פורטל:פיזיקה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

P physics-2.png

פיזיקה (מהמילה היוונית φυσικός) היא חקר הטבע, במובן הרחב ביותר. פיזיקאים חוקרים את התנהגות החומר והאנרגיה, ואת השפעתם על היקום הסובב אותנו. תאוריות פיזיקליות מתוארות לרוב על ידי משוואות מתמטיות. לתאוריות מבוססות היטב ניתן להתייחס כאל "חוק פיזיקלי", אך כמו כל תאוריה מדעית, ייתכן שהן תשתננה כתוצאה מתצפיות חדשות, ניסויים או תאוריות מוכללות יותר.
Christiaan-huygens4.jpg

כריסטיאן הויגנס, פיזיקאי, מתמטיקאי, אסטרונום וממציא הולנדי, יליד האג. מגדולי המדענים במאה ה-17. ממציא שעון המטוטלת, מקושר לרוב עם המהפכה המדעית. הויגנס כמדען לא עסק בתחום מחקרי אחד אלא במגוון רחב של תחומים וגאונותו הטביעה חותם בכל עיסוקיו. למרות חידושיו הגדולים במקצועות רבים במדע, לא עסק בתחום יחיד זמן רב ומדענים אחרים המשיכו ופיתחו את אשר התחיל.
ניסח עקרון חשוב בתורת הגלים, עקרון הויגנס, הקרוי על שמו.

והפעם — חוק פיזיקלי

ג'יימס ג'ול

חוק שימור האנרגיה הוא אחד מחוקי הפיזיקה החשובים והבסיסיים ביותר. חוק זה קובע כי אנרגיה איננה נעלמת או נוצרת יש מאין, אלא מחליפה את צורותיה או עוברת מגוף לגוף. במכניקה היחסותית, שעל פי חוקיה קיימת שקילות בין מסה לאנרגיה המבוטאת על ידי המשוואה המפורסמת E=mc², מקובל לדבר על "חוק שימור מסה-אנרגיה". לפי משפט נתר מקורו של חוק שימור האנרגיה בסימטריה (כלומר אי-השתנות) של חוקי הטבע במשך הזמן.

הכללה של חוק שימור האנרגיה היא בעצם החוק הראשון של התרמודינמיקה שהראשון לנסח אותו היה ג'יימס ג'ול. על שמו קרויה יחידת המידה לאנרגיה: ג'ול.

Hubble ultra deep field high rez edit1.jpg

"החלל העמוק" (באנגלית: Hubble Ultra Deep Field) הוא שמה של תמונה שצולמה באמצעות טלסקופ החלל האבל. זוהי התמונה העמוקה ביותר של היקום אשר אי פעם צולמה. תמונה זו חשפה למעלה מעשרת אלפים גלקסיות. מה מונע מאיתנו, בני האדם הפשוטים שאינם מצוידים בציוד אופטי מיוחד, לצאת החוצה ולהבחין בעושר הזה ללא אמצעי עזר?
לטלסקופ החלל האבל מספר ייתרונות על העיניים האנושיות. ראשית, הוא נמצא מחוץ לכדור הארץ כך שהפרעות אטמוספיריות ואחרות, כמו בליעת אור על ידי האטמוספירה, זיהום אוויר וזיהום אור כתוצאה מפעילות אנושית אינן מפריעות לו. תמונה ספציפית זו צילמה אזור בחלל בו אין זיהום אור של גלקסיה או כוכב קרוב.
נוסף על כך, לטלסקופים, באופן כללי, יש יתרונות על פני העין האנושית מהבחינות של הגדלה ואיסוף אור. ההגדלה של טלסקופ מאפשרת צפייה בעצמים קטנים יותר, שאחרת היו נמצאים מתחת לסף ההבחנה של העין. איסוף האור של טלסקופ הוא טוב יותר מאשר של העין האנושית בזכות שלוש תכונות עיקריות: המפתח שלו, זמן החשיפה האפשרי והנצילות הקוונטית. לגבי המפתח – דמיינו, כמה אור היה נכנס אל עיניכם לו היה האישון שלכם בגודל 2.40 מטרים? לגבי זמן החשיפה – לציוד הצילום של הטלסקופ יש אפשרות לצלם עצמים בזמן חשיפה ארוך בהרבה מזה של העין האנושית וכך לאסוף יותר פרטים, כפי שמודגם בערך חשיפה. במקרה שלפנינו, התמונה צולמה למשך זמן של כמיליון שניות, בניגוד לזמן החשיפה של העין שהוא בערך החלק האחד מהעשרים של השנייה. כמו כן, הנצילות הקוונטית של מצלמת הטלסקופ גבוהה מזו של העין, וכך יותר אור "מנוצל" והופך לפרטים בצילום ביחס לזה ש"מנוצל" על ידי העין האנושית.

בחלון זה מופיעה תצוגה מתחלפת של ספרי פיזיקה שנועדו להנגשת הפיזיקה לציבור הרחב.

ספר היום:

Chance and chaos he.jpg

דויד רואל, על מקריות וכאוס, תרגם יכין אונא, הוצאת מאגנס, תשס"ב.

הספר מציג לקורא שלל רעיונות של הפיזיקה המודרנית: כאוס, תורת הקוונטים, מכניקה סטטיסטית, אנטרופיה ועוד. בהקדמה לספר כתב המחבר:

חוקי הפיזיקה הם דטרמיניסטיים. כיצד אפוא מתגנבת המקריות לתיאורו של היקום? מתברר שהדבר קורה בדרכים שונות. נראה גם שישנן מגבלות חמורות באפשרות לחזות את העתיד. בתיאור ההיבטים השונים של המקריות ושל המצבים שאינם ניתנים לצפייה מראש, אציג בעיקר רעיונות מדעיים מקובלים (או לפחות כאלה שניתן לקבלם), ישנים וחדשים. בפרט ארחיב מעט ברעיונות החדשים אודות הכאוס.
תחומים עיקריים:
מבעד לעדשה - מבט על תחום נבחר
אסטרופיזיקה היא ענף פיזקלי רחב מאוד העוסק בחקר מבנה היקום, הכוכבים ותכונותיהם השונות ובאינטראקציות בין גופים שמימיים ובהכללה - בכל התופעות החורגות מן האטמוספירה של כדור הארץ. הכלים הפיזיקליים בהם נעשה שימוש בתחום זה רבים ומגוונים ומתפרשים על פני דיסציפלינות רבות, ביניהן מכניקה, אלקטרומגנטיות, יחסות, קוונטים, תרמודינמיקה ועוד. כיוון שכיום רוב המחקר האסטרונומי מתבצע בעזרת כלים פיזיקליים, נהוג להתייחס אל האסטרונומיה והאסטרופיזיקה, הלכה למעשה, כאל תחום אחד.

מבט על תחומי משנה נוספים

תאוריות מרכזיות
מכניקה ניוטונית | תורת הגלים | תורת החשמל והמגנטיות הקלאסית | תורת היחסות | תורת הקוונטים | תורת השדות הקוונטית | המודל הסטנדרטי

תאוריות מוצעות:
תאוריה מאוחדת גדולה | תורת המיתרים | תורת M | סימטריית-על | כבידה קוונטית לולאתית

תאוריות שאינן בזרם המחשבה המרכזי:
היתוך קר | התאוריה הדינמית של הכבידה | פירוש העולמות המרובים | אֵתֵר מאיר | אנרגיה אורגונית | תאוריית שדה מאוחד

משולחנו של חוקר - מבט על תורה נבחרת
מבנה האטום לפי רתרפורד

המודל הפלנטרי הוא מודל שהציג ארנסט רתרפורד לתיאור האטום, לאחר שהניסוי שערך הפריך את מודל עוגת הצימוקים. במודל זה הוצג לראשונה הרעיון של גרעין האטום כך שמבנה האטום מדומה לזה של מערכת השמש על פי המודל ההליוצנטרי כך שהאלקטרונים נמצאים בתנועה סביב גרעין מאסיבי - הפרוטונים והנייטרונים, באופן שבו כוחות אלקטרומגנטיים מניעים אותם, בדומה לכוחות הכבידה במערכת השמש.
למודל זה מספר חסרונות. העיקרי שבהם הוא חוסר היכולת להסביר את העובדה שאלקטרונים אינם קורסים אל הגרעין כתוצאה מאיבוד אנרגיה האמור להיגרם על ידי פליטת קרינה אלקרומגנטית, כפי שמצופה מגוף טעון הנמצא בתנועה. למרות זאת, מודל זה מוכר מאוד ותיאורו הגראפי הוא סימון מוסכם, במקומות רבים, לנושאים הקשורים באטום.

מבט על תורות נוספות

ערכי ליבה
פיזיקאים פיזיקאיםזוכי פרס נובל לפיזיקה
חלקיקים חלקיקים אלמנטרייםחלקיקים מרוכביםחלקיקים חזוייםרשימת החלקיקים המלאה
כוחות היסוד כוח הכבידההכוח האלקטרומגנטיהכוח הגרעיני החלשהכוח הגרעיני החזקהכוח האלקטרו-חלש
יחידות מידה יחידות מידהיחידות מידה למסה ולמשקליחידות מידה לאורךיחידות מידה למהירותיחידות מידה לזמןיחידות מידה לשטחיחידות מידה לנפחיחידות מידה לאנרגיהיחידות מידה לטמפרטורהמערכת היחידות הבינלאומית
תחומים משיקים אלקטרוניקהאסטרונומיהביופיזיקהגיאופיזיקההיסטוריה של הפיזיקההנדסהכימיהכימיה פיזיקליתננוטכנולוגיהפיזיקה מתמטיתפיזיקה רפואית
Article.gif

אדווין האבל - אורניום מועשר - אלברט איינשטיין - אפופיס (אסטרואיד) - ארנסט לורנס - ג'ון דזמונד ברנל - המירוץ לחלל - השדה המגנטי של כדור הארץ - ויליאם לורנס בראג - חוקי קפלר - חור שחור - טלסקופ החלל האבל - מאיץ LHC - מכניקה קלאסית - פוטון - קשת בענן - רוזלינד פרנקלין - שפופרת קתודית - שריקה

P mathematics.svg
P chemistry.svg
Q space.svg
P geology.png
P technology.png
פורטל המתמטיקה פורטל הכימיה פורטל מדעי החלל פורטל הגאולוגיה פורטל הטכנולוגיה

Exquisite-kwrite.png

רוצים לעזור? הנה כמה משימות שבהן אתם יכולים לתרום:
  • כאן אפשר למצוא ערימה של קצרמרים בתחום הפיזיקה שרק מחכים שירחיבו אותם.
  • מה שווה דף ערכים מבוקשים אם לא מתייחסים אליו?
  • הציעו "תמונה נבחרת" או קטעים חדשים כ"סוגיה נבחרת". תמונות נבחרות וסוגיות נבחרות מוצגות דרך קבע בעמוד הראשי של הפורטל.
  • מסגרות התוכן של הפורטל צריכות את עזרתכם! ישנם עוד תחומים, תאוריות, אישים ונושאים מעניינים רבים עליהם ניתן לכתוב!
רשימת הערכים המבוקשים בתחום הפיזיקה

ברשימה זו מאוגדים ערכים מבוקשים בתחום הפיזיקה.

הערכים נמצאים במעקב בידי ויקיפדים ותיקים עם רקע בפיזיקה.

ערכים דרושים

מכניקה ניוטונית

מכניקה אנליטית

מכניקת הזורמים ועל-נוזליות

פיזיקת הפלזמה

קוסמולוגיה ואסטרופיזיקה

אלקטרומגנטיות

אופטיקה ואלקטרואופטיקה

מכשירים אופטיים

גלים ועיבוד אותות

פיזורים

סמיקלאסי

תרמודינמיקה ומכניקה סטטיסטית

תורת היחסות וכבידה

מכניקת הקוונטים

פיזיקה גרעינית

פיזיקה של חומר מעובה

פיזיקת חלקיקים

פיזיקה אטומית

ציוד ושיטות נסיוניות

פיזיקאים

תחומים אחרים

פיזיקה לפי אופי המחקר

ערכים טעוני שיפור

אישים

ויליאם תומסון - רודולף קלאוזיוס - בנואה פול אמיל קלפרון

פיזיקה

כוח אלסטי - כוח גרר - אלקטרומגנטיות - ניסוי מייקלסון-מורלי - אנרגיה - אנרגיה חופשית של גיבס - לייזר - שיווי משקל מכני - אופטיקה לא לינארית - נצילות - סחיפה קוטבית (Polar drift)

אחר

היסטוריה של הפיזיקה - התפתחות הפיזיקה במאה ה-20

לוח מודעות

חזון ומטרה

בתוך קהילת הויקיפדים קיימת קבוצה לא מבוטלת של משתמשים בעלי עניין רחב בפיזיקה. דף זה מיועד להיות דף מקשר ביניהם. באופן זה משתמש הרוצה לומר: "אני צריך עזרה של פיזיקאי לסיום העבודה על ערך" אבל מתבייש לעשות זאת בדף הראשי, יוכל לעשות זאת כאן. באותו אופן משתמשים יוכלו לדווח על התקדמות הערכים שהם כותבים, יוכלו להפנות את הפיזיקאים לדיונים מעניינים, להצבעות המלצה, וכו'.

פברואר 2013

אני מזמין את הפיזיקאים וכל המתעניינים לדיון על תבנית חדשה שיצרתי, תבנית:פיזיקת החלקיקים. הרעיון הוא שהתבנית תופיע ברוב הערכים בפיזיקת חלקיקים, בפתיחת הערך. 11:41, 15 בפברואר 2013 (IST)

הלוח - ינואר 2013

שלום, אני עורך חדש והתנסיתי בהוספת הדפים דעיכה_מעריכית ופרדוקס_גיבס, אשמח לביקורת ועזרה בקישור לפורטל. Guest 86 - שיחה 00:57, 4 בינואר 2013 (IST)

הלוח אפריל 2010

מכחילים את הפיזיקה!

מיני מתקפת איכות שבמסגרתה נכחיל את הערכים המבוקשים בפורטל הפיזיקה. האמצעים פשוטים - תרגום. כל ויקיפד בעל ידע בפיזיקה בוחר ערך אחד מהרשימה, שמעניין אותו ושיש לו בינויקי באנגלית, ומתרגם אותו ברמת הפירוט שבה הוא מעוניין. אין הרבה ערכים חסרים ברשימה הזאת (28 כרגע). במאמץ לא גדול אפשר להביא את הפיזיקה לדוברי העברית שביקשו אותה.

Setreset - שיחה 00:36, 16 באפריל 2010 (IDT)

הלוח אפריל 2009

הלוח - מרץ 2009

QA

הלוח - פברואר 2009

ערכים חדשים:

הלוח - ינואר 2009

  • פרדוקס עלי התה - ערך חדש וחמוד של אנונימי.
  • עקרון מאך - קצרמר שדורש עבודה, נכתב על ידי Golasso.
  • הי, אני חדש פה. רציתי לדעת אם אני יכול לכתוב פה תאוריה חדשה שיש לי ? תודה.-- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת
לא, בוויקיפדיה אסור לכתוב מחקר ראשוני. ראה ויקיפדיה:מה ויקיפדיה איננה, סעיף 6. אגב, זה לא המקום לכתוב הודעות כאלה, בפעם הבאה נא לכתוב בויקיפדיה:דלפק ייעוץ. תודה, ברק שושני - שיחה 15:28, 13 בינואר 2009 (IST)

הלוח - דצמבר 2008

הלוח - נובמבר 2008

מזל טוב! טוקיוני 20:31, 14 בנובמבר 2008 (IST)

מצאו ערכים לשיפור בנושא פיזיקה: לשכתובלעריכהלהשלמהקצרמריםחדשיםדורשי מקורלפישוטבלי תמונה (יש לגלול את המסך כלפי מטה)

מהו פורטל? - רשימת כל קטגוריות המשנה והערכים