אכילס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. הסיבה לכך היא: סגנון בלתי-אנציקלופדי.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
אכילס חובש את פטרוקלוס
פסל אכילס באכיליון, קורפו
פסל אכילס בחצרו של ליקומדס ממוזיאון הלובר
פסל אכילס הגוסס עם חץ בעקבו באכיליון, קורפו
פסל אכילס הגוסס עם חץ בעקבו באכיליון, קורפו

אכילסיוונית: Άχιλλεύς) היה גיבור מן המיתולוגיה היוונית, גדול הלוחמים במלחמת טרויה.

לידתו ונעוריו[עריכת קוד מקור | עריכה]

אכילס היה בנם של נימפת הים תטיס, ופלאוס, מלך המירמידונים בפְתִיה (דרום-מזרח תסליה). לפי האגדה, לאכילס היו ארבעה אחים לפניו, אך אמו חשבה שהיא בתם של האלים, ולא רצתה שיהיה לה בן תמותה. לכן ביקשה מהמשרתות שייצאו מהחדר, והטביעה את אחָיו של אכילס. כשנולד אכילס, פלאוס ביקש מהמשרתות לא לצאת מהחדר כשתטיס תבקש מהם לצאת. ביום שתטיס ניסתה להטביע את אכילס, היא ביקשה מהמשרתות לצאת; המשרתות עשו עצמן יוצאות, ראו שתטיס מנסה להטביע את אכילס ואז תפסו את אכילס בעקב - ועצרו את תטיס. מאז הייתה לאכילס חולשה בעקב, וכך נטבע המושג "עקב אכילס".

אכילס במלחמת טרויה[עריכת קוד מקור | עריכה]

טלפוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

כשיצאו היוונים למלחמת טרויה, עצרו בטעות במיסיה, שנשלטה על ידי המלך טלפוס. אכילס פצע את טלפוס בקרב והפצע לא נרפא. כששאל טלפוס את האורקל מה עליו לעשות על מנת להרפא תשובת האורקל הייתה - "מי שפצע הוא זה שירפא".

לפי אחת הגרסאות, המוזכרת אצל אאוריפידס, טלפוס הלך לאאוליס, כשהוא מתחזה לקבצן וביקש מאכילס לרפא את הפצע. אכילס סירב באמתלה שאין לו הכשרה רפואית. טלפוס לקח את אורסטוס בשבי וביקש ככופר את ריפוי פצעו על ידי אכילס. אודיסאוס הציע לגרד קצת ברזל מחוד החנית שפצעה את טלפוס וציין, שהאורקל לא קבע בתשובתו שאכילס בעצמו צריך לרפא את הפצע. הנסיון עלה יפה וטלפוס הבריא.

אכילס בחצרו של ליקומדס[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנביא קלכס אמר ליוונים כי לא יוכלו לנצח במלחמה ללא אכילס. אמו של אכילס, תטיס, ידעה שאם יצא בנה למלחמה, ימות בה. לכן הלבישה אותו בבגדי נשים והחביאה אותו בחצרו של המלך ליקומדס בסקירוס, שם ניהל רומן עם דידמאה שכתוצאה ממנו נולד בנו נאופטולמוס. למרות התחפושת, אודיסאוס, איאס הגדול ופניקס, שלושת גיבורי יוון שהגיעו מחופשים לסוחרים, הצליחו לגלותו. כאשר הגיעו לסקירוס הם הציגו כמה כלי נשק וכשאכילס התחיל להתעניין בהם חשפו את זהותו.

במהלך המלחמה[עריכת קוד מקור | עריכה]

אכילס הגיע לטרויה בלווית חברו פאטרוקלוס, יועצו פויניקס ו-51 אניות מלחמה. אכילס הוא אחד משני בני התמותה היחידים, שמתוארים כ"דמויי אלים" באיליאדה. דימוי זה מתייחס לא רק ליכולת הקרב המעולה שלו, אלא גם למזגו. הוא מראה מסירות מלאה למלאכתו וכמו אל, אינו חושש ממוות, שלו או של אחרים.

אגממנון ומותו של פאטרוקלוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

אכילס כבש 23 ערים מחוץ לטרויה, ביניהן לירנסוס, שם לקח בשבי כשפחה את בריסאיס כשלל מלחמה. בינתיים, אגממנון לקח לו אישה אחרת אשר הומרוס מכנה "כריסאיס" (כלומר "בת כריסס") וליגלג על אביה, כריסס, כוהן אפולו שניסה לפדות אותה מהשבי. כעונש על מעשיו של אגממנון, הטיל אפולו מגפה על היוונים ואגממנון נאלץ להחזיר את השבויה לאביה. כתחליף, לקח אגממנון את שפחתו של אכילס, בריסיאס. אכילס רב עם אגממנון על שפחתו, וכשהאחרון סירב להשיבה לאכילס, הוא סירב להלחם. לאחר כמה תבוסות בקרב, פאטרוקלוס לקח את שריונו של אכילס במצוותו של אכילס, יצא במקומו לקרב ונהרג על ידי הקטור, שלקח את שריונו של אכילס כשלל מלחמה. אכילס התפלל שיהיה גיבור בקרב ושיחזור, זאוס נעתר לבקשה הראשונה בלבד. בזעמו אכילס התחנן בפני אמו שתלך להפיסטוס, אל הנפחות, שיעשה לו שריון חדש. עם השריון החדש הוא יצא לקרב והרג את הקטור, שנפצע על ידי איאס. לאחר שהביס אותו, קשר אכילס את גופתו של הקטור למרכבתו, זרק אותה על האדמה והקיף 3 פעמים ביום את חומות טרויה כשהגופה מושחתת מהחבטות. לאחר שבוע, הסכים לתחנוניו של פריאמוס ושל האלים והחזיר לו את גופת בנו.

קסנתוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

בזמן מלחמת טרויה, הסוס הקסום, קסנתוס, ננזף על ידי אכילס, על כך שנתן לפאטרוקלוס להיהרג בקרב. קסנתוס ענה שהאל הרג את פאטרוקלוס והאל יהרוג גם את אכילס. אכילס זעם והכה את הסוס באלה.

ממנון, קיקסנוס, פנתסיליאה, מותו של אכילס[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרק זמן קצר לאחר הריגתו של הקטור, אכילס הביס את ממנון האתיופי, את קיקנוס מקולונאה ואת הלוחמת האמזונית פנתסיליאה (שאיתה הייתה לו פרשיית אהבים בחלק מהגרסאות). לאחר הניצחונות האלה הוא נהרג על ידי פאריס. ברוב הגרסאות, פאריס פגע בעקבו של אכילס בעזרת חץ ואילו בגרסאות אחרות תקע פאריס סכין בגבו כאשר אכילס ביקר את הנסיכה הטרוינית פוליקסנה. שתי הגרסאות שוללות מפאריס את התהילה ואכילס נשאר גיבור שלא נוצח בשדה הקרב. מותו הקל והמביש של אכילס ננקם כאשר פילוקטטס הרג את פאריס בקרב הוגן וניצח אותו בשלושה חיצים בלבד.

גורל שריונו של אכילס[עריכת קוד מקור | עריכה]

שריונו של אכילס, שיוצר על ידי האל הפיסטוס, היה מושא למריבה בין אודיסאוס ואיאס הגדול. על מנת לקבוע מי יזכה בשריון נערכה תחרות בה ניצח אודיסאוס (לא בלי עזרתה של אתנה). איאס כעס ונשבע לרצוח את כל חבריו לנשק. הוא התחיל לטבוח בכבשים, תוך כדי שהוא חושב בטעות שאלו חיילים יוונים. לאחר מכן הוא נפל על חרבו.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]