פרסי ג'קסון והאולימפיים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

פֶּרְסִי ג'קסון והאולימפייםאנגלית: Percy Jackson & the Olympians) היא סדרת ספרים מאת הסופר האמריקאי ריק ריירדן. עלילת חמשת הספרים בסדרה מבוססת על המיתולוגיה היוונית ומתרחשת בימינו. ב-2005 ראה אור הספר הראשון בסדרה. ב-2008 ו-2009 תורגמו לעברית חמשת הספרים על ידי יעל אכמון, בהוצאת גרף צעיר (הסדרה של גילי בר הלל). ב-2010 יצא לאקרנים סרט קולנוע המבוסס על הספר הראשון בסדרה ובאוגוסט 2013 יצא לאקרנים הסרט השני פרסי ג'קסון וים המפלצות (סרט).

בסדרת פרסי ג'קסון והאולימפיים

ריק ריירדן כתב סדרת המשך שנקראת גיבורי האולימפוס.

עלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גיבור הסדרה הוא פרסאוס (פרסי) ג'קסון, נער בעייתי כביכול, אשר יום אחד מגלה שהוא בן לאל יווני, פוסידון. במהלך חמשת הספרים פרסי עובר טלטלות רבות, במישור האישי, כמו גם במלחמות של המיתולוגיה היוונית. הוא מגלה שהאויב של האלים, הטיטאן קרונוס, רוצה להשמיד את האולימפוס עד עפר. קרונוס הצליח לגייס חצויים רבים למלחמה ופרסי, כבן לאחד האלים החשובים ביותר, ממלא תפקיד מרכזי מאוד במלחמה. פרסי מגלה את הנבואה אשר מספרת על צאצא חצוי של אחד משלושת האלים הגדולים (זאוס, פוסידון והאדס), שכאשר ימלאו לו 16 שנים הוא יציל או ישמיד את האולימפוס ואיתו את העולם. הנוסח המדויק של הנבואה מתגלה לו רק בתחילת הספר החמישי, ימים ספורים לפני יום הולדתו השישה עשר. ולבסוף פרסי צריך להחליט את ההחלטה שתציל או תשמיד את האולימפוס.

הספר הראשון: גנב הברק[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – פרסי ג'קסון וגנב הברק
פרסי ג'קסון וגנב הברק (ספר ראשון-גרסה עברית)

פרסי הוא ילד בן שתים עשרה בעל דיסלקציה והפרעת קשב, אשר גר בניו-יורק. הוא למד בפנימיית יאנסי, ובטיול למוזאון, אריניה בהסוואה של מורתו לחשבון נשלחת לתקוף אותו. פרסי לא מבין מה בדיוק קרה. הוא יוצא לחופשת הקיץ עם אמו, אך החופשה נקטעת כאשר גרובר חברו הטוב (הלומד איתו בפנימייה) מאתר אותו. גרובר מתגלה כסאטיר, והוא מנסה להציל את פרסי ממינוטאור שרודף אחריו. כאשר פרסי מגיע לעמק בלונג איילנד, אמו נעלמת באור זהוב (כדרכן של מפלצות) חלקיק שנייה לפני שהמינוטאור מוחץ אותה בידו, ופרסי מצליח להרוג את אותו. מאז הוא בטוח שאמו מתה. העמק אליו הגיעו נקרא מחנה החצויים, מחנה לילדים שהם חצי אלים חצי בני תמותה. שם מתגלה לפרסי האמת- שאביו הוא אל. תחילה פרסי לא יודע את זהות אביו, אך בהמשך, באמצע משחק "תפוס את הדגל" במחנה, מתגלה כי פרסי הוא בן פוסידון. פרסי מתיידד עם חבריו החדשים, ובעיקר עם לוק בן הרמס. פרסי נשלח למסע חיפושים. מטרתו היא למצוא את הברק הראשון של זאוס. זאוס חושד שפרסי הוא זה שגנב את הברק עבור אביו, ופרסי צריך למצוא את הברק כדי להוכיח לזאוס כי פוסידון הוא לא הגנב. את המשימה הזאת יש להשלים תוך עשרה ימים אחרת תפרוץ מלחמה. אל פרסי מתלווים גרובר, וחניכה מהמחנה- אנבת' צ'ייס בת אתנה. ביחד הם יוצאים מערבה כדי להגיע לשאול. כירון הקנטאור, מנהל הפעילויות במחנה החצויים (שהתחזה גם הוא למורו ללטינית של פרסי, מר ברונר), נותן לפרסי את החרב הקסומה מארד שמימי אנקלוסמוס, שפירושה ביוונית - נחשול. בדרך הם מותקפים על ידי יצורים שונים מתוך המיתולוגיה היוונית כמו מדוזה, הארניות, וכימרה. הם גם נפגשים עם ארס שמעניק להם תיק עם ציוד לאחר שמילאו את משימתו. כאשר הם מגיעים לשאול מתברר כי בתוך התיק שקיבלו מארס, נמצא הברק, וכי ארס הוא זה שסיכסך בין האלים, והוא עשה זאת בגלל קרונוס. בסיום הספר מתברר כי לוק הוא הבוגד, הוא זה שגנב את הברק ונתן אותו לארס מלכתחילה. מטרתו היא לעורר את קרונוס מטרטרוס, אך פרסי לא מצליח לעצור בעדו ולוק בורח ממחנה החצויים (ומאז הפך לאחד מאויביו הגדולים של פרסי וחבריו למשך כל סדרת הספרים). בסוף הספר, פרסי עוזב את מחנה החצויים למשך השנה ועובר ללמוד בבית ספר במנהטן.

הספר השני: ים המפלצות[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – פרסי ג'קסון וים המפלצות

טייסון, חברו של פרסי מבית ספרו, מתגלה כבן קיקלופ של פוסידון ואח-למחצה של פרסי. פרסי מגלה זאת במהלך משחק מחניים עם הלייסטרוגנים שניסו להרוג אותו. טייסון חסם אותם מבלי להיפגע כיוון שקיקלופים חסינים לאש. באותו הזמן, פרסי יוצר קשר עם גרובר דרך החלומות שלו. מתברר שגרובר נכלא על ידי קיקלופ ענקי (ששמו פוליפימוס). העץ הקסום של תאליה (השומר על המחנה מפני פולשים) הורעל, והחליש את ההגנות הקסומות של המחנה. כירון מפוטר כמנהל הפעילויות, וטנטלוס, העולה מהשאול, מחליף אותו. פרסי ואנבת' (בת אתנה) מבינים מגרובר, שהוא מצא את גיזת הזהב, המסוגלת להגן על המחנה ולגרום לרעל מהעץ של תאליה להיפלט החוצה. קלאריס נשלחת לחפש אותה כדי להציל את המחנה.

לאחר ששוחח עם הרמס וקיבל את עצתו, פרסי בורח מהמחנה עם חברתו אנבת' ואחיו למחצה, טייסון. כדי שההרפיות לא יגלו שברחו ויאכלו אותם, פרסי מתפלל לפוסידון ששולח היפוקמפוסים, סוסי הים הגדולים, ומפני שפרסי מכיר את שפת הסוסים ויצורי הים ומתקשר אתם, הוא מנווט אותם הרחק ממצר לונג איילנד. הם מגיעים לספינת התענוגות "הנסיכה אנדרומדה" ומגלים שהיא שורצת מפלצות, ובנוסף לכך מגלים שקרונוס רוצה לעלות חזרה לפני כדור הארץ בעזרת סרקופג מוזהב שניצב בספינה ולכן בורחים ממנה. לוק מנהיג על הספינה צבא מפלצות גדול. הם רוצים להגיע לים המפלצות, משולש ברמודה, כדי למצוא את הגיזה המוזהבת. קלאריס מוצאת אותם כשהם נכנסים לים המפלצות, ונלחמים בהידרה. היא אוספת אותם אבל הספינה של קלאריס, סי. אס. אס ברמינגהם מתפוצצת במהלך הקרב וטייסון איתה. פרסי ואנבת' שוחים לאי תענוגות, ולאחר שפרסי נהפך לחזיר ים על ידי המכשפה קירקה, מתגלה שזה היה תכסיס. אנבת' מחזירה את פרסי לצורתו, והם בורחים ממנה. הם מגיעים לאי של פוליפמוס, גם כן קיקלופ, שם הם לוקחים את הגיזה, מצילים את גרובר וקלאריס מפוליפימוס ומגלים שטייסון חי, וחוזרים למיאמי. קלאריס טסה למחנה ואילו פרסי ואנבת' וטייסון נתפסים בידי לוק, אך בעזרת הודעת איריס-נט הם מראים לדיוניסוס, אחראי המחנה ואל היין, שלוק הוא האשם בהרעלת העץ של תאליה ושכירון חף מפשע ודיוניסוס מפטר את טנטלוס. לאחר שפרסי נלחם בלוק ומביס אותו לוק מורה על אנשיו לחסל אותם ומחליט להשיג את קלאריס עם פגסוס שחור (בלאקג'ק) אך הוא לא מספיק כי צבא קנטאורים ובראשם כירון מעוררים מהומה (שמאפשרת לבלאקג'ק לברוח) והם חוזרים על גב קנטאורים ( "חבורת הפונים הפרועים") למחנה, שם כבר ריפאה הגיזה את העץ של תאליה. למזלם, כל תשומת הלב מופנת לקלאריס, ואף אחד לא מעיר להם שברחו לעזור לה במסע החיפושים. טייסון נקרא על ידי פוסידון לעזור לו בכבשני הקיקלופים מתחת לים, ועוזב את המחנה לעת עתה. הגיזה עובדת טוב מדי, וימים ספורים לאחר מכן נפלטת תאליה מהעץ בהפתעה, עוד תוכנית של קרונוס כדי להוסיף עוד קלף שיכול לשנות את תוצאות הנבואה. קרונוס פלט את תאליה בעזרת הגיזה שאיתה היה מצליח לממש את תוכניתו להוציא לפועל את הנבואה הקדומה. הנבואה שאומרת שלבן של אחד משלושת הגדולים (בהיותו בגיל 16), יהיה את הכוח וההחלטה אם להשמיד את האולימפוס או לא.

הספר השלישי: קללת הטיטאן[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – פרסי ג'קסון וקללת הטיטאן

בתחילת הספר פרסי, אנבת' ותאליה בת זאוס (חברת ילדות של לוק ואנבת') נסעו לפנימייה צבאית בשם "ווסטאוובר הול" מפני שגרובר מצא שני חצויים חדשים: ביאנקה וניקו די אנג'לו, שהתבררו כחזקים מאוד. על שני החצויים שם עין מפלצת - המנטיקור, המתחזה לד"ר קוטס. פרסי נקלע למצב שבו הוא מופרד מחבריו וצריך להלחם במנטיקור לבדו. בשנייה האחרונה אנבת', תאליה וגרובר מגיעים אבל המנטיקור ממשיך להיות חזק יותר מהם. לפתע נחלצת לעזרתם האלה ארטמיס - אלת הציד ביחד עם צידותיה, אך היא אינה מספיקה להציל את אנבת' שנחטפת על ידי המנטיקור. האלה ארטמיס יוצאת לחפש את המפלצת המסוכנת שיכולה להשמיד את האולימפוס, שעליה דיבר המנטיקור, אבל היא נתפסת בטרם גילתה מידע חדש ונהיית שבויה. פרסי, תאליה, גרובר, ביאנקה (שהפכה לציידת ארטמיס) והבכירה שבציידות ארטמיס, זואי צל-ליל (אחותם של נימפות השקיעה- ההספרידות) יוצאים לחפש את ארטמיס, אנבת' ואת המפלצת בעקבות הנבואה שהם שמעו מפי האורקל מדלפי ששוכנת במחנה החצויים בגופה של מומיה:

מערבה, אל אלה כבולה, יצאו החמישה,

אחד מהם יאבד, בארץ גשם לא פגשה,

אימת האולימפוס את הדרך תוביל,

חניכים וציידות - רק איחוד כוחות יציל,

בהתייצבו מול הטיטאן, אחד ישא קללתו,

ואחד אחר ביד הורה ימצא הוא את מותו.

הם מחליטים על שילוב של 3 ציידות ו-2 חניכים. התכנון הוא שתאליה, גרובר, זואי צל-ליל, ביאנקה ופיבי הציידת יצאו. אך האחים טראוויס וקונור שוד מרעילים את פיבי, פרסי בורח מהמחנה (בעזרת בלאקג'ק) כדי להשתתף במסע במקום פיבי. פרסי והשאר נפגשים לאחר שפרסי מנסה להזהיר את השאר מפני אנשי-שלד שהטיטן אטלס ונלחמים נגד האריה מנמאה. לאחר מכן יוצאים למסע מרובה הרפתקאות והנבואה התקיימה במלואה: ביאנקה די אנג'לו נהרגת במגרש הגרוטאות של הפייסטוס והאלים שנמצא במדבר, אימת האולימפוס הוא האופיאוטאורוס (חצי פרה חצי נחש ים שפרסי מתוך חובותיו בתור בנו של אל הים הציל בתחילת הספר), שאם מישהו יקריב אותו לאלים ויזרוק את קרביו לאש יהיה לו הכוח להשמיד את האולימפוס, והם אכן פוגשים את בסי האופיאוטאורוס בנקודות שונות לאורך הדרך, פרסי ניצב מול הטיטאן אטלס ונשא את קללתו (הקללה שארס הטיל עליו בספר הראשון). בנוסף לכל זה קרו עוד דברים כגון הפעם שרכבו על חזיר ענק (ברכת פאן), כשפרסי נלחם בנראוס הזקן וכשהוא נפגש עם רייצ'ל אליזבת דר (בת תמותה אשר יכולה לראות דרך הערפול כמו אימו של פרסי) והיא מצילה אותו. לקראת סוף הספר מגלים שזואי צל-ליל הציידת היא אחת ההספרידות (נימפות השקיעה), שהן בנותיו של אטלס והיא אכן נהרגת על ידו. ניקו די אנג'לו מאשים את פרסי במות אחותו, ולאחר התקף זעם מתגלה כבנו של האדס - אל המתים ואדון השאול - אחד משלושת הגדולים (ובנוסף מתגלה במהלך הספר שניקו וביאנקה היו לכודים במלון הלוטוס שהזמן בו מהיר איטי יותר והם הרגישו שעבר רק חודש שם אבל מסתבר שהם הגיעו מתקופת מלחמת העולם השנייה לפני 70 שנה!).

בסוף הספר, תאליה מצטרפת לציידות ארטמיס יום לפני יום הולדתה ה-16 כדי לא להיות החצויה מהנבואה, וגרובר מקבל הודעה מהאל פאן שאומרת: "אני ממתין לך".

הספר הרביעי: הקרב על המבוך[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – פרסי ג'קסון והקרב על המבוך

לאחר שהותקף על ידי מעודדות אמפוזיות בבית ספרו החדש ומנצח אותן בעזרת רייצ'ל אליזבת דר, חוזר פרסי ג'קסון למחנה החצויים על מנת ללמוד על הלבירינת - מבוך עצום אשר נבנה על ידי האדריכל היווני דיידלוס מתחת לאדמה. במקור, נבנה המבוך כחלק מארמונו של מלך כרתים, מינוס. כשהוא מגיע למחנה, הוא פוגש את מורה קרב החרבות החדש, קווינטוס. במהלך קרב נגד עקרביי ענק במחנה, מוצאים אנבת' ופרסי במקרה את הכניסה למבוך. לאחר כניסה למבוך ויציאה ממנו, מבין פרסי כי לוק כבר השתמש במבוך על מנת לתמרן את כוחותיו במהירות, ושהוא ינסה להובילם ישירות אל מחנה החצויים כדי להרסו. הנבואה היא:

באפילת מבוך האינסוף תצללו

האבוד, המת והבוגד יעלו

אדון הרפאים יחרוץ גורלות

ואחרית נצר אתנה עתידה להתגלות

חורבן סופי עם מות בן אלמוות

על אהוב ייגזר גורל מר ממוות

על ידי שימוש במבוך, מוכרחים אנבת', פרסי, גרובר וטייסון למצוא את דיידלוס ולשכנעו לא לערוק אל כוחותיו של לוק, בשביל שלא ימסור את חוטה המכושף של הנסיכה אריאדנה, שינחה אותו ואת כוחותיו במבוך. לאחר ניווט קל במבוך, נפגשים פרסי ורעיו בקאמפה - מחצית אישה ומחצית מפלצת-דרקון ולאחר קרב משחררים את אסירה, בריאראוס בעל מאה-הידיים, בן משפחתו של טייסון ואלילו הרוחני. למרות הערצתו של טייסון כלפי בעל מאה הידיים ה"אימתני", מאכזבו בריאראוס בכך שמסרב לעזור להם כאשר הפחד מניע אותו. לאחר מפגש עם האלה האולימפית הרה ועם האל הזוטר יאנוס וקרב בחוותו של גריאון, מתאחדת הקבוצה עם ניקו די אנג'לו, בן האדס, אשר מאשים את פרסי כגורם למות אחותו, ביאנקה. לאחר מכן, בהוראתו של האל הפייסטוס, משתמשים פרסי והקבוצה במבוך על מנת להגיע להר סנט הלנס. שם, מרגיש גרובר בנוכחותו של האל פאן ויוצא בעקבותיו יחד עם טייסון וניקו. פרסי ואנבת' מתפצלים ויוצאים אל נפחיית הטלקינים, שדים דמויי הכלבים אשר משרתים את הטיטאן קרונוס. הטלקינים מוצאים אותו ותוקפים אותו. זמן קצר לפני ההתקפה, נפגשים פרסי ואנבת' ומתווכחים לגבי אפשרות לבריחתה של אנבת'. אנבת' מנשקת את פרסי ובורחת. פרסי משתמש בכוחו השולט במים וגורם להתפרצות הר הגעש, ובורח בעזרת מים מההר כדי להשאיר את הטלקינים חסרי אונים. לאחר התרגיל הוא נשאר מחוסר הכרה ואנרגיה.

לאחר מכן, מתעורר פרסי באי המכושף של קליפסו, אוגיגיה. קליפסו נכלאה באי לאחר מלחמת הטיטאנים הראשונה, לאחר שעזרה לאביה, הטיטאן אטלס. כחלק מעונשה הנצחי, כל אלף שנה מופיע חצוי על חופי האי של קליפסו; היא מתאהבת בו, אך מסיבה כלשהי הוא לא יכול להישאר באוגיגיה לנצח. כמו החצויים האחרים שעזבו את קליפסו, עוזב אותה פרסי ומפליג למחנה החצויים על רפסודה. כשהוא מגיע למחנה, הוא משבש את טקס ההספד שלו, לאחר שכולם חשבו שנהרג. פרסי ואנבת' מאתרים ומבקשים עזרה מבת האנוש רייצ'ל אליזבת' דר, שיכולה לראות מבעד לערפול, אשר מונע מבני אנוש לראות את המגיה שבעולם המיתולוגי. הקבוצה הכוללת את פרסי, ניקו, אנבת', גרובר ואת רייצ'ל נכנסת למבוך בשנית, ופוגשת סוף סוף את האל פאן. לאכזבתו של גרובר, במקום לקום ממקום מחבואו ולשקם את הטבע ההרוס בעולם, פאן גוסס ומסרב לעזור להציל את הטבע. במקום, הוא מורה על גרובר להעביר הלאה בשורה האומרת שרק ברשות הסאטירים האפשרות לשקם את הטבע. לאחר המפגש עם פאן, מגלה הקבוצה שקווינטוס, מורה החרב המסתורי במחנה החצויים הוא בעצם דיידלוס, שהעניק לעצמו חיי נצח כאשר שריין את גופו כאוטומטון. דיידלוס מבשר כי לוק הוא בעצם נושא רוחו של קרונוס, וקרונוס מנצל את לוק על מנת לחזור לחיים. קרונוס מגלה שניקו הוא בנו של האדס והדמות האופציונלית מן הנבואה הגדולה. הקבוצה מגלה שלוק הקדים את חבריו והשיג את חוט אריאדנה; לאחר מכן, שולח לוק את צבאו הגדול לקרב במחנה החצויים דרך המבוך. לאחר קרב בו המחנה נהרס כמעט לגמרי, בריאראוס ודיידלוס מגיחים מן המבוך ומחסלים את הקאמפה. גרובר משלים את עבודתם של השניים ומטיל ווטו על כוחות האויב בעזרת כוח שניתן לו על ידי פאן. הווטו מבריח את הצבא של לוק. לאחר הקרב, מקריב דיידלוס את חייו כדי לסגור את המבוך. מועצת זקני הפרסות מאשרת לגרובר להמשיך להחזיק את רישיון החיפוש שלו, ואנבת' הולכת ללמוד בבית ספר פרטי בסן פרנסיסקו, כדי להשגיח על הר טאם, מבצר הטיטאן קרונוס שהוקם שנה קודם לכן.

הספר החמישי: תקוות האולימפוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – פרסי ג'קסון ותקוות האולימפוס

הספר מספר על המלחמה האחרונה בין האלים לבין קרונוס. הספר מתחיל ביציאה של פרסי וצ'ארלס בקנדורף מביתן הפייסטוס למשימה על ספינת 'הנסיכה אנדרומדה'. בסופו של דבר הספינה מתפוצצת וצ'ארלס ולוחמים ספורים מצבאו של קרונוס נהרגים. פרסי מתעורר בממלכתו של פוסידון, ומגלה שפוסידון נמצא במצור על ידי הטיטאן אוקיינוס. הוא חוזר למחנה ומעביר את ההודעה על מותו של בקנדורף, ושומע לבסוף את הנבואה הגדולה:

שש עשרה שנים ימלאו חרף כל המכשולים,

לצאצאם החצוי של האלים הגדולים,

סביבו ישקע עולם בשינה שאין לה סוף,

להב מקולל את נפש הגיבור יקטוף.

בחירה גורלית את חייו תקפד,

את משכן האלים לקומם או לאבד.

במהלך שיטוט ביער הוא רואה את ניקו, דפנה והסאטיר לנאוס, שדנים בהעלמותו הבלתי מוסברת של גרובר. ניקו מדבר עם פרסי והם מחליטים ללכת לשאול, על מנת שיוכל פרסי לקפוץ לסטיקס ולהיות בלתי מנוצח. הם הולכים לבית אמו של לוק, שמתגלה כמטורללת ומשונה. היא מסבירה לשניים שלוק בא לבקש את ברכתה. הם חוזרים לביתו של פרסי, שם אמו נותנת לו את ברכתה גם כן. לאחר שהם פוגשים את גרובר בסנטרל פארק, הם נכנסים לשאול דרך שער אורפאוס, ומתעמתים עם האדס. פרסי קופץ לסטיקס ונהיה חסין ובלתי מנוצח מלבד נקודה בגב שלו. בתור משהו שיעגן אותו לעולם בני האנוש, הוא חושב על אנבת' ששולה אותו מהנהר. ניקו נשאר בשאול, בעוד פרסי עולה ותופס פיקוד על כל החצויים שבאים להלחם בקרונוס ובצבאו, והציידות, בהנהגת תאליה, מחליפות את תפקידם של ביתן ארס.

קרונוס מעיר את המפלץ טיפון בסנט הלן, וכך כל האולימפיים - חוץ מדמטר, שמתחבאת עם האדס בשאול, ומפוסידון, שנערך עליו מצור - יוצאים להילחם בו. האולימפוס נשאר כמעט בלי הגנות, וקרונוס לוקח את כל הצבא שלו לניו יורק כדי להשמיד את האולימפוס. האל הזוטר מורפיאוס מרדים את כל בני התמותה, ורק מחנה החצויים נשאר להגן על תרבות המערב כולה, אחרת קרונוס ישמיד את כל העולם. קלאריס, נציגת ביתן ארס, רבה עם מייקל יו מביתן אפולו, ומשום כך קלאריס וביתן ארס מסרבים להשתתף בקרב ונשארים במחנה, כי 'נמאס לה שמשתמשים בחצויי ארס למלחמות בלי הכרת תודה'. עם זאת, מתברר שלקרונוס יש מרגל במחנה שמעביר אליו את כל המידע האסטרטגי החשוב של צבא החצויים.

החצויים ממשיכים להלחם, ורובם נפגעים וחלקים מתו. רק פרסי- המוגן בקללת אכילס לא נפגע ולא נשרט אפילו שריטה קלה. קרונוס מצליח להגיע לאולימפוס ופתאום האדס מגיח מאדמה עם דמטר, פרספונה וניקו עם צבא מתים ומתחילים להלחם נגד קרונוס, ושם קרונוס ופרסי נאבקים זה בזה. אנבת' נפצעה קשה, מפני שספגה את המכה של איתן נקמורה במקום פרסי, כי איתן כיוון ישר לנקודת התרופה של פרסי. אנבת' מבינה שלוק עוד מנסה להאבק בקרונוס ששוכן בגופו, ומביאה לפרסי את הסכין שלה כדי שימסור אותו ללוק, שיוכל לדקור את עצמו בנקודת התורפה שלו- האזור היחיד בגופו שבו הוא פגיע. פרסי מתלבט האם לבטוח בלוק ולתת לו את הסכין כדי שיתאבד ובכך יקטול את קרונוס, או שהוא משקר לו וקרונוס יהפוך לצורתו האמיתית שתחריב את העולם בקלות. פרסי מביא ללוק את הסכין ולוק מתאבד, כשהוא דוקר את עצמו למוות בנקודה מתחת לזרועו השמאלית. בזכות פוסידון, האלים מביסים את טיפון וחוזרים לאולימפוס, האדס מתקבל בהתלהבות רבה, ולאחר שאלות הגורל באת לשאת את התכריכים של לוק- פרסי, אנבת', תאליה, טייסון וגרובר מקבלים כל אחד מתנה מהאלים. תאליה מקבלת עזרה בגיוס ציידות חדשות, והאדס מוודא שהציידות שמתו יובלו לשדות אליסיום. טייסון נמנה כמשרת גנרל צבאות האוליפוס ומקבל נבוט חדש. גרובר נמנה כחבר במועצת זקני הפרסות וכאדון הפרא החדש לאחר מות פאן בספר הקודם. אנבת' מקבלת את המשרה להיות אדריכלית האולימפוס ולשקם אותו לאחר שנהרס במלחמה, ופרסי מקבל את ההזדמנות להפוך לבן אלמוות- לאל. פרסי דוחה את ההצעה המפתה, ומבקש במקום זאת לקיים את בקשתו האחרונה של החצוי הזוטר אית'ן נקמורה (בן נמסיס) ממנו- שיכירו בכל בני האלים לכל היותר עד גיל שלוש עשרה, ושהילדים של האלים הזוטרים יקבלו מקום מכובד במחנה. בסוף הספר רייצ'ל הופכת לאוראקל החדשה של מחנה החצויים, ואנבת' ופרסי נהיים בני זוג. ובסוף הספר רייצ'ל האורקל החדשה דוברת את הנבואה הבאה:

שבעה חצויים ייענו לאתגר.

עולם ומלואו יסער או יבער.

נדרים לקיים עד כלות הנשימה,

בשערי המוות תגעש מלחמה.

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

חצויים ויצורים מיתולוגיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לרוב החצויים יש דיסלקציות והפרעות קשב וריכוז. הדיסלקציות הן מאחר שהמוח שלהם מתוכנן לקרוא ביוונית עתיקה והפרעות הקשב וריכוז כי יש להם אינסטינקטים של קרב. החצויים הם חצי אלים חצי בני תמותה, ככה שיש להם כוחות "על - טבעיים" שירשו מההורה האל שלהם. לפי הספר "פרסי גקסון" רוב החצויים הם כלי המשחק של האלים, האלים משתמשים בהם המון פעמים כדי לבצע משימות שהם לא יכולים, או לא רוצים לבצע (בספר מוזכרות מספר דוגמאות כאלה). יש שני סוגי מתכת שמהם מיצרים כלי נשק בסיפור, ארד שמימי וארד רגיל (מלבד חרבו של ניקו, העשויה מברזל סטיגאי). לפי הספר, בני תמותה לא מסוגלים להפגע מארד שמיימי. לעומתם, החצויים יכולים להפגע גם מארד שמיימי וגם מארד רגיל. בדרך כלל, לחצויים ישנו כישרון כלשהו אשר קשור לאל שלהם (בני הפייסטוס טובים בבנייה וילדי הרמס ערמומיים מאוד). בספר גיבורי האולימפוס (אשר ממשיך את סדרת פרסי ג'קסון) מוזכר שבמקרים נדירים (כמעט אף פעם), האלים מחליטים להעניק לחלק מהילדים (כמעט אף אחד) סוג של כוח על-טבעי שקשור גם הוא באל (ליאו בן הפייסטוס המופיע בספר הגיבור האבוד לראשונה הינו חסין מאש ואף יכול ליצר אש בעצמו, לפייפר בת אפרודיטה שמופיעה לראשונה יחד עם ליאו יש את היכולת לשכנע אנשים לעשות כרצונה, ופרנק ז'אנג בן מארס שהופיע לראשונה בספר בן נפטון יכול לשנות את צורתו לכל סוג חיה שהוא רוצה, אם כי מתת זו ניתנה לו משום שהוא צאצא של פוסידון וסבו קיבל את מתת פריקלימנוס, ולא משום שהוא בנו של מארס, ולהייזל לבסק יש כוח לזמן את כל האוצרות מתחת לאדמה, מאחר שאמה זימנה את פלוטו (האדס) ופלוטו נתן לה משאלה אחת).

 • פרסאוס "פרסי" ג'קסון - הדמות הראשית. בנו של פוסידון, אל הים ואחד משלושת האלים הגדולים (זאוס, האדס ופוסידון). פרסי לא אמור לחיות, מפני ששלושת האלים הגדולים נדרו נדר לאחר מלחמת העולם השנייה לא להוליד עוד ילדים. נבואה של האורקל אומרת שבן של שלושת הגדולים יקבע את גורל האולימפוס כשיהיה בן שש-עשרה- אם יושמד או ימשיך להתקיים. עובדה זאת מסבכת את פרסי יותר כי זה הופך אותו ככל הנראה, לחצוי מהנבואה. לאחר שבספר השלישי פרסי פגש את רייצ'ל - בת תמותה המסוגלת לראות מעבר לערפול, בספר הרביעי הוא יוצא איתה, עם אנבת' גרובר וטייסון להרפתקה, שבה רייצ'ל עוזרת להנחות אותם במבוך. רמיזות רבות בספר הרביעי והחמישי מעידות על התלבטות של פרסי בין רייצ'ל לאנבת', אך לא בטוח מה הוא מרגיש. רמיזות נוספות מעידות על כך שליבו של פרסי נתון לאנבת'. הוא הפך להיות חבר של אנבת' לאחר שרייצ'ל הפכה להיות האוראקל. פרסי מתואר כנער נאה בעל שיער שחור סתור ועיניים ירוקות ים, נחמד וגיבור ואחת מהמידות הטובות שלו הם עזרה לחברים. אמא של פרסי, סאלי ג'קסון, החליטה ששמו המלא של פרסי יהיה פרסאוס על שם הגיבור היווני פרסאוס שרוב סיפוריו נגמרים בסוף טוב, מה שלא קורה לרוב הגיבורים האחרים, וחשבה שאותו מזל יהיה גם לבנה פרסי. פגם היסוד של פרסי הוא שתמיד יחשוב על חבריו ורק אחר כך על שאר העולם. פרסי מפגין שליטה בכוחות הקשורים לאביו כגון: שליטה במים, דיבור עם סוסים (או חיות דומות), להרעיד את האדמה וליצור סערות. כמו כן, פרסי מיומן מאוד בחרב מה שהופך אותו לאחד החצויים החזקים ב-100 שנים האחרונות וכנראה גם החזק מכולם. נשקו של פרסי הוא ה"אנקלוסמוס" שפרושה ביוונית עתיקה הוא "נחשול", חרב העשויה מארד שמימי המוסווית דרך עט כדי שיהיה קל יותר לשאת אותה (בספר הרביעי של גיבוריי האולימפוס מתגלה שאם שמים את הפקק על הקצה השני של החרב אחרי ששולפים אותה החרב חוזרת להיות עט שמאפשר לכתוב איתו ). כמו כן, אם פרסי יאבד אותה היא תחזור לכיסו בצורת עט. פוסידון אומר לו כי הוא הבן האהוב עליו מכל בניו. מי שמגלם את פרסי בסרט הראשון הוא לוגאן לרמן.
 • אנבת' צ'ייס - חברתו הטובה ביותר של פרסי (מלבד גרובר), ובת גילו. רוחשת לו רגשות קצת עזים מידידות עוד מתחילת הספר הרביעי. בתה של אתנה, אלת החכמה והקרב - שיריביה הוא פוסידון, אביו של פרסי, אך זה לא עוצר בעדה מלהיות ידידתו ואף להתאהב בו. בספר השלישי אנבת' נחטפת על ידי הטיטאן אטלס ונאלצת להחזיק לזמן מה את השמים במקומו. אנבת' הייתה חברת ילדות של לוק ומסרבת להאמין שהוא באמת בוגד, אלא חושבת שבסוף הוא יחזור בו, וצודקת לבסוף. הפגם היסודי באופייה של אנבת' - היא חושבת שהיא מסוגלת לעשות את הכל טוב יותר מכולם, לבנות את הכל מחדש. בסוף הספר החמישי היא נהפכת לחברתו של פרסי. חלומה הגדול ביותר הוא להיות אדריכלית והיא מגשימה אותו כאשר היא מקבלת משימה לעצב מחדש את האולימפוס. מאחר שאמה היא אלת החוכמה, אננבת' חכמה במיוחד ואסטרטגית טובה מאוד וזה הופך אותה לבת אתנה מיוחדת במינה. נשקה של אנבת' הוא פגיון עשוי ארד שמימי שלוק נתן לה. מי שמגלמת את אנבת' בסרט הראשון היא אלכסנדרה דדריו.
 • גרובר אנדרווד - סאטיר, חברו הטוב ביותר של פרסי. בספר הראשון, נאמר כי הוא בן 28 (סאטירים גדלים פיזית לאט יותר מאשר בני אדם). בספר הראשון גרובר גם לומד עם פרסי בבית הספר. כמו רוב הסאטירים במחנה החצויים, גם גרובר נשלח לגלות חצויים בעיקר בבתי ספר בעולם. הוא גילה את פרסי, ביאנקה וניקו, את תאליה, לוק ואנבת'. הוא נשלח לקחת אל מחנה החצויים אחרי שהשלושה הסתובבו בהרפתקאות. גרובר יצא לאחר מסע החיפושים שלו עם אנבת' ופרסי בספר הראשון לחפש את אל הטבע והפרא, פאן, מסע שאף סאטיר לא חזר ממנו בחיים כאלפיים שנה. בספר הרביעי, הוא אכן מוצא אותו וממונה על ידו להיות אדון הפרא. מתחילת הספר הרביעי גרובר נהיה חבר של דפנה, נימפת היער. ממותו של פאן יש לגרובר כוחות מיוחדים בנופי הפרא- שמיעתו מתחדדת, הוא יכול להרגיש גורם מפריע בנופי הפרא ועוד. גרובר הוא סאטיר מצחיק שאוהב אוכל ואפילו פוחד מארנבים. מהספר הרביעי גרובר נחשב למנודה ומגורש מהמחנה, עד שיצליח למצוא ראיות יותר משכנעות בעינהם של מועצת הפרסות לקיומו של פאן. בסוף הספר החמישי הוא מקבל כיסא במועצת הפרסות. מי שמגלם את גרובר בסרט הראשון הוא ברנדון טי ג'קסון.
 • תאליה גרייס - בתו של זאוס. מבוגרת מפרסי בשנה (מאחר שנשמתה הייתה כלואה בתוך עץ) . בדומה לפרסי, גם תאליה לא אמורה לחיות (בתור בת של אחד משלושת הגדולים). תאליה מונעת מעצמה מלהיות החצויה מהנבואה בספר השלישי בכך שמצטרפת לחבורת הצייד של ארטמיס יום לפני יום הולדתה השישה עשר, מה שמזכה אותה בנעורי נצח מגילה הנוכחי וגורם לכך שלא תהיה בת שש-עשרה לעולם, אבל עוזבת בכך את מחנה החצויים. גם תאליה הייתה ידידה של לוק וטיפלה באנבת' יחד איתו, אבל היא בניגוד לאנבת', משלימה עם העובדה שהוא בוגד. תאליה ופרסי אמנם רבים כל הזמן, אך למרות זאת הם חברים. בסוף הספר השלישי היא נהפכת להיות מנהיגת הציידות לאחר מותה של זואי צל ליל ובספר החמישי היא מקבלת את המשימה לקחת את הציידות שמתו בקרב על האולימפוס לשדות אלסיום. מאחר שתאליה היא בת זאוס, יש לה את היכולת להטיל ברקים. היא גם לוחמת טובה מאוד: לפני שנהתה לציידת, השמשה במגן הקסום שלה, אייגיס, שבגוף המגן יש פרצוף של המפלצת מדוזה אשר מפחיד מפלצות רבות ובחנית חשמלית. לאחר שנהפכה לצידת, השתמשה בקשת עם חצים עשויים מכסף טהור שגם היא טובה לקטילת מפלצות ובמיוחד, לאנשי- זאב. תאליה היא אחת מהחצויות החזקות ביותר ב- 100 השנים האחרונות ובספר הגיבור האבוד היא מוצאת את האח שאבד לה, שהוא ג'ייסון גרייס.
 • טייסון - צעיר מפרסי ב-6 שנים. טייסון פוגש את פרסי בבית הספר שם הם נהיים חברים טובים, עד שבית הספר מותקף על ידי מפלצות. אחרי שטייסון הודף את המפלצות והם מגיעים למחנה החצויים פרסי מגלה שטייסון הוא קיקלופ -בנו של פוסידון ואחיו למחצה. פרסי מתבייש בכך אך בהמשך הספר הוא מבין שטעה. בשל העובדה שטייסון הוא קיקלופ גופו חסין לאש וכך הוא ניצל מפיצוץ הספינה בספר השני. בסוף הספר השני טייסון יורד לממלכתו של פוסידון בתוך האוקיינוס ושם בונה נשק לצבאו של אביו. בספר החמישי טייסון יוצא עם אביו לקרב נגד טייפון ולאחר מכן מקבל תפקיד בתור מנהיג צבא הקיקלופים של אביו. טייסון מעריץ את אנבת' ואת פרסי. הוא ילדותי למדי. אוהב מאוד סוסים ואת פרסי. באחד הספרים הוא מתחבר מאוד להיפוקמפוס אחד שמסייע לו, לפרסי ולאנבת' וקורא לו קשת.
 • לוק קסטלאן - בנו של הרמס. מבוגר מפרסי ב-7 שנים. היה המדריך של ביתן הרמס בספר הראשון ולפניו. לוק חשב שאביו הרמס לא נענה לתפילותיו, ולכן בגד באולימפוס ובמחנה החצויים ועבר להילחם לטובת הטיטאנים. לוק מגייס צבא של חצויים ומפלצות כדי שילחמו לטובת קרונוס. לוק היה ידיד של תאליה ואנבת', אבל בגד בשתיהן. אנבת' משוכנעת שקרונוס כישף אותו (ולבסוף מתברר שצדקה). בספר הרביעי, נשמתו של קרונוס חודרת לגופו של לוק ומשתלטת עליו לאחר שהוא טובל בנהר הסטיקס והופך לחסין ומוגן מכל מתקפה, למעט עקב האכילס שלו (כפי שמתברר שספר החמישי). לאחר שגם פרסי טובל בנהר, שניהם חסינים מכל פגיעה. בסוף הספר החמישי, קרונוס מנסה לעבור לדמות השמימית שלו, אך לוק מונע זאת בכך שהוא דוקר את עצמו למוות בנקודת האכילס שלו, עם הסכין שנתן לאנבת' במתנה, כשהבטיח לה שהם משפחה, (והפר את ההבטחה). נשקו של לוק היא חרב שנקראת "נשכנית". להבה מורכב מארד שמימי לקטילת מפצלות ובמתכת רגילה להריגת בני תמותה. לקראת ההשתלטות של קרונוס על גופו של לוק, חושלה "נשכנית" מחדש בצורת החרמש של קרונוס. בסרט הוא מגולם על ידי ג'ייק אייבל.
 • קלאריס לה-רו - בתו של ארס. מבוגרת מפרסי בשנתיים. המדריכה של ביתן ארס והמבוגרת והחזקה ביותר מבין ילדיו. קלאריס שונאת את פרסי ואת אנבת' ומתנכלת לפרסי מיום הגיעו למחנה. ביומו הראשון של פרסי במחנה קלאריס מנסה להכניס את ראשו של פרסי לתא בשירותים. בספר השני קלאריס נאלצת לשתף פעולה עם אנבת', פרסי וגרובר כדי לחזור למחנה ממסע החיפושים שלה. בספר השלישי קלאריס יוצאת למשימה סודית במבוך, שם מוצאת גם את כריס רודריגז שהיה בצבא של קרונוס, מעבירה אותו לצד שלהם והם מתחילים לצאת ביחד. בספר החמישי היא הורגת את הדרקון הלידי. נשקה של קלאריס היא חנית חשמלית אדירה שנתן לה אביה. בספר הרביעי של גיבורי האולימפוס מתגלה שסאטיר בשם המאמן הדג' (סאטיר לוחמני מאוד שהצטרף לחצויים של נבואת השבעה, אך עזב בסוף הספר) הוא מי שהביא אותה למחנה החצויים.
 • ביאנקה די-אנג'לו - חצויה, בתו של האדס ומריה די אנג'לו ואחותו הגדולה של ניקו. קטנה מפרסי בשנתיים. את ביאנקה וניקו מוצא גרובר בפנימיה צבאית בשם "וסטאובר הול",כשמבצע החילוץ של פרסי וחבריו משתבש ארטמיס והציידות מצילות אותם ממנטיקור לאחר שהיא פוגשת את ארטמיס היא מחליטה להצטרף לציידות, בתור ציידת היא מקבלת מסע חיפוש כדי להציל את ארטמיס. במהלך המסע היא מוצאת את מותה כשאוטומטון מתכת שנבנה על ידי הפייסטוס תוקף אותם והיא נכנסת לתוכו כדי להציל את חבריה. במהלך המסע מסתבר שביאנקה נולדה לפני מלחמת העולם השנייה והוכנסה למלון "לוטוס"- מקום שבו הזמן עובר במהירות ועוצר את ההתבגרות. האדס תמיד משבח אותה ואומר לניקו שהייתה מבצעת עבודה טובה ממנו, והייתה עושה דברים טוב יותר ממנו, אילו הייתה בחיים.
 • ניקו די-אנג'לו - חצוי, בנו של האדס אחיה הקטן של ביאנקה. צעיר מפרסי ב-4 שנים. הוא מסתובב בעולם עם ביאנקה ונכנס לקזינו "לוטוס" לפני מלחמת העולם השנייה עד שמגיע עורך-דין (אירניה בתחפושת) ולוקח משם אותו ואת ביאנקה. לאחר שביאנקה מצטרפת לציידות, הוא כועס עליה ומסרב לדבר איתה, אבל כשביאנקה יוצאת מטעם הציידות למסע החיפושים אחרי ארטמיס ואנבת' בספר השלישי, הוא מבקש מפרסי לשמור עליה. ניקו החל לשנוא את פרסי לאחר שגילה שביאנקה מתה במסע החיפושים אף על פי שהוא ביקש מפרסי לשמור עליה. בסוף הספר השלישי, לאחר מות ביאנקה מתברר שניקו בנו של האדס,אך פרסי, אנבת' וגרובר שומרים על כך בסוד. בספר הרביעי הוא נחשב למנודה מהמחנה, משום שלאביו אין ביתן שם, ונודד. הוא מעלה את רוחו של מינוס בספר הרביעי כדי להחזיר את ביאנקה לחיים ולבסוף גם משמיד אותו לאחר שגילה כי מינוס רימה אותו. בספר החמישי פרסי וניקו יוצאים למסע בשאול כדי שפרסי יטבול ב נהר הסטיקס. הנשק של ניקו הוא חרב העשויה מברזל סטיגאי, המתכת המאפיינת את בני האדס, שחושלה בנהר הסטיקס, בגיבוריי האולימפוס מתגלה שבתחילת דרכו של ניקו בספר, היה מקנא באנבת' כיוון שהיה מאוהב בפרסי.
 • צ'ארלס (צ'ארל/ צ'ארלי) בקנדורף - בנו של הפייסטוס ומדריך הביתן. בספר החמישי, בקנדורף יוצא עם פרסי למשימה בספינת "הנסיכה אנדרומדה" ובשל כך נהרג. בספרים קודם, תואר כי הוא בן זוגה של סלינה בוריגרד. מבוגר מפרסי בשנתיים.
 • סילנה בוריגרד - בתה של אפרודיטה וראש הביתן. חברה טובה של קלאריס. בספר החמישי, היא נלחמת מול הדרקון הלידי ומתה מסילון ארס שהוא יורה עליה. לפני מותה, מגלה סילנה כי שימשה כמרגלת של לוק, לאחר שהבטיח לה שיעזור לה לשמור על אהובה, בקנדורף, אך גילתה כי הוא רימה אותה. מגולמת בסרט הראשון על ידי סלין סימונס. מבוגרת מפרסי בשנתיים.
 • קונור וטראוויס שוד - בניו של הרמס וראשי הביתן לאחר לוק. אף על פי שהם אינם תאומים, הם נראים דומים מאוד אחד לשני. שמם אכן מתאים להם, הם אוהבים לנהל פשיטות קטנות על חנויות ומילאו תפקיד לא קטן במלחמה על האולימפוס. קונור גדול בשנה מטראוויס על אף שלא נודע גילם.
 • קאסטור ופולוקס-הבנים התאומים של דיוניסוס. מבוגרים מפרסי בשנתיים. קאסטור נהרג בקרב על המבוך בספר הרביעי. פולוקס כמעט מת בספר החמישי אך ניצל והוא עדיין חי אף על פי ששבר את ידו.
 • לי פלטשר - מנהיג ביתן אפולו עד לסוף הספר הרביעי. נהרג בקרב על המבוך.
 • מייקל יו - בנו של אפולו ומדריך הביתן מתחילת הספר החמישי. מייקל נהרג במהלך הקרב על האולימפוס. לא נודע מהו גילו לאורך כול הספר.
 • וויל סולאס - בנו של אפולו. נהיה מדריך ביתן אפולו לאחר מותו של מייקל יו. נזכר בספר "דם האולימפוס", הספר החמישי של סדרת ההמשך גיבורי האולימפוס. בסוף הספר דם האולימפוס נרמז כי ניקו מתאהב בוויל.
 • ג'ייק מייסון - בנו של הפייסטוס ומחליפו של בקנדורף בניהול ביתן הפייסטוס מתחילת הספר החמישי.
 • קייטי גרדנר - בתה של דמטר ומדריכת הביתן.
 • מלקולם - בנה של אתנה, סגנה של אנבת.
 • אית'ן נקמורה - מופיע לראשונה בספר הרביעי כאשר פרסי אמור להילחם מולו. פרסי מציל אותו אבל למרות זאת הוא נשאר בצבא קרונוס. הוא בצבא הטיטאנים מכיוון שאימו, נמסיס, היא אלה זוטרה ולא מתייחסים אליה ואליו. בספר החמישי הוא נרצח על ידי קרונוס לאחר שבגד בצבא קרונוס לטובת פרסי וחבריו.
 • כריס רודריגז - מוזכר בספר השני אך מופיע לראשונה בספר הרביעי. קלאריס מצאה אותו במבוך כאשר הוא לא יודע כלום, השתגע. קלאריס מנסה להציל אותו בסוף הספר הרביעי חוזר לו הזיכרון והוא וקלאריס הופכים לבני זוג.
 • פייפר מקלין - מופיעה בסדרה השנייה- גיבורי האולימפוס. בתה של אפרודיטה. בסוף הספר הראשון- "הגיבור האבוד", נהפכה להיות לראש הביתן. בעלת דיבור הקסמה חזק במיוחד שזהו כוח שלא כל כך מקובל לרוב בני אפרודיטה ויכול לגרום לאנשים לעשות כל מיני דברים שמבקשים ממנו בשל "כוח האהבה" .
 • ליאו ואלדס - מופיע בסדרה השנייה- גיבורי האולימפוס. בנו של הפייסטוס. בסוף הספר הראשון- "הגיבור האבוד", נהיה לראש הביתן. יש לו כישרון מיוחד בבנייה, נפחות ובתיקון יותר טוב מבן הפייסטוס רגיל. תיקן את "פסטוס", דרקון עשויי ארד והפך אותו ליותר נחמד. ליאו ושאר בני הפייסטוס בנו את ספינת ה"ארגו II". ליאו יכול ליצור אש והוא גם חסין לאש בשל העובדה שאביו גם אל האש, דבר שלא מאפיין את כל בני הפייסטוס ואפילו מסוכן. בעל בעיית קשב וריכוז.
 • ג׳ייסון גרייס - מופיע בסדרה השנייה- גיבורי האולימפוס. בנו של זאוס. היחיד בביתן זאוס, מה שהופך אותו לראש הביתן. הוא מסוגל לזמן ברקים, בדומה לתאליה, אחותו, ואף מסוגל לעוף ולזמן את הרוח, מתגלה במהלך הגיבור האבוד שהוא למעשה בן יופיטר (הצורה הרומית של זאוס מסתבר שהאלים היוונים יכולים להפוך לגרסה הרומית שלהם) ומגיעה ממחנה יופיטר הגרסה הרומית של מחנה החצויים בתוספת של עיר בשם "רומא החדשה" .
[עריכת קוד מקור | עריכה]

בני תמותה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • סאלי ג'קסון - אימו בת התמותה של פרסי ובעלת מתת הראייה - היכולת לראות דרך ערפול. מגולמת בסרט הראשון על ידי קתרין קינר.
 • גייב "גבריאל" אגליאנו - (המכונה גם גייב המסריח) אביו החורג של פרסי עד סוף הספר הראשון. מתאבן לאחר שראה ראשה של מדוזה, ונמכר כפסל.
 • פול בלופיס- אביו החורג של פרסי מתחילת הספר החמישי. סאלי מתחילה ללמוד עם פול באוניברסיטה בתחילת הספר השלישי. פול הוא מורה במקצועו.
 • רייצ'ל אליזבת דר - בת תמותה בעלת מתת הראייה. אביה הוא איש עסקים עשיר. רייצ'ל פוגשת את פרסי לראשונה בספר השלישי, אך מתחילים להיות חברים טובים בספר הרביעי, בו היא עוזרת לחבורה לנווט במבוך של דיידלוס. בספר החמישי, רייצ'ל הופכת להיות האוראקל החדשה של מחנה החצויים ומדקלמת לראשונה את הנבואה הגדולה החדשה. בת גילו של פרסי.
 • פרדריק צ'ייס- אביה בן התמותה של אנבת'. טייס לשעבר. נחלץ לעזרתם של פרסי וחבריו בספר השלישי.
 • מריה די אנג'לו- אימם המנוחה של ניקו וביאנקה. בספר החמישי, מוזכר מותה.
 • מאי קסטלאן - אימו בת התמותה של לוק. גרה בקונטיקט. בצעירותה, היא רצתה להיות האורקל של דלפי, אך לא יכלה משום שהאדס קילל את האורקל לאחר מות אהובתו, מריה די אנג'לו. לאחר שרוח האורקל לא נכנסה בה, היא הפכה לאישה משוגעת. לוק התבייש בה כל חייו ועזב את הבית בגלל זה. מאי מכינה המון כריכים חמאת בוטנים וריבה, בתקווה שיבוא יום והוא יחזור הביתה ויפסיק להתבייש בה.
 • מר דר - אביה של רייצ'ל, קבלן עשיר שהורס את אזורי הפרא לטובת בנייה.
 • האורקל מדלפי - האורקל מדלפי היא רוח העתידות של האלים. בתחילת מלחמת העולם השנייה חתמו זאוס ופוסידון הסכם לגבי הילדים של הגדולים שכללו גם את האדס, וזאוס והאורקל ניסו להרוג את ילדיו של האדס. לכן האדס הטיל קללה שלפיה איש לא יוכל להפוך לאורקל החדשה ושזו תהיה כלואה בגוף מומיה. בספר החמישי רייצ'ל הופכת לאורקל אחרי שבוטלה הקללה.

אלים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • זאוס (צורה רומית: יופיטר) - אל השמיים ומלך האלים ואביה של תאליה. בספר הראשון, הוא מופיע בסוף כאשר פרסי מחזיר לו את הברק שלו. בספר השלישי, זאוס מנהל הצבעה האם יש צורך להרוג את פרסי על מנת שהנבואה הגדולה לא תתגשם. בעל דעות שליליות על פרסי, ולא בוטח בו. חובב חליפות פסים מחויטות, תוכניות ריאליטי ואת המסעדה הסינית ברחוב 23. כשם שפוסידון מגן על פרסי, כך זאוס מגן על תאיליה. בסרט, זאוס מגולם על ידי שון בין.
 • הרה (צורה רומית: יונו) - אלת הנישואין. מופיעה בספר השלישי, הרביעי והחמישי. בעלת יחס קר כלפי אנבת' ופרסי. אלה ערמומית השנואה על הרבה דמויות בסדרה. בסרט הראשון היא מגולמת על ידי אריקה קרה.
 • פוסידון (צורה רומית: נפטון) - אל הים ורעידות האדמה ואביהם של פרסי וטייסון. מופיע בספר הראשון, השלישי, הרביעי והחמישי. לרוב לובש חולצות הוואי ומכנסי ברמודה. סמל הכוח שלו הוא קילשון בעל שלושה חודים. מגולם בסרט על ידי קווין מק'קיד.
 • הרמס (צורה רומית: מרקוריוס) - שליח האלים ואביו של לוק. מופיע לראשונה בספר השני כאשר הוא עוזר לפרסי להציל את גרובר. הוא מופיע גם בספר השלישי והחמישי. סמל הכוח שלו הוא הקדוקאוס שבימינו מוצג כטלפון נייד שעליו מלופפים שני הנחשים מרת'ה וג'ורג'. הרמס מתואר כאדם עסוק שרוב הזמן נאלץ לענות לשיחות, ולמרות כל העבודה הזאת, שאר האלים לא מעריכים אותו אפילו שהמציא את האינטרנט. הרמס מגולם בסרט על ידי דילן ניל.
 • אפרודיטה (צורה רומית: ונוס) - אלת האהבה, אשתו של הפייסטוס אך בוגדת בו עם ארס. אמה של סלינה בוריגרד ופייפר מקליין. מופיעה לראשונה בספר השלישי. מתואר כי מראהה משתנה לפי מי שרואה אותה. החיה המקודשת לה היא היונה והיא נהנת לסבך את חיי האהבה של חצויים. סיפור האהבה היחידי שהצליחה להניח עליו את ידה הוא הרומן בין אנבת' ופרסי. מגולמת בסרט על ידי סרינדה סוואן.
 • ארס (צורה רומית: מארס) - אל המלחמה, חברה של אפרודיטה ואביה של קלאריס. מופיע לראשונה בספר הראשון כדמות מרכזית, ארס שם את הברק של זאוס בתיק של פרסי לפני הליכתו לשאול, כדי שכולם יחשבו שהוא גנב הברק, ארס גם נלחם בסוף הספר כנגד פרסי, ומפסיד לו. בעל דעות שליליות לגבי פרסי. מופיע בספר הראשון, השני, השלישי והחמישי, ומופיע גם בעונה השנייה בספר "בן נפטון" בצורתו הרומית, מארס.
 • אפולו (צורה רומית: אפולו) - אל השמש, אחיה התאום של ארטמיס. מופיע לראשונה בספר השלישי. אפולו מופיע כדמות מגניבה ורגועה ועוזר לפרסי וחבריו במסעם. כותב חובב של שירי הייקו (בעבר חמשירים) ונוהג במרכבת השמש. לא חכם במיוחד. נוטה לריב עם אחותו ולהתחיל עם הציידות שלה.
 • ארטמיס (צורה רומית: דיאנה) - אלת הירח, הציד והקשת, אחותו התאומה של אפולו איתו היא מרבה לריב. מופיעה לראשונה בספר השלישי. מנסה לשכנע את ביאנקה די אנג'לו ואת תאליה להצטרף אליה ואל חברותיה הציידות ולזכות בחיי נצח, אך להפסיד אהבה וגברים. חובבת ארנבוני צבי.
 • אתנה (צורה רומית: מינרווה) - אלת החוכמה והאסטרטגיה, אמה של אנבת'. מופיעה לראשונה בספר הראשון. אתנה לא אוהבת את הקשר שבין פרסי לבין בתה אנבת' ומזהירה אותו בספר השלישי שלא יעז להתקרב לבתה, אך בספר החמישי אנבת' ופרסי נהיים זוג. ממעטת לקחת סיכונים.
 • האדס (צורה רומית: פלוטו) - אל המתים והשאול. ילדיו הם ביאנקה וניקו די אנג'לו. לאחר שזאוס הרג את אשתו בת התמותה בעקבות הנבואה הגדולה הטיל האדס קללה על האורקל שניבאה אותה. שונא את פרסי ובספר החמישי מנסה להרוג אותו.
 • פרספונה - אלת האביב. מחבבת את פרסי ואוהבת את אמה, הנגררת אחריה לשאול. אשתו האלה של האדס ושונאת את מריה די אנג'לו, שהיא אמם של ניקו וביאנקה די אנג'לו.
 • דמטר (צורה רומית: קרס) - אמה של פרספונה ואחותו של האדס. מתגוררת בשאול לעתים. בעלת ביתן 4 במחנה. חסרת דעות לגבי פרסי ונראה שהיא גם היחידה. חובבת דגני בוקר.
 • דיוניסוס (צורה רומית: בכחוס) - אל היין, שונא את פרסי, הוא בעונש במחנה עקב כך שרדף אחרי נימפת יער שלא היה צריך לרדוף אחריה וזאוס הטיל עליו עונש להיות המנהל במשך מאה שנה. בסוף הספר החמישי העונש מתקצר לחמישים שנה בלבד. חובב פקמן ויין אך בשל האיסור על שתיית אלכוהול שזאוס הטיל עליו הוא מסתפק בדיאט קולה. בלאקג'ק וניקו מרבים לכנות אותו בתור "ההוא של היין" (מה שלא ממש משמח אותו).
 • הפייסטוס (צורה רומית: וולקן) - אל עבודת המתכת, מלאכות והאש ואביהם של בקנדורף וליאו. מופיע בספרים השלישי הרביעי והחמישי. נמנע ממפגש עם צורות חיים אורגניות וחי בעיקר בחברת האוטומטונים שיצר. בעלה של אפרודיטה, בנה של הרה שזרקה אותו מראש האולימפוס בשל כיעורו. אחראי על רשתות הטלוויזיה באולימפוס ורוב התוכניות שמשודרות שם הן קטעים בם הוא תופס (פשוטו כמשמעו) את אפרודיטה שמנסה לבגוד בו עם ארס. בעל חוש הומור.
 • הסטיה - אלת האח הבוערת. הסטיה פגשה את פרסי בספר החמישי ועזרה לו וחיבבה אותו. לקראת סוף הספר פרסי מעניק להסטיה מתנה - פיתוס (כד) פנדורה, המוזכר במיתולוגיה בתור תיבת פנדורה.
 • יאנוס - אל דו פרצופי המציק לפרסי ולחבריו במבוך. בסוף הספר הרביעי, הוא מצטרף לצבא קרונוס.
 • פאן (צורה רומית: פאונוס) - אל נופי הפרא. הסאטירים ובתוכם גרובר מחפשים אחריו בכל ספרי הסדרה. בסוף הספר הרביעי גרובר וחבריו מוצאים אותו. פאן מבקש ממנו לשמור על הנופים עם שאר הסאטירים ולאחר מכן מתפוגג, מה שקורה לאל שכל ממלכתו נשכחת מהעולם.
 • מורפיאוס - אל החלומות והשינה. נלחם לצד קרונוס והרדים את כל בני התמותה במנהטן.
 • הקטה - אלת הקסמים, נלחמה לצד קרונוס.
 • איריס - אלת הקשת בענן. האחראית על שיחות האיריס-נט, בהן המון חצויים מרבים להשתמש.
 • הליוס-אל השמש היווני. הוחלף על ידי אפולו.
 • גאיה (צורה רומית: טרה) - אלת האדמה ואם הטיטאנים והענקים.
 • אוראנוס - התגלמות השמיים.

חיות קסומות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • בלאקג'ק הפגסוס - חבר טוב של פרסי. פגסוס שחור. תמיד קורא לפרסי "בוס", מכיוון שפרסי סייע לו לברוח מהספינה "הנסיכה אנדרומדה". בספר השלישי, הוא עוזר לפרסי להתחמק ממחנה החצויים ולעקוב אחר שאר הצוות. בלאקג'ק הוא דמות קומית לא חכמה במיוחד ובדומה לניקו, הוא נוטה לכנות את דיוניסוס בתור "ההוא של היין". בספר אות אתנה בעט בראשו של פרסי לאחר שפייפר מקלין ביקשה ממנו לעשות זאת, לא כמעשה בגידה, אלא כדי לעצור אותו מלהרוג את ג'ייסון גרייס, בנו של יופיטר.
 • פורקפאי וגווידו הפגסוסים - חבריו הפגסוסים של בלאקג'ק (הפגסוס של פרסי) ממחנה החצויים.
 • גברת אולירי - כלבת שאול ענקית המופיעה לראשונה בספר הרביעי. גברת אולירי היא חיית המחמד של דיידלוס, אך לאחר מות דיידלוס, היא בטיפולם של פרסי וצ'ארלס בקנדורף.
 • קשת - חברו הטוב ביותר של טייסון. קשת הוא היפוקמפוס המופיע לראשונה בספר השני, כאשר הוא עוזר לפרסי.
 • בסי האופיאוטאורוס - מופיע לראשונה בספר השלישי, מתחבר לפרסי, שנתן לו את שמו. בסי הוא חציו פרה וחציו נחש. בספר השלישי, לוק מנסה להרוג אותו משום שנאמר כי מי שיהרוג אותו, יקבל את הכוח לשלוט באולימפוס. במהלך הספר פרסי ניסה להסתיר את העובדה שנתן לבסי את שמו, אך פוסידון מגלה זאת.
 • ג'ורג' ומרתה - צמד נחשים וחיות המחמד של הרמס. מרתה טוענת שהמציאה את האינטרנט וג'ורג' מבקש כל הזמן עכברושים מפרסי.
 • טריטון - בנו של פוסידון אשר מוצג לפני פרסי לאחר הפיצוץ בספינה של לוק וקרונוס ולאחר מות צ'ארלס בקנדורף.
 • המינוטאור - חטף את אמו של פרסי בגבעת החצויים, אך לאחר מכן נהרג על ידי פרסי. מופיע שנית במלחמה במנהטן, כאשר צבאו של קרונוס מגיע כדי לפלוש אל האולימפוס.

דמויות נוספות[עריכת קוד מקור | עריכה]

טיטאנים וצאצאיהם[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • קרונוס- מלך הטיטאנים. אביהם של זאוס, האדס, פוסידון, הרה, הסטיה, דמטר, כירון וסבו של פרסי. עד לסוף הספר השלישי, מנסה לגבש את צורתו ולחזור לחיים, כדי לכבוש את האולימפוס ולנקום את נקמתו באלים. מופיע בספר הראשון בחלומותיו של פרסי, אך לוקח חלק עיקרי בספר הרביעי כאשר נשמתו משתלטת על גופו של לוק (שמתגלה כבוגד), כתהליך הכנה עד שיגיע לצורתו המלאה. בספר החמישי, רוחו של קרונוס מתפוררת לאחר שלוק הורג את עצמו כדי להציל את חבריו.
 • טיפון- הוא מפלצת אגדית מן המיתולוגיה היוונית. לפי האגדה, הוא חי בהר הגעש סנט הלן ויורק אש וסלעי מגמה. בספר החמישי הוא משתחרר ולאורך כל הספר הוא נלחם באלים והם לא מצליחים להביסו. בסוף הספר החמישי בעזרת פוסידון האלים ניצחו את טיפון והוא נשלח לטרטרוס (המקום הנורא ביותר בשאול).
 • זואי צל-ליל - היא ביתם של הטיטאן אטלס ופלאיונה, שהיא אלת ים. היא הופיעה בספר קללת הטיטאן בתור אחת הציידות של ארטמיס וסגניתה הראשית. אחרי שארטמיס נחטפת ואנבת' נעלמת זואי, תאליה, פרסי, גרובר וביאנקה יוצאים לחפש אותן. בסוף הספר היא נהרגת בקרב מול אביה, אטלס, בזמן שהגנה על ארטמיס. לאחר מותה הפכה אותה ארטמיס לקבוצת כוכבים, לאות תודה וכבוד.
 • קליפסו - בת אטלס ופליאונה, תמכה באביה במלחמת הטיטאנים הראשונה ונענשה על ידי האלים. עונשה היה לחיות באי מבודד (אוגיגיה) וטרופי, ובכל דור יגיע אליה גיבור חשוב. היא תתאהב בו והוא יאלץ לעזבה כדי להציל את העולם. בספר הרביעי היא פגשה את פרסי וטיפלה בו כאשר עף מהר הגעש. הוא נאלץ לעזוב כדי להציל את מחנה החצויים מקרונוס והבטיח לדרוש מהאלים לשחררה. בבית האדס (הספר הרביעי בגיבורי האולימפוס) מתגלה כי האלים לא שחררו אותה והיא הטילה קללה על אנבת' כי קינאה בה, והתאהבה בליאו שנשבע לשחרר אותה. לאו הוא החצוי היחיד המוזכר בנבואת השבעה, שלא היה בקשר רומנטי עם אף אחת.
 • כירון - קנטאור ובנו של קרונוס. בספר הראשון כירון נכנס לגוף בן אדם ושימש בתור המורה ללטינית של פרסי, מר ברונר. כירון הוא גם המורה, המדריך ואחראי הפעילויות במחנה. כירון הוא בן אלמוות וחי כבר 2,000 שנה. הוא לימד את אכילס, הלוחם האדיר בכל הזמנים. אף שכירון הוא בנו של קרונוס, הוא מתעב את אביו ואפילו נלחם נגדו.
 • היפריון - טיטאן אש וסגנו של קרונוס. נלחם בקרב על האולימפוס והובס על ידי פרסי וגרובר. היפריון נזכר גם בעונה השנייה של פרסי ג'קסון, בספר "בית האדס".

אחרים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • דפנה -נימפת עץ (דריאדה) יפהפייה. בת זוגו של גרובר.
 • המלך מינוס - רוח רפאים שאותה ניקו מזמן בספר הרביעי. ניקו מזמן אותו משום שחשב שיעזור להחזיר את ביאנקה, אך למעשה מינוס השתמש בו כדי לנסות לחזור לחיים.
 • דיידלוס - האדריכל האדיר ביותר בכל הזמנים, כיוון שבנה את המבוך הענק שמתרחב כל הזמן ועוד המצאות. בסוף הספר הרביעי שבו הוא מופיע, דיידלוס שם קץ ולחייו וכך גם למבוך שמקושר לחיו, ואילו את כתביו ותוכניותיו נתן לאנבת', שמגלה אותן כמועילות בספר החמישי.
 • בריאראוס - ענק בעל מאה ידיים המופיע לראשונה בספר הרביעי. ניצל מהשבי על ידי פרסי ועוזר לו בקרב על המבוך. בסוף הספר הרביעי, בריאראוס עוזב את המחנה על מנת להילחם בטיטאן אוקיינוס.
 • לנאוס - מנהיג מועצת זקני הפרסות עד לספר החמישי. נחשב למי שנידה את גרובר מהמחנה, ולא האמין לו שפאן מת, ושגרובר הוא הממשיך שלו. נהרג בקרב על האולימפוס. לפני זה, גרובר שיקר ואמר לו שבזכותו הם ניצחו במלחמה (לפני שהיא נגמרה). לנאוס הפך לעץ דפנה, אשר נחשב לעץ מקודש.

חפצים קסומים[עריכת קוד מקור | עריכה]

רוב הנשקים הקסומים עשויים מארד שמיימי שמחושל על ידי הקיקלופים או בביתן הפייסטוס. כלי נשק של בני האדס עשויים מברזל סטיגאי, שחושל במי נהר הסטיקס. חצי הציידות של ארטמיס עשויים כסף טהור, שגם הוא עשוי להרוג מפלצות ואנשי זאב במיוחד. כלי נשק של חצויים רומיים עשויים מזהב קיסרי שמחושל במקדש יופיטר על גבעת הקפיטולין ברומא.

 • אנקלוסמוס: החרב של פרסי שהופכת לעט וחוזרת לבעלים. בגלגולה הקודמת הייתה סיכת ראש שהייתה שייכת לפליאונה, שהייתה אלת מים, שעברה לבתה זואי צל-ליל. זואי נתנה אותה להרקולס שהפך אותה לחרב.
 • כובע ההיעלמות: שייך לאנבת', שקיבלה אותו מאמה האולימפית אתנה. הכובע יכול לגרום לחובש אותו להיעלם לגמרי. למעשה, כוחו דומה לכוחה של קסדת האופל של האדס.
 • נשכנית: החרב של לוק, העשויה חציה מארד שמיימי וחציה מפלדה רגילה, לכן הורגת בני תמותה ומפלצות כאחד. בסוף הספר הרביעי, הטלקינים (שדי ים) חישלו אותה מחדש והפכו אותה לחרמש של קרונוס.
 • חליל פאן: כלי מוזיקלי קדוש לסאטירים. כשהסאטירים מנגנים בחליל הפאן, הם שולטים בטבע אם מנגנים את השיר הנכון, בצורה הנכונה. גרובר השתמש בו בכל אורך הסדרה, לא תמיד בצורה הנכונה.
 • הנעליים של הרמס: הם נעליים מכונפות, כלומר, הן יכולות לעוף. לוק נתן לפרסי זוג אחד מקולל לפני שהתגלה כבוגד, אך פרסי נתן אותן לגרובר.
 • אייגיס: המגן של תאליה. בגוף המגן מוטבע הפרצוף של המפלצת מדוזה, ההופכת אנשים לאבן, מה שגורם אצל המפלצות בהלה, ובשביל תאליה, יתרון בקרב.
 • הברק הראשון של זאוס: זהו הנשק החזק ביותר ביקום אשר הקיקלופים יצרו אותו לקראת המלחמה בטיטאנים. בספר הראשון, לוק גנב את הברק בהוראת קרונוס כדי שיגרום למלחמת אלים.
 • הקילשון של פוסידון: זהו הכלי אשר האחראי על הגאות והשפל, רעידות האדמה והתחלת סערות בים. בספר הרביעי מצוינת השערה אשר הטלקינים, שדים דמויי הכלבים אשר משרתים את הטיטאן קרונוס, חישלו את הקילשון.
 • הקסדה של האדס: זוהי קסדה אשר גורמת לחובשה להתמזג עם הצללים. היא יכולה להעלים את החובש, יכולה לגרום לכך שחובש הקסדה יקרין פחד ואימה, בכך שהוא הופך לאפלה, והיא תוכל לשנות את צורתה לחפץ תמים בן רגע.
 • החרמש של קרונוס: את הנשק הזה נתנה גאיה, אמם של הטיטאנים, לקרונוס כדי לנסות להרוג את אביהם, אורנוס. בשלהי מלחמת האלים נגד הטיטאנים, חתך זאוס את קרונוס בעזרת חרמשו שלו לאלף חתיכות והשליך אותם לטרטרוס. בפרסי ג'קסון והקרב על המבוך, חושלה חרבו של לוק נשכנית בצורת החרמש של קרונוס כדי שקרונוס ישתמש בה.
 • המפצפצת- חנית חשמלית אשר שייכת לקלאריס לה-רו, בתו של ארס. שאר החניכים במחנה החצויים מכנים אותה "המפספסת".

הנבואות הגדולות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנבואה הגדולה[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך הספרים מוזכרת "הנבואה הגדולה" כמה פעמים, לפעמים בהסברים כואבים בהם אנבת' וכירון מספרים לפרסי שאסור היה לו להיוולד. הנבואה הגדולה הייתה הנבואה שהאורקל סיפרה לכירון בסוף מלחמת העולם השנייה, ובגללה החליטו שלושת האלים הגדולים להפסיק להוליד חצויים. בהסבר פשוט סיפרו לפרסי במהלך הספרים: "כשתגיע לגיל שש-עשרה תאלץ להחליט את גורל האולימפוס, לטוב או לרע" בצורה שונה ולעתים קרובות בהן פרסי חושב שאינו חשוב או מאוכזב מעצמו. הנבואה הגדולה מסופרת לראשונה בשלמותה לאחר הרבה רמזים, בספר החמישי "פרסי ג'קסון ותקוות האולימפוס". בסוף הספר החמישי מתגלה שפרסי הוא בכלל לא הגיבור מהנבואה, אלה רק שותף לה.

שש עשרה שנים ימלאו חרף כל המכשולים,

לצאצאם החצוי של האלים הגדולים,

סביבו ישקע עולם בשינה שאין לה סוף,

להב מקולל את נפש הגיבור יקטוף.

בחירה גורלית את חייו תקפד,

את משכן האלים לקומם או לאבד.

הנבואה מתבצעת במלואה כך:

 • פרסי - בנו של פוסידון, אחד משלושת הגדולים, חוגג את יום הולדתו השישה עשר ביום בו הנבואה מתקיימת במלואה. ("שש עשרה שנים ימלאו חרף כל המכשולים לצאצאם החצוי של האלים הגדולים")
 • האל מורפיאוס מטיל כישוף על העיר מנהטן וכל בני התמותה נכנסים לשינה עמוקה. ("סביבו ישקע עולם בשינה שאין לה סוף").
 • הלהב המקולל - הסכין של אנבת' (מאחר שלוק הפר את ההבטחה שלו לאנבת' ובגד בחבריו הלהב מקולל) הורגת את לוק ("להב מקולל את נפש הגיבור יקטוף").
 • הגיבור מהנבואה - לוק, שהורג את עצמו ובכך מציל את האולימפוס.
 • הבחירה של החצוי מהנבואה (פרסי) - האם הוא מאמין שעל לוק עדיין מוטל כישוף שהטיל קרונוס או שבתוכו הוא עדיין לטובת האולימפוס - האם לתת לו את הסכין של אנבת' ולסמוך עליו שיעשה את בחירה הנכונה וימות ביחד עם קרונוס.

("בחירה גורלית את חייו תקפד, את משכן האלים לקומם או לאבד").

הנבואה הגדולה הבאה[עריכת קוד מקור | עריכה]

נבואה זאת אומרת רייצ'ל דר בתור האורקל החדשה, לאחר שרוח האורקל תפסה בה אחיזה, בסוף הספר החמישי. פרסי ואנבת' חושבים שנבואה זו תתקיים רק דורות רבים אחריהם, כמו הנבואה הגדולה הקודמת- שהתקיימה רק אחרי קרוב לשבעים שנה לאמירתה. (אף על פי שבמחנה יופיטר הכירו את הנבואה הרבה לפני.)

שבעה חצויים ייענו לאתגר.

עולם ומלואו יסער או יבער.

נדרים לקיים עד כלות הנשימה,

בשערי המוות תגעש מלחמה.

הנבואה כוללת רק ארבע שורות, אף על פי שלרוב הנבואות, מלבד הנבואה בספר הראשון- כוללות שש שורות. למשל, בספר הרביעי אנבת' מספרת לפרסי רק חמש שורות, ופרסי יודע שחסרה עוד שורה. זה משאיר שאלה גדולה- האם לא כל הנבואה נחשפה.

נבואה זו מתגשמת בסדרת ההמשך, גיבורי האולימפוס.

התגשמות הנבואה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בארבעת ספרים שיצאו לאור הנוכחים, מובהרת הנבואה.

 • שבעה חצויים יענו לאתגר - שבעה חצויים ממחנה החצויים וממחנה יופיטר יפליגו לרומא ולבסוף ליוון כדי להציל את האולימפוס. הגיבורים - ג'ייסון גרייס (בן יופיטר), ליאו ואלדס (בן הפייסטוס), פייפר מקלין (בת אפרודיטה), פרסי ג'קסון (בן פוסידון), הייזל לבסק (בת פלוטו), פרנק ז'אנג (בן מארס) ואנבת' צ'ייס (בת אתנה).
 • עולם ומלואו יסער או יבער- ביוונית עולם זה מילה נרדפת לגאיה (אלת האדמה) ו פרסי וג'ייסון יכולים ליצור סערות וליאו אש. במילים אחרות, גאיה תיכנס למלחמה עם פרסי/ג'ייסון או ליאו.
 • נדרים לקיים עד כלות הנשמה- קיימים שני פירושים לכך- 1. מי שלא ילחם בגאיה בחלק בנבואה "עולם ומלואו יסער או יבער", ימות.

2. כל נדר שהגיבורים ינדרו במהלך המסע הם יהיו חייבים לקיים. לדוגמה, הנדר שנדר ליאו ואלדס לנימפה/אלה קליפסו- לשחררה מכלאה באי אוגיגיה.

 • בשערי המוות תגעש מלחמה - יד ימינו של פלוטו, אל המוות תנטוס, נחטף. תפקידו הוא לשמור על האנשים הנמצאים בשאול, שיישארו שם ולא יברחו דרך שערי המוות שהם כמו מעברים קטנים וסודיים בגבול שבין השאול ומחוצה לו. לאחר שאלקיאוניאוס חוטף אותו אין מי שישמור על שערי המוות וגאיה משתלטת עליהם ומאפשרת רק לבני האדם הנבזיים ביותר לצאת. בספר בן נפטון פרסי, הייזל ופרנק משחררים את תנטוס אך שערי המוות עדיין נשארים בידי גאיה והם צריכים לשחרר אותם. מיקומם של שערי המוות לא נודע אך ניקו מצא אותם ולרוע מזלו גאיה לכדה אותו. בסוף הספר אות אתנה ג'ייסון, פייפר ופרסי מצילים אותו. בסוף הספר אות אתנה ניקו מגלה להם איפה שערי המוות (הם נמצאים בבית האדס שהוא מקדש תת-קרקעי באפירוס) ,בספר הרביעי "בית האדס" מתגלה שהמלחמה היה למעשה קרב משני צדדי שערי המוות (שמסתבר שנראים כמו המעלית שמובילה לאולימפוס), בטרטרוס שלתוכו נפלו פרסי ואנבת' הם נלחמים יחד עם טיטאן שפרסי התחבר איתו והענק הטוב היחיד (הענק שאמור להיות אויבו והיפוכו של ארס אל המלחמה, ולפיכך שוחר שלום) שם הם נלחמים בהתגלמות הכביכול "אנושית" שלו. פרסי ואנבת' בורחים בקושי בזמן שהענק והטיטאן מקריבים את חייהם במלחמה נגד טרטרוס (קיים סיכוי שהם עוד בחיים, אך זה לא מוזכר בספר). בצד השני של שערי המוות (כלומר בעולם האנושי), הייזל לבסק (בעזרתם של חבריה ושל האלה הקטה) מנתצת את השלשלאות שקיבעו את שערי המוות במקום ובכך מונעת עליה של עוד מפלצות מטרטרוס.

גיבורי האולימפוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – גיבורי האולימפוס

באוקטובר 2010 הוציא לאור ריק ריירדן סדרת המשך חדשה, "גיבורי האולימפוס" שבה חמישה גיבורים חדשים מתווספים לסדרה והם: ג'ייסון, פייפר, ליאו, פרנק והייזל, בנוסף לפרסי ואנבת' שממשיכים בסדרה זו וניקו שמקבל תפקיד יותר מרכזי.

נכון לפברואר 2014 , יצאו לאור בעברית ארבעה ספרים: "הגיבור האבוד", "בן נפטון", "אות אתנה", "בית האדס"דם האולימפוס, אשר יצא כבר לאור בנובמבר 2014.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]