אופני טנדם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אופני טנדם בסגנון אופני הרים
אופנוח בסגנון טנדם
אופני טנדם לרביעייה
אופני טנדם משפחתיים

אופני טַנְדֶם (Tandem) הם אופניים המיועדים לשני רוכבים או יותר, היושבים זה מאחורי זה ותורמים יחד את הכוח להנעת האופניים. האופניים משמשים בין השאר לשילוב נכים בספורט הרכיבה - למשל עיוורים הרוכבים מאחורי רוכב קדמי רואה.

בעבר יוצרו אופני הטנדם על ידי חיבור שני זוגות אופניים זה לזה. המשקל והלחץ הכפולים המופעלים על מערכות האופניים מסוג זה מחייבים רכיבים עמידים יותר, ועל כן כיום מאופיינים אופני טנדם בשילדה מסיבית ורכיבים חזקים מאלו המשמשים אופני יחיד.

עיצוב מוקדם לאופני טנדם מופיע ברישום משנת 1891[1].

בישראל מפעילה עמותת אתגרים בסיוע מתנדבים מועדוני רכיבת טנדם לנכים בערים הגדולות.

עיצוב וסוגים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אופני הטנדם מאורכים יותר מאופניים רגילים; הם בעלי מספר מושבים זה מאחורי זה ומספר מערכות פדלים. הפדלים של הרוכבים מחוברים על ידי שרשרת, נוספת לזו הקיימת באופניים רגילים, הנקראת "שרשרת תזמון". כך הרוכבים מדוושים בו-זמנית באותו קצב, ותורמים יחד את הכוח הדרוש לסיבוב הגלגלים והנעת האופניים קדימה. השליטה באופניים היא בידי הרוכב הקדמי האוחז בכידון (לשאר הרוכבים יש כידון אחיזה בלבד).

אופני טנדם לשני רוכבים הם הנפוצים ביותר, אך קיימים גם אופני טנדם לשלושה, ארבעה ואף יותר רוכבים. ב-1896 נבנה דגם אופני טנדם לעשרה רוכבים, ה"אוריטן" (oriten), על ידי ה-Orient Cycle Company. הדגם הארוך ביותר שנבנה אי פעם כלל שבעים וארבעה מושבים ונבנה ב-1984 באוסטרליה.

כיום ישנם אופני טנדם בסגנון אופני כביש לצורך מרוץ אופניים וכן אופני טנדם בסגנון אופני הרים, בעלי בולמי זעזועים. קיימים גם אופני טנדם מסוג "אופנוח".

רכיבת טנדם[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכוח המופעל ברכיבת טנדם כפול מהכוח המופעל ברכיבת סינגל (אופניים רגילים), ההתנגדות לגלגול והחיכוך בציר מעט גבוהים יותר אך התנגדות האוויר דומה. משקל אופני הטנדם כפול ממשקל אופני הסינגל, או מעט פחות מכפול, ועל כן יחס הכוח למשקל דומה לזה של רוכב יחיד על אופניים רגילים. בירידות מגיעים אופני הטנדם למהירויות גבוהות מאלו של אופני סינגל בצורה ניכרת.

בפועל, קלות הרכיבה על אופני טנדם תלויה באיכותם של האופניים, ביחס הכוח והמשקל בין הרוכבים, ובמיומנותם. רכיבת טנדם מצריכה תיאום בין שני הרוכבים, המתבטא, בין השאר, במגבלה על אפשרויות תגובה מהירה. בנוסף, שמירה על שיווי משקל דורשת מאמץ רב יותר (בעיקר מצד הרוכב הקדמי). באופניים רגילים, הרוכב היחיד מתאם אינסטינקטיבית את העברת משקל גופו מצד לצד וסיבוב הכידון, וכך נשמרת יציבותו על האופניים. ברכיבת טנדם על הרוכב הקדמי לפצות בתנועות כידון על שינויים במרכז הכובד שאינו מודע להם מבעוד מועד. ככל שמשקלו נמוך יותר ביחס לרוכב האחורי, כך גדלה השפעת תנועותיו של הרוכב האחורי על היציבות.

מקור השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

השם "טנדם" הוא משחק מילים אנגלי שמקורו בלטינית: Tandem. בלטינית פירושו "לבסוף", ובאנגלית פירושו "זה מאחורי זה". היות שעל אופני הטנדם יושבים הרוכבים זה אחר זה, הם זכו בשם זה. השימוש במושג "טנדם" משמש גם בענפי ספורט אחרים בהם צוות ספורטאים פועל בצורה דומה, כגון צניחה חופשית של זוג צנחנים (Tandem skydiving, נפוץ בעיקר בצניחה עם מדריך).

בלשון העברית - ארמית, יש מילה עם אותו צליל ואותה משמעות '"טן דו"' מקור המילה בתלמוד הבבלי מסכת יבמות דף קיח: '"טב למיתב טן דו מלמיתב ארמלו"' (טוב לשבת יחד, בזוג, מלשבת אלמנה).

אופני טנדם באמנות[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • בספרו של ג'רום ק. ג'רום, שלושה על הבומל (בומל, להגדרתו של ג'רום, הוא מסע ארוך המוגבל בזמן ובחזרה לנקודת היציאה בלבד), יוצאים שלושת הרעים מן הספר שלושה בסירה אחת (מלבד הכלב) למסע על שני זוגות אופניים - יחיד וטנדם.
  • בשיר העם האנגלי, "Daisy Bell", שבו הדובר השר מציע נישואים לאהובתו, דיידי, הדובר השר אומר שאלו לא יהיו נישואים יוקרתיים כי הוא אינו יכול להרשות לעצמו לשכור כרכרה, אך הם יוכלו ליהנות בנסיעה על אופניים זוגיים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אמצעי תחבורה