידור? אם כן, אז תגידו לי בבקשה ואוסיף. ליאתשיחה • (מישהי שאיכפת לה) 15:54, 5 במאי 2008 (IDT)

לדעתי אין מקום לדיסק כי זאת פרסומת. סקרלטשיחה 15:56, 5 במאי 2008 (IDT)
בס"ד או.קיי תודה ליאתשיחה • (מישהי שאיכפת לה) 15:58, 5 במאי 2008 (IDT)

פזמונאית או משוררת?[עריכת קוד מקור]

ברור שביליק וטשרנכובסקי הם משוררים ולעומתם אוהד פישוף ואביב גפן הם פזמונאים. אולם, יש יוצרים שהם איפה שהוא באמצע הדרך, כמו שמר, מאיר אריאל ויונתן גפן. אפשר לתת לשמר להנות משני התארים, במיוחד לאור העובדה שהיא הייתה חברת האקדמיה ללשון העברית וששיריה מוצגים פעמים רבות כדוגמא לעברית יפה.Eddau - שיחה 22:42, 20 באוקטובר 2008 (IST)

מסכים. זה ששיר מקבל לחן לא פוסל אותו מלהיות שיר משוררי. נעמי שמר, באיכויותיה המילוליות, הייתה גם משוררת. בברכה, MathKnight הגותי 22:44, 20 באוקטובר 2008 (IST)
אני מניח שאתה מתכוון פזמונאית או משוררת, אבל אם כבר, אשמח לדעת מדוע נמחקה הגדרתה כזמרת (וגם הקטגוריות של זמרים ישראלים וזמרים השרים בעברית). מור שמש - שיחה 22:55, 20 באוקטובר 2008 (IST)
נעמי שמר אינה זמרת ואינה משוררת, או שעלינו לתקן את הרשום בערכים הללו. כשיצחק מרדכי שר בטלוויזיה בפריים טיים את "שבחי ציון", זה לא הפך אותו לזמר, וגם העובדה שטוביה צפיר הוציא כמה וכמה קלטות וידיאו עם שירי ילדים והשתתף במחזות זמר לא הופכת אותו לזמר. זמר הוא אדם שעיסוקו העיקרי הוא שירה - ושמר לא היתה כזו. אותו דבר לגבי "משוררת". אם נעמי שמר היא משוררת, אזי אין שום הבדל בין "משורר" ל"פיזמונאי", ואם בשפה העברית יש שתי מילים שונות, אז כנראה שצריך שיהיה בהן שימוש שונה. אם נעמי שמר משוררת אז מיהו "פיזמונאי" בלבד? אהוד מנור? עלי מוהר? שמרית אור? כולם בסופו של דבר כתבו שירים, כולם הוציאו ספרים של מיטב פזמוניהם. רק מה, בניגוד לספרי משוררים, בכל ספריה של נעמי שמר יש גם תווים. עמית - שיחה - האלבומים 10:21, 21 באוקטובר 2008 (IST)
בוודאי שהיא הייתה פזמונאית ולא משוררת. יש קונספציה שלהיות משורר משמע לכתוב מילים טובות, אבל לא כן הוא. זה לא שפזמונאי מאד טוב מקבל העלאת דרגה למשורר. יכול הרי להיות אדם שכותב שירה גרועה כל חייו, אז מה הוא יהפוך לפזמונאי למרות שאין לחן לשיריו? זה אבסורד. מלבד זאת, זה לא מקומנו לשפוט ששיריה יותר טובים משיריהם של אביב גפן ואוהד פישוף, אם נגדיר אותה משוררת ואתום פזמונאים בגלל שהשירה שלה יותר יפה, אנחנו לוקחים את הNPOV וזורקים אותו לכל הרוחות. נינצ'ה - שיחה 11:12, 21 באוקטובר 2008 (IST)
האם זה באמת חשוב איזה תוית מדביקים לה? אני חושב שנעמי היתה מגדירה את עצמה כפזמונאית מצד שני, לדעתי המילה פזמונאי הומצאה כדי שיהיה תואר להדביק לאנשים שכותבים שירים שאינם נחשבים מספיק טובים כדי להיקרא שירה. מאידך הרבה אנשים כותבים שירה חרא, ולנעמי שמר יש שירים רבים שהתואר שירה יאה להם, חורשת האקליפטוס, היא הדוגמא הראשונה שעולה לי לראש. טוקיוני 13:24, 21 באוקטובר 2008 (IST)
אם כך, יש לי הצעה יותר אבסורדית משלך: מי אנחנו שנשפוט. מי אנחנו שנומר שהמילים של אלטרמן מוצלחות יותר מאלה של שלמה ארצי או מקטע אקראי של דפי זהב. בואו ונוריד את כל התארים הקשורים בכתיבה. בואו ונמחוק את כל קטגוריות הסופרים והמשוררים ונכתיר את כולם בתואר "קלדנים". אפשר גם לבטל את ההבחנה בין בדחנים לבין מדקלמים. מי אנחנו שנקבע שמשהו מצחיק. נכון שזו הצעה אבסורדית לחלוטין? אין ברירה. צריך להכיר בעובדה שחלק מיצירותיה של שמר הן שירה וחלק הן פזמונאות.Eddau - שיחה 14:29, 21 באוקטובר 2008 (IST)
הטענה שמי שהלחינו רבים מכתביו חייב להיות פזמונאי ולא משורר, היא טענה בעייתית. לפי טענה זו, נתן זך ונתן יונתן הם פזמונאים.Eddau - שיחה 22:04, 21 באוקטובר 2008 (IST)

מה שאתם עושים פה זה התעללות בשפה. כפי שציינתי מעלה, יש סיבה מדוע קיימות מילים נפרדות "פזמונאי" ו"משורר". המילה "פיזמונאי" נגזרה מהמילה "פיזמון". פיזמון הוא שיר שיש לו מנגינה. משורר כותב שירה. מלחין מלחין מנגינות. פזמונאי כותב שירים ומלחין להם מנגינות. האם מישהו פה יכול להצביע על שיר שנעמי שמר כתבה ושאין לו מנגינה? על ספר שירה שהיא הוציאה? שמר כתבה רק פזמונים ושום שירה. אם אנחנו מגדירים אותה "משוררת" אנחנו מתעלמים מהעובדות היבשות, וזוהי כתיבה לא נייטרלית בעליל. הגדרת שמר כמשוררת היא סופרלטיב מובהק ומכוון ואל לנו ליפול בבור הזה. עמית - שיחה - האלבומים 19:48, 11 בנובמבר 2008 (IST)

כבר ענו לך על זה. הפסק לחזור על עצמך.Eddau - שיחה 20:02, 11 בנובמבר 2008 (IST)
נעמי שמר הייתה פזמונאית נהדרת שגרמה בפזמוניה אושר לרבים. לא ברור לי מדוע לאות הוקרה רוצים למנות אותה למשוררת ולא לטייסת או לאתלטית. להבדיל מנתן זך, למשל, שכתב שירה ולאחר מכן היו כאלה שהחליטו להלחין אותה, נעמי שמר הייתה תכליתית מאוד בכתיבתה, וכתבה מלכתחילה טקסטים שנועדו להלחנה, ולעתים אף קדם הלחן לטקסט. כתיבה כזו היא באופן ברור כתיבה של פזמונים, והעוסק בה הוא פזמונאי. משוררים אפשר לקבל שניים בשקל, אבל פזמונאים טובים, כאלה שמסוגלים לכתוב פזמון שיושר בפי כל, כאלה יש מעט מאוד, ממש יחידי סגולה, ושמר נמנית עמהם, אין סיבה לראות בכך פחיתות כבוד. דרך אגב, לביאליק יש ספר בשם "שירים ופזמונות לילדים", שמשמו נובע ששני מסלולי הכתיבה היו נאים בעיניו. דוד שי - שיחה 23:44, 11 בנובמבר 2008 (IST)
זה לא עניין של כבוד, לא עניין של נדירות ולא עניין של לחן. הנקודה היא שפזמונאות היא בידור ושירה היא אומנות. לגבי ה-"שנים בשקל" או ה-"מושר בפי כל", זה לא רלוונטי. יש פזמונאים עילגים ומשוררים עילגים בהמונים. פזמונאים מוצלחים כמו משוררים מוצלחים קשה באמת למצוא, אבל זה לא רלוונטי. בלי קשר לרהיטות השפה שלה ובלי קשר להתאמה ללחן או לפופולריות או לכבוד או להערכה כללית, לחלק מהיצירות של שמר יש עומק אומנותי רב שכולל משמעויות שנסתרות במבט ראשון ולחלק אין. לכן חלק מיצירותיה הן אומנותיות וחלק בידוריות. זה הכל.Eddau - שיחה 00:08, 12 בנובמבר 2008 (IST)
כן, יש פזמונים עמוקים מני ים, אבל אם הם נכתבו מלכתחילה לשם הלחנה, הם פזמונים, והכותבת אותם היא פזמונאית. כאשר תציג יצירה אחת של שמר, עמוקה או שטחית, שנכתבה שלא לשם הלחנה, או שנכתבה לשם פרסום בכתב עת לשירה, נוכל להתחיל לדון בשאלת היותה משוררת. לפי מצב העובדות הנמצאות לפנינו כעת, זהו דיון מיותר שמבוסס על הערכה סובייקטיבית ("לחלק מהיצירות של שמר יש עומק אומנותי רב"). דוד שי - שיחה 07:27, 12 בנובמבר 2008 (IST)

היא כן זמרת[עריכת קוד מקור]

בערך זמר כתוב: "זמר הוא אדם המשתמש בקולו כדי ליצור מוזיקה, בין אם הוא מופיע מול קהל ובין אם הוא מקליט את עצמו לצורך הפצת שיריו. לרוב, שירה מיוחסת למלודיה המבוצעת על ידי הקול, זו יכולה להיות מלודיה לירית או מלודיה ווקלית. סולן הוא הזמר אשר שר את המלודיה הראשית בשיר (לירית או ווקלית), זאת בניגוד ל"זמר רקע" או "זמר ליווי" אשר שר את המלודיה המשנית..."

בקיצור, הטענה שמי שזימרה היא פרנסה שניה עבורו אינו זמר, היא טענה מגוכחת. נעמי שמר, אביהו מדינה ודורי בן זאב הם אחלה זמרים שבעולם.Eddau - שיחה 22:01, 21 באוקטובר 2008 (IST)

מפעל חייה[עריכת קוד מקור]

לאור מה שנכתב ברשימת ההמתנה, קראתי את הערך שוב, ואני חושב שהערך כתוב היטב ובהחלט ראוי להיות מומלץ. מצד שני אני חושב שיכול לתרום מעוד לערך פרק המסכם את מפעל חייה. נכון שסיקור מפעל חייה מתואר ומשולב בתוך קורות חייה, אבל, לדעתי היה טוב אם היה פרק שמסכם את פועלה ותרומתה לתרבות העברית. בשבילי כקורא הפרק המעניין ביותר לקרוא היה הפרק על השיר 'ירושלים של זהב', ובאופן זה צריך, לדעתי, להיות כתוב הפרק על מפעל חייה. פרק המסכם את תרומתה לזמר העברי, מדבר על הגיוון של שיריה, וכן על הקוים המאפיינים אותה, מאילו דברים היא הושפעה ועל אילו דברים היא השפיעה. אפשר לשאוב השראה וציטוטים אולי מתוך פרס הישראל שהיא קיבלה.

אגב אני לא מתכוון בכך לניתוח ספרותי פלצני של שיריה. נכון שנעמי שמר כמו אהוד מנור, נחשבת לפזמונאית ולא למשוררת, ולכן שיריה אינם נלמדים בתוכנית הלימודים בבית ספר. למרות זאת לדעתי נעמי, כמו גם אהוד מנור, השפיע על התרבות לא פחות ואף יותר מרבים מהבכירים במשוררינו.

שוב דברי אינם דרישה, ואני חושב שהערך כמושהוא היום הוא משובח וראוי. טוקיוני 13:24, 21 באוקטובר 2008 (IST)

מרשימת ההמתנה[עריכת קוד מקור]

היה כבר מועמד, לא התקיים שום דיון שהוא. לדעתי ראוי להיות מומלץ לפי כל הקריטריונים. עמית - שיחה - האלבומים 20:36, 19 באוקטובר 2008 (IST)

כן התקיים שום דיון שהוא, ראה שיחה:נעמי שמר#מדף המועמדים להמלצה. נוי - שיחה 14:39, 20 באוקטובר 2008 (IST)
לכל הדעות זהו ערך מעניין וכתוב היטב, ואין ספק שחשוב לויקיפדיה שלנו שיהיה ערך מומלץ על נעמי שמר. עלו בדיון הקודם שתי טענות: הראשונה שלא מוזכרים בערך שירים רבים וחשובים שלה, והטענה השנייה שחסר פרקים הנותנים מבט כולל על תורמתה לזמר ולשירה. הטענה הראשונה לא מקובלת עלי מכיוון שנראה לי שכל רשימה שהיא של שירים שלה תהיה חלקית, תמיד יהיה עוד שיר חשוב שלה שלא הוזכר. מה לעשות נעמי היתה מסוג הכותבים שכל יריה שלה פגעה. הפתרון היחיד בנושא זה הוא אולי להוסיף לפרק רשימה מלאה של כל שיריה, אבל לא בטוח שפתרון זה הוא טוב (לאור המספר הגדול של מתנגדי רשימות בקהילתנו).
לגבי הטיעון השני לדעתי פרק העוסק בהגותה יוסיף לערך מאוד, ופרק כזה יעניין אותי אישית לקרוא. אינני יודע אם פרק כזה הוא הכרח או שאיננו הכרח. לדוגמא במקרה של המלצה על אהרון ברק אני משוכנע ערך עליו שלא כולל פרק על הגותו המשפטית לא יכול להיות שלם. במקרה של נעמי שמר אינני יודע. אם זאת היתה הצבעה הייתי נמנע. טוקיוני 16:42, 20 באוקטובר 2008 (IST)
אני לא חושב שהדרישות שהועלו בדיון הקודם הגיוניות. מה זה "אין פרק על מאפייני שירתה"? וספר הדן במאפייני שירתה כבר יצא לאור? ומחקר אקדמאי? נוי מעלה כאן דרישה למחקר ראשוני, שזה דבר האסור בויקיפדיה. הויקיפדיה מטרתה להציג את המידע הקיים - לא להמציא מידע יש מאין. אם ערך מכיל את כל המידע הקיים, הערך שלם ואין להוסיף עליו. עמית - שיחה - האלבומים 17:24, 20 באוקטובר 2008 (IST)
אני לא מעלה שום טענה, רק הפנתי לדיון קודם. נוי - שיחה 17:26, 20 באוקטובר 2008 (IST)
חוץ מזה שהטענה שלך מגוחכת מכיוון שיש בערך עצמו הפניות למאמרים על שירתה. נוי - שיחה 17:31, 20 באוקטובר 2008 (IST)
לא צריך לעלות לטונים גבוהים, אני חושב שהמילה 'מגוחך' בדבריהם של עמית ונוי: אפשר היה להסתדר בלעדיה. אני גם חושב שהוספת פרק כולל על עבודותיה זה יותר בקשה מדרישה. אם באמת אין מה לכתוב אז כמובן שלא צריך לכתוב בכוח. טוקיוני 20:12, 20 באוקטובר 2008 (IST)

לאור הדיון המתנהל כרגע בדף הערך אני מסיר את הצעתי. עמית - שיחה - האלבומים 10:34, 21 באוקטובר 2008 (IST)

משוררת או לא - דעתי[עריכת קוד מקור]

שלום לכולם, משתמש:יחסיות האמת פנה אלי לשמש כמגשר במחלוקת שהתגלעה בערך. השבתי לו שבעיני אין מקום ל'גישור' כאן, כי לא ייתכן באמת 'נוסח ביניים' בין עמדות הצדדים. עם זאת, אני רואה מקום להביע את דעתי כמי שמעורה בקהילת השירה הישראלית, ומקווה שהצדדים יתחשבו בה.
הבעיה בדיון היא שלא ניתן להפוך את ההגדרה 'משורר' להגדרה שמבוססת על איכות, כי איכות היא סובייקטיבית, ובאותה מידה שיש הרואים בטקסטים של נעמי שמר איכויות של שירה, יש גם מי שרואים איכויות כאלה בטקסטים של אביב גפן, של טורי איימוס או של הביטלס. ההגדרה חייבת להיות פונקציונלית, ולעסוק בשאלות כמו "האם X פרסם שירה, באמצעים המקובלים לפרסום שירה (דהיינו, ספרי שירה וכתבי עת לשירה)?" או "האם X זכה להתייחסות ביקורתית כמשורר?"
מנקודת מבט כזו, קל להבחין כי נעמי שמר, על אף כל יכולותיה ותכונותיה, לא יכולה להיות מוגדרת כמשוררת. היא לא פרסמה ספרי שירה (אלא ספרי פזמונים, עם תווים); היא לא כתבה שירים ללא לחן; היא לא פרסמה בכתבי עת לשירה. בין משוררים לפזמונאים יש מקרי גבול, כמו למשל יהונתן גפן, שפרסם מספר ספרי שירה לא-מולחנים אבל אלה כמעט ולא זכו להתייחסות בקהילת המשוררים; אבל נעמי שמר לא נמצאת על הגבול הזה.
אין בכך כדי לומר שאין בפזמונים רבים של שמר איכויות שיריות של ממש. נהפוך הוא: בהחלט *יש* פזמונים של נעמי שמר שיש בהם 'איכויות של שירה', *יש* משוררים ומבקרים שאמרו דברים מעין אלה, ו*יש* מקום לכתוב בתוך הערך משהו כמו: "X ו-Y ציינו שבפזמוניה של נעמי שמר יש איכויות של שירה". אבל בכל אלה אין די כדי לסווגה כמשוררת. רונן א. קידר - שיחה 12:39, 13 בנובמבר 2008 (IST)

רונן, ככלל אני מסכים עם הטענה שלך בדבר חוסר התוחלת בדבר קביעה של קריטריונים לאיכות של שירה, אבל *ממש* לא מסכים עם הניסיון שלך לקבוע קריטריונים אחרים למי נחשב למשורר ומי לא. מי אמר שדווקא פרסום "שירים ללא לחן" הוא שירה? ומי אמר שרק מי שמפרסם "בכתבי עת לשירה" או "ספרי שירה" הוא משורר? אברהם בן יצחק פרסם 11 שירים בחייו - האם הוא אינו מספיק משורר בעיניך? ועוד: כתבת שיהונתן גפן הוא "מקרה גבול" מכיוון שספריו "כמעט ולא זכו להתייחסות בקהילת המשוררים". סליחה?? ספרי השירה של יהונתן גפן דווקא משכו המון תשומת לב, גם בקרב משוררים קונצנזואלים כמו אלתרמן. עם כל הכבוד (ויש המון כבוד, באמת), אם אנשים כמו יחזקאל נפשי, מתתיהו שמואלוף ורונן אלטמן קידר מקוטלגים כמשוררים עיבריים, לא כל כך ברור לי למה יהונתן גפן הוא "מקרה גבול". שלך, נדב אבישי - שיחה 01:36, 24 בנובמבר 2008 (IST)

הי נדב,
ברשותך,אגיב עניין-עניין.
ראשית, אני בהחלט נגד להציב 'קריטריונים' לגבי מי נחשב משורר (ואף כתבתי פוסט בבלוג שלי בנושא זה). נדרשתי לנושא מכיוון שבקשו ממני לחוות את דעתי ספציפית לגבי נעמי שמר, ולגבי הקטלוג בוויקיפדיה; אין לי שום רצון לכפות את הקטלוג הזה על אף אחד.
לשאלות ה'מי אמר' שלך אין תשובה חד-משמעית, אלא מצבור של עדויות מתוך המערכת. במדורי הספרות של העיתונים לא תמצא התייחסויות לאביב גפן, ומעט-שבמעט (אם בכלל) לנעמי שמר. כך גם בפקולטות לספרות באוניברסיטאות, בכתבי-העת לספרות וכן הלאה. המערכת הספרותית בישראל, רובה ככולה, לא מתייחסת (בדרך כלל) לשירים שנכתבו לצורך הלחנה כ'שירה', או למי שעוסק בהם כמרכז פעילותו כ'משורר'. אפשר, כמובן (ואף רצוי לפעמים) לערער על סמכותה של המערכת, אבל בוויקיפדיה נוהגים לתעד את המציאות ולא לשנותה, וזה צריך בעיני להיות הבסיס לשיפוט.
באשר ליהונתן גפן: אני אישית מאמין שגפן צריך להיחשב בוויקיפדיה כמשורר (וכך גם יורם טהרלב, ורד מוסנזון ואחרים), אולם למיטב ידיעתי ספריו זכו להתייחסות בעייתית מצד המערכת (זכורה לי ביקורת בהארץ שבכותרתה נכתב 'יהונתן גפן אינו משורר'). עם זאת, אני חייב לציין שאני לא מכיר מספיק את ההתייחסות ליצירתו של גפן (אשמח לשמוע על ההתייחסות של אלתרמן אליו) ובהחלט אפשרי שההתייחסות אליו כ'מקרה גבול' מבחינה זו לא היתה במקום.
בתודה, רונן א. קידר - שיחה 13:06, 24 בנובמבר 2008 (IST)
רונן, אכן הבעת דעה בנוגע לקטלוג של משוררים בויקיפדיה וזאת בדיוק הדעה שאני מבקר כאן. נכון, בויקיפדיה נוהגים "לתעד את המציאות ולא לשנותה", אבל לעיתים ויקיפדים בוחשים עמוק והיטב בתוך פוליטיקת גן הילדים של הספרות/שירה בישראל ביד ימין ומתעדים אותה ביד שמאל. זה לא שעשית משהו כזה כאן (ובכל מקרה נעמי שמר, מנוחתה עדן, כבר לא ממש מתעניינת בדיון), אבל אני חושש ממצב שבו הקרטריונים שאתה מציע כאן ישמשו ויקיפדים במקום אחר. האם העובדה שאתה רואה את עצמך כמשורר וגם מפרסם בכתבי עת ספרותיים לא השפיעה על ההגדרה שאתה מציע כאן?
בקשר ליהונתן גפן, אלתרמן כתב קטע אישי על הכריכה האחורית של "כמה מילים", שהוא ספר שירה לכל דבר ועניין (וספר מצויין, לדעתי). זכור לי גם שספר שלך קיבל ביקורת קטלנית עד מביכה ב'הארץ' - האם זאת סיבה לערער על היותך סופר? נדב אבישי - שיחה 01:50, 30 בנובמבר 2008 (IST)
נדב,
ראשית, כפי שאתה רואה מההערה של עדו למטה, הדיון די הסתיים, ונראה לי שבהחלט הגיע הזמן לסיים אותו (בטח באכסניה הזו, שכן כבר אינו עוסק בשאלות הנוגעות בנעמי שמר. אם ברצונך להמשיך את הדיון, אני מציע לעבור לדף השיחה שלי (או שלך). בנוסף נראה לי לא במקום להכניס לדיון הערות 'אד הומינם' כפי שאתה עושה.
נתבקשתי (בדף השיחה שלי) לחוות את דעתי (אם נדייק, נתבקשתי לשמש בורר, ולזאת לא הסכמתי, כי אני לא רואה כיצד אפשר למצוא ניסוח-פשרה בשאלה הספציפית שעלתה בערך). הבקשה באה דווקא משום שאני פעיל בשדה השירה.
מקריאה חוזרת של הערותייך אני מבין שהבעיה העיקרית שלך היא ש'הקריטריונים שאתה מציע כאן ישמשו ויקיפדים במקום אחר'. אני לא רואה סיבה שכך יקרה. זו דעתי, וזו אחת מני דעות רבות בוויקיפדיה.
אני חש אי נוחות עם הטענה שלך שההגדרות שהצעתי קשורות באיזושהי דרך להגדרה האישית שלי. ראשית, כי אלה לא הגדרות שלי אלא הגדרות המקובלות בתחום (ולמעשה, הגדרות הנמנות עם המרחיבות ביותר). שנית, כי אני לא רואה שום מובן ואופן שבהן ההגדרות האלה מקדמות את מעמדי האישי. לכן אני מבקש ממך להימנע מהאשמות מסוג זה.
לסיום, בעניין יהונתן גפן, נראה לי שחרגתי לגמרי ממה שתכננתי להגיד בנוגע אליו, ולכן אני בזאת חוזר בי מכך מה שאמרתי לגביו בדיון זה. החוויה שלי את גפן קשורה להיכרות שטחית יחסית לפני שנים, וככל הנראה בטעות יסודה.

רונן א. קידר - שיחה 11:08, 30 בנובמבר 2008 (IST)

אני חושב שחבל להמשיך ולדון בזה. השקענו הרבה יותר מדי זמן בשאלה "האם רק פזמונאית או אולי גם פזמונאית וגם משוררת?". תשובה חד משמעית לשאלה שכזו חייבת להגדיר מושגים שאי אפשר להגדיר. אני חושש שאם יימשך הדיון, יגלוש אליו גם עניין שיוכה הפוליטי וחוץ מבזבוז זמן תהיה פה גם מריבה. לאור חשש שזה, אני מודיע, שלי כבר לא איכפת אם יהיה כתוב "פזמונאית" או "פזמונאית ומשוררת". אני הולך לתרום במקומות שקל יותר לעזור. תודה.. עִדוֹ (Eddau) - שיחה 03:15, 25 בנובמבר 2008 (IST)

מאמצע שנות התשעים ואילך[עריכת קוד מקור]

"אחד הבולטים בהם היה..."- אחד הבולטים במה? איך אפשר להתחיל פסקה ככה? מור שמש - שיחה 18:50, 14 בנובמבר 2008 (IST)

טופל.. עִדוֹ (Eddau) - שיחה 03:15, 25 בנובמבר 2008 (IST)

משפט בעייתי[עריכת קוד מקור]

"רבים מהפזמונים, הישנים והחדשים, נשאו את "טעם הציונות הישנה" (כמו "בהאחזות הנח"ל בסיני", "ירושלים של זהב") והחלו להתדמות לתפיסת עולמו של הימין. באמצע שנות השמונים הציבור החל לזהות אותה עם הימין.. הילת הממלכתיות הוסרה ממנה, שיריה הפסיקו לזכות בהשמעות תדירות בכלי התקשורת והפופולריות שלה צנחה".

 1. מהמשפט עולה ש"הציונות הישנה והטובה" מזוהה רק עם הימין.
 2. הפזמונים שלה, גם באותה תקופה, היו בקונצנזוס ולא "החלו להידמות לתפיסתו של הימין". ממתי "ירושלים של זהב" שייך לתפיסה ימנית? אפילו אורי אבנרי הציע לאמץ אותו כהמנון. הימין אימץ את שירה "על כל אלה" שלא היה בו שמץ של משמעיויות פוליטיות אלא ניחומים לאחותה.
 3. אכן נעמי שמר היתה ימנית. האם בגלל זה שיריה הופסקו להשמעות בתקשורת? אני דווקא זוכר מילדותי השמעות רבות שלה גם ברדיו וגם בטלוויזיה. ואם השמיעו אותה פחות, אין סימוכין שזה על רקע זיהויה הפוליטי. כל הז'אנר של שירי ארץ ישראל היו פופולרים יותר בשנות החמישים עד השבעים, ומשנות השמונים ואילך הושמעו הרבה פחות. גם שירים של יוצרים שמאלנים. אין שום סימוכין שזה היה על רקע פוליטי. אבירם - שיחה 16:49, 27 בנובמבר 2009 (IST)
הסרתי את "הציונות הישנה והטובה". אין משמעות ברורה לצירוף הזה, ואפשר לקבל אותו כחלק מציטוט של דובר מסוים, לא להתנסח כך בעצמנו. אני לא בטוח ששיריה הושמעו פחות בשנות ה-80, למיטב זכרוני כשיצא השיר (והאלבום) "על כל אלה", זכתה שמר להשמעות רבות מאוד. בקיצור, לא ברור שהפופולריות בכלל ירדה, ושאם ירדה, היה לכך קשר לעמדותיה. בהתאם, סימנתי את המשפט כדורש מקור. ‏odedee שיחה 18:20, 27 בנובמבר 2009 (IST)

הבחירה בשולי נתן[עריכת קוד מקור]

בערך כתוב: "שמר בחרה בה, בעצת ביתה הללי, משום שקולה הצלול מצא חן בעיניה". נראה שזה לא מדוייק. בתכנית "מזל כוכב" סיפרה נעמי שמר שהיא עצמה התעקשה על כך ששולי נתן תבצע את השיר. היא אמרה זאת לבתה ובקשה ממנה לשמור במגרה את הפתק עם שמה של הזמרת.

לכן אין זה נכון לומר שהללי המליצה בפני אמה לבחור בשולי נתן. ניתן לראות את הדברים בסרטון המצ"ב: http://www.flix.co.il/tapuz/showVideo.asp?m=2903876

זיהוי פוליטי?![עריכת קוד מקור]

מוזר שמתייגים אדם לפי זיהוי פוליטי. האם עורכי ויקיפדיה נמצאים עדיין תחת כנפי הקומוניזם הנאור? קיימים גם "זיהויים פוליטיים" לצד השמאלי של המפה?

גם בערך מוקי יש פסקה שלמה שעוסקת בדעותיו הפוליטיות, וראה זה פלא, הן בצד השמאלי של המפה. מור שמש - שיחה 07:26, 30 במאי 2010 (IDT)
גם בערך חוה אלברשטיין מצוינים שירים פוליטיים מצוינים מאותו צד, ורק לשם האיזון, יושב לו עמיר בניון, מצוין בדיוק מהצד השני. • רוליג - שיחה 07:34, 30 במאי 2010 (IDT)

נראה לי שכדאי להחילף את הביטוי זיהוי פוליטי לדעותיה הפוליטיות,זה נשמע יותר מכובד

שם אביה[עריכת קוד מקור]

לפני למעלה מארבע שנים הכניס אלמוני את שמו הקודם לכאורה של אביה של נעמי שמר. משום מה, המידע הזה שרד פה מבלי שנבדק, ובינתיים, כדרכו של מידע בוויקיפדיה, שוכפל ברשת. היום כתב אחיה של נעמי שמר בספר האורחים הערה על כך. התקשרתי לוודא שאכן הוא הכותב, ולאחר וידוא המידע הסרתי את המידע השגוי. אמנון שביטשיחה 19:23, 2 במרץ 2011 (IST)

תיקון נוסף לערך : נעמי שמר[עריכת קוד מקור]

הועבר מויקיפדיה:ספר אורחים שלום רב, להלן מספר תיקונים נוספים לערך נעמי שמר : 1. נעמי שמר התגייסה לצה"ל בשנת 1951 ולא 1948 כפי שכתוב. 2. השיר "ואולי" הולחן ע"י יהודה שרת ולא ע"י נעמי שמר. 3. פסבדון נוסף שנעמי השתמשה בו היה ש.כרמל לשירי המחזמר "חמש חמש" או בשמו הראשון "פשיטה בכפר". תודה וערב טוב יעקב ספיר( אחיה של נעמי ) , קבוצת כנרת -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

אקדמיה בירושלים או בתל־אביב[עריכת קוד מקור]

פה כתוב "כשבגרה, למדה באקדמיה למוזיקה בתל אביב ובירושלים".

ב־JWA כתוב "sent to study at the academy of music in Jerusalem".

במומה כתוב "למדה באקדמיה למוסיקה ע"ש רובין בירושלים", אבל בערך אחר בוויקיפדיה כתוב שהאקדמיה למוזיקה על שם רובין נמצא בתל־אביב.

אז באיזו אקדמיה ובאיזו עיר היא למדה? --אמיר א׳ אהרוני - שיחה 12:59, 1 באפריל 2011 (IDT)

אומנם באיחור רב, אבל ממש עכשיו הקשבתי להרצאתו של אריאל הורוביץ, בנה של נעמי שמר (ראו קישור חיצוני לנושא הפלגיאט בערך) ושם הוא מציין, מפי דודתו רות, אחותה של נעמי, שנעמי שמר החלה את לימודיה באקדמיה למוזיקה בתל אביב (שאז, ככל הידוע לי, עוד לא נקראה על שם סמואל רובין) והמשיכה אותם כעבור שנה באקדמיה למוזיקה בירושלים. כיום שתי האקדמיות הן ע"ש רובין.שלומית קדם - שיחה 18:48, 9 במאי 2013 (IDT)

קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 19:13, 4 במאי 2013 (IDT)

מידע ממש קצר על נעמי שמר :)[עריכת קוד מקור]

נעמי שמר (י"ז בתמוז ה'תר"ץ - ז' בתמוז ה'תשס"ד; 13 ביולי 1930 - 26 ביוני 2004) הייתה פזמונאית, מלחינה וזמרת ישראלית. כלת פרס ישראל לזמר עברי. בשנת 1954 נישאה לשחקן גדעון שמר, ובשנת 1956 נולדה בתם לֵלִי שמר (בן-זוגה, דור הררי, הוא בנו של איש "ההגנה", הפלמ"ח, השב"כ והמוסד מייק הררי, אחיינה של נשיאת בית המשפט העליון לשעבר דורית ביניש ונכדהּ של הגננת, הסופרת והעורכת חוה וֶרבָּה‏[14]). בשנת 1962, לאחר שמונה שנות נישואין, השניים התגרשו. בשנת 1969 נישאה בשנית לעורך הדין מרדכי הורוביץ, בשנת 1970 נולד בנם הזמר והמלחין אריאל הורוביץ. 84.110.85.248 21:08, 7 במאי 2013 (IDT) כתבה רינת ניקנאם :)

שתי המלצות[עריכת קוד מקור]

ראשית, אני ממליצה לכל מי שקורא את הערך ומגיע גם הנה להאזין להרצאתו של אריאל הורוביץ (בקישורים חיצוניים בערך: אריאל הורוביץ, פלגיאט במוזיקה, הרצאה של בנה של נעמי שמר לגבי שירה 'ירושלים של זהב' קובץ וידאו) בנוגע להאשמתה בפלגיאט, האשמה שנראתה לי מן הרגע הראשון אבסורדית, מרושעת וצהבהבה-מובהקת. נראה לי שהסבריו החכמים של הבן המוזיקאי יכולים לזכות את האם מכל שמץ אשמה.

שנית, בערך מופיע ציטוט של נעמי שמר מדברי בעלה, מרדכי הורוביץ, על הערבים בהשוואה לגרמנים ([באחד מראיונותיה האחרונים ציטטה את בעלה, מרדכי הורוביץ, שכתב כי "הערבים אוהבים את הרצח שלהם חם ומהביל, ואם אי פעם יהיה להם חופש להגשים את עצמם, אנחנו נתגעגע לגזים הטובים והסטריליים של הגרמנים. דברים אלו ספגו תגובה נסערת מצד מתנגדיה." הקישור בהערת השוליים שם שבור. יש דרישת מקור, שעד כה לא ניתן, ואין לי מושג אם הדברים נאמרו אי פעם או שהם בדיה וסילוף, והציטוט איננו כולל את תגובתה של שמר לדברים (אולי הזדעזעה? אולי התפלצה?) אבל כיון שאין מקור מהימן, נראה לי שעדיף למחוק את הפסקה המיותרת הזאת מן הערך.שלומית קדם - שיחה 19:05, 9 במאי 2013 (IDT)

כאן יש הפניה לתאריך ולמקום שבו נאמר המשפט הזה. אין לי מושג אם זה נכון, אבל זה לפחות קצה חוט לבדיקת העניין. מור שמש - שיחה 19:29, 9 במאי 2013 (IDT)
היא אמרה שהוא אמר... זה בכלל לא רלבנטי לערך על נעמי שמר. אם ימצא מקור ראוי, זה יהיה רלבנטי בערך של בעלה, אך לא בערך שלה. בברכה. ליש - שיחה 19:54, 9 במאי 2013 (IDT)


קישור שבור 2[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 21:22, 15 במאי 2013 (IDT)

רחוב אופנהיימר[עריכת קוד מקור]

הקישור מרחוב מגוריה של נעמי שמר מפנה לרוברט אופנהיימר בעוד שהרחוב קרוי על שם פרנץ אופנהיימר

http://www.tel-aviv.gov.il/Download/%D7%9E%D7%93%D7%A8%D7%99%D7%9A%20%D7%94%D7%A8%D7%97%D7%95%D7%91%D7%95%D7%AA%20-%20%D7%90.pdf

לא הצלחתי לתקן בעריכה, אודה אם יתקנו

תוקן. בברכה. ליש - שיחה 12:28, 8 בספטמבר 2013 (IST)
בערך שלפנינו אין זה חשוב כלל על שם מי נקרא הרחוב. ביטחתי את הקישור. דוד שי - שיחה 18:27, 8 בספטמבר 2013 (IST)

למה?!למה?!למה?![עריכת קוד מקור]

למה לא כתוב הגיל שלה בפטירתה?! אני צריכה את זה לעבודה לביה"ס יא גרועים... 93.172.11.119 17:11, 18 בינואר 2014 (IST)

זה פחות נהוג, את יכולה לחשב אופק כחול - ביבר הזכוכית 17:15, 18 בינואר 2014 (IST)
לא ממש חייבים להגיב לכפיות טובה ועצלנות שכזו. 84.228.38.114 17:26, 18 בינואר 2014 (IST)
היא נפטרה בגיל 74, את יכולה פשוט קצת לחשב ולהפעיל את המח, זו לא בעיה... Amimqj - שיחה 17:49, 18 בינואר 2014 (IST)
התשובה היא בגוף השאלה. אנחנו גרועים. אנחנו לא יודעים לחשב 2004-1930. כאלה אנחנו. עִדּוֹ - שיחה 15:36, 15 בפברואר 2014 (IST)

משוב מ-15 בפברואר 2014[עריכת קוד מקור]

האם השיר בכל שנה בסתיו ,גיורא נכתב לזכרו של יחיעם וויץ או גיורא שוהם . על פי הערכים של נעמי שמר ושל יחיעם וויץ הדברים אינם ברורים ? אודה לעזרתכם 87.69.140.200 12:55, 15 בפברואר 2014 (IST)

יחיעם ויץ הוא כנראה יחיעם מהשורה "ושם יחיעם עוד שר לו ומריע", כך שאין סתירה. מור שמש - שיחה 14:57, 15 בפברואר 2014 (IST)

תיאור מכובד בפתיח[עריכת קוד מקור]

הוספתי בפתיח של הערך את המשפט הבא: ״שמר כתבה שירים רבים, בהם שנעשו ל'נכסי צאן ברזל' במורשת הישראלית (כמו "ירושלים של זהב", "חורשת האקליפטוס" ו"שירת העשבים"); והיא בעיני רבים מהגדולות שבפזמונאי הזמר העברי.״. דוד שי מחק את הסיומת ״והיא בעיני רבים מהגדולות שבפזמונאי הזמר העברי״, ואני חושב שלא בצדק. היא אכן כך בעיני רבים, גם אם בעיני אחרים לא. אין שום סיבה שבעולם (מלבד סיבה פוליטית) שיגרע חלקה מזמרים כמו אריק איינשטיין חווה אלברשטיין ואחרים, שזכו לכינויים מפליגים עוד יותר בפתיח הערך. הטיות פוליטיות זה האסון הגדול ביותר שיכול לקרות לויקיפדיה. לגליזציה! - שיחה 06:51, 5 ביולי 2014 (IDT)

את עריכתי נימקתי: "די בציון העובדה שקיבלה פרס ישראל" - מה לנימוק זה ולהטיות פוליטיות? האם באמת כל כך קשה לקרוא את הנימוק ולהבין מה שנאמר בו? אנסה להסביר לאט יותר: פרס ישראל הוא אות ההוקרה הציבורי הגבוה ביותר במדינת ישראל. הוועדה שבוחרת את הזוכה אינה מייצגת רק את עצמה, אלא את הציבור, וכאשר קורה שבחירתה אינה מתקבלת על דעת הציבור, החלטתה אינה מתממשת. כיוון שכתוב בפתיח שנעמי שמר היא "כלת פרס ישראל לזמר עברי", אים צורך להוסיף את הסיומת ״והיא בעיני רבים מהגדולות שבפזמונאי הזמר העברי״. דוד שי - שיחה 07:40, 5 ביולי 2014 (IDT)
נעמי שמר אכן מהגדולות שבפזמונאי הזמר העברי, אך ציון העובדה הזאת בפתיח מיותרת, כפי שהוסבר מעלי. בברכה. ליש - שיחה 08:25, 5 ביולי 2014 (IDT)
אתה צודק שהתנסחתי חריף מידי, ואני מתנצל על כך. עדיין, לא מבין את הקשר בין הדברים - פרס ישראל ניתן על תרומה משמעותית בתחום, זה עדיין לא אומר שהיא ״מהגדולות שבפזמונאי הזמר העברי״ כיוון שבפרס ישראל אין שום מרכיב של דירוג, כך שאין כאן כפילות. אשמח לשמוע דעות של ויקיפדים נוספים. בברכה, לגליזציה! - שיחה 08:31, 5 ביולי 2014 (IDT)
גם בביטוי "מהגדולות" אין דירוג וטוב שאין דירוג, כי דירוג אפשרי להביא רק על סמך מקורות מוסמכים וראויים לציטוט ולא על סמך הערכה אישית. בברכה. ליש - שיחה 08:44, 5 ביולי 2014 (IDT)

הצעת הוספה למומלצים[עריכת קוד מקור]

Article blue.svg ערך זה מועמד להמלצה או להסרת המלצה. מומלץ להיעזר בקריטריונים כדי לבחון את הערך. הנכם מוזמנים להעיר ולהגיב בדיון זה ולבקר מועמדים נוספים.

דיון[עריכת קוד מקור]

הערך הומלץ ב-2008 ומאז הורחב ושופר משמעותית. הערך מעניין, מקיף וכתוב היטב. נראה לי מתאים להיות מומלץ. גיא - פתרון למחיקה 14:25, 2 ביולי 2014 (IDT)

גיא, לא הבנתי. אם הערך הומלץ, למה אתה מציע להמליץ עליו שוב או שהתכוונת שביטלו את המלצתו? גילגמש שיחה 21:36, 2 ביולי 2014 (IDT)
הערך הועמד להמלצה ב-2008 ולא הומלץ, גיא רוצה להעלותו שוב, מאחר והוא הורחב ושופר. ביקורת - שיחה 22:03, 2 ביולי 2014 (IDT)
כן, לזה התכוונתי. גיא - פתרון למחיקה 08:16, 3 ביולי 2014 (IDT)
קראתי בערך שליש מהערך ולא אהבתי. לא המשכתי לקרוא הלאה. הנה הבעיות שראיתי: פרק "נעוריה ותחילת דרכה" ארוך מדי ולא ברור למה הוא מכסה תקופה ארוכה כל כך מחייה. הפרק הבא "ירושלים של זהב" מתחיל בשנת 1967 כשהיא כבר בת 37 - ממש לא נערה. לדעתי, צריך לחלק את הפרק "נעוריה" לשני חלקים: "נעוריה" ו"תחילת הקריירה המקצועית" שיתחיל לאחר סיום השירות הצבאי. בנוסף, המידע רשימתי מאוד וכולל שמות של שירים רבים אבל ללא הקשר סביר בין הדברים. בנוסף, מצאתי שחסרות הערות שוליים. למשל: "מאז "ירושלים של זהב" הפכה שמר בעיני רבים - אף כי לא בעיני עצמה - ל"פזמונאית לאומית" האמונה על שיקוף הלכי הרוח בישראל וניסוחם בפזמוניה." - דבר כזה דורש הערת שוליים. מצאתי גם בעיה בפרק השירות הצבאי: "בשנת 1951 התגייסה לצה"ל ושירתה בפיקוד הנח"ל" - הדבר לא אפשרי. חייל צעיר לא יכול לפקד על שום דבר. יתכן ששירתה במפקדה? או אולי בלהקת הנח"ל? גם פרק המבוא הוא קצר מאוד ולא ממצה. גילגמש שיחה 09:23, 7 ביולי 2014 (IDT)
"פיקוד הנח"ל" - כוונה לנח"ל. אין פה כוונה שהיא הייתה מפקדת. גיא - פתרון למחיקה 19:57, 7 ביולי 2014 (IDT)
קראתי את הערך בשלמותו ולדעתי הוא ראוי להמלצה כפי שהוא עכשיו. ערך מקיף, אינפורמטיבי וכתוב היטב.שלומית קדם - שיחה 18:59, 12 ביולי 2014 (IDT)
הערך אינו מזכיר את טורה "שבשבת" בדבר. עדירל - שיחה 12:50, 13 ביולי 2014 (IDT)

Symbol support vote.svg בעד לגליזציה! - שיחה 08:15, 16 ביולי 2014 (IDT)

המוקד המרכזי של הערך הינו רשומון ארוך של שיריה, שנה אחר שנה, תוך תיבול הדברים בפרטי טריוויה על השירים. אני חושב שיש לסדר את הדברים אחרת ולענות לקורא על השאלות: כמה שירים היא כתבה? כמה הלחינה? היא כתבה ואז חיפשה מי שיבצע והיכן השיר יבוצע, או להיפך? מה היו הנושאים המרכזיים של שיריה? האם הדבר השתנה לאורך השנים? אני רואה שבשנים הראשונות היא כתבה לתיאטראות, מה בהמשך? הערך לא עונה על שאלות אלו, וחבל. עדירל - שיחה 09:14, 16 ביולי 2014 (IDT)
אני מסכים עם הביקורת של עדירל. חסר בערך ניתוח ספרותי של יצירתה וסקירה כללית יותר. בנוסף לכך, חסרים בערך מראי מקום לציטוטים הרבים בו. הנחתי כמה דרישות מקור וכנראה צריך אפילו עוד. יואב נכטיילרשיחה 21:57, 24 ביולי 2014 (IDT)


השיר "על אם הדרך כץ עומד" תורגם מיידיש ולכן[עריכת קוד מקור]

ולכן זה לא לעניין לכתוב את שמו המקורי, באותיות לטיניות. יש לכתוב את שמו המקורי כך: "אויפֿן וועג שטייט אַ בוים" ולא באופן בו הוא כתוב בערך. תודה 109.160.149.151 09:19, 21 באוקטובר 2014 (IDT)

התמונות בערך[עריכת קוד מקור]

אז נכון שאין תמונה חופשית של נעמי שמר, אבל האם זה מצדיק את המצב הנוכחי של התמונות בערך? יש כאן לא פחות משבע תמונות שכל מה שרואים בהן זה שלטי הנצחה או קברים. כאילו שלא מדובר בבן אדם שחי פעם, אלא במצבת זיכרון. וכפי שהיטיב אבירם לבטא בשיחה:אריק איינשטיין: "היה בן אדם שחי, ופה זה נראה קצת "עגל הזהב". מור שמש - שיחה 11:05, 7 במרץ 2015 (IST)

אני מסכים, צריך לדלל קצת. בעיקר בחלקים הביוגרפים שעוסקים בתקופה שבה היא חיה. יואב נכטיילרשיחה 11:27, 7 במרץ 2015 (IST)
אינני רואה בעיה בתמונות של שלטי ההנצחה - הערך מספיק גדול כדי לשאת את כולן. ראיתי בעיה דווקא בכך שבערך ניתנו שתי תמונות בשימוש הוגן - ראוי לא להרבות בנימוק זה, ולכן הסרתי תמונה אחת מבין השתיים. דוד שי - שיחה 16:18, 7 במרץ 2015 (IST)

האשמת הפלגיאט[עריכת קוד מקור]

ראיתי עכשיו בערך הסימפוניה התשיעית של בטהובן משהו שלא שמתי אליו לב קודם, וכך נאמר שם: המוטיב לאודה לשמחה מופיע באופן ברור ב"מיזרקורדיה" של מוצרט, מס' 222 ברשימת קכל, שחובר במינכן בשנת 1775 וייתכן שבטהובן לקח אותו משם. האם בשל כך יאשים מישהו את בטהובן בגניבה ממוצרט? חומר למחשבה למאשימי נעמי שמר.שלומית קדם - שיחה 19:16, 13 במרץ 2015 (IST)

בהמשך לפסקה הקודמת, היום שמעתי את ה"מיזרקורדיאס דומיני" בביצוע חי והנה הוא לפניכם, להשוואה:יוטיוב הרי לכם בטהובן הפלגיאטור.שלומית קדם - שיחה 21:00, 24 באפריל 2015 (IDT)

התנגדותה לפרסום יצירתה באינטרנט[עריכת קוד מקור]

מן הערך נמחקה הפיסקה הבאה:

בערוב ימיה התפתחה רשת האינטרנט בעולם, וגם בארץ. למרות האפשרויות שהרשת פתחה ליוצרים לגישה ישירה יותר לקהל, ולמרות דרישת הקהל, נעמי שמר הייתה היחידה שלא הסכימה לפרסם את מילות שיריה באינטרנט[1]. אתרים פיראטיים לא צייתו לדרישתה, דבר שאולי פגע בהכנסותיה. אך שמר טענה ש"אין לי מושג בזה, אני לא מחוברת לזה" (נעמי שמר). עוד הוסיפה שיתכן ובעתיד תשתנה גישתה, אך באותו זמן היא עמדה בתוקף על האיסור.

אני סבור שזהו מידע חשוב ומן הראוי לשחזרו. בברכה, Nostro Fidelis - שיחה 15:36, 14 בספטמבר 2015 (IDT)

לדעתי אתה צודק. חזרתישיחה 15:42, 14 בספטמבר 2015 (IDT)
זה מידע טפל וממש לא חשוב, ובטח שלא ראוי לפרק/פסקה משלו. ‏ MathKnight (שיחה) 17:20, 14 בספטמבר 2015 (IDT)
אני מסכימה שזה לא נושא שיש להקדיש לו פרק נפרד. אפשר לציין זאת אולי בפרק "מאמצע שנות ה-90 ואילך". חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה כבר שנה רביעית 17:36, 14 בספטמבר 2015 (IDT)
גם בעיני זה פרט טפל. כדאי לזכור שבחייה של שמר האינטרנט לא היה במעמדו הנוכחי (יוטיוב נוסד לאחר מותה של שמר), כך שהתיאור שניתן כאן עלול להטעות את מי שאינו בקי בפרטים. מילות 249 משיריה מופיעות באתר "שירונט", כך שדברים השתנו מאז פרסום כתבתו של עידו קינן המובאת כאסמכתא. דוד שי - שיחה 18:12, 14 בספטמבר 2015 (IDT)
גם אני, שרשמתי את הפסקה מלכתחילה, סבור שהמידע חשוב. יתכן שלא כפסקה בפני עצמה, אך המידע חשוב. היא היתה היחידה שאסרה. ולא קל להבין למה. אולי יש מקום לחשוב שהיא לא התקדמה עם הזמן? האם זה קשור, או תרם, לכך שבשנות ה 90 ואילך "הצלחותיה המסחריות של שמר היו נדירות ונקודתיות" (נעמי שמר#שנות ה90 ואילך)? ומה בקשר לכך שהיתה דרישה מהציבור? האינטרנט היה במעמדו הנוכחי, או גבוה מזה, כבר בשנת 2000. האם בסוף האלף הקודם לא היתה בועה בבורסה בגללו? האם כולם לא דברו עליו, ורצו להיות בו? -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת , 14:31, 15 בספטמבר 2015 (IDT).
זו אנציקלופדיה, לא מקום לספקולציות, ואתה מעלה כאן ובערך שלל ספוקלציות.
להזכירך, יוטיוב, פייסבוק, טוויטר ואינסטגרם טרם באו לעולם בעת פטירתה של שמר, כך שטענתך "האינטרנט היה במעמדו הנוכחי, או גבוה מזה, כבר בשנת 2000" משוללת יסוד.
מניין לך ש"עד פטירתה היא עמדה בתוקף על האיסור", הרי המקור שהבאת פורסם שבעה חודשים לפני פטירתה. מניין לך ש"הייתה היחידה שאסרה לפרסם את מילות שיריה באינטרנט", האם בדקת עם כולם?
לסיכום: זהו מידע חסר חשיבות ולא אמין, אין לו מקום בוויקיפדיה. דוד שי - שיחה 14:41, 15 בספטמבר 2015 (IDT)
המקור שפרסמתי דבר איתה. קרא את האסמכתא. אולי הוא דבר איתה סמוך לפטירתה. אך מי שעמד מאחורי הענין, אתר שירונט (קרא גם על כך באותו מקור) ניסה עוד לפני כן. והיה שמח לו חזרה בה. אתר זה כן יודע שהיא היתה היחידה. היא לא הסבירה את ההתנגדות. בתור דמות לאומית, היה מקום שתנמק לציבור למה אינה נענית לבקשתו. היום כבר אין בועה בבורסה בגלל האינטרנט. אז היתה. הוא נחשב הדבר הבא. לכן יוטיוב ואחרים היו באופק. למה היא לא רצה לאופק הזה? היא נסתה "לראות דקלים" (סימן שעוד לא הגענו, נעמי שמר). בודאי שמעמדו של האינטרנט היה גבוה כבר אז. זה אינו מידע טפל. הוא מאיר אותה. -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת . 188.120.151.136. 14:58, 15 בספטמבר 2015 (IDT).
לא כל אחד צריך לרוץ לאופק, שקל לך לראות אותו 12 שנים מאוחר יותר.
היא לא הייתה חייבת הסברים לאיש - אין חוק שמחייב לפרסם הכל באינטרנט.
המידע אינו מאיר דבר וחצי דבר עליה, הוא מאיר רק את דבקותך הלא מובנת בביקורת אנכרוניסטית. דוד שי - שיחה 15:06, 15 בספטמבר 2015 (IDT)
 1. בשנת 2000 האינטרנט כבר לא היה באופק. הוא היה דקל.
 2. מי אמר שהיתה חיבת הסברים? אם משורר, במעמד לאומי, מקשה על הציבור להגיע ליצירתו, ועוד באופן שאינו פוגע במשורר, ולא מצליח להסביר זאת, אז זה ענין שויקיפדיה כן צריכה להזכיר.
 3. המידע כן מאיר אותה. נסה לשאול את עצמך מי היום לא באינטרנט, ואולי היה צריך להיות. למה, למשל, 1, 2 ו 10, לא נמצאים באינטרנט במסך מלא, לא ברזולציה הלא מושכת שאתר מאקו מוכן להעביר? למה יש טענות שעידן+ לא מגיע לכולם? איני יודע האם היא לא היתה באינטרנט מסיבות דומות. היא לא מצאה לנכון להסביר. זה מאיר אותה.
בסך הכל עוד דמות לאומית שהיא בשר ודם. לא מושלמת. האם אינך מנסה להסתיר חסרונות שויקיפדיה כן צריכה להזכיר?
-- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת . 188.120.151.136. 15:20, 15 בספטמבר 2015 (IDT).
העובדה שאתה מעלה בעיות שאתה חש בהן היום, כנימוק לטענות שיש לך על אירוע שהתרחש לפני 12 שנים, מראה עד כמה אתה אנכרוניסטי. טוב שאינך מתלונן שבן גוריון לא העלה את כתביו לאינטרנט. דוד שי - שיחה 15:29, 15 בספטמבר 2015 (IDT)
העובדה היא שהקונפליקטים שהיו לנעמי שמר אינם שונים מאלו שיש לנו כיום: הקדמה משנה סדרי עולם. וזמן ההסתגלות לשינויים היא אינדיבידואלית. יש כאלו שרואים דקלים, ובנות יהודה, כאשר מה שצומח הוא מגדלים, מטוסים שפוגעים במגדלים ומשנים סדרי עולם באמריקה, ופליטים. בעיראק. ויקיפדיה צריכה לצין שיש אנשים שהעולם שלהם מוגן. יתכן שהסיבה היא שהם שקועים עד צואר בבעיות בריאות. איני יודע. -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת . 188.120.151.136. 16:10, 15 בספטמבר 2015 (IDT)
היחס של שמר לאינטרנט מדובר בפרט שולי וחסר חשיבות, בפרט כאשר היא נולדה בדור שבו לא היו אינטרנט ומחשבים בארץ ישראל. ‏ MathKnight (שיחה) 17:35, 15 בספטמבר 2015 (IDT)
מה נשיא המדינה לשעבר, פרס, היה אומר על זה? אני על סף שבירה! -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת . 188.120.151.136. 18:50, 15 בספטמבר 2015 (IDT)
באמת, מה היה אומר? האם כל כתביו עלו לאינטרנט? האם אחד מספריו עלה לאינטרנט? אל תגיד שאין ביקוש - הנה, אני מבקש. דוד שי - שיחה 18:51, 15 בספטמבר 2015 (IDT)
בהקשר של נעמי שמר, חשוב להבדיל בין פזמונים לשירים. שירונט מפרסם פיזמונים ולאו דווקא שירים. לא זכורים לי שירים פרי עטו של פרס שהולחנו. אבל כמובן יכול להיות שאני טועה. Tzafrir - שיחה 21:47, 15 בספטמבר 2015 (IDT)
מנין לי שעד פטירתה? שאלה טובה. זוהי שאלה עובדתית ואפשר לנסות לבדוק. לעידו קינן יש אח בשם אהוד קינן, שטרח לספר שרק בשנת 2005 הרשו בעלי הזכויות בעיזבון של שמר להוסיף את התוכן לאתר שירונט[2]. מעבר לכך, כרגע יש לנו עדות של מנהל אתר שירונט שהיא היחידה. מישהו מצליח לסתור את העדות הזו (בהחלט אפשרי שהוא מגזים, וזכורים לי במעומעם אחרים, אבל אני לא מצליח להיזכר באף שם. מעבר למקרה של יונה וולך - שם היה איסור גורף אף יותר, שגם הוא בוטל בשנת 2005). לדעתי הפרט הזה בהחלט ראוי לאזכור בערך עליה (אם כי לא לפרק שלם). Tzafrir - שיחה 19:34, 15 בספטמבר 2015 (IDT)
ולמה זה חשוב? עושה רושם שהאינטרנט הפך לסוג של אל, ומי שלא התחייב למסור את כל נכסיו לכהן הגדול, אתר "שירונט", הרי הוא כופר בעיקר. אולי נבנה קטגוריה, גדולה למדי, "עדיין לא העלו את כתביהם לאינטרנט". אני לא מבין מה הביג דיל: אתר "שירונט" ביקש, וקיבל תשובה שלילית. האם זו אופציה שאינה מתקבלת על הדעת? הרי שיריה לא נשמרו במגירה סודית, אלא פורסמו בספרים שזכו להצלחה רבה. האם זה אירוע היסטורי שמצריך ציון בערך? לדעתי לא. דוד שי - שיחה 19:48, 15 בספטמבר 2015 (IDT)
יש הבדל בין "לא מתקבלת על הדעת" לבין "עובדה ראויה לציון". אני בהחלט מכבד את שיקוליה ואת רצונה של שמר. אולם הם היו יוצאי דופן ובכך ראויים לציון. Tzafrir - שיחה 20:16, 15 בספטמבר 2015 (IDT)
אני, כדוד, לא מצליח להבין למה הפרט הטכני והשולי הזה ראוי לציון. זה לא שנעמי שמר הייתה פעילה בהתנגדות לאינטרנט או הקימה מפלגה שקראה לאסור את האינטרנט. בסך הכל לא שחררה את שיריה לאתר מסוים. ממש לא מעניין ואף מרדד את הערך במידה מסויימת. Reuveny - שיחה 20:27, 15 בספטמבר 2015 (IDT)
 1. ^ עידו קינן, חפשו אותה, באתר של "רשת 13", 14 בנובמבר 2003 (במקור, מאתר "nana10")
 2. ^ אהוד קינן, שירי נעמי שמר ז"ל שוב מתפרסמים און ליין, באתר ynet, 28.05.06 , 22:58
גם אני עם דוד . גילגמש שיחה 20:33, 15 בספטמבר 2015 (IDT)
זה לא שלא שחררה לאתר מסוים. זה בכלל לא לאינטרנט. העדות היא שאקו"ם קבל ממנה הוראה לסרב. למה לא להזכיר? אצל וולך רשום שבן הזוג, אחרי מותה, סרב. ורשום שכנראה סרב מסיבות שלא התקימו אצלו בחייה. מה סיבות שלא התקימו בחייה עושות בערך שלה? אצל וולך התעוררה סערה. האם שם זה חשוב כי התעוררה סערה, וכאן זה לא חשוב כי היתה רק מחאה? וכדי שלא יובן אחרת, אני כן מוצא שבערך של וולך האזכור צריך להשאר. -- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת . 188.120.151.136. 20:50, 15 בספטמבר 2015 (IDT)
אצל יונה וולך זה היה איסור מוחלט להשתמש בשיריה שעדיין לא הולחנו או תורגמו. אצל שמר זו הייתה התנגדות לפרסום במדיום מסוים - ההבדל גדול. דוד שי - שיחה 21:35, 15 בספטמבר 2015 (IDT)

הוסר מידע, שדווח כשגוי, בדבר היותו של דור הררי בן זוגה[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

"בן-זוגה הראשון היה דור הררי, בנו של איש "ההגנה", הפלמ"ח, השב"כ והמוסד מייק הררי, אחיינה של נשיאת בית המשפט העליון לשעבר דורית ביניש ונכדהּ של הגננת, הסופרת והעורכת חוה וֶרבָּה‏. עד שנת 1954 היתה רשומה, באופן רשמי, כרוקה. בשנת זו" (באחת הגרסאות של נעמי שמר#חיים פרטיים). זו היא אינפורמציה שגויה בנושא.

 1. מי שהייתה בת זוגו של דור הררי היא הבת של נעמי שמר, ללי שמר. כל המשפט הזה בטעות יסודו. צריך למחוק את כולו.
 2. צריך למחוק גם את ראשית המשפט הבא. אם הייתה רשומה כרווקה - זוהי אינפורמציה מיותרת ולא מדווחים כך בערכים אחרים בוויקיפדיה.

לכן צריך לשנות את המשפט השני לפשוט יותר: ״בשנת 1954 נישאה לשחקן גדעון שמר, ....

מקור: דווח על ידי: רחל טסה 79.180.121.240 12:42, 15 בספטמבר 2015 (IDT)

תודה, תיקנתי. לפעמים מדהים לגלות איזה שטויות נכנסות לוויקיפדיה, טוב שיש קוראים נאמנים שמאתרים אותן. דוד שי - שיחה 14:10, 15 בספטמבר 2015 (IDT)


משוב מ-16 במאי 2016[עריכת קוד מקור]

ערך מעולה Davidisrael20 - שיחה 15:51, 17 במאי 2016 (IDT)

תיקון לרשימת השירים המתורגמים של נעמי שמר[עריכת קוד מקור]

בטבלת השירים שנעמי שמר תרגמה, חלה טעות:

כתוב: "איילת אהבים O Imitos שלישיית גשר הירקון אהבה ראשונה, 1964" השיר O Imitos, של ננה מושקורי, הוא לחן שתורגם לשיר הנושא את המלים "היה היתה לי אהבה". איילת אהבים הוא תרגום לשיר Ο ταχυδρόμος πέθανε של חג'ידקיס. ההתחלה אמנם קצת דומה, אבל זה שיר אחר. 212.76.117.64 23:16, 13 ביולי 2016 (IDT)

עוד לנושא הפלגיאט, כביכול[עריכת קוד מקור]

שמעתי היום יצירה של רוברט שומאן שלא הכרתי קודם, הפתיחה "הרמן ודורותיאה", על פי גתה, והנה ראו זה פלא - במוזיקה של שומאן חוזר ומופיע, פעם אחר פעם, המוטיב המוכר של המרסייז. אינני יודעת מה טעם ראה שומאן להכניס את המרסייז ליצירתו ומה עניינם של הרמן ודורותיאה אצל המהפכה הצרפתית, אבל האם תאמרו שרוברט שומאן היה גנב או פלגיאט? שלומית קדם - שיחה 23:53, 14 במאי 2018 (IDT)

הוספת קטגוריה חדשה - בוגרי האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים[עריכת קוד מקור]

שלום רב למכובדות/ים. יצרתי היום את הקטגוריה בוגרי האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים והוספתי אליה כ-20 בוגרים/ות. מאחר שנעמי שמר נמנית עם בוגרות המוסד, אשמח אם מישהו מאלה שיכולים לערוך את הערך יוסיף את הקטגוריה לרשימה. תודה רבה מראש!

עדכון - תודה רבה!